Dead Presidents (1995)

Dead Presidents
Type Feature Film
MPAA Rating R
Runtime 1hr 59mins.
Genres Drama, Crime, Adaptation, Thriller, Period, Urban
Keywords 1960s, 1970s, African-American, Bronx, heist, robbery
Status Released
US Release Date
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Larenz Tate Actor Anthony Curtis 1 1000001
Keith David Actor Kirby 1 1000002
Chris Tucker Actor Skip 1 1000003
Freddy Rodriguez Actor Jose 1 1000004
Rose Jackson Actor Juanita Benson 1 1000005
N'Bushe Wright Actor Delilah Benson 1 1000006
Alvaletah Guess Actor Mrs Benson 1 1000007
James Pickens Actor Mr Curtis 1 1000008
Jenifer Lewis Actor Mrs Curtis 1 1000009
Clifton Powell Actor Cutty 1 1000010
Elizabeth Rodriguez Actor Marisol 1 1000011
Terrence Howard Actor Cowboy 1 1000012
Ryan Williams Actor Young Revolutionary 1 1000013
Larry McCoy Actor Nicky 1 1000014
Rodney Winfield Actor Mr Warren 1 1000015
Cheryl Freeman Actor Mrs Barton 1 1000016
Kirk Jones Actor Martin 1 1000017
Bokeem Woodbine Actor Cleon 1 1000018
David Gray Actor Devaughn 1 1000019
Michael Imperioli Actor D'Ambrosio 1 1000020
Jaimz Woolvett Actor Lieutenant Dugan 1 1000021
Quynh Phann Actor Skivvie Girl No 1 1 1000022
Clifton Collins Actor Betancourt 1 1000023
Jean LaMarre Actor Ramsuer 1 1000024
Daniel Kruse Actor Corporal Rob 1 1000025
Robert Smith Actor Helicopter Pilot 1 1000026
Bernard Telsey Actor Protester No 1 1 1000027
Rik Colitti Actor Cabbie 1 1000028
Heather B Actor Peaches 1 1000029
Carlton Wilborn Actor Spyder 1 1000030
Frank Albanese Actor Mr Gianetti 1 1000031
Monti Sharp Actor Officer Brown 1 1000032
Tony Sirico Actor Officer Spinelli 1 1000033
Robert LuPone Actor Attorney Salvatore Rizzo 1 1000034
Joelle Hernandez Actor Sarah--Juanita's Child 1 1000035
Jordan Hernandez Actor Sarah--Juanita's Child 1 1000036
Tim Zay Actor Protester No 2 1 1000037
Charles Lesene Actor Numbers Taker 1 1000038
Martin Sheen Actor (uncredited) Judge 1 1000041
Albert Hughes Director n/a 2 2000001
Allen Hughes Director n/a 2 2000002
Jeffrey Ward Director (Florida) 2 2000003
Albert Hughes Producer n/a 3 3000001
Allen Hughes Producer n/a 3 3000002
Darryl Porter Executive Producer n/a 174 3000003
Michael Bennett Co-Producer n/a 170 3000004
Warren Smith Segment Producer main title shoot producer 2389 3000005
Michael Brown Screenplay n/a 120778 4000001
Albert Hughes Screenplay n/a 120778 4000002
Allen Hughes Screenplay n/a 120778 4000003
Michael Brown From Story n/a 120870 4000004
Albert Hughes From Story n/a 120870 4000005
Allen Hughes From Story n/a 120870 4000006
Dwight Williams Unit Production Manager n/a 182 5000001
Randy Ostrow Unit Production Manager (Florida unit) 182 5000002
Pat Rand Production Manager post-production manager(Caravan Pictures) 305 5000003
H. Cooper Assistant Director n/a 163 5000004
Joseph Ray Assistant Director n/a 163 5000005
Dale Nielson Assistant Director n/a 163 5000006
Heidi McGowen Assistant Director 2nd assistant director 163 5000007
Ed Dessisso Assistant Director n/a 163 5000008
Kia Puriefoy Assistant Director additional 1st assistant director 163 5000009
Jose Alvarez Assistant Director n/a 163 5000010
Polly Mattson-Bock Assistant Director 2nd assistant director(Florida unit) 163 5000011
Mitchell Bock Assistant Director (Florida) 163 5000012
Ed Dilks Assistant Director (Florida) 163 5000013
Brent Owens Location Manager n/a 193 5000014
Buck Allen Location Manager (Florida unit) 193 5000015
Barbara Tuss Script Supervisor n/a 191 5000016
Tim Thompson Production Coordinator n/a 162 5000017
Anne Putnam Production Coordinator n/a 162 5000018
