Old Explorers (1990)

Old Explorers
Type Feature Film
MPAA Rating PG
Runtime 1hr 31mins.
Genres Drama, Adaptation
Keywords N/A
Status Released
US Release Date
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Jose Ferrer Actor Warner Watney 1 1000001
James Whitmore Actor Leinen Roth 1 1000002
Jeffrey Gadbois Actor Alex Watney 1 1000003
Caroline Kaiser Actor Leslie Watney 1 1000004
William Warfield Actor Tugboat Captain 1 1000005
Christopher Pohlad Actor Billy Watney 1 1000006
Storm Richardson Actor Scott Watney 1 1000007
Dominique Berrand Actor Lafitte 1 1000008
Molly Atwood Actor Nurse 1 1000009
James Cada Actor Watch Commander 1 1000010
Mark Jacobs Actor Waiter 1 1000011
Peter Stolz Actor Priest 1 1000012
Kristen Andersen Actor City Bartender 1 1000013
Peter Moore Actor Mongol Warrior 1 1000014
Mary Rehbein Actor Soho Harlot 1 1000015
Tessie Bundick Actor Woman With Dog 1 1000016
Tom Jenz Actor First Policeman 1 1000017
David Herbert Actor Second Policeman 1 1000018
Clark Sanford Actor Sailor 1 1000019
Jeffrey Smalley Actor Soccer Team Member 1 1000020
Patrick Stolz Actor Soccer Team Member 1 1000021
Shawn Trusten Actor Soccer Team Member 1 1000022
Bill Pohlad Director n/a 2 2000001
Red White Director stage director(Paisley Park) 2 2000002
David Herbert Producer n/a 3 3000001
Bill Pohlad Producer n/a 3 3000002
Tom Jenz Producer n/a 3 3000003
Robert Schwartz Co-Producer n/a 170 3000004
Bill Pohlad Screenplay n/a 120778 4000001
David Herbert Screenplay n/a 120778 4000002
James Cada Play as Source Material n/a 120972 4000003
Mark Keller Play as Source Material n/a 120972 4000004
Ricki Renna Unit Production Manager unit production manager 2nd unit(Missouri) 182 5000001
Eric Heffron Assistant Director n/a 163 5000002
Betsy Bangs Assistant Director n/a 163 5000003
Mary Ludington Assistant Director n/a 163 5000004
Robert Ewald Assistant Director second assistant director 2nd unit 163 5000005
Tom Gross Assistant Director second assistant director 2nd unit(Missouri) 163 5000006
Maxine Davis Location Manager n/a 193 5000007
Sarah Auerswald Script Supervisor n/a 191 5000008
Julie Hartley Production Coordinator n/a 162 5000009
Pat Gaggi Production Coordinator production coordinator 2nd unit(Florida) 162 5000010
Rose Flores Production Coordinator production coordinator 2nd unit(Arizona) 162 5000011
Beverly Perkins Location Assistant location manager assistant 120947 5000012
Maryanne Povinelli Location Assistant location manager assistant 120947 5000013
Bill Carlson Director of Photography director of photography 2nd unit 120780 6000001
Jeff Laszlo Director of Photography n/a 120780 6000002
Vincent Galindez Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000003
Nick Dangeur Assistant Camera Operator assistant camera 2nd unit 120849 6000004
Nick Dangeur Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000005
J Thompson Assistant Camera Operator assistant camera 2nd unit 120849 6000006
David Honl Photography stills 120835 6000007
Steve Knudsen Camera Assistant n/a 120867 6000008
Rob Whitehurst Camera Assistant camera department assistant 2nd unit(Florida) 120867 6000009
Miroslav Janek Editor n/a 172 7000001
Dan Geiger Associate Editor n/a 479 7000002
Dan Geiger Assistant Editor n/a 203 7000003
James Groetsch Assistant Editor n/a 203 7000004
Stephanie Jenz Assistant Editor n/a 203 7000005
Billy Barber Music n/a 120781 8000001
Tom Voegeli Music music engineer 120781 8000002
Tom Mudge Music music engineer 120781 8000003
