Van Helsing (2004)

Van Helsing
Type Feature Film
MPAA Rating PG 13
Runtime 2hr 12mins.
Genres Adventure, Action, Horror
Keywords 1880s, church, guns, monster, priest, Romania, scientist, vampire, village, werewolf
Status Released
US Release Date
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Hugh Jackman Actor Van Helsing 1 1000001
Kate Beckinsale Actor Anna Valerious 1 1000002
Richard Roxburgh Actor Count Vladislaus Dracula 1 1000003
David Wenham Actor Carl 1 1000004
Shuler Hensley Actor Frankenstein's Monster 1 1000005
Elena Anaya Actor Aleera 1 1000006
Will Kemp Actor Velkan Valerious/Wolf Man 1 1000007
Kevin O'Connor Actor Igor 1 1000008
Alun Armstrong Actor Cardinal Jinette 1 1000009
Silvia Colloca Actor Verona 1 1000010
Josie Maran Actor Marishka 1 1000011
Tom Fisher Actor Top Hat 1 1000012
Samuel West Actor Dr Victor Frankenstein 1 1000013
Robbie Coltrane Actor Mr. Hyde 1 1000014
Stephen Fisher Actor Doctor Jekyll 1 1000015
Dana Moravkova Actor Barmaid 1 1000016
Zuzana Durdinova Actor Opera Singer 1 1000017
Jaroslav Vizner Actor Gendarme 1 1000018
Marek Vasut Actor Villager 1 1000019
Samantha Sommers Actor Vampire Child 1 1000020
Dorel Mois Actor Dracula's Ball Performer 1 1000021
Marianna Mois Actor Dracula's Ball Performer 1 1000022
Laurence Racine Actor Dracula's Ball Performer 1 1000023
Patrice Wojciechowski Actor Dracula's Ball Performer 1 1000024
Stephen Sommers Director n/a 2 2000001
Stephen Sommers Producer n/a 3 3000001
Bob Ducsay Producer n/a 3 3000002
Samuel Mercer Executive Producer n/a 174 3000003
Artist Robinson Associate Producer n/a 171 3000004
Matthew Stillman Associate Producer (for Stillking Films) 171 3000005
David Minkowski Associate Producer (for Stillking Films) 171 3000006
Stephen Sommers Screenplay n/a 120778 4000001
JoAnn Perritano Unit Production Manager n/a 182 5000001
Pavel Typolt Unit Manager (2nd Unit - Prague) 120832 5000002
Brian Sipe Production Supervisor (Keith Vanderlaan's Captive Audience Productions Inc) 307 5000003
Mary Kim Production Supervisor (Keith Vanderlaan's Captive Audience Productions Inc) 307 5000004
Lynn Andrews Production Supervisor (Prague Unit) 307 5000005
Jim Scaife Production Supervisor (2nd Unit - Prague) 307 5000006
Jana Hrbkova Production Manager (Prague Unit) 305 5000007
Artist Robinson Assistant Director First Assistant Director 163 5000008
Deanna Stadler Assistant Director Second Assistant Director 163 5000009
Maria Battle Assistant Director Second Second Assistant Director 163 5000010
Mirek Lux Assistant Director First Assistant Director(Prague Unit) 163 5000011
Martin Sebik Assistant Director Second Assistant Director(Prague Unit) 163 5000012
Martina Gotthansova Assistant Director Second Second Assistant Director(Prague Unit) 163 5000013
David Strangmuller Assistant Director Third Assistant Director(Prague Unit) 163 5000014
Christian Della Penna Assistant Director First Assistant Director 163 5000015
Kevin Duncan Assistant Director Second Assistant Director 163 5000016
Jan Mensik Assistant Director First Assistant Director(2nd Unit - Prague) 163 5000017
Lubos Kadane Assistant Director Second Second Assistant Director(2nd Unit - Prague) 163 5000018
Jakub Dvorak Assistant Director Second Second Assistant Director(2nd Unit - Prague) 163 5000019
Sean Stratton Post-Production Supervisor n/a 120796 5000020
Jay Traynor Location Manager n/a 193 5000021
Pavel Mrkous Location Manager (Prague Unit) 193 5000022
Pavel Voracek Location Manager (Prague Unit) 193 5000023
Aneta Valaskova Location Manager (2nd Unit - Prague) 193 5000024
Sylvie Chesneau Script Supervisor n/a 191 5000025
Haley McLane Script Supervisor n/a 191 5000026
Jennifer Conroy Production Coordinator n/a 162 5000027
Ken Grassi Production Coordinator (Keith Vanderlaan's Captive Audience Productions Inc) 162 5000028
Sharon Russo Production Coordinator (Keith Vanderlaan's Captive Audience Productions Inc) 162 5000029
Jennifer Gillespie Production Coordinator (Prague Unit) 162 5000030
Katka Silna Production Coordinator (Prague Unit) 162 5000031
Jana Vesela Production Coordinator (2nd Unit - Prague) 162 5000032
Marek Sedlarik Location Assistant (2nd Unit - Prague) 120947 5000033
Jeffrey Hunt DGA Trainee n/a 120878 5000034
Matthew Hirsch Assistant Production Coordinator n/a 192 5000035
Matthew Leonetti Jr Assistant Production Coordinator n/a 192 5000036
Rick Poyner Assistant Location Manager n/a 194 5000037
Joseph Akerman Assistant Location Manager n/a 194 5000038
Petr Skvor Assistant Location Manager (Prague Unit) 194 5000039
Jakub Exner Assistant Location Manager (2nd Unit - Prague) 194 5000040
Jan Svoboda Assistant Location Manager (2nd Unit - Prague) 194 5000041
Allen Daviau Director of Photography n/a 120780 6000001
Martin Rosenberg Director of Photography Visual Effects Director of Photography(ILM) 120780 6000002
Josh Bleibtreu Director of Photography n/a 120780 6000003
Paul Babin Camera Operator n/a 239 6000004
Tom Connole Camera Operator "B" Camera Operator 239 6000005
Klaus Fuxjäger Camera Operator "C" Camera Operator(Prague Unit) 239 6000006
James Rodunsky Camera Operator Cablecam Key(Prague Unit) 239 6000007
David Lukenbach Camera Operator (2nd Unit - Los Angeles) 239 6000008
Leo Napolitano Camera Operator "B" Camera Operator(2nd Unit - Los Angeles) 239 6000009
Ian Fox Camera Operator (2nd Unit - Prague) 239 6000010
Milan Chadima Camera Operator (2nd Unit - Prague) 239 6000011
Ervin Sanders Camera Operator "B" Camera Operator(2nd Unit - Prague) 239 6000012
Craig Fikse Steadicam Operator n/a 232 6000013
Brian Van't Hul Camera Visual Effects Cinematographer(Weta Digital Ltd) 120798 6000014
Jimmy Jensen Assistant Camera First Assistant Camera 233 6000015
Nick Shuster Assistant Camera Second Assistant Camera 233 6000016
Mark Santoni Assistant Camera First Assistant "B" Camera 233 6000017
Roger Wall Assistant Camera Second Assistant "B" Camera 233 6000018
Alan Cohen Assistant Camera First Assistant Stedicam 233 6000019
Joseph Ponticelle Assistant Camera First Assistant(Prague Unit) 233 6000020
Zdenek Mrkvicka Assistant Camera Second Assistant(Prague Unit) 233 6000021
Franticek Novak Assistant Camera First Assistant "C" Camera(Prague Unit) 233 6000022
Jan Vojtech Assistant Camera Second Assistant "C" Camera(Prague Unit) 233 6000023
Steve Peterson Assistant Camera First Assistant "A" Camera(2nd Unit - Los Angeles) 233 6000024
Ron Peterson Assistant Camera Second Assistant "A" Camera(2nd Unit - Los Angeles) 233 6000025
Michael Fauntleroy Assistant Camera First Assistant "B" Camera(2nd Unit - Los Angeles) 233 6000026
Jay Hager Assistant Camera Second Assistant "B" Camera(2nd Unit - Los Angeles) 233 6000027
Zoran Veselic Assistant Camera First Assistant "A" Camera(2nd Unit - Prague) 233 6000028
Tomas Munzperger Assistant Camera Second Assistant "A" Camera(2nd Unit - Prague) 233 6000029
Ladislav Hruby Assistant Camera First Assistant "B" Camera(2nd Unit - Prague) 233 6000030
Petr Machacek Assistant Camera Second Assistant "B" Camera(2nd Unit - Prague) 233 6000031
Michael Hogan Video n/a 120800 6000032
Viktor Lonek Video Video Assist Operator(Prague Unit) 120800 6000033
Karel Schneiberg Video (Prague Unit) 120800 6000034
Samuel Harrison Video (2nd Unit - Los Angeles) 120800 6000035
Carmen Avila Photography Photographer 120835 6000036
Christopher Lozano Photography Photographer 120835 6000037
Chuck Zlotnick Photography Photographer 120835 6000038
Frank Masi Photography Still Photographer 120835 6000039
Tony Muller Loader n/a 120956 6000040
Matthew Del Ruth Loader (2nd Unit - Los Angeles) 120956 6000041
Ntana Key Colorist (EFILM) 120920 6000042
Steven Scott Color Timer (EFILM) 120921 6000043
Greg Schmidt Camera Utility Libra Head Technician 121074 6000044
John Bonnin Camera Utility Libra Technician(2nd Unit - Los Angeles) 121074 6000045
Bob Ducsay Editor n/a 172 7000001
Kelly Matsumoto Editor n/a 172 7000002
Jim May Editor n/a 172 7000003
Kimaree Long Dialogue Editor n/a 204 7000004
Frederick Stahly Dialogue Editor n/a 204 7000005
Tzarina Edillon Assistant Editor First Assistant Editor 203 7000006
Michael Gay Assistant Editor First Assistant Editor 203 7000007
Josh Campbell Assistant Editor First Assistant Editor 203 7000008
Raymond Bushey Assistant Editor Second Assistant Editor 203 7000009
Martin Hubacek Assistant Editor (Pargue) 203 7000010
Michael Sherman Assistant Editor (Prague) 203 7000011
Tamaron Greene Apprentice Editor n/a 121012 7000012
Alan Silvestri Composer n/a 120836 8000001
Alan Silvestri Music Conductor n/a 120818 8000002
Sally Stevens Music Conductor Hollywood Film Chorale 120818 8000003
Sandy DeCrescent Music Contractor Orchestra Contractor 121013 8000004
Kenneth Karman Music Editor Supervising Music Editor 214 8000005
John Finklea Music Editor n/a 214 8000006
Jacqueline Tager Music Editor n/a 214 8000007
Ben Schor Music Editor n/a 214 8000008
Patrick Weber Music Engineer Score Technician 120837 8000009
David Bifano Music Engineer Programmer 120837 8000010
Mark McKenzie Original Music n/a 120838 8000011
William Ross Original Music Additional Orchestrations 120838 8000012
David Slonaker Original Music Additional Orchestrations 120838 8000013
