Snow Dogs (2002)

Snow Dogs
Type Feature Film
MPAA Rating PG
Runtime 1hr 39mins.
Genres Adaptation, Comedy, Adventure, Family, Sports
Keywords N/A
Status Released
US Release Date
  
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Geoff Redknap Puppeteer n/a 682 19000005
Michael Bolton Song Performer ("Dance With Me") 120788 8000026
Ray Beal Consultant lead trainer 120784 12000002
Phil Halprin Screenplay (Rewrite) 120778 4000007
Michael Bolton Song song/song producer("As") 120859 8000012
Archie Hunke Stunt Man (for Jean-Michael Pare) 121002 19000017
John Scott Stunt Man (for M Emmet Walsh) 121002 19000015
Bunny Harris Stunt Man (for Nichelle Nichols) 121002 19000014
Chad Cosgrave Stunt Man (for Joanna Bacalso) 121002 19000016
Mark Dumas Animal Trainer bear trainer 120962 20000002
Andrew Simpson Animal Trainer Trainer(for Dutchess (dog)) 120962 20000004
Sandy Ross Animal Trainer dog trainer--Thunder Jack team(Mountain Mushers) 120962 20000005
Stacy Basil Animal Trainer animal coordinator 120962 20000003
Reg Glass Stunt Man (for James Coburn) 121002 19000013
Dave McDonald Wrangler picture car wrangler(Canmore/Alberta, Canada) 121018 20000001
Ken Kirzinger Stunt Man bear stunt double 121002 19000018
Gaston Howard Stunt Man (for Cuba Gooding Jr) 121002 19000011
Rob Hinderstein Animatronics eyes & teeth(Jim Henson's Creature Shop/animatronic demon designer & builde) 121102 19000001
David Barclay Puppeteer n/a 682 19000002
David R Harvey Assistant Accountant n/a 120950 16000010
Barbara Mercer Assistant Accountant n/a 120950 16000009
Doreen Beaulac Assistant Accountant n/a 120950 16000007
Julie Bygrave Assistant Accountant n/a 120950 16000008
Kevin Carlson Puppeteer Henson system puppeteer(Jim Henson's Creature Shop) 682 19000003
Adam Behr Puppeteer n/a 682 19000004
Tierre Turner Stunt Coordinator co-stunt coordinator 120804 19000010
Laurie de Sainte Croix Animal Trainer dog trainer--Oliver's team(Nakitsilik Outdoor Adventures) 120962 20000006
Jacob Rupp Stunt Coordinator n/a 120804 19000009
Duke Cullen Puppeteer puppet technician(Jim Henson's Creature Shop/animatronic demon designer & builde) 682 19000007
Frank Langley Puppeteer puppet technician(Jim Henson's Creature Shop/animatronic demon designer & builde) 682 19000006
Aubrey Lee Culp Stunt Man (for Cuba Gooding Jr) 121002 19000012
Russell Greogory Animal Trainer dog trainer(Ernie's team) 120962 20000007
Chris Biggs Visual Effects compositor(The Secret Lab/visual effects) 419 23000009
Pauline Wu Duvall Visual Effects compositor(The Secret Lab/visual effects) 419 23000010
Brian Adams Visual Effects compositor(The Secret Lab/visual effects) 419 23000008
John Huikku Visual Effects compositor(The Secret Lab/visual effects) 419 23000007
Edward P Busch III Visual Effects digital effects producer(The Secret Lab/visual effects) 419 23000005
Rory Hinnen Visual Effects lead compositor(The Secret Lab/visual effects) 419 23000006
Arthur Argote Visual Effects compositor(The Secret Lab/visual effects) 419 23000011
Kevin Koveval Visual Effects compositor(The Secret Lab/visual effects) 419 23000012
Mark Lefitz Visual Effects digital modeler(The Secret Lab/visual effects) 419 23000016
David Mooy Visual Effects digital modeler(The Secret Lab/visual effects) 419 23000017
Daryl Klein Visual Effects compositor(The Secret Lab/visual effects) 419 23000015
Floyd Casey Visual Effects compositor(The Secret Lab/visual effects) 419 23000014
Michael F Miller Visual Effects compositor(The Secret Lab/visual effects) 419 23000013
Rachel Fondiller Visual Effects visual effects producer(The Secret Lab/visual effects) 419 23000004
Wilt Henderson Visual Effects Editor n/a 614 23000003
Harold Collins Construction Coordinator (Miami--Florida) 276 21000005
Jon Jakubec Construction construction buyer 120900 21000006
John Bouman Construction Coordinator (Canmore/Alberta, Canada) 276 21000004
Douglas Hardwick Construction Coordinator n/a 276 21000003
John Kobylka Carpenter stand-by carpenter 529 21000001
Mike McLeod Construction Foreman n/a 277 21000002
