House Arrest (1996)

House Arrest
Type Feature Film
MPAA Rating PG
Runtime 1hr 48mins.
Genres Comedy, Family
Keywords N/A
Status Released
US Release Date
  
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Leslie Miller Other fitter 120795 26000004
Johnny Youngblood Props props assistant 120817 24000003
Douglas W Randall Property Master propmaster 120805 24000002
Jani Randall Assistant Property Master assistant propmaster 120969 24000001
Dan Perri Main Title Design main title sequence designer 120925 23000005
Kirk Petrucelli Props specialty prop designer 120817 24000004
Mark Fertonani Props prop maker 120817 24000005
Michael Childers Props prop maker 120817 24000008
Gary B Krakoff Jr. Props prop maker 120817 24000007
John Marsala Props prop maker 120817 24000006
David Dion Special Effects Assistant n/a 514 23000004
Bart Dion Special Effects Assistant n/a 514 23000003
Bill Kingsley Construction construction labor(Ohio unit) 120900 21000006
Gary A Krakoff Construction Coordinator n/a 276 21000005
Bruce Torrbom Construction Foreman n/a 277 21000004
Tom Klousis III Construction construction labor(Ohio unit) 120900 21000007
Jim Butler Construction construction labor(Ohio unit) 120900 21000008
Dennis Dion Special Effects Coordinator n/a 241 23000002
Thomas Lay Jr. Visual Effects illustrator 419 23000001
Kathleen Ward-Albin Craft Service craft service production assistant(Ohio unit) 120903 22000001
Adam Sklena Assistant ("B" camera) 120820 25000001
Charles Serrano Construction Foreman n/a 277 21000003
Paul Anthony Davis Production Assistant n/a 275 25000014
Lisa Hackler Production Assistant n/a 275 25000013
Charley Brooks Production Assistant n/a 275 25000012
Patrick Sharp Production Assistant n/a 275 25000015
Bernadette Gillota Production Assistant prop department production assistant(Ohio unit) 275 25000016
Edward Tucker Transportation Co-Captain n/a 120973 25000019
Robert Lee Transportation Captain n/a 272 25000018
Melissa Tleason Production Associate n/a 120822 25000017
Brian Hennessy Production Assistant n/a 275 25000011
Steven Buhai Assistant (to Kevik Pollak) 120820 25000010
Michele McKinley Assistant ("B" camera) 120820 25000004
Jeffery Lorenz Assistant ("B" camera) 120820 25000003
Jerry Patton Assistant ("B" camera) 120820 25000002
Patricia O'Keefe Assistant (to Bruce Broughton) 120820 25000005
Brad Rivers Assistant (to Keith Samples) 120820 25000006
Laurel Chaney Assistant (to Jamie Lee Curtis) 120820 25000009
Jaynie Smeerin Assistant (to Judith A Polone) 120820 25000008
Sharon London Assistant (to Harry Winer) 120820 25000007
Roger Still Transportation Coordinator n/a 271 25000020
Joseph Giorgianni Construction Foreman n/a 277 21000002
Matthew E Jennings Grip (Ohio unit) 365 15000015
Ken McCahan Grip (Ohio unit) 365 15000014
Russ Milner Grip (Ohio unit) 365 15000013
Don Easy Generator Operator n/a 363 15000016
Phil Solvado Generator Operator (Ohio unit) 363 15000017
Robert Fisher Electrician n/a 450 15000020
Craig A Brink Electrician n/a 450 15000019
Stuart Spohn Gaffer n/a 268 15000018
Russ McCormack Grip (Ohio unit) 365 15000012
Troy Steinmetz Grip n/a 365 15000011
Josh Rich Key Grip n/a 263 15000005
Dennis Knight Lighting Technician (Ohio unit) 120907 15000004
Russell Wulff Lighting Technician (Ohio unit) 120907 15000003
Jack Chouchanian Grip n/a 365 15000006
Michael Winterburn Grip n/a 365 15000007
Mark Gambino Grip n/a 365 15000010
Mike Stocks Grip n/a 365 15000009
Olga Matlin Grip n/a 365 15000008
