Flipper (1996)

Flipper
Type Feature Film
MPAA Rating PG
Runtime 1hr 36mins.
Genres Adaptation, Comedy, Adventure, Family
Keywords animal, children's
Status Released
US Release Date
  
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
David Pinder Other marine operator 120795 26000010
Karin Nystrom Other teacher 120795 26000022
Allister V Matheson Gaffer (Underwater unit) 268 15000012
Billy Braithwaite Other diver(marine unit) 120795 26000008
Peter Zuccarini Assistant Camera Operator assistant camera(Underwater unit) 120849 6000009
Ellen Jacoby Casting (Miami) 179 10000001
Tom Smith Sr. Visual Effects digital compositor 419 23000003
Aaron Dem Visual Effects visual effects producer 419 23000002
Gregory Liegey Visual Effects digital compositor 419 23000004
Nelson Sepulveda Visual Effects digital compositor 419 23000005
Brad Kuehn Visual Effects Supervisor n/a 249 23000001
Cristin Pescosolido Visual Effects digital compositor 419 23000006
Jerry Pooler Visual Effects digital compositor 419 23000007
Marc H Katz Craft Service n/a 120903 22000001
Fonzie Parker Animal Trainer dolphin trainer assistant(dolphin unit) 120962 20000004
Paka Nishimura Animal Trainer dolphin trainer(dolphin unit) 120962 20000003
Scott Sharpe Animal Trainer dolphin trainer(dolphin unit) 120962 20000002
Scott Roberts Animal Wrangler fish wrangler 120863 20000005
Jonathan Holden Animal Wrangler fish wrangler 120863 20000006
Bob Lyss Visual Effects digital compositor 419 23000008
Joe Delmonte Construction Coordinator n/a 276 21000002
Larce Crawford Construction Foreman n/a 277 21000001
Katrina Montgomery Craft Service assistant craft service 120903 22000002
Lisa Dackermann Visual Effects digital artist 419 23000011
Karen Klein Visual Effects digital artist 419 23000021
Cybele Sierra Visual Effects digital artist 419 23000020
Laura Hannigan Visual Effects digital artist 419 23000019
Lisa Pollard Visual Effects digital artist 419 23000022
Julius Magodo Visual Effects digital artist 419 23000023
Philip Beck Jr. Special Effects Assistant n/a 514 23000026
Frank Fleming Special Effects Assistant n/a 514 23000025
Peter Knowlton Special Effects Coordinator n/a 241 23000024
Rich Suchevits Visual Effects digital artist 419 23000018
Mark Michaels Visual Effects digital artist 419 23000017
Ken Dackerman Visual Effects digital artist 419 23000012
Danny Sams Animal Trainer animal coordinator(dolphin unit) 120962 20000001
Sean O'Connor Visual Effects digital artist 419 23000010
Mike Frevert Visual Effects digital artist 419 23000013
Matt Wilson Visual Effects digital artist 419 23000014
Abra Grupp Visual Effects digital artist 419 23000016
David Lingenfelser Visual Effects digital artist 419 23000015
Joe Dubs Visual Effects digital artist 419 23000009
Doug Coleman Stunt Coordinator n/a 120804 19000027
Alan Cooney Animatronics animatronics unit 121102 19000004
Dave Caldwell Animatronics animatronics unit 121102 19000003
Ty Boyce Animatronics animatronics unit 121102 19000002
Greg Richards Animatronics animatronics unit 121102 19000005
Stephanie Englert Animatronics animatronics unit 121102 19000006
Jonathan Horton Animatronics animatronics unit 121102 19000009
Joss Geiduschek Animatronics animatronics unit 121102 19000008
Tom Hsiu Animatronics animatronics unit 121102 19000007
Walt Conti Animatronics animatronics effects supervisor(dolphin unit) 121102 19000001
Susan Zeh Assistant Accountant n/a 120950 16000004
Tom Durkin Best Boy Grip n/a 265 15000024
Chris Main Cable Operator cableman 120964 15000023