Phillipa Davis Production Coordinator n/a 162 5000019
Ellen Dunn Production Coordinator (Florida unit) 162 5000020
Eric Klein Location Scout n/a 311 5000021
G Hill Location Scout n/a 311 5000022
Maria Williams Location Coordinator n/a 120877 5000023
Adam Williams Location Assistant n/a 120947 5000024
Jay Horne Location Assistant n/a 120947 5000025
Charles Yates Location Assistant n/a 120947 5000026
Jenny Peek DGA Trainee n/a 120878 5000027
Michael Begasse Assistant Production Coordinator n/a 192 5000028
Maureen McComsey Assistant Production Coordinator n/a 192 5000029
Shronda Caudle Assistant Production Coordinator (Florida unit) 192 5000030
Dale Watkins Assistant Location Manager n/a 194 5000031
R Dixon Assistant Location Manager n/a 194 5000032
Suzie Spang Assistant Location Manager (Florida unit) 194 5000033
Lisa Rinzler Director of Photography n/a 120780 6000001
David Waterston Director of Photography n/a 120780 6000002
Anastas Michos Camera Operator n/a 239 6000003
John Sosenko Camera Operator n/a 239 6000004
David Waterston Camera Operator B camera operator 239 6000005
Tony Foresta Camera Operator "B" camera operator 239 6000006
David Waterston Camera Operator (Florida) 239 6000007
Tony Foresta Steadicam Operator (Florida unit) 232 6000008
Ron Peterson Camera optical camera 120798 6000009
Alec Boehm Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000010
Chris Paul Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000011
Phillip Todd Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000012
David Paone Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000013
Carlo Scialla Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000014
Steven Cohen Assistant Camera Operator assistant camera(Florida) 120849 6000015
Steward Byrd Assistant Camera Operator assistant camera(Florida) 120849 6000016
Paul Reuter Assistant Camera n/a 233 6000017
Shana Swanson Video video archivist 120800 6000018
Brian Carmichael Video Hi-8 video assistant 120800 6000019
Brian Carmichael Video 24-frame video 120800 6000020
Alan Burke Projectionist n/a 121104 6000021
K Bailey Photography stills photographer 120835 6000022
Marc Perrera Film Lab lab technician 120850 6000023
Joni Anderson Film Lab lab technician 120850 6000024
Bob Kaiser Color Timer n/a 120921 6000025
Dan Lebental Editor n/a 172 7000001
Jason King Dialogue Editor n/a 204 7000002
Bill Dotson Dialogue Editor n/a 204 7000003
Marty Vites Dialogue Editor n/a 204 7000004
Theresa Mohammed Negative Cutting negative cutter 120852 7000005
Pamela Chmiel Assistant Editor n/a 203 7000006
Ann Jackman Assistant Editor n/a 203 7000007
Todd Milner Assistant Editor n/a 203 7000008
Lisa Davis Assistant Editor n/a 203 7000009
Karim Ainouz Assistant Editor n/a 203 7000010
Brandon Walker Apprentice Editor n/a 121012 7000011
Danny Elfman Music n/a 120781 8000001
Robert Fernandez Music music scoring mixer 120781 8000002
Dennis Sands Music music scoring mixer 120781 8000003
Jill Meyers Music music clearances 120781 8000004
Nora Felder Music music cordinator 120781 8000005
Patti Zimmitti Music Contractor orchestra contractor 121013 8000006
John LaSalandra Music Editor n/a 214 8000007
E Webb Music Editor n/a 214 8000008
Danny Elfman Music Producer score producer 323 8000009
Bonnie Greenberg Music Supervisor n/a 120872 8000010
Steve Bartek Original Music n/a 120838 8000011
Marc Mann Original Music n/a 120838 8000012
David Brisbin Production Designer n/a 164 9000001
Karin Wiesel Set Decorator n/a 165 9000002
Bill Cimino Set Decorator (Florida unit) 165 9000003
Kenneth Hardy Art Director n/a 183 9000004
