The Chamber (1996)

Chamber
Type Feature Film
MPAA Rating R
Runtime 1hr 50mins.
Genres Drama, Adaptation, Thriller, Mystery
Keywords N/A
Status Released
US Release Date
  
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Patricia Conaway Sound digital sound assistant 120816 14000020
Philip D Morill Sound digital sound assistant 120816 14000019
Ron Bartlett Rerecording re-recording mixer 120995 14000018
Wylie Stateman Sound Editor n/a 229 14000021
Paul Timothy Carden Sound Editor n/a 229 14000022
Hector Gika Sound Effects Editor n/a 327 14000024
Tony Lamberti Sound Effects Editor n/a 327 14000023
Mark Smith Rerecording re-recording mixer 120995 14000017
Chris Jenkins Rerecording re-recording mixer 120995 14000016
Chris Hogan Foley foley intern 120961 14000011
Phil Hess Foley foley intern 120961 14000010
Craig Jaeger Foley foley intern 120961 14000009
Gary A. Hecker Foley Artist n/a 223 14000012
Dan O'Connell Foley Artist n/a 223 14000013
John Cucci Foley Artist n/a 223 14000015
Jeffrey Wilhoit Foley Artist n/a 223 14000014
Jose Antonio Garcia Sound Mixer production sound mixer 230 14000025
Kevin J. Lang Rigging Gaffer n/a 120937 15000001
Ty Suehiro Best Boy Grip n/a 265 15000013
Greg Salmon Cable Operator cableman 120964 15000012
Scott Prophet Dolly Grip n/a 264 15000011
Ron Ash Best Boy best boy electric 120885 15000014
Steve Hastings Best Boy rigging best boy 120885 15000015
Kay Jordan Accountant construction accountant 120802 16000002
Robert Gordon Accountant n/a 120802 16000001
Scott A Tindell Grip n/a 365 15000010
C T Tindell Grip n/a 365 15000009
Al Laverde Key Grip n/a 263 15000004
Gary Tandrow Lighting Technician n/a 120907 15000003
Ted Miller Rigging Electrician Rigger 120958 15000002
John Bertram Grip n/a 365 15000005
Don Estes Grip n/a 365 15000006
Michael Ronald Heath Grip n/a 365 15000008
Rick Harris Grip n/a 365 15000007
Jonathan Lee-Ger Fuh Boom Operator n/a 215 14000008
Mark Ormandy Audio n/a 120810 14000007
Ronald Scott Hair Stylist hairstylist to Gene Hackman 120799 13000006
Angel DeAngelis Hair Stylist key hairstylist 120799 13000005
Birgitte Mann Costumes costumer 120828 13000004
Iraina Gibson Hair Stylist hairstylist to Lela Rochon 120799 13000007
Bonnie Clevering Hair Stylist n/a 120799 13000008
Leonard Engelman Makeup key makeup 353 13000010
Deborah J Mills Hair Stylist n/a 120799 13000009
Sabine Kelling Costumes costumer 120828 13000003
Susie Money Costume Supervisor n/a 120895 13000002
James J Klekowski Consultant location consultant(Chicago crew) 120784 12000001
Brent Scarpo Extras Casting extras casting associate 120851 10000005
Shirley Fulton Crumley Extras Casting location/extras casting 120851 10000004
Leonard Vincent Technical Advisor n/a 537 12000002
Robert T McFadden Technical Advisor n/a 537 12000003
Tracy Tynan Costume Designer n/a 169 13000001
Francie Brown Dialect Coach n/a 666 12000004
Ellen Wong Makeup (for Gene Hackman) 353 13000011
Kevin Haney Makeup special makeup effects 353 13000012
Mary Ruth Smith ADR Editor n/a 220 14000002
Thomas O'Neil Younkman ADR ADR assistant 120912 14000001
Victoria Wood Wig Supplier wigs 121080 13000021
Jeff Clark ADR Editor n/a 220 14000003
Robert Batha Assistant Sound Editor n/a 222 14000004
Burtis Bills Audio n/a 120810 14000006
Kim Waugh Audio n/a 120810 14000005
Chris Land Wardrobe Assistant n/a 120809 13000020
Zandra Harding Wardrobe Assistant n/a 120809 13000019
Lon Bentley Makeup Artist n/a 120801 13000014
Lance Anderson Makeup Artist n/a 120801 13000013
Mary C Lane Set Costumer n/a 121008 13000015
James H Lapidus Set Costumer n/a 121008 13000016
Peggy Penamon Wardrobe seamstress 120823 13000018
Teresa Binder Set Costumer n/a 121008 13000017
Lori Nakamura Accountant payroll accountant 120802 16000003
James O Maull Post-Production Accountant n/a 120979 16000004
Mike Tamburro Pilot n/a 570 25000028
Bekki Vallin Production production office staff(Chicago crew) 120824 25000027
