Into the Sun (1992)

Into the Sun
Type Feature Film
MPAA Rating R
Runtime 1hr 40mins.
Genres Comedy, Adventure, Action
Keywords N/A
Status Released
US Release Date
  
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Ruck Goldreyer Special Effects special effects team 168 23000009
Derek Ross Hunt Special Effects special effects team 168 23000008
Geoffrey Brewis Special Effects special effects team 168 23000007
David Lopez Special Effects special effects team 168 23000010
Paul Kocar Special Effects special effects team 168 23000011
Joe Hickerson Special Effects special effects team 168 23000013
Paul Sokel Special Effects special effects team 168 23000012
Beverly McLeish Special Effects special effects team 168 23000006
Paul Hickerson Special Effects special effects team 168 23000005
Tamara Moore Catering cook assistant 120954 22000004
Julie Goyarola Craft Service assistant craft service 120903 22000003
Richard Kerrigan Visual Effects Supervisor n/a 249 23000001
Tony Chaney Visual Effects model maker 419 23000002
Timothy Whidden Visual Effects model maker 419 23000004
Stephen Lebed Visual Effects model maker 419 23000003
Tony Doublin Special Effects n/a 168 23000014
John Hartigan Special Effects n/a 168 23000015
Matthew Mills Production Assistant film runner 275 25000005
Thomas Gianakopoulos Production Assistant film runner 275 25000004
April Dury Assistant (to Richard Booth (aerial unit)) 120820 25000003
Nancy Bowman Production Assistant n/a 275 25000006
Larissa A Organist Production Assistant n/a 275 25000007
Mike Doggett Transportation Coordinator n/a 271 25000009
Ernie Adams Transportation Captain n/a 272 25000008
Max Nefiodow Assistant (to Chuck Hood (insert unit)) 120820 25000002
Paula Martone Assistant (to Fritz Kiersch) 120820 25000001
Michael Hoover Effects Assistant visual effects assistant 120922 23000017
John Hartigan Effects Coordinator special effects coordinator/mech/pyro 120917 23000016
Jerry Kitz Titles titles and optical compositing 120825 23000018
Peter Conn Graphics computer simulation graphics 120826 23000019
Kirsten Chalker Props props assistant 120817 24000002
Beth Holmes Property Master n/a 120805 24000001
Doug I Huete Craft Service n/a 120903 22000002
Jim Smith Craft Service n/a 120903 22000001
Anthony Battelle Best Boy bestboy electric 120885 15000028
George Santo-Pietro Dolly Grip (insert unit) 264 15000027
John S Campbell Dolly Grip bestboy grip(aerial unit) 264 15000026
Michael Murray Best Boy process bestboy electric(insert unit) 120885 15000029
Betsy Danbury Production Auditor n/a 120815 16000001
Kent Hamilton Production Insurance n/a 120949 16000003
Bud Robertson Production Auditor assistant production auditor 120815 16000002
Derek Wells Dolly Grip bestboy grip 264 15000025
Randy Weightman Electrician process electrician(insert unit) 450 15000024
John A Strubbe Electrician n/a 450 15000019
Richard Evers Electrician n/a 450 15000018
John Aronson Electrician n/a 450 15000020
Christopher Baffa Electrician n/a 450 15000021
Roger Wong Electrician process electrician(insert unit) 450 15000023
Benjamin Bazmore Electrician n/a 450 15000022
Ernie Orsatti Stunt Coordinator n/a 120804 19000001
Noon Orsatti Stunt Coordinator n/a 120804 19000002
Tony Medina Carpenter n/a 529 21000009
Bobby Bednar Carpenter n/a 529 21000008
Jeffrey A Leake Construction Foreman n/a 277 21000010
Richard Welch Construction Coordinator n/a 276 21000011
Ron Freeto Construction construction leadman 120900 21000013
Michael Grover Forster Construction construction leadman 120900 21000012
Rick Dehler Carpenter n/a 529 21000007
Tim Harris Carpenter n/a 529 21000006
Eamonn McGlynn Carpenter n/a 529 21000001
