Seabiscuit (2003)

Seabiscuit
Type Feature Film
MPAA Rating PG 13
Runtime 2hr 20mins.
Genres Drama, Adaptation, Sports, Period
Keywords 1930s, death of a child, horse, inspirational, racing, The Great Depression, true story, underdog, 1938
Status Released
US Release Date
  
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Mariachi Reyna de Los Angeles Song Performer ("La Tequilera") 120788 8000031
Eric Lechasseur Stunts n/a 240 19000036
David Leitch Stunts n/a 240 19000037
Don J Hewitt Stunts n/a 240 19000035
Trevor Lovgren Stunts n/a 240 19000038
Oliver S Hendrickson Stunts n/a 240 19000034
Tad Griffith Stunts n/a 240 19000031
Jim Halty Stunts n/a 240 19000032
Tracey Hiete Stunts n/a 240 19000033
Ron Mark Stunts n/a 240 19000039
Marty Murray Stunts n/a 240 19000040
Jason Rodriguez Stunts n/a 240 19000045
Monty Stuart Stunts n/a 240 19000046
Mark Warrack Stunts n/a 240 19000047
Scott Rogers Stunts n/a 240 19000044
Rex Reddick Stunts n/a 240 19000043
Kimberly Page Stunts n/a 240 19000041
Monte Pearlin Stunts n/a 240 19000042
Todd Forsberg Stunts n/a 240 19000030
Jennifer Eddy Stunts n/a 240 19000029
Joe Rocco Jr. Stunt Performer Stunt Jockey 120981 19000017
Danny Sorensen Stunt Performer Stunt Jockey 120981 19000018
Joe Steiner Stunt Performer Stunt Jockey 120981 19000019
David C Nuesch Stunt Performer Stunt Jockey 120981 19000016
Alan Patterson Stunt Performer Stunt Jockey 120981 19000015
Jimmy Marcotte Stunt Performer Stunt Jockey 120981 19000012
Gallyn Bugger Mitchell Stunt Performer Stunt Jockey 120981 19000013
Mark Munoz Stunt Performer Stunt Jockey 120981 19000014
Steve Boyles Stunts n/a 240 19000020
Ben Bray Stunts n/a 240 19000021
Lloyd Catlett Stunts n/a 240 19000026
Lauri Ann Creach Stunts n/a 240 19000027
Kevin Derr Stunts n/a 240 19000028
Heather Burton Stunts n/a 240 19000025
Susan A Burig Stunts n/a 240 19000024
Richard Bucher Stunts n/a 240 19000022
Ryan Brown Stunts n/a 240 19000023
Don Hewitt Stunts n/a 240 19000048
Rusty Hendrickson Wrangler n/a 121018 20000001
Shelley Peterson Boyle Animal Trainer Horse Trainer 120962 20000026
Bobby Lovgren Animal Trainer Horse Trainer 120962 20000027
Monty Stuart Animal Trainer Horse Trainer 120962 20000028
Scott Craigmyle Wrangler Outrider 121018 20000025
Linda Adair Wrangler Outrider 121018 20000024
Nancy Trevino Wrangler Handler 121018 20000021
Steve Trevino Wrangler Handler 121018 20000022
Bobby Adair Wrangler Outrider 121018 20000023
Mark Warrack Animal Trainer Horse Trainer 120962 20000029
Bill Wildes Animal Trainer Horse Trainer 120962 20000030
William Gideon Construction Foreman General Foreman 277 21000001
Chris Snyder Construction Coordinator n/a 276 21000002
James Paniagua Construction Labor Gangboss 120900 21000003
Roger Stockton Animal Wrangler Horse Handler(East Coast Crew) 120863 20000035
Kris Moskos Animal Wrangler Horse Handler(East Coast Crew) 120863 20000034
Oliver S Hendrickson Animal Trainer Horse Unit Trainer 120962 20000031
Eleanor Boatwright Animal Wrangler Horse Handler(East Coast Crew) 120863 20000032
Erika Gunthunger Animal Wrangler Horse Handler(East Coast Crew) 120863 20000033
Jamie Steiner Wrangler Handler 121018 20000020
Mike Steele Wrangler Handler 121018 20000019
Lisa Brown Wrangler Handler 121018 20000007
Guadalupe Castaneda Wrangler Handler 121018 20000008
Keith Craigmyle Wrangler Handler 121018 20000009
Charlotte Bloxom Wrangler Handler 121018 20000006
Mark Berry Wrangler Handler 121018 20000005
Julie Adair Wrangler Handler 121018 20000002
Apolinar Alcala Wrangler Handler 121018 20000003
Jorge Alcala Wrangler Handler 121018 20000004
Meg Dunroe Wrangler Handler 121018 20000010
Victor Gonzalez Wrangler Handler 121018 20000011
Jose Ramirez Wrangler Handler 121018 20000016
Rubian Ramirez Wrangler Handler 121018 20000017
Richard Rinebold Wrangler Handler 121018 20000018
Dennis McGlaughlin Wrangler Handler 121018 20000015
Mike Mayer Wrangler Handler 121018 20000014
Richard Grey Wrangler Handler 121018 20000012
Gray Mapston Wrangler Handler 121018 20000013
Kevin Mangold Stunt Performer Stunt Jockey 120981 19000011
Luis Jaurequi Stunt Performer Stunt Jockey 120981 19000010
Scott Sanders Sound Effects Editor n/a 327 14000023
Ezra Dweck Sound Effects Editor n/a 327 14000024
Tod A Maitland Sound Mixer n/a 230 14000025
Peter Staubli Sound Effects Editor n/a 327 14000022
Bruce Tanis Sound Effects Editor n/a 327 14000021
