Village of the Damned (1995)

Village of the Damned
Type Feature Film
MPAA Rating R
Runtime 1hr 39mins.
Genres Adaptation, Horror, Sci-Fi, Remake, Mystery
Keywords N/A
Status Released
US Release Date
  
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Roy Arbogast Mechanical Special Effects mechanical special effects coordinator 121086 23000033
Jennifer Wilheim Actor David--Age 4 months 1 1000022
Gregory Nicotero Special Effects Supervisor n/a 545 23000003
Bruce Nicholson Visual Effects Supervisor n/a 249 23000001
Howard Berger Special Effects Supervisor n/a 545 23000004
Robert Kurtzman Special Effects Supervisor n/a 545 23000002
Jacqueline Lopez Visual Effects visual effects producer 419 23000005
Erin Haggerty Special Effects Coordinator n/a 241 23000008
Greg Tracer Visual Effects model makers(Slagle Minimotion Inc) 419 23000007
Dave Humpert Visual Effects model makers(Slagle Minimotion Inc) 419 23000006
Andrea Record Craft Service n/a 120903 22000001
Peter J Bowman Construction Foreman n/a 277 21000003
Mike Martinez Stunts n/a 240 19000029
John H Lucasey Stunts n/a 240 19000028
Kevin Larson Stunts n/a 240 19000027
Jim Nickerson Stunts n/a 240 19000030
Charlie Picerni Stunts n/a 240 19000031
Ken Olson Carpenter n/a 529 21000002
Sean J Wright Carpenter n/a 529 21000001
Jim Poslof Stunts n/a 240 19000032
Dwight Williams Construction Coordinator n/a 276 21000004
Warren Hamilton Jr. Special Effects special effects editor 168 23000009
Ted Haines Special Effects special effects crew 168 23000022
Mark Tavares Special Effects special effects crew 168 23000021
Karrie AuBuchon Special Effects special effects crew 168 23000020
John Bisson Special Effects special effects crew 168 23000023
Christopher Robbins Special Effects special effects crew 168 23000024
Rob Hinderstein Special Effects special effects crew 168 23000027
Jon Fedele Special Effects special effects crew 168 23000026
Ron Pipes Special Effects special effects crew 168 23000025
Brian Rae Special Effects special effects crew 168 23000019
Larry Odien Special Effects special effects crew 168 23000018
Richard S Wood Special Effects special effects crew 168 23000012
Mike Wood Special Effects special effects crew 168 23000011
Keith Urban Special Effects special effects crew 168 23000010
Evan Campbell Special Effects special effects crew 168 23000013
Shannon Shea Special Effects special effects crew 168 23000014
Luke Khanlian Special Effects special effects crew 168 23000017
Jake McKinnon Special Effects special effects crew 168 23000016
Jeff Edwards Special Effects special effects crew 168 23000015
Brad Lackey Stunts n/a 240 19000026
Jon Epstein Stunts n/a 240 19000024
John Alfred Assistant Accountant key assistant accountant 120950 16000003
Glenn Nicol Production Auditor n/a 120815 16000002
Pamela J Kaye Production Accountant n/a 282 16000001
Joseph G Emanuele Best Boy best boy electric 120885 15000018
Elizabeth A Gray Assistant Accountant n/a 120950 16000004
Jeff Imada Stunt Coordinator n/a 120804 19000001
Hal Burton Stunts n/a 240 19000004
Troy Brown Stunts n/a 240 19000003
Bobby Bass Stunts n/a 240 19000002
Brian Evans Best Boy bestboy electric 120885 15000017
Mark Bolin Best Boy Grip n/a 265 15000016
Mark Lewis Electrician n/a 450 15000010
Jeff Gilliam Electrician n/a 450 15000009
Jeff Gilliam Gaffer n/a 268 15000008
Joseph G Emanuele Electrician n/a 450 15000011
Gary McClendon Electrician n/a 450 15000012
Jason Rez Best Boy Grip n/a 265 15000015