Dennis Sands Score Mixing Music Mixing 120927 8000014
Dennis Sands Score Recording Music Recording 120840 8000015
Adam Michalak Score Recording Recordist 120840 8000016
Allan Cameron Production Designer n/a 164 9000001
Anna Pinnock Set Decorator n/a 165 9000002
Cindy Carr Set Decorator n/a 165 9000003
Christian Alzmann Art Director Visual Effects Art Director 183 9000004
Steve Arnold Art Director n/a 183 9000005
Keith Cunningham Art Director n/a 183 9000006
Giles Masters Art Director n/a 183 9000007
Tony Reading Art Director n/a 183 9000008
Jaromir Svarc Art Director n/a 183 9000009
Jaromir Svarc Art Director (Prague Unit) 183 9000010
Luke Freeborn Set Designer n/a 202 9000011
Jann Engel Set Designer n/a 202 9000012
Harry Otto Set Designer n/a 202 9000013
Easton Smith Set Designer n/a 202 9000014
Eric Sundahl Set Designer n/a 202 9000015
David Milstein Set Dresser n/a 197 9000016
Ruben Abarca Set Dresser Drapery Foreman 197 9000017
James Miller Sculptor Lead Sculptor 120910 9000018
David Meeking Scenic Artist Lead Scenic Artist(Prague Unit) 745 9000019
David Mears Scenic Artist Lead Scenic Artist(Prague Unit) 745 9000020
Robert Denne Painter n/a 200 9000021
Robert Denne Painter Paint Supervisor 200 9000022
Jakub Berdych Painter (Prague Unit) 200 9000023
Stuart Clarke Painter Specialty Painter(Prague Unit) 200 9000024
Barbora Ruzickova Painter (Prague Unit) 200 9000025
Vaclav Hendrych Painter (2nd Unit - Prague) 200 9000026
Jason Mahakian Model Maker n/a 121081 9000027
Arthur Pimentel Model Maker Mold Department Supervisor(Keith Vanderlaan's Captive Audience Productions Inc) 121081 9000028
Shane Reed Leadman n/a 433 9000029
Jan Kodera Leadman (Prague Unit) 433 9000030
Simon Murton Illustrator n/a 600 9000031
Pavel Tatar Illustrator Draftsman(Prague Unit) 600 9000032
David Milstein Gang Boss n/a 121117 9000033
Yann Denoual Gang Boss Sculptor Gang Boss 121117 9000034
Chris Hopkins Gang Boss Sculptor Gang Boss 121117 9000035
Kevin Marks Gang Boss Sculptor Gang Boss 121117 9000036
David Tye Gang Boss Sculptor Gang Boss 121117 9000037
Gregory Alcus Dresser n/a 120967 9000038
John Wells Dresser Dressing Supervisor(Prague Unit) 120967 9000039
Keith Vowels Dresser Dressing Charge Hand(Prague Unit) 120967 9000040
Michal Svoboda Dresser (2nd Unit - Prague) 120967 9000041
Mark McCreery Concept Artist n/a 120911 9000042
Patrick Tatopoulos Concept Artist n/a 120911 9000043
Gerald Brom Concept Artist n/a 120911 9000044
Hatch Concept Artist Environmental Concept Artist 120911 9000045
Jon Danniells Assistant Set Decorator n/a 316 9000046
Bara Bucharova Assistant Set Decorator (Prague Unit) 316 9000047
Alex Cameron Assistant Art Director n/a 315 9000048
Dawn Swiderski Assistant Art Director n/a 315 9000049
Dawn Snyder Assistant Art Director n/a 315 9000050
Martin Vackar Assistant Art Director (Prague Unit) 315 9000051
Wylie Griffin Art Department Coordinator n/a 195 9000052
Michael Heath Art Department Coordinator n/a 195 9000053
Linda Griffis Art Department Coordinator Set Decoration Coordinator 195 9000054
Marketa Puzmanova Art Department Coordinator (Prague Unit) 195 9000055
Martin Astles Art Department (Keith Vanderlaan's Captive Audience Productions Inc) 120843 9000056
Thomas Baxa Art Department (Keith Vanderlaan's Captive Audience Productions Inc) 120843 9000057
Kevin Brennan Art Department (Keith Vanderlaan's Captive Audience Productions Inc) 120843 9000058
Ron Brown Art Department (Keith Vanderlaan's Captive Audience Productions Inc) 120843 9000059
John Donahue Art Department (Keith Vanderlaan's Captive Audience Productions Inc) 120843 9000060
Glen Hanz Art Department (Keith Vanderlaan's Captive Audience Productions Inc) 120843 9000061
Anthony Koehl Art Department (Keith Vanderlaan's Captive Audience Productions Inc) 120843 9000062
Tim Larsen Art Department (Keith Vanderlaan's Captive Audience Productions Inc) 120843 9000063
Ray Santoleri Art Department (Keith Vanderlaan's Captive Audience Productions Inc) 120843 9000064
Constantine Sekeris Art Department (Keith Vanderlaan's Captive Audience Productions Inc) 120843 9000065
Miles Teves Art Department (Keith Vanderlaan's Captive Audience Productions Inc) 120843 9000066
Mario Torres Art Department (Keith Vanderlaan's Captive Audience Productions Inc) 120843 9000067
Todd Tucker Art Department (Keith Vanderlaan's Captive Audience Productions Inc) 120843 9000068
David Fisher Art Department (Keith Vanderlaan's Captive Audience Productions Inc) 120843 9000069
Frantisek Copf Art Assistant Set Decorating Production Assistant(Prague Unit) 120974 9000070
Michal Smid Art Assistant Art Department Production Assistant(Prague Unit) 120974 9000071
Ellen Lewis Casting n/a 179 10000001
Priscilla John Casting n/a 179 10000002
Joanna Colbert Casting n/a 179 10000003
Nancy Bishop Casting (Prague Unit) 179 10000004
Faith Allbesson Casting Assistant n/a 177 10000005
Judy Cook Extras Casting n/a 120851 10000006
Dusan Robovsky Extras Casting Extras Coordinator(2nd Unit - Prague) 120851 10000007
Jim Morris Executive Senior Staff(ILM) 120806 11000001
Chrissie England Executive Senior Staff(ILM) 120806 11000002
Cliff Plumer Executive Senior Staff(ILM) 120806 11000003
Kathy Nelson Executive in Charge Executive in Charge of Music(for Universal Music) 120791 11000004
Stephen Forrest-Smith Consultant n/a 120784 12000001
Gary Gross Consultant n/a 120784 12000002
Paul Pav Consultant (Prague Unit) 120784 12000003
David Bullock Research Research & Development(ILM) 458 12000004
Max Chen Research Research & Development(ILM) 458 12000005
Zoran Kacic-Alesic Research Research & Development(ILM) 458 12000006
Ryan Kautzman Research Research & Development(ILM) 458 12000007
Tony Pelle Research Research & Development(ILM) 458 12000008
Phil Peterson Research Research & Development(ILM) 458 12000009
Cary Phillips Research Research & Development(ILM) 458 12000010
Nicolas Popravka Research Research & Development(ILM) 458 12000011
Ari Rapkin Research Research & Development(ILM) 458 12000012
Rito Trevino Research Research & Development(ILM) 458 12000013
Jess Platt Dialect Coach n/a 666 12000014
Massimo Parrini Assistant Costume Designer n/a 252 13000001
Rizia Ortolani Costume Coordinator n/a 120971 13000002
Gabriella Pescucci Costume Designer n/a 169 13000003
Carlo Poggioli Costume Designer n/a 169 13000004
Nick Scarano Costume Supervisor n/a 120895 13000005
Lindsay Pugh Costume Supervisor (2nd Unit - Prague) 120895 13000006
Serafino Pellegrino Costumes Dying Labour 120828 13000007
Karel Vesely Costumes Aging Labour 120828 13000008
Gianni Fiumi Costumes Leather Workman 120828 13000009
Adriana Mattiozzi Costumes Head Woman Costumer Cutter 120828 13000010
Giampietro Grassi Costumes Head Men Costume Cutter 120828 13000011
Phyllis Thurber-Moffitt Costumes Ager 120828 13000012
Phyllis Thurber-Moffitt Costumes Dyer 120828 13000013
Justin Ditter Hair (Keith Vanderlaan's Captive Audience Productions Inc) 120794 13000014
Natascha Ladek Hair (Keith Vanderlaan's Captive Audience Productions Inc) 120794 13000015
Deborah Galvez Hair (Keith Vanderlaan's Captive Audience Productions Inc) 120794 13000016
Constance Grayson Hair (Keith Vanderlaan's Captive Audience Productions Inc) 120794 13000017
Robert Kretschmer Hair (Keith Vanderlaan's Captive Audience Productions Inc) 120794 13000018
Colleen Callaghan Hair Stylist Lead Hair Stylist 120799 13000019
Susan Lipson Hair Stylist (for Ms Beckinsale) 120799 13000020
Voni Hinkle Hair Stylist (for Ms Beckinsale) 120799 13000021
Jana Radilova Hair Stylist (Prague Unit) 120799 13000022
Jeri Baker Hair Stylist (2nd Unit - Prague) 120799 13000023
Ivana Nemcova Hair Stylist (2nd Unit - Prague) 120799 13000024
Gregory Pena Key Costumer n/a 351 13000025
Richard Schoen Key Costumer n/a 351 13000026
Nena Smarz Makeup n/a 353 13000027
Angela Levin Makeup Co-Department Head Makeup 353 13000028
Stephen Kelly Makeup Co-Department Head Makeup 353 13000029
Susan Kalinowski Makeup Co-Department Head Makeup 353 13000030
Elle Elliott Makeup Co-Department Head Makeup 353 13000031
Karl Wesson Makeup Co-Department Head Makeup 353 13000032
Vasilios Tanis Makeup Artist (for Ms Beckinsale) 120801 13000033
Jiri Farkas Makeup Artist (Prague Unit) 120801 13000034
Milan Vlcek Makeup Artist (2nd Unit - Prague) 120801 13000035
Howard Adams Makeup Effects Effects Technician(Keith Vanderlaan's Captive Audience Productions Inc) 120935 13000036
Dian Bachar Makeup Effects Effects Technician(Keith Vanderlaan's Captive Audience Productions Inc) 120935 13000037
Ken Banks Makeup Effects Effects Technician(Keith Vanderlaan's Captive Audience Productions Inc) 120935 13000038
Anthony Barlow Makeup Effects Effects Technician(Keith Vanderlaan's Captive Audience Productions Inc) 120935 13000039
Bryan Blair Makeup Effects Effects Technician(Keith Vanderlaan's Captive Audience Productions Inc) 120935 13000040
Chris Cera Makeup Effects Effects Technician(Keith Vanderlaan's Captive Audience Productions Inc) 120935 13000041
Peter Chevako Makeup Effects Effects Technician(Keith Vanderlaan's Captive Audience Productions Inc) 120935 13000042
Barry Crane Makeup Effects Effects Technician(Keith Vanderlaan's Captive Audience Productions Inc) 120935 13000043
