Ed (1996)

Ed
Type Feature Film
MPAA Rating PG
Runtime 1hr 34mins.
Genres Comedy, Sports
Keywords animal
Status Released
US Release Date
  
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Mecki Heussen Other ("Ed" puppeteer) 120795 26000019
Daniel Hanna Assistant Property Master assistant propmaster 120969 24000001
David Blitstein Special Effects Coordinator n/a 241 23000003
Neal W Zoromski Property Master n/a 120805 24000002
Lainie Sorkin-Becky Assistant (to Rosalie Swedlin) 120820 25000001
Tara Bonakdar Office Assistant n/a 120996 25000003
Rosa Cays Assistant (to Bill Finnegan) 120820 25000002
David Arthur Nelson Visual Effects Makeup((Animated Engineering)) 419 23000002
Alun Vick Construction Coordinator n/a 276 21000016
William A Naumann Carpenter n/a 529 21000012
Tim Morris Carpenter n/a 529 21000011
David Orszag Carpenter n/a 529 21000013
Sean Pagel Carpenter n/a 529 21000014
Robert David Garrett Stand-In (for Matt LeBlanc) 121015 25000004
John Schroeder Carpenter n/a 529 21000015
Robert H Grasmere Jr. Visual Effects Supervisor n/a 249 23000001
Thom N Cook Set Production Assistant n/a 371 25000006
Jose Fernandez Production crew(Animated Engineering) 120824 25000015
Wes Caefer Production crew(Animated Engineering) 120824 25000014
Carlos Huente Production crew(Animated Engineering) 120824 25000016
Matt Croteau Production crew(Animated Engineering) 120824 25000017
Rudi Robis Production crew(Animated Engineering) 120824 25000019
Denise Dillon Production crew(Animated Engineering) 120824 25000018
Jake Garber Production crew(Animated Engineering) 120824 25000013
Rob Capwell Production crew(Animated Engineering) 120824 25000012
Michael Floquet Set Production Assistant n/a 371 25000007
Steve R Manning Carpenter n/a 529 21000010
Ivy Weiss Set Production Assistant n/a 371 25000008
Miles Teves Production crew(Animated Engineering) 120824 25000009
Timothy Ralston Production crew(Animated Engineering) 120824 25000011
Gino Acevedo Production crew(Animated Engineering) 120824 25000010
David Anthony Stand-In (for "Ed") 121015 25000005
Danny Kopel Carpenter n/a 529 21000008
Bernadette Tanchauco Assistant Production Accountant n/a 120902 16000002
Donald Orlando Production Accountant n/a 282 16000001
David Arthur Nelson Puppeteer ("Ed" puppeteer) 682 19000001
Ernie Orsatti Stunt Coordinator n/a 120804 19000002
Lynn Salvatori Stunts stunt performer 240 19000004
Danny Rust Stunts stunt performer 240 19000003
Jim Handley Best Boy Grip n/a 265 15000013
Alesia Walser Dolly Grip n/a 264 15000012
K C Olsen Grip n/a 365 15000007
A H Thomsen Grip n/a 365 15000006
Kevin Doyle Electrician n/a 450 15000008
Bob Thomson Electrician n/a 450 15000009
Jonnie S Gatlin Electrician n/a 450 15000011
Michael Jenkins Electrician n/a 450 15000010
Dennis Scott Stunts stunt performer 240 19000005
Eddie Yansick Stunts stunt performer 240 19000006
Matthew M Alexander Carpenter n/a 529 21000004
Judy Wright Carpenter n/a 529 21000003
Mark Annis Carpenter n/a 529 21000005
Loren Corney Carpenter n/a 529 21000006
Karin Hanson Production crew(Animated Engineering) 120824 25000020
John Hirtle Carpenter n/a 529 21000007
Gordon Rattigan Carpenter n/a 529 21000002
Beth Ahlstrand Carpenter n/a 529 21000001
Karen McElhatton Animal Trainer n/a 120962 20000002
Paul Calabria Animal Trainer n/a 120962 20000001
Sue Chipperton Animal Trainer n/a 120962 20000003
Todd Forsberg Animal Trainer n/a 120962 20000004