David Pujol Production labor foreman 120824 25000026
Alan Purwin Pilot n/a 570 25000029
Mitch Ray Medic set medic 120966 25000030
Gary Duncan Driver insert car driver 273 25000032
Joseph Higdon Medic set medic 120966 25000031
Charles L Hoffman Production labor foreman 120824 25000025
Michael Corral Production labor foreman 120824 25000024
Joe Meek Stand-In (for Chris O'Donnell) 121015 25000019
Todd Sible Stand-In (for Chris O'Donnell) 121015 25000018
Greg Goossen Stand-In (for Gene Hackman) 121015 25000017
Brad Blondheim Set Production Assistant n/a 371 25000020
James M Crumbley Jr. Set Production Assistant n/a 371 25000021
Dana Norman Set Production Assistant n/a 371 25000023
Mona Madrid Set Production Assistant n/a 371 25000022
Joseph Dorowsky Other rigger 120795 26000001
David Dunbar Other lamp operator 120795 26000002
Laurence Castello Other stand-by painter 120795 26000014
Patrick Gomes Other paint foreman 120795 26000013
Michael Myers Other greensman 120795 26000012
Don E Mullis Other aerial coordinator 120795 26000015
Robert Menapace Other picture car coordinator 120795 26000016
Ernie Malik Publicity publicist 120789 29000001
Ward Emling Special Thanks (Mississippi Film Office) 120874 26000017
Bobby J Garren Other greensman 120795 26000011
Nancy Honeycutt Other production secretary 120795 26000010
Jeff White Other lamp operator 120795 26000005
Bob Fine Other lamp operator 120795 26000004
Jeff Ferrero Other lamp operator 120795 26000003
John M Holliday Other effects man 120795 26000006
Robert A Loftin Other effects man 120795 26000007
Richard E Chapla Jr. Other production secretary 120795 26000009
Maryellen Aviano-Roberts Other extras coordinator 120795 26000008
Shelly Rae Day Transportation transportation office coordinator 120992 25000016
Greg Williams Office Assistant n/a 120996 25000015
Rodney Byrd Special Effects Foreman n/a 250 23000002
Peter Montgomery Visual Effects Supervisor n/a 249 23000001
Lisa Jennings Craft Service (Mississippi) 120903 22000003
Burt Dalton Special Effects Coordinator n/a 241 23000003
William R Aldridge Special Effects special effects powder man 168 23000004
Mark Gantt Assistant Property Master n/a 120969 24000001
Dewey Gene Grigg Special Effects special effects powder man 168 23000005
Chuk Gill Craft Service (Mississippi) 120903 22000002
John Starr Craft Service n/a 120903 22000001
M Gaye Melvin Assistant Accountant accounting assistant 120950 16000007
Laura J Fox Assistant Accountant n/a 120950 16000006
James T Linville Assistant Accountant n/a 120950 16000005
Webster Whinery Stunt Coordinator n/a 120804 19000001
Kevin Grevioux Stunts n/a 240 19000002
William Iiams Construction Coordinator n/a 276 21000001
Nils Allen Stewart Stunts n/a 240 19000003
Michael P Sweeney Assistant Property Master n/a 120969 24000002
Douglas Fox Property Master n/a 120805 24000003
John A Brubaker Transportation Captain n/a 272 25000010
Kyle Valentic Production Assistant (to James Foley) 275 25000009
David Rubenstein Production Assistant (to James Foley) 275 25000008
Walter Holmes Transportation Co-Captain (Mississippi) 120973 25000011
Michael Menapace Transportation Coordinator n/a 271 25000012
Paul Ripple Office Assistant n/a 120996 25000014
Christopher G Cowen Office Assistant n/a 120996 25000013
Jules Bianchi Assistant (to Chris O'Donnell) 120820 25000007
Peter Karp Assistant (to David Friendly) 120820 25000006
Tina Reynolds Assistant (to James Foley) 120820 25000001
Richard J Peters Props prop maker general foreman 120817 24000004
Maureen Cowen Assistant (to Brian Grazer) 120820 25000002
Suzy Barbieri Assistant (to Karen Kehela) 120820 25000003
Josh Kesselman Assistant (to John Davis) 120820 25000005
Brooke Brooks Assistant (to John Davis) 120820 25000004
Theresa Phillips Casting Assistant n/a 177 10000003
Emily Schweber Casting Associate n/a 160 10000002
Clee Cottel Actor Inmate 1 1000048
Richard T Munoz Actor Inmate 1 1000047
