Bram Stoker's Dracula (1992)

Bram Stoker's Dracula
Type Feature Film
MPAA Rating R
Runtime 2hr 10mins.
Genres Drama, Adaptation, Romance, Thriller, Horror, Period
Keywords 1800s, vampire
Status Released
US Release Date
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Gary Oldman Actor Dracula 1 1000001
Winona Ryder Actor Mina Murray 1 1000002
Winona Ryder Actor Elisabeta 1 1000003
Anthony Hopkins Actor Professor Abraham Van Helsing 1 1000004
Keanu Reeves Actor Jonathan Harker 1 1000005
Richard Grant Actor Dr Jack Seward 1 1000006
Cary Elwes Actor Lord Arthur Holmwood 1 1000007
Billy Campbell Actor Quincey P Morris 1 1000008
Sadie Frost Actor Lucy Westenra 1 1000009
Tom Waits Actor R M Renfield 1 1000010
Monica Bellucci Actor Dracula's Bride 1 1000011
Michaela Bercu Actor Dracula's Bride 1 1000012
Florina Kendrick Actor Dracula's Bride 1 1000013
Jay Robinson Actor Mr Hawkins 1 1000014
I Hobson Actor Hobbs 1 1000015
Laurie Franks Actor Lucy's Maid 1 1000016
Maude Winchester Actor Downstairs Maid 1 1000017
Octavian Cadia Actor Deacon 1 1000018
Robert Getz Actor Priest 1 1000019
Dagmar Stanec Actor Sister Agatha 1 1000020
Eniko Oss Actor Sister Sylva 1 1000021
Nancy Charles Actor Older Woman 1 1000022
Tatiana Von Furstenberg Actor Younger Woman 1 1000023
Jules Sylvester Actor Zoo Keeper 1 1000024
Hubert Wells Actor Zoo Keeper 1 1000025
Daniel Newman Actor News Hawker 1 1000026
Honey Lauren Actor Peep Show Girl 1 1000027
Judi Diamond Actor Peep Show Girl 1 1000028
Robert Buckingham Actor Husband 1 1000029
Cully Fredricksen Actor Van Helsing's Assistant 1 1000030
Don Lewis Actor Shadow Puppeteer 1 1000031
Fred Spencer Actor Shadow Puppeteer 1 1000032
Mitchel Evans Actor Additional Puppeteer 1 1000033
James Murray Actor Additional Puppeteer 1 1000034
Van Snowden Actor Additional Puppeteer 1 1000035
Mark Wilson Actor Additional Puppeteer 1 1000036
Francis Coppola Director n/a 2 2000001
Francis Coppola Producer n/a 3 3000001
Fred Fuchs Producer n/a 3 3000002
Charles Mulvehill Producer n/a 3 3000003
Michael Apted Executive Producer n/a 174 3000004
Robert O'Connor Executive Producer n/a 174 3000005
James Hart Co-Producer n/a 170 3000006
John Veitch Co-Producer n/a 170 3000007
Susie Finch Associate Producer n/a 171 3000008
W.D. Richter Screenplay n/a 120778 4000001
James Hart Screenplay n/a 120778 4000002
Bram Stoker Source Material (from novel) ("Dracula") 120793 4000003
Patricia Churchill Unit Production Manager n/a 182 5000001
Peter Giuliano Assistant Director n/a 163 5000002
Kate Davey Assistant Director n/a 163 5000003
Martin Jedlicka Assistant Director n/a 163 5000004
W Snyder Assistant Director n/a 163 5000006
Dan Coffie Assistant Director (Miniature unit) 163 5000007
Wilma Garscadden-Gahret Script Supervisor n/a 191 5000008
Mary Patton Script Supervisor n/a 191 5000009
Kim Aubry Technical Supervisor (American Zoetrope unit) 120853 5000010
Pat Chapman Production Coordinator n/a 162 5000011
Sheryl Blanc DGA Trainee DGA trainee American 120878 5000012
Michael Ballhaus Director of Photography n/a 120780 6000001
Steve Yaconelli Director of Photography n/a 120780 6000002
Bill Neil Director of Photography (Miniature unit) 120780 6000003
David Dunlap Camera Operator n/a 239 6000004
Christopher Warren Camera Operator (Fantasy II) 239 6000005
Wade Childress Camera Operator matte camera operator(Matte World) 239 6000006
Joe Ritter Steadicam Operator n/a 232 6000007
