Varian's War

Varian's War
Type TV Movie
MPAA Rating NR
Runtime 2hr
Genres Drama, Short Film
Keywords 1930s, 1940s, WWII
Status Released
US Release Date
  
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Lionel Chetwynd Director 2 1
William Hurt Actor 1 1
Julia Ormond Actor 1 2
Matt Craven Actor 1 3
Nicoletta Massone Costume Designer 169 15
Alan Arkin Actor (Marseilles) 1 1000004
Maury Chaykin Actor (Marseilles) 1 1000005
Lynn Redgrave Actor (Marseilles) 1 1000006
Susie Almgren Actor (New York) 1 1000007
Barry Blake Actor (New York) 1 1000008
Noel Burton Actor (New York) 1 1000009
Emma Campbell Actor (New York) 1 1000010
Ian Finlay Actor (New York) 1 1000011
Christopher MacCabe Actor (New York) 1 1000012
Maitreya Frieman Actor (New York) 1 1000013
Andrea Sadler Actor (New York) 1 1000014
Alain Goulem Actor (New York) 1 1000015
Walter Massey Actor (New York) 1 1000016
Tom Rack Actor (New York) 1 1000017
Michael Rudder Actor (New York) 1 1000018
Guy Sprung Actor (New York) 1 1000019
Bill Corday Actor (Washington DC) 1 1000020
Sheena Larkin Actor (Washington DC) 1 1000021
Tony Robinow Actor (Washington DC) 1 1000022
Jacques Allard Actor (Marseilles) 1 1000023
Victoria Barkoff Actor (Marseilles) 1 1000024
Jude Beny Actor (Marseilles) 1 1000025
Harvey Berger Actor (Marseilles) 1 1000026
Dorothee Berryman Actor (Marseilles) 1 1000027
Alexandre Bisping Actor (Marseilles) 1 1000028
Lorne Brass Actor (Marseilles) 1 1000029
Bibi Burton Actor (Marseilles) 1 1000030
Tony Calabretta Actor (Marseilles) 1 1000031
Gloria Carlin Actor (Marseilles) 1 1000032
Robert Crooks Actor (Marseilles) 1 1000033
Kliment Denchev Actor (Marseilles) 1 1000034
Thomas Donahue Actor (Marseilles) 1 1000035
John Dunn-Hill Actor (Marseilles) 1 1000036
Dawn Ford Actor (Marseilles) 1 1000037
Sam Gesser Actor (Marseilles) 1 1000038
Rémy Girard Actor (Marseilles) 1 1000039
Renee Girard Actor (Marseilles) 1 1000040
Christopher Heyerdahl Actor (Marseilles) 1 1000041
Tamar Kozlov Actor (Marseilles) 1 1000042
Mark-Anthony Krupa Actor (Marseilles) 1 1000043
Andre Lacoste Actor (Marseilles) 1 1000044
Pierre LeBlanc Actor (Marseilles) 1 1000045
Marc Legault Actor (Marseilles) 1 1000046
Richard Lemire Actor (Marseilles) 1 1000047
Bondfield Marcoux Actor (Marseilles) 1 1000048
Kent McQuaid Actor (Marseilles) 1 1000049
Joel Miller Actor (Marseilles) 1 1000050
Pascale Montpetit Actor (Marseilles) 1 1000051
Aubert Pallascio Actor (Marseilles) 1 1000052
Jean Pare Actor (Marseilles) 1 1000053
Francois Pratte Actor (Marseilles) 1 1000054
Miriam Samuels Actor (Marseilles) 1 1000055
Christopher Rapin Actor (Marseilles) 1 1000056
Leni Scoffie Actor (Marseilles) 1 1000057
Felecia Shulman Actor (Marseilles) 1 1000058
Leah Vineberg Actor (Marseilles) 1 1000059
Marjorie Silcoff Actor (Marseilles) 1 1000060
Paul-Antoine Taillefer Actor (Marseilles) 1 1000061
Guillaume Lemay-Thivierge Actor (Marseilles) 1 1000062
Vlasta Vrana Actor (Marseilles) 1 1000063
Elyzabeth Walling Actor (Marseilles) 1 1000064
Ted Whittall Actor (Marseilles) 1 1000065
Barbra Streisand Executive Producer n/a 174 3000001
Cis Corman Executive Producer n/a 174 3000002
Edward Windsor Executive Producer n/a 174 3000003
Lionel Chetwynd Producer n/a 3 3000004
Kevin Tierney Producer n/a 3 3000005
Michael Deakin Producer n/a 3 3000006
Lionel Chetwynd Screenplay n/a 120778 4000001
Jean-Yves Dolber Unit Manager n/a 120832 5000001
Daniele Rohrbach Line Producer n/a 161 5000002
Mireille Goulet Assistant Director n/a 163 5000003
Claude Dolloire Assistant Director n/a 163 5000004
Auree Lepoge Tommi Assistant Director n/a 163 5000005
Annabelle Berkoni Assistant Director n/a 163 5000006
Gary Evans Post-Production Supervisor (Canada) 120796 5000007
Pierre Brunet Location Manager n/a 193 5000008
France Lachapelle Script Supervisor n/a 191 5000009
Louise Seymour Post-Production Coordinator (United Kingdom) 120842 5000010
Luce Belonger Technical Director (Canada) 491 5000011
Sylvie Boily Production Coordinator n/a 162 5000012
