The 80th Annual Academy Award Winners and Nominations

The 80th Annual Academy Award Winners and Nominations

[IMG:L]Best Picture
Atonement
Juno 
Michael Clayton 
No Country for Old Men WINNER!
There Will Be Blood 

Best Actor
George Clooney, Michael Clayton
Daniel Day-Lewis, There Will Be Blood WINNER!
Johnny Depp, Sweeney Todd
Tommy Lee Jones, In the Valley of Elah
Viggo MortensenEastern Promises

Best Actress
Cate BlanchettElizabeth: The Golden Age
Julie ChristieAway From Her
Marion CotillardLa Vie En Rose WINNER!
Laura Linney, The Savages
Ellen Page, Juno

Best Supporting Actor
Casey AffleckThe Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford
Javier Bardem, No Country for Old Men WINNER!
Philip Seymour Hoffman, Charlie Wilson’s War
Hal Holbrook, Into the Wild
Tom Wilkinson, Michael Clayton

Best Supporting Actress
Cate BlanchettI’m Not There
Ruby DeeAmerican Gangster
Saoirse Ronan, Atonement
Amy RyanGone Baby Gone
Tilda Swinton, Michael Clayton WINNER!

Best Director
Paul Thomas Anderson, There Will Be Blood
Joel and Ethan Coen, No Country for Old Men WINNER!
Tony Gilroy, Michael Clayton
Jason Reitman, Juno
Julian Schnabel, The Diving Bell and the Butterfly

Best Original Screenplay
Juno (Diablo CodyWINNER!
Lars and the Real Girl (Nancy Oliver)
Michael Clayton (Tony Gilroy)  
Ratatouille (Brad Bird)
The Savages (Tamara Jenkins)

Best Adapted Screenplay
Atonement (Christopher Hampton
Away From Her (Sarah Polley)
No Country for Old Men (Joel and Ethan Coen) WINNER!
The Diving Bell and the Butterfly (Ronald Harwood)
There Will Be Blood (Paul Thomas Anderson)

Best Animated Film
Persepolis
Ratatouille WINNER!
Surf’s Up

Best Foreign Language Film
 
Beaufort (Israel) 
The Counterfeiters (Austria) WINNER!
Katyn (Poland) 
Mongol (Kazakhstan) 
12 (Russia)

[PAGEBREAK]
[IMG:L]Best Art Direction
American Gangster
Atonement 
The Golden Compass
Sweeney Todd, The Demon Barber of Fleet Street WINNER!
There Will Be Blood

Best Cinematography 
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford
Atonement 
The Diving Bell and the Butterfly 
No Country for Old Men
There Will Be Blood WINNER!

Best Costume Design 
Across the Universe
Atonement 
Elizabeth: The Golden Age WINNER!
La Vie en Rose
Sweeney Todd, The Demon Barber of Fleet Street 

Best Documentary Feature 
No End in Sight 
Operation Homecoming: Writing the Wartime Experience 
Sicko 
Taxi to the Dark Side WINNER!
War/Dance

Best Documentary Short Subject
Freeheld WINNER!
La Corona (The Crown)
Salim Baba
Sari’s Mother

Best Film Editing 
The Bourne Ultimatum WINNER!
The Diving Bell and the Butterfly 
Into the Wild
No Country for Old Men
There Will Be Blood

Best Makeup 
La Vie en Rose WINNER!
Norbit 
Pirates of the Caribbean: At World’s End

Best Original Score
Atonement WINNER!
The Kite Runner 
Michael Clayton 
Ratatouille 
3:10 to Yuma

Best Original Song
“Falling Slowly” from Once WINNER!
“Happy Working Song” from Enchanted
“Raise It Up” from August Rush
“So Close” from Enchanted
“That’s How You Know” from Enchanted

Best Animated Short Film
I Met the Walrus
Madame Tutli-Putli
Même Les Pigeons Vont au Paradis (Even Pigeons Go to Heaven)
My Love (Moya Lyubov)
Peter & the Wolf WINNER!

Best Sound Editing
The Bourne Ultimatum WINNER!
No Country for Old Men 
Ratatouille
There Will Be Blood 
Transformers

Best Sound Mixing
The Bourne Ultimatum WINNER!
No Country for Old Men
Ratatouille 
3:10 to Yuma  
Transformers

Best Visual Effects
The Golden Compass WINNER!
Pirates of the Caribbean: At World’s End
Transformers

SIMILAR ARTICLES