Marco Polo: Return To Xanadu (2001)

Marco Polo: Return To Xanadu
Type Feature Film
MPAA Rating None
Runtime 1hr 22mins.
Genres Adventure, Sequel, Animated, Musical, Historical
Keywords children's
Status Released
US Release Date
  
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Tony Pope Voice of Babu 475 1000009
Misoon Kim Animator head final checker 483 23000030
Olga Zacharova Animator assistant animator(Slovak animation unit) 483 23000059
Sheldon Moldoff Storyboard Artist original storyboard & character designs 199 9000001
Vesselin Kamenov Animator key animator 483 23000020
Neal Ryan Animator lead assistant animator(Canadian animation unit) 483 23000084
Chito Ang Animator assistant animator(Canadian animation unit) 483 23000085
Ian Baird Animator assistant animator(Canadian animation unit) 483 23000086
Jen Brisson Animator assistant animator(Canadian animation unit) 483 23000087
Charlie Lee Animator key animator(Canadian animation unit) 483 23000083
Barret Chapman Animator key animator(Canadian animation unit) 483 23000082
Igor Vadovic Animator ink & paint artist(Slovak unit) 483 23000077
Jana Urgosova Animator ink & paint artist(Slovak unit) 483 23000076
Maria Zurekova Animator ink & paint artist(Slovak unit) 483 23000079
Edgar Bridwell Animator assistant animation supervisor(Canadian animation unit) 483 23000080
Tai Keattivanichvily Animator assistant animator(Canadian animation unit) 483 23000088
Robin Badr Animator key animator(Canadian animation unit) 483 23000081
Robert Sopko Animator ink & paint artist(Slovak unit) 483 23000075
Sun Hee Kim Animator assistant animator(Canadian animation unit) 483 23000090
Boris Klisurski Animator assistant animator & in-betweener(Bulgarian animation unit) 483 23000098
Evgeni Jermanov Animator assistant animator & in-betweener(Bulgarian animation unit) 483 23000097
Panayot Panayatov Animator assistant animator & in-betweener(Bulgarian animation unit) 483 23000099
Yuri Sekulov Animator assistant animator & in-betweener(Bulgarian animation unit) 483 23000100
Evgenia Sekulova Animator assistant animator & in-betweener(Bulgarian animation unit) 483 23000101
Yavor Gantchev Animator assistant animator & in-betweener(Bulgarian animation unit) 483 23000096
Sheila Smart Animator assistant animator(Canadian animation unit) 483 23000095
Cecilia Lee Animator assistant animator(Canadian animation unit) 483 23000091
Martin Snopek Animator ink & paint artist(Slovak unit) 483 23000074
Mi-young Lee Animator assistant animator(Canadian animation unit) 483 23000092
Mario Mahilum Animator assistant animator(Canadian animation unit) 483 23000093
Sharon Miskinis Animator assistant animator(Canadian animation unit) 483 23000094
Scott Kiborn Animator assistant animator(Canadian animation unit) 483 23000089
Dusan Rummel Animator ink & paint artist(Slovak unit) 483 23000071
Blanka Radova Animator assistant animator 483 23000054
Igor Pohanic Animator assistant animator(Slovak animation unit) 483 23000053
Svetlana Slizova Animator assistant animator(Slovak animation unit) 483 23000055
Martin Struss Animator assistant animator(Slovak animation unit) 483 23000056
Andrea Trojanova Animator assistant animator(Slovak animation unit) 483 23000057
Jaroslav Nikitenko Animator assistant animator(Slovak animation unit) 483 23000052
Eva Miskolczyova Animator assistant animator(Slovak animation unit) 483 23000051
Jozef Koys Animator assistant animator(Slovak animation unit) 483 23000047
Dmitri Kovtanets Animator assistant animator(Slovak animation unit) 483 23000046
Jaroslav Kralik Animator assistant animator(Slovak animation unit) 483 23000048
Elena Letkova Animator assistant animator(Slovak animation unit) 483 23000049
Erika Marekova Animator assistant animator(Slovak animation unit) 483 23000050
Daniel Vlan Animator assistant animator(Slovak animation unit) 483 23000058
Rene Zalesak Animator assistant animator(Slovak animation unit) 483 23000060