Dale Menzies Construction construction buyer 120900 21000007
James W Rankin Craft Service craft services 120903 22000001
Tim Landry Visual Effects Supervisor (The Secret Lab/visual effects) 249 23000001
D Wallace Colvard Effects Supervisor CG supervisor(The Secret Lab/visual effects) 120866 23000002
Robbie Smith Craft Service (Miami--Florida) 120903 22000004
Connie House Craft Service (Canmore/Alberta, Canada) 120903 22000003
Graham Blacklock Craft Service craft services 120903 22000002
Scott Sellers Post-Production Accountant n/a 120979 16000006
David M Taylor Accountant accounting clerk(Canmore/Alberta, Canada) 120802 16000004
Douglas Parker Sound Editor digital sound editor 229 14000020
Adam Kopald Sound Editor n/a 229 14000021
Robert L Sephton Sound Editor n/a 229 14000019
David Brown Sound sound assistant(Canmore/Alberta, Canada) 120816 14000018
Leslie Shatz Rerecording re-recording mixer 120995 14000016
William Aylsworth Rerecording scanning'recording techhnician(The Secret Lab/visual effects) 120995 14000017
Gary Wright Sound Editor n/a 229 14000022
Rob Young Sound Mixer production sound mixer 230 14000023
John Adshead Key Grip n/a 263 15000004
B John Kuchera Key Grip n/a 263 15000005
Steve Smith Key Grip (Jim Henson's Creature Shop/animatronic demon designer & builde) 263 15000003
Aaron Stewart Lighting Technician Lamp Operator(Canmore/Alberta, Canada) 120907 15000002
Shawn Murphy Sound Mixer score recorder & mixer 230 14000024
David James Tickell Lighting Technician (Jim Henson's Creature Shop/animatronic demon designer & builde) 120907 15000001
Mel Metcalfe Rerecording re-recording mixer 120995 14000015
Andy D'Addario Rerecording re-recording mixer 120995 14000014
Jessica Gallavan ADR Supervisor n/a 219 14000005
Charles O'Shea Boom Operator n/a 215 14000006
Thomas J O'Connell ADR Mixer n/a 227 14000004
Thomas Whiting ADR Editor n/a 220 14000003
Rick Canelli ADR ADR recordist 120912 14000001
Julie Feiner ADR Editor n/a 220 14000002
John P Scott Boom Operator boom(Miami--Florida) 215 14000007
Solange Schwalbe Foley foley supervisor 120961 14000008
James Ashwill Foley Mixer n/a 224 14000012
Linda Lew Foley Recordist n/a 225 14000013
Fred Burke Foley Editor n/a 221 14000011
John Cucci Foley Artist n/a 223 14000010
Dan O'Connell Foley Artist n/a 223 14000009
Charles Koetke Grip grip/rigging best boy(Canmore/Alberta, Canada) 365 15000006
Catherine Mulvihill Grip grip/rigging best boy(Canmore/Alberta, Canada) 365 15000007
Richard Lang Best Boy Grip n/a 265 15000027
John Williams Best Boy best boy electric 120885 15000028
Randy Stamhuis Best Boy Grip n/a 265 15000026
Gary A Williams Best Boy Grip (Jim Henson's Creature Shop/animatronic demon designer & builde) 265 15000025
Thomas Smaling Dolly Grip (Miami--Florida) 264 15000023
Andy Bishop Cable Operator cableman 120964 15000024
Mike Kolafa Best Boy best boy electric 120885 15000029
Fabio Sartor Best Boy n/a 120885 15000030
Thomas Bianco Production Accountant n/a 282 16000003
James E Stapp Visual Effects digital modeler(The Secret Lab/visual effects) 419 23000018
Sharon Rose Production Accountant (The Secret Lab/visual effects) 282 16000002
Shauna Walters Production Accountant (The Secret Lab/visual effects) 282 16000001
Philip Delany Best Boy best boy electric(Miami--Florida) 120885 15000031
Matt Greenhough Dolly Grip n/a 264 15000022
Tim Milligan Dolly Grip "B" camera dolly grip((Jim Henson's Creature Shop/animatronic demon designer & builder) 264 15000021
Warren Gibson Grip (Canmore/Alberta, Canada) 365 15000012
Shane Head Grip (Canmore/Alberta, Canada) 365 15000013
Steve Giroux Grip (Canmore/Alberta, Canada) 365 15000011
Roch Daigle Grip (Canmore/Alberta, Canada) 365 15000010
Leonard Schmidt Grip (Canmore/Alberta, Canada) 365 15000008
Scott Storm Grip (Canmore/Alberta, Canada) 365 15000009
John Gregory Kasper Grip (Miami--Florida) 365 15000014
Earl Perque Jr. Grip (Miami--Florida) 365 15000015
Burton Kuchera Gaffer n/a 268 15000019