Jeff Sanders Actor Inmate 1 1000046
Ian Brady Actor Deputy Executioner 1 1000049
Sam Bologna Actor Deputy Executioner 1 1000050
Tony Scott Sherrom Actor Governor's Aide 1 1000052
Charles Swain Actor Observation Cell Guard 1 1000051
Rod Phillips Actor Inmate 1 1000045
Disraeli Ellison Actor Inmate 1 1000044
Neil Barton Actor Visitor's Room Guard 1 1000039
Ken Colquitt Actor Visitor's Room Guard 1 1000038
Anthony Kopczynski Actor Visitor's Room Guard 1 1000037
Gilbert Ivan Johnson Actor Trustee 1 1000040
Jerry Gauny Actor Inmate 1 1000041
Bob Rummler Actor Inmate 1 1000043
Ed Siebert Actor Inmate 1 1000042
James Foley Director n/a 2 2000001
John Davis Producer n/a 3 3000001
Richard Klotz Production Supervisor (Chicago crew) 307 5000002
David Householter Unit Production Manager n/a 182 5000001
John Grisham Source Material (from novel) ("The Chamber") 120793 4000004
Denis L Stewart Assistant Director n/a 163 5000003
Craig Pinckes Assistant Director n/a 163 5000004
Brian W Boyd Assistant Director 2nd assistant director(Chicago crew) 163 5000006
John Elmore Assistant Director 2nd assistant director 163 5000005
John Grisham Source Material n/a 120786 4000003
Chris Reese Screenplay n/a 120778 4000002
David Friendly Executive Producer n/a 174 3000004
Ron Howard Producer n/a 3 3000003
Brian Grazer Producer n/a 3 3000002
Ric Kidney Executive Producer n/a 174 3000005
Karen Kehela-Sherwood Executive Producer n/a 174 3000006
William Goldman Screenplay n/a 120778 4000001
Karen Snow Associate Producer n/a 171 3000007
Joe Meek Actor Senate Aide 1 1000036
Ruby Wilson Actor Jessie 1 1000035
Seth Isler Actor Marvin Kramer 1 1000013
Greg Goossen Actor J B Gullitt 1 1000012
Richard Bradford Actor Wyn Lettner 1 1000011
Millie Perkins Actor Ruth Kramer 1 1000014
Sid Johnson Actor Josh Kramer 1 1000015
Josef Sommer Actor Phelps Bowen 1 1000017
Blake Johnson Actor John Kramer 1 1000016
Harve Presnell Actor Attorney General Roxburgh 1 1000010
Nicholas Pryor Actor Judge Slattery 1 1000009
Robert Prosky Actor E Garner Goodman 1 1000004
Faye Dunaway Actor Lee Bowen 1 1000003
Gene Hackman Actor Sam Cayhall 1 1000002
Raymond J Barry Actor Rollie Wedge 1 1000005
Bo Jackson Actor Sergeant Packer 1 1000006
David Marshall Grant Actor Governor McAllister 1 1000008
Lela Rochon Actor Nora Stark 1 1000007
Leonard Vincent Actor Lucas Mann 1 1000018
Bonita Allen Actor Ms Cooley 1 1000019
Dan Beene Actor Lead Sheriff 1 1000030
Craig Pinckes Actor Rally Skinhead 1 1000029
Curtis Epper Actor Rally Skinhead 1 1000028
James Geralden Actor Newscaster 1 1000031
Michelle Davison Actor Professor Burns 1 1000032
Stephanie Bell Flynt Actor Newscaster on Air 1 1000034
Jack Conley Actor White Guard 1 1000033
Nick Brett Actor Rally Skinhead 1 1000027
Jana Barraza Actor Gate Attendant 1 1000026
Gloria Jackson Winters Actor Woman Guard 1 1000021
Dick Stilwell Actor George Nugent 1 1000020
Gregg Elam Actor Joe Lincoln 1 1000022
Zaquarii Walters Actor Quince Lincoln 1 1000023
Thom Gossom Jr. Actor Bink 1 1000025
Jane Kaczmarek Actor Dr Anne Biddows 1 1000024
Karen Snow Post-Production Supervisor n/a 120796 5000007
Richard Klotz Location Manager n/a 193 5000008
Mark Worthington Art Director n/a 183 9000003
Lisa Fischer Set Decorator n/a 165 9000002
David Brisbin Production Designer n/a 164 9000001
Maya Shimoguchi Set Designer n/a 202 9000004
Philip Toolin Set Designer n/a 202 9000005
Barbara Ann Spencer Set Designer n/a 202 9000007
Mindi R Toback Set Designer n/a 202 9000006
Joe Sample Song Performer ("Miles of Blue (Blue Miles)") 120788 8000016
The Nixons Song Performer ("Sister") 120788 8000015
Jeffe Davis Song ("Sister") 120859 8000010
John Humphrey Song ("Sister") 120859 8000009
Shelby Tate Song ("Temenos (Here Come the Shakes)") 120859 8000008
Zac Maloy Song ("Sister") 120859 8000011
Ricky Brooks Song ("Sister") 120859 8000012
Remy Zero Song Performer ("Temenos (Here Come the Shakes)") 120788 8000014
