Dead Silence

Dead Silence
Type TV Movie
MPAA Rating N/A
Runtime 1hr 40mins.
Genres Adaptation, Thriller
Keywords N/A
Status Completed
US Release Date
  
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
James Garner Actor John Potter 1 1000001
Marlee Matlin Actor Melanie Charrol 1 1000002
Kim Coates Actor Theodore Handy 1 1000003
Lolita Davidovich Actor Sharon Foster 1 1000004
Charles Smith Actor Roland W Marks 1 1000005
Kenneth Welsh Actor Lenny Budd 1 1000006
James Villemaire Actor Ray "Sonny" Bonner 1 1000007
Gary Basaraba Actor Shephard Wilcox 1 1000008
Barclay Hope Actor Gene Stillwell 1 1000009
Vanessa Vaughan Actor Susan 1 1000010
Blu Mankuma Actor Henry Lebow 1 1000011
Mimi Kuzyk Actor Donna Harkstrawn 1 1000012
Scott Speedman Actor Steve Cardy 1 1000013
John Bourgeois Actor Daniel Tremain 1 1000014
Neil Crone Actor Airport Security Officer 1 1000015
Sharon Dunn Actor TV News Narrator 1 1000016
Craig Eldridge Actor Roger Elb 1 1000017
Chris Faulkner Actor Trooper 1 1000018
Michael Filipowich Actor Prison Truck Driver No 1 1 1000019
Adrian Hough Actor Pete Henderson 1 1000020
Erin Jarvis Actor Mini Mart Girl 1 1000021
Dean McKenzie Actor Reporter No 2 1 1000022
Oliver Olsen Actor Gas Station Trooper 1 1000023
Sue Parker Actor Caddy Laddy 1 1000024
Barry Pepper Actor Airport Officer 1 1000025
Daniel Petrie Actor Slaughterhouse Trooper 1 1000026
Arnold Pinnock Actor Prison Truck Driver No 2 1 1000027
Ted Whittall Actor Toby Geller 1 1000028
Andrew Younghusband Actor Reporter No 1 1 1000029
Justin Dressler Actor Sam 1 1000030
Kristin Dressler Actor Annie 1 1000031
Lisa Dressler Actor Jocelyn 1 1000032
Christy Elliott Actor Beverly 1 1000033
Trista Langford Actor Emily 1 1000034
Vance Youngs Actor Kevin 1 1000035
Daniel Petrie Director n/a 2 2000001
Terry Gould Director 2nd unit director 2 2000002
John Fremes Executive Producer n/a 174 3000001
Scott Kroopf Executive Producer n/a 174 3000002
Adam Leipzig Executive Producer n/a 174 3000003
John Kemeny Producer n/a 3 3000004
Donald Stewart Screenplay n/a 120778 4000001
Jeffery Deaver Source Material (from novel) ("A Maiden's Grave") 120793 4000002
Peter Bray Production Supervisor n/a 307 5000001
Terry Gould Production Manager n/a 305 5000002
Warren Carr Production Manager (Vancouver unit) 305 5000003
Elizabeth Scherberger Assistant Director n/a 163 5000004
Mark Wallace Assistant Director n/a 163 5000005
Eric Banz Assistant Director n/a 163 5000006
Yolanda Graci Assistant Director trainee assistant director 163 5000007
Craig Newman Assistant Director trainee assistant director 163 5000008
Stewart Young Assistant Director n/a 163 5000009
Dave McIlroy Assistant Director trainee assistant director 163 5000010
Kim Winther Assistant Director (Vancouver unit) 163 5000011
Matthew Bledia Assistant Director (Vancouver unit) 163 5000012
Douglas Wilkinson Post-Production Supervisor n/a 120796 5000013
Michael Tough Location Manager n/a 193 5000014
Jean Bereziuk Script Supervisor (Vancouver unit) 191 5000015
Helene Valinsky Production Coordinator n/a 162 5000016
Jill Christensen Production Coordinator (Vancouver unit) 162 5000017
Brian Harris Assistant Production Coordinator n/a 192 5000018
Christopher Baille Assistant Location Manager n/a 194 5000019
Thomas Burstyn Director of Photography n/a 120780 6000001
Kevin Murphy Camera Operator n/a 239 6000002
Marvin Midwicki Camera Operator n/a 239 6000003
Peter Rosenfeld Camera Operator n/a 239 6000004
David Crone Camera Operator (Vancouver unit) 239 6000005
Kevin Murphy Steadicam Operator n/a 232 6000006
Ciaran Copelin Assistant Camera Operator assistant camera person 120849 6000007