Chris Assells Sound Effects Editor n/a 327 14000018
Dino DiMuro Sound Effects Editor n/a 327 14000019
Dan Hegeman Sound Effects Editor n/a 327 14000020
Andy Nelson Sound Mixer n/a 230 14000026
Anna Behlmer Sound Mixer n/a 230 14000027
Frank Dorowsky Rigging Gaffer n/a 120937 15000001
Bill Cueto Lighting Technician Lamp Operator 120907 15000002
Mark Cueto Lighting Technician Lamp Operator 120907 15000003
Karen Baker Landers Supervising Sound Editor n/a 328 14000032
Per Hallberg Supervising Sound Editor n/a 328 14000031
Robert Renga Sound Recordist n/a 331 14000028
Craig Heath Sound Recordist n/a 331 14000029
Denis St Amand Sound Recordist n/a 331 14000030
Mark Ormandy Sound Additional Sound 120816 14000017
Dan Kerr Sound Additional Sound 120816 14000016
Charleen Richards ADR Mixer n/a 227 14000004
Chris Jargo ADR Supervisor n/a 219 14000005
Tony Negrete Assistant Sound Editor n/a 222 14000006
David A Cohen ADR Editor n/a 220 14000003
Anna MacKenzie ADR Editor n/a 220 14000002
Celeste Cleveland Tailor Cutter/Fitter 120990 13000051
Carol Demarti Tailor Textile Artist 120990 13000052
David Lucarelli ADR ADR Recordist 120912 14000001
Phillip D Morrill Assistant Sound Editor n/a 222 14000007
Anthony Ortiz Boom Operator n/a 215 14000008
Brian Ruberg Foley Mixer n/a 224 14000013
Michael H Scott Sound Cableman 120816 14000014
Rob Nokes Sound Additional Sound 120816 14000015
Craig Jaeger Foley Editor Supervising Foley Editor 221 14000012
Nancy Parker Foley Artist n/a 223 14000011
Gary A. Hecker Foley Artist n/a 223 14000009
Catherine Rose Foley Artist n/a 223 14000010
Andy Dorowsky Lighting Technician Lamp Operator 120907 15000004
Jerry Woodside Lighting Technician Lamp Operator 120907 15000005
Nicole Gallardo Assistant Accountant Second Assistant Accountant 120950 16000009
Lori K Ikeda Assistant Accountant Second Assistant Accountant 120950 16000010
Lisa Imhoff Assistant Accountant Second Assistant Accountant 120950 16000011
Cristina Duncan Assistant Accountant Second Assistant Accountant 120950 16000008
Pamela Ellington Assistant Accountant First Assistant Accountant 120950 16000007
Mark Mayer Post-Production Accountant n/a 120979 16000004
Kenneth Lafayette Post-Production Accountant n/a 120979 16000005
Caryn Cheever Assistant Accountant First Assistant Accountant 120950 16000006
Margo Romano Assistant Accountant Second Assistant Accountant 120950 16000012
Dan Bradley Stunt Coordinator n/a 120804 19000001
Patrick Dalton Stunt Performer Stunt Jockey 120981 19000007
William Hollick Stunt Performer Stunt Jockey 120981 19000008
Michael Hunter Stunt Performer Stunt Jockey 120981 19000009
Bobby Colton Stunt Performer Stunt Jockey 120981 19000006
Kenny Black Stunt Performer Stunt Jockey 120981 19000005
Ricky Frazier Stunt Performer Stunt Jockey(for Mr Maguire) 120981 19000002
Paul Atkinson Stunt Performer Stunt Jockey 120981 19000003
Corey Black Stunt Performer Stunt Jockey 120981 19000004
John Montgomery Accountant n/a 120802 16000003
Tania Levin Accountant n/a 120802 16000002
Daisuke Miyake Grip n/a 365 15000011
Bill Slemmons Grip n/a 365 15000012
Dave Christensen Gaffer n/a 268 15000013
Wayne L Duncan Grip n/a 365 15000010
John Cleveland Grip n/a 365 15000009
Les T Tomita Key Grip n/a 263 15000006
Rick Harris Key Grip n/a 263 15000007
Brad Rea Key Grip n/a 263 15000008
Justin Holdsworth Gaffer n/a 268 15000014
Alan Schultz Dolly Grip n/a 264 15000015
Tom Derose Best Boy Electric n/a 259 15000020
Chris Bateman Best Boy Electric n/a 259 15000021
Gail Martin-Sheridan Production Accountant n/a 282 16000001
Richard Crompton Best Boy Grip n/a 265 15000019
George Borthwick Best Boy Grip n/a 265 15000018
Scott Prophet Dolly Grip n/a 264 15000016
Rocky Babcock Crane Grip Libra Head Technician 121043 15000017
Nick Mestrandrea Craft Service n/a 120903 22000001
Terry Painovich Craft Service n/a 120903 22000002
Melissa Bartly Production Assistant n/a 275 25000032
George Brown V Production Assistant n/a 275 25000033
Chad Cleven Production Assistant n/a 275 25000034
Hutchie Hancock Production Assistant n/a 275 25000031
Nadine Nettmann Production Assistant n/a 275 25000030
Jon Dorflinger Production Assistant n/a 275 25000027
Sara Mayer Production Assistant n/a 275 25000028
Michael Lecke Production Assistant n/a 275 25000029
Jessica Berri Production Assistant (Sony Pictures Imageworks Inc) 275 25000035
Terron Pratt Production Assistant (Pixel Playground Inc) 275 25000036
