The Indian in the Cupboard (1995)

Indian in the Cupboard
Type Feature Film
MPAA Rating PG
Runtime 1hr 36mins.
Genres Drama, Adaptation, Adventure, Family, Fantasy
Keywords children's
Status Released
US Release Date
  
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
John James Geary Craft Service n/a 120903 22000001
Eric Schmitt Construction construction person(visual effects/bluescreen unit) 120900 21000006
Nicholas R Miller Construction Coordinator (New York) 276 21000005
Jeff Passanante Construction Coordinator n/a 276 21000004
Lauren Gale Craft Service (New York) 120903 22000002
Susan Ahulii Craft Service (visual effects/bluescreen unit) 120903 22000003
Chrissie England Visual Effects visual effects producer 419 23000004
Charlie Clavadetscher Effects Supervisor CG plate supervisor 120866 23000003
David Blitstein Special Effects Supervisor n/a 545 23000002
Eric Brevig Visual Effects Supervisor n/a 249 23000001
Clete Cetrone Construction Foreman construction foreperson 277 21000003
Peter Lamppu Construction Foreman construction foreperson 277 21000002
William H Burton Stunts n/a 240 19000010
Billy Burton Stunts n/a 240 19000009
Sandy Berumen Stunts n/a 240 19000008
Pete Antico Stunts n/a 240 19000007
Jay Caputo Stunts n/a 240 19000011
Jim Halty Stunts n/a 240 19000012
Jim M Davis Construction Foreman general construction foreperson 277 21000001
Gordon A Spencer Animal Wrangler horse wrangler(visual effects/bluescreen unit) 120863 20000002
Lawrence Rice Animal Trainer horse trainer(visual effects/bluescreen unit) 120962 20000001
Joshua Pines Visual Effects digital scanning supervision 419 23000005
Sxott Bonnenfant Visual Effects digital plate restoration 419 23000006
David Manos Morris Effects Assistant CG technical assistant 120922 23000021
Wendy Hendrickson-Ellis Effects Assistant CG technical assistant 120922 23000020
Aaron Ferguson Effects Assistant CG technical assistant 120922 23000019
John C Torrijos Effects Assistant CG technical assistant 120922 23000018
Sandy Ritts Effects Assistant CG technical assistant 120922 23000022
Debbie Fought Effects Assistant CG production assistant 120922 23000023
Rob Coleman Graphic Artist computer graphics artist 120985 23000027
Kathleen Beeler Graphic Artist computer graphics artist 120985 23000026
Leah Anton Graphic Artist computer graphics artist 120985 23000025
Jon Alexander Graphic Artist computer graphics artist 120985 23000024
Okan Ataman Effects Assistant technical assistant 120922 23000017
Grant Guenin Effects Assistant technical assistant 120922 23000016
Randy Cabral Special Effects Assistant n/a 514 23000010
Michael Lantieri Special Effects n/a 168 23000009
Al Bailey Visual Effects digital plate restoration 419 23000008
Corey Rosen Visual Effects digital plate restoration 419 23000007
Greg Tippie Special Effects Assistant n/a 514 23000011
Ginger Theisen Effects Coordinator visual effects coordinator 120917 23000012
Nancy Jill Luckoff Effects Coordinator CG resource coordinator 120917 23000015
Allison Torres Effects Coordinator CG technical coordinator 120917 23000014
Anne Calanchini Effects Coordinator visual effects coordinator 120917 23000013
Joe Box Stunt Man Boone stunt double 121002 19000006
Clifford Happy Stunt Man Boone stunt double 121002 19000005
Dan Kerns Lighting Technician rigging lighting technician 120907 15000003
Rick A West Lighting Technician n/a 120907 15000002
Michael Shanman Rigging Gaffer n/a 120937 15000001
Danny Michael Sound Mixer (New York) 230 14000024
Mike Delaney Lighting Technician (New York) 120907 15000004
Reginald Lake Lighting Technician (visual effects/bluescreen unit) 120907 15000005
Daniel R Owen Grip n/a 365 15000009