John Alexander Animal Services animal technical advisor 121036 20000006
Dr. Roger Fouts Animal Services animal technical advisor 121036 20000005
Darrel K Lee Carpenter n/a 529 21000009
Eve Niemand Production crew(Animated Engineering) 120824 25000021
Randy K Cabral Other effects 120795 26000002
Brian Wittle Other cable 120795 26000001
Greg Tippie Other effects 120795 26000003
Kristen Felan Other payroll 120795 26000004
Mark Petrak Other general foreman 120795 26000006
Chris Canute Other studio teacher 120795 26000005
Deborah Hurlimann Apprentice apprentice editor 120976 25000060
Randy Tenhaeff Driver n/a 273 25000059
Danny Rust Driver n/a 273 25000054
Bob Rosen Driver n/a 273 25000053
Gordon Smith Driver n/a 273 25000055
Steve Schultz Driver n/a 273 25000056
Todd Starks Driver n/a 273 25000058
Matthew Shafer Driver n/a 273 25000057
John Duncan Watwood Other gang boss 120795 26000007
Steven E Eyrse Other charge scenic 120795 26000008
Norman Tempia Other ("Ed" puppeteer) 120795 26000018
Donald D Sowell Other sign painter 120795 26000017
Timothy Ralston Other ("Ed" puppeteer) 120795 26000020
Dr. Jonathan Gording Other Ed's contact lenses provider 120795 26000022
Don Levy Publicity publicist 120789 29000001
Mitchell Coughlin Other contact lens technician 120795 26000023
Theresa Holm Other sign painter 120795 26000016
Catherine Trzybinski Other set painter 120795 26000015
Jose Lopez Other set painter 120795 26000010
Jose Sandoval Other paint foreman 120795 26000009
Mary J Gustafson Other set painter 120795 26000011
Suzette Plachette Other set painter 120795 26000012
Danny S Ronay Other set painter 120795 26000014
Lisa Collins Other set painter 120795 26000013
Mike Reposar Driver n/a 273 25000052
Glen R Polzel Driver n/a 273 25000051
Mike Jolly Production crew(Animated Engineering) 120824 25000031
Ron Pipes Production crew(Animated Engineering) 120824 25000030
Mitchell Coughlin Production crew(Animated Engineering) 120824 25000032
Sabine Hoddle Production crew(Animated Engineering) 120824 25000033
Tamara Carlson-Woodard Production crew(Animated Engineering) 120824 25000035
Fiona Nelson Production crew(Animated Engineering) 120824 25000034
Robert Maverick Production crew(Animated Engineering) 120824 25000029
Garland Smaith Production crew(Animated Engineering) 120824 25000028
Lisa Welton Production crew(Animated Engineering) 120824 25000023
Declan Thomas Production crew(Animated Engineering) 120824 25000022
Connie Grayson Production crew(Animated Engineering) 120824 25000024
Nik E Carey Production crew(Animated Engineering) 120824 25000025
Kathy Kane Production crew(Animated Engineering) 120824 25000027
Dana Klaren Production crew(Animated Engineering) 120824 25000026
Karen Lafler Production crew(Animated Engineering) 120824 25000036
Sylvia Nava Production crew(Animated Engineering) 120824 25000037
Wayne Griffith Driver n/a 273 25000046
Barry E Golob Driver n/a 273 25000045
Skip Knight Driver n/a 273 25000047
Richard Lengle Driver n/a 273 25000048
Gary Dean Paulsen Driver n/a 273 25000050
Sean Neel Driver n/a 273 25000049
Greg Friedkin Driver n/a 273 25000044
K C Crain Driver n/a 273 25000043
Lance Mancuso Medic n/a 120966 25000039
Lynette Johnson Production crew(Animated Engineering) 120824 25000038
John F Aliano Driver n/a 273 25000040
Tom Battoe Driver n/a 273 25000041
Steve Blenkhorn Driver n/a 273 25000042
Vince Rodriguez Jr. Grip n/a 365 15000005
L R "Doc" Heavirland Grip n/a 365 15000004
Bill Couturié Director n/a 2 2000001
