Best in Show (2000)

Best in Show
Type Feature Film
MPAA Rating PG 13
Runtime 1hr 30mins.
Genres Comedy
Keywords mockumentary
Status Released
US Release Date
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Christopher Guest Actor Harlan Pepper 1 1000001
Parker Posey Actor Meg Swan 1 1000002
Michael Hitchcock Actor Hamilton Swan 1 1000003
Catherine O'Hara Actor Cookie Fleck 1 1000004
Eugene Levy Actor Gerry Fleck 1 1000005
Bob Balaban Actor Dr Theodore W Millbank III 1 1000006
Michael McKean Actor Stefan Vanderhoof 1 1000007
John Higgins Actor Scott Donlan 1 1000008
Pat Cranshaw Actor Leslie Ward Cabot 1 1000009
Jennifer Coolidge Actor Sheri Ann Ward Cabot 1 1000010
Donald Lake Actor Graham Chissolm 1 1000011
Jane Lynch Actor Christy Cummings 1 1000012
Fred Willard Actor Buck Laughlin 1 1000013
Jim Piddock Actor Trevor Beckwith 1 1000014
Jay Brazeau Actor Dr Chuck Nelken 1 1000015
Carrie Aizley Actor Fern City Show Spectator 1 1000016
Lewis Arquette Actor Fern City Show Spectator 1 1000017
Dany Canino Actor Fern City Show Judge 1 1000018
Will Sasso Actor Fishin' Hole Guys 1 1000019
Stephen Miller Actor Fishin' Hole Guys 1 1000020
Colin Cunningham Actor New York Butcher 1 1000021
Jeshua Barnes Actor Scott's Wild Date 1 1000022
Scott Williamson Actor One of Winky's Party Guests 1 1000023
Deborah Theaker Actor One of Winky's Party Guests 1 1000024
Rachael Harris Actor One of Winky's Party Guests 1 1000025
Fulvio Cecere Actor Airport Passerby 1 1000026
Linda Kash Actor Fay Berman 1 1000027
Larry Miller Actor Max Berman 1 1000028
Ed Begley Actor Mark Shaffer--Hotel Manager 1 1000029
Cody Gregg Actor Zach Berman 1 1000030
Teryl Rothery Actor Philly AM Host 1 1000031
Tony Alcantar Actor Philly AM Chef 1 1000032
Camille Sullivan Actor Philly AM Assistant 1 1000033
Dave Cameron Actor Philly AM Host 1 1000034
Lynda Boyd Actor Cabot Party Guest 1 1000035
Madeleine Kipling Actor Cabot Party Guest 1 1000036
Merrilyn Gann Actor Cabot Party Guest 1 1000037
Andrew Johnston Actor Cabot Party Guest 1 1000038
Malcolm Stewart Actor n/a 1 1000039
Jay-Lyn Green Actor Leslie's Nurse 1 1000040
Earlene Luke Actor Mayflower Hound Judge 1 1000041
Carmen Aguirre Actor Taft Hotel Maid 1 1000042
Harold Pybus Actor Mayflower Toy Judge 1 1000043
Hiro Kanagawa Actor Pet Shop Owner 1 1000044
Cleo Laxton Actor Mayflower Terrier Judge 1 1000045
Corrine Koslo Actor Mayflower Sporting Judge 1 1000046
Andrew Wheeler Actor Mayflower Ring Steward 1 1000047
Don Emslie Actor Mayflower Non-Sporting Judge 1 1000048
Don Davis Actor Everett Bainbridge--Mayflower Best in Show Judge 1 1000049
Steven Porter Actor Bulge 1 1000050
Melanie Angel Actor American Bitch Photo Editor 1 1000051
Doane Gregory Actor Terry the Photographer 1 1000052
Beatrice The Weimaraner Actor Can Ch Arokat's Echobar Take Me Dancing 1 1000053
Winky The Norwich Terrier Actor Can Ch Urchin's Bryllo 1 1000054
Hubert the Bloodhound Actor Ch Quiet Creek's 1 1000055
Miss Agnes The Shih-Tzu Actor Can Ch Raptures Classic 1 1000057
Tyrone The Shih-Tzu Actor Can Ch Symarun's red Hot Kisses 1 1000058
Rhapsody in White The Standard Poodle Actor Brocade Exclamation Can Ch Exxel Dezi Duz It with Pizaz 1 1000059
Debbie Moraes Actor Mayflower Dog Show 1 1000061
Jill Koch Actor Mayflower Dog Show 1 1000062
J Atkinson Actor Mayflower Dog Show 1 1000063
Michelle Pinsker Actor Mayflower Dog Show 1 1000064
Al Stiene Actor Sporting Group 1 1000065
Gwen Laxton Actor Sporting Group 1 1000066
Ainsley Mills Actor Sporting Group 1 1000067
Cathy Tweeddale Actor Sporting Group 1 1000068