Pierre LaPointe Assistant Unit Manager n/a 313 5000013
Melanie Cote Assistant Location Manager n/a 194 5000014
Daniel Jobin Director of Photography n/a 120780 6000001
Sylvoine Duloux Camera Operator n/a 239 6000002
Francois Archambault Steadicam Operator n/a 232 6000003
Paul Grovel Camera camera focus puller 120798 6000004
Judith Lagace Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000005
Tokoshi Seido Photography stills 120835 6000006
Janel Furoy Camera Trainee n/a 120998 6000007
Geoffrey St Hiloire Camera Assistant n/a 120867 6000008
Denis Papillon Editor n/a 172 7000001
Alice Wright Dialogue Editor (Canada) 204 7000002
Victor August Negative Cutting negative cutter(Canada) 120852 7000003
Ginette Blain Negative Cutting negative cutter(Canada) 120852 7000004
Claudette Champagne Negative Cutting negative cutter(Canada) 120852 7000005
Louis-Martin Parodis Assistant Editor (Canada) 203 7000006
Marie-Eve Talbot Assistant Editor (Canada) 203 7000007
Christian Gravel Assistant Editor (Canad) 203 7000008
Neil Smolar Music n/a 120781 8000001
Jamie Hopkins Music Arranger orchestration(Canada) 121019 8000002
John Welsman Music Arranger orchestration(Canada) 121019 8000003
Glenn Marley Music Conductor conductor(Canada) 120818 8000004
Sharon Smith Music Supervisor (Canada) 120872 8000005
Raymond Dupuis Production Designer n/a 164 9000001
Frances Calder Set Decorator key set decorator 165 9000002
Camille Parent Set Decorator decorator 165 9000003
Francois Senecol Set Decorator decorator 165 9000004
Marc Bonin Art Director art direction 183 9000005
Michel Langevin Art Director art direction 183 9000006
Denis Casper Scenic Artist key scenic artist 745 9000007
Cotou Gelinos Dresser key dresser 120967 9000008
Marie-Maude Grenier Dresser n/a 120967 9000009
Marie-Helene Menard Dresser n/a 120967 9000010
Andre Volode Dresser key dresser(for extreas) 120967 9000011
Elliot Smith Assistant Set Decorator assistant decorator 316 9000012
Helene LaFrance Art Department Coordinator n/a 195 9000013
Julie Measroch Art Department assistant painter 120843 9000014
Annie Beaulieu Art Department assistant dresser 120843 9000015
Jean-Francois Desjordins Art Department assistant dresser 120843 9000016
Marie-Claire Emond Art Department assistant dresser 120843 9000017
Danny Lovoie Art Department assistant dresser 120843 9000018
Guy Lemieux Art Department assistant dresser 120843 9000019
Veronique Mosse Art Department assistant dresser 120843 9000020
Alice Mayeaux Art Department assistant dresser 120843 9000021
Madeleine Perros Art Department assistant dresser 120843 9000022
Eric Poirier Art Department assistant dresser 120843 9000023
Isabelle Volle Art Department assistant dresser 120843 9000024
Vera Miller Casting n/a 179 10000001
Nadia Miller Casting n/a 179 10000002
Jennifer Soxon Casting Associate n/a 160 10000003
Lise Beauchamp Extras Casting n/a 120851 10000004
Angela Carsley Extras Casting n/a 120851 10000005
Ken Hudold Consultant Dolby sound consultant(Canada) 120784 12000001
Donald Caroll Research original research 458 12000002
Howard Samuelson Dialect Coach (for Julia Ormond) 666 12000003
Giselle Treponier Dialect Coach French dialect coach 666 12000004
Krista Joppel Dialect Coach German dialect coach 666 12000005
Caterina Chamberland Assistant Costume Designer n/a 252 13000001
Sandra Digiocchino Hair Assistant assistant hairdresser 120989 13000003
Nathalie Goron Hair Assistant assistant hairdresser 120989 13000004
Daniel Jacob Hair Assistant assistant hairdresser 120989 13000005
Lorraine Lecompte Hair Assistant assistant hairdresser 120989 13000006
Monon Miserony Hair Assistant assistant hairdresser 120989 13000007
Corinne Poizat Hair Assistant assistant hairdresser 120989 13000008
Tina Rizzi Hair Assistant assistant hairdresser 120989 13000009
Johanne Paiement Hair Stylist key hairstylist 120799 13000010
Martin LaPointe Hairdresser n/a 121014 13000011
Nartine Leveille Hairdresser (for extras) 121014 13000012