Brian Bouma Dolly Grip "A" camera dolly grip((Jim Henson's Creature Shop/animatronic demon designer & builder) 264 15000020
Tod Olivieri Grip (Miami--Florida) 365 15000018
Scott Forrester Grip (Miami--Florida) 365 15000017
David Ray Robinson Grip (Miami--Florida) 365 15000016
Jason Elsworth Accountant accounting clerk(Canmore/Alberta, Canada) 120802 16000005
James Paradis Special Effects special effects technician(Canmore/Alberta, Canada) 168 23000020
Jeff Sadler Other technical support(The Secret Lab/visual effects) 120795 26000015
Michael M Fukumoto Other technical support(The Secret Lab/visual effects) 120795 26000016
Bill Kastak Other technical support(The Secret Lab/visual effects) 120795 26000014
Robert Edward Boas Other information services(The Secret Lab/visual effects) 120795 26000013
Marc Canas Other scanning/recording tehnician(The Secret Lab/visual effects) 120795 26000011
Matt Watson Other information services(The Secret Lab/visual effects) 120795 26000012
Paul Hildebrandt Other technical support(The Secret Lab/visual effects) 120795 26000017
Natalie Acosta Other resource coordinator(The Secret Lab/visual effects) 120795 26000018
Gary Martinez Other mechanics(Jim Henson's Creature Shop/animatronic demon designer & builde) 120795 26000023
Jeff Jingle Other mechanics(Jim Henson's Creature Shop/animatronic demon designer & builde) 120795 26000024
Rick Lalonde Other fur technician(Jim Henson's Creature Shop/animatronic demon designer & builde) 120795 26000022
Brian Van Dorn Other mold maker(Jim Henson's Creature Shop/animatronic demon designer & builde) 120795 26000021
Michael Martines Other resource coordinator(The Secret Lab/visual effects) 120795 26000019
Scott Campbell Other survey technician(The Secret Lab/visual effects) 120795 26000020
David Booth Other scanning/recording tehnician(The Secret Lab/visual effects) 120795 26000010
William Fadness Other scanning/recording tehnician(The Secret Lab/visual effects) 120795 26000009
Jim Filippone Aerial Unit camera helicopter pilot 121100 25000049
John Paul Fasal Other field recordist 120795 26000001
Sharon Bloedorn Apprentice apprentice editor(Vancouver) 120976 25000048
Blake Zickefoose Driver (Miami--Florida) 273 25000047
Charles Pinkus Driver (Miami--Florida) 273 25000045
Wayne Power Driver (Miami--Florida) 273 25000046
Lynne Redding Other loop group(Loop du Jour) 120795 26000002
Charles Tappan Other texture painter/lighter(The Secret Lab/visual effects) 120795 26000003
Allen Blaisdell Other tracker(The Secret Lab/visual effects) 120795 26000007
Kyle Healey Other previs TD(The Secret Lab/visual effects) 120795 26000008
John Giffoni Other tracker(The Secret Lab/visual effects) 120795 26000006
Michael Karp Other tracker(The Secret Lab/visual effects) 120795 26000005
Michelle Lee Robinson Other texture painter(The Secret Lab/visual effects) 120795 26000004
Mark Stainthorpe Other lead hand 120795 26000025
Marke Walker Other lead hand(Canmore/Alberta, Canada) 120795 26000026
Keith "Zoot" Byrne Other electric(Miami--Florida) 120795 26000046
Harry King Hurst II Other greens(Miami--Florida) 120795 26000047
Kai Morbey Other electric(Miami--Florida) 120795 26000045
Bill Smaling Other electric(Miami--Florida) 120795 26000044
Dayle Simpson Other picture car coordinator(Canmore/Alberta, Canada) 120795 26000042
Gino Falla Other production secretary(Miami--Florida) 120795 26000043
Michael Dean Walker Other cable(Miami--Florida) 120795 26000048
Kirk Kiewitz Other snow cat operator(Miami--Florida) 120795 26000049
Tanja Knoblich Manager (The Secret Lab/visual effects) 120827 28000001
Gloria Davies Unit Publicist n/a 231 29000001
Jayne Armstrong Special Thanks n/a 120874 26000052
Peter William Gurr Security security captain(Canmore/Alberta, Canada) 120951 26000051
Reg Milnie Other snow cat operator(Miami--Florida) 120795 26000050
Connie House Other aid 120795 26000041
Dwight Upshaw Other greens coordinator(Canmore/Alberta, Canada) 120795 26000040
Malcolm MacLean Other lead painter 120795 26000031
Kevin Dubois Other lead painter 120795 26000032