Richard Booth Stunts stunt model coordinator(aerial unit) 240 19000003
Sean Peter Flynn Carpenter n/a 529 21000002
Bryan Corbett Carpenter n/a 529 21000003
Thomas Yarnell Carpenter n/a 529 21000005
Garner Ryan Carpenter n/a 529 21000004
Mac Ruth Office Assistant n/a 120996 25000010
Brad Milne Transportation production vehicle coordinator 120992 25000011
Dan Rentillo Acknowledgment special acknowledgement(for costumes promotionals) 121113 26000001
Mac Ruth Aerial Unit aerial unit coordinator(Maricopa) 121100 25000054
Paula Hammerel Aerial Unit aerial unit coordinator(El Mirage) 121100 25000053
David Cline Acknowledgment special acknowledgement(for costumes promtionals (Shox Clothing)) 121113 26000002
Charlene Hamer Other cable puller 120795 26000003
Jesse Barber Other lead scenic painter 120795 26000005
Vincent J Burns Other cable puller 120795 26000004
Robert C Beltran Driver cook driver 273 25000052
Bill West Driver n/a 273 25000051
Lincoln Casey Driver n/a 273 25000046
Steve Hiatt Driver n/a 273 25000045
Ross Silverman Driver n/a 273 25000047
David Fausser Driver n/a 273 25000048
Robert Dykes Driver n/a 273 25000050
Charles D Hindman Driver n/a 273 25000049
Peter C Hopkinson Other lead scenic painter 120795 26000006
Adam Silver Other lead scenic painter 120795 26000007
John Hansard Other process gang boss(insert unit) 120795 26000017
Donald R Hansard Jr. Other process gang boss(insert unit) 120795 26000016
Robert Beltran Other cook(aerial unit) 120795 26000018
Joe Cox Other cook(aerial unit) 120795 26000019
Susan J Marks Unit Publicist n/a 231 29000001
Harry Stanbeck Security n/a 120951 26000020
William G Hansard Jr. Other process projection coordinator(insert unit) 120795 26000015
Jim Bailey Other mockup operator(insert unit) 120795 26000014
Kathryn Golden Other lead scenic painter 120795 26000009
Rosie Tupta Other lead scenic painter 120795 26000008
William Lakoff Other lead scenic painter 120795 26000010
Miki Berman Other lead scenic painter 120795 26000011
Chuck Hood Other jet mockups and cockpits(insert unit) 120795 26000013
Mac Ruth Other coordinator(insert unit) 120795 26000012
Robert McCord Driver n/a 273 25000044
James R Lowder Driver n/a 273 25000043
Thomas Laufer Set Production Assistant (aerial unit) 371 25000022
Ben C Giller Set Production Assistant (aerial unit) 371 25000021
Tammy Troglin Set Production Assistant (aerial unit) 371 25000020
Tom Costan Production pit crew chief(aerial unit) 120824 25000023
John E Rice Sr. Production pit crew(aerial unit) 120824 25000024
Jeff Perrotti Production pit crew(aerial unit) 120824 25000026
Rick Armentaros Production pit crew(aerial unit) 120824 25000025
David Packard Set Production Assistant (aerial unit) 371 25000019
Paula Martone Set Production Assistant (insert unit) 371 25000018
Joseph Berler Set Production Assistant n/a 371 25000013
Louise Ashley Set Production Assistant key set production assistant 371 25000012
Robert Bolger Set Production Assistant n/a 371 25000014
Michael Sean Collins Set Production Assistant n/a 371 25000015
Sally J Duerr Set Production Assistant n/a 371 25000017
Mark S Constance Set Production Assistant n/a 371 25000016
Garland Hamilton Pilot (aerial unit) 570 25000027
Ron Weiss Pilot (aerial unit) 570 25000028
Jeff Huddleston Driver n/a 273 25000038
Joey Aroesti Driver n/a 273 25000037
David Norman Driver n/a 273 25000039
Mike Painter Driver n/a 273 25000040
Darryll Legendre Driver n/a 273 25000042
Albert Coto Driver n/a 273 25000041
Michael Hindman Driver n/a 273 25000036
Howard Laurin Driver n/a 273 25000035
David Falicki Medic set medic 120966 25000030
Jeff Lastofka Pilot (aerial unit) 570 25000029
Jeffrey D Stevens Medic set medic(El Mirage) (aerial unit) 120966 25000031