Paul E Stroh Transportation Co-Captain n/a 120973 25000042
Timothy J Wood Transportation Co-Captain (East Coast Crew) 120973 25000043
Tommy Tancharoen Transportation Coordinator n/a 271 25000044
Tom Whelpley Transportation Co-Captain n/a 120973 25000041
Pete Tavis Transportation Captain (East Coast Crew) 272 25000040
Lee Garibaldi Transportation Captain n/a 272 25000037
Maxwell R Johnson II Transportation Captain n/a 272 25000038
Gary Highly Transportation Captain (East Coast Crew) 272 25000039
Dorian Cirillo-Murray Production Assistant n/a 275 25000026
Russell Taylor Production Assistant n/a 275 25000025
Chris Kasteler Production Assistant (to Ms Kennedy) 275 25000013
Aaron Roberts Production Assistant n/a 275 25000014
John Humber Production Assistant n/a 275 25000015
Jose Marra Production Assistant n/a 275 25000012
Trish Hadley Production Assistant n/a 275 25000011
Nina Lenders Assistant (to Mr Maguire) 120820 25000008
Melissa St Onge Assistant (to Mr Maguire) 120820 25000009
Nicola Hume Assistant (to Mr Bridges) 120820 25000010
Michael Judd Production Assistant n/a 275 25000016
Asha MacLeod Production Assistant n/a 275 25000017
Bron Barry Production Assistant n/a 275 25000022
Ryan K Moorman Production Assistant n/a 275 25000023
Kristen McCarron Production Assistant n/a 275 25000024
Frank Tignini Production Assistant n/a 275 25000021
Nicole Luther Production Assistant n/a 275 25000020
Ian Calip Production Assistant n/a 275 25000018
Angie Athayde Production Assistant n/a 275 25000019
Deanne Sowter Office Assistant (to Ms Kennedy) 120996 25000045
Jerry F Johnson Transportation Picture Car Coordinator 120992 25000046
Jack Lynch Driver n/a 273 25000071
Larry Motes Driver n/a 273 25000072
John Peters Driver n/a 273 25000073
Mark Jones Driver n/a 273 25000070
Fred Johnston Driver n/a 273 25000069
Gary L Johnson Driver n/a 273 25000066
Gene Johnson Driver n/a 273 25000067
Maxwell R Johnson II Driver n/a 273 25000068
Tony Steere Driver n/a 273 25000074
Phil Strauss Driver n/a 273 25000075
Raymond Yeung Other Scientist 120795 26000002
Matthew Chew Manager Race Track Barn Manager 120827 28000001
Deborah Wuliger Unit Publicist n/a 231 29000001
David Goldsmith Other Jockey Communications 120795 26000001
Marlena Thomas Coordinator (to Mr Birnbaum) 528 25000079
Anthony Jamal Wade Driver n/a 273 25000076
Pamela Hilse Coordinator n/a 528 25000077
Kim Buttlar Coordinator (to Mr Barber) 528 25000078
Paul E Huggett Driver n/a 273 25000065
Donald Haggerty Driver n/a 273 25000064
Cliff Fleming Helicopter Pilot (Aerial Photography) 121003 25000052
Allan Padelford Driver USS Seabiscuit Driver 273 25000053
Craig Conaway Driver MTV Driver 273 25000054
Thomas G Krueger Medic n/a 120966 25000051
Corey Sklov Production Secretary n/a 367 25000050
Frank Marshall Second Unit Director n/a 412 25000047
Dan Bradley Second Unit Director n/a 412 25000048
Kelli Cardiff Production Secretary n/a 367 25000049
Curt Attaway Driver n/a 273 25000055
Tony Brazas Driver n/a 273 25000056
Robert Garcia Jr. Driver n/a 273 25000061
Kris Redd-Ginchereau Driver n/a 273 25000062
Billy Grace Driver n/a 273 25000063
Dennis Folven Driver n/a 273 25000060
Larry Fee Driver n/a 273 25000059
Ron Brown Driver n/a 273 25000057
Rosie Echeverria Driver n/a 273 25000058
Vince Navarro Assistant (to Ms Thomas) 120820 25000007
Angelina Burnett Assistant (to Mr Bissell) 120820 25000006
Marcus Carter Rotoscope Animator Rotoscoping Artist(Pixel Playground Inc) 121082 23000025
Mark Hopper Rotoscope Animator Rotoscoping Artist(Pixel Playground Inc) 121082 23000026
Michael Shermis Rotoscope Animator Rotoscoping Artist(Pixel Playground Inc) 121082 23000027
Meredith Hook Rotoscope Animator Rotoscoping Artist(Pixel Playground Inc) 121082 23000024
Michael Kaelin Rotoscope Animator Rotoscoping Artist(Sony Pictures Imageworks Inc) 121082 23000023
James Valentine Rotoscope Animator Rotoscoping Artist(Sony Pictures Imageworks Inc) 121082 23000020
Nathalie Gonthier Rotoscope Animator Rotoscoping Artist(Sony Pictures Imageworks Inc) 121082 23000021
Alex Linger Rotoscope Animator Rotoscoping Artist(Sony Pictures Imageworks Inc) 121082 23000022
Ivo Horvat Matte Painter Matte Painter Lead(Sony Pictures Imageworks Inc) 120959 23000028
Joshua Geisler-Amhorwitz Matte Painter (Sony Pictures Imageworks Inc) 120959 23000029
Brian Hanable Digital Effects Artist Interactive Compositing Artist(Sony Pictures Imageworks Inc) 120960 23000035
