Pandaemonium (2001)

Pandaemonium
Type Feature Film
MPAA Rating PG 13
Runtime 2hr 5mins.
Genres Drama, Period, Historical, Biopic
Keywords N/A
Status Released
US Release Date
  
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Jodi Matterson Assistant producer's assistant 120820 25000001
Douglas Glen Props standby props 120817 24000005
Marijne van der Viugt Assistant producer's assistant 120820 25000002
Amy McCombe Assistant (to location manager) 120820 25000003
Mary-Claire Curran Production Assistant art department runner 275 25000005
Nic Shearer Production Assistant floor runner 275 25000004
Tim Dickel Props dressing props 120817 24000004
Michael Fowlie Props dressing props 120817 24000003
Gareth Wingrove Special Effects n/a 168 23000002
Neal Champion Special Effects Supervisor n/a 545 23000001
Simon Giles Titles titles designer 120825 23000003
Leigh Took Matte Painter 'Kubla Khan' matte painting 120959 23000004
Greg Long Propman prop storeman 120887 24000002
Peter Grant Property Master n/a 120805 24000001
Thomas Howard Post-Production Assistant n/a 120882 25000006
Dan Friend Stand-In n/a 121015 25000007
Tony Whiteman Driver head driver 273 25000016
Milo O'Shea Driver stand-by driver 273 25000015
Jim Stephens Driver unit driver 273 25000017
Colin Strange Driver unit driver 273 25000018
Andy Reid Driver unit driver 273 25000020
Ken Harris Driver unit driver 273 25000019
Ann-Louise Isley Office Runner production runner 120988 25000014
Simon Aspey Production stage hand 120824 25000013
John Brook Stand-In n/a 121015 25000009
Shelley Brockway Stand-In n/a 121015 25000008
Heather Burton Stand-In n/a 121015 25000010
Neil Bromley Stand-In Coleridge handwriting double 121015 25000011
Patricia Lovett Stand-In Dorothy handwriting double 121015 25000012
Joshua Jones Construction Manager n/a 120983 21000005
Derek Felgate Carpenter n/a 529 21000004
Kevin Fitzpatrick Electrician n/a 450 15000008
Neil Munro Electrician n/a 450 15000007
Mark McPherson Electrician n/a 450 15000009
Conor J Finlay Electrician n/a 450 15000010
Alan McPherson Best Boy n/a 120885 15000012
Dennis O'Connell Electrician n/a 450 15000011
Warren Evans Electrician n/a 450 15000006
Tony Skinner Electrician n/a 450 15000005
Keith Manning Grip n/a 365 15000001
Paul Davies Supervising Sound Editor n/a 328 14000015
Nick Roland Grip grip trainee 365 15000002
Mark Hutton Gaffer n/a 268 15000003
Darren Gatrell Gaffer n/a 268 15000004
Guy Barker Production Accountant n/a 282 16000001
Patrick Isherwood Production Accountant pre-production accountant 282 16000002
Sarah Franzl Stunts n/a 240 19000005
Seon Rogers Stunts n/a 240 19000004
Tracey Eddon Stunts n/a 240 19000006
Matt Hywell-Davies Carpenter stand-by carpenter 529 21000001
Keith Shephard Carpenter chargehand carpenter 529 21000003
David Chappell Carpenter HOD carpenter 529 21000002
Paul Heasman Stunts n/a 240 19000003
Lee Sheward Stunts n/a 240 19000002
Abigail Payne Legal Services (Harbottle & Lewis) 120857 18000001
Nicky Coats Accountant location accountant 120802 16000003
Mary Brehony Legal Services (Brehony & Company) 120857 18000002
Gretta Finer Legal Services (BBC Films) 120857 18000003
Jim Dowdall Stunt Coordinator n/a 120804 19000001
Mo LaHaye Driver unit driver 273 25000021
