Nell (1994)

Nell
Type Feature Film
MPAA Rating PG 13
Runtime 1hr 52mins.
Genres Drama, Adaptation, Romance
Keywords female protagonist, medical
Status Released
US Release Date
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Jodie Foster Actor Nell 1 1000001
Liam Neeson Actor Gerome Lovell 1 1000002
Natasha Richardson Actor Paula Olsen 1 1000003
Richard Libertini Actor Alexander Paley 1 1000004
Nick Searcy Actor Todd Peterson 1 1000005
Jeremy Davies Actor Billy Fisher 1 1000006
O'Neal Compton Actor Don Fontana 1 1000007
Heather Bomba Actor Twin 1 1000008
Marianne Bomba Actor Twin 1 1000009
Sean Bridgers Actor Mike Ibarra 1 1000010
Joe Inscoe Actor Judge 1 1000011
Stephanie Wood Actor Ruthie Lovell 1 1000012
Mary Riner Actor Janet Baring 1 1000013
Lucile McIntyre Actor Sally 1 1000014
Al Wiggins Actor Harry Goppel 1 1000015
Beth Bostic Actor Jean Malinowski 1 1000016
Rob Buren Actor Stevie 1 1000017
Chris Hill Actor Jed 1 1000018
Tim Mehaffey Actor Shane 1 1000019
Dana Stevens Actor Rachel Weiss 1 1000020
Nicole Adair Actor Autistic Child 1 1000021
Robin Rochelle Actor Teacher 1 1000022
Susan Hickerson Actor Administrator 1 1000023
Marlon Jackson Actor Male Nurse 1 1000024
Danny Millsaps Actor Deputy 1 1000025
Michael Apted Director n/a 2 2000001
Jodie Foster Producer n/a 3 3000001
Renee Missel Producer n/a 3 3000002
Graham Place Co-Producer n/a 170 3000003
William Nicholson Screenplay n/a 120778 4000001
Mark Handley Screenplay n/a 120778 4000002
Mark Handley Play as Source Material ("Idioglossia") 120972 4000003
Graham Place Unit Production Manager n/a 182 5000001
Pamela Hochschartner Production Supervisor n/a 307 5000002
David Sardi Assistant Director n/a 163 5000003
Marty Mericka Assistant Director n/a 163 5000004
Richard Brodsky Assistant Director 2nd assistant director 163 5000005
Jill Maxcy Assistant Director 2nd assistant director 163 5000006
Scott Elias Location Manager n/a 193 5000007
Dianne Dreyer Script Supervisor n/a 191 5000008
Angela Quiles Production Coordinator n/a 162 5000009
Lance Holland Location Assistant locations assistant 120947 5000010
Diana Latham Assistant Production Coordinator n/a 192 5000011
Anna Mewbourne Assistant Location Manager n/a 194 5000012
Dante Spinotti Director of Photography n/a 120780 6000001
Gary Jay Camera Operator n/a 239 6000002
Stan McClain Camera Operator Westcam operator 239 6000003
Kyle Rudolph Steadicam Operator n/a 232 6000004
Bob Gorelick Steadicam Operator n/a 232 6000005
Lisa Feitelberg Camera camera loader 120798 6000006
James Onate Camera stand-by camera scenic 120798 6000007
Duane Manwiller Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000008
Joe D'Alessandro Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000009
David Galbraith Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000010
Larry Wood Video Playback n/a 505 6000011
Billy Brashier Projectionist n/a 121104 6000012
Andrew Cooper Photography still photographer 120835 6000013
Mike Stainer Color Timer n/a 120921 6000014
Bruce Robinson Camera Assistant camera production assistant 120867 6000015
Jim Clark Editor film editor 172 7000001
Nigel Mills Dialogue Editor n/a 204 7000002
Gary Burritt Negative Cutting negative cutter 120852 7000003
Eric Schusterman Assistant Editor n/a 203 7000004
Skip MacDonald Assistant Editor lightworks assistant editor 203 7000005
Janice Campion Assistant Editor n/a 203 7000006
Mark Isham Music n/a 120781 8000001
Ken Kugler Music Conductor conductor and orchestrator 120818 8000002