Veronika Polakovicova Animator ink & paint artist(Slovak unit) 483 23000069
Maria Petrasova Animator ink & paint artist(Slovak unit) 483 23000068
Veronika Proksova Animator ink & paint artist(Slovak unit) 483 23000070
Plamen Semkov Animator assistant animator & in-betweener(Bulgarian animation unit) 483 23000102
Rastislav Shuster Animator ink & paint artist(Slovak unit) 483 23000072
Sylvia Markova Animator ink & paint artist(Slovak unit) 483 23000067
Katarina Kubenkova Animator ink & paint artist(Slovak unit) 483 23000066
Jan Cirka Animator ink & paint artist(Slovak unit) 483 23000062
Maria Baranova Animator ink & paint artist(Slovak unit) 483 23000061
Margita Grandtnerova Animator ink & paint artist(Slovak unit) 483 23000063
Zofia Havranova Animator ink & paint artist(Slovak unit) 483 23000064
Eva Hornikova Animator ink & paint artist(Slovak unit) 483 23000065
Peter Simkovic Animator ink & paint artist(Slovak unit) 483 23000073
Martin Struss Production Assistant production assistant/interpreter(Slovak animation unit) 275 25000001
Chris Many Special Thanks n/a 120874 26000029
Yong He Song Other final checking(Chinese animation unit) 120795 26000028
Keith "K B" Allen Special Thanks n/a 120874 26000030
Nancy Many Special Thanks n/a 120874 26000031
Barry Ward Special Thanks n/a 120874 26000033
Delna Bhesania Special Thanks n/a 120874 26000032
Klara Tokarova Other computer ink & paint(Slovak animation unit) 120795 26000027
Gabina Kralikova Other computer ink & paint(Slovak animation unit) 120795 26000026
Jennifer Rae Smith Other title coordinator 120795 26000022
Andrew Midgley Other optical line-up 120795 26000021
Martin Avitia Other optical coordinator 120795 26000023
Blanka Radova Other compute ink & paint(Slovak animation unit) 120795 26000024
Dana Baranova Other computer ink & paint(Slovak animation unit) 120795 26000025
Bill Buck Special Thanks n/a 120874 26000034
Ellen Cockrill Special Thanks n/a 120874 26000035
Nathalie Schiffer Special Thanks (Hotel Perugia/Bratislava) 120874 26000044
Robert Schiffer Special Thanks (Hotel Perugia/Bratislava) 120874 26000043
Straw Weisman Special Thanks n/a 120874 26000045
Debbie Weisman Special Thanks n/a 120874 26000046
Magdalena Horvathova Manager quality control manager(Slovak unit) 120827 28000001
Neal Ryan Special Thanks n/a 120874 26000042
Stefanie Michalikova Special Thanks n/a 120874 26000041
Scott Howden Special Thanks n/a 120874 26000037
Helene Croes Special Thanks n/a 120874 26000036
Jim Kee Special Thanks n/a 120874 26000038
Viktor Meglic Special Thanks n/a 120874 26000039
Olga Meglic Special Thanks n/a 120874 26000040
Julie Landholt Other typographer 120795 26000020
Blake Busby Other typographer 120795 26000019
Mandell Winter Apprentice apprentice sound editor 120976 25000009
Lee Mandell Driver n/a 273 25000008
Arne Wong Other character designs 120795 26000001
Ken O'Connor Other in-memoriam 1908-1998("we remember with affection") 120795 26000002
Michael Gerlach Other final checking 120795 26000004
Jackie Mann Other final checking 120795 26000003
Ken Ruz Driver n/a 273 25000007
Summer Hilbert Production pre-production scene preparation 120824 25000006
Mike Dobson Production Assistant (Canadian animation unit) 275 25000002
Peter Karas Animator assistant animator(Slovak animation unit) 483 23000045
Kevin Walsh Production Assistant (Canadian animation unit) 275 25000003
Linda Gerlach Production pre-production scene preparation 120824 25000004
Jackie Mann Production pre-production scene preparation 120824 25000005
Charlie King Other track reading 120795 26000005
Jim Garifi Other track reading 120795 26000006
Adam Paley Other xerox unit/function junction 120795 26000015
Scott Burgy Other xerox unit/function junction 120795 26000014
Dennis Schoenrock Other xerox unit/function junction 120795 26000016
Jeff Zickry Other xerox unit/function junction 120795 26000017