Jeffrey A Johnson Grip n/a 365 15000008
Eugene Kerry Grip n/a 365 15000007
Lloyd Moriarity Grip n/a 365 15000006
Arthur Rochester Sound Mixer n/a 230 14000023
Eugene Gearty Sound Effects Editor n/a 327 14000022
Tom Fleischman Rerecording re-recording mixer 120995 14000016
Kam Chan Foley Editor n/a 221 14000015
Steven Visscher Foley Editor n/a 221 14000014
Frank Kern Foley Editor n/a 221 14000013
Ron Bochar Sound Editor n/a 229 14000017
Skip Lievsay Sound Editor n/a 229 14000018
Lewis Goldstein Sound Effects Editor n/a 327 14000021
Frank Welker Sound Effects special vocal effects 120868 14000020
Ben Cheah Sound Effects sound effects recordist 120868 14000019
Scott Whitemore Grip n/a 365 15000010
Glen N Wade Grip n/a 365 15000011
Tim L Pearson Production Auditor n/a 120815 16000002
Chris "Kid" Schwartz Post-Production Accountant n/a 120979 16000001
William K Withans Dolly Grip (visual effects/bluescreen unit) 264 15000024
Raymond Gonzalez Electrician n/a 450 15000023
Debbie Tieman Production Auditor assistant production auditor 120815 16000003
Patrick Sweeney Motion Control motion control cameraperson 121053 19000001
Lynn Salvatori Stunt Coordinator stunt co-coordinator 120804 19000004
Dennis Scott Stunt Coordinator n/a 120804 19000003
Robert Hill Motion Control motion control camera assistant 121053 19000002
Roy Gittens Electrician n/a 450 15000022
Kenneth Bonet Electrician n/a 450 15000021
James M Duggan Grip (visual effects/bluescreen unit) 365 15000015
Ted Shinneman Grip (visual effects/bluescreen unit) 365 15000014
Monique Mitchell Grip construction grip(New York) 365 15000013
Richard Guinness Jr. Grip (New York) 365 15000012
Bruce Chimerofsky Grip (visual effects/bluescreen unit) 365 15000016
Barry Clint Grip (visual effects/bluescreen unit) 365 15000017
Sean Shinneman Grip (visual effects/bluescreen unit) 365 15000020
Victor Shelehov Grip (visual effects/bluescreen unit) 365 15000019
Walter T Johnson Grip (visual effects/bluescreen unit) 365 15000018
Michael Conte Graphic Artist computer graphics artist 120985 23000028
Scott Frankel Graphic Artist computer graphics artist 120985 23000029
Lisa Vaughn Other Sabre coordinator 120795 26000009
Robert Topol Other master scenic(New York) 120795 26000008
Judith M Brown Other teacher 120795 26000007
Anne "Wells" Noonan Other set guardian 120795 26000006
Randall K Bean Other scanning operator 120795 26000010
George Gambetta Other scanning operator 120795 26000011
Brian Knep Other software development 120795 26000015
Lisa Van Cott Other film group coordinator 120795 26000014
Mike Ellis Other scanner operator 120795 26000013
John Whisnant Other scanner operator 120795 26000012
Fred Seibly Other painter 120795 26000005
Dennis Butterworth Other greens foreperson 120795 26000004
Pamela J Kaye Production production support 120824 25000025
Paula Karsh Production production support 120824 25000024
Diana Crozier Production production support 120824 25000023
John Blausey Production production support 120824 25000022
Denise Ream Production production support 120824 25000026
Todd Milner Apprentice apprentice sound editor 120976 25000027
Dennis Sands Other orchestra recorded by 120795 26000003
Jack Wolpa Other cable person 120795 26000002
Tim Clark Other computer design 120795 26000001
Rod Bogart Other software development 120795 26000016
Andy Hendrickson Other computer system engineer 120795 26000017
Patricia Blau Other staff(Industrial Light & Magic) 120795 26000032
Jeff Mann Other staff(Industrial Light & Magic) 120795 26000031
Tom Williams Other staff(Industrial Light & Magic) 120795 26000030
Chris Welisch Other department coordinator 120795 26000029