George Reinhardt Cable Operator cableman 120964 15000014
J Chuck Biagio Dolly Grip n/a 264 15000013
Steve Chambers Stunts n/a 240 19000005
Paul Crawford Stunts n/a 240 19000006
Kurt Bryant Stunts n/a 240 19000019
Robin Bonaccorsi Stunts n/a 240 19000018
Mic Rodgers Stunts n/a 240 19000017
Rocky Capella Stunts n/a 240 19000020
Eugene Collier Stunts n/a 240 19000021
Kenrik Van Ryzin Special Effects special effects crew 168 23000028
Thomas DeWier Stunts n/a 240 19000023
Laura Dash Stunts n/a 240 19000022
Denney Pierce Stunts n/a 240 19000016
Alan Oliney Stunts n/a 240 19000015
Al Goto Stunts n/a 240 19000009
Shane Dixon Stunts n/a 240 19000008
Lisa Dempsey Stunts n/a 240 19000007
Jeff Imada Stunts n/a 240 19000010
Peter Lai Stunts n/a 240 19000011
Jeff Mosley Stunts n/a 240 19000014
Johnny M Martin Stunts n/a 240 19000013
Billy D Lucas Stunts n/a 240 19000012
Brian Imada Stunts n/a 240 19000025
Bill Hunt Special Effects special effects crew 168 23000030
Vola Ruben Other painter 120795 26000005
Bret Deyer Other painter 120795 26000004
Teresa Nielsen Other head painter 120795 26000003
Ken Emanuele Other laborer 120795 26000002
James Burke Other greensman 120795 26000006
Christine Bloomingdale Other studio teacher 120795 26000007
Paul Crimmins Other aid 120795 26000010
Christopher Desmond Other aid 120795 26000009
Lucy Mac Swain Other studio teacher 120795 26000008
Ron Peterson Other loader 120795 26000001
Michael P Mahoney Apprentice apprentice film editor 120976 25000030
Mike Shaw Driver n/a 273 25000024
Richard A Picconi Driver n/a 273 25000023
David Parker Driver n/a 273 25000022
Gregg Shuman Driver n/a 273 25000025
Murray Staff Driver n/a 273 25000026
Ruth Hasty Apprentice apprentice film editor 120976 25000029
Ben Davis Driver n/a 273 25000028
Jill Wattles Driver n/a 273 25000027
Mark Coffey Other recorder 120795 26000011
Matt Beville Other recorder 120795 26000012
Jim Morris Other staff 120795 26000025
Patricia Blau Other staff 120795 26000024
Jeff Mann Other staff 120795 26000023
Robert Frank Other set builder(Slagle Minimotion Inc) 120795 26000026
Greg Steffen Other set builder(Slagle Minimotion Inc) 120795 26000027
Ernie Malik Unit Publicist n/a 231 29000001
Stefanie Pleet Manager location manager 120827 28000001
Mark Lewis Other DTS engineer 120795 26000028
Tom Williams Other staff 120795 26000022
Dan Howard Other communications engineer 120795 26000021
Mickie McGowan Other loop coordinator 120795 26000015
Charlie Ajar Jr. Other recorder 120795 26000014
Ed Simon Other recorder 120795 26000013
Doug Postal Other mechanic 120795 26000016
Tim Geideman Other negative line-up 120795 26000017
Lisa Van Cott Other scanning coordinator 120795 26000020
John Whisnant Other scanning operator 120795 26000019
Doug Jones Jr. Other negative controller 120795 26000018
Mike Lowe Driver n/a 273 25000021
Ed Keener Driver n/a 273 25000020
Rip Soon Takahaski Graphic Artist computer graphics artist 120985 23000044
Jack Mongovan Graphic Artist computer graphics artist 120985 23000043
Sandra Karpman Graphic Artist computer graphics artist 120985 23000042
Chad Taylor Graphic Artist computer graphics artist 120985 23000045
Rita Zimmerman Animator Sabre system artist 483 23000046
Gary E Roloff Assistant Props n/a 120904 24000002
Kenny Montante Assistant Props n/a 120904 24000001
Sheena Duggal Animator Sabre system artist 483 23000047
Howard Gersh Graphic Artist computer graphics artist 120985 23000041