Doug Chartier Dolly Grip n/a 264 15000022
C Scott Wilkerson Best Boy best boy electric 120885 15000025
Kathryn Hibbs Production Accountant n/a 282 16000001
Julie Ann Moyeda Assistant Accountant n/a 120950 16000003
Martin Elfalan Assistant Accountant n/a 120950 16000002
Sid Scroggin Animatronics animatronics unit 121102 19000010
Jamie Noon Animatronics animatronics unit 121102 19000011
Don Saxby Animatronics animatronics unit 121102 19000023
John McKeown Animatronics animatronics unit 121102 19000022
John Titus Animatronics animatronics unit 121102 19000021
Mike Pendergast Animatronics animatronics unit 121102 19000024
Edward Roberts Animatronics animatronics unit 121102 19000025
Danny Downey Stunts n/a 240 19000028
Chris Brenczewski Special Effects Assistant n/a 514 23000027
Ray Rodriguez Animatronics animatronics unit 121102 19000026
Mitchell Barham Animatronics animatronics unit 121102 19000020
Alex Tilson Animatronics animatronics unit 121102 19000019
Mark Terzich Animatronics animatronics unit 121102 19000014
John Williams Animatronics animatronics unit 121102 19000013
Ted Rogers Animatronics animatronics unit 121102 19000012
Pieter Folkens Animatronics animatronics unit 121102 19000015
Krissy Luster Animatronics animatronics unit 121102 19000016
Rudy Maldonado Animatronics animatronics unit 121102 19000018
Harry Stewart Animatronics animatronics unit 121102 19000017
Dan Barringer Stunts n/a 240 19000029
James Valentine Rotoscope Animator rotoscope supervisor 121082 23000030
Alexander "Sasha" Yurchikov Driver n/a 273 25000043
John Major Driver n/a 273 25000042
Peter Wallace Driver n/a 273 25000041
Michael P Mahoney Apprentice apprentice editor 120976 25000044
Robbie Heine Other loader 120795 26000001
Chris MacDonald Other dolphin maintenance(dolphin unit) 120795 26000004
Bryan Aranha Other dolphin maintenance(dolphin unit) 120795 26000003
John Anderson Other diver(wildlife unit) 120795 26000002
Jari Leino Driver n/a 273 25000040
Michael Tynes Driver n/a 273 25000039
Ambrose Gibson Driver n/a 273 25000034
Sam Smirnoff Driver n/a 273 25000033
Tyrone Culmer Driver n/a 273 25000032
Brad Swanson Driver n/a 273 25000035
Jethro Hanna Driver n/a 273 25000036
Damien Knowles Driver n/a 273 25000038
Steve Symmonett Driver n/a 273 25000037
Kevin Mulrine Other dolphin maintenance(dolphin unit) 120795 26000005
Gavin McKinney Other marine coordinator(marine unit) 120795 26000006
Fred Moyse Other aid 120795 26000024
Shawn Murphy Other scoring mixer 120795 26000021
Judd Miller Other electronic valve instrument 120795 26000020
David Norris Other operator 120795 26000025
Dan Kelley Other technician 120795 26000026
Cirina Catania Publicity publicist 120789 29000002
Felice Schachter Publicity assistant publicist 120789 29000001
Earlin William Knowles Security dolphin security(dolphin unit) 120951 26000027
Charlie Ajar Jr. Other recorder 120795 26000019
Rose Richardson Other production secretary 120795 26000018
Jerry Fuller Other ("Reliable" captain) 120795 26000013
John Bruce Other divemaster 120795 26000012
Jason Hool Other marine coordinator(marine unit) 120795 26000007
Rick Fuller Other ("Reliable" co-captain) 120795 26000014
Craig Roberts Other greensman 120795 26000015
Stephanie Murray Other production secretary 120795 26000017
Nicholo Cartwright Other assistant greensman 120795 26000016
Winston P Newton Driver n/a 273 25000031
Dennis Bastian Driver n/a 273 25000030
Susan B Campbell Production Assistant animal production assistant(dolphin unit) 275 25000005