Honey Glendininng Actor Sporting Group 1 1000069
Barbara Young Actor Sporting Group 1 1000070
Shirley Culpin Actor Sporting Group 1 1000071
Aaron Andriash Actor Sporting Group 1 1000072
Joanne Baxter Actor Sporting Group 1 1000073
Irene Gillis Actor Sporting Group 1 1000074
Pattie Moon Actor Sporting Group 1 1000075
John Lansdowne Actor Sporting Group 1 1000076
Helen Lansdowne Actor Sporting Group 1 1000077
Kyle Heniger Actor Sporting Group 1 1000078
Glenn Sergius Actor Sporting Group 1 1000079
Matthew Hazelbrook Actor Sporting Group 1 1000080
Cleo Laxton Actor Sporting Group 1 1000081
Ellen Krieger Actor Sporting Group 1 1000082
Gwen Hall Actor Sporting Group 1 1000083
Marilyn Koyanagi Actor Sporting Group 1 1000084
Tim Doxtater Actor Sporting Group 1 1000085
Barry Truax Actor Sporting Group 1 1000086
Don Smiley Actor Sporting Group 1 1000087
Fern Owen Actor Sporting Group 1 1000088
Larisa Welsh Actor Sporting Group 1 1000089
Claire Dirk Actor Sporting Group 1 1000090
Amy Bryce Actor Toy Group 1 1000091
Wendy Leversage Actor Toy Group 1 1000092
David Davidson Actor (David Davidson & Family) 1 1000093
Murray Gibson Actor Toy Group 1 1000094
Sharlene Speidel Actor Hound Group 1 1000095
Lorianne Amadeo Actor Hound Group 1 1000096
Sue Goad Actor Hound Group 1 1000097
Laura Yamniuk Actor Hound Group 1 1000098
Estelle Laponder Actor Hound Group 1 1000099
Sandy Bryce Actor Hound Group 1 1000100
Connie Sanders Actor Hound Group 1 1000101
Ted Brunner Actor Hound Group 1 1000102
Cherri Thomson Actor Hound Group 1 1000103
Sandra Anderson Actor Hound Group 1 1000104
Susan Fegan Actor Hound Group 1 1000105
Carman McKay Actor Hound Group 1 1000106
Sharon Armstrong Actor Hound Group 1 1000107
Kristine Nielson Actor Hound Group 1 1000108
Marlyn Peet Actor Hound Group 1 1000109
Melissa Umbach Actor Hound Group 1 1000110
Len Boscoe Actor Hound Group 1 1000111
Joanne Dixon Actor Working Group 1 1000112
Mary Toivola Actor Terrier Group 1 1000113
Rose Parker Actor Terrier Group 1 1000114
P Rycroft Actor Terrier Group 1 1000115
Lisa Tremblay Actor Terrier Group 1 1000116
Katie Eldred Actor Terrier Group 1 1000117
Angie Furtado Actor Terrier Group 1 1000118
Shirley Dear Actor Terrier Group 1 1000119
Carol Swan-Laing Actor Terrier Group 1 1000120
Litha McPherson Actor Terrier Group 1 1000121
Doug Stratton Actor Terrier Group 1 1000122
Donna Jacobsen Actor Terrier Group 1 1000123
Lori Brum Actor Terrier Group 1 1000124
Pat McAllister Actor Non-Sporting Group 1 1000125
Theresa Brereton Actor Non-Sporting Group 1 1000126
Linda Moss Actor Non-Sporting Group 1 1000127
Ash Sugrive Actor Non-Sporting Group 1 1000128
Randy Bach Actor Non-Sporting Group 1 1000129
Michael Goldman Actor Non-Sporting Group 1 1000130
Brenda Anwyll Actor Non-Sporting Group 1 1000131
Arlene Miller Actor Non-Sporting Group 1 1000132
Cynthia Lerford Actor Non-Sporting Group 1 1000133
Pete Hannam Actor Non-Sporting Group 1 1000134
Judy Decker Actor Herding Group 1 1000135
Lia Bijskeveld Actor Backstage 1 1000136
Leona Palylyk Actor Backstage 1 1000137
Mia Cronholm Actor Backstage 1 1000138
Gerda Hill Actor Backstage 1 1000139
Irene Mordon Actor Backstage 1 1000140
Dave Samis Actor Backstage 1 1000141
Barbara Ward Actor Backstage 1 1000142
Christopher Guest Director n/a 2 2000001
Karen Murphy Producer n/a 3 3000001
Christopher Guest Screenplay n/a 120778 4000001
Eugene Levy Screenplay n/a 120778 4000002
Jim Behnke Unit Production Manager (Los Angeles) 182 5000001
Donna Bloom Unit Production Manager (Los Angeles) 182 5000002
Stewart Bethune Production Manager n/a 305 5000003