Jacqueline Hampton Assistant Camera Operator assistant camera person 120849 6000008
Philippe Champion Assistant Camera Operator assistant camera person 120849 6000009
John Harper Assistant Camera Operator assistant camera person 120849 6000010
Jeff Hohener Assistant Camera Operator assistant camera person 120849 6000011
Andrew Macklin Assistant Camera Operator assistant camera person 120849 6000012
Takashi Seida Photography still photographer 120835 6000013
Craig Blankenhorn Photography still photographer 120835 6000014
Bill Holly Colorist n/a 120920 6000015
Cathy Rait Color Timer n/a 120921 6000016
Paul More Camera Trainee n/a 120998 6000017
Ronald Sanders Editor n/a 172 7000001
Erika Wolff Negative Cutting negative cutter 120852 7000002
Tad Seaborn Assistant Editor assistant picture editor 203 7000003
Jonathan Goldsmith Music n/a 120781 8000001
Mike Jones Music music recordist 120781 8000002
Jim McGrath Music Conductor n/a 120818 8000004
Ian Mumble Music Editor n/a 214 8000005
Jim McGrath Original Music n/a 120838 8000006
William Beeton Production Designer n/a 164 9000001
Jeff Fruitman Set Decorator key set decorator 165 9000002
Rose McSherry Set Decorator (Vancouver unit) 165 9000003
David Ferguson Art Director art direction 183 9000004
Mark Freeborn Art Director art direction(Vancouver unit) 183 9000005
Brent Kelly Lead Set Dresser n/a 121069 9000006
Sandra Hibovski Dresser n/a 120967 9000007
Paul Breckenridge Dresser n/a 120967 9000008
Nitram Dass Assistant Set Dresser n/a 121108 9000009
Gary Vandenbor Assistant Set Dresser n/a 121108 9000010
Richard Dickenson Assistant Art Director n/a 315 9000011
Mary Jo Slater Casting n/a 179 10000001
Clare Walker Casting n/a 179 10000002
John Buchan Casting Associate casting executive 160 10000003
Rita Bertucci Extras Casting n/a 120851 10000004
Eric Chomiak Advisor Swat team advisor 120821 12000001
Csilla Marki Costume Designer n/a 169 13000001
Regan Noble Hair Assistant assistant hair 120989 13000002
Moira Verwijk Hair Stylist key hairstylist 120799 13000003
Katherine Sidick Hair Stylist (Vancouver unit) 120799 13000004
Nicole Demers Makeup n/a 353 13000005
Lisa Roberts Makeup (Vancouver unit) 353 13000006
Mary Heron Makeup Artist n/a 120801 13000007
Diane Mazur Makeup Assistant assistant makeup 121007 13000008
Patrick Antosh Wardrobe wardrobe master 120823 13000009
Eric Apps ADR Mixer n/a 227 14000001
Alan Freedman ADR Mixer n/a 227 14000002
Beau Biggart ADR Mixer n/a 227 14000003
Paul Griffin Assistant Sound Editor n/a 222 14000004
Paul Shikata Assistant Sound Editor n/a 222 14000005
Herwig Gayer Boom Operator n/a 215 14000006
Steve Bain Foley Artist n/a 223 14000007
David Yonson Foley Mixer n/a 224 14000008
Lou Solakofski Rerecording Mixer n/a 120856 14000009
Orest Sushko Rerecording Mixer n/a 120856 14000010
David Rose Rerecording Mixer n/a 120856 14000011
Steve McNamee Sound sound trainee 120816 14000012
David Evans Sound Editor n/a 229 14000013
Tony Currie Sound Editor n/a 229 14000014
Tom Bjelic Sound Editor n/a 229 14000015
John Smith Sound Editor n/a 229 14000016
Daniel Latour Sound Mixer location sound mixer 230 14000017
Rick Patton Sound Mixer location sound mixer(Vancouver unit) 230 14000018
Chris Faulkner Key Grip n/a 263 15000001
Robin Lopes Grip n/a 365 15000002
Andreas Waldherr Grip n/a 365 15000003
Stewart Grayburn Grip n/a 365 15000004
John Foss Grip n/a 365 15000005
John Zulinski Grip (Vancouver unit) 365 15000006
J Ionson Generator Operator n/a 363 15000007
John Foss Gaffer n/a 268 15000008
Ira Cohen Gaffer n/a 268 15000009
Einar Hansen Gaffer (Vancouver unit) 268 15000010