Barbara Crofoot Music music production assistant 120781 8000004
Decker Velie Music music production assistant 120781 8000005
Jerome Kern Song ("Old Man River") 120859 8000006
Oscar Hammerstein Song ("Old Man River") 120859 8000007
Peter Stolz Production Designer n/a 164 9000001
Lisa Duckler Set Decorator n/a 165 9000002
Steve Sutherland Swing Gang n/a 434 9000003
Brett Eilers Swing Gang n/a 434 9000004
Lisa Moran Storyboard Artist n/a 199 9000005
Anne Hyvarinen Scenic Artist n/a 745 9000006
Tim Hanson Lead Person leadman 120957 9000007
David Benrud Assistant Set Dresser set dresser assistant 121108 9000008
Michael Berglund Art Department special art projects 120843 9000009
David Weiberg Art Department special art projects 120843 9000010
Lynn Luber Art Department special art projects 120843 9000011
Jane Flynn Art Department map artist 120843 9000012
Lynn Stalmaster Casting (leads) 179 10000001
Mai Gray Casting (extras/Arizona) 179 10000002
James Cada Consultant script consultant 120784 12000001
Mark Keller Consultant script consultant 120784 12000002
Tessie Bundick Costume Designer n/a 169 13000001
Darcy Knight Makeup n/a 353 13000002
Tessie Bundick Wardrobe Supervisor n/a 120908 13000003
Lou Eyrich Wardrobe Supervisor wardrobe supervisor assistant 120908 13000004
Dennis O'Rourke ADR ADR recording(Minneapolis) 120912 14000001
Harry Cohen Audio Consultant sound effects consultant 120934 14000002
Brian Wright Boom Operator n/a 215 14000003
Erin Hoien Foley foley recording 120961 14000004
Joan Rowe Foley Artist n/a 223 14000005
Katie Rose Foley Artist n/a 223 14000006
Terry O'Bright Foley Editor n/a 221 14000007
Ken Teaney Sound sound rerecording mixer 120816 14000008
Rusty Smith Sound sound rerecording mixer 120816 14000009
Kristen Janusis Sound sound rerecording mixer assistant 120816 14000010
Ann Scibelli Sound Effects Editor synclavier sound effects editor 327 14000011
Thomas Betz Sound Effects Editor synclavier sound effects editor 327 14000012
Matt Quast Sound Mixer n/a 230 14000013
Victor Korte Key Grip n/a 263 15000001
Peter Clemence Grip n/a 365 15000002
Sev Pearman Grip n/a 365 15000003
Bill Weiss Grip n/a 365 15000004
Chris Malone Grip grip 2nd unit 365 15000005
Peter Walchuk Grip grip 2nd unit 365 15000006
David Halls Grip grip 2nd unit 365 15000007
Todd Rask Grip grip 2nd unit 365 15000008
David Meyers Grip grip 2nd unit 365 15000009
Lisa Vandyke Grip grip 2nd unit 365 15000010
Daniel Soltys Grip grip 2nd unit 365 15000011
Chris O'Dowd Grip grip 2nd unit 365 15000012
Scott Bunke Grip grip 2nd unit 365 15000013
Ken Gammell Grip grip 2nd unit 365 15000014
Jim Aestiche Grip grip 2nd unit 365 15000015
Chris Barry Grip grip 2nd unit 365 15000016
David Turk Grip grip 2nd unit 365 15000017
Don Weaver Grip grip 2nd unit(Florida) 365 15000018
R Hollingsworth Grip grip 2nd unit(Florida) 365 15000019
David Stubing Grip grip 2nd unit(Arizona) 365 15000020
Clyde Young Grip grip 2nd unit(Arizona) 365 15000021
Royce O'Donnel Grip grip 2nd unit(Arizona) 365 15000022
Dennis Frank Gaffer n/a 268 15000023
Milo Durben Gaffer gaffer 2nd unit 268 15000024
Michael Gulenchyn Gaffer gaffer 2nd unit 268 15000025
David Palm Gaffer gaffer 2nd unit 268 15000026
John Halligan Electrician n/a 450 15000027
David Mackay Electrician n/a 450 15000028
John Burch Dolly Grip n/a 264 15000029
Milo Durben Best Boy bestboy 120885 15000030
Julie Beaman Production Accountant n/a 282 16000001
Peter Moore Choreographer choreography(fights) 120803 17000001
Peter Maronge Stunts n/a 240 19000001