Ken Culver Makeup Effects Effects Technician(Keith Vanderlaan's Captive Audience Productions Inc) 120935 13000044
Michael Del Rossa Makeup Effects Effects Technician(Keith Vanderlaan's Captive Audience Productions Inc) 120935 13000045
Consuelo Duran Makeup Effects Effects Technician(Keith Vanderlaan's Captive Audience Productions Inc) 120935 13000046
Jack Firman Makeup Effects Effects Technician(Keith Vanderlaan's Captive Audience Productions Inc) 120935 13000047
Lisa Fornadley Makeup Effects Effects Technician(Keith Vanderlaan's Captive Audience Productions Inc) 120935 13000048
Nathan Franson Makeup Effects Effects Technician(Keith Vanderlaan's Captive Audience Productions Inc) 120935 13000049
Christopher Gallaher Makeup Effects Effects Technician(Keith Vanderlaan's Captive Audience Productions Inc) 120935 13000050
Sonny Gonzalez Makeup Effects Effects Technician(Keith Vanderlaan's Captive Audience Productions Inc) 120935 13000051
Chris Hampton Makeup Effects Effects Technician(Keith Vanderlaan's Captive Audience Productions Inc) 120935 13000052
Tim Jarvis Makeup Effects Effects Technician(Keith Vanderlaan's Captive Audience Productions Inc) 120935 13000053
John Kim Makeup Effects Effects Technician(Keith Vanderlaan's Captive Audience Productions Inc) 120935 13000054
Kristen Lobstein Makeup Effects Effects Technician(Keith Vanderlaan's Captive Audience Productions Inc) 120935 13000055
Brian Meck Makeup Effects Effects Technician(Keith Vanderlaan's Captive Audience Productions Inc) 120935 13000056
Verena Mercenier Makeup Effects Effects Technician(Keith Vanderlaan's Captive Audience Productions Inc) 120935 13000057
Mark Nieman Makeup Effects Effects Technician(Keith Vanderlaan's Captive Audience Productions Inc) 120935 13000058
Linda Benevente-Notaro Makeup Effects Effects Technician(Keith Vanderlaan's Captive Audience Productions Inc) 120935 13000059
Michael O'Brien Makeup Effects Effects Technician(Keith Vanderlaan's Captive Audience Productions Inc) 120935 13000060
Mimi Palazon Makeup Effects Effects Technician(Keith Vanderlaan's Captive Audience Productions Inc) 120935 13000061
James Parr Makeup Effects Effects Technician(Keith Vanderlaan's Captive Audience Productions Inc) 120935 13000062
Gary Pawlowski Makeup Effects Effects Technician(Keith Vanderlaan's Captive Audience Productions Inc) 120935 13000063
Ted Pendergraft Makeup Effects Effects Technician(Keith Vanderlaan's Captive Audience Productions Inc) 120935 13000064
Michael Peterson Makeup Effects Effects Technician(Keith Vanderlaan's Captive Audience Productions Inc) 120935 13000065
Robert Ramos Makeup Effects Effects Technician(Keith Vanderlaan's Captive Audience Productions Inc) 120935 13000066
Saeid Rastegar Makeup Effects Effects Technician(Keith Vanderlaan's Captive Audience Productions Inc) 120935 13000067
Colin Recchio Makeup Effects Effects Technician(Keith Vanderlaan's Captive Audience Productions Inc) 120935 13000068
William Ritter Makeup Effects Effects Technician(Keith Vanderlaan's Captive Audience Productions Inc) 120935 13000069
Sam Sainz Makeup Effects Effects Technician(Keith Vanderlaan's Captive Audience Productions Inc) 120935 13000070
Terry Sandin Makeup Effects Effects Technician 120935 13000071
Leticia Sandoval Makeup Effects Effects Technician(Keith Vanderlaan's Captive Audience Productions Inc) 120935 13000072
John Shea Makeup Effects Effects Technician(Keith Vanderlaan's Captive Audience Productions Inc) 120935 13000073
Brian Vandorn Makeup Effects Effects Technician(Keith Vanderlaan's Captive Audience Productions Inc) 120935 13000074
Laura Baker Set Costumer n/a 121008 13000075
Nancy Smytka Set Costumer n/a 121008 13000076
Catherine Pena Set Costumer n/a 121008 13000077
Silvia Raiano Set Costumer n/a 121008 13000078
Jorge Gonzalez Set Costumer n/a 121008 13000079
Serena Fiumi Set Costumer n/a 121008 13000080
Renata Rysava Set Costumer n/a 121008 13000081
Marie Charvatova Set Costumer (2nd Unit - Prague) 121008 13000082
Jackie Cheng Set Costumer (2nd Unit - Prague) 121008 13000083
Rossano Marchi Set Costumer (2nd Unit - Prague) 121008 13000084
Jitka Svecova Set Costumer (2nd Unit - Prague) 121008 13000085
Viera Zvonarova Set Costumer (2nd Unit - Prague) 121008 13000086
Greg Cannom Special Makeup Effects n/a 120881 13000087
Hossein Namdar Tailor n/a 120990 13000088
Concetta Iannelli Wardrobe Workshop Head 120823 13000089
Silvia Guidoni Wardrobe Workshop Mistress 120823 13000090
Salvatore Salzano Wardrobe Workshop Master 120823 13000091
Rossana Nicoletta Wardrobe Assistant Workshop Assistant 120809 13000092
Luca Canfora Wardrobe Assistant Workshop Assistant 120809 13000093
Jirina Eisenhamerova Wardrobe Assistant Workshop Assistant 120809 13000094
Lucie Hefnerova Wardrobe Assistant Workshop Assistant 120809 13000095
Lucie Krausova Wardrobe Assistant Workshop Assistant 120809 13000096
Jana Subrtova Wardrobe Assistant Workshop Assistant 120809 13000097
Chris Jargo ADR n/a 120912 14000001
Chris Fitzgerald ADR n/a 120912 14000002
David Lucarelli ADR n/a 120912 14000003
Brian Gallagher ADR n/a 120912 14000004
Alex Beddow ADR n/a 120912 14000005
Michelle Pazer ADR Editor n/a 220 14000006
Anna MacKenzie ADR Editor n/a 220 14000007
Zack Davis ADR Editor n/a 220 14000008
Victoria Sampson ADR Editor n/a 220 14000009
Thomas Whiting ADR Editor n/a 220 14000010
Greg Steele ADR Mixer n/a 227 14000011
Charleen Richards ADR Mixer n/a 227 14000012
Bobby Johanson ADR Mixer n/a 227 14000013
Peter Gleaves ADR Mixer n/a 227 14000014
Tony Negrete Assistant Sound Editor n/a 222 14000015
Phillip Morrill Assistant Sound Editor n/a 222 14000016
Bob Bowman Assistant Sound Editor n/a 222 14000017
Anthony Ortiz Boom Operator n/a 215 14000018
Andrew Griffiths Boom Operator (Prague Unit) 215 14000019
Douglas Shamburger Boom Operator (2nd Unit - Los Angeles) 215 14000020
Chris Diamond Boom Operator (2nd Unit - Los Angeles) 215 14000021
Roman Rigo Boom Operator (2nd Unit - Prague) 215 14000022
Craig Jaeger Foley n/a 120961 14000023
Dan O'Connell Foley Artist n/a 223 14000024
John Cucci Foley Artist n/a 223 14000025
Lou Kleinman Foley Editor n/a 221 14000026
James Ashwill Foley Mixer n/a 224 14000027
Michael Keller Rerecording Mixer Additional Rerecording Mixer 120856 14000028
Dino DiMuro Sound Effects Editor n/a 327 14000029
Chris Assells Sound Effects Editor n/a 327 14000030
Ezra Dweck Sound Effects Editor n/a 327 14000031
Dan Hegeman Sound Effects Editor n/a 327 14000032
Peter Staubli Sound Effects Editor n/a 327 14000033
Bruce Tanis Sound Effects Editor n/a 327 14000034
Bryan Bowen Sound Effects Editor n/a 327 14000035
Scott Sanders Sound Effects Editor n/a 327 14000036
Harry Cohen Sound Effects Editor n/a 327 14000037
Chris Munro Sound Mixer n/a 230 14000038
Leslie Shatz Sound Mixer n/a 230 14000039
David Parker Sound Mixer n/a 230 14000040
Dennis Sands Sound Mixer n/a 230 14000041
Susumu Tokunow Sound Mixer (2nd Unit - Los Angeles) 230 14000042
Petr Forejt Sound Mixer (2nd Unit - Prague) 230 14000043
Drew Webster Sound Recordist n/a 331 14000044
Craig Mann Sound Recordist n/a 331 14000045
Gary Simpson Sound Recordist n/a 331 14000046
Karen Panders Supervising Sound Editor n/a 328 14000047
Per Hallberg Supervising Sound Editor n/a 328 14000048
Karen Landers Supervising Sound Editor n/a 328 14000049
Lynn Ledgerwood Rigging Grip Special Rigging(Illusion Arts Inc) 120944 15000001
Ekkehard Boehnel Rigging Grip Best Boy Rigging Grip(Prague Unit) 120944 15000002
Dana Arnold Rigging Gaffer n/a 120937 15000003
Jeffrey Soderberg Rigging Gaffer (Prague Unit) 120937 15000004
Pavel Caslavsky Rigging Gaffer (Prague Unit) 120937 15000005
Miro Zila Rigging Gaffer (Prague Unit) 120937 15000006
Werner Schelzig Rigging Gaffer (2nd Unit - Prague) 120937 15000007
Vladimir Holzknecht Rigging Gaffer (2nd Unit - Prague) 120937 15000008
Rick Pratt Key Rigging Grip n/a 120946 15000009
James Shelton Key Grip n/a 263 15000010
Jiri Gazda Key Grip (Prague Unit) 263 15000011
Ben Beaird Key Grip (2nd Unit - Los Angeles) 263 15000012
William Patsos Key Grip (2nd Unit - Prague) 263 15000013
Mark Sannes Key Grip (2nd Unit - Prague) 263 15000014
Roman Hodek Key Grip (2nd Unit - Prague) 263 15000015
Richard Artman Grip n/a 365 15000016
Craig Brown Grip n/a 365 15000017
Scott Carden Grip n/a 365 15000018
Joe Kelly Grip n/a 365 15000019
Lonnie Leslie Grip n/a 365 15000020
Pablo Santiago Grip n/a 365 15000021
Mike Simko Grip n/a 365 15000022
Dave Walker Grip n/a 365 15000023
Daniel Havelka Grip (2nd Unit - Prague) 365 15000024
Jiri Hovorka Grip (2nd Unit - Prague) 365 15000025
Jan Kovarik Grip (2nd Unit - Prague) 365 15000026
Larry Wallace Gaffer n/a 268 15000027
Ondrej Arnautov Gaffer (Prague Unit) 268 15000028
Gary Tandrow Gaffer (2nd Unit - Los Angeles) 268 15000029
Patrick Reddish Gaffer (2nd Unit - Prague) 268 15000030
Petr Konrad Gaffer (2nd Unit - Prague) 268 15000031
Jeffrey Amaral Electrician n/a 450 15000032
Jason Leeds Electrician n/a 450 15000033
John Linares Electrician n/a 450 15000034
George MacDonald Electrician n/a 450 15000035
William Mayberry Electrician n/a 450 15000036
Greg Patterson Electrician n/a 450 15000037
Jason Santelli Electrician n/a 450 15000038