Jack Hardy Assistant Director n/a 163 5000004
Mindy Heslin Assistant Director n/a 163 5000005
John MacCarthy Assistant Director Additional Second Asst. Director 163 5000006
Carie Wallis Assistant Director n/a 163 5000007
Brent Crowell Assistant Director Additional 3rd Asst. Director 163 5000008
J Buck Assistant Director First Assistant Director(Los Angeles) 163 5000009
Aldric Porter Assistant Director First Assistant Director(Los Angeles) 163 5000010
Walter Parry Assistant Director Second Assistant Director(Los Angeles) 163 5000011
David Hyman Assistant Director Second Assistant Director(Los Angeles) 163 5000012
Phil Robinson Assistant Director 2nd 2nd Assistant Director(Los Angeles) 163 5000013
Tricia Miles Post-Production Supervisor n/a 120796 5000014
Ann Goobie Location Manager n/a 193 5000015
Val Burnley Location Manager (Los Angeles) 193 5000016
Lori Bolton Location Manager (Los Angeles) 193 5000017
Tracy Young Script Supervisor n/a 191 5000018
Almaz Tadege Production Coordinator n/a 162 5000019
Nathan Tichenor Production Coordinator co-production coordinator 162 5000020
Shari LaFranchi Production Coordinator (Los Angeles) 162 5000021
Montez Monroe Production Coordinator (Los Angeles) 162 5000022
Lynda Mills DGA Trainee DGC Trainee 120878 5000023
Charissa McLain Assistant Production Coordinator n/a 192 5000024
Paul Giordano Assistant Location Manager n/a 194 5000025
Roberto Schaefer Director of Photography n/a 120780 6000001
Wade Ferley Camera Operator n/a 239 6000002
Rick Drapkin Assistant Camera n/a 233 6000003
Randy Morton Assistant Camera n/a 233 6000004
Matt Tichenor Assistant Camera 2nd Assistant Camera/Loader 233 6000005
Clint Paglaro Video Assist/Playback Video Assist 120899 6000006
Bud LaFaut Video Assist/Playback 24 Frame Playback 120899 6000007
Robert Leighton Editor n/a 172 7000001
Andrew Dickler Assistant Editor n/a 203 7000002
Mark Yoshikawa Assistant Editor n/a 203 7000003
CJ Vanston Music n/a 120781 8000001
Gregg Bissonette Music drums 120781 8000002
Anthony Wilson Music guitar 120781 8000003
David Cole Music music mixer 120781 8000004
Fernand Bos Music Editor n/a 214 8000005
Chris Tedesco Performer trumpets Trumpet 120819 8000006
CJ Vanston Performer cocktail piano 120819 8000007
Bill Churchville Performer trumpets Trumpet 120819 8000008
CJ Vanston Performer keyboards 120819 8000009
Jerry Goodman Performer violin 120819 8000010
Christopher Guest Song Performer ("Louisianna Nights") 120788 8000011
Eugene Levy Song Performer ("God Loves a Terrier" "Terrier Style") 120788 8000012
Catherine O'Hara Song Performer ("God Oves a Terrier" "Terrier Style") 120788 8000013
Paul Vanston Song Performer ("Piano Seduction") 120788 8000014
Joseph Garrity Production Designer n/a 164 9000001
Dominique Fauquet-Lemaitre Set Decorator n/a 165 9000002
Elizabeth Patrick Set Decorator n/a 165 9000003
Dena Roth Set Decorator (Los Angeles) 165 9000004
Gary Myers Art Director n/a 183 9000005
Kelvin Humenny Set Designer n/a 202 9000006
Michael Rouse Set Dresser On Set Dresser 197 9000007
Lawrence Crosthwaite Set Dresser n/a 197 9000008
G Hussey Set Dresser n/a 197 9000009
Shannon McFarlane Set Dresser n/a 197 9000010
Christine Shaw Set Dresser n/a 197 9000011
Rob Boulet Scenic Artist n/a 745 9000012
Colin Gillett Scenic Artist n/a 745 9000013
Aaron Coakwell Scenic Artist Scenic Painter 745 9000014
Jack Guppy Scenic Artist Scenic Painter 745 9000015
Sean Lavoie Painter Head Painter 200 9000016
Paul Duffy Painter n/a 200 9000017
Phillip Lunt Greensman n/a 201 9000018
Jean-Luc Grenier Dresser n/a 120967 9000019