David Crawford Digital Effects Artist Interactive Compositing Artist(Sony Pictures Imageworks Inc) 120960 23000036
Kristen Trattner Digital Effects Artist Interactive Compositing Artist(Sony Pictures Imageworks Inc) 120960 23000037
Jennifer German Digital Effects Artist Interactive Compositing Artist(Sony Pictures Imageworks Inc) 120960 23000034
Susan A Burig Graphic Designer Race Book Graphic Designer 120860 23000033
Robert Stromberg Matte Painter n/a 120959 23000030
Martin Charles Graphic Designer n/a 120860 23000031
Melissa Mollo Graphic Designer n/a 120860 23000032
Dan Ossello Special Effects n/a 168 23000019
Frank Iudica Special Effects n/a 168 23000018
Debbie Denise Visual Effects Producer Visual Effects Executive Producer(Sony Pictures Imageworks Inc) 243 23000006
Kim Lee Visual Effects Producer (Pixel Playground Inc) 243 23000007
Steve R Moore Visual Effects Editor n/a 614 23000008
Cari Thomas Visual Effects Producer n/a 243 23000005
Thomas Phak Special Effects Supervisor n/a 545 23000004
Richard R Hoover Visual Effects Supervisor n/a 249 23000001
Don Lee Visual Effects Supervisor (Pixel Playground Inc) 249 23000002
Donald Elliott Special Effects Supervisor n/a 545 23000003
Andrea Maxwell Visual Effects Editor (Sony Pictures Imageworks Inc) 614 23000009
Eric Withee Visual Effects Visual Effects Coordinator(Sony Pictures Imageworks Inc) 419 23000010
Andrea Lackey Pace Visual Effects Production Services Technician(Sony Pictures Imageworks Inc) 419 23000015
Michael Lantieri Special Effects Coordinator n/a 241 23000016
Jay B King Special Effects n/a 168 23000017
Jeff Sakurai Visual Effects Production Services Technician(Sony Pictures Imageworks Inc) 419 23000014
Aaron Lawn Visual Effects Production Services Technician(Sony Pictures Imageworks Inc) 419 23000013
Michael Scheffe Visual Effects Visual Effects Art Director(Sony Pictures Imageworks Inc) 419 23000011
Adrian Iler Visual Effects Color & Lighting(Sony Pictures Imageworks Inc) 419 23000012
Brent Gilmartin Digital Effects Artist Interactive Compositing Artist(Sony Pictures Imageworks Inc) 120960 23000038
Michael Kennen Digital Effects Artist Interactive Compositing Artist(Sony Pictures Imageworks Inc) 120960 23000039
Steven B Melton Property Master n/a 120805 24000004
Michael Duffin Props Propmaker Foreman 120817 24000005
Stephen A Gindorf Props Propmaker Foreman 120817 24000006
Gregory F Poulos Assistant Property Master n/a 120969 24000003
Melody Miller Assistant Property Master n/a 120969 24000002
David Bryant CGI Artist CG Artist(Pixel Playground Inc) 120986 23000059
Thomas Hollier CG Supervisor (Sony Pictures Imageworks Inc) 779 23000060
Lance Larson Assistant Property Master n/a 120969 24000001
Dale Snyder Props Propmaker Foreman 120817 24000007
Keith Stalker Props Propmaker Foreman 120817 24000008
Geoff Linville Assistant (to Mr Ross) 120820 25000003
Elyse Klaits Assistant (to Ms Kennedy) 120820 25000004
Mary T Radford Assistant (to Mr Marshall) 120820 25000005
Diana Alvarez Assistant (to Mr Ross) 120820 25000002
Jennifer Eddy Assistant Horse Unit Assistant 120820 25000001
James L. Stephenson Props Propmaker Foreman 120817 24000009
Curtis A. Yackel Props Propmaker Gangboss 120817 24000010
Dawn Guinta Compositing Supervisor Interactive Compositing Supervisor(Sony Pictures Imageworks Inc) 120928 23000058
Jeff Olm Digital Effects Artist Additional Compositing 120960 23000057
Det Chansamone Digital Effects Artist Interactive Compositing Artist(Sony Pictures Imageworks Inc) 120960 23000045
Adam Howard Digital Effects Artist Interactive Compositing Artist(Sony Pictures Imageworks Inc) 120960 23000046
Adrian Iler Digital Effects Artist Compositor(Sony Pictures Imageworks Inc) 120960 23000047
Todd Mesher Digital Effects Artist Interactive Compositing Artist(Sony Pictures Imageworks Inc) 120960 23000044
Doug Forrect Digital Effects Artist Interactive Compositing Artist(Sony Pictures Imageworks Inc) 120960 23000043
Chris Ryan Digital Effects Artist Interactive Compositing Artist(Sony Pictures Imageworks Inc) 120960 23000040
Tony Diep Digital Effects Artist Interactive Compositing Artist(Sony Pictures Imageworks Inc) 120960 23000041
Jon Tanimoto Digital Effects Artist Interactive Compositing Artist(Sony Pictures Imageworks Inc) 120960 23000042
Rachel Nicholl Digital Effects Artist Match Move Artist(Sony Pictures Imageworks Inc) 120960 23000048