Florian Ballhaus Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000008
Jeffrey Thorin Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000009
Douglas Adam Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000010
Bryan Yaconelli Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000011
David Katz Video Assist/Playback video assistant 120899 6000012
Ralph Nelson Photography still photographer 120835 6000013
Don Smith Photography visual effects photography(Colossal Pictures) 120835 6000014
John Sandau Lighting assistant chief lighting technician 798 6000015
George Neil Lighting assistant chief lighting technician 798 6000016
Steven Antoine Lighting assistant chief lighting technician(Miniature unit) 798 6000017
Raphael Sloan Camera Assistant (Miniature unit) 120867 6000018
Nicholas Smith Editor n/a 172 7000001
Glen Scantlebury Editor n/a 172 7000002
Anne Goursaud Editor n/a 172 7000003
Harry Cheney Dialogue Editor n/a 204 7000004
Mark LaPointe Dialogue Editor n/a 204 7000005
J Arrufat Dialogue Editor n/a 204 7000006
Gus Carpenter Associate Editor associate editor montage(American Zoetrope unit) 479 7000007
John Spence Assistant Editor assistant film editor 203 7000008
Mildred Iatrou Morgan Assistant Editor assistant film editor 203 7000009
Tina Fallani Assistant Editor assistant film editor 203 7000010
Greg Pestoni Assistant Editor assistant montage editor(American Zoetrope unit) 203 7000011
Wojciech Kilar Music n/a 120781 8000001
Rolf Johnson Music assistant music editor 120781 8000002
Anton Coppola Music Conductor orchestra conductor 120818 8000003
Sandy DeCrescent Music Contractor n/a 121013 8000004
Katherine Quittner Music Supervisor music supervisor and music editor 120872 8000005
Wojciech Kilar Original Music n/a 120838 8000006
Annie Lennox Song n/a 120859 8000007
Stephen Lipson Song song producer("Love Song For a Vampire (From 'Bram Stoker's Dracula)") 120859 8000008
Diamanda Galas Song n/a 120859 8000009
Annie Lennox Song Performer ("Love Song For a Vampire (From 'Bram Stoker's Dracula)") 120788 8000010
Diamanda Galas Song Performer ("Exeloume") 120788 8000011
Thomas Sanders Production Designer n/a 164 9000001
Garrett Lewis Set Decorator n/a 165 9000002
Andrew Precht Art Director n/a 183 9000003
Joseph Hodges Set Designer (American Zoetrope unit) 202 9000004
Mark Woods Lead Person leadman(American Zoetrope unit) 120957 9000005
Phillis Lehmer Art Department Coordinator (American Zoetrope unit) 195 9000006
Jaroslan Alfer Art Department sculptor 120843 9000007
Vickie Thomas Casting n/a 179 10000001
Rick Montgomery Casting n/a 179 10000002
Dan Parada Casting n/a 179 10000003
Dixie Webster Casting n/a 179 10000004
Krystyna Demkowicz Executive in Charge of Production (Matte World) 118217 11000001
Alexander Scutti Supervisor staff shop supervisor(American Zoetrope unit) 120845 11000002
Betzy Bromberg Supervisor optical supervisor(Fantasy II) 120845 11000003
Michael Pangrazio Supervisor matte artist supervisor(Matte World) 120845 11000004
Stuart Cudlitz Supervisor optical supervisor(Colossal Pictures) 120845 11000005
Leonard Wolf Consultant historical consultant(American Zoetrope unit) 120784 12000001
Florina Kendrick Consultant Roumanian consultant(American Zoetrope unit) 120784 12000002
P Cameron Consultant religious consultant 120784 12000003
Morton Greenspoon Consultant contact lens consultant 120784 12000004
Richard Silver Consultant contact lens consultant 120784 12000005