Teresa Morefield Production Assistant (underwater unit) 275 25000004
Karen McFadden Assistant (to James J McNamara & Perry Katz) 120820 25000003
Kristian Rowley Transportation Co-Captain n/a 120973 25000006
Kelly Browning Transportation Co-Captain n/a 120973 25000007
Diego Davis Office Assistant n/a 120996 25000010
Lise Bittrich Office Assistant n/a 120996 25000009
Chuck Rowley Transportation Coordinator n/a 271 25000008
Mark Reynolds Assistant (to Alan Shapiro) 120820 25000002
Brian Faeh Assistant (to Alan Shapiro) 120820 25000001
Fernando Benitez CGI Artist n/a 120986 23000031
Marvin Stewart Electrician n/a 450 15000021
Deborah Ross Titles title designer 120825 23000029
Dylan Robinson CGI Artist n/a 120986 23000032
Megan Graham Assistant Props prop assistant 120904 24000001
Dwight Benjamin-Creel Property Master n/a 120805 24000003
Martina Carroll Assistant Props prop assistant 120904 24000002
Lynden Newbold Office Assistant n/a 120996 25000011
Maria Govan Set Production Assistant n/a 371 25000012
Chris Higgs Driver n/a 273 25000024
Patrick Selts Medic n/a 120966 25000023
Ralph Gonzales Medic (underwater unit) 120966 25000022
Steve Sweeting Driver n/a 273 25000025
Irvin L Bain Driver n/a 273 25000026
Ronald Nairn Driver n/a 273 25000029
Livingston B Bain Driver n/a 273 25000028
Juusi "Ike" Mattila Driver n/a 273 25000027
Mitzi Gallagher Production head of production 120824 25000021
Brenda Lowe Production crew member(Marine unit) 120824 25000020
Chris Higgs Production crew member(marine unit) 120824 25000015
Robert French Production crew member(marine unit) 120824 25000014
Jay Albury Production crew member(marine unit) 120824 25000013
Geoff Sutton Production crew member(marine unit) 120824 25000016
Gabriel Armaly Production crew member(marine unit) 120824 25000017
Bill Albury Production crew member(marine unit) 120824 25000019
J P Genasi Production crew member(marine unit) 120824 25000018
Karen M Murphy Effects Coordinator visual effects coordinator 120917 23000028
Loren J Johnson Electrician n/a 450 15000019
Ray Rodgers Video Assist/Playback video assist operator 120899 6000014
Gaither D Peden III Video Assist/Playback video assist operator 120899 6000013
Eric Dyson Assistant Camera Operator assistant camera(underwater unit) 120849 6000012
Pete Romano Photography Wildlife photography 120835 6000015
John Bramley Photography still photographer 120835 6000016
Hydroflex Inc Camera Equipment underwater camera & lightning equipment providers 121010 6000019
Phil Hetos Color Timer n/a 120921 6000018
Bob Talbot Photography wildlife photography 120835 6000017
Cynthia Pusheck Assistant Camera Operator assistant camera(Underwater unit) 120849 6000011
Jon Massey Assistant Camera Operator assistant camera(wildlife unit) 120849 6000008
Pete Romano Director of Photography underwater director of photography 120780 6000002
Bill Butler Director of Photography n/a 120780 6000001
Tammy Allen Assistant Production Coordinator n/a 192 5000011
Michael L Stone Camera Operator "A" camera operator 239 6000003
Walt Fraser Camera Operator n/a 239 6000004
Rick Mervis Camera camera technician 120798 6000007
Brian C Glover Camera Operator "B" camera operator 239 6000006
Mitchell Amundsen Camera Operator "B" camera operator 239 6000005
Robert Heine Camera Assistant "A" camera 1st assistant 120867 6000020
Rob E Peterson Camera Assistant "B" camera 1st assistant 120867 6000021
Craig Pettigrew Music Editor n/a 214 8000004
Joel McNeely Music Conductor n/a 120818 8000003