John Hamilton Other paint foreman 120795 26000030
Barry Kootchin Other paint coordinator 120795 26000029
Kevin Clark Other head greensperson 120795 26000027
Glenn Foerster Other assistant greens 120795 26000028
Paul Duffy Other lead painter 120795 26000033
Tom Robertson Other stand-by painter 120795 26000034
Graham Blacklock Other aid 120795 26000038
Michael Woodland Other lamp operator(Canmore/Alberta, Canada) 120795 26000039
James W Rankin Other aid 120795 26000037
Jane Ireland Other ches(Tivoli Motion Picture Caterer) 120795 26000036
Kim Harmer Other picture vehicle coordinator 120795 26000035
Andrew O'Bray Driver (Miami--Florida) 273 25000044
Earl Meisner Driver (Miami--Florida) 273 25000043
Laura Lodin Assistant (to Christine Whitaker) 120820 25000003
Kaleena Kiff Assistant (to Brian Levant) 120820 25000004
Kelli Bowlden Assistant (to Jordan Kerner) 120820 25000002
Andrea Butterfield Assistant (to Jordan Kerner) 120820 25000001
Sher Edmonds Props props assistant(Canmore/Alberta, Canada) 120817 24000006
Haida Harper Props Buyer (Jim Henson's Creature Shop/animatronic demon designer & builde) 120926 24000007
Joe Eckardt Assistant (to Cuba Gooding Jr) 120820 25000005
Michele Spicer Production Assistant animal department assistant 275 25000006
Louise Bourassa Production Assistant n/a 275 25000011
Laura Dunne Production Assistant (Canmore/Alberta, Canada) 275 25000012
Todd MacLand Production Assistant n/a 275 25000010
Jamie Tait Production Assistant n/a 275 25000009
Gregory Almas Production Assistant n/a 275 25000007
Alan Code Production Assistant n/a 275 25000008
Mark R Hughes Property Master props master 120805 24000005
Bryan Korenberg Property Master (Jim Henson's Creature Shop/animatronic demon designer & builde) 120805 24000004
Jimmie A Nelson Jr. Rendering Artist render I/O(The Secret Lab/visual effects) 121098 23000024
Alan A Patel Rendering Artist render I/O(The Secret Lab/visual effects) 121098 23000025
David Bush Rendering Artist render I/O(The Secret Lab/visual effects) 121098 23000023
Matt O'Callaghan Animation Supervisor (The Secret Lab/visual effects) 120918 23000022
Susi Hill Wardrobe James Coburn's dresser 120823 13000021
Deborah A Nikkel Effects Coordinator digital effects coordinator(The Secret Lab/visual effects) 120917 23000021
Christian Ristow Mechanical Special Effects mechanical designer(Jim Henson's Creature Shop/animatronic demon designer & builde) 121086 23000026
Allen Gonzales Matte Painter (The Secret Lab/visual effects) 120959 23000027
Mark R Hughes Assistant Property Master (Jim Henson's Creature Shop/animatronic demon designer & builde) 120969 24000002
Chris Kas Assistant Property Master assistant prop master(Miami--Florida) 120969 24000003
Gail Irvine Assistant Property Master (Jim Henson's Creature Shop/animatronic demon designer & builde) 120969 24000001
Bruce Wright Animator digital effects animator(The Secret Lab/visual effects) 483 23000029
Darrin Butters Animator character animator(The Secret Lab/visual effec) 483 23000028
Penny Rosen Production Assistant (for producer/director (Miami--Florida)) 275 25000013
Lawrence Albright Transportation Captain n/a 272 25000014
Darrell Armstrong Medic paramedic(Canmore/Alberta, Canada) 120966 25000034
Debbie Porter Driver Jordan Kerner's driver(Canmore/Alberta, Canada) 273 25000035
Dave Alexander Medic paramedic 120966 25000033
Wayne Flann Medic paramedic 120966 25000032
Charlie Haugk Product Placement n/a 121058 25000030
Glenn Mowatt Medic construction office first aid 120966 25000031
Don Briscoe Driver (Miami--Florida) 273 25000036
Matthew Bunten Driver (Miami--Florida) 273 25000037
Wayne Johnson Driver (Miami--Florida) 273 25000041
Keith Lapp Driver (Miami--Florida) 273 25000042
Barry Hendricks Driver (Miami--Florida) 273 25000040
Royal Dennehy Driver (Miami--Florida) 273 25000039
Stephen "Sparky" Carr Driver (Miami--Florida) 273 25000038
Pierrette Pretty Set Production Assistant (Canmore/Alberta, Canada) 371 25000029
Ken Kantymir Stand-In (for James Coburn) 121015 25000028