David Spencer Digital Effects Artist Match Move Artist(Sony Pictures Imageworks Inc) 120960 23000049
Danny Mudgett Digital Effects Artist Inferno Artist(Pixel Playground Inc) 120960 23000054
Gabriel Sanchez Digital Effects Artist Inferno Artist(Pixel Playground Inc) 120960 23000055
Mark Robben Digital Effects Artist Inferno Artist(Pixel Playground Inc) 120960 23000056
Tim Norman Digital Effects Artist Inferno Artist(Pixel Playground Inc) 120960 23000053
Bill Coffin Digital Effects Artist Inferno Artist(Pixel Playground Inc) 120960 23000052
Don Lee Digital Effects Artist Inferno Artist(Pixel Playground Inc) 120960 23000050
Janet Quen Digital Effects Artist Inferno Artist(Pixel Playground Inc) 120960 23000051
Lydia Milars Makeup Supervisor n/a 517 13000050
Tony Turner Makeup Additional Crowd Makeup 353 13000048
Julie Lynn Production Supervisor (Horse Unit) 307 5000002
Robert Katz Production Supervisor n/a 307 5000003
Adam Somner Assistant Director First Assistant Director 163 5000004
Patricia Churchill Unit Production Manager n/a 182 5000001
Laura Hillenbrand Source Material (from novel:"Seabiscuit: An American Legend") 120786 4000003
Allison Thomas Executive Producer n/a 174 3000009
Patricia Churchill Co-Producer n/a 170 3000010
Gary Ross Screenplay n/a 120778 4000002
Basil Bryant Grillo Assistant Director Second Assistant Director 163 5000005
Jeff Bilger Assistant Director n/a 163 5000006
Sean Stratton Post-Production Supervisor n/a 120796 5000012
Mike Fantasia Location Manager n/a 193 5000013
Deirdre Costa Location Manager (East Coast Crew) 193 5000014
Basti Van Der Woude Assistant Director Second Assistant Director 163 5000011
Jody Spilkoman Assistant Director n/a 163 5000010
Kristina Peterson Assistant Director n/a 163 5000007
Robert "Skid" Skidmore Assistant Director n/a 163 5000008
Lisa Campbell Demaine Assistant Director First Assistant Director 163 5000009
Robin Bissell Executive Producer n/a 174 3000008
Roger Birnbaum Executive Producer n/a 174 3000007
Jacqui Larsson Actor Salvation Army Band 1 1000084
Daniel Martinez Actor Salvation Army Band 1 1000085
Joshua Stanley Actor Salvation Army Band 1 1000086
Mattew Gillies Actor Salvation Army Band 1 1000083
George Baker Actor Salvation Army Band 1 1000082
Leticia Olmos Actor Female Mariachi Band 1 1000079
Laura Pena Actor Female Mariachi Band 1 1000080
Karla Tovar Actor Female Mariachi Band 1 1000081
Michael White Actor Salvation Army Band 1 1000087
Ivan Wild Actor Salvation Army Band 1 1000088
Jane Sindell Producer n/a 3 3000004
Tobey Maguire Executive Producer n/a 174 3000005
Gary Barber Executive Producer n/a 174 3000006
Gary Ross Producer n/a 3 3000003
Frank Marshall Producer n/a 3 3000002
Gary Ross Director n/a 2 2000001
Kathleen Kennedy Producer n/a 3 3000001
Julie Pitkanen Script Supervisor n/a 191 5000015
Jennifer Helmuth Script Supervisor n/a 191 5000016
Alan Gitlin Camera Imaging Technician 120798 6000010
Richard Mosier Assistant Camera First Assistant Camera 233 6000011
Clyde E Bryan Assistant Camera First Assistant "B" Camera 233 6000012
Andrew Rowlands Steadicam Operator n/a 232 6000009
Michael L Stone Camera Operator n/a 239 6000008
Ian Fox Camera Operator n/a 239 6000005
Andrew Rowlands Camera Operator "B" Camera Operator 239 6000006
Scott Lampert Camera Operator PAL Camera Operator 239 6000007
Thom Lairson Assistant Camera Second Assistant Camera 233 6000013
Suzanne M Trucks Assistant Camera Second Assistant "B" Camera 233 6000014
Kevin P Boyd Video Video Assist 120800 6000020
Greg Johnson Video RF Video Department Head 120800 6000021
William A DiCenso Video RF Video Unit 120800 6000022
Steven Mikolas Video Video Assist 120800 6000019
Jerry Patton Assistant Camera Second Assistant Camera 233 6000018
R Todd Schlopy Assistant Camera First Assistant Camera 233 6000015
Michael Klimchak Assistant Camera First Assistant Camera 233 6000016
Eric Amundsen Assistant Camera Second Assistant Camera 233 6000017
Kurt Soderling Director of Photography Aerial Director of Photography 120780 6000004
Bill Roe Director of Photography n/a 120780 6000003
Christie Kwan Assistant Production Coordinator (East Coast Crew) 192 5000022
Madeline Bell Assistant Location Manager n/a 194 5000023
Perri Fitcher Assistant Location Manager n/a 194 5000024
Demelza Cronin Assistant Production Coordinator n/a 192 5000021
Lori A Balton Location Scout n/a 311 5000020