David Slonaker Music Arranger orchestrator 121019 8000002
Timothy R Sexton Music Supervisor music supervision 120872 8000005
Crosby Stills & Nash Performer vocal performance 120819 8000006
David Schlesinger Set Decorator n/a 165 9000002
Thomas Walsh Production Designer n/a 164 9000001
The London Symphony Orchestra Performer score performer 120819 8000007
Joel McNeely Composer music composer 120836 8000001
Gregory Plotkin Assistant Editor n/a 203 7000005
Robert Beverlin Camera Assistant n/a 120867 6000024
Warner Wacha Camera Assistant "B" camera 2nd assistant 120867 6000023
Jeffrey S Thorin Camera Assistant "A" camera 2nd assistant 120867 6000022
Peck Prior Editor n/a 172 7000001
Carole A Kenneally Editor visual effects editor 172 7000002
Sandy Brundage Negative Cutting negative cutter 120852 7000004
Paul Petschek Editing n/a 120901 7000003
Michael I Smith DGA Trainee n/a 120878 5000010
Ginny Warner Production Coordinator n/a 162 5000009
Mal Jones Actor Russ 1 1000013
Jessica Wesson Actor Kim 1 1000012
Lindsay Treco Actor Little Girl 1 1000011
Louis Seeger Crume Actor Mr Dunnahy 1 1000014
Bill Nolan Actor Bartender 1 1000015
Allison Bertolino Actor Sandy's Sister 1 1000018
Mary Jo Faraci Actor Sandy's Mom 1 1000017
Isaac Hayes Actor Buck 1 1000016
Jason Fuchs Actor Marvin 1 1000010
Chelsea Field Actor Cathy 1 1000009
Robert Deacon Actor Bounty Fisherman No 1 1 1000004
Jonathan Banks Actor Dirk Moran 1 1000003
Elijah Wood Actor Sandy 1 1000002
Ann Carey Actor Fisherman's Wife 1 1000005
Mark Casella Actor Bounty Fisherman No 2 1 1000006
Bill Kelley Actor Tommy 1 1000008
Luke Halpin Actor Bounty Fisherman No 3 1 1000007
Alan Shapiro Director n/a 2 2000001
James J McNamara Producer n/a 3 3000001
Joel Segal Assistant Director n/a 163 5000003
Gil Gagnon Production Manager n/a 305 5000002
Conrad Hool Unit Production Manager n/a 182 5000001
Philip A Patterson Assistant Director n/a 163 5000004
Andrew Bernstein Assistant Director n/a 163 5000005
Randa Rai Slack Script Supervisor n/a 191 5000008
Joan Carroll Location Manager n/a 193 5000007
Jeffrey White Post-Production Supervisor n/a 120796 5000006
Jack Cowden From Story ("Flipper" (USA/1963)) 120870 4000004
Ricou Browning From Story ("Flipper" (USA/1963)) 120870 4000003
Conrad Hool Co-Producer n/a 170 3000004
Lance Hool Executive Producer n/a 174 3000003
Perry Katz Producer n/a 3 3000002
Darlene Spezzi Co-Producer n/a 170 3000005
Douglas C Merrifield Associate Producer n/a 171 3000006
Arthur Weiss From Story from screenplay("Flipper" (USA/1963)) 120870 4000002
Alan Shapiro Screenplay n/a 120778 4000001
Kim Hix Art Director n/a 183 9000003
Anthony Roker Swing Gang swing 434 9000004
Harry Snodgrass Sound Designer n/a 120915 14000015
Rick Kline Rerecording re-recording mixer 120995 14000014
Daniel Leahy Rerecording re-recording mixer 120995 14000013
Richard LeGrand Jr. Sound Editor n/a 229 14000016
William Hooper Sound Effects Editor n/a 327 14000017
Andy Kopetzky Sound Effects Editor n/a 327 14000020
Walter Spencer Sound Effects Editor n/a 327 14000019
William Jacobs Sound Effects Editor n/a 327 14000018
Michael C Casper Rerecording re-recording mixer 120995 14000012
Troy Porter Foley Mixer n/a 224 14000011
Michelle Pleis-Stirber Assistant Sound Editor n/a 222 14000006
Robert Ulrich ADR Supervisor n/a 219 14000005
Randy Kiss ADR Mixer n/a 227 14000004
Samuel Webb Assistant Sound Editor n/a 222 14000007
Randy Pease Boom Operator n/a 215 14000008
Catherine Rowe Foley Artist n/a 223 14000010
James M. Moriana Foley Artist n/a 223 14000009