Martin Cheung Driver unit driver 273 25000022
John Ormerod Other unit nurse 120795 26000028
Tracey Nuttall Other unit nurse 120795 26000027
John Palmer Other unit nurse 120795 26000029
Wayne Thompson Other transport captain 120795 26000030
Samuel Taylor Coleridge Other poems("Limbo" (1811) "Frost at Midnight" (1798) "Phantom or Fact" (1830) "The Rime of the Ancient Mariner" (1797) "Kubla Khan" (1798)) 120795 26000032
Ben Ford Other horses & carriages 120795 26000031
Michelle Campbell Other unit nurse 120795 26000026
Jennifer Hilton Other unit nurse 120795 26000025
Caroline Quick Other chaperone 120795 26000020
Sylvie Vincent Other chaperone 120795 26000019
Daphne Quick Other chaperone 120795 26000021
Angela Russell Other chaperone 120795 26000022
Ken Garside Other armourer(Bapty & Co Ltd) 120795 26000024
Richard Turnball Other hot air balloon provider 120795 26000023
John Milton Other poem("Paradise Lost" (1674)) 120795 26000033
William Wordsworth Other poem("Lines Composed a Few Miles above Tintern Abbey" (1798)) 120795 26000034
James Shirras Special Thanks n/a 120874 26000043
Richard Holmes Special Thanks n/a 120874 26000042
Duncan Peaster Special Thanks n/a 120874 26000044
Jane Peaster Special Thanks n/a 120874 26000045
Pat McEnallay Special Thanks n/a 120874 26000047
James Thornton Special Thanks n/a 120874 26000046
Lulu O'Hagan Special Thanks n/a 120874 26000041
Amanda Temple Special Thanks n/a 120874 26000040
Jane Wright Special Thanks n/a 120874 26000036
Robert Southey Other poem("The Three Bears") 120795 26000035
Joyce Glasser Special Thanks n/a 120874 26000037
Ivan MacTaggart Special Thanks n/a 120874 26000038
David Wilder Special Thanks n/a 120874 26000039
Jennie Paddon Other extras coordinator(London) 120795 26000018
Bruce Weir Other pre-rigging 120795 26000017
Matt F Miller Driver dressing props driver 273 25000031
Douglas Isherwood Driver rushes driver 273 25000030
Jim Day Driver standby props driver 273 25000032
Alan Ayshford Driver minibus driver(Somerset) 273 25000033
Jess Walker-Stuart Other vivarium maker 120795 26000001
Harold Burridge Driver minibus driver(Somerset) 273 25000034
Matthew "Curly" Gavin Driver 4x4/2 way driver 273 25000029
Ian "La" Cowan Driver 4x4/2 way driver 273 25000028
Martin Avison Driver unit driver 273 25000024
Stuart Young Driver unit driver 273 25000023
Matthew "Fatboy" Carter Driver dining bus driver 273 25000025
Craig Hudson Driver genny/3-way driver 273 25000026
Ken Wasslle Driver genny/3-way driver 273 25000027
Clive Mackey Other focus puller 120795 26000002
Skip Margetts Other clapper/loader 120795 26000003
Matthew Parsons Other painter 120795 26000012
Nic Hatton Other painter 120795 26000011
Ian Ramshaw Other painter 120795 26000013
Guy Rutter Other painter 120795 26000014
Derek Docksey Other pre-rigging 120795 26000016
Paul Bowrins Other painter 120795 26000015
John Davies Other HOD painter 120795 26000010
John Pinkerton Other stand-by painter 120795 26000009
Sky Sharrock Other clapper/loader 120795 26000005
Guy Frost Other clapper/loader 120795 26000004
Colin Manning Other clapper/loader 120795 26000006
Colin Thurston Other stand-by chargehand 120795 26000007
Keith Freeman Other stand-by rigger 120795 26000008
Garth Marshall Sound Mixer production sound mixer 230 14000014