Ken Marsden Transportation Co-Captain n/a 120973 25000019
Brian Aebly Transportation Co-Captain (Canmore/Alberta, Canada) 120973 25000020
Ken Collins Transportation Captain (Miami--Florida) 272 25000018
Vincent Pecora Transportation Captain (Miami--Florida) 272 25000017
Brian Jenner Transportation Captain n/a 272 25000015
Paul DeBourcier Transportation Captain n/a 272 25000016
Kevin Simpson Transportation Co-Captain (Canmore/Alberta, Canada) 120973 25000021
Rob Vreugde Transportation Coordinator n/a 271 25000022
Giovanni Giusti Post-Production Assistant n/a 120882 25000026
Keith Butler Stand-In (for Cuba Gooding Jr) 121015 25000027
Dennis Hayes Post-Production Assistant n/a 120882 25000025
Lee Frazier Post-Production Assistant n/a 120882 25000024
Ralph McCoy Transportation Coordinator (Canmore/Alberta, Canada) 271 25000023
Bill Orr Special Effects Coordinator n/a 241 23000019
Debbie Vandelaar Makeup Assistant assistant make-up 121007 13000018
Bruce Brownstein Location Manager n/a 193 5000016
Mark Voyce Location Manager (Canmore/Alberta, Canada) 193 5000017
Joan Kelley Bierman Post-Production Supervisor n/a 120796 5000015
Diane Calhoun Assistant Director (Miami--Florida) 163 5000014
Katherine Keizer Assistant Director n/a 163 5000012
Kellie Jotackett Assistant Director (Miami--Florida) 163 5000013
Jennifer Radzikowski Location Manager (Miami--Florida) 193 5000018
Jules Stewart Script Supervisor n/a 191 5000019
Rebecca Brown-Dana Production Coordinator associate production coordinator(The Secret Lab/visual effects) 162 5000023
Wendy Lewis Production Coordinator n/a 162 5000024
Serge Riou Production Coordinator visual effects production coordinator(The Secret Lab/visual effects) 162 5000022
Danielle De Smit Script Supervisor n/a 191 5000021
Lara Fox Script Supervisor n/a 191 5000020
Sean Osmack Assistant Director n/a 163 5000011
Jeff Mosuk Assistant Director n/a 163 5000010
Stewart Bethune Unit Production Manager n/a 182 5000001
Jerry Ketcham Unit Production Manager (Miami--Florida) 182 5000002
Gary Paulsen Book as Source Material suggested by book("Winterdance: The Fine Madness of Running the Iditarod") 120888 4000009
Mark Gibson Screenplay (Rewrite) 120778 4000006
Tommy Swerdlow Screenplay (Rewrite) 120778 4000004
Michael Goldberg Screenplay (Rewrite) 120778 4000005
Yvonne Melville Unit Manager n/a 120832 5000003
Sally Ray Production Supervisor (Jim Henson's Creature Shop/animatronic demon designer & builde) 307 5000004
Darren Robson Assistant Director 2nd assistant director 163 5000008
Kevin Fair Assistant Director n/a 163 5000009
David Footman Assistant Director n/a 163 5000007
Benjamin Rosenberg Assistant Director n/a 163 5000006
Elayne Keratsis Production Supervisor (Miami--Florida) 307 5000005
Anne E Cabral Production Coordinator (Miami--Florida) 162 5000025
Craig J Lane Assistant Production Coordinator n/a 192 5000026
John Sanderson Video Playback video playback/operator 505 6000015
Noah Ricoz Video Assist/Playback video assist(Jim Henson's Creature Shop/animatronic demon designer & builde) 120899 6000016
Brigette Bennett Assistant Camera Operator assistant camera(Canmore/Alberta, Canada) 120849 6000014
Chris Rothfelder Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000013
Carrie Wilson Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000011
Doug Lavender Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000012
Rob Parisien Video Assist/Playback video assist 120899 6000017
M Scott Blynder Video Assist/Playback video assist(Miami--Florida) 120899 6000018
Jay Cox Color Timer digital visaul effects color timer(The Secret Lab/visual effects) 120921 6000022
David Orr Color Timer n/a 120921 6000023
Bruce Borland Lighting assistant lighting technician(Jim Henson's Creature Shop/animatronic demon designer & builde) 798 6000021
Douglas Curran Photography still photorapher 120835 6000020
Robert Blynder Video assistant video assist(Miami--Florida) 120800 6000019
Cam North Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000010