David Grignon Stunts n/a 240 19000002
John Lee Construction Foreman n/a 277 21000001
Jon Stolz Construction construction supervisor 120900 21000002
Robbie Morman Craft Service craft services(Florida) 120903 22000001
Patti Simoni Craft Service craft services(Missouri) 120903 22000002
Linda Baverman Craft Service craft services(Arizona) 120903 22000003
Patrick McCarthy Special Effects Supervisor n/a 545 23000001
George Johnsen Visual Effects digital systems integrator 419 23000002
Paul Murphy Special Effects Coordinator n/a 241 23000003
Bruce Anderson Special Effects special effects crew 168 23000004
Derek Greenfield Special Effects special effects crew 168 23000005
Dayton Larson Special Effects special effects crew 168 23000006
Rick McGonigle Special Effects special effects crew 168 23000007
Colin Tugwell Special Effects special effects crew 168 23000008
Thom Judd Matte Painter n/a 120959 23000009
Margot Czulewicz Property Master n/a 120805 24000001
Elizabeth Wall Property Master n/a 120805 24000002
Jennifer Yerrick Assistant (to Jose Ferrer) 120820 25000001
Helen Martineau Assistant (to James Whitmore) 120820 25000002
Karen Loos Assistant (to Jose Ferrer (Florida)) 120820 25000003
Cheryl Karlo Assistant (to James Whitmore (Florida)) 120820 25000004
Connie Germaine Assistant (to Jose Ferrer (Missouri)) 120820 25000005
Thunder Brooks Assistant (to James Whitmore (Missouri)) 120820 25000006
Alina Shaffer Assistant (to Jose Ferrer (Arizona)) 120820 25000007
Gretchen Doll Assistant (to James Whitmore (Arizona)) 120820 25000008
Robin Keller Assistant (to the producers) 120820 25000009
Mary McCarthy Assistant (to the producers) 120820 25000010
Michael Cottom Production Assistant scenic artist assistant 275 25000011
Scott Backes Production Assistant scenic artist assistant 275 25000012
Scott Elden Production Assistant scenic artist assistant 275 25000013
Catherine Latson Production Assistant scenic artist assistant 275 25000014
Elliot Berlovitz Production Assistant n/a 275 25000015
Roberto Kartheiser Production Assistant n/a 275 25000016
Danielle Degregory Production Assistant n/a 275 25000017
Stacey Crane Production Assistant n/a 275 25000018
Craig Fierke Production Assistant n/a 275 25000019
Amy Johnson Production Assistant n/a 275 25000020
Stephen Skinner Production Assistant n/a 275 25000021
Benjamin McKai Production Assistant n/a 275 25000022
Eric Stoehr Production Assistant n/a 275 25000023
Diane Phelps Production Assistant (Florida) 275 25000024
Denise Williams Production Assistant (Florida) 275 25000025
Ken Allen Production Assistant (Missouri) 275 25000026
John Lamb Production Assistant (Missouri) 275 25000027
Scott Martin Production Assistant (Arizona) 275 25000028
Christopher White Transportation Captain n/a 272 25000029
Don Knight Transportation Captain transportation captain 2nd unit(Florida) 272 25000030
C Trumble Transportation Coordinator n/a 271 25000031
Dan Kopta Transportation Coordinator transportation coordinator 2nd unit(Missouri) 271 25000032
Rhea Kopta Production office coordinator(Missouri) 120824 25000033
Bill Weaver Driver n/a 273 25000034
Michael Romens Driver n/a 273 25000035
Lucia Larocca Driver n/a 273 25000036
Cecil Stone Driver (Florida) 273 25000037
Paul Vistocco Driver (Florida) 273 25000038
Tandy Ecenia Other greensman 120795 26000001
A Beaulieu Other production secretary 120795 26000002
Annie Johnson Unit Publicist n/a 231 29000001
Synopsis
Two old friends create imaginary adventures to escape their mundane lives.
N/A
N/A