Steve C Aaron Sound Mixer production sound mixer 230 14000021
J. Stanley Johnston Sound Mixer Crosby Stills and Nash recorder & mixer 230 14000022
T J Beatty Electrician n/a 450 15000014
Pierre Roseman Gaffer n/a 268 15000011
Rob Wilkerson Generator Operator n/a 363 15000010
Jimmi Lyon Electrician n/a 450 15000015
Kai Morbey Electrician n/a 450 15000016
Paul Hogan Actor Porter 1 1000001
Earl Perque Jr. Electrician n/a 450 15000018
Martin Rudder Electrician n/a 450 15000017
Steve Eustace Grip (underwater unit) 365 15000009
Allister V Matheson Grip n/a 365 15000008
Norman Gomes Grip n/a 365 15000003
Tom Farmer Grip n/a 365 15000002
Todd Short Key Grip n/a 263 15000001
Scott Short Grip n/a 365 15000004
Gary Clay Grip n/a 365 15000005
Simon Worley Grip n/a 365 15000007
Stephan Lloyd Jones Grip n/a 365 15000006
Robert McNabb ADR Editor n/a 220 14000003
David Horner ADR ADR assistant 120912 14000002
Kyla Ralston Scenic Artist n/a 745 9000016
Michel Ormancey Scenic Artist n/a 745 9000015
Jeffrey Berger Scenic Artist n/a 745 9000014
Wilson Fortune Scenic Artist n/a 745 9000017
Leo Major Scenic Artist n/a 745 9000018
Denise Hudson Assistant Art Director n/a 315 9000021
Michael Johnson Lead Person leadman 120957 9000020
Cassies Rolle Scenic Artist n/a 745 9000019
Ron Linden Scenic Artist n/a 745 9000013
Walter Lab Scenic Artist lead scenic artist 745 9000012
Robin Richesson Storyboard Artist n/a 199 9000007
Dexter Cartwright Swing Gang swing 434 9000006
Julian Orneus Swing Gang swing 434 9000005
Jason Perlander Set Dresser n/a 197 9000008
Jamie Maheu Set Dresser n/a 197 9000009
Tim Keating Set Dresser on-set dresser 197 9000011
Carl Nottage Set Dresser n/a 197 9000010
Libby Woolems Assistant Art Director n/a 315 9000022
Liz Roberts Casting (Nassau) 179 10000002
Kris Evans Makeup Artist n/a 120801 13000004
Kris Evans Hair Stylist key hairstylist 120799 13000003
Sister Daniels Costume Supervisor n/a 120895 13000002
Gina Homan Makeup Artist n/a 120801 13000005
Dori Randall Makeup Artist n/a 120801 13000006
Jeff Hook ADR ADR assistant 120912 14000001
Deidre Turnquest Tailor n/a 120990 13000008
Amy Wetherbee Set Costumer n/a 121008 13000007
Matthew Jacobsen Costume Designer n/a 169 13000001
Kenneth Levine Advisor environmental production advisor 120821 12000001
Carol Ashley Supervisor composite supervisor 120845 11000001
Rachel Davies Casting Associate casting assistant 160 10000005
Julie Ashton-Barson Casting n/a 179 10000003
Kevin Lingenfelser Supervisor paint supervisor 120845 11000002
Pat Repola Supervisor digital imaging supervisor 120845 11000003
Brian Gee Supervisor tape-operator supervisor 120845 11000005
James Blevins Supervisor tape-operator supervisor 120845 11000004
Tony Tynes Electrician n/a 450 15000020
Synopsis
Rebellious 14-year-old Sandy Ricks is at an all-time low. He's just landed on what has to be the world's most remote island, forced to spend the summer with some ex-hippie uncle of his, who used to be a roadie for the Beach Boys before dropping out of society to become a fisherman. And what's worse, he's had to forfeit the all-access laminates he scored for the Red Hot Chili Peppers concert taking place back home. But once he meets up with an equally feisty orphaned dolphin named Flipper, city boy Sandy starts to get into the swim of island living. Pretty soon he finds himself in the middle of the biggest adventure of his life, and the place doesn't seem so small or laid-back. Even salty old Uncle Porter doesn't seem so bad.
N/A
N/A