Tom Carlson Music Editor n/a 214 8000003
Phil Marshall Song songs 120859 8000004
Jon Hutman Production Designer n/a 164 9000001
Samara Hutman Set Decorator n/a 165 9000002
Timothy Galvin Art Director n/a 183 9000003
John Ceniceros Set Dresser on set dresser 197 9000004
Lisa Sessions Set Dresser n/a 197 9000005
John Bromell Set Dresser n/a 197 9000006
Michael Shapiro Set Dresser n/a 197 9000007
Drew Sywanyk Set Dresser n/a 197 9000008
Brian Stultz Scenic Artist master scenic artist 745 9000009
Stewart Shaw Lead Person leadman 120957 9000010
Dennis Brown Art Department Coordinator n/a 195 9000011
Linda Lowy Casting n/a 179 10000001
John Brace Casting Associate n/a 160 10000002
Barbara Harris Voice Casting n/a 189 10000003
James Grotstein Technical Advisor n/a 537 12000001
Susan Bonawitz-Collard Technical Advisor movement instructor 537 12000002
Julie Adams Dialect Coach n/a 666 12000003
Tim Monich Dialect Coach n/a 666 12000004
Frank Fleming Assistant Costume Designer n/a 252 13000001
Susan Lyall Costume Designer n/a 169 13000002
Laura Goldsmith Costume Supervisor n/a 120895 13000003
Taryn Walsh Costumes costumer 120828 13000004
Frances Mathias Hair Stylist key hairstylist 120799 13000005
Rita Troy Hair Stylist n/a 120799 13000006
Jean Black Makeup Artist key makeup artist 120801 13000007
Jaren Millard Makeup Artist n/a 120801 13000008
Renee Tondelli ADR Editor n/a 220 14000001
Vanessa Lapato ADR Editor assistant ADR editor 220 14000002
Graham Sutton Assistant Sound Editor n/a 222 14000003
Nina Hartstone Assistant Sound Editor n/a 222 14000004
Paul Apted Assistant Sound Editor n/a 222 14000005
Marc-Jon Sullivan Boom Operator n/a 215 14000006
Dianne Greaves Foley Artist n/a 223 14000007
Jack Stew Foley Artist n/a 223 14000008
Bob Risk Foley Editor n/a 221 14000009
John Bateman Foley Mixer n/a 224 14000010
Dean Humphreys Rerecording re-recording mixer 120995 14000011
Tim Cavagin Rerecording re-recording mixer 120995 14000012
Eddy Joseph Sound Editor n/a 229 14000013
Christopher Newman Sound Mixer n/a 230 14000014
Stephen Krause Sound Mixer recorder and mixer 230 14000015
Walter Huse Key Grip n/a 263 15000001
Tim Beumler Grip n/a 365 15000002
Michael Bonsignore Grip n/a 365 15000003
Pam Connor Grip n/a 365 15000004
Eric Jones Grip n/a 365 15000005
Jason Newton Grip n/a 365 15000006
Frank Ryan Grip n/a 365 15000007
Russell Hardee Grip rigging grip 365 15000008
Howard Richardson Grip rigging grip 365 15000009
Robert Jason Gaffer n/a 268 15000010
Eddie Bowlin Electrician n/a 450 15000011
Glen Holland Electrician n/a 450 15000012
Chris Joehnk Electrician n/a 450 15000013
Tom Nisbet Electrician n/a 450 15000014
Mark Graves Electrician rigging electrician 450 15000015
Michael Smallwood Electrician rigging electrician 450 15000016
Tommy Sullivan Electrician rigging electrician 450 15000017
Jack Vollers Electrician rigging electrician 450 15000018
Gerrit Garretsen Dolly Grip n/a 264 15000019
Daniel Haizlip Best Boy Grip n/a 265 15000020
Rod Robertson Best Boy best boy electric 120885 15000021
Jyllel Dickerman Production Accountant n/a 282 16000001
Kelly Stultz Assistant Accountant n/a 120950 16000002
Jenifer Dickerman Assistant Accountant n/a 120950 16000003
Jery Hewitt Stunt Coordinator n/a 120804 19000001
Danny Aiello Stunt Coordinator n/a 120804 19000002
Don Hewitt Stunt Coordinator n/a 120804 19000003
Jennifer Lamb Stunt Coordinator n/a 120804 19000004
Don Hewitt Stunts n/a 240 19000005