Noah Shain Electrician n/a 450 15000039
Larry Wallace Electrician n/a 450 15000040
Michael Yope Electrician n/a 450 15000041
Richard Carden Dolly Grip n/a 264 15000042
Gary Beaird Dolly Grip n/a 264 15000043
Karel Charvat Dolly Grip (Prague Unit) 264 15000044
Jeffrey Kunkel Dolly Grip (2nd Unit - Los Angeles) 264 15000045
Steven Robertson Dolly Grip (2nd Unit - Los Angeles) 264 15000046
Rocky Quiroz Cable Operator Cableman 120964 15000047
Jan Skala Cable Operator Cableman(Prague Unit) 120964 15000048
Kyle Carden Best Boy Grip n/a 265 15000049
Kevin Fitzgerald Best Boy Grip (2nd Unit - Los Angeles) 265 15000050
Keith Bunting Best Boy Grip (2nd Unit - Prague) 265 15000051
Milos Kabela Best Boy Grip (2nd Unit - Prague) 265 15000052
Borek Klecka Best Boy Electric (Prague Unit) 259 15000053
Vaclav Korcik Best Boy Electric (Prague Unit) 259 15000054
Igor Murco Best Boy Electric (Prague Unit) 259 15000055
George Lozano Best Boy Electric (2nd Unit - Los Angeles) 259 15000056
Petr Sulc Best Boy Electric (2nd Unit - Prague) 259 15000057
Adam Chambers Best Boy n/a 120885 15000058
Rick Senteno Best Boy Best Boy Rigging 120885 15000059
Hilary Klym Best Boy Best Boy Rigging 120885 15000060
Nicole Furia Production Accountant Production Controller 282 16000001
Eric Layne Accountant n/a 120802 16000002
Charlie Araki Accountant Construction Accountant 120802 16000003
Janette Evans Accountant n/a 120802 16000004
David Romano Accountant n/a 120802 16000005
Vera Trousilova Accountant (Prague Unit) 120802 16000006
Lisa Felski Post-Production Accountant n/a 120979 16000007
Richard Castro Assistant Accountant First Assistant Accountant 120950 16000008
Carole Humphreys Assistant Accountant Second Assistant Accountant 120950 16000009
Mahnaz Mahdavi Assistant Accountant Second Assistant Accountant 120950 16000010
Jennifer Tamez Assistant Accountant Second Assistant Accountant 120950 16000011
Laura Tiz Assistant Accountant Second Assistant Accountant 120950 16000012
Iva Lukesova Assistant Accountant (Prague Unit) 120950 16000013
Marcela Soldatova Assistant Accountant (Prague Unit) 120950 16000014
Michal Engrth Assistant Accountant (Prague Unit) 120950 16000015
Debra Brown Choreographer n/a 120803 17000001
Alex MacDonald Motion Control Cablecam Operator(Prague Unit) 121053 19000001
Chad Stahelski Stunt Coordinator Fight Coordinator 120804 19000002
Chad Stahelski Stunt Coordinator n/a 120804 19000003
Martin Hub Stunt Coordinator (Prague Unit) 120804 19000004
Troy Brown Stunt Coordinator n/a 120804 19000005
R Rondell Stunt Coordinator n/a 120804 19000006
Richard Bradshaw Stunt Double n/a 120980 19000007
Karin Silvestri Stunt Double n/a 120980 19000008
Mike Gunther Stunt Double n/a 120980 19000009
Mike Justus Stunt Double n/a 120980 19000010
David Leitch Stunt Double n/a 120980 19000011
Matt McColm Stunt Double n/a 120980 19000012
Danny Wynands Stunt Double n/a 120980 19000013
Troy Brown Stunt Double n/a 120980 19000014
Sandy Berumen Stunts n/a 240 19000015
Debbie Carrington Stunts n/a 240 19000016
Laura Dash Stunts n/a 240 19000017
Christian Fletcher Stunts n/a 240 19000018
Grant Fletcher Stunts n/a 240 19000019
Tad Griffith Stunts n/a 240 19000020
Joseph Griffo Stunts n/a 240 19000021
Freddie Hice Stunts n/a 240 19000022
Heather Kraft Stunts n/a 240 19000023
Oakley Lehman Stunts n/a 240 19000024
Billy Lucas Stunts n/a 240 19000025
Robert Marrs Stunts n/a 240 19000026
Heidi Moneymaker Stunts n/a 240 19000027
Bob McDougall Stunts n/a 240 19000028
Mario Munoz Stunts n/a 240 19000029
Mark Munoz Stunts n/a 240 19000030
Michael Munoz Stunts n/a 240 19000031
Douglas Neithercut Stunts n/a 240 19000032
Larry Nicholas Stunts n/a 240 19000033
Bobby Porter Stunts n/a 240 19000034
Mark Povinelli Stunts n/a 240 19000035
Tim Rigby Stunts n/a 240 19000036
Debbie Ross Stunts n/a 240 19000037
Misty Rosas Stunts n/a 240 19000038
Deep Roy Stunts n/a 240 19000039
Dave Schultz Stunts n/a 240 19000040
Doug Snively Stunts n/a 240 19000041
Monty Stuart Stunts n/a 240 19000042
Carly Thomas Stunts n/a 240 19000043
Tim Trella Stunts n/a 240 19000044
Aaron Walters Stunts n/a 240 19000045
Troy Wood Stunts n/a 240 19000046
Dana Woods Stunts n/a 240 19000047
Pavel Bezdek Stunts (Prague Unit) 240 19000048
Rudolf Bok Stunts (Prague Unit) 240 19000049
Petr Bozdech Stunts (Prague Unit) 240 19000050
Viktor Cervenka Stunts (Prague Unit) 240 19000051
Frantisek Deak Stunts (Prague Unit) 240 19000052
Zuzana Drdacka Stunts (Prague Unit) 240 19000053
Petr Drozda Stunts (Prague Unit) 240 19000054
Zdenek Dvoracek Stunts (Prague Unit) 240 19000055
Hana Dvorska Stunts (Prague Unit) 240 19000056
Michal Grun Stunts (Prague Unit) 240 19000057
Rene Hajek Stunts (Prague Unit) 240 19000058
Romana Hajkova Stunts (Prague Unit) 240 19000059
Antonin Hausknecht Stunts (Prague Unit) 240 19000060
Petr Hnetkovsky Stunts (Prague Unit) 240 19000061
Jan Horky Stunts (Prague Unit) 240 19000062
Petr Horacek Stunts (Prague Unit) 240 19000063
Jiri Horky Stunts (Prague Unit) 240 19000064
Eda Hubata Stunts (Prague Unit) 240 19000065
Blanka Jarosova Stunts (Prague Unit) 240 19000066
Filip Kadlec Stunts (Prague Unit) 240 19000067
Jindrich Klaus Stunts (Prague Unit) 240 19000068
Ales Kosnar Stunts (Prague Unit) 240 19000069
Jiri Kraus Stunts (Prague Unit) 240 19000070
Robert Krejcik Stunts (Prague Unit) 240 19000071
Milos Kulhavy Stunts (Prague Unit) 240 19000072
Robert Lahoda Stunts (Prague Unit) 240 19000073
Ladislav Lahoda Stunts (Prague Unit) 240 19000074
Miroslav Lhotka Stunts (Prague Unit) 240 19000075
Dimo Lipitkovsky Stunts (Prague Unit) 240 19000076
David Listvan Stunts (Prague Unit) 240 19000077
Ivan Mares Stunts (Prague Unit) 240 19000078
Klara Moravkova Stunts (Prague Unit) 240 19000079
David Mottl Stunts (Prague Unit) 240 19000080
Pavel Myslik Stunts (Prague Unit) 240 19000081
Miroslav Navratil Stunts (Prague Unit) 240 19000082
Vaclav Pacal Stunts (Prague Unit) 240 19000083
Tomas Peterac Stunts (Prague Unit) 240 19000084
Jaroslav Peterka Stunts (Prague Unit) 240 19000085
Jan Petrina Stunts (Prague Unit) 240 19000086
Jaroslav Psenicka Stunts (Prague Unit) 240 19000087
Ales Putikk Stunts (Prague Unit) 240 19000088
Petr Sekanina Stunts (Prague Unit) 240 19000089
Jiri Simbersky Stunts (Prague Unit) 240 19000090
Klara Slavikova Stunts (Prague Unit) 240 19000091
Milan Slepicka Stunts (Prague Unit) 240 19000092
Zdenek Stadherr Stunts (Prague Unit) 240 19000093
Tomas Tobola Stunts (Prague Unit) 240 19000094
Miroslav Valka Stunts (Prague Unit) 240 19000095
Karel Vavrovec Stunts (Prague Unit) 240 19000096
Petr Vlasak Stunts (Prague Unit) 240 19000097
Pavel Vokoun Stunts (Prague Unit) 240 19000098
Jan Vosmik Stunts (Prague Unit) 240 19000099
Kamila Zenkerova Stunts (Prague Unit) 240 19000100
Steve Dent Animal Wrangler Head Horse Master(Prague Unit) 120863 20000001
Jim Lockwood Animal Wrangler Horse Master(Prague Unit) 120863 20000002
Mike Boyle Animal Wrangler Horse Master(Prague Unit) 120863 20000003
Brook Mansbridge Construction Foreman General Foreman 277 21000001
David Gabrielli Construction Foreman General Foreman 277 21000002
Phillip Vargas Construction Foreman Lead Labor Foreman 277 21000003
Sergio Acevedo Construction Foreman Labor Foreman 277 21000004
Rainer Wolf Construction Foreman Labor Foreman 277 21000005
Darren Wooley Construction Foreman Labor Foreman 277 21000006
Butch West Construction Coordinator n/a 276 21000007
Ray Barrett Construction Coordinator (Prague Unit) 276 21000008
Johnny McIntyre Construction Labor Gangboss 120900 21000009
Eric Giese Construction Toolman 120900 21000010
Pavel Werner Construction (Prague Unit) 120900 21000011
Dalibor Tvrznik Construction (Prague Unit) 120900 21000012
Miroslav Mraz Construction (2nd Unit - Prague) 120900 21000013
Vladimir Pribyslavsky Construction (2nd Unit - Prague) 120900 21000014
Francis White Welder Welding Foreman 121059 21000015
Alexander Scutti Plasterer Lead Plasterer 121097 21000016
Luke Adkins Plasterer n/a 121097 21000017
Michael Carroll Plasterer n/a 121097 21000018
Brian Fernandez Plasterer n/a 121097 21000019
Arturo Guzman Plasterer n/a 121097 21000020
Adam Scutti Plasterer n/a 121097 21000021
Jared Treppepi Plasterer n/a 121097 21000022
Barry Vine Plasterer n/a 121097 21000023
Salvador Anaya Plasterer Plasterer Gangboss 121097 21000024
Anthony Cope Plasterer Plasterer Gangboss 121097 21000025
Matthew Fuchs Plasterer Plasterer Gangboss 121097 21000026
Carlos Perez Plasterer Plasterer Gangboss 121097 21000027
Bruce Morin Craft Service n/a 120903 22000001
Maria Nunez Craft Service (2nd Unit - Los Angeles) 120903 22000002
Tomas Jeseticky Catering Caterer 120954 22000003
Thomas Lindley Catering Caterer(2nd Unit - Los Angeles) 120954 22000004
Ben Snow Visual Effects Supervisor n/a 249 23000001
Scott Squires Visual Effects Supervisor n/a 249 23000002
Joe Letteri Visual Effects Supervisor (Weta Digital Ltd) 249 23000003
Mark Freund Visual Effects Supervisor (Pacific Title & Arts Studio) 249 23000004
Chris Jones Visual Effects Supervisor (Zoic Studios Inc) 249 23000005
Gregory Liegey Visual Effects Supervisor (CIS Hollywood) 249 23000006
David Blitstein Special Effects Supervisor Special Effects Set Supervisor(2nd Unit - Prague) 545 23000007