Ronald Norsworthy Art Director associate art director 183 9000005
Tim Duffy Art Director (Florida unit) 183 9000006
Francisco Torres Swing Gang (Florida unit) 434 9000007
Timothy Steinouer Swing Gang (Florida unit) 434 9000008
Robert Welch Swing Gang (Florida unit) 434 9000009
David Cooney Storyboard Artist n/a 199 9000010
Duke Crawford Storyboard Artist n/a 199 9000011
Anne Wenniger Set Dresser on set dresser 197 9000012
Peter Gelfman Lead Person leadman 120957 9000013
Charlie Deaux Lead Person leadman(Florida unit) 120957 9000014
David Gagnon Dresser n/a 120967 9000015
Will Scheck Dresser n/a 120967 9000016
Byron Lovelace Dresser n/a 120967 9000017
Claudette Didul Assistant Set Decorator n/a 316 9000018
Francisco Torres Assistant Set Decorator n/a 316 9000019
Timothy Steinouer Assistant Set Decorator n/a 316 9000020
Scott Murphy Assistant Art Director n/a 315 9000021
Elise Bennett Assistant Art Director n/a 315 9000022
Michele Monterio Art Department Coordinator n/a 195 9000023
Risa Bramon Garcia Casting n/a 179 10000001
Mary Vernieu Casting n/a 179 10000002
Bernard Telsey Casting New York casting 179 10000003
Ria Adler Casting Associate n/a 160 10000004
Angela Nunez Casting Associate n/a 160 10000005
W Cantler Location Casting New York casting associate 120864 10000006
David Vaccari Location Casting New York casting associate 120864 10000007
Melvin Johnson Location Casting (Florida unit) 120864 10000008
Winsome Sinclair Extras Casting n/a 120851 10000009
Mark Mullen Extras Casting (Florida unit) 120851 10000010
Barbara Harris Voice Casting n/a 189 10000011
Dan Leigh Consultant visual consultant(Vietnam sequences) 120784 12000001
Ari Merretazon Consultant technical consultant 120784 12000002
Dale Dye Technical Advisor military technical advisor(Warriors Inc) 537 12000003
Mark Ebenhoch Technical Advisor military technical advisor(Warriors Inc) 537 12000004
Herb Boyd Advisor n/a 120821 12000005
Joe Stone Advisor historical advisor(Florida unit) 120821 12000006
Donna Berwick Assistant Costume Designer n/a 252 13000001
Paul Simmons Costume Designer n/a 169 13000002
Dana Campbell Costume Supervisor key costume supervisor 120895 13000003
Jennifer Bryan Costume Supervisor key costume supervisor 120895 13000004
Sharon Graham Costumes costumer 120828 13000005
Yolanda Carter Costumes costumer 120828 13000006
Annie DeMille Hair Assistant n/a 120989 13000007
Aaron Quarles Hair Assistant (Florida unit) 120989 13000008
Ted Long Hair Stylist key hairstylist 120799 13000009
Ellie Winslow Makeup key makeup 353 13000010
Steven Lawrence Makeup n/a 353 13000011
Josephine Rosa Makeup n/a 353 13000012
Lance Anderson Makeup Artist special make-up effects creator 120801 13000013
Sharyn Cordice Makeup Assistant make-up assistant 121007 13000014
Carol Rasheed Makeup Assistant make-up assistant(Florida unit) 121007 13000015
Selena Miller Makeup Assistant make-up assistant(Florida unit) 121007 13000016
Evelyn Hokanson-Nickle ADR ADR recordist 120912 14000001
Lee Weilnau ADR ADR voice 120912 14000002
April Tran ADR ADR voice 120912 14000003
Vien Hong ADR ADR voice 120912 14000004
Greg Finley ADR ADR voice 120912 14000005
Greg Webb ADR ADR voice 120912 14000006
John LaFayette ADR ADR voice 120912 14000007
Terence Mathews ADR ADR voice 120912 14000008
J Pope ADR ADR voice 120912 14000009
John Terrence ADR ADR voice 120912 14000010
Arlin Miller ADR ADR voice 120912 14000011
Jeff Coopman ADR ADR voice 120912 14000012
J Johnson ADR ADR voice 120912 14000013
Rick Fitts ADR ADR voice 120912 14000014
Sondra Lieu ADR ADR voice 120912 14000015