Joe Sample Song n/a 120859 8000013
Loren Lyons Set Dresser on-set dresser 197 9000008
Danny D Cappa Set Dresser n/a 197 9000009
Jennifer Lee Hirsch Art Department Coordinator n/a 195 9000021
Christopher Tandon Assistant Art Director n/a 315 9000020
Tani Kunitake Illustrator production illustrator 600 9000019
China Iwata Art Department Coordinator n/a 195 9000022
Bradford Boll Art Assistant art department assistant 120974 9000023
Mali Finn Casting n/a 179 10000001
August Goulet Art Assistant art department assistant 120974 9000024
Rick Lambert Lead Person leadman 120957 9000018
William S Maxwell III Lead Person leadman 120957 9000017
Jim Jackson Set Dresser n/a 197 9000012
Robert Gray Set Dresser n/a 197 9000011
Asahel Cooper Set Dresser n/a 197 9000010
Roger Knight Set Dresser n/a 197 9000013
Joe Pfaltzgraf Set Dresser n/a 197 9000014
Benton Tedlie Set Dresser n/a 197 9000016
Jack Stevens Set Dresser n/a 197 9000015
Carter Burwell Original Music orchestrator and conductor 120838 8000007
J J George Music Editor n/a 214 8000006
Stan McClain Camera Operator Westcam operator 239 6000003
Aaron Pazanti Camera Operator n/a 239 6000002
Ian Baker Director of Photography n/a 120780 6000001
Shawn Landis Camera camera loader 120798 6000004
Scott Smith Camera camera remote technician 120798 6000005
Vincent Mata Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000007
Kenneth Nishino Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000006
John A Johnston Assistant Location Manager n/a 194 5000017
Bradford F Bell Assistant Location Manager n/a 194 5000016
Lisa J Watters Production Coordinator n/a 162 5000011
Kerry Lyn McKissick Script Supervisor n/a 191 5000010
Don J Hug Location Manager (Chicago crew) 193 5000009
Barbara Holloway Location Assistant n/a 120947 5000012
Robin Bronner DGA Trainee n/a 120878 5000013
John H Findley III Assistant Location Manager n/a 194 5000015
Annie Bardelli Assistant Production Coordinator n/a 192 5000014
Paul Murphey Video Playback n/a 505 6000008
E J Butch Ertel Projectionist n/a 121104 6000009
Carter Burwell Music n/a 120781 8000001
Ann L Thornberg Assistant Editor assistant film editor 203 7000007
Ray Neapolitan Assistant Editor assistant film editor 203 7000006
Michael Farrow Music music scoring mixer 120781 8000002
Sonny Kompanek Music Arranger orchestrator 121019 8000003
Adam Milo Smalley Music Editor n/a 214 8000005
Emile Charlap Music Contractor n/a 121013 8000004
Steven Ramirez Assistant Editor assistant film editor 203 7000005
Gary Burritt Negative Cutting negative cutter 120852 7000004
James M Cox Lighting assistant chief lighting technician 798 6000011
Francois Duhamel Photography still photographer 120835 6000010
Mike Milliken Color Timer n/a 120921 6000012
Mark Warner Editor n/a 172 7000001
Ann Fisher Dialogue Editor n/a 204 7000003
Dan Rich Dialogue Editor n/a 204 7000002
Chris O'Donnell Actor Adam Hall 1 1000001
Synopsis
In 28 days, convicted killer and white supremacist Sam Cayhall will die in the Mississippi gas chamber for the 1967 bombing murders of two small children. While counting down his final days, Sam is visited by a stranger: young, inexperienced law associate Adam Hall, who comes to Parchman Prison to try to save this unrepentant racist and find meaning in his own life. Although his late father changed his family name, Adam is Sam's grandson. As the days and minutes swiftly tick away, Adam uses every legal strategy he knows to win clemency for his grandfather, losing each of these desperate battles in the higher courts. Vehemently opposed to capital punishment, Adam also strongly believes that Sam may be innocent and hopes to uncover the identity of the real bomber. With hope fading each hour, Adam's grueling experience becomes more frightening as he is menacingly shadowed by a mysterious figure who may know the truth behind the crime for which Sam now awaits death in "the chamber."