Nellie Adami Production Coordinator n/a 162 5000017
Keiko Koyama Production Coordinator (Pixel Playground Inc) 162 5000018
Bryan Park Production Coordinator Production Co-Coordinator(Pixel Playground Inc) 162 5000019
Will Jorgenson Assistant Location Manager n/a 194 5000025
Darrin Lipscomb Assistant Location Manager n/a 194 5000026
Peter Costelli Assistant Location Manager (East Coast Crew) 194 5000031
John Schwartzman Director of Photography n/a 120780 6000001
Mitchell Amundsen Director of Photography n/a 120780 6000002
David Sander Assistant Location Manager (East Coast Crew) 194 5000030
Alan Forbes Assistant Location Manager (East Coast Crew) 194 5000029
Donny Martino Jr. Assistant Location Manager n/a 194 5000027
Chanel Salzer Assistant Location Manager n/a 194 5000028
Mariana Nanez Actor Female Mariachi Band 1 1000078
Sylvia N Hinojosa Actor Female Mariachi Band 1 1000077
Mariah Bess Actor Pollard Child 1 1000026
Jamie Lee Redmon Actor Pollard Child 1 1000027
William Hollick Actor Bug Boy Jockey 1 1000028
Noah Luke Actor Pollard Child 1 1000025
Cameron Bowen Actor Pollard Child 1 1000024
Valerie Mahaffey Actor Annie Howard 1 1000021
David Doty Actor Land Broker 1 1000022
Michael Angarano Actor Young Red Pollard 1 1000023
Joe Rocco Jr. Actor Bug Boy Jockey 1 1000029
Anthony Klingman Actor Boxing Match Referee 1 1000030
Dan Daily Actor Saratoga Trainer 1 1000036
Borden Flanagan Actor Farm Manager 1 1000037
Kevin Mangold Actor Saratoga Jockey 1 1000038
Clif Alvey Actor Angry Trainer 1 1000035
Camillia Sanes Actor Molina Rojo Woman 1 1000034
Michelle Arthur Actor Marcela's Friend 1 1000031
Danny Strong Actor Young Jockey 1 1000032
Hans Howes Actor White Horse Trainer 1 1000033
James Keane Actor Car Customer 1 1000020
Michael Ensign Actor Steamer Owner 1 1000019
William H. Macy Actor "Tick-Tock" McGlaughlin 1 1000007
Michael O'Neill Actor Mr Pollard 1 1000008
Annie Corley Actor Mrs Pollard 1 1000009
Elizabeth Banks Actor Marcela Howard 1 1000006
Chris McCarron Actor Charley Kurtsinger 1 1000005
Jeff Bridges Actor Charles Howard 1 1000002
Chris Cooper Actor Tom Smith 1 1000003
Gary Stevens Actor George Woolf 1 1000004
Kingston DuCoeur Actor Sam 1 1000010
Ed Lauter Actor Charles Strub 1 1000011
Shay Duffin Actor Sunny Fitzsimmons 1 1000016
David McCullough Actor Narrator 1 1000017
Paul Vincent O'Connor Actor Bicycle Supervisor 1 1000018
Dyllan Christopher Actor Frankie Howard 1 1000015
Royce D Applegate Actor Dutch Doogan 1 1000014
Sam Bottoms Actor Mr. Blodget 1 1000012
Gianni Russo Actor Alberto Gianini 1 1000013
Jay Cohen Actor Bugle Player 1 1000039
Frank Mirahmadi Actor Santa Anita Track Announcer 1 1000040
Pedro Hernandez Actor Male Mariachi Band 1 1000065
Dennis Meade Actor Male Mariachi Band 1 1000066
Javier Juarequi Actor Male Mariachi Band 1 1000067
Fernando C Moreno Actor Male Mariachi Band 1 1000064
Jose Ramirez Actor Male Mariachi Band 1 1000063
Jose Hernandez Actor Leader of Male Mariachi Band 1 1000060
Jesse Hernandez Actor Male Mariachi Band 1 1000061
Julio Hernandez Actor Male Mariachi Band 1 1000062
Aerial Delarosa Actor Male Mariachi Band 1 1000068
Eric Hernandez Actor Male Mariachi Band 1 1000069
Monica Fogelquist Actor Female Mariachi Band 1 1000074
Maria Luisa Fregosa Actor Female Mariachi Band 1 1000075
Ruby Guiterrez Actor Female Mariachi Band 1 1000076
Cynthia Reifler Flores Actor Female Mariachi Band 1 1000073
Gina A Duran Actor Female Mariachi Band 1 1000072
Raul Cuellar Actor Male Mariachi Band 1 1000070
Catherine M Baeza Actor Female Mariachi Band 1 1000071
Gary A. Hecker Actor Horse Vocals 1 1000059
Ken Magee Actor California Doctor 1 1000058
Robin Bissell Actor Horace Halsteder 1 1000046
Eddie Jones Actor Samuel Riddle 1 1000047
Paige King Actor Tick Tock's Squeeze 1 1000048
James Dumont Actor Reporter Lewis 1 1000045
Tony Volu Actor Racing Tout 1 1000044
Michael Hunter Actor Speed Dual Jockey 1 1000041
Peter Jason Actor Reporter Max 1 1000042
John Walcutt Actor Reporter Roy 1 1000043
Andrew Schatzberg Actor Newsboy 1 1000049
Roger E Fanter Actor Pimlico Night Watchman 1 1000050
Gary Ross Actor Pimlico Track Announcer 1 1000055
Pat Skipper Actor Seabiscuit's Vet 1 1000056
Ben Campisi Actor Clocker Man 1 1000057
Matt Miller Actor Pimlico Starter 1 1000054
Richard Reeves Actor Radio Reporter Joe 1 1000053
Gary McGurk Actor Tractor Worker 1 1000051
Michael B Silver Actor Baltimore Doctor 1 1000052