Andrew Stirk Sound Dubbing dubbing assistant 120940 14000013
Clare Oliver Post-Production Supervisor n/a 120796 5000005
Anthony Wilcox Assistant Director n/a 163 5000004
David Boardman Location Manager n/a 193 5000006
Elaine Wise Location Manager (Lake District) 193 5000007
Marinella Setti Script Supervisor n/a 191 5000009
Richard von Kaufmann Location Manager (Lake District) 193 5000008
Mike Elliott Assistant Director n/a 163 5000003
Nick Laws Assistant Director n/a 163 5000002
Tracey Scoffield Executive Producer n/a 174 3000005
Mike Phillips Executive Producer n/a 174 3000004
Michael Kustow Co-Producer n/a 170 3000006
Frank Cottrell Boyce Associate Producer n/a 171 3000007
Jane Robertson Line Producer n/a 161 5000001
Frank Cottrell Boyce Screenplay n/a 120778 4000001
Sarah Hamilton Production Coordinator n/a 162 5000010
Mark Stephenson Location Scout (Lake District) 311 5000011
Lee Lighting Ltd Lighting n/a 798 6000009
Nick Wall Photography unit photographer 120835 6000008
Clive Noakes Grader n/a 121138 6000010
Stephen Brooke Smith Focus Puller n/a 332 6000011
Adam Mitten Camera Trainee n/a 120998 6000013
Pip Hare Camera Trainee n/a 120998 6000012
Alex Bailey Photography unit photographer 120835 6000007
Maxim Ford Photography time lapse photography 120835 6000006
John Lynch Cinematographer n/a 402 6000002
John Lynch Director of Photography n/a 120780 6000001
Philip Sindall Camera Operator n/a 239 6000003
Paul Edwards Steadicam Operator n/a 232 6000004
Paul "Luscious Lips" Clifford Camera camera/grip truck driver 120798 6000005
David M. Thompson Executive Producer n/a 174 3000003
Nick O'Hagan Producer n/a 3 3000002
Clive Merrison Actor Doctor Gillman 1 1000010
William Scott-Masson Actor Tom Poole 1 1000009
Dexter Fletcher Actor Humphry Davy 1 1000011
Guy Lankester Actor Lord Byron 1 1000012
Jacqueline Defferary Actor Miss Holland 1 1000014
Andrea Lowe Actor Edith Southey 1 1000013
Michael N Harbour Actor Walsh 1 1000008
Samuel West Actor Robert Southey 1 1000007
Samantha Morton Actor Sara Coleridge 1 1000003
John Hannah Actor William Wordsworth 1 1000002
Emily Woof Actor Dorothy Wordsworth 1 1000004
Emma Fielding Actor Mary Wordsworth 1 1000005
Andy Serkis Actor John Thelwall 1 1000006
Andy De La Tour Actor Andrew Crosse 1 1000015
John Kane Actor Jones 1 1000016
Leo Temple Actor Herbert Southey 1 1000025
Juno Temple Actor Emma Southey 1 1000024
Rowena Gaukroger Actor Edith Mae Southey 1 1000026
Parvin Cox Voice solo voice 475 1000027
Steve Shagan Producer n/a 3 3000001
Julien Temple Director n/a 2 2000001
Eleanor Russell Actor (2 months) 1 1000023
Miles Quick Actor (18 months) 1 1000022
Glyn Owen Actor Fisherman 1 1000018
Colin McCredie Actor Messenger 1 1000017
Peter Harkness Actor Journalist 1 1000019
Niall Vincent Actor (4 years) 1 1000020
Jason Quick Actor (18 months) 1 1000021
Owen Roberts Camera Trainee n/a 120998 6000014
Niven Howie Editor n/a 172 7000001
Carin Mansfield Costumes n/a 120828 13000010
Anne Nichols Costumes n/a 120828 13000009
Kay Puxley Costumes n/a 120828 13000011
Liz Daxauer Hair hair & make-up designer 120794 13000012
Lynne Butterworth Makeup makeup & hair artist 353 13000014
Tony Lilley Makeup makeup & hair artist 353 13000013
Christine Manning Costumes n/a 120828 13000008