Kathleen Beeler Graphic Artist computer graphics artist 120985 23000040
David Tanaka Effects Assistant assistant visual effects editor 120922 23000032
Keith Urban Special Effects Assistant n/a 514 23000031
Tim Evans Gaffer n/a 268 15000007
Bruno VanZeebroeck Mechanical Special Effects mechanical special effects coordinator 121086 23000035
Jules Mann Graphics computer graphics assistant 120826 23000036
Donald S Butler Graphic Artist computer graphics artist 120985 23000039
Andy White Graphic Artist lead computer graphics artist 120985 23000038
John C Torrijos Graphics computer graphics assistant 120826 23000037
Victor Petrotta Jr. Props prop master 120817 24000003
Karin Costa Assistant (to John Carpenter & Sandy King) 120820 25000001
Vaughn R Bladen Driver n/a 273 25000014
Vance Argento Driver n/a 273 25000013
James Deeth Pilot helicopter unit pilot 570 25000012
Felix Ghitescu Driver n/a 273 25000015
Ed Glenn Driver n/a 273 25000016
Cliff Johnson Driver n/a 273 25000019
Bill Hogue Driver n/a 273 25000018
Gary Hardman Driver n/a 273 25000017
Sean D Whitler Set Production Assistant n/a 371 25000011
Tracy Lee Eisenman Set Production Assistant n/a 371 25000010
Elizabeth Brown Production Assistant n/a 275 25000004
Andrea Bronzo Production Assistant n/a 275 25000003
Grant Guenin Assistant Sabre technical assistant 120820 25000002
H Richard Sanders Transportation Captain n/a 272 25000005
Ron Hardman Transportation Coordinator n/a 271 25000006
Deanna Stadler Set Production Assistant n/a 371 25000009
Caitlin Phillips Office Assistant n/a 120996 25000008
Sean M Sobczak Office Assistant n/a 120996 25000007
Nick Marra Special Effects special effects crew 168 23000029
James Beaumonte Grip n/a 365 15000005
David Chackler Co-Producer n/a 170 3000006
Ted Vernon Executive Producer n/a 174 3000005
Andre Blay Executive Producer n/a 174 3000004
Shep Gordon Executive Producer n/a 174 3000003
Jim Jacks Co-Executive Producer n/a 185 3000007
Sean Daniel Co-Executive Producer n/a 185 3000008
Stirling Silliphant From Story from screenplay 120870 4000003
John Wyndham Source Material (from novel) ("The Midwich Cuckoos") 120793 4000002
David Himmelstein Screenplay n/a 120778 4000001
Sandy King Producer n/a 3 3000002
Michael Preger Producer n/a 3 3000001
Alice Barden Actor Woman at Town Hall 1 1000047
Dena Martinez Actor Young Wife 1 1000046
Dan Belzer Actor Young Husband 1 1000045
John Brebner Actor Man at Town Hall 1 1000048
Ralph Miller Actor Villager 1 1000049
Jeff Imada Director n/a 2 2000002
John Carpenter Director n/a 2 2000001
Rip Haight Actor Man at Gas Station Phone 1 1000050
Wolf Rilla From Story from screenplay 120870 4000004
George Barclay From Story from screenplay 120870 4000005
Gary B Kibbe Director of Photography n/a 120780 6000001
Bobreta Franklin Assistant Production Coordinator n/a 192 5000012
Gina R Gilberto Assistant Production Coordinator n/a 192 5000011
Arthur R Botham Director of Photography n/a 120780 6000002
Frank Harris Director of Photography (Slagle Minimotion Inc) 120780 6000003
William Waldman Camera Operator n/a 239 6000006
Dustin Blauvelt Camera Operator n/a 239 6000005
William Boatman Camera Operator n/a 239 6000004
Russell Draeger Location Assistant locations assistant 120947 5000010
Megan L Jones Production Coordinator n/a 162 5000009
Artist Robinson Assistant Director n/a 163 5000003
Gail Currey Production Manager computer graphics senior production manager 305 5000002
Jeffrey Sudzin Unit Production Manager n/a 182 5000001