Danica Vorkapich Video RF Video Unit 120800 6000023
Geff Zamor Video RF Video Unit 120800 6000024
Bob Kredel Consultant Train Consultant 120784 12000007
Dr. Joseph M Horrigan Consultant Athletic Performance Consultant 120784 12000008
Michelle Steffers Research n/a 458 12000009
Judy McCarron Consultant Horse Technical Consultant 120784 12000006
Robert Greenhut Consultant Pre-Production Consultant 120784 12000005
Laura Hillenbrand Consultant n/a 120784 12000002
Arthur Drooker Consultant Historic Photograph Design 120784 12000003
Jonathan Chibnall Consultant Historic Photograph Design 120784 12000004
Maggie Malone Research n/a 458 12000010
Colleen Kelsall Assistant Costume Designer n/a 252 13000001
Bethan Land Costumer n/a 120880 13000007
Sanford Slepak Costumer n/a 120880 13000008
Andrea Weaver Costumer n/a 120880 13000009
Tiffany Busche Costumer n/a 120880 13000006
Marcia Patten Costume Supervisor (East Coast Crew) 120895 13000005
Lisa Tomczeszyn Assistant Costume Designer n/a 252 13000002
Judianna Makovsky Costume Designer n/a 169 13000003
Margo Baxley Costume Supervisor n/a 120895 13000004
Chris McCarron Consultant Race Design 120784 12000001
Jep Hill Supervisor (Sony Pictures Imageworks Inc) 120845 11000005
Jodi Tripi Art Department Art Department Research 120843 9000033
Holly Larson Art Department Art Department Research 120843 9000034
Debra Zane Casting n/a 179 10000001
Circe Mirano Art Department Coordinator n/a 195 9000032
Francine Byrne Art Department Coordinator n/a 195 9000031
Claudette Didul Mann Assistant Set Decorator n/a 316 9000028
Suzan Wexler Assistant Art Director n/a 315 9000029
Thomas H Paul Assistant Art Director (East Coast Crew) 315 9000030
Terri Taylor Casting n/a 179 10000002
Judith Sunga Casting Assistant n/a 177 10000003
Tim Sarnoff Executive Senior Staff(Sony Pictures Imageworks Inc) 120806 11000002
Kathy Nelson Executive in Charge Executive in Charge of Music(for Universal Pictures) 120791 11000003
Hank Giardina Supervisor Paint Supervisor 120845 11000004
Jenny Fulle Executive Senior Staff(Sony Pictures Imageworks Inc) 120806 11000001
Frank L Brown III Extras Casting Crowd Enhancement 120851 10000006
Joe Biggins Extras Casting Crowd Enhancement 120851 10000004
Kevin Biggins Extras Casting Crowd Enhancement 120851 10000005
Carolyn Elias Hair Hair Department Head 120794 13000010
Dorothy D Fox Hair Hair Supervisor 120794 13000011
Thomas Nellen Makeup Makeup Department Head 353 13000036
Sian Grigg Makeup (for Mr Maguire) 353 13000037
Vivian Nowack Makeup Additional Crowd Makeup 353 13000038
Ellen Ryba Key Costumer n/a 351 13000035
Layne Brightwell Key Costumer n/a 351 13000034
Missy West Key Costumer n/a 351 13000031
Bud Clark Key Costumer n/a 351 13000032
Tom Numbers Key Costumer n/a 351 13000033
Rene Jordan Makeup Additional Crowd Makeup 353 13000039
Beatrice Stephany Makeup Additional Crowd Makeup 353 13000040
Sandra Fanizza Makeup Additional Crowd Makeup 353 13000046
Katja Weyand Makeup Additional Crowd Makeup 353 13000047
Tobey Maguire Actor Red Pollard 1 1000001
Marlyss Huppertz Makeup Additional Crowd Makeup 353 13000045
Joel Seiller Makeup Additional Crowd Makeup 353 13000044
Claudine Moureaud Makeup Additional Crowd Makeup 353 13000041
Fredo Roeser Makeup Additional Crowd Makeup 353 13000042
Cathy Folmer Makeup Additional Crowd Makeup 353 13000043
Suzy Robertson Key Costumer n/a 351 13000030
Wendy M Craig Key Costumer n/a 351 13000029
Beatrice Stephany Hair Additional Crowd Hair 120794 13000017
Claudine Moureaud Hair Additional Crowd Hair 120794 13000018
Fredo Roeser Hair Additional Crowd Hair 120794 13000019
Rene Jordan Hair Additional Crowd Hair 120794 13000016
Vivian Nowack Hair Additional Crowd Hair 120794 13000015
Matt Danon Hair Hair Supervisor 120794 13000012
Linda DeAndrea Hair Hair Supervisor 120794 13000013
Carol A. O'Connell Hair Hair Supervisor 120794 13000014
Cathy Folmer Hair Additional Crowd Hair 120794 13000020
Joel Seiller Hair Additional Crowd Hair 120794 13000021
Joani Yarbrough Hair Stylist (for Mr Maguire) 120799 13000026
Susan Germaine Hair Stylist (for Mr Bridges) 120799 13000027
Barnaby Smith Key Costumer n/a 351 13000028
Tony Turner Hair Additional Crowd Hair 120794 13000025
Katja Weyand Hair Additional Crowd Hair 120794 13000024
Marlyss Huppertz Hair Additional Crowd Hair 120794 13000022
Sandra Fanizza Hair Additional Crowd Hair 120794 13000023
Troy Peters Dresser n/a 120967 9000027