Lon Caracappa Electrician n/a 450 15000021
Yang Smith Electrician n/a 450 15000022
Felicidad Contreras Assistant Accountant n/a 120950 16000006
Susan Conradi Assistant Accountant n/a 120950 16000005
Susie Yamamoto Assistant Accountant n/a 120950 16000004
Christine Zavala Assistant Production Accountant n/a 120902 16000007
Keith Young Choreographer n/a 120803 17000001
Marco Campos Construction Foreman construction general foreman 277 21000001
Donna Keegan Stunt Man (for Jamie Lee Curtis) 121002 19000002
Chris Howell Stunt Coordinator n/a 120804 19000001
Susan Saunders Post-Production Accountant n/a 120979 16000003
Marina Vayner Accountant accounting clerk 120802 16000002
Scott Drinon Dolly Grip n/a 264 15000025
Ron Wisnesky Electrician n/a 450 15000024
Keith Pallant Electrician n/a 450 15000023
Kevin E Patterson Cable Operator cableman 120964 15000026
Douglas Shamburger Cable Operator cableman 120964 15000027
Thomas Udell Production Accountant n/a 282 16000001
George Halverson Best Boy CBS bestboy 120885 15000029
Matt Tonne Best Boy bestboy 120885 15000028
Gina Frosini Office Assistant (Ohio unit) 120996 25000021
Kathleen Conway Stand-In n/a 121015 25000022
Danny Kendzierski Driver (Ohio unit) 273 25000075
Kelvin Theodus Driver (Ohio unit) 273 25000074
Dale Checovich Driver (Ohio unit) 273 25000073
Richard D Summers II Driver (Ohio unit) 273 25000076
Mark Shea Driver (Ohio unit) 273 25000077
Eric Dyson Other loader 120795 26000002
Lisa Bonaccorso Other loader 120795 26000001
Paul Auliciano Apprentice apprentice sound editor 120976 25000078
Richie Summers Driver (Ohio unit) 273 25000072
Ken "Propdaddy" Wilson Driver n/a 273 25000071
Pamela Moran Driver n/a 273 25000065
Edward McCormick Driver n/a 273 25000064
Rocco Mann Driver n/a 273 25000063
James Oberman Driver n/a 273 25000066
George Power Driver n/a 273 25000067
Don Varela Driver n/a 273 25000070
Wilbert Tolliver Driver n/a 273 25000069
Michael Stevens Driver n/a 273 25000068
Armin Steiner Other scoring mixer 120795 26000003
Robert Papegaay Other set painter 120795 26000006
Robert F Foster Other aid 120795 26000019
Thomas W Foster Other aid 120795 26000018
Walt Johlfs Other studio teacher 120795 26000017
David Falicki Other aid 120795 26000020
Danny L Swanson Other picture car coordinator 120795 26000021
Al Ebner Unit Publicist n/a 231 29000001
Cheryl Shawver Manager n/a 120827 28000001
Ruth Lohsi Other scenic painter(Ohio unit) 120795 26000022
Jackie Cochet Other studio teacher 120795 26000016
Michael Carter Other studio teacher 120795 26000015
Robert E Denne Other stand-by painter 120795 26000009
Earl L Benton Other set painter 120795 26000008
Ken E Jones Other set painter 120795 26000007
Jeffrey J Perkins Other plaster foreman 120795 26000010
Greg Whitfield Other plaster foreman 120795 26000011
Arturo Padilla Other cook 120795 26000014
James P Bittl Other greensman 120795 26000013
Alfonso Goris Other greensman 120795 26000012
James W Jones Driver n/a 273 25000062
James P Jones Driver n/a 273 25000061
Patrick Crowley Set Production Assistant n/a 371 25000035
Wendy Spahr Stand-In n/a 121015 25000034
Deborah Kay Howard Stand-In n/a 121015 25000033
Rita Lisa Danao Set Production Assistant n/a 371 25000036
Andrew M Endsley Set Production Assistant n/a 371 25000037
Adam White Set Production Assistant (Ohio unit) 371 25000040
Matt Papp Set Production Assistant (Ohio unit) 371 25000039
Annetta Marion Set Production Assistant (Ohio unit) 371 25000038