Marie-Angele Breitner-Protot Makeup Artist key makeup artist 120801 13000013
Johanne Gravel Makeup Artist n/a 120801 13000014
Claudette Casovant Makeup Artist (for extras) 120801 13000015
Beatrice Delompes Makeup Assistant assistant makeup artist 121007 13000016
Julie Chenard Wardrobe assistant wardrobe supervisor 120823 13000017
Marie-Josee Dumont Wardrobe assistant wardrobe supervisor 120823 13000018
Nathalie Levosseur Wardrobe seamstress 120823 13000019
Frederic Morin Wardrobe seamstress 120823 13000020
Michel Savoie Wardrobe seamstress 120823 13000021
Roger LaCroix Wardrobe wardrobe department coordinator 120823 13000022
Anne-Marie Longevin Wardrobe Supervisor n/a 120908 13000023
Bruno Ruffalo ADR ADR recordist(Montreal) (Canada) 120912 14000001
Dione Linn ADR ADR recordist(Los Angeles) 120912 14000002
Diane Boucher ADR Editor (Montreal) (Canada) 220 14000003
Greg Steele ADR Mixer (Los Angeles) 227 14000004
Gerard Laret Assistant Sound Editor (United Kingdom) 222 14000005
Susan French Assistant Sound Editor (United Kingdom) 222 14000006
Maxime Ferland Boom Operator n/a 215 14000007
Peter Burgis Foley Artist (United Kingdom) 223 14000008
Andie Derrick Foley Artist (United Kingdom) 223 14000009
Jacques Lerolde Foley Editor (United Kingdom) 221 14000010
Ed Colyer Foley Recordist (United Kingdom) 225 14000011
Gavin Fernandes Rerecording Mixer (Canada) 120856 14000012
Jean-Christophe Verbert Rerecording Mixer (Canada) 120856 14000013
Colin Miller Sound Design (United Kingdom) 120905 14000014
Valery Dufort-Boucher Sound Editor assistant dialogue editor(Canada) 229 14000015
Vitol Cote Sound Editor assistant dialogue editor(Canada) 229 14000016
Claude Hazanavicius Sound Recordist n/a 331 14000017
Patrice Dagenais Key Grip n/a 263 15000001
Bertrand Dupuis Grip n/a 365 15000002
Yves Fontigny Grip n/a 365 15000003
Terry Lacombe Grip n/a 365 15000004
Charles Proulx Generator Operator n/a 363 15000005
Martin Lamarche Gaffer n/a 268 15000006
Goeton St Onge Electrician bestboy electrician 450 15000007
Francois Allord Electrician n/a 450 15000008
Franck Choumonet Electrician n/a 450 15000009
Michael Ohayon Electrician n/a 450 15000010
Pierre-Yves Larouche Electrician n/a 450 15000011
Massimo Gollizzi Electrician n/a 450 15000012
Jocelyn Beouloc Dolly Grip bestboy grip 264 15000013
Nikki Servos Assistant Engineer (Canada) 120997 15000014
Donette Smith Accountant accounting clerk 120802 16000001
Sylvie Lourin Production Auditor n/a 120815 16000002
Maggie Blezile Assistant Accountant n/a 120950 16000003
Marjolaine Perron Assistant Accountant n/a 120950 16000004
Candice McDonald Business Affairs studio manager(United Kingdom) 120792 18000001
Marc Desourdy Stunt Coordinator n/a 120804 19000001
Mike Chute Stunt Man (William Hurt) 121002 19000002
Patrick Kerton Stunts n/a 240 19000003
Louis Pharand Stunts n/a 240 19000004
David McKeown Stunts n/a 240 19000005
Jesabelle Boileau Craft Service assistant craft person 120903 22000001
Chris Allies Titles title design(United Kingdom) 120825 23000001
Stephane Brunette Assistant Props set props assistant 120904 24000001
Fabrice Collegher Assistant Props set props assistant 120904 24000002
Nicolas Godbout Assistant Props set props assistant 120904 24000003
Simon Chamberland Property Master n/a 120805 24000004
Etienne Lapointe-Proulx Props set props 120817 24000005
Julie-Anne Proulx Props set props 120817 24000006
Robin Gary Assistant (to Lionel Chetwynd) 120820 25000001
David Hall Assistant (to Lionel Chetwynd) 120820 25000002
Emilie Dussault Assistant (to William Hurt) 120820 25000003
Jean-Paul Brunet Production Assistant n/a 275 25000004
Jose Uria Production Assistant n/a 275 25000005
Jean Simmord Production Assistant n/a 275 25000006
Francois Schnupp Production Assistant n/a 275 25000007
Jean Renoud Production Assistant n/a 275 25000008
Louis Legoult Production Assistant n/a 275 25000009
Patrice Bujold Production Assistant n/a 275 25000010
Bertrand Colmeau Production Assistant n/a 275 25000011