Brad Curry Dresser Drapery Foreman 120967 9000026
Brenda Heins Music Editor n/a 214 8000009
Jonathan Sacks Original Music n/a 120838 8000010
Ira Hearshen Original Music n/a 120838 8000011
Peter Myles Music Editor n/a 214 8000008
Bruno Coon Music Editor Supervising Music Editor 214 8000007
George Fenton Music Conductor ("Learning To Be Nicer") 120818 8000004
Sandy DeCrescent Music Contractor n/a 121013 8000005
Luana Jackman Music Contractor Vocal Contractor 121013 8000006
Randy Newman Original Music n/a 120838 8000012
Armin Steiner Score Mixing Music Mixing 120927 8000013
Stacey Robinson Score Recording Scoring Crew 120840 8000019
Alfonso Esparza Oteo Song ("Albur De Amor") 120859 8000020
Jay Cohen Song ("Call To The Post") 120859 8000021
Amon Tedesco Score Recording Scoring Crew 120840 8000018
Tom Steel Score Recording Scoring Crew 120840 8000017
Frank Wolf Score Recording Music Recording 120840 8000014
John Rodd Score Recording n/a 120840 8000015
Bill Talbott Score Recording Scoring Crew 120840 8000016
George Fenton Music Arranger ("Learning To Be Nicer") 121019 8000003
George Fenton Music ("Learning To Be Nicer") 120781 8000002
Stephen Nakamura Color Timer n/a 120921 6000030
Bob Kaiser Color Timer n/a 120921 6000031
Craig Proctor Camera Utility PAL Camera Technician 121074 6000032
Andrew Louis Degnan Loader n/a 120956 6000029
Melanie Banders Loader n/a 120956 6000028
Tom Fox Video Video Assist 120800 6000025
Francois Duhamel Photography Still Photographer 120835 6000026
Jose Marra Photography Still Frame Sequence Artist 120835 6000027
Randy Hermes Camera Utility PAL Camera Technician 121074 6000033
William Goldenberg Editor n/a 172 7000001
Brett Reed Assistant Editor Second Assistant Editor 203 7000006
Kevin Hickman Assistant Editor Second Assistant Editor 203 7000007
Randy Newman Music n/a 120781 8000001
Jonathan Chibnall Assistant Editor First Assistant Editor 203 7000005
Constance A Kazmer Dialogue Editor n/a 204 7000004
Chris Hogan Dialogue Editor n/a 204 7000002
Kimaree Long Dialogue Editor n/a 204 7000003
Moby Song ("Everloving") 120859 8000022
J Keirn Brennan Song ("Son Of The Son") 120859 8000023
Tyler Kettenburg Set Dresser n/a 197 9000014
David J Mitchell Set Dresser n/a 197 9000015
Chandler Vinar Set Dresser n/a 197 9000016
Rick Glenn Set Dresser n/a 197 9000013
Michael P Casey Set Dresser n/a 197 9000012
Randy Wilkins Set Designer n/a 202 9000009
Chris Buchinsky Storyboard Artist n/a 199 9000010
Tim Bowen Set Dresser n/a 197 9000011
John Hinkle Painter n/a 200 9000017
Russ Anderson Leadman n/a 433 9000018
Hugo Herrera Greensman n/a 201 9000023
Bennett Stephen Andrews Greensman n/a 201 9000024
Matt Robbins Greensman n/a 201 9000025
Craig B Ayers Sr. Greensman n/a 201 9000022
Chris Schmid Greensman n/a 201 9000021
Robert Samarzich Greensman Greens Foreman 201 9000019
Frank Cappiello Greensman n/a 201 9000020
William V Ryder Set Designer n/a 202 9000008
William J Durrell Jr. Set Designer n/a 202 9000007
Matt Malneck Song ("If I Had A Million Dollars") 120859 8000029
Mariachi Sol de Mexico de Jose Hernandez Song Performer ("Mexico Lucido") 120788 8000030
Moby Song Performer ("Everloving") 120788 8000033
John Mercer Song ("If I Had A Million Dollars") 120859 8000028
Joe Young Song ("There's A New Day Comin") 120859 8000027
Rudolf Friml Song ("Son Of The Son") 120859 8000024
William B Bradbury Song ("Joy In The Salvation Army") 120859 8000025
Milton Ager Song ("There's A New Day Comin") 120859 8000026
Jack Teagarden Song Performer ("Son Of The Son") 120788 8000034
The Salvation Army Southern California Ensemble Song Performer ("Joy In The Salvation Army") 120788 8000035
James A Gelarden Art Director (East Coast Crew) 183 9000004
Lynn Christopher Set Designer n/a 202 9000005
Cosmas Demetriou Set Designer n/a 202 9000006
Andrew Neskoromny Art Director n/a 183 9000003
Leslie Pope Set Decorator n/a 165 9000002
Robin Bissell Song Performer ("If I Had A Million Dollars") 120788 8000036
Jeannine Oppewall Production Designer n/a 164 9000001
Martina Kohl Makeup Supervisor n/a 517 13000049
Synopsis
The tale of three lost men--Johnny "Red" Pollard, a young man whose spirit has been broken; Charle Howard, a millionaire who lost everything; and Tom Smith, a cowboy whose world was vanishing--who found each other and discovered hope in a down-and-out racehorse named Seabiscuit, who took them and the nation on the ride of a lifetime.