Michael L Ryan Medic set medic(Maricopa) (aerial unit) 120966 25000032
Gregory Willis Driver honeywagon driver 273 25000034
Michael D Speedie Driver honeywagon driver 273 25000033
Robert M Pickering Electrician n/a 450 15000017
Frank "Paco" Fisher Electrician n/a 450 15000016
Lee Redmond Director of Photography (insert unit) 120780 6000002
Steve Grass Director of Photography n/a 120780 6000001
Cristen Carr Strubbe Production Manager n/a 305 5000999
John V Fante Director of Photography 2nd unit director of photography 120780 6000003
David Stipes Director of Photography effects director of photography 120780 6000004
Paul A Taylor Steadicam Operator Steadicam/c camera operator 232 6000006
Joseph Montgomery Camera Operator b camera operator(aerial unit) 239 6000005
Paul Boydston Assistant Location Manager n/a 194 5000013
Jean Costello Assistant Production Coordinator assistant production office coordinator(location) 192 5000012
Cheryl Starbuck Script Supervisor n/a 191 5000007
Mike Leon Location Manager n/a 193 5000006
Richard Boehm Post-Production Coordinator post-production coordination 120842 5000008
Michelle Riley Production Coordinator production office coordinator 162 5000009
Paula Hammerel Assistant Production Coordinator assistant production office coordinator(Los Angeles) 192 5000011
Jason Clark Location Scout n/a 311 5000010
Gary Katsuya Ushino Camera camera loader 120798 6000007
David Taylor Camera camera loader 120798 6000008
Marc Grossman Editor n/a 172 7000002
Barry Zetlin Editor n/a 172 7000001
Lee Redmond Aerial Director of Photography aerial unit director of photography 121063 6000017
Daniel A Miller Assistant Editor n/a 203 7000003
Nannette D'Aguila Assistant Editor n/a 203 7000004
Paul Hart Assistant Editor n/a 203 7000006
Steve Ecklebery Assistant Editor n/a 203 7000005
Brian Bernstein Camera Assistant c camera assistant 120867 6000016
Fernando Alvez Jr. Camera Assistant b camera assistant 120867 6000015
Arthur Africano Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000010
Ron Bahara Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000009
Doug Sheldon Assistant Camera Operator assistant camera(aerial unit) 120849 6000011
Jaime Strba Assistant Camera Operator assistant camera(aerial unit) 120849 6000012
Jerry Fitzgerald Photography still photographer 120835 6000014
Ernie Kestler Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000013
Kevin Duncan Assistant Director 2nd assistant director 163 5000005
Frank Kostenko Jr. Assistant Director n/a 163 5000004
Melissa Moore Actor Female Sergeant 1 1000012
Casey Stengel Actor Technican 1 1000011
Hunter Von Leer Actor Lieutenant Colonel Reynolds 1 1000010
Chino Binamo Actor 1st Soldier 1 1000013
Richard Epper Actor 2nd Soldier 1 1000014
Tim Moran Actor 2nd Enemy Guard 1 1000016
Raffe Actor 1st Enemy Guard 1 1000015
Ted Davis Actor Yosef 1 1000009
Jack Heller Actor Commandant 1 1000008
Deborah Barrymore Actor Major Goode 1 1000003
Michael Paré Actor Captain Paul Watkins 1 1000002
Terry Kiser Actor Mitchell Burton 1 1000004
Brian Haley Actor Lieutenant DeCarlo 1 1000005
Linden Ashby Actor Dragon 1 1000007
Michael St Gerard Actor Lieutenant Wolf 1 1000006
Eddie Yansick Actor Bedouin 1 1000017
Ahbaru Zetlina Actor Executioner 1 1000018
John Brancato From Story n/a 120870 4000003
Michael Ferris Screenplay n/a 120778 4000002
Michael Ferris From Story n/a 120870 4000004
Cristen M Carr Production Manager n/a 305 5000001
George Parra Assistant Director n/a 163 5000003
Rick Kerrigan Production Manager (insert unit) 305 5000002
John Brancato Screenplay n/a 120778 4000001
Mark Amin Executive Producer n/a 174 3000004
Fritz Kiersch Director n/a 2 2000001
Nayyer Bilal Actor Bedouin with Knife 1 1000019