Magi Poppie Stand-In n/a 121015 25000032
June Jordan Stand-In n/a 121015 25000031
Lee Poppie Stand-In n/a 121015 25000025
Andrea Michaels Stand-In n/a 121015 25000024
Duke Malton Stand-In n/a 121015 25000023
Nick Savalas Stand-In n/a 121015 25000026
Leah Hastings Stand-In n/a 121015 25000027
Kim Sherwood Stand-In n/a 121015 25000030
Terry McCarthy Stand-In n/a 121015 25000029
Sandy Goldman Stand-In n/a 121015 25000028
Brad Labuda Set Production Assistant (Ohio unit) 371 25000041
Laura Chapnick Set Production Assistant (Ohio unit) 371 25000042
James L Griffiths Driver n/a 273 25000055
Joel Robert Greene Driver n/a 273 25000054
James "Mongo" Dunne Driver n/a 273 25000053
Don Hamar Driver n/a 273 25000056
Thomas Hampton Driver n/a 273 25000057
James P Jones II Driver n/a 273 25000060
Benson Jones Driver n/a 273 25000059
Shelley Hopkins Driver n/a 273 25000058
Bill Condit Driver n/a 273 25000052
Steve Brill Driver n/a 273 25000051
Jack Laspada Production labor foreman 120824 25000045
John Crawford Set Production Assistant (Ohio unit) 371 25000044
Judd Pratt Set Production Assistant (Ohio unit) 371 25000043
Tony DiPanni Production labor foreman 120824 25000046
Cassandra Svrga Office Runner (Ohio unit) 120988 25000047
Richard Brasic Driver n/a 273 25000050
Ralph Birst Driver n/a 273 25000049
Thomas Baqueb Driver n/a 273 25000048
Jim Cooper Lighting Technician CBS assistant lighting technician 120907 15000002
Donna Vega Lighting Technician n/a 120907 15000001
Monte Swann Video Playback n/a 505 6000008
Miranda Mar Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000007
Sean Hise Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000006
Randy Shanofsky Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000005
Tom Tierney Video Playback n/a 505 6000009
Mark Suveg Video Assist/Playback video assist operator 120899 6000010
Elliot Marks Photography stills photographer 120835 6000013
Ron Tavalaro Projectionist n/a 121104 6000012
Christopher McLean Video Assist/Playback video assist 120899 6000011
Ken Barry Camera camera crane opearator(Ohio unit) 120798 6000004
Nate Goodman Camera Operator n/a 239 6000003
Maria C Dylan Production Coordinator n/a 162 5000011
Diane Durant Script Supervisor n/a 191 5000010
Frank Fletcher Location Manager (Ohio unit) 193 5000009
Kate Amer Production Coordinator (Ohio unit) 162 5000012
Mike Risner DGA Trainee n/a 120878 5000013
William A O'Drobinak Director of Photography n/a 120780 6000002
Ueli Steiger Director of Photography n/a 120780 6000001
Kim O'Brien-Jordan Assistant Location Manager n/a 194 5000014
Steve Venetis Lighting assistant lighting technician 798 6000014
Bob McMillan Color Timer n/a 120921 6000015
Karen Kloack Music Coordinator n/a 206 8000006
Ken Watson Music Contractor orchestra contractor 121013 8000005
Bruce Broughton Music Arranger orchestration 121019 8000004
Christopher Kennedy Music Editor n/a 214 8000007
Patricia Carlin Music Editor n/a 214 8000008
Chris Papastephanou Song songs 120859 8000011
Richard Rudolph Music Supervisor music supervision 120872 8000010
Timothy R Sexton Music Supervisor music supervision 120872 8000009
Patricia Mansbach Music music administrator 120781 8000003
Julian Bratolyubov Music music preparation 120781 8000002
Roger Cooper Avid Editor Avid assistant 120898 7000002
Ronald Roose Editor film editor 172 7000001
Brian Osmond Camera Assistant 2nd camera assistant(Ohio unit) 120867 6000016