Rpin Suwannath Effects Supervisor Previsualization Supervisor 120866 23000008
Tim McLaughlin Effects Supervisor Creature Supervisor(ILM) 120866 23000009
Andrew Cawrse Effects Supervisor Digital Model Supervisor(ILM) 120866 23000010
Frank Gravatt Effects Supervisor Digital Model Supervisor(ILM) 120866 23000011
Bruce Holcomb Effects Supervisor Digital Model Supervisor(ILM) 120866 23000012
Jean-Claude Langer Effects Supervisor Viewpaint Supervisor(ILM) 120866 23000013
Jean Bolte Effects Supervisor Viewpaint Supervisor(ILM) 120866 23000014
Katie Morris Effects Supervisor Roto Supervisor(ILM) 120866 23000015
Katie Morris Effects Supervisor Digital Paint Supervisor(ILM) 120866 23000016
Bruce Vecchitto Effects Supervisor Digital Color Timing Supervisor(ILM) 120866 23000017
Michael Lynch Effects Supervisor Model Shop Supervisor(ILM) 120866 23000018
Monique Gougeon Effects Supervisor Stage Production Supervisor(ILM) 120866 23000019
Richard Patterson Effects Supervisor Digital Supervisor(Illusion Arts Inc) 120866 23000020
Charles Tait Effects Supervisor 2-D Sequence Supervisor(Weta Digital Ltd) 120866 23000021
Jon Allitt Effects Supervisor Massive Supervisor(Weta Digital Ltd) 120866 23000022
Adam Stark Effects Supervisor Digital Imaging Supervisor(Digiscope LLC) 120866 23000023
Joe Francis Effects Supervisor 3-D Supervisor(Pacific Title & Arts Studio) 120866 23000024
Jennifer Bell Visual Effects Producer n/a 243 23000025
Gretchen Libby Visual Effects Producer (ILM) 243 23000026
Joseph Grossberg Visual Effects Producer n/a 243 23000027
Judith Weaver Visual Effects Producer Visual Effects Executive Producer(ILM) 243 23000028
Catherine Sudolcan Visual Effects Producer (Illusion Arts Inc) 243 23000029
Eileen Moran Visual Effects Producer Visual Effects Executive Producer(Weta Digital Ltd) 243 23000030
Annette Wullems Visual Effects Producer (Weta Digital Ltd) 243 23000031
Mary Stuart Visual Effects Producer Visual Effects Executive Producer(Digiscope LLC) 243 23000032
Laurel Schulman Visual Effects Producer (Digiscope LLC) 243 23000033
Loni Peristere Visual Effects Producer Visual Effects Executive Producer(Zoic Studios Inc) 243 23000034
Kristen Branan Visual Effects Producer (Zoic Studios Inc) 243 23000035
Julie Orosz Visual Effects Producer (CIS Hollywood) 243 23000036
Terra Bliss-Alvarez Visual Effects Producer Digital Intermediate Producer(EFILM) 243 23000037
David Tanaka Visual Effects Editor (ILM) 614 23000038
Nic Anastassiou Visual Effects Editor (ILM) 614 23000039
Carey Burens Visual Effects Editor (ILM) 614 23000040
Larry Hoki Visual Effects Editor (ILM) 614 23000041
Nick Provenzano Visual Effects Editor (ILM) 614 23000042
Michelle Rothburgh Visual Effects Editor (Illusion Arts Inc) 614 23000043
Nathan Fitzgerald Visual Effects Editor Digital Intermediate Editor(EFILM) 614 23000044
Ronald Goldstein Special Effects Foreman n/a 250 23000045
Mario Vanillo Special Effects Foreman n/a 250 23000046
Ryan Arndt Special Effects Foreman n/a 250 23000047
Geoff Heron Special Effects Foreman Practical Effects Supervisor(ILM) 250 23000048
Robert Clot Special Effects Foreman Practical Effects Foreman(ILM) 250 23000049
Steve Cremin Special Effects Foreman (Prague Unit) 250 23000050
David Heron Special Effects Foreman (Prague Unit) 250 23000051
Pavel Sagner Special Effects Foreman Special Effects Set Foreman(2nd Unit - Prague) 250 23000052
Jeanmarie King Visual Effects Visual Effects Associate Producer(ILM) 419 23000053
Connie Kennedy Visual Effects n/a 419 23000054
Celia Haliquist Visual Effects n/a 419 23000055
James Madigan Visual Effects n/a 419 23000056
Christine Cram Visual Effects Visual Effects Post-Production Coordinator 419 23000057
Doug Griffin Visual Effects Motion Capture Lead(ILM) 419 23000058
Michael Sanders Visual Effects Motion Capture Technician(ILM) 419 23000059
Kevin Wooley Visual Effects Motion Capture Technician(ILM) 419 23000060
Wayne Billheimer Visual Effects Visual Effects Location Coordinator(ILM) 419 23000061
Nina Fallon Visual Effects (ILM) 419 23000062
Glenn Karpf Visual Effects (ILM) 419 23000063
Gordon Wittmann Visual Effects (ILM) 419 23000064
Jill Hughes Visual Effects (ILM) 419 23000065
Laura Denicke Visual Effects (ILM) 419 23000066
Sarah Peacock Visual Effects (ILM) 419 23000067
Lori Arnold Visual Effects (ILM) 419 23000068
Bill Barr Visual Effects Stage Support(ILM) 419 23000069
Berny Demolski Visual Effects Stage Support(ILM) 419 23000070
Michael Olague Visual Effects Stage Support(ILM) 419 23000071
Bill Taylor Visual Effects (Illusion Arts Inc) 419 23000072
Collin Fowler Visual Effects (Illusion Arts Inc) 419 23000073
Marvyn Young Visual Effects (Weta Digital Ltd) 419 23000074
Steve Austin Special Effects Technician n/a 242 23000075
Bill Cobb Special Effects Technician n/a 242 23000076
Matt Downey Special Effects Technician n/a 242 23000077
John Downey Special Effects Technician n/a 242 23000078
Manny Epstein Special Effects Technician n/a 242 23000079
Ron Epstein Special Effects Technician n/a 242 23000080
John Fleming Special Effects Technician n/a 242 23000081
Ray Hoffman Special Effects Technician n/a 242 23000082
Joseph Judd Special Effects Technician n/a 242 23000083
Bruce Khteian Special Effects Technician n/a 242 23000084
Jay King Special Effects Technician n/a 242 23000085
Bruce Kuroyama Special Effects Technician n/a 242 23000086
Roland Loew Special Effects Technician n/a 242 23000087
Joe Love Special Effects Technician n/a 242 23000088
Bruce Minkus Special Effects Technician n/a 242 23000089
Bryan Phillips Special Effects Technician n/a 242 23000090
Alan Rifkin Special Effects Technician n/a 242 23000091
James Rollins Special Effects Technician n/a 242 23000092
Glenn Thomas Special Effects Technician n/a 242 23000093
Leo Solis Special Effects Technician n/a 242 23000094
Douglas Ziegler Special Effects Technician n/a 242 23000095
Robert Slater Special Effects Technician n/a 242 23000096
Oscar Orona Special Effects Technician n/a 242 23000097
Agustin Toral Special Effects Technician n/a 242 23000098
Randy Schweisow Special Effects Technician n/a 242 23000099
Jerry Constantine Special Effects Technician Effects Technician 242 23000100
Ondrej Nierostek Special Effects Technician (Prague Unit) 242 23000101
Garry Cooper Special Effects Technician (Prague Unit) 242 23000102
Ante Dugandzic Special Effects Technician (Prague Unit) 242 23000103
Christian Eubank Special Effects Technician (Prague Unit) 242 23000104
Steven Ficke Special Effects Technician (Prague Unit) 242 23000105
Mark Gullesserian Special Effects Technician (Prague Unit) 242 23000106
Thomas Homsher Special Effects Technician (Prague Unit) 242 23000107
Garth Inns Special Effects Technician (Prague Unit) 242 23000108
Nick Karas Special Effects Technician (Prague Unit) 242 23000109
William Kennedy Special Effects Technician (Prague Unit) 242 23000110
Joe Klein Special Effects Technician (Prague Unit) 242 23000111
Tom Knott Special Effects Technician (Prague Unit) 242 23000112
William Lee Special Effects Technician (Prague Unit) 242 23000113
Darren May Special Effects Technician (Prague Unit) 242 23000114
Edward Reiff Special Effects Technician (Prague Unit) 242 23000115
Alan Rifkin Special Effects Technician (Prague Unit) 242 23000116
Michael Rifkin Special Effects Technician (Prague Unit) 242 23000117
Christopher Suarez Special Effects Technician (Prague Unit) 242 23000118
Glenn Thomas Special Effects Technician (Prague Unit) 242 23000119
Tom Tokunaga Special Effects Technician (Prague Unit) 242 23000120
Andy Weder Special Effects Technician (Prague Unit) 242 23000121
Douglas Ziegler Special Effects Technician (Prague Unit) 242 23000122
Milos Brossinger Special Effects Technician (Prague Unit) 242 23000123
Miroslav Miclik Special Effects Technician (Prague Unit) 242 23000124
Vaclav Moravec Special Effects Technician (Prague Unit) 242 23000125
Jan Moro Special Effects Technician (Prague Unit) 242 23000126
Karel Sebl Special Effects Technician (Prague Unit) 242 23000127
Stanislav Smeral Special Effects Technician (Prague Unit) 242 23000128
Karel Solc Special Effects Technician (Prague Unit) 242 23000129
Boris Tatarov Special Effects Technician (Prague Unit) 242 23000130
Rudolf Tudzaroff Special Effects Technician (Prague Unit) 242 23000131
Jakub Wudy Special Effects Technician (Prague Unit) 242 23000132
Thomas Fisher Special Effects Coordinator n/a 241 23000133
Scott Fisher Special Effects Coordinator n/a 241 23000134
Garry Elmendorf Special Effects Coordinator (Prague Unit) 241 23000135
Helga Salmena Effects Coordinator Digital Intermediate Coordinator(EFILM) 120917 23000136
Daniel Jeannette Animation Supervisor n/a 120918 23000137
Hal Hickel Animation Supervisor Additional Animation Supervisor 120918 23000138
Steve Nichols Animation Supervisor Animation Associate Supervisor(ILM) 120918 23000139
Julie D'Antoni Animation Supervisor Animation Associate Producer(ILM) 120918 23000140
Jeffrey Benedict Animation Supervisor Sequence Supervisor(ILM) 120918 23000141
Ian Christie Animation Supervisor Sequence Supervisor(ILM) 120918 23000142
Raul Essig Animation Supervisor Sequence Supervisor(ILM) 120918 23000143