Ernie Orsatti Director 2nd unit director 2 2000002
Kevin M Kallberg Producer n/a 3 3000001
Patricia A Mindorff Producer (for David Stipes) 3 3000003
Oliver G Hess Producer n/a 3 3000002
Randy Miller Music n/a 120781 8000001
Glen Neibaur Music music engineer & mixer 120781 8000002
Cynthia Rabideau Sound Editor n/a 229 14000013
Matt Preble Sound post production sound 120816 14000012
David John West Sound post production sound 120816 14000011
Darren Wright Sound Effects Editor n/a 327 14000014
Charles Bruce Sound Effects Editor n/a 327 14000015
Rennie Cuyugan Sound Effects Editor n/a 327 14000017
Susan Welsh Sound Effects Editor n/a 327 14000016
Doug Turner Rerecording Mixer n/a 120856 14000010
George Ray West Rerecording Mixer n/a 120856 14000009
Ed Stiedele Foley foley walker 120961 14000004
Ken Mantlo Boom Operator n/a 215 14000003
Kitty Malone Foley foley walker 120961 14000005
Ross Taylor Foley foley walker 120961 14000006
Timothy Philben Rerecording Mixer n/a 120856 14000008
Yvonne Preble Foley Mixer n/a 224 14000007
Ed White Sound Mixer n/a 230 14000018
John Maltbie Key Grip n/a 263 15000001
Rick Womelduff Generator Operator production van/generator operator 363 15000011
Victor Kloster Generator Operator production van/generator operator 363 15000010
Doug Cragoe Gaffer n/a 268 15000012
Joshua W Spring Gaffer process gaffer(insert unit) 268 15000013
Jesse Laine Clifton Electrician n/a 450 15000015
Drex Reed Gaffer n/a 268 15000014
David Wittkower Grip n/a 365 15000009
Greg Maselli Grip n/a 365 15000008
Jeff Walton Cannon Key Grip n/a 263 15000003
John S Campbell Key Grip (insert unit) 263 15000002
Kevin Coon Grip n/a 365 15000004
Jeff Nemeth Grip n/a 365 15000005
David Terry Grip n/a 365 15000007
Eric Pinkston Grip n/a 365 15000006
Barbara Harris ADR Voice Casting n/a 2515 14000002
Kevin Burns ADR Supervisor n/a 219 14000001
Jerry Mackey Swing Gang n/a 434 9000005
Morgan James Swing Gang n/a 434 9000004
Dana Torrey Art Director n/a 183 9000003
Fred M Ortiz Swing Gang n/a 434 9000006
Richard Kerrigan Storyboard Artist n/a 199 9000007
Hamilton Camp Jr. Set Dresser on-set dresser 197 9000009
Brett Von Shirley Set Dresser n/a 197 9000008
A Rosalind Crew Set Decorator n/a 165 9000002
Gary T New Production Designer n/a 164 9000001
Douglas Lackey Music Editor n/a 214 8000004
Steve Sykes Music music remixer 120781 8000003
Randy Miller Original Music n/a 120838 8000005
Peter Tomashek Original Music n/a 120838 8000006
David Feinman Original Music n/a 120838 8000008
Jon Kull Original Music n/a 120838 8000007
John Jockinson Leadman n/a 433 9000010
Jena Holman Art Department matte painting artist 120843 9000011
Renee Dashiell Makeup Assistant assistant makeup/hair 121007 13000002
Debbie Zoller Makeup key makeup/hair 353 13000001
Linda A Dresie Makeup Assistant assistant makeup/hair 121007 13000003
Diana Brown Makeup Assistant assistant makeup/hair 121007 13000004
Andrea Strazis Wardrobe Supervisor n/a 120908 13000006
Joanna Hoyle-Davis Set Costumer on set costumer 121008 13000005
Jessica Drake Dialect Coach Deborah Marie Moore's dialect coach 666 12000006
Rick Crampton Dialogue Consultant dialogue assembly 1511 12000005
Barbara Spitz Casting Associate n/a 160 10000002
Jack Jones Casting Director n/a 157 10000001
Captain Earnest Sheldon Jr. Technical Advisor (USAF) 537 12000001
Chris Rabideau Dialogue Consultant dialogue assembly 1511 12000002
John Kincade Dialogue Consultant dialogue assembly 1511 12000004
Todd Niesen Dialogue Consultant dialogue assembly 1511 12000003
Anthony Michael Hall Actor Tom Slade 1 1000001
Synopsis
Story about a Hollywood actor and the relationship he forms with a top Air Force pilot in preparing for a role.