Jim Morris Other staff(Industrial Light & Magic) 120795 26000033
Lowell Crisp Other lamp operator(visual effects/bluescreen unit) 120795 26000034
Anne Reilly Unit Publicist n/a 231 29000001
Michael Shanman Other dimmer operator(visual effects/bluescreen unit) 120795 26000037
James R Thorpe Other lamp operator(visual effects/bluescreen unit) 120795 26000036
Warren L Fox Other lamp operator(visual effects/bluescreen unit) 120795 26000035
Dawna Weichel Other department coordinator 120795 26000028
Suzy McLaughlin Other department coordinator 120795 26000027
James Lim Other negative lineup 120795 26000021
Timothy Geideman Other negative lineup 120795 26000020
Marty Luigi Miramontez Other computer system engineer 120795 26000019
Ken Beyer Other computer system engineer 120795 26000018
Dana Friedman Other resource management 120795 26000022
Lori McAdams Other resource management 120795 26000023
Jackie Evonochick Other department coordinator 120795 26000026
Debra Amador Other department coordinator 120795 26000025
Ellen Pasternack Other resource management 120795 26000024
Francis Connolly Jr. Transportation Coordinator (New York) 271 25000021
Gaston Veilleux Transportation Coordinator n/a 271 25000020
Suzie Vissotzky Tooley CGI Artist CG production manager 120986 23000044
Gail Currey CGI Artist CG production manager 120986 23000043
Heidi Zabit Graphic Artist computer graphics artist 120985 23000042
Laurence Treweek Graphic Artist computer graphics artist 120985 23000041
Tom Altobello Assistant Props assistant property person 120904 24000001
D James Stubblefield Assistant Props assistant property person 120904 24000002
Larry Cornick Propman property person 120887 24000006
Jason Bedig Propman property person 120887 24000005
Sandy Hamilton Property Master (New York) 120805 24000004
Robyn Miller Property Master n/a 120805 24000003
Linda Siegel Graphic Artist computer graphics artist 120985 23000040
Tom Rosseter Graphic Artist computer graphics artist 120985 23000039
Peg Hunter Graphic Artist computer graphics artist 120985 23000033
Joanne Hafner Graphic Artist computer graphics artist 120985 23000032
Indira Guerrieri Graphic Artist computer graphics artist 120985 23000031
Howard Gersh Graphic Artist computer graphics artist 120985 23000030
Cynthia Lane Graphic Artist computer graphics artist 120985 23000034
Jean-Claude Langer Graphic Artist computer graphics artist 120985 23000035
Kerry Nordquist Graphic Artist computer graphics artist 120985 23000038
Terry Molatore Graphic Artist computer graphics artist 120985 23000037
Mary McCulloch Graphic Artist computer graphics artist 120985 23000036
Rony Rizk Propman property person 120887 24000007
David Scott Gagnon Propman property person(New York) 120887 24000008
Jeanmarie King Production Assistant n/a 275 25000014
Charles Roos Production Assistant (New York) 275 25000013
Stephen M Boyd Production Assistant n/a 275 25000012
Gillon Stephenson Production Assistant n/a 275 25000011
Lisa Todd Production Assistant n/a 275 25000015
John D Riley Production Assistant (visual effects/bluescreen unit) 275 25000016
Craig Fehrman Transportation Co-Captain n/a 120973 25000019
Steve Brodsky Transportation Captain n/a 272 25000018
Christian Clarke Production Assistant (visual effects/bluescreen unit) 275 25000017
Susan Mathison Production Assistant n/a 275 25000010
Brian D Manis Production Assistant n/a 275 25000009
Mary T Radford Assistant (to Frank Marshall) 120820 25000003
Lori Connolly Assistant (to Kathleen Kennedy) 120820 25000002
Matt Freeman Assistant (to Kathleen Kennedy) 120820 25000001
Karin Wiesel Propman property person(New York) 120887 24000009