Christian P Della Penna Assistant Director n/a 163 5000004
Charles K Simmers III Assistant Director 2nd assistant director 163 5000005
Cheryl A Miller Production Coordinator n/a 162 5000008
Benu Bhandari Script Supervisor n/a 191 5000007
Mike Kitchens Assistant Director n/a 163 5000006
Roy Conrad Actor Oliver 1 1000044
Abigail Van Alyn Actor Nurse No 1 1 1000043
Jessye Quarry Actor Dorothy 1 1000015
Trishalee Hardy Actor Julie 1 1000014
Cody Dorkin Actor Robert 1 1000013
Lindsey Haun Actor Mara 1 1000012
Adam Robbins Actor Isaac 1 1000016
Chelsea DeRidder Simms Actor Matt 1 1000017
Hillary Harvey Actor Mara--Age 1 1 1000020
Danielle Wiener Actor Lily 1 1000019
Renee Rene Simms Actor Casey 1 1000018
Thomas Dekker Actor David 1 1000011
Karen Kahn Actor Barbara Chaffee 1 1000010
Michael Paré Actor Frank McGowan 1 1000004
Linda Kozlowski Actor Jill McGowan 1 1000003
Kirstie Alley Actor Dr Susan Verner 1 1000002
Meredith Salenger Actor Melanie Roberts 1 1000005
Mark Hamill Actor Reverend George 1 1000006
Constance Forslund Actor Callie Blum 1 1000009
Peter Jason Actor Ben Blum 1 1000008
Pippa Pearthree Actor Mrs Sarah Miller 1 1000007
Bradley Wilheim Actor David--Age 9 months 1 1000021
Buck Flower Actor Carlton 1 1000024
Michael Halton Actor Station Attendant Harold 1 1000037
Lane Nishikawa Actor Scientist 1 1000036
Ron Kaell Actor Trooper No 2 1 1000035
Julie Eccles Actor Eileen Moore 1 1000038
Lois Saunders Actor Doctor at Clinic 1 1000039
Kathleen Turco-Lyon Actor Nurse No 3 1 1000042
Wendolyn Lee Actor Nurse No 5 1 1000041
Sidney R Baldwin Actor Labor Room Physician 1 1000040
Steve Chambers Actor Trooper No 1 1 1000034
Montgomery Hom Actor Technician 1 1000033
Ed Corbett Actor Older Deputy 1 1000027
Darryl Jones Actor CHP 1 1000026
Squire Fridell Actor The Sheriff 1 1000025
Ross Martineau Actor Younger Deputy 1 1000028
Skip Richardson Actor Deputy 1 1000029
Robert Bush Actor Mr Roberts 1 1000032
Sharon Iwai Actor Eye Doctor 1 1000031
Tony Haney Actor Dr Bush 1 1000030
Jon Kranhouse Camera Operator n/a 239 6000007
Tony Martin Camera assistant camera 120798 6000008
Barbara Hartman-Jenichen Set Costumer women's set costumer 121008 13000009
Steven E Anderson Makeup Artist n/a 120801 13000008
Leslee Newcomb Makeup Artist n/a 120801 13000007
Ken Chase Makeup Artist key makeup artist 120801 13000006
Michael C Lynn Set Costumer men's set costumer 121008 13000010
Paul DeLucca Set Costumer n/a 121008 13000011
James Morioka Assistant Sound Editor n/a 222 14000003
Doc Kane ADR Mixer n/a 227 14000002
Julia Evershade ADR Editor n/a 220 14000001
Donna Dunlop Hair Stylist n/a 120799 13000005
Charlotte A Gravenor Hair Stylist n/a 120799 13000004
Joshua Pines Supervisor scanning supervisor 120845 11000003
Kenneth Smith Supervisor digital timing supervisor 120845 11000002
Dan McNamara Supervisor digital compositing supervisor 120845 11000001
Pete Slagle Supervisor (Slagle Minimotion Inc) 120845 11000004
Kathleen Sidjakov Consultant trainer 120784 12000001
Terry Baliel Hair Stylist key hairstylist 120799 13000003
Bob Bush Costume Supervisor men's costume supervisor 120895 13000002
Robin Michel Bush Costume Supervisor women's costume supervisor 120895 13000001
Jeena M Phelps Assistant Sound Editor n/a 222 14000004
Charles Unger Assistant Sound Editor n/a 222 14000005
Fred Runner Sound Mixer n/a 230 14000018
Thomas Causey Sound Mixer n/a 230 14000017
John Dunn Sound Editor n/a 229 14000016
Harry Rez Key Grip n/a 263 15000001