Anahid Nazarian Research n/a 458 12000006
Greta Seacat Dialogue Coach n/a 538 12000007
Jessica Drake Dialect Coach n/a 666 12000008
Andrea Wallace Assistant Costume Designer n/a 252 13000001
Eiko Ishioka Costume Designer n/a 169 13000002
Richard Shissler Costume Designer associate costume designer 169 13000003
Jesse Fields Costumes men's costumer 120828 13000004
Marci Johnson Costumes women's costumer 120828 13000005
Mari Bloom Hair Stylist head hairstylist 120799 13000006
Josee Normand Hair Stylist n/a 120799 13000007
Stuart Artingstall Hair Stylist Gary Oldman's hairstylist and wigmaker 120799 13000008
Lola McNally Hair Stylist n/a 120799 13000009
Michele Burke Hairdresser makeup and hair designer 121014 13000010
Matthew Mungle Makeup special makeup application 353 13000011
Carol Schwartz Makeup n/a 353 13000012
John Blake Makeup n/a 353 13000013
Rick Stratton Makeup n/a 353 13000014
Michele Burke Makeup Artist head makeup artist 120801 13000015
Mitchell Kenney Set Costumer men's set costumer 121008 13000016
Amy Andrews Set Costumer women's set costumer 121008 13000017
Greg Cannom Special Makeup Effects special makeup effects creator and applier 120881 13000018
Mitch DeVane Special Makeup Effects special makeup effects assistant 120881 13000019
Glen Hanz Special Makeup Effects special makeup effects assistant 120881 13000020
J Logan Special Makeup Effects special makeup effects assistant 120881 13000021
Larry Odien Special Makeup Effects special makeup effects assistant 120881 13000022
Roland Blancaflor Special Makeup Effects special makeup effects assistant 120881 13000023
Stephen Prouty Special Makeup Effects special makeup effects assistant 120881 13000024
Todd Tucker Special Makeup Effects special makeup effects assistant 120881 13000025
Mike Measimer Special Makeup Effects special makeup effects assistant 120881 13000026
Linda Benevente-Notaro Special Makeup Effects special makeup effects assistant 120881 13000027
Mat Falls Special Makeup Effects special makeup effects assistant 120881 13000028
Rob Watson Special Makeup Effects special makeup effects assistant 120881 13000029
Eric Sandberg Wardrobe men's wardrobe 120823 13000030
Sue Moore Wardrobe women's wardrobe 120823 13000031
Burton Sharp ADR ADR group coordinator 120912 14000001
David Cohn ADR Editor n/a 220 14000002
Linda Folk ADR Editor n/a 220 14000003
John Sisti ADR Editor n/a 220 14000004
Jeff Gomillion ADR Mixer n/a 227 14000005
Steve Borne Assistant Sound Editor n/a 222 14000006
Frances Petrovic Assistant Sound Editor n/a 222 14000007
Devin Joseph Assistant Sound Editor n/a 222 14000008
George Scott Boom Operator n/a 215 14000009
Joseph Sabella Foley foley walker 120961 14000010
Zane Bruce Foley foley walker 120961 14000011
Mark Gordon Foley Editor n/a 221 14000012
Catt LeBaigue Foley Editor n/a 221 14000013
John Reynolds Foley Editor n/a 221 14000014
Cindy Marty Foley Editor n/a 221 14000015
Jackson Schwartz Foley Mixer n/a 224 14000016
Leslie Shatz Rerecording Mixer n/a 120856 14000017
Marian Wallace Rerecording Mixer n/a 120856 14000018
Aaron Rochin Rerecording Mixer n/a 120856 14000019
Dennis Sands Rerecording Mixer n/a 120856 14000020
Robert Janiger Sound production mixer 120816 14000021
Kim Christensen Sound assistant sound designer(American Zoetrope unit) 120816 14000022
Leslie Shatz Sound Designer n/a 120915 14000023
Tom McCarthy Sound Editor n/a 229 14000024