Scott Allan Other film scanner & recorder 120795 26000018
Ben Bar Other xerox unit/function junction 120795 26000013
John Remmel Other xerographer 120795 26000012
Yvette Khalafian Other production intern 120795 26000008
Jensu Lin Mark Other Chinese calligraphy 120795 26000007
Alena Strycek Other production intern 120795 26000009
Edith Barrientos Other production intern 120795 26000010
Eduardo Felipe Gomez Other production intern 120795 26000011
Inaki Imaz 3-D Artist n/a 120965 23000103
Jana Gybelova Animator assistant animator(Slovak animation unit) 483 23000042
David Jaeckin Color Timer n/a 120921 6000007
Kai Qing Photography photographer(Chinese animation unit) 120835 6000006
Linda Gerlach Color color match & key 121024 6000008
Jackie Mann Color color models 121024 6000009
Betty Hantke Color color models 121024 6000011
Summer Hilbert Color color models 121024 6000010
Oto Gayer Camera animation camera(Slovak unit) 120798 6000005
Gary Miller Camera title camera 120798 6000004
Silver Dream Productions Production Coordinator production coordination(for China (Chinese animation unit)) 162 5000008
Lisa Segal Production Coordinator digital production coordinator 162 5000007
Brian Allan Camera Operator optical camera operator 239 6000001
Robert Beebe Camera Operator optical camera operator 239 6000002
Phillip Arpin Camera Operator optical camera operator 239 6000003
Bonnie Giannini Color color models 121024 6000012
Ron Merk Editor n/a 172 7000001
Sheldon Moldoff Song songs("I'm Mean" "The Delicate Dinosaur") 120859 8000006
Chris Holter Song songs("Xanadu" "Shining Star" "Return to Xanadu" "When Your Heart Has Wings") 120859 8000005
Chris Many Song song arranger("I'm Mean" "The Delicate Dinosaur" "Illusion" "Xanadu" "Shining Star" "Return to Xanadu" "When Your Heart Has Wings") 120859 8000007
Joel Herron Song songs("I'm Mean" "The Delicate Dinosaur" "Illusion") 120859 8000008
Arne Wong Storyboard Artist layout & storyboard development 199 9000003
Ron Merk Song songs("Xanadu" "Shining Star" "Return to Xanadu" "When Your Heart Has Wings") 120859 8000004
Lisle Leete Music Editor music editor & scoring mixer 214 8000003
Jim Kee Dialogue Editor dialogue recorder & dialogue editor 204 7000003
Chris Holter Editor n/a 172 7000002
James Bonn Negative Cutting negative cutter 120852 7000004
Chris Many Music n/a 120781 8000001
Joel Herron Music n/a 120781 8000002
Clio Kaplan Production Coordinator n/a 162 5000006
Steve Meyers Production Manager (Canadian animation unit) 305 5000005
Ron Merk Director n/a 2 2000001
Tim Owen Voice Voice of Space Station Captain 475 1000012
Igor Meglic Producer (United States) 3 3000001
Chris Holter Producer (United States) 3 3000002
Jaroslav Ninaj Producer (Slovakia) 3 3000004
Ron Merk Producer (United States) 3 3000003
John Matthew Voice of Delicate Dinosaur 475 1000008
Robert Kramer Voice of Helmsman 475 1000007
Elea Bartling Voice of Princess Ming Yu 475 1000003
Alan Altshuld Voice of Pangu 475 1000002
Nicholas Gonzalez Voice of Young Marco 475 1000004
John Hyke Voice of Malgor 475 1000005
Michael Kostroff Voice of Kubla Khan 475 1000006
Drahoslav Demin Producer (Slovakia) 3 3000005
Jian Zhong Qu Executive Producer (China) 174 3000006
Patrik Pass Production Supervisor (Slovak unit) 307 5000001
Sheldon Moldoff Characters as Source Material n/a 121009 4000004
Robert Watts Line Producer (Canadian animation unit) 161 5000002
Tom Keegan Production Manager n/a 305 5000003
Michaela Kudelkova Production Manager (Slovak unit) 305 5000004
Sheldon Moldoff Screenplay n/a 120778 4000003
Chris Holter Screenplay n/a 120778 4000002
Sheldon Moldoff Executive Producer n/a 174 3000008
Han Gao Zhao Executive Producer (China) 174 3000007
Yuan Zhuo Associate Producer (United States) 171 3000009
Lawrence E Fabian Associate Producer (United States) 171 3000010
Ron Merk Screenplay n/a 120778 4000001
Rossen Varbanov Supervisor (Bulgarian animation unit) 120845 11000001