David Kramer ADR ADR voice 120912 14000016
Billy Williams ADR ADR voice 120912 14000017
Ruth Zalduondo ADR ADR voice 120912 14000018
Marcia Delmar ADR ADR voice 120912 14000019
Catherine Cavadini ADR ADR voice 120912 14000020
Marsha Kramer ADR ADR voice 120912 14000021
Kimberly Bailey ADR ADR voice 120912 14000022
Lanai Chapman ADR ADR voice 120912 14000023
John Vargas ADR ADR voice 120912 14000024
Javier Grajeda ADR ADR voice 120912 14000025
Bryan Scott ADR ADR voice 120912 14000026
Stanley Clay ADR ADR voice 120912 14000027
Rae'Ven Kelly ADR ADR voice 120912 14000028
Karla Green ADR ADR voice 120912 14000029
Sabrina Weiner ADR ADR voice 120912 14000030
Ricky Collins ADR ADR voice 120912 14000031
DeVaughn Nixon ADR ADR voice 120912 14000032
Alex Dent ADR ADR voice 120912 14000033
Cheryl Tyre-Smith ADR ADR voice 120912 14000034
Judi Durand ADR ADR voice 120912 14000035
Charles Bazaldua ADR ADR voice 120912 14000036
Carlos LaCamara ADR ADR voice 120912 14000037
Bob Neill ADR ADR voice 120912 14000038
J Hall ADR ADR voice 120912 14000039
Catherine Speakman ADR Editor n/a 220 14000040
Jeff Courtie ADR Mixer n/a 227 14000041
Bobbi Banks ADR Supervisor n/a 219 14000042
Keith Gardner Boom Operator n/a 215 14000043
Gregg Barbanell Foley Artist n/a 223 14000044
Vince Nicastro Foley Artist n/a 223 14000045
Gary Sula-Goff Foley Artist n/a 223 14000046
Jeff Vaughn Foley Editor n/a 221 14000047
Eric Thompson Foley Mixer n/a 224 14000048
Chris Loudon Rerecording film recording technician 120995 14000049
Eric Withee Rerecording film recording technician 120995 14000050
Ken Teaney Rerecording re-recording mixer 120995 14000051
William Freesh Rerecording re-recording mixer 120995 14000052
Tony Sereno Rerecording Assistant re-recording assistant 120977 14000053
Paul Rodriguez Sound manager of sound services 120816 14000054
John Hampton Sound n/a 120816 14000055
Harry Cohen Sound Design n/a 120905 14000056
Steven Williams Sound Editor n/a 229 14000057
Tim Gedemer Sound Effects Editor n/a 327 14000058
Ann Scibelli Sound Effects Editor n/a 327 14000059
David Farmer Sound Effects Editor n/a 327 14000060
Mike Moser Sound Effects Editor n/a 327 14000061
Ricardo Broadus Sound Effects Editor n/a 327 14000062
Frank Stettner Sound Mixer n/a 230 14000063
Richard Ford Rigging Gaffer n/a 120937 15000001
Dennis Gamiello Key Grip n/a 263 15000002
Monique Mitchell Key Grip key contruction grip 263 15000003
Gary Martone Key Grip n/a 263 15000004
Ronald Plant Key Grip (Florida unit) 263 15000005
John Lowry Grip rigging grip 365 15000006
Richie Montgomery Grip n/a 365 15000007
John Farina Grip n/a 365 15000008
Kevin Williams Grip n/a 365 15000009
Joseph Williams Grip n/a 365 15000010
Jonathan Graham Grip construction grip 365 15000011
Gary Martone Grip construction grip 365 15000012
Robert Shulman Grip construction grip 365 15000013
Joshua Weiner Grip construction grip 365 15000014
William Moran Grip construction grip 365 15000015
Geoffrey Pound Grip construction grip 365 15000016
Rocky Claxton Grip construction grip 365 15000017
Peter Clark Grip construction grip 365 15000018
Charles Goodman Grip construction grip 365 15000019
Glenn Bowen Grip construction grip 365 15000020
James McMillan Grip construction grip 365 15000021
William Moran Grip n/a 365 15000022
Stephen Baker Grip n/a 365 15000023
Peter Betulia Grip n/a 365 15000024
Jonathan Cupina Grip (Florida unit) 365 15000025
William Hill Grip (Florida unit) 365 15000026
Tom Hinson Grip (Florida unit) 365 15000027
Lee Riding Grip (Florida unit) 365 15000028
Bob Tuscano Grip (Florida unit) 365 15000029
Bill O'Leary Gaffer n/a 268 15000030