David Stone Sound Editor n/a 229 14000025
Alan Howarth Sound Editor n/a 229 14000026
David Williams Sound Effects Editor n/a 327 14000027
Sanford Ponder Sound Effects Editor n/a 327 14000028
Christopher Aud Sound Effects Editor n/a 327 14000029
Greg Stewart Sound Effects Editor n/a 327 14000030
David Van Slyke Sound Effects Editor n/a 327 14000031
Mark Mangino Sound Effects Editor n/a 327 14000032
Jim McKee Sound Effects Editor special sound effects editor(American Zoetrope unit) 327 14000033
Roy Finch Sound Effects Editor temp sound mix editor(American Zoetrope unit) 327 14000034
James Tynes Lighting Technician n/a 120907 15000001
Richard Sands Lighting Technician n/a 120907 15000002
Mark Cane Lighting Technician (Miniature unit) 120907 15000003
J Daily Key Grip n/a 263 15000004
Frank Keever Key Grip n/a 263 15000005
Fred Albrecht Key Grip (Miniature unit) 263 15000006
Tom West Dolly Grip bestboy grip 264 15000007
Kent Jorgensen Dolly Grip n/a 264 15000008
Richard Lewis Dolly Grip bestboy grip 264 15000009
Lonnie Stewart Dolly Grip n/a 264 15000010
Rory Schunke Best Boy bestboy(Miniature unit) 120885 15000011
Kenneth Ryan Production Accountant n/a 282 16000001
Jim Turner Production Accountant n/a 282 16000002
Mike Revell Production Accountant n/a 282 16000003
Don Lewis Puppets Construction puppet coordinator/builder 121093 19000001
Fred Spencer Puppets Design mechanical puppet designer/builder 121103 19000002
Billy Burton Stunt Coordinator n/a 120804 19000003
Bobby Bass Stunts n/a 240 19000004
Ray Bickel Stunts n/a 240 19000005
Bobby Burns Stunts n/a 240 19000006
Hal Burton Stunts n/a 240 19000007
William Burton Stunts n/a 240 19000008
R Chambers Stunts n/a 240 19000009
Steve Chambers Stunts n/a 240 19000010
Tony Epper Stunts n/a 240 19000011
Thomas Huff Stunts n/a 240 19000012
Clay Lilley Stunts n/a 240 19000013
Clint Lilley Stunts n/a 240 19000014
Jimmy Ortega Stunts n/a 240 19000015
Thomas Rosales Stunts n/a 240 19000016
Sven-Ole Thorsen Stunts n/a 240 19000017
Elliott Valderrama Stunts n/a 240 19000018
Mike Watson Stunts n/a 240 19000019
Mark Harden Animal Trainer n/a 120962 20000001
Corky Randall Animal Wrangler horse wrangler 120863 20000002
Marvin Salsberg Construction Coordinator (American Zoetrope unit) 276 21000001
Monique Limery-Lewis Craft Service (American Zoetrope unit) 120903 22000001
Alison Savitch Visual Effects Supervisor n/a 249 23000001
Gene Warren Visual Effects Supervisor (Fantasy II) 249 23000002
Leslie Huntley Visual Effects Supervisor (Fantasy II) 249 23000003
Gary Gutierrez Visual Effects Supervisor (Colossal Pictures) 249 23000004
Michael Lantieri Effects Supervisor special mechanical effects supervisor 120866 23000005
David Blitstein Special Effects Foreman special mechanical effects foreman 250 23000006
Darrell Pritchett Special Effects Foreman n/a 250 23000007
Christopher Gilman Visual Effects Designer technical design 120955 23000008
Roman Coppola Visual Effects visual effects and 2nd unit director 419 23000009
Peter Ramsey Visual Effects illustrator(American Zoetrope unit) 419 23000010
Mentor Huebner Visual Effects illustrator(American Zoetrope unit) 419 23000011
Mike Mignola Visual Effects illustrator(American Zoetrope unit) 419 23000012
Leslie Ekker Visual Effects model maker(Miniature unit) 419 23000013
Craig Barron Visual Effects director of matte photography(Matte World) 419 23000014