Anna E Hayward Assistant (to Frank Marshall) 120820 25000004
Maria Gillen Assistant (to Jane Starz) 120820 25000005
Caroline M Dahm Assistant (to Bernie Williams) 120820 25000008
Leslie J Converse Assistant (to Frank Oz) 120820 25000007
Amanda Ansorge Assistant (to Jane Starz) 120820 25000006
Marko Costanzo Foley Artist n/a 223 14000012
Bruce Pross Foley foley supervisor 120961 14000011
Russell Carpenter Director of Photography n/a 120780 6000001
Jamie Fishman Assistant Production Coordinator n/a 192 5000021
J David Brightbill DGA Trainee n/a 120878 5000020
Shelley Houis Production Coordinator (New York) 162 5000019
Chuck Schuman Director of Photography n/a 120780 6000002
William Roe Camera Operator n/a 239 6000003
Chris McLean Video video engineer 120800 6000007
Amy LaLicata Camera film loader 120798 6000006
Chuck Schuman Camera Operator (visual effects/bluescreen unit) 239 6000005
Craig Haagensen Camera Operator (New York) 239 6000004
Dana Williams Production Coordinator n/a 162 5000018
Ed Hirsh Stage Manager blue screen stage manager 120797 5000017
Kathleen Jo Stude Elliott Post-Production Supervisor n/a 120796 5000011
Christine A Tope Assistant Director (visual effects/bluescreen unit) 163 5000010
Donald J. Lee Jr. Assistant Director (visual effects/bluescreen unit) 163 5000009
Michael Risoli Assistant Director 2nd assistant director(New York) 163 5000008
Jody Hummer Location Manager n/a 193 5000012
Daniel Strol Location Manager (New York) 193 5000013
Sean Stratton Post-Production Coordinator post production coordinator 120842 5000016
Cynthia Upstill Script Supervisor (visual effects/bluescreen unit) 191 5000015
Luca Kouimelis Script Supervisor n/a 191 5000014
Fred Meyers Video video engineer 120800 6000008
Gary Meyer Video video engineer 120800 6000009
Mike Stanwick Color Timer n/a 120921 6000024
Anthony Wong Lighting assistant chief lighting technician(visual effects/bluescreen unit) 798 6000023
Carrie Shepard Lighting Lightworks assistant 798 6000022
Steve Cohagan Lighting assistant chief lighting 798 6000021
Marty Brenneis Camera Equipment camera engineer 121010 6000025
Ian Crafford Editor film editor 172 7000001
Phil Stockton Dialogue Editor n/a 204 7000005
Fred Rosenberg Dialogue Editor n/a 204 7000004
Timothy Eaton Editor visual effects editor 172 7000003
Jim May Editor visual effects editor 172 7000002
Ned Martin Photography assistant photographer(visual effects/bluescreen unit) 120835 6000020
Peter Schmitt Photography assistant photographer(visual effects/bluescreen unit) 120835 6000019
Robert Morey Photography assistant photographer 120835 6000013
Robert McGrath Projectionist n/a 121104 6000012
Timothy Greenwood Projectionist n/a 121104 6000011
Bradford Ralston Video video engineer(visual effects/bluescreen unit) 120800 6000010
Taj Gombart Photography assistant photographer 120835 6000014
Zade Rosenthal Photography stills photographer 120835 6000015
Erika Wangberg Burton Photography plate/bluescreen photography coordinator 120835 6000018
William Gerardo Photography assistant photographer(New York) 120835 6000017
Vincent Gerardo Photography assistant photographer(New York) 120835 6000016
Maggie Murphy Assistant Director (New York) 163 5000007
Stephen Hagen Assistant Director 2nd assistant director 163 5000006
Christopher Moritz Actor Sam 1 1000016
Cassandra Brown Actor Emily 1 1000015
Christopher Conte Actor Purple Mohawk 1 1000014
Lucas Tejwani Actor Baby Martin 1 1000013
Beni Malkin Actor Ramon 1 1000017
Juliet Berman Actor Tina 1 1000018
Kevin Malaro Actor School Kid 1 1000022
Gia Galeano Actor Yard Teacher 1 1000021
George Randall Actor Indian Chief 1 1000020
Stephen Morales Actor Kiron 1 1000019