Simon Carriere Production Assistant n/a 275 25000012
Karl Darriveau Production Assistant n/a 275 25000013
Manon Cousin Production Assistant n/a 275 25000014
Herve Drouelle Production Assistant n/a 275 25000015
Francois Messier Production Assistant n/a 275 25000016
Annie Michoud Production Assistant n/a 275 25000017
Henri Harmond Production Assistant n/a 275 25000018
Marc Perron Production Assistant n/a 275 25000019
Christian Pincoult Production Assistant n/a 275 25000020
Pascal Pleau Production Assistant n/a 275 25000021
Brigitte Renoud Production Assistant n/a 275 25000022
Andree Roy Production Assistant n/a 275 25000023
Martin Roy Production Assistant n/a 275 25000024
Christian-Gabriel Tremblay Production Assistant n/a 275 25000025
Noah Wohl Production Assistant n/a 275 25000026
Rene Brisson Production Assistant set runner 275 25000027
Joseph Viscusi Transportation Captain n/a 272 25000028
Jim DiSensi Transportation Coordinator n/a 271 25000029
Debs Richardson Post-Production Assistant (United Kingdom) 120882 25000030
Charlies Radford Stand-In (William Hurt) 121015 25000031
Lilie-Marlene Couture Stand-In (Julia Ormond) 121015 25000032
Walter Diaz Driver n/a 273 25000033
Lorne Dosogne Driver n/a 273 25000034
Aleck Duncan Driver n/a 273 25000035
John Gendron Driver n/a 273 25000036
Pierre Girard Driver n/a 273 25000037
Richard Marson Driver n/a 273 25000038
Charlie Zed Driver n/a 273 25000039
Mathieu-Felix Drouin Apprentice n/a 120976 25000040
Volerie Houle Apprentice costume apprentice 120976 25000041
Amelie Ponette Other script trainee 120795 26000001
Poule Girordin Other production secretary 120795 26000002
Jean-Claude Dube Other draftsman 120795 26000003
Michel Perreoult Other vehicle coordinator 120795 26000004
Christine Provoz Other painter 120795 26000005
Lionel Auffert Other painter 120795 26000007
Genevieve Boudreault Other painter 120795 26000008
Renee Boulois Other painter 120795 26000009
Michael Farrugello Other painter 120795 26000010
Francois Tougos Other painter 120795 26000011
Andre Bedord Other scenic technician 120795 26000012
Francois Blanchard Other scenic technician 120795 26000013
Patrick Bouliane Other scenic technician 120795 26000014
Nicholas Campeau Other scenic technician 120795 26000015
Sebastian DeFontenoy Other scenic technician 120795 26000016
Luc Gognier Other scenic technician 120795 26000017
Stephen Gilbert Other scenic technician 120795 26000018
Francois Gosselin Other scenic technician 120795 26000019
Oliver Hogue Other scenic technician 120795 26000020
Michel Landry Other scenic technician 120795 26000021
Denis Lemire Other scenic technician 120795 26000022
Glendon Light Other scenic technician 120795 26000023
Serge Nodon Other scenic technician 120795 26000024
Benoit Robert Other scenic technician 120795 26000025
Benoit Robitoille Other scenic technician 120795 26000026
Stephen Robitoille Other scenic technician 120795 26000027
Jean Desmorkeau Other electrcian 120795 26000028
Christiane Charpentier Other craft person 120795 26000029
Larry Weller Other contract management service 120795 26000030
Claudine Carpentier Other studio coordinator(Montreal) (Canada) 120795 26000031
Gary Gray Other score recorder(Canada) 120795 26000032
Eric Fortin Other studio coordinator(Canada) 120795 26000034
Louis Delaney Other recordist(Canada) 120795 26000035
Pierre Duceppe Other laboratory coordinator(Canada) 120795 26000036
Brian McLeod Other laboratory coordinator(Canada) 120795 26000037
Charles Obrul Other laboratory coordinator(Canada) 120795 26000038
Francine Gouthier Other picture timer(Canada) 120795 26000039
Alban Berg Other studio coordinator(Canada) 120795 26000040
Steve Felton Other studio coordinator(United Kingdom) 120795 26000041
Tony Anscombe Other recordist(United Kingdom) 120795 26000042
Carl Zitter Rights & Clearances clearances(Canada) 120879 26000043
Alyson Dewar Publicity publicist(Alliance Atlantis Communications) 120789 29000001
Synopsis
N/A
N/A