Carl Frederick Animation Supervisor Sequence Supervisor(ILM) 120918 23000144
Jeremy Goldman Animation Supervisor Sequence Supervisor(ILM) 120918 23000145
Robert Hoffmeister Animation Supervisor Sequence Supervisor(ILM) 120918 23000146
Hayden Landis Animation Supervisor Sequence Supervisor(ILM) 120918 23000147
Sean Mackenzie Animation Supervisor Sequence Supervisor(ILM) 120918 23000148
Tia Marshall Animation Supervisor Sequence Supervisor(ILM) 120918 23000149
Patrick Myers Animation Supervisor Sequence Supervisor(ILM) 120918 23000150
Nigel Sumner Animation Supervisor Sequence Supervisor(ILM) 120918 23000151
John Walker Animation Supervisor Sequence Supervisor(ILM) 120918 23000152
Thomas Zils Animation Supervisor Sequence Supervisor(ILM) 120918 23000153
Grady Cofer Animation Supervisor Sabre Supervisor(ILM) 120918 23000154
Miguel Fuertes Animation Supervisor Animation Sequence Supervisor(ILM) 120918 23000155
Leslie Fulton Animation Supervisor (ILM) 120918 23000156
Howard Anderson Titles and Opticals Opticals 121075 23000157
Chris Foreman Software Engineer Technical & Computer Support(ILM) 121071 23000158
Ryan Jones Software Engineer Technical & Computer Support(ILM) 121071 23000159
Emily Kluczynski Software Engineer Technical & Computer Support(ILM) 121071 23000160
David Nahman-Ramos Software Engineer Technical & Computer Support(ILM) 121071 23000161
Neil Robinson Software Engineer Technical & Computer Support(ILM) 121071 23000162
Ken Bryan Modelmaker Digital Modeler(ILM) 120919 23000163
Pamela Choy Modelmaker Digital Modeler(ILM) 120919 23000164
Jack Haye Modelmaker Digital Modeler(ILM) 120919 23000165
Jung-Seung Hong Modelmaker Digital Modeler(ILM) 120919 23000166
Yiu-Yun Hsieh Modelmaker Digital Modeler(ILM) 120919 23000167
Lana Lan Modelmaker Digital Modeler(ILM) 120919 23000168
Lenny Lee Modelmaker Digital Modeler(ILM) 120919 23000169
Alyson Markell Modelmaker Digital Modeler(ILM) 120919 23000170
Giovanni Nakpil Modelmaker Digital Modeler(ILM) 120919 23000171
Maurice Novembre Modelmaker Digital Modeler(ILM) 120919 23000172
Mark Siegel Modelmaker Digital Modeler(ILM) 120919 23000173
Hong Suh Modelmaker Digital Modeler(ILM) 120919 23000174
Omar Velasco Modelmaker Digital Modeler(ILM) 120919 23000175
Lauren Abrams Modelmaker (ILM) 120919 23000176
Charlie Bailey Modelmaker (ILM) 120919 23000177
Tori Belleci Modelmaker (ILM) 120919 23000178
Don Bies Modelmaker (ILM) 120919 23000179
Robert Edwards Modelmaker (ILM) 120919 23000180
Steve Gawley Modelmaker (ILM) 120919 23000181
Jon Guidinger Modelmaker (ILM) 120919 23000182
Nelson Hall Modelmaker (ILM) 120919 23000183
Grant Imahara Modelmaker (ILM) 120919 23000184
Erik Jensen Modelmaker (ILM) 120919 23000185
Todd Lookinland Modelmaker (ILM) 120919 23000186
Richard Miller Modelmaker (ILM) 120919 23000187
David Murphy Modelmaker (ILM) 120919 23000188
Randy Ottenberg Modelmaker (ILM) 120919 23000189
Lorne Peterson Modelmaker (ILM) 120919 23000190
Thomas Proost Modelmaker (ILM) 120919 23000191
Mark Walas Modelmaker (ILM) 120919 23000192
Syd Dutton Matte Painter Matte Painting Supervisor 120959 23000193
Brett Northcutt Matte Painter Lead Digital Matte Artist(ILM) 120959 23000194
Richard Bluff Matte Painter Digital Matte Artist(ILM) 120959 23000195
Toshiyuki Maeda Matte Painter Digital Matte Artist(ILM) 120959 23000196
Yusei Uesugi Matte Painter Digital Matte Artist(ILM) 120959 23000197
Wei Zheng Matte Painter Digital Matte Artist(ILM) 120959 23000198
Kelvin McIlwain Matte Painter Matte Painting Supervisor(Illusion Arts Inc) 120959 23000199
Justin Brandstater Matte Painter Matte Artist(Illusion Arts Inc) 120959 23000200
Bob Scifo Matte Painter Matte Artist(Illusion Arts Inc) 120959 23000201
Rocco Gioffre Matte Painter Matte Artist(Illusion Arts Inc) 120959 23000202
Alp Altiner Matte Painter Matte Artist(Illusion Arts Inc) 120959 23000203
Dylan Cole Matte Painter (Weta Digital Ltd) 120959 23000204
Scott Meadows Digital Effects Artist Previsualization Artist 120960 23000205
Mike Makara Digital Effects Artist Previsualization Artist 120960 23000206
John Lee Digital Effects Artist Previsualization Artist 120960 23000207
Todd Vaziri Digital Effects Artist Lead Compositor(ILM) 120960 23000208
Brian Connor Digital Effects Artist Lead Compositor(ILM) 120960 23000209
Francois Lambert Digital Effects Artist Lead Compositor(ILM) 120960 23000210
Jon Alexander Digital Effects Artist Compositor(ILM) 120960 23000211
Leah Anton Digital Effects Artist Compositor(ILM) 120960 23000212
Joel Behrens Digital Effects Artist Compositor(ILM) 120960 23000213
Matt Brumit Digital Effects Artist Compositor(ILM) 120960 23000214
Don Crawford Digital Effects Artist Compositor(ILM) 120960 23000215
Scott David Digital Effects Artist Compositor(ILM) 120960 23000216
David Deuber Digital Effects Artist Compositor(ILM) 120960 23000217
Sam Edwards Digital Effects Artist Compositor(ILM) 120960 23000218
Bill Eyler Digital Effects Artist Compositor(ILM) 120960 23000219
Angela Giannoni Digital Effects Artist Compositor(ILM) 120960 23000220
Nathalie Girard Digital Effects Artist Compositor(ILM) 120960 23000221
Kelly Granite Digital Effects Artist Compositor(ILM) 120960 23000222
Sherry Hitch Digital Effects Artist Compositor(ILM) 120960 23000223
Heather Hoyland Digital Effects Artist Compositor(ILM) 120960 23000224
Michael Jamieson Digital Effects Artist Compositor(ILM) 120960 23000225
Michael Kennedy Digital Effects Artist Compositor(ILM) 120960 23000226
Stephen Kennedy Digital Effects Artist Compositor(ILM) 120960 23000227
Siobhan Lo Digital Effects Artist Compositor(ILM) 120960 23000228
Kristen Millette Digital Effects Artist Compositor(ILM) 120960 23000229
Barry Safley Digital Effects Artist Compositor(ILM) 120960 23000230
Gregory Salter Digital Effects Artist Compositor(ILM) 120960 23000231
Ken Sjogren Digital Effects Artist Compositor(ILM) 120960 23000232
Sharmishtha Sohoni Digital Effects Artist Compositor(ILM) 120960 23000233
Russ Sueyoshi Digital Effects Artist Compositor(ILM) 120960 23000234
Guerdon Trueblood Digital Effects Artist Compositor(ILM) 120960 23000235
Caitlin Content Digital Effects Artist Sabre Artist(ILM) 120960 23000236
Adam Howard Digital Effects Artist Sabre Artist(ILM) 120960 23000237
Kevin May Digital Effects Artist Sabre Artist(ILM) 120960 23000238
Sebastien Moreau Digital Effects Artist Sabre Artist(ILM) 120960 23000239
Chad Taylor Digital Effects Artist Sabre Artist(ILM) 120960 23000240
Alex Tropiec Digital Effects Artist Sabre Artist(ILM) 120960 23000241
Rita Zimmerman Digital Effects Artist Sabre Artist(ILM) 120960 23000242
Leigh Barbier Digital Effects Artist Viewpaint Artist(ILM) 120960 23000243
Catherine Craig Digital Effects Artist Viewpaint Artist(ILM) 120960 23000244
Bridget Goodman Digital Effects Artist Viewpaint Artist(ILM) 120960 23000245
Rebecca Heskes Digital Effects Artist Viewpaint Artist(ILM) 120960 23000246
Donna Tennis Digital Effects Artist Viewpaint Artist(ILM) 120960 23000247
John Whisnant Digital Effects Artist Location Matchmover(ILM) 120960 23000248
Tommy Burnette Digital Effects Artist Location Matchmover(ILM) 120960 23000249
Jiri Jacknowitz Digital Effects Artist Lead Digital Paint Artist(ILM) 120960 23000250
Jiri Jacknowitz Digital Effects Artist Lead Roto Artist(ILM) 120960 23000251
Chris Bayz Digital Effects Artist Rotoscope Artist(ILM) 120960 23000252
Chris Bayz Digital Effects Artist Digital Paint Artist(ILM) 120960 23000253
Hugh Bengs Digital Effects Artist Digital Paint Artist(ILM) 120960 23000254
Hugh Bengs Digital Effects Artist Rotoscope Artist(ILM) 120960 23000255
Eric Christensen Digital Effects Artist Rotoscope Artist(ILM) 120960 23000256
Eric Christensen Digital Effects Artist Digital Paint Artist(ILM) 120960 23000257
Lee Croft Digital Effects Artist Digital Paint Artist(ILM) 120960 23000258
Lee Croft Digital Effects Artist Rotoscope Artist(ILM) 120960 23000259
Nika Dunne Digital Effects Artist Digital Paint Artist(ILM) 120960 23000260
Nika Dunne Digital Effects Artist Rotoscope Artist(ILM) 120960 23000261
Dan Feinstein Digital Effects Artist Digital Paint Artist(ILM) 120960 23000262
Dan Feinstein Digital Effects Artist Rotoscope Artist(ILM) 120960 23000263
Aidan Fraser Digital Effects Artist Digital Paint Artist(ILM) 120960 23000264
Aidan Fraser Digital Effects Artist Rotoscope Artist(ILM) 120960 23000265
Dawn Gates Digital Effects Artist Digital Paint Artist(ILM) 120960 23000266
Dawn Gates Digital Effects Artist Rotoscope Artist(ILM) 120960 23000267
Cam Griffin Digital Effects Artist Rotoscope Artist(ILM) 120960 23000268
Cam Griffin Digital Effects Artist Digital Paint Artist(ILM) 120960 23000269
Trevor Hazel Digital Effects Artist Digital Paint Artist(ILM) 120960 23000270
Trevor Hazel Digital Effects Artist Rotoscope Artist(ILM) 120960 23000271
Patrick Jarvis Digital Effects Artist Rotoscope Artist(ILM) 120960 23000272
Patrick Jarvis Digital Effects Artist Digital Paint Artist(ILM) 120960 23000273
Sarahjane Javelo Digital Effects Artist Digital Paint Artist(ILM) 120960 23000274
Sarahjane Javelo Digital Effects Artist Rotoscope Artist(ILM) 120960 23000275
Drew Klausner Digital Effects Artist Digital Paint Artist(ILM) 120960 23000276