Leon Tejwani Actor Baby Martin 1 1000012
Ryan Olson Actor Adiel 1 1000011
Rishi Bhat Actor Patrick 1 1000005
Richard Jenkins Actor Victor 1 1000004
Lindsay Crouse Actor Jane 1 1000003
Litefoot Actor Little Bear 1 1000002
Steve Coogan Actor Tommy 1 1000006
David Keith Actor Boone 1 1000007
Nestor Serrano Actor Teacher 1 1000010
Vincent Kartheiser Actor Gillon 1 1000009
Sakina Jaffrey Actor Lucy 1 1000008
Tom Bewley Actor n/a 1 1000023
Keii Johnston Actor n/a 1 1000024
Lynne Reid Banks Source Material (from novel) ("The Indian in the Cupboard") 120793 4000002
Melissa Mathison Screenplay n/a 120778 4000001
Arthur Repola Associate Producer n/a 171 3000008
Michelle Wright Associate Producer n/a 171 3000007
Donald J. Lee Jr. Unit Production Manager n/a 182 5000001
Bernie Williams Unit Production Manager n/a 182 5000002
David Fudge Assistant Director n/a 163 5000005
Michele Panelli-Venetis Assistant Director n/a 163 5000004
John Ellis Production Manager digital operations manager 305 5000003
Bernie Williams Executive Producer n/a 174 3000006
Martin J Keltz Executive Producer n/a 174 3000005
Frank Oz Director n/a 2 2000001
Michael Papajohn Actor n/a 1 1000027
Eric Stabnau Actor n/a 1 1000026
J R Horsting Actor n/a 1 1000025
Eric Brevig Director 2nd unit director(visual effects/bluescreen unit) 2 2000002
Kathleen Kennedy Producer n/a 3 3000001
Robert B Harris Executive Producer n/a 174 3000004
Jane Startz Producer n/a 3 3000003
Frank Marshall Producer n/a 3 3000002
Gina R Alfano Dialogue Editor n/a 204 7000006
Theresa Repola Mohammed Negative Cutting negative cutter 120852 7000007
Patrick T Myers Supervisor computer graphics supervisor 120845 11000004
Stephen Rosenbaum Supervisor computer graphics supervisor 120845 11000003
Kirk Starbird Supervisor sculptor supervisor 120845 11000002
Thomas E Brown Supervisor paint supervisor 120845 11000001
Bart Giovannetti Supervisor computer graphics supervisor 120845 11000005
Bruce Vecchitto Supervisor digital color timing supervisor 120845 11000006
David LeVey Assistant Costume Designer n/a 252 13000001
Jo Ann Jansen Dialect Coach n/a 666 12000002
Ian C Kelly Consultant video consultant 120784 12000001
Daniel McNamara Supervisor Sabre group supervisor 120845 11000007
Judie Fixler Extras Casting (New York) 120851 10000006
Todd Thaler Extras Casting (New York) 120851 10000005
Jenny Evans Art Assistant art department production assistant(New York) 120974 9000034
Sheri Von Seeburg Art Assistant art department assistant 120974 9000033
Caitlin Content Art Department Sabre artist 120843 9000032
Sheena Duggal Art Department Sabre artist 120843 9000031
Craig B Ayers Sr. Greensman Greens Foreperson 201 9000035
Margery Simkin Casting n/a 179 10000001
Kate Kennedy Extras Casting n/a 120851 10000004
Sheila Trezise Location Casting UK casting 120864 10000003
Lara Spotts Casting Associate casting assistant 160 10000002
Deborah L Scott Costume Designer n/a 169 13000002
Mari Grimaud Costume Supervisor n/a 120895 13000003
Glenfield Payne Assistant Sound Editor n/a 222 14000005
David Boulton ADR Mixer n/a 227 14000004
Annette Kudrak ADR Editor assistant ADR editor 220 14000003
Kenton Jakub ADR Editor n/a 220 14000002
Chris Fielder Assistant Sound Editor n/a 222 14000006
Nicholas Renbeck Assistant Sound Editor n/a 222 14000007
Doug Schulman Boom Operator (visual effects/bluescreen unit) 215 14000010
Andrew Schmetterling Boom Operator (New York) 215 14000009
Randy Johnson Boom Operator n/a 215 14000008
Marissa Littlefield ADR Editor ADR supervising editor 220 14000001
Fran Allgood Set Costumer n/a 121008 13000013
Lisa Meyers Hair Assistant assistant hairstylist 120989 13000007