Robin Lopes Dolly Grip bestboy grip 264 15000011
Mark Berlet Best Boy bestboy electric 120885 15000012
Rick Constantineau Production Accountant n/a 282 16000001
Rebecca Smith Post-Production Accountant n/a 120979 16000002
Robert Barr Assistant Production Accountant n/a 120902 16000003
Barry Walsh Assistant Production Accountant n/a 120902 16000004
Allison Reid Stunt Coordinator n/a 120804 19000001
Dan Belley Stunt Player n/a 121025 19000002
Eric Bryson Stunt Player n/a 121025 19000003
Mary Boyles Stunt Player n/a 121025 19000004
Peter Cox Stunt Player n/a 121025 19000005
Marny Eng Stunt Player n/a 121025 19000006
Cameron Fergus Stunt Player n/a 121025 19000007
Natalie Groenig Stunt Player n/a 121025 19000008
Nadine Grycan Stunt Player n/a 121025 19000009
Garry Hierlihy Stunt Player n/a 121025 19000010
Chad Hitchins Stunt Player n/a 121025 19000011
Mellisa Hrvoic Stunt Player n/a 121025 19000012
Erin Jarvis Stunt Player n/a 121025 19000013
Jamie Jones Stunt Player n/a 121025 19000014
Billi Linders Stunt Player n/a 121025 19000015
Patrick Mark Stunt Player n/a 121025 19000016
Cotton Mather Stunt Player n/a 121025 19000017
Dwayne McLean Stunt Player n/a 121025 19000018
David Mylrea Stunt Player n/a 121025 19000019
Richard Parker Stunt Player n/a 121025 19000020
Sue Parker Stunt Player n/a 121025 19000021
Bruce Reiger Stunt Player n/a 121025 19000022
Bryan Renfro Stunt Player n/a 121025 19000023
Paul Rutledge Stunt Player n/a 121025 19000024
Mireille Samson Stunt Player n/a 121025 19000025
Suzy Stingl Stunt Player n/a 121025 19000026
Doug Stensrud Carpenter standby carpenter 529 21000001
Jamie Burke Construction Coordinator n/a 276 21000002
Jessica Meyer Craft Service n/a 120903 22000001
Jeff King Craft Service n/a 120903 22000002
Frank Carere Special Effects n/a 168 23000001
Jeff Skochko Effects Assistant assistant special effects 120922 23000002
Astra Burka Graphics n/a 120826 23000003
Craig Williams Assistant Props n/a 120904 24000001
Robert Blair Property Master n/a 120805 24000002
Stephanie Clayton Assistant (to Daniel Petrie Jr) 120820 25000001
Don Lindsay Assistant (to John Kemeny) 120820 25000002
Alison Waxman Production Assistant n/a 275 25000003
Peter Monson Production Assistant n/a 275 25000004
Orest Muz Transportation Coordinator n/a 271 25000005
Rene Beauden Stand-In n/a 121015 25000006
Peter Sauve Stand-In n/a 121015 25000007
Taryn Ash Stand-In n/a 121015 25000008
Dennis Kuss Driver driver captain 273 25000009
Shane Kitchener Driver head driver 273 25000010
Gary Quinn Driver n/a 273 25000011
Grant Wilkins Driver n/a 273 25000012
Tim Rivers Driver n/a 273 25000013
Terry Pumphrey Driver n/a 273 25000014
Robert Whelan Driver n/a 273 25000015
Carlo Flinn Driver n/a 273 25000016
Lowell Greenspoon Driver n/a 273 25000017
David DiVenanzo Driver n/a 273 25000018
Lucinda Zak Other drafting person 120795 26000001
Frenchie Berger Other armorer 120795 26000002
Wendy Greenspan Other registered nurse 120795 26000003
William Pugin Other sign language interpreter 120795 26000004
Sheila Johnston Other sign language interpreter 120795 26000005
Belinda Grimaudo Other child coordinator 120795 26000006
Christopher Takacs Other electric 120795 26000007
Shem Ellis Other electric 120795 26000008
William Hawkey Other electric 120795 26000009
Jude Britton Other standby painter 120795 26000010
Glen Avigdor Other picture car coordinator 120795 26000011
Tom Tanno Unit Publicist n/a 231 29000001
Synopsis
An FBI negotiator tries to free a group of kidnapped deaf students and their teacher held hostage by three violent convicts. Based on a true story.