Drew Klausner Digital Effects Artist Rotoscope Artist(ILM) 120960 23000277
Jennifer MacKenzie Digital Effects Artist Rotoscope Artist(ILM) 120960 23000278
Jennifer MacKenzie Digital Effects Artist Digital Paint Artist(ILM) 120960 23000279
Jake Maymudes Digital Effects Artist Rotoscope Artist(ILM) 120960 23000280
Jake Maymudes Digital Effects Artist Digital Paint Artist(ILM) 120960 23000281
Regan McGee Digital Effects Artist Rotoscope Artist(ILM) 120960 23000282
Regan McGee Digital Effects Artist Digital Paint Artist(ILM) 120960 23000283
Lauren Morimoto Digital Effects Artist Digital Paint Artist(ILM) 120960 23000284
Lauren Morimoto Digital Effects Artist Rotoscope Artist(ILM) 120960 23000285
Amy Shepard Digital Effects Artist Rotoscope Artist(ILM) 120960 23000286
Amy Shepard Digital Effects Artist Digital Paint Artist(ILM) 120960 23000287
Zachary Sherman Digital Effects Artist Digital Paint Artist(ILM) 120960 23000288
Zachary Sherman Digital Effects Artist Rotoscope Artist(ILM) 120960 23000289
Alan Travis Digital Effects Artist Digital Paint Artist(ILM) 120960 23000290
Alan Travis Digital Effects Artist Rotoscope Artist(ILM) 120960 23000291
Erin West Digital Effects Artist Digital Paint Artist(ILM) 120960 23000292
Erin West Digital Effects Artist Rotoscope Artist(ILM) 120960 23000293
Heidi Zabit Digital Effects Artist Rotoscope Artist(ILM) 120960 23000294
Heidi Zabit Digital Effects Artist Digital Paint Artist(ILM) 120960 23000295
Andrea Biklian Digital Effects Artist Digital Imaging Operator(ILM) 120960 23000296
Richard Getner Digital Effects Artist Digital Imaging Operator(ILM) 120960 23000297
Darren Jones Digital Effects Artist Digital Imaging Operator(ILM) 120960 23000298
David Williams Digital Effects Artist Compositing(Illusion Arts Inc) 120960 23000299
Adam Kowalski Digital Effects Artist Compositing(Illusion Arts Inc) 120960 23000300
Patrick Mulane Digital Effects Artist Compositing(Illusion Arts Inc) 120960 23000301
Matt Hartle Digital Effects Artist Compositing(Illusion Arts Inc) 120960 23000302
Nick Ilyin Digital Effects Artist Compositing(Illusion Arts Inc) 120960 23000303
Ricardo Torres Digital Effects Artist Compositing(Illusion Arts Inc) 120960 23000304
Mark Kenaston Digital Effects Artist Roto(Illusion Arts Inc) 120960 23000305
Sonia Calvert Digital Effects Artist Compositor(Weta Digital Ltd) 120960 23000306
Masaki Mitchell Digital Effects Artist Compositor(Weta Digital Ltd) 120960 23000307
Matthew Welford Digital Effects Artist Compositor(Weta Digital Ltd) 120960 23000308
Travis Baumann Digital Effects Artist (Digiscope LLC) 120960 23000309
Craig Mathieson Digital Effects Artist Compositor(Pacific Title & Arts Studio) 120960 23000310
Jennifer Law-Stump Digital Effects Artist Compositor(Pacific Title & Arts Studio) 120960 23000311
Tom Lamb Digital Effects Artist Compositor(Pacific Title & Arts Studio) 120960 23000312
Marc Nanjo Digital Effects Artist Lead Compositor(CIS Hollywood) 120960 23000313
Jayni Kavanaugh Digital Effects Artist Paint Artist(CIS Hollywood) 120960 23000314
Jayni Kavanaugh Digital Effects Artist Roto Artist(CIS Hollywood) 120960 23000315
Joakim Arnesson Digital Effects Technical Director(ILM) 345 23000316
Joel Aron Digital Effects Technical Director(ILM) 345 23000317
Kevin Barnhill Digital Effects Technical Director(ILM) 345 23000318
Kathleen Beeler Digital Effects Technical Director(ILM) 345 23000319
Matthew Blackwell Digital Effects Technical Director(ILM) 345 23000320
Aron Bonar Digital Effects Technical Director(ILM) 345 23000321
Sam Breach Digital Effects Technical Director(ILM) 345 23000322
Simon Brown Digital Effects Technical Director(ILM) 345 23000323
Tripp Brown Digital Effects Technical Director(ILM) 345 23000324
Mario Capellari Digital Effects Technical Director(ILM) 345 23000325
Zachary Cole Digital Effects Technical Director(ILM) 345 23000326
Lindy De Quattro Digital Effects Technical Director(ILM) 345 23000327
Natasha Devaud Digital Effects Technical Director(ILM) 345 23000328
Richard Ducker Digital Effects Technical Director(ILM) 345 23000329
Simon Eves Digital Effects Technical Director(ILM) 345 23000330
Brad Falk Digital Effects Technical Director(ILM) 345 23000331
Tim Fortenberry Digital Effects Technical Director(ILM) 345 23000332
Christian Foucher Digital Effects Technical Director(ILM) 345 23000333
Ryan Galloway Digital Effects Technical Director(ILM) 345 23000334
Willi Geiger Digital Effects Technical Director(ILM) 345 23000335
Branko Grujcic Digital Effects Technical Director(ILM) 345 23000336
David Hisanaga Digital Effects Technical Director(ILM) 345 23000337
Peg Hunter Digital Effects Technical Director(ILM) 345 23000338
Polly Ing Digital Effects Technical Director(ILM) 345 23000339
Samson Kao Digital Effects Technical Director(ILM) 345 23000340
Ed Kramer Digital Effects Technical Director(ILM) 345 23000341
Joshua LeBeau Digital Effects Technical Director(ILM) 345 23000342
Douglas MacMillan Digital Effects Technical Director(ILM) 345 23000343
Scott Mease Digital Effects Technical Director(ILM) 345 23000344
David Meny Digital Effects Technical Director(ILM) 345 23000345
Joseph Metten Digital Effects Technical Director(ILM) 345 23000346
Michael Muir Digital Effects Technical Director(ILM) 345 23000347
Henry Preston Digital Effects Technical Director(ILM) 345 23000348
Ricardo Ramos Digital Effects Technical Director(ILM) 345 23000349
Dylan Robinson Digital Effects Technical Director(ILM) 345 23000350
Amanda Ronai Digital Effects Technical Director(ILM) 345 23000351
Alan Rosenfeld Digital Effects Technical Director(ILM) 345 23000352
James Rowell Digital Effects Technical Director(ILM) 345 23000353
Eric Texier Digital Effects Technical Director(ILM) 345 23000354
Meghan Thornton Digital Effects Technical Director(ILM) 345 23000355
Barbara Townsend Digital Effects Technical Director(ILM) 345 23000356
Robert Weaver Digital Effects Technical Director(ILM) 345 23000357
Ken Wesley Digital Effects Technical Director(ILM) 345 23000358
Scott Younkin Digital Effects Compositor(ILM) 345 23000359
Keiji Yamaguchi Digital Effects Lead Creature TD(ILM) 345 23000360
Lee Uren Digital Effects Lead Creature TD(ILM) 345 23000361
Andrea Maiolo Digital Effects Lead Creature TD(ILM) 345 23000362
Hiromi Ono Digital Effects Lead Creature TD(ILM) 345 23000363
Andrew Anderson Digital Effects Lead Creature TD(ILM) 345 23000364
Eric Wong Digital Effects Lead Creature TD(ILM) 345 23000365
Timothy Brakensiek Digital Effects Lead Creature TD(ILM) 345 23000366
Kenneth Bailey Digital Effects Creature TD(ILM) 345 23000367
Jeffrey Bernstein Digital Effects Creature TD(ILM) 345 23000368
Kathleen Davidson Digital Effects Creature TD(ILM) 345 23000369
Karin Derlich Digital Effects Creature TD(ILM) 345 23000370
Lioudmila Golynskaia Digital Effects Creature TD(ILM) 345 23000371
Sunny Lee Digital Effects Creature TD(ILM) 345 23000372
Vijay Myneni Digital Effects Creature TD(ILM) 345 23000373
Saba Roufchaie Digital Effects Creature TD(ILM) 345 23000374
Jason Smith Digital Effects Creature TD(ILM) 345 23000375
Renita Taylor Digital Effects Creature TD(ILM) 345 23000376
Greg Weiner Digital Effects Creature TD(ILM) 345 23000377
Marshall Krasser Compositing Supervisor (ILM) 120928 23000378
Greg Maloney Compositing Supervisor (ILM) 120928 23000379
Brennan Prevatt Compositing Supervisor (Digiscope LLC) 120928 23000380
Carlos Huante Character Design ILM Character Design Group 485 23000381
Brian O'Connell Character Design ILM Character Design Group 485 23000382
Derek Thompson Character Design ILM Character Design Group 485 23000383
Wayne Lo Character Design ILM Character Design Group 485 23000384
Dan Wagner Character Design ILM Character Design Group 485 23000385
David Nakabayashi Character Design Design Supervisor 485 23000386
Terry Chostner CGI Artist Lead CG Layout Artist(ILM) 120986 23000387
Marla Newall CGI Artist Lead CG Layout Artist(ILM) 120986 23000388
Alia Agha CGI Artist CG Layout Artist(ILM) 120986 23000389
Colin Benoit CGI Artist CG Layout Artist(ILM) 120986 23000390
Duncan Blackman CGI Artist CG Layout Artist(ILM) 120986 23000391
Lanny Cermak CGI Artist CG Layout Artist(ILM) 120986 23000392
Lydia Choy CGI Artist CG Layout Artist(ILM) 120986 23000393
Ray Gilberti CGI Artist CG Layout Artist(ILM) 120986 23000394
Maria Goodale CGI Artist CG Layout Artist(ILM) 120986 23000395
Wendy Hendrickson-Ellis CGI Artist CG Layout Artist(ILM) 120986 23000396
Woonam Kim CGI Artist CG Layout Artist(ILM) 120986 23000397
Joshua Livingston CGI Artist CG Layout Artist(ILM) 120986 23000398
Jodie Maier CGI Artist CG Layout Artist(ILM) 120986 23000399
Dani Morrow CGI Artist CG Layout Artist(ILM) 120986 23000400
P Naarkom CGI Artist CG Layout Artist(ILM) 120986 23000401
Jesse Rademacher CGI Artist CG Layout Artist(ILM) 120986 23000402
Jeff Saltzman CGI Artist CG Layout Artist(ILM) 120986 23000403
James Soukup CGI Artist CG Layout Artist(ILM) 120986 23000404
Pat Turner CGI Artist CG Layout Artist(ILM) 120986 23000405
David Washburn CGI Artist CG Layout Artist(ILM) 120986 23000406
Talmage Watson CGI Artist CG Layout Artist(ILM) 120986 23000407
Roland Yepez CGI Artist CG Layout Artist(ILM) 120986 23000408