Roxanne Methot Assistant Art Director n/a 315 9000020
Nancy Brown Art Department Art Department Assistant 120843 9000021
Stuart Aikins Casting n/a 179 10000001
Jill Anthony Casting (Los Angeles) 179 10000002
Mel Russo Casting Associate (Los Angeles) 160 10000003
Sean Cossey Casting Assistant n/a 177 10000004
Lori Marshall Extras Casting n/a 120851 10000005
Leigh French Voice Casting n/a 189 10000006
Carol Garvin Consultant dog show coordinator & consultant 120784 12000001
Earlene Luke Technical Advisor n/a 537 12000002
Connie Rusgen Technical Advisor head trainer 537 12000003
Debbie Douglas Assistant Costume Designer n/a 252 13000001
Monique Prudhomme Costume Designer n/a 169 13000002
Diana Patterson Costume Supervisor n/a 120895 13000003
Durinda Wood Costume Supervisor (Los Angeles) 120895 13000004
Gail Vance Costumer n/a 120880 13000005
Jenny Bernice Costumer n/a 120880 13000006
Anji Bemben Hair Stylist key hairstylist 120799 13000007
Kandace Loewen Hair Stylist n/a 120799 13000008
Judi Cooper-Sealy Hair Stylist (Los Angeles) 120799 13000009
Kate Shorter Makeup key makeup 353 13000010
Rita Ciccozzi Makeup Assistant 1st Assistant Makeup 121007 13000011
Tami Treadwell ADR ADR recordist 120912 14000001
Alison Fisher ADR Editor Dialogue/ADR Editor 220 14000002
Bob Deschaine ADR Mixer n/a 227 14000003
Michael Magill ADR/Dialogue Editor Dialogue Editor 120939 14000004
Lawrence Commans Boom Operator n/a 215 14000005
Rick Bold Boom Operator n/a 215 14000006
Sarah Monat Foley Artist n/a 223 14000007
Robin Harlan Foley Artist n/a 223 14000008
John Thomas Foley Editor n/a 221 14000009
Randy Singer Foley Mixer n/a 224 14000010
Matthew Iadarola Rerecording re-recording mixer 120995 14000011
Gary Gegan Rerecording re-recording mixer 120995 14000012
Ali Derakshan Sound Sound Assistant 120816 14000013
Mark Coffey Sound Sound Transfers 120816 14000014
Mark Weingarten Sound Mixer n/a 230 14000015
Hamilton Sterling Supervising Sound Editor n/a 328 14000016
David Neveaux Rigging Grip n/a 120944 15000001
Harvey Fedor Key Grip n/a 263 15000002
Rod Feldmeier Generator Operator n/a 363 15000003
Ray Boyle Generator Operator Lamp Operator 363 15000004
Ken Anderson Generator Operator Lamp Operator 363 15000005
Rodrigue Hamilton Generator Operator Lamp Operator 363 15000006
Denis Brock Gaffer n/a 268 15000007
Scott Vere Dolly Grip n/a 264 15000008
Charlie Schultz Best Boy Grip n/a 265 15000009
Stuart Haggerty Best Boy Best Boy Lighting 120885 15000010
Jan Dennehy Accountant n/a 120802 16000001
Rich Brown Accountant Payroll Accountant 120802 16000002
Dave Hoodless Accountant Accounting Trainee 120802 16000003
Daniel Eisenberg Accountant Payroll Accountant 120802 16000004
Anne Scott Post-Production Accountant n/a 120979 16000005
Jim Dunlap Assistant Accountant n/a 120950 16000006
David Alexander Stunt Coordinator n/a 120804 19000001
Dany Canino Animal Services animal technical advisor(Los Angeles) 121036 20000001
Mark Dumas Animal Wrangler n/a 120863 20000002
Vance Conway Carpenter Scenic Carpenter 529 21000001
Bill Dyson Carpenter Scenic Carpenter 529 21000002
Martin Sigmund Carpenter Scenic Carpenter 529 21000003
Russell Stewart Carpenter Scenic Carpenter 529 21000004
Mark Rathgeber Construction Foreman n/a 277 21000005
Jim Davie Construction Coordinator n/a 276 21000006
Ray Watts Construction Lead Hand 120900 21000007
Jack Williams Construction Lead Hand 120900 21000008
Jeremy Young Construction Lead Laborer 120900 21000009
Dennis Kerney Construction Laborer 120900 21000010
Marlow Pederson Construction Tool Maintenance 120900 21000011