Gary A. Hecker Voice of Ed Sullivan 475 1000042
Robert H Grasmere Jr. Director 2nd unit director 2 2000002
Rosalie Swedlin Producer n/a 3 3000001
Bill Couturié Executive Producer n/a 174 3000003
Bill Finnegan Executive Producer n/a 174 3000002
Michael Chieffo Actor Dr Joseph Middleton 1 1000041
Macka Foley Actor (Championship Game) 1 1000040
Noon Orsatti Actor Goon No 2 1 1000035
Joe Bucaro Actor Goon No 1 1 1000034
John-Clay Scott Actor Banana Truck Driver 1 1000036
Jessica Pennington Actor Nurse Rosa Cays 1 1000037
Mitchell Ryan Actor Abe Woods 1 1000039
Tommy LaSorda Actor LaSorda 1 1000038
Brad Epstein Executive Producer n/a 174 3000004
Kathryn Couturie Associate Producer n/a 171 3000005
Kevin Halloran Location Manager n/a 193 5000006
Helene Mulholland Post-Production Supervisor n/a 120796 5000005
Martin Kitrosser Script Supervisor n/a 191 5000007
Andrew Francis Production Coordinator n/a 162 5000008
Amanda J Scarano Assistant Production Coordinator n/a 192 5000010
Rob Vaupel Assistant Production Coordinator n/a 192 5000009
Bill Shea Assistant Director 2nd assistant director 163 5000004
Thomas Schellenberg Assistant Director n/a 163 5000003
David Mickey Evans Screenplay n/a 120778 4000001
Ned Gusick Associate Producer n/a 171 3000006
Janus Cercone From Story n/a 120870 4000002
Ken Richards From Story n/a 120870 4000003
Margaret E Fannin Assistant Director n/a 163 5000002
Richard Peter Schroer Unit Production Manager n/a 182 5000001
Mark Cassella Actor Security Guard 1 1000033
Brad Hunt Actor Carnie 1 1000032
Bill Cobbs Actor Tipton 1 1000011
Valente Rodriguez Actor Jesus Rodriguez 1 1000010
Leonard Kelly-Young Actor Customer Joe 1 1000012
Patrick Kerr Actor Kriby Woods 1 1000013
Troy Evans Actor Bus Driver 1 1000015
Jim Caviezel Actor Dizzy Anderson 1 1000014
Rick Johnson Actor Kurt "Crush" Bunyon 1 1000009
Jim O'Heir Actor Art 1 1000008
Jack Warden Actor Chubb 1 1000003
Jayne Brook Actor Lydia 1 1000002
Gene Ross Actor Red 1 1000004
Paul Hewitt Actor Bucky 1 1000005
Stan Ivar Actor Cooper's Father 1 1000007
Sage Allen Actor Cooper's Mother 1 1000006
Jay Caputo Actor Ed Sullivan 1 1000016
Denise Cheshire Actor Ed Sullivan 1 1000017
K C Corkery Actor Little Boy-banana toss 1 1000027
Steve Eastin Actor Sharks' Manager 1 1000026
Jaquita Green Actor Litle Girl 1 1000028
Philip Bruns Actor Clarence 1 1000029
Kevin Kraft Actor Shortstop 1 1000031
Ken Zavayna Actor Peanut Man 1 1000030
Bill Capizzi Actor Farley 1 1000025
Richard Gant Actor Umpire-Sharks Game 1 1000024
Charlie Schlatter Actor Buddy Halsten 1 1000019
Curt Kaplan Actor Randall "Zonk" Cszonka 1 1000018
Carl Anthony Payne II Actor Stats Jefferson 1 1000020
Zack Ward Actor Dusty Richards 1 1000021
Doren Fein Actor Liz 1 1000023
Mike McGlone Actor Oliver Barnett 1 1000022
Dan Gorman Assistant Location Manager n/a 194 5000011
Alan Caso Director of Photography n/a 120780 6000001
Paul Carmen Viggiano Costumes key costumer 120828 13000002
Robin Lewis Costume Designer n/a 169 13000001
Lynne Watson Hair hair department coordinator 120794 13000003
Jill Crosby Hair Stylist key hairstylist 120799 13000004
Dee Dee Altamura Makeup Artist key makeup artist 120801 13000006
Norman Tempia Makeup "Ed" special make-up creator((Animated Engineering)) 353 13000005
Rod Dedeaux Technical Advisor baseball technical advisor 537 12000001
Judd J Plum Casting Associate casting assistant 160 10000003
Suellyn McClung Lead Person leadperson 120957 9000009