Vesselin Kamenov Supervisor (Bulgarian animation unit) 120845 11000002
Monika Tomova Animator key animator 483 23000023
Latchezar Gouchev Animator key animator 483 23000022
Sonya Johnson Animator assistant animator 483 23000024
James Racioppi Animator assistant animator 483 23000025
Jan Naylor Animator assistant animator 483 23000027
Leslie Kim Animator assistant animator 483 23000026
Rossen Varbanov Animator key animator 483 23000019
Arne Wong Animator key animator 483 23000018
Kyung-Ki Kim Background Painter (Korean background unit) 121029 23000014
Felix Herrera Graphic Artist n/a 120985 23000013
Kyung-Hee Kim Background Painter (Korean background unit) 121029 23000015
Yun Kai Yan Background Artist backgrounds(Chinese animation unit) 490 23000016
Zhi Rui Wang Background Artist backgrounds(Chinese animation unit) 490 23000017
Soon Jin Mooney Animator assistant animator 483 23000028
Eric Peterson Animator mouth charts 483 23000029
Peter Sabo Animator key animator(Slovak animation unit) 483 23000040
Vladimir Pospelov Animator key animator(Slovak animation unit) 483 23000039
Katarina Zegerova Animator key animator(Slovak animation unit) 483 23000041
Paul Aisley Voice of Wong Wei 475 1000001
Valeri V Jakimov Animator assistant animator(Slovak animation unit) 483 23000043
Ludmila Nemethova Animator key animator(Slovak animation unit) 483 23000038
Alexei Kazakov Animator key animator(Slovak animation unit) 483 23000037
Annette Buehre-Nickerson Animator animation stand photography 483 23000033
Joe Antonov Animator animation line testing 483 23000032
John Lindahl Animator animation camera operator 483 23000034
Eric Hossner Animator animation camera operator 483 23000035
Jaroslav Ninaj Animator computer animation/compositing &(Slovak animation unit) 483 23000036
Cinde Malone Graphic Artist n/a 120985 23000012
Ken O'Connor Layout Artist special layout(for "The Delicate Dinosour" song sequence) 120869 23000011
Lisle Leete Foley Editor n/a 221 14000003
Mandell Winter Foley Artist n/a 223 14000002
Jim Kee Post-Production Sound post-production sound supervisor 121026 14000004
Nancy Many Post-Production Sound post-production sound supervisor 121026 14000005
Jim Kee Rerecording re-recording mixer 120995 14000006
Mike Branum Foley Artist n/a 223 14000001
Walter Sanchez Supervisor Vault Supervisor 120845 11000008
Robert Lakstigala Supervisor digital supervisor 120845 11000004
Bruce Johnson Supervisor digital supervisor 120845 11000003
Mark Allan Supervisor title supervisor 120845 11000005
Keith "K B" Allen Supervisor optical supervisor 120845 11000006
Alan Hersh Supervisor vault supervisor 120845 11000007
Lisle Leete Rerecording re-recording mixer 120995 14000007
Mike Branum Rerecording re-recording mixer 120995 14000008
Peter Straka Special Effects computer animation/compositing & special effects(Slovak animation unit) 168 23000007
David Piedra Visual Effects digital intern 419 23000006
Marek Forray Special Effects computer animation/compositing & special effects(Slovak animation unit) 168 23000008
Drahoslav Demin Special Effects computer animation/compositing & special effects(Slovak animation unit) 168 23000009
Rafael Aumente Main Title Design main title designer 120925 23000010
Adam Stern Visual Effects digital intern 419 23000005
Mark Shore Visual Effects THDX executive producer 419 23000004
Lawrence E Fabian Legal Services production legal services 120857 18000001
Mike Branum Sound Editor n/a 229 14000009
Michael "Mookie" Adkisson Visual Effects digital compositor 419 23000001
Rick Brackmann Visual Effects digital artist 419 23000002
Juan Alonso Visual Effects digital artist 419 23000003
Myhaylo Jaremko Animator assistant animator(Slovak animation unit) 483 23000044
Synopsis
An adventure story about a young descendent of the historical Marco Polo who must travel back to the land of the Kubla Khan to save it from an evil villain.
N/A
N/A