Agnes Rodrigue Camera camera loader(Miami--Florida) 120798 6000009
Cody Klepper Assistant Location Manager (Canmore/Alberta, Canada) 194 5000031
Thomas Ackerman Director of Photography n/a 120780 6000001
Flemming Lund Assistant Location Manager n/a 194 5000030
Helen Sjoblom Assistant Production Coordinator (Miami--Florida) 192 5000029
Karen Pelrine Assistant Production Coordinator n/a 192 5000027
Michele Williams Assistant Production Coordinator (Canmore/Alberta, Canada) 192 5000028
Roger J Vernon Director of Photography 2nd unit director of photography 120780 6000002
John Clothier Camera Operator n/a 239 6000003
David Kimmelman Camera Operator "C" camera operator((Miami--Florida)) 239 6000007
Carey Toner Steadicam Operator "B" camera/Steadicam operator 232 6000008
Michael McGowan Camera Operator "B" camera operator((Miami--Florida)) 239 6000006
Greg Beaton Camera Operator "B" camera operator 239 6000005
Trig Singer Camera Operator "B" camera operator 239 6000004
Jim Kouf Screenplay (Adaptation) 120778 4000003
Allison Millican Associate Producer n/a 171 3000004
Lossen Chambers Actor Receptionist 1 1000021
Andrea Butterfield Actor Patient 1 1000022
Peter "Mus" Musooli Actor Valet 1 1000020
Danielle Folta Kehealy Actor Rollberblader with Dog 1 1000019
Christopher Judge Actor Doctor Brooks 1 1000017
Lisa Dahling Actor Mrs Yepremian 1 1000018
Oscar Goncalves Actor Enresto Julio Santisto 1 1000023
Angela Moore Actor Lucy 1 1000024
Donnelly Rhodes Actor Race Official No 1 1 1000028
Jay Brazeau Actor Race Official No 2 1 1000029
Dave "Squatch" Ward Actor Taxi Driver 1 1000027
Randy Birch Actor Vet No 2 1 1000026
Tracey Henderson Actor Vet No 1 1 1000025
Jascha Washington Actor Young Ted 1 1000016
Alison Matthews Actor TV Reporter 1 1000015
Graham Greene Actor Peter Yellowbear 1 1000006
Brian Doyle-Murray Actor Ernie 1 1000007
M. Emmet Walsh Actor George 1 1000005
Nichelle Nichols Actor Amelia Brooks 1 1000004
James Coburn Actor Thunder Jack 1 1000002
Mark "Sisqo" Andrews Actor Doctor Rupert Brooks 1 1000003
Joanna Bacalso Actor Barb 1 1000008
Jean-Michel Pare Actor Olivier 1 1000009
Frank C Turner Actor Neely 1 1000013
Ron Small Actor Arthur 1 1000014
David Boyce Actor Sneed Brother No 2 1 1000012
Jason Pouliotte Actor Sneed Brother No 1 1 1000011
Michael Bolton Actor Himself 1 1000010
Phillip Beer Actor Chess Player 1 1000030
George Labelle Actor Chess Player 1 1000031
Skippy Actor Dog at Restaurant 1 1000051
Mario Actor Dog--Chester the Poodle 1 1000052
Timber Actor Dog with Rollerblader 1 1000050
Buck Actor (One of the Dogs) 1 1000049
Speedy Actor (One of the Dogs) 1 1000047
Koda Actor (One of the Dogs) 1 1000048
James Belushi Voice of Demon 475 1000053
Jane Sibbett Voice of Nana 475 1000054
Christine Whitaker Executive Producer n/a 174 3000002
Casey Grant Executive Producer n/a 174 3000003
Jordan Kerner Producer n/a 3 3000001
EJ Foerster Director 2nd unit director 2 2000002
Brian Levant Director n/a 2 2000001
Tika Actor (One of the Dogs) 1 1000046
Shadow Actor (One of the Dogs) 1 1000045
Joe Maffei Actor Old Man 1 1000036
Nicole Oliver Actor Nurse 1 1000037
Shaw Madsen Actor Blonde Guy 1 1000035
Anthony Harrison Actor Dentist 1 1000034
Monika Kramlik Actor Miami Party Girl 1 1000032
Gwendolyn Osborne Actor Miami Party Girl 1 1000033
Veronica Shattuck Actor Chatting Woman No 1 1 1000038
Nicola O'Shea Actor Chatting Woman No 2 1 1000039
Cody Actor (One of the Dogs) 1 1000043
Floyd Actor (One of the Dogs) 1 1000044
D J Actor (One of the Dogs) 1 1000042
Dash Actor (One of the Dogs) 1 1000041
Fly Actor (One of the Dogs) 1 1000040
Sean Bingham Camera Trainee n/a 120998 6000024
Tom Gardiner Camera Trainee n/a 120998 6000025
Taryn Arleo Extras Casting Assistant (Miami--Florida) 120970 10000009
Mark Vahradian Studio Executive n/a 120875 11000001
Ellen Jacoby Extras Casting (Miami--Florida) 120851 10000008
Andrea Brown Extras Casting n/a 120851 10000007
Sean Cossey Casting (Canada) 179 10000005
Wendy Weidman Casting Associate n/a 160 10000006