Chris Ryan CGI Artist Lead CG Artist(CIS Hollywood) 120986 23000409
Craig Hammack CG Supervisor (ILM) 779 23000410
Curt Miyashiro CG Supervisor (ILM) 779 23000411
Doug Smythe CG Supervisor (ILM) 779 23000412
Daniel Lemmon CG Supervisor (Weta Digital Ltd) 779 23000413
Andrew Orloff CG Supervisor (Zoic Studios Inc) 779 23000414
Tim Harrington Animator Animation Sequence Supervisor(ILM) 483 23000415
Charles Alleneck Animator (ILM) 483 23000416
Steve Aplin Animator (ILM) 483 23000417
Christopher Armstrong Animator (ILM) 483 23000418
Derrick Carlin Animator (ILM) 483 23000419
Scott Carroll Animator (ILM) 483 23000420
Marc Chu Animator (ILM) 483 23000421
Jonathen Collins Animator (ILM) 483 23000422
Ron Friedman Animator (ILM) 483 23000423
David Gainey Animator (ILM) 483 23000424
Rob Gianino Animator (ILM) 483 23000425
Maia Kayser Animator (ILM) 483 23000426
Peter Kelly Animator (ILM) 483 23000427
Leonid Larionov Animator (ILM) 483 23000428
David Latour Animator (ILM) 483 23000429
Alison Leaf Animator (ILM) 483 23000430
Victoria Livingstone Animator (ILM) 483 23000431
Jonathan Lyons Animator (ILM) 483 23000432
Wesley Mandell Animator (ILM) 483 23000433
Kevin Martel Animator (ILM) 483 23000434
Robert McIntosh Animator (ILM) 483 23000435
Phil McNally Animator (ILM) 483 23000436
Chris Mitchell Animator (ILM) 483 23000437
Philip Morris Animator (ILM) 483 23000438
Rick O'Connor Animator (ILM) 483 23000439
Jason Rennie Animator (ILM) 483 23000440
Magali Rigaudias Animator (ILM) 483 23000441
Tom St Amand Animator (ILM) 483 23000442
Delio Tramontozzi Animator (ILM) 483 23000443
Marjolaine Tremblay-Silva Animator (ILM) 483 23000444
Jan Van Buyten Animator (ILM) 483 23000445
David Weinstein Animator (ILM) 483 23000446
Andy Wong Animator (ILM) 483 23000447
Daniel Zizmor Animator (ILM) 483 23000448
Andy Buecker Animator (ILM) 483 23000449
Bradley Gabe Animator (ILM) 483 23000450
Chris Monks Animator (ILM) 483 23000451
Jeffrey White Animator (ILM) 483 23000452
John Zdankiewicz Animator (ILM) 483 23000453
David Hirschfield Animator ATD(ILM) 483 23000454
Michael Rich Animator ATD(ILM) 483 23000455
Fumi Mashimo Animator Lead Animator(Illusion Arts Inc) 483 23000456
Michael Kory 3-D Artist (Illusion Arts Inc) 120965 23000457
Andrew Tucker 3-D Artist (Illusion Arts Inc) 120965 23000458
Mary Manning 3-D Artist (Illusion Arts Inc) 120965 23000459
Michael Meyers 3-D Artist (Illusion Arts Inc) 120965 23000460
Sam Bui 3-D Artist 3-D Effects Lighting TD(Weta Digital Ltd) 120965 23000461
David Funston 3-D Animator (Zoic Studios Inc) 120933 23000462
Frank Ruter Compositor (Weta Digital Ltd) 120626 23000463
David Balfour Property Master n/a 120805 24000001
Steven Melton Property Master n/a 120805 24000002
Giovanni Indovino Props Metal Workman 120817 24000003
Giovanni Indovino Props Jewels Workman 120817 24000004
Thomas DiValerio Props Propmaker Foreman 120817 24000005
Calvin Mangum Props Propmaker Foreman 120817 24000006
Robert McDonald Props Propmaker Foreman 120817 24000007
Kurt Miller Props Propmaker Foreman 120817 24000008
Robert Simpson Props Propmaker Foreman 120817 24000009
Todd Young Props Propmaker Foreman 120817 24000010
Lloyd Bushwell Props Propmaker Gangbosses 120817 24000011
Sean Gallagher Props Propmaker Gangbosses 120817 24000012
Rodney Higgins Props Propmaker Gangbosses 120817 24000013
Ron Montgomery Props Propmaker Gangbosses 120817 24000014
Charles Pokipala Props Propmaker Gangbosses 120817 24000015
Thomas Ritchotte Props Propmaker Gangbosses 120817 24000016
Dave Rozo Props Propmaker Gangbosses 120817 24000017
Robert Hill Props Supervising Standby Props(Prague Unit) 120817 24000018
David Cheesman Props Props Storeman(Prague Unit) 120817 24000019
Duncan McDevitt Props Propmaker(Prague Unit) 120817 24000020
Bara Barova Props Property Coordinator(Prague Unit) 120817 24000021
Lukas Lehoucka Props (Prague Unit) 120817 24000022
Jiri Navratil Props (Prague Unit) 120817 24000023
Zbynek Vit Props (Prague Unit) 120817 24000024
Honza Hoffmann Props Buyer (Prague Unit) 120926 24000025
Michal Gregus Assistant (to Mr VanderLaan) 120820 25000001
Christine Regan Assistant (to Mr Sipe) 120820 25000002
Yvonna Jimenez Assistant (to Ms Kim) 120820 25000003
Jesse Peckham Assistant (to Mr Sommers) 120820 25000004
Matthew Stuecken Assistant (to Mr Ducsay) 120820 25000005
Ryan Landels Assistant (to Mr Ducsay) 120820 25000006
Tegan Jones Assistant (to Mr Mercer) 120820 25000007
John Palermo Assistant (to Mr Jackman) 120820 25000008
Melissa Coggiola Assistant (to Ms Beckinsale) 120820 25000009
Maia Horniak Assistant (to Mr Roxburgh) 120820 25000010
Dinah Hutson Assistant (for Sommers Company) 120820 25000011
Aaron Snow Assistant (Illusion Arts Inc) 120820 25000012
Kevin Britton Production Assistant n/a 275 25000013
Sean Norton Production Assistant n/a 275 25000014
Greg Goertzen Production Assistant n/a 275 25000015
Nick Conti Production Assistant n/a 275 25000016
Vaclav Sramek Production Assistant n/a 275 25000017
Christine Castellano Production Assistant Visual Effects Production Assistant(ILM) 275 25000018
Katherine Farrar Production Assistant Visual Effects Production Assistant(ILM) 275 25000019
Millie Li Production Assistant Visual Effects Production Assistant(ILM) 275 25000020
Glenn Mathias Transportation Captain n/a 272 25000021
Douglas Miller Transportation Co-Captain n/a 120973 25000022
Randy Musselman Transportation Coordinator n/a 271 25000023
Gustaff Husak Transportation Coordinator (Prague Unit) 271 25000024
Effa Kotlas Transportation Coordinator (2nd Unit - Prague) 271 25000025
Ryan Miningham Office Assistant n/a 120996 25000026
Michael Piehler Office Assistant n/a 120996 25000027
Keith Rauch Office Assistant n/a 120996 25000028
Martin Cigler Office Assistant (Prague Unit) 120996 25000029
Silvie Janculova Office Assistant (Prague Unit) 120996 25000030
Michael Musteric Set Production Assistant n/a 371 25000031
Jason Hariton Set Production Assistant n/a 371 25000032
Chad Saxton Set Production Assistant n/a 371 25000033
Lukas Libal Set Production Assistant (Prague Unit) 371 25000034
Lucie Burianova Set Production Assistant (Prague Unit) 371 25000035
Josh Ernstrom Set Production Assistant (2nd Unit - Los Angeles) 371 25000036
Craig Glenn Set Production Assistant (2nd Unit - Los Angeles) 371 25000037
Justin Salem Set Production Assistant (2nd Unit - Prague) 371 25000038
Oldrich Prusa Set Production Assistant (2nd Unit - Prague) 371 25000039
Petra Goldsmidova Set Production Assistant (2nd Unit - Prague) 371 25000040
Stepan Farkas Set Production Assistant (2nd Unit - Prague) 371 25000041
Michal Motycka Set Production Assistant (2nd Unit - Prague) 371 25000042
Greg Michael Second Unit Director n/a 412 25000043
Kelly Norris Production Secretary n/a 367 25000044
Lenka Pavlakova Production Secretary (Prague Unit) 367 25000045
David Burnce Production Production & Technical Support(ILM) 120824 25000046
Kai Chang Production Production & Technical Support(ILM) 120824 25000047
Grantland Gears Production Production & Technical Support(ILM) 120824 25000048
C Giles Production Production & Technical Support(ILM) 120824 25000049
Audra Koklys Production Production & Technical Support(ILM) 120824 25000050
Mark Marcin Production Production & Technical Support(ILM) 120824 25000051
Marc Ostroff Production Production & Technical Support(ILM) 120824 25000052
David Yee Production Production & Technical Support(ILM) 120824 25000053
Katrissa Peterson Coordinator Special Effects Office Coordinator 528 25000054
Lenka Kadlecova Coordinator (Prague Unit) 528 25000055
Robert Dvorak Coordinator (2nd Unit - Prague) 528 25000056
Michael Ryan Trainer Fitness Trainer 121109 26000001
Scott McElroy Trainer Fitness Trainer 121109 26000002
Harvey Lowry Manager n/a 120827 28000001
Alexei O'Brien Manager (Keith Vanderlaan's Captive Audience Productions Inc) 120827 28000002
Wayne Adams Manager Scanning/Recording Manager(EFILM) 120827 28000003
Guy Adan Unit Publicist n/a 231 29000001
Synopsis
Gabriel Van Helsing is a man cursed with a past he cannot recall and driven by a mission he cannot deny. Charged by a secret organization to seek out and defeat evil the world over, his efforts to rid the world of its nightmareish creatures have been rewarded with the title that now follows him: murderer. Van Helsing roams the globe an outcast, a fugitive, a loner, himself hunted by those who don't understand the true nature of his calling. When dispatched to the shadowy world of Transylvania, Van Helsing finds a land stll mired inpast--where legendary creatures of darkness come to life--a place ruled over by the evil, seductive and unfeatable vampire, Count Dracula. And it is Dracula that Van Helsing has been sent to terminate. Anna Valerious is one of the last of a powerful royal family, now nearly annihilated by Dracula. A fearless hunter in her own right, Anna is bent on avenging her ancestors and ending an ancient curse by killing the vampire. Joined by a common foe, Van Helsing and Anna set out to destroy Dracula along with his empire of fear. But in challenging an enemy who never dies, Van Helsing uncovers a secret he never imagined and comes face-to-face with the unresolved mysteries of his own enshrouded past.