Gail Estrada Craft Service n/a 120903 22000001
Nancy Kress Craft Service Extras Craft Service 120903 22000002
Jeremy Wise Catering Chef 120954 22000003
Robin Edgar Catering Assistant Chef 120954 22000004
Gordon Davis Special Effects Coordinator n/a 241 23000001
Catherine Leighton Assistant Property Master n/a 120969 24000001
Jason Landels Assistant Property Master n/a 120969 24000002
Wayne McLaughlin Property Master n/a 120805 24000003
Tom Cahill Property Master n/a 120805 24000004
Hayley Mills-Lott Props Buyer n/a 120926 24000005
Karin Tolson Assistant (to Mr. Guest) 120820 25000001
Laura Livingstone Assistant (to Ms. Murphy) 120820 25000002
Pamela Griner Assistant (to Mr. Guest and Ms. Murphy) 120820 25000003
Dan Mansfield Production Assistant n/a 275 25000004
Ken Brooker Production Assistant n/a 275 25000005
Leann Harvey Production Assistant n/a 275 25000006
David Wallace Production Assistant n/a 275 25000007
Aiden Zanini Production Assistant n/a 275 25000008
Christopher Tarling Production Assistant n/a 275 25000009
Hans Dayal Production Assistant n/a 275 25000010
Karin Behrenz Production Assistant n/a 275 25000011
Shawn Montgomery Production Assistant n/a 275 25000012
Geoff Williams Transportation Captain n/a 272 25000013
Bob Dennett Transportation Coordinator n/a 271 25000014
Robert Bauer Production production liaison(Los Angeles) 120824 25000015
Bettina O'Mara Product Placement Product Promotions Coordinator 121058 25000016
Gail Estrada Medic First Aid 120966 25000017
Scott Delaplace Driver n/a 273 25000018
Brett Smith Driver n/a 273 25000019
Fred Davies Driver n/a 273 25000020
Allan Fenske Driver n/a 273 25000021
Felix Fanzega Driver n/a 273 25000022
Derek Rama Driver n/a 273 25000023
James Barley Driver n/a 273 25000024
Edward Johnson Driver n/a 273 25000025
Mark Pawlitsky Driver n/a 273 25000026
Ross Wilkinson Driver n/a 273 25000027
Donald Cox Driver n/a 273 25000028
Dave McDonald Driver n/a 273 25000029
Gordon Glen Driver n/a 273 25000030
Jim Forrest Driver n/a 273 25000031
Terry Storey Driver n/a 273 25000032
Wayne Power Driver n/a 273 25000033
Lee Moors Driver n/a 273 25000034
Brian Madore Driver n/a 273 25000035
Ron Blenkarn Driver n/a 273 25000036
Ted Wassenaar Driver n/a 273 25000037
Karmyn La Saw Coordinator BCSPCA Coordinator 528 25000038
Stephen Taylor Other Betacam operator 120795 26000001
Tim Selberg Other ventriloquist puppets 120795 26000002
John Allen Other optical preprint mastering 120795 26000003
Don Shelton Other woodwinds 120795 26000004
Lord Haden-Guest Other sitar(aka Christopher Guest) 120795 26000005
Susan Lawrence Other Norwich terrier coordinator(United States) 120795 26000006
Derrick Beckles Rights & Clearances Clearances 120879 26000007
Chris Bradford Security Security Captain 120951 26000008
Paulette Osorio Publicity publicist 120789 29000001
Julia Frittaion Unit Publicist n/a 231 29000002
Synopsis
A "behind the scenes" look into the highly competive and cut-throat world of dog-shows through the eyes of a group of ruthless dog owners including: yuppies Hamilton and Meg Swan and their neurotic weimaraner "Beatrice"; mild-mannered menswear salesman Gerry and Cookie Fleck, whose norwich terrier's registered name is "Champion Thank You Neil Sedaka"; fly-fishing shop owner Harlan Pepper and his beloved bloodhound "Hubert"; New Yorker Scott Donlon and his longtime hairdresser partner, Stefan Vanderhoof, who anticipate the crown for their pampered shih tzus "Miss Agnes" and "Tyrone"; and the champion poodle "Rhapsody in White" who might just snare the title for the third year running.