David Barclay Supervisor performance/build supervisor(Jim Henson's Creature Shop/animatronic demon designer & buide) 120845 11000003
Marlo Pabon Supervisor compositing supervisor(The Secret Lab/visual effects) 120845 11000004
Stacy Basil Consultant trainer(for Nana (dog)) 120784 12000001
Thomas L Gunderson Consultant trainer(for Demon (dog)) 120784 12000004
Phil Jackson Supervisor mold & foam supervisor(Jim Henson's Creature Shop/animatronic demon designer & builde) 120845 11000007
Jeff Forbes Supervisor electronics supervisor(Jim Henson's Creature Shop/animatronic demon designer & builde) 120845 11000006
David Barrington Holt Supervisor creative supervisor(Jim Henson's Creature Shop/animatronic demon designer & builde) 120845 11000005
Stuart Aikins Casting (Canada) 179 10000004
Mackey/Sandrich Casting Casting (Los Angeles) 179 10000003
Alex Linger Art Department artics & paint(The Secret Lab/visual effects) 120843 9000022
Doug Cram Art Department artics & paint(The Secret Lab/visual effects) 120843 9000023
Christine Cram Art Department artics & paint(The Secret Lab/visual effects) 120843 9000021
Sandy Houston Art Department artics & paint(The Secret Lab/visual effects) 120843 9000020
Barbara Wilson Assistant Art Director n/a 315 9000018
Michelle Gasque Art Department Coordinator n/a 195 9000019
Mark Wahlberg Art Department sculptor(Jim Henson's Creature Shop/animatronic demon designer & builde) 120843 9000024
Bob Thompson Art Department art in Ted's condo(("Man with Mustache" "Gandy Brodie" "Adoration" courtesy of Michael Rosenfeld Gallery/New York)) 120843 9000025
Amanda Mackey Johnson Casting n/a 179 10000001
Cathy Sandrich Gelfond Casting n/a 179 10000002
Jackson Collins Art Department art in Ted's condo(("To Be Free" courtesy of ArtJaz Gallery/Philadelphia, PA)) 120843 9000028
Gale Fulton Ross Art Department art in Ted's condo(("Bicycles" courtesy of ArtJaz Gallery/Philadelphia, PA)) 120843 9000027
Jacob Lawrence Art Department art in Ted's condo(("Men on Ladders" copyright provider by Estate of Jacob Lawrence, courtesy of Jacob & Gwendolyn Lawrence Foundation)) 120843 9000026
Dawn Barkan Consultant trainer(for Nana (dog)) 120784 12000005
Dennis Grisco Consultant trainer(for Mac (dog)) 120784 12000006
Melina Calogiros Hair Assistant assistant hair 120989 13000011
Cucqui Collazo Hair Assistant assistant hair(Miami--Florida) 120989 13000012
Valarie Fusaro Costumes costumer(Miami--Florida) 120828 13000010
Carolyn Schnitzer Costumes costumer(Miami--Florida) 120828 13000009
Josee Kedzierski Costumes costumer 120828 13000007
Dina Knapp Costumes costumer(Miami--Florida) 120828 13000008
Angie Cameron Hair Stylist n/a 120799 13000013
Jon White Hair Stylist n/a 120799 13000014
Cuba Gooding Jr. Actor Ted Brooks 1 1000001
Jay Cannistraci Makeup Assistant assistant make-up(Miami--Florida) 121007 13000019
Teryl Thompson Makeup Artist n/a 120801 13000017
Stan Edmonds Makeup Artist n/a 120801 13000016
Stacye Branche Makeup makeup/hairstylist(for Cuba Gooding Jr) 353 13000015
Kim Schwandt Costumes costumer 120828 13000006
Elizabeth Beauchamp Costume Supervisor n/a 120895 13000005
David Sousa Consultant trainer(for Chester (dog)) 120784 12000011
Daniel Blyleven Consultant trainer(dogs) 120784 12000012
Danna Dube Consultant trainer(for Sniff (dog)) 120784 12000010
Julie Schultz Consultant trainer(for Yodel (dog)) 120784 12000009
Sally Jo Sousa Consultant trainer(for Diesel (dog)) 120784 12000007
Shawn Webber Consultant trainer(for Digger (dog)) 120784 12000008
Phil Hoelcher Consultant trainer(dogs) 120784 12000013
Stacy Basil Technical Advisor head trainer 537 12000014
Michelle Hunter Costume Coordinator n/a 120971 13000003
Monique Prudhomme Costume Designer n/a 169 13000004
Kristy Aitken Assistant Costume Designer (Miami--Florida) 252 13000002
Lise Hache Assistant Costume Designer n/a 252 13000001
Gaston Biraben Dialogue Consultant dialogue supervisor 1511 12000015
Regina McLarney Assistant Set Decorator (Miami--Florida) 316 9000017
Robert P Crowley Lead Person leadman(Miami--Florida) 120957 9000016