Jennifer Lamb Stunts n/a 240 19000006
Danny Downey Stunts n/a 240 19000007
Janet Paparazzo Stunts n/a 240 19000008
Jill Stokesberry Stunts n/a 240 19000009
Don Gilmer Carpenter lead carpenter 529 21000001
David Pruett Carpenter lead carpenter 529 21000002
Joseph Beeco Carpenter n/a 529 21000003
Barry Grafton Carpenter n/a 529 21000004
William Happ Carpenter n/a 529 21000005
J Jones Carpenter n/a 529 21000006
Joseph Kearney Carpenter n/a 529 21000007
David Moore Carpenter n/a 529 21000008
Steve Palenske Carpenter n/a 529 21000009
Simon Reynolds Carpenter n/a 529 21000010
Roger Scruggs Carpenter n/a 529 21000011
Denny Walley Carpenter n/a 529 21000012
Ken Tabor Construction Foreman general construction foreman 277 21000013
Paul Huggins Construction Coordinator n/a 276 21000014
Robert Girard Welder n/a 121059 21000015
Rebecca Stefan Craft Service n/a 120903 22000001
Merritt Newman Craft Service n/a 120903 22000002
Robert Vazquez Special Effects Coordinator n/a 241 23000001
Gary Pilkinton Special Effects Assistant n/a 514 23000002
Kathleen Tonkin Effects Assistant assistant special effects coordinator 120922 23000003
Phill Norman Titles title design 120825 23000004
Tim Wetzel Assistant Property Master assistant prop master 120969 24000001
Ellen Freund Property Master n/a 120805 24000002
Mark Hutman Props n/a 120817 24000003
Andre Freitas Props special effects props 120817 24000004
Jeanny Hyunkyung Kim Assistant (to Michael Apted) 120820 25000001
Mark Turner Assistant (to Jodie Foster and Renee Missel) 120820 25000002
Doug Weaver Assistant (to Jodie Foster) 120820 25000003
Tony Fanning Assistant (to Tim Galvin) 120820 25000004
Cheree Welsh Assistant assistant art department coordinator 120820 25000005
Connie Sauer Production Assistant transportation production assistant 275 25000006
Pat Stubbs Transportation Captain n/a 272 25000007
Bart Heimburger Transportation Co-Captain n/a 120973 25000008
Fleet Eakland Transportation Coordinator n/a 271 25000009
Joshua Sipe Office Assistant n/a 120996 25000010
Eric Solmonson Transportation assistant transportation coordinator 120992 25000011
Erica Hamilton Set Production Assistant n/a 371 25000012
Stephanie Kemp Set Production Assistant n/a 371 25000013
William Martin Set Production Assistant n/a 371 25000014
Emily McGovern Set Production Assistant n/a 371 25000015
Jeffrey Nelson Production labor foreman 120824 25000016
Clint Menacof Medic n/a 120966 25000017
Charlie Holden Apprentice apprentice editor 120976 25000018
Ronald Wright Other cable person 120795 26000001
Patricia Lamagna Other production secretary 120795 26000002
Peter Durand Other lead scenic 120795 26000003
Patrick Fulton Other scenic 120795 26000004
Brian Kontz Other scenic 120795 26000005
Alton McClellan Other scenic 120795 26000006
Larry Misselhorn Other greensman 120795 26000007
Jimmy Humphreys Other marine coordinator 120795 26000008
Cress Horne Other aerial coordinator 120795 26000009
Wayne Schmitz Other helicopter technician 120795 26000010
Pam Plummer Other extras coordinator 120795 26000011
Rozanne Stark Other teacher 120795 26000012
Sandy DeCrescent Other contractor 120795 26000013
Michael Kuhn Other ("Big Cheese") 120795 26000014
Gary West Security n/a 120951 26000015
Susan Steinlauf Unit Publicist n/a 231 29000001
Synopsis
A young woman who has been raised in an isolated cabin by her reclusive mother is discovered by a doctor and a psychologist who must decide whether or not to integrate her into contemporary society.