Beth Koenigsberg Costumes costume assistant 120828 13000006
Benjamin Wilson Costume Supervisor (New York) 120895 13000005
Melissa Stanton Costume Supervisor (New York) 120895 13000004
Larry Waggoner Hair Stylist key hairstylist 120799 13000008
Felicity Bowring Makeup Artist n/a 120801 13000009
Valerie Zielonka Set Costumer n/a 121008 13000012
Alan Martin Set Costumer n/a 121008 13000011
Kelcey Fry Makeup Assistant assistant makeup artist 121007 13000010
Chad Taylor Art Department Sabre artist 120843 9000030
Rita Zimmerman Art Department Sabre artist 120843 9000029
Ralph Ferraro Original Music n/a 120838 8000008
John Finklea Music Editor n/a 214 8000007
Richard Bernstein Music Editor n/a 214 8000006
Sandy DeCrescent Music Contractor orchestra contractor 121013 8000005
Leslie McDonald Production Designer n/a 164 9000001
Chris Spellman Set Decorator n/a 165 9000002
Mark Moore Art Director visual effects art director 183 9000006
James C Feng Art Director (New York) 183 9000005
Tony Fanning Art Director n/a 183 9000004
Gretchen Rau Set Decorator (New York) 165 9000003
Randy Edelman Music Conductor orchestra conductor 120818 8000004
Elton Ahi Music music scoring consultant 120781 8000003
Janet Ogletree Assistant Editor n/a 203 7000011
Debra L Tennant Assistant Editor n/a 203 7000010
Lee Grubin Associate Editor n/a 479 7000009
Doug Jones Jr. Negative Cutting negative cutter 120852 7000008
Greg Hyman Assistant Editor n/a 203 7000012
David Tanaka Assistant Editor n/a 203 7000013
Bob Bornstein Music music preparation 120781 8000002
Randy Edelman Music n/a 120781 8000001
Scott Balcerek Assistant Editor n/a 203 7000014
Erin Kemp Set Designer n/a 202 9000007
Ann Jaeckel Jr. Set Designer n/a 202 9000008
Paul Sonski Assistant Art Director n/a 315 9000023
Peter Gelfman Lead Person (New York) 120957 9000022
Scott Bobbitt Lead Person n/a 120957 9000021
Gary Finkel Scenic Artist (New York) 745 9000020
Wendy Richardson Art Department Coordinator n/a 195 9000024
Matt Reitsma Art Department textile artist 120843 9000025
Mark Cordell Holmes Art Department Sabre artist 120843 9000028
J Bryan Holloway Art Department sculptor 120843 9000027
Gene Cooper Art Department sculptor 120843 9000026
Nick Parker Set Dresser (visual effects/bluescreen unit) 197 9000019
Lauren Gabor Set Dresser n/a 197 9000018
Nancy Winters Set Designer assistant set designer(New York) 202 9000012
Richard Fernendez Set Designer n/a 202 9000011
John E Dexter Set Designer n/a 202 9000010
Cosmas Demetriou Set Designer n/a 202 9000009
Marc Baird Storyboard Artist n/a 199 9000013
Len Morganti Storyboard Artist n/a 199 9000014
Lisa Corbin Set Dresser n/a 197 9000017
Kimberly Cossette Set Dresser n/a 197 9000016
Terry Whitlatch Storyboard Artist n/a 199 9000015
Hal Scardino Actor Omri 1 1000001
Synopsis
On Omri's ninth birthday, he receives a skateboard, a helmet, a Skeleton Warrior action figure, an old wooden cupboard, and a miniature plastic Indian. That night, Omri finds a special key and locks the Indian inside the cupboard without dreaming of the magic to follow. When Omri opens the cupboard, a three-inch-tall living Indian named Little Bear emerges. Little Bear is from the Onondaga nation, which is part of the Iroquois confederacy; he's also from 1761, a time when his people are in danger of extinction. Omri hides Little Bear from his family and shares this secret only with his best friend, Patrick. Ignoring Omri's warnings, Patrick places a plastic cowboy inside the cupboard and another small being emerges--the cowboy Boone, who's from the 1870s, when the modern world is fast encroaching. The boys will soon discover the many startling consequences of their actions.
N/A
N/A