Frank Bennett Music Arranger orchestrator 121019 8000004
Don Nemitz Music Arranger orchestrator 121019 8000005
Brad Dechter Music Arranger orchestrator 121019 8000003
Booker White Music music preparation(Walt Disney Music Library) 120781 8000002
Richard Long Assistant Editor (Vancouver) 203 7000011
John Debney Music n/a 120781 8000001
Pete Anthony Music Conductor score conductor 120818 8000006
Sandy DeCrescent Music Contractor orchestra contractor 121013 8000007
Jamie Hanna Song ("Today") 120859 8000011
Gary Haase Song ("Dance With Me") 120859 8000014
Raul Malo Song n/a 120859 8000010
Michael Mason Music Producer score co-producer 323 8000009
Michael T Ryan Music Editor n/a 214 8000008
Caroline Hardon Assistant Editor (Vancouver) 203 7000010
Humberto Luna-Gallardo Assistant Editor n/a 203 7000009
Walter F Rodriguez Camera Assistant "B" camera 2nd assistant((Miami--Florida)) 120867 6000030
Roger Bondelli Editor n/a 172 7000001
William M McConnell Camera Assistant "A" camera 2nd assistant((Miami--Florida)) 120867 6000029
Andrew Fisher Camera Assistant "B" camera 1st assistant((Miami--Florida)) 120867 6000028
Chris G Hansen Camera Assistant "B" camera 1st assistant 120867 6000026
Todd Williams Camera Assistant "B" camera 2nd assistant 120867 6000027
Kenton Hulme Editor visual effects editor(The Secret Lab/visual effects) 172 7000002
Mark Perzely Avid Editor Avid assistant editor 120898 7000003
Martin Kevin Heselov Assistant Editor n/a 203 7000007
David Reynolds Assistant Editor n/a 203 7000008
Cynthia Feyrer Negative Cutting negative cutter(The Secret Lab/visual effects) 120852 7000006
Christopher T Welch Dialogue Editor n/a 204 7000005
Karen Spangenberg Dialogue Editor n/a 204 7000004
Billy Mann Song ("Dance With Me") 120859 8000015
Heather Miles Song n/a 120859 8000016
Darryl Henley Storyboard Artist n/a 199 9000007
Patrick Kearns Set Dresser on-set dresser 197 9000008
Allan Galajda Set Designer n/a 202 9000006
Robin Dufay Art Director (Jim Henson's Creature Shop/animatronic demon designer & builde) 183 9000005
Elizabeth Wilcox Set Decorator n/a 165 9000003
Doug Byggdin Art Director n/a 183 9000004
Jamie Westbury Set Dresser on-set dresser 197 9000009
Chris Alicea Jr. Set Dresser on-set dresser(Miami--Florida) 197 9000010
Matt Reddy Lead Person leadman 120957 9000014
Gordon Brunner Lead Person leadman 120957 9000015
Lubor Cencak Scenic Artist n/a 745 9000013
Edwin Santiago Set Dresser (Miami--Florida) 197 9000012
Eric Tiefenbach Set Dresser (Miami--Florida) 197 9000011
Steve Rosenbluth Production Designer control system designer(Jim Henson's Creature Shop/animatronic demon designer & builde) 164 9000002
Stephen J Lineweaver Production Designer n/a 164 9000001
Diane Warren Song ("Time, Love and Tenderness") 120859 8000021
Stevie Wonder Song ("As") 120859 8000022
Andrew Wright Song ("When a Man Loves a Woman") 120859 8000020
Calvin Lewis Song ("When a Man Loves a Woman") 120859 8000019
C Walston Song ("Faking It") 120859 8000017
Chuck Berry Song n/a 120859 8000018
Nile Rodgers Song song producer("As") 120859 8000023
Nataraj Song song producer("As") 120859 8000024
Chuck Berry Song Performer ("No Particular Place to Go") 120788 8000030
Alan Miller Song ("Today") 120859 8000031
Vidalias Song Performer ("Faking It") 120788 8000029
Heather Miles Song Performer ("You've Taken Me Places I Wish I'd Never Been") 120788 8000028
Raul Malo Song Performer ("Today") 120788 8000025
Jacqui Greenhill Set Costumer (Miami--Florida) 121008 13000020
Synopsis
When Miami dentist Ted Brooks finds out that he's been named in a will, he travels to Alaska to claim his inheritance. Once he gets there, however, his dreams turn to mush: he discovers he's been left a team of sled dogs. Not only do the dogs not warm up to him, but a crusty old mountain man named Thunder Jack feels as though the dogs rightfully belong to him. When Jack urges him to hotfoot it back to warmer climates, Ted becomes determined to learn to mush, no matter what it takes.