Gary Burritt Negative Cutting negative cutter 120852 7000003
Eric London Editorial Assistant n/a 120855 7000004
Bruce Broughton Music n/a 120781 8000001
Sandra Montiel Assistant Editor n/a 203 7000006
Daniel Candib Associate Editor n/a 479 7000005
Katherine Kallis Location Manager n/a 193 5000008
Frank Salvino Post-Production Supervisor n/a 120796 5000007
Christopher McDonald Actor Donald Krupp 1 1000014
Ray Walston Actor Chief Rocco 1 1000013
Patrika Darbo Actor Cafeteria Cashier 1 1000012
Colleen Camp Actor Mrs Burtis 1 1000015
Sheila McCarthy Actor Gwenna Krupp 1 1000016
Daniel Roebuck Actor Officer Brickowski 1 1000019
K Todd Freeman Actor Officer Davis 1 1000018
Jennifer Tilly Actor Cindy Figler 1 1000017
Jennifer Love Hewitt Actor Brooke Figler 1 1000011
Wallace Shawn Actor Vic Finley 1 1000010
Russell Harper Actor T J Krupp 1 1000004
Kyle Howard Actor Grover Beindorf 1 1000003
Kevin Pollak Actor Ned Beindorf 1 1000002
Amy Sakasitz Actor Stacy Beindorf 1 1000005
Mooky Arizona Actor Matt Finley 1 1000006
Josh Wolford Actor Teddy 1 1000009
Alex Seitz Actor Jimmy 1 1000008
Caroline Aaron Actor Louise Finely 1 1000007
Ben Stein Actor Ralph Doyle 1 1000020
Michael Hitchcock Actor Cop 1 1000021
Kim Kurumada Unit Production Manager n/a 182 5000001
Michael Hitchcock Screenplay n/a 120778 4000002
Anne Spielberg Screenplay n/a 120778 4000001
Bruce Franklin Assistant Director n/a 163 5000002
Conte Matal Assistant Director n/a 163 5000003
Michael Gray Assistant Director n/a 163 5000006
Albert Cho Assistant Director n/a 163 5000005
Susan E Walter Assistant Director 2nd assistant director 163 5000004
Jon Cowan Associate Producer n/a 171 3000006
Laura Friedman Associate Producer n/a 171 3000005
Harry Winer Director n/a 2 2000001
Jessica Frank Actor Jr Bridesmaid 1 1000023
Rosie Winer Actor Flower Girl 1 1000022
Chris Howell Director n/a 2 2000002
Judith A Polone Producer n/a 3 3000001
Carroll Newman Co-Producer n/a 170 3000004
Keith Samples Executive Producer n/a 174 3000003
Harry Winer Producer n/a 3 3000002
Peter Jamison Production Designer n/a 164 9000001
Linda Spheeris Set Decorator n/a 165 9000002
Mychal D Smith Boom Operator n/a 215 14000014
Jack Nietzsche Boom Operator n/a 215 14000013
Steve Bowerman Boom Operator n/a 215 14000012
Kelly Cabral Audio audio layback 120810 14000011
Ellen Huerer Foley Artist n/a 223 14000015
Chris Moriano Foley Artist n/a 223 14000016
David Jobe Foley Mixer n/a 224 14000019
Aaron Weissblatt Foley Editor n/a 221 14000018
Shawn Sykora Foley Editor n/a 221 14000017
Gary Blufer Audio audio layback 120810 14000010
Tim Tuchrello Assistant Sound Editor n/a 222 14000009
Marc Deschaine ADR ADR assistant 120912 14000003
Lori Martino ADR ADR assistant 120912 14000002
Louis Countee ADR ADR recorder 120912 14000001
Ryan Eldred ADR ADR apprentice 120912 14000004
Leigh French ADR ADR group coordinator 120912 14000005
Jeff Gomillion ADR Mixer n/a 227 14000008
Becky Sullivan ADR Editor n/a 220 14000007
Lee Lemont ADR Editor n/a 220 14000006
Kevin O'Connell Rerecording re-recording mixer 120995 14000020
Greg P Russell Rerecording re-recording mixer 120995 14000021
Steve Mann Sound Effects Editor n/a 327 14000034
Kimberly Lowe Voight Sound Effects Editor n/a 327 14000033
Jay Nierenberg Sound Effects Editor n/a 327 14000032
Rocky Moriana Jr. Sound Effects Editor n/a 327 14000035
Don Warner Sound Effects Editor n/a 327 14000036
David Kirshner Sound Mixer production sound mixer 230 14000039