Jason Rez Key Grip n/a 263 15000002
Christopher Reeve Actor Alan Chaffee 1 1000001
Dane Spelman Grip n/a 365 15000004
Rick Tucker Key Grip (Slagle Minimotion Inc) 263 15000003
Ron Bartlett Rerecording Mixer special effects pre-dub re-recording mixer 120856 14000015
James Bolt Rerecording re-recording mixer 120995 14000014
Bess Hopper Foley Artist n/a 223 14000008
Paul Holzborn Foley Artist n/a 223 14000007
Joseph Brennan Boom Operator n/a 215 14000006
Rick Mitchell Foley Editor n/a 221 14000009
DonLee Jorgensen Foley Editor n/a 221 14000010
Michael C Casper Rerecording re-recording mixer 120995 14000013
Rick Alexander Rerecording re-recording mixer 120995 14000012
Jeff Courtie Foley Mixer n/a 224 14000011
Helen Taylor Casting Associate casting assistant 160 10000006
David Giella Casting Associate n/a 160 10000005
Edward A Warschilka Editor n/a 172 7000001
John Gazdik Camera Assistant VistaVision camera assistant 120867 6000020
Duncan Sutherland Camera Equipment camera engineer 121010 6000019
Timothy Eaton Editor visual effects editor 172 7000002
Stephanie Flack Dialogue Editor n/a 204 7000003
Paul Warschilka Assistant Editor assistant film editor 203 7000006
Sharon McGeeney Negative Cutting negative cutter 120852 7000005
Ron Bartlett Dialogue Editor n/a 204 7000004
Gene Lehfeld Lighting (Slagle Minimotion Inc) 798 6000018
Sidney R Baldwin Photography still photographer 120835 6000017
Steve Peterson Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000011
Gary Anderton Camera (Slagle Minimotion Inc) 120798 6000010
John A Small Camera assistant camera 120798 6000009
Brian Kibbe Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000012
Vance Piper Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000013
Timothy Greenwood Projectionist n/a 121104 6000016
Gary Meyer Video video engineer 120800 6000015
John Gazdik Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000014
Dave Davies Music n/a 120781 8000001
John Carpenter Music n/a 120781 8000002
Mark Cordell Holmes Conceptual Illustrator lead Sabre system artist 121006 9000011
June Slagle Set Dresser (Slagle Minimotion Inc) 197 9000010
Jody Weisenfeld Set Dresser n/a 197 9000009
Jackie Evanochick Art Department Coordinator n/a 195 9000012
Reuben Cannon Casting n/a 179 10000001
Peter Jason Casting n/a 179 10000004
Cheryl Miller Casting n/a 179 10000003
Sandy King Casting n/a 179 10000002
Don Watson Set Dresser on-set dresser 197 9000008
James DiStefano Swing Gang n/a 434 9000007
Rodger Maus Production Designer n/a 164 9000001
Bruce Robb Music Supervisor n/a 120872 8000004
John Van Houten Music Contractor orchestra contractor 121013 8000003
Don DeFina Set Decorator n/a 165 9000002
Rick Brown Set Decorator n/a 165 9000003
David Watson Swing Gang n/a 434 9000006
Benton Jew Art Director visual effects art director 183 9000005
Christa Munro Art Director n/a 183 9000004
Ray Appel Generator Operator n/a 363 15000006
Synopsis
Something is terribly wrong in the tiny village of Midwich. After an unseen force invades a quiet coastal town, ten women mysteriously find themselves pregnant. Local physician Dr. Alan Chaffee and government scientist Dr. Susan Verner join forces when the women simultaneously give birth... and the reign of horror begins. All born with platinum-white hair, fierce intellect and steely, cobalt eyes, the emotionless offspring display eerie psychic abilities and remarkable powers which they use with deadly consequences, unleashing a storm of terror.