Rodney Petreikis Set Dresser n/a 197 9000008
Victor Ortado Art Department Coordinator n/a 195 9000010
Susan Brook Art Assistant art department production assistant 120974 9000011
Joseph Middleton Casting n/a 179 10000002
Shari Rhodes Casting n/a 179 10000001
Jill Cady Makeup Assistant assistant make-up artist 121007 13000007
Sherrie Kasner Set Costumer n/a 121008 13000008
Doug Murray Sound Editor n/a 229 14000007
Samuel Lehmer Rerecording re-recording mixer 120995 14000006
Jacob Goldstein Sound Mixer production sound mixer 230 14000008
Roger Sassen Lighting Technician n/a 120907 15000001
William J Tricarico Grip n/a 365 15000003
Chava Monjaraz Key Grip n/a 263 15000002
Mark Berger Rerecording re-recording mixer 120995 14000005
Geoffrey Haley Boom Operator n/a 215 14000004
James Hayes Tailor Ed's tailor 120990 13000010
Cathy Crandall Set Costumer n/a 121008 13000009
Sue Bubb Wardrobe Supervisor n/a 120908 13000011
Robert Shoup ADR Editor n/a 220 14000001
Patrick Dodd ADR Supervisor n/a 219 14000003
Diana Stirpe ADR Editor n/a 220 14000002
Michael Scott McCrea Set Dresser n/a 197 9000007
George M Abeyta Set Dresser n/a 197 9000006
Mark Wineman Video Assist/Playback video assist 120899 6000011
Timothy R Flugum Video Assist/Playback video assist 120899 6000010
Robert Morgenroth Video video supervisor 120800 6000012
Robert Sharman Video video coordinator 120800 6000013
Douglas S Kennedy Lighting assistant chief lighting technician 798 6000015
Ryan Nellis Photography still photographer 120835 6000014
James M Sprattley Assistant Camera Operator "B" camera 1st assistant camera 120849 6000009
Melissa B Roth Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000008
Andrew Rowlands Camera Operator "B" camera operator 239 6000003
Rory Robert Knepp Camera Operator n/a 239 6000002
Andrew Rowlands Steadicam Operator n/a 232 6000004
Deborah Cottrill Camera camera loader 120798 6000005
Jonathan "Chunky" Richmond Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000007
Stephen T Carmona Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000006
Robert K Lambert Editor n/a 172 7000001
Jennifer Ware Editor effects editor 172 7000002
Curtis A Schnell Production Designer n/a 164 9000001
Lori Eschler Music Editor n/a 214 8000002
Crista Schneider Set Decorator n/a 165 9000002
Michael L Fox Art Director n/a 183 9000003
Merry-Beth Noble Set Dresser on-set dresser 197 9000005
Tim Boxell Storyboard Artist n/a 199 9000004
Stephen Endelman Music music composer and conductor 120781 8000001
Bobby Bell Assistant Editor n/a 203 7000009
Christopher Grigg Editor effects editor 172 7000004
Michael Mennies Editor effects editor 172 7000003
Todd E Miller Avid Editor AVID assistant editor 120898 7000005
Marilyn S Zalkan Dialogue Editor n/a 204 7000006
Sean Lambert Associate Editor n/a 479 7000008
Richard Quinn Dialogue Editor n/a 204 7000007
Matt LeBlanc Actor Cooper 1 1000001
Synopsis
Jack Cooper never imagined a friend like Ed. Up from the farm with a shot as a pitcher on a minor league baseball team, Jack finds his curveball and his career in deep trouble when more than the cows in his barnyard watch him wind up. In a word, he chokes. Cooper's dubious luck brings him an amazing roommate: the new third baseman named Ed--who happens to be a full grown chimpanzee. In ways he could never expect, Cooper's life and career turn completely around when Ed helps him to open his eyes and his heart to the game and the ones he loves.