Paul Manning Costumes n/a 120828 13000007
Zoe Bradley Costumes costume assistant 120828 13000003
Annie Symons Costume Designer n/a 169 13000002
Charlotte Morris Costumes costume assistant 120828 13000004
Pamela Dalton Costumes n/a 120828 13000005
Maria Liljefors Costumes n/a 120828 13000006
Mark "H" O'Hanlan Makeup makeup bus driver 353 13000015
Rebecca Townsend Wardrobe Assistant n/a 120809 13000016
Graeme Stoten Foley Editor n/a 221 14000008
Andie Derrick Foley Artist n/a 223 14000007
Gerry Bates Sound sound maintenance 120816 14000009
Dick Philip Sound sound maintenance 120816 14000010
Katy Lowe Sound sound trainee 120816 14000012
Philip Martin Sound sound trainee 120816 14000011
Peter Burgis Foley Artist n/a 223 14000006
Tim Alban Dubbing Mixer n/a 120923 14000005
Richard Flynn ADR ADR recordist 120912 14000001
Marco Scotti Wardrobe Supervisor n/a 120908 13000017
Paul Harris ADR ADR recordist 120912 14000002
Simon Gershon ADR Editor n/a 220 14000003
Evelyn Ficarra ADR Editor n/a 220 14000004
Kay Manasseh Assistant Costume Designer n/a 252 13000001
Julia Wilson Dixon Dialogue Coach n/a 538 12000004
Simon Allen Soloist solo percussion 121021 8000006
Dirk Campbell Soloist solo duduk & reed pipes 121021 8000005
Nick Ingman Song ("Chylde Owlet (traditional)") 120859 8000007
Jeff Lynne Song ("Xanadu") 120859 8000008
Lisa Song Performer ("Xanadu") 120788 8000010
Gemma Padley Song Performer ("Chylde Owlet (traditional)") 120788 8000009
Kevin Townend Original Music n/a 120838 8000004
Dario Marianelli Original Music n/a 120838 8000003
Hilary Wyatt Dialogue Editor n/a 204 7000003
Jamie Laurenson Editor script editor(BBC Films) 172 7000002
Helen Paszyn Assistant Editor n/a 203 7000004
Dario Marianelli Composer n/a 120836 8000001
Dario Marianelli Music music composer & conductor 120781 8000002
Laurence Dorman Production Designer n/a 164 9000001
Philippa Hart Set Decorator n/a 165 9000002
Joanie Blaikie Production Executive (BBC Films) 118216 11000001
Alex Wilson Jones Casting Associate casting assistant 160 10000002
Geoffrey Paget Production Executive (BBC Films) 118216 11000002
James Seddon Consultant Dolby sound consultant 120784 12000001
Jeanette Nelson Dialogue Coach n/a 538 12000003
John Shearlaw Research researcher 458 12000002
Liora Reich Casting n/a 179 10000001
Cathy van Abbe Art Assistant art department assistant 120974 9000008
James Gemmill Scenic Artist n/a 745 9000004
Stephen Forrest-Smith Storyboard Artist n/a 199 9000003
Matthew Davies Assistant Art Director n/a 315 9000005
Bill Crutcher Art Department n/a 120843 9000006
Ben Scott Art Department n/a 120843 9000007
Linus Roache Actor Samuel Taylor Coleridge 1 1000001
Synopsis
A depiction of the poetry, love and betrayal that bound together two of history's most celebrated poets, William Wordsworth and Samuel Taylor Coleridge. The early collaboration of these two men who would become literary icons was at the turn of the 19th century, during a tumultuous period of political insurrection and romantic idealism. The friendship of the duo, and their relationship with Wordsworth's sister and Coleridge's wife, would follow a similarly turbulent course. The men experienced rivalry, jealousy and addiction in their ultimately diverging quests for artistic freedom.
N/A
N/A