Mike Berg Gaffer n/a 268 15000031
Edward Cohen Gaffer n/a 268 15000032
Mo Flam Gaffer (Florida unit) 268 15000033
Greg Addison Electrician n/a 450 15000034
Allen Stillman Electrician shop electrician 450 15000035
Mike Gallagher Electrician (Florida unit) 450 15000036
Brian Skilton Electrician (Florida unit) 450 15000037
Gil Richardson Electrician (Florida unit) 450 15000038
Greg Patterson Electrician (Florida unit) 450 15000039
Ed Lowry Dolly Grip n/a 264 15000040
Brian Fitzsimons Best Boy Grip n/a 265 15000041
William Moore Best Boy n/a 120885 15000042
Michael Bicknell Best Boy best boy electric 120885 15000043
Steven Spallone Best Boy (Florida unit) 120885 15000044
Mike Phillips Production Accountant n/a 282 16000001
Joseph Buda Accountant payroll accountant 120802 16000002
Elizabeth Williams Accountant (Florida unit) 120802 16000003
Pam Schoen Accountant payroll accountant(Florida unit) 120802 16000004
J Ruschak Assistant Accountant n/a 120950 16000005
Victoria McCready Assistant Accountant n/a 120950 16000006
Jeffrey Ward Stunt Coordinator n/a 120804 19000001
Henry Kingi Stunts n/a 240 19000002
Jalil Lynch Stunts n/a 240 19000003
Roy Farfel Stunts n/a 240 19000004
Brent Haywood Construction Foreman n/a 277 21000001
Nicholas Miller Construction Coordinator n/a 276 21000002
Michael Edling Construction Coordinator (Florida unit) 276 21000003
Joanna Hartell Construction shop manager 120900 21000004
Joe Facey Craft Service n/a 120903 22000001
Patrick Mahoney Craft Service (Florida unit) 120903 22000002
Jon Farhat Visual Effects Supervisor n/a 249 23000001
Wilfred Caban Special Effects Foreman n/a 250 23000002
Rudy Perez Special Effects Foreman (Florida unit) 250 23000003
Chip Houghton Visual Effects visual effects executive producer 419 23000004
Steven Puri Visual Effects visual effects and main title producer 419 23000005
Greg Kimble Visual Effects digital artist 419 23000006
Joel Merritt Visual Effects digital artist 419 23000007
Rod Schumacher Visual Effects digital artist 419 23000008
Laurel Klick Visual Effects digital artist 419 23000009
James Doh Visual Effects digital artist 419 23000010
Tim Clark Visual Effects digital artist 419 23000011
Seth Maury Visual Effects digital artist 419 23000012
Susan Bradley Visual Effects effects animation 419 23000013
Steve Kirshoff Special Effects Coordinator n/a 241 23000014
William Curtin Special Effects Coordinator (Florida unit) 241 23000015
Andrew Nichols Special Effects special effects technician(Florida unit) 168 23000016
Richard Scioli Special Effects special effects technician(Florida unit) 168 23000017
Jeff McDonald Special Effects special effects laborer(Florida unit) 168 23000018
Al Texeira Special Effects special effects laborer(Florida unit) 168 23000019
Sean Harrington Special Effects special effects laborer(Florida unit) 168 23000020
Michael Arbogast Effects Assistant special effects 1st assistant(Florida unit) 120922 23000021
Kyle Cooper Main Title Design main title designer 120925 23000022
Jann McClary Assistant Props n/a 120904 24000001
Paul Weathered Assistant Props n/a 120904 24000002
James Crisp Assistant Props (Florida unit) 120904 24000003
Terry Crisp Assistant Props (Florida unit) 120904 24000004
Kevin Ladson Property Master n/a 120805 24000005
Annmarie Deringer Assistant (to The Hughes Brothers) 120820 25000001
Maurice Marable Assistant (to Michael Bennett) 120820 25000002
Sabrina Gray Assistant (to Dwight Williams) 120820 25000003
Tim Frank Assistant dialogue assistant 120820 25000004
Deirdre DeTappan Assistant (to Ned Dowd (Caravan Pictures)) 120820 25000005