David MacMillan Sound Mixer production sound mixer 230 14000038
Frank A Fuller Jr. Sound Effects Editor n/a 327 14000037
Glenn Hoskinson Sound Effects Editor n/a 327 14000031
Anthony R Milch Sound Effects Editor n/a 327 14000030
Richard E Yawn Sound sound efects editor 120816 14000024
John W Brilhante Rerecording re-recording recorder 120995 14000023
Dan Sharp Rerecording re-recording recorder 120995 14000022
John Banuelos Sound re-recording engineer 120816 14000025
Victor Iorillo Sound Editor n/a 229 14000026
Blake Marion Sound Effects sound effects coordinator 120868 14000029
John Michael Fanaris Sound Effects sound effects coordinator 120868 14000028
Gordon Ecker Sound Editor n/a 229 14000027
F Maurice Palinski Set Costumer n/a 121008 13000015
Sybil Gray Set Costumer n/a 121008 13000014
Rob Scolari Set Dresser n/a 197 9000015
Don Goodman Set Dresser n/a 197 9000014
Mark N Davidson Set Dresser n/a 197 9000013
Gaylene West Set Dresser n/a 197 9000016
R Scott Doran Lead Person leadman 120957 9000017
Wendy Kurtzman Casting n/a 179 10000001
Naomi Hollender Art Assistant art department production assistant(Ohio unit) 120974 9000019
Robert Rovner Art Department Coordinator n/a 195 9000018
Colleen Broderick Set Dresser n/a 197 9000012
Efren Perez Set Dresser on-set dresser 197 9000011
Marc Meisels Swing Gang n/a 434 9000005
Don Elliott Swing Gang n/a 434 9000004
Chris Cornwell Art Director n/a 183 9000003
Jim Scolari Swing Gang n/a 434 9000006
Peter Lambros Swing Gang (Ohio unit) 434 9000007
Lauren Cory Set Designer n/a 202 9000010
Cosmas Demetriou Set Designer n/a 202 9000009
Susan Brooks Swing Gang (Ohio unit) 434 9000008
Sharon Jetton Casting Associate n/a 160 10000002
Marc Andrekas Extras Casting (Ohio unit) 120851 10000003
Beatrice DeAlba Hair Stylist n/a 120799 13000008
Lucia Mace Hair Stylist (for Jamie Lee Curtis) 120799 13000007
Chris Lee Hair Stylist key hairstylist 120799 13000006
Virginia G Hadfield Hair Stylist n/a 120799 13000009
Tania McComas Makeup (for Jamie Lee Curtis) 353 13000010
Shelly Woodhouse-Collins Makeup Artist n/a 120801 13000013
Deborah Huss Makeup Artist n/a 120801 13000012
Melanie Hughes-Weaver Makeup Artist key makeup artist 120801 13000011
Michele Payne Hair Stylist key hairstylist 120799 13000005
Karen Driscoll Costumes costumer(Ohio unit) 120828 13000004
Doree Sitterly Consultant trainer 120784 12000002
Janine Aines Consultant trainer 120784 12000001
Robert E Denne Supervisor paint supervisor 120845 11000001
James R Dew Consultant trainer 120784 12000003
James Wright Consultant Dolby consultant 120784 12000004
Ellen Ryba Costume Supervisor n/a 120895 13000003
Hope Hanafin Costume Designer n/a 169 13000002
Marjorie McCowan Assistant Costume Designer n/a 252 13000001
Jamie Lee Curtis Actor Janet Beindorf 1 1000001
Synopsis
When Janet and Ned Beindorf decided to separate, they tried to break it to their kids gently. Unfortunately for them, their teenage son Grover and 10-year-old daughter Stacey have come up with a unique way of coping with the news. Coaxing their parents into the basement, Grover nails the door shut, telling his parents that they can come out--as soon as they resolve their problems. Grover's neighborhood friends think his idea of parental "house arrest" is so cool that they lure their own parents into the Beindorf basement. Now, the seven parents find themselves unlikely hostages as they try to get their respective acts together. But in the meantime, the children rule the roost.