Paul Hettler Visual Effects effects producer(Colossal Pictures) 419 23000015
Eellen Erwitt Visual Effects effects producer(Colossal Pictures) 419 23000016
Peter Kuran Visual Effects (VCE Inc) 419 23000017
Kevin O'Neill Visual Effects (VCE Inc) 419 23000018
Mara Hamilton Effects Assistant visual effects assistant 120922 23000019
Gary Gutierrez Titles title designer 120825 23000020
Kathleen Hughes Assistant Property Master (American Zoetrope unit) 120969 24000001
Ray Mercer Property Master (American Zoetrope unit) 120805 24000002
Trisha Gallaher Property Master (American Zoetrope unit) 120805 24000003
Russell Bobbitt Property Master n/a 120805 24000004
Akiko Sakagame Assistant (to Eiko Ishioka) 120820 25000001
Karen Gilbert Assistant (to Francis Ford Coppola) 120820 25000002
Kevin Kavanaugh Assistant (to Francis Ford Coppola) 120820 25000003
April Wren Assistant (to producers) 120820 25000004
Steven Weisman Assistant (to producers) 120820 25000005
Jeremy Alter Production Assistant n/a 275 25000006
Jennifer Good Production Assistant n/a 275 25000007
Kelly Householder Production Assistant n/a 275 25000008
Heather Noble Production Assistant (unit) 275 25000009
Andrew Peltz Production Assistant n/a 275 25000010
Whitney Pitkanen Production Assistant n/a 275 25000011
Katrina Rivers Production Assistant n/a 275 25000012
Anne Ross Production Assistant n/a 275 25000013
Jody Spilkoman Production Assistant n/a 275 25000014
Chris Tragos Production Assistant n/a 275 25000015
Michael Salven Production Assistant n/a 275 25000016
Darren Demetre Production Assistant n/a 275 25000017
Steven Molen Transportation Captain n/a 272 25000018
Steve Boyd Transportation Captain n/a 272 25000019
Maxwell Johnson Transportation Co-Captain n/a 120973 25000020
Eiko Ishioka Production design collaboration 120824 25000021
Martha Pike Apprentice apprentice film editor 120976 25000022
Pam Uzzell Apprentice apprentice film editor 120976 25000023
Diana Rogers Apprentice apprentice sound editor 120976 25000024
Joseph Walker Apprentice apprentice montage(American Zoetrope unit) 120976 25000025
Tom Fox Other Silverfish operator 120795 26000001
Bob Bornstein Other copyist 120795 26000002
Paul Salamunovich Other Los Angeles Master Chorale(director) 120795 26000003
Diamanda Galas Other special vocal performances 120795 26000004
Diane Burstein Other production secretary 120795 26000005
Charles Lamm Other technical support(American Zoetrope unit) 120795 26000006
Alex Stahl Other technical support(American Zoetrope unit) 120795 26000007
Tony Dingman Other defensive coordinator(American Zoetrope unit) 120795 26000008
John Hoskins Other general foreman(American Zoetrope unit) 120795 26000009
Kirk Hansen Other head painter(American Zoetrope unit) 120795 26000010
Anthony Leonardi Other standy-by painter(American Zoetrope unit) 120795 26000011
Daniel Ondrejko Other greensman(American Zoetrope unit) 120795 26000012
Michael Smuin Other movement(for the Brides) 120795 26000013
Jim Steranko Other project conceptualist 120795 26000014
Greg Bell Other main shadow designer 120795 26000015
Katherine Orloff Publicity n/a 120789 29000001
Synopsis
Based on the Victorian horror novel written by Bram Stoker in 1897, about the vampire Dracula, who is on a quest to be eternally reunited with the one woman he ever loved. Dracula travels from Transylvania to London to find the young woman who is the double image of the love he lost centuries earlier.