Winston Han Production Assistant post production assistant 275 25000006
Tracey Hinds Production Assistant key production assistant 275 25000007
Jim Leavey Transportation Captain n/a 272 25000008
Patrick Bentz Transportation Captain (Florida unit) 272 25000009
Daniel Mortensen Transportation Captain (Florida unit) 272 25000010
Harry Leavey Transportation Co-Captain n/a 120973 25000011
Jimmy Lee Transportation Co-Captain (Florida unit) 120973 25000012
Dennis Salomone Transportation Coordinator (Florida unit) 271 25000013
Ned Dowd Production head of production(Caravan Pictures) 120824 25000014
Robert Smith Pilot n/a 570 25000015
Jonathan Weaver Other loader 120795 26000001
Toussaint Kotright Other cable puller 120795 26000002
Jeremy Knaster Other electric 120795 26000003
Katreniah Washington Other production secretary 120795 26000004
Elizabeth Linn Other charge scenic 120795 26000005
Peter Bothner-By Other projection specialist 120795 26000006
Joel Franklin Other copyist 120795 26000007
Mark Dornfeld Other optical effects supervision 120795 26000008
Pat Kenly Other optical lineup 120795 26000009
Sabrina Gray Other coordinator 120795 26000010
David O'Dell Other cable puller(Florida unit) 120795 26000011
Peter Barquin Other greens foreman(Florida unit) 120795 26000012
Robert Welch Other greens 120795 26000013
Vincent Koch Other greens(Florida unit) 120795 26000014
Richard Preston Other greens(Florida unit) 120795 26000015
Jeffrey Mars Other charge scenic(Florida unit) 120795 26000016
Bruce Feinberg Special Thanks n/a 120874 26000017
Jane Brawley Special Thanks n/a 120874 26000018
Patricia Scott Special Thanks special thanks (Commissioner)(for Film Theater & Broadcasting)) 120874 26000019
Milton Maldonado Special Thanks n/a 120874 26000020
Aida Hughes Special Thanks n/a 120874 26000021
Jeff Robinov Special Thanks n/a 120874 26000022
Darryl Porter Special Thanks n/a 120874 26000023
Joe Roth Special Thanks n/a 120874 26000024
Roger Birnbaum Special Thanks n/a 120874 26000025
Ned Dowd Special Thanks n/a 120874 26000026
Richard Ingber Special Thanks n/a 120874 26000027
Nelson George Special Thanks n/a 120874 26000028
Chris LaSalle Special Thanks n/a 120874 26000029
Tamra Davis Special Thanks n/a 120874 26000030
Stace Wolfe Special Thanks n/a 120874 26000031
Derrel McDavid Special Thanks n/a 120874 26000032
Tonya Saunders Special Thanks n/a 120874 26000033
Walter Canady Special Thanks n/a 120874 26000034
Greg King Special Thanks n/a 120874 26000035
Annmarie Deringer Special Thanks n/a 120874 26000036
Craig Bankey Unit Publicist n/a 231 29000001
Synopsis
Anthony Curtis is a bright 18-year-old from the Bronx who, in 1968, is stepping into manhood. Choosing not to immediately enroll in college, Anthony decides to leave his mentor Kirby, girlfriend Juanita Benson and her sister Delilah, to enlist in the Marine Corps. His buddy Skip and friend Jose soon join him. It is 1972 when Anthony returns to his neighborhood, only to discover that he is not treated as a hero. Though for a while he manages a part-time job in a butcher's shop, Anthony, with his girlfriend Juanita, who bore his daughter shortly after he enlisted, is living in an infested South Bronx apartment, barely making ends meet. Afforded little respect, and eventually unemployed and desperate, Anthony feels he has no alternative but to take part in a scheme to obtain some "dead presidents"--a slang term for cash. He believes that one well-executed score will secure a chance at a better life for himself, for his daughter and for the people of his community.