Rambo III (1988)

Rambo III
Type Feature Film
MPAA Rating R
Runtime 1hr 42mins.
Genres Sequel, Action
Keywords Rambo (franchise)
Status Released
US Release Date
  
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Alan Marcus Stunts n/a 240 19000026
Joey Hamlin Stunts n/a 240 19000025
J B Getzwiller Stunts n/a 240 19000024
Ralph Garrett Stunts n/a 240 19000023
Harold Hauss Stunts n/a 240 19000027
Hubie Kerns Jr. Stunts n/a 240 19000028
Paul Dion Monte Stunts n/a 240 19000032
Gary McLarty Stunts n/a 240 19000031
David Lowry Stunts n/a 240 19000030
Steven Lambert Stunts n/a 240 19000029
Terry Funk Stunts n/a 240 19000022
Gary Epper Stunts n/a 240 19000021
Shane Dixon Stunts n/a 240 19000015
Henry Calia Stunts n/a 240 19000014
Steve M DeFrance Stunts n/a 240 19000013
David D Darling Stunts n/a 240 19000012
Robert Ritchie Copenhaver Stunts n/a 240 19000016
Dan Doucette Stunts n/a 240 19000017
Danny Epper Stunts n/a 240 19000020
Andy Epper Stunts n/a 240 19000019
Tom Elliott Stunts n/a 240 19000018
Cliff McLaughlin Stunts n/a 240 19000033
Gene McLaughlin Stunts n/a 240 19000034
Dick Ziker Stunts n/a 240 19000049
Rodd Wolff Stunts n/a 240 19000048
Paul Renaud Veluzat Stunts n/a 240 19000047
Jeff Winn Stunts n/a 240 19000046
Bruce Barbour Stunts n/a 240 19000050
Freddie Hice Stunts n/a 240 19000051
Joseph Hausdorf Wrangler wrangler coordinator 121018 20000003
Juan Cruz Mesa Wrangler wrangler coordinator 121018 20000002
Juan Majan Wrangler wrangler coordinator 121018 20000001
Mic Rogers Stunts n/a 240 19000052
Karl Wickman Stunts n/a 240 19000045
Mike Watson Stunts n/a 240 19000044
Larry Randles Stunts n/a 240 19000038
Bob Orrison Stunts n/a 240 19000037
Chad Randall Stunts n/a 240 19000036
Sean A McGaughy Stunts n/a 240 19000035
Kerry Rossall Stunts n/a 240 19000039
Anthony Schmidt Stunts n/a 240 19000040
Bob Terhune Stunts n/a 240 19000043
Monty Stuart Stunts n/a 240 19000042
Forrest J Smith Stunts n/a 240 19000041
Ken Bates Stunts n/a 240 19000011
Clay Boss Stunts n/a 240 19000010
Hung Hin Sing Grip (Thailand) 365 15000008
Michael Law Grip (Thailand) 365 15000007
Robert Duggan Grip (Arizona) 365 15000006
Bobby Rose Key Grip (Arizona) 263 15000005
Yip Chi Wai Grip (Thailand) 365 15000009
John Dimond Gaffer electrical gaffer(Israel) 268 15000010
John Hawn Electrician bestboy electrician(Arizona) 450 15000014
Bobby L Burton Electrician electrician gaffer(Arizona) 450 15000013
Eitan Gartushka Gaffer gaffer 2nd unit 268 15000012
Danny Ben Menachem Gaffer electrical gaffer(Israel) 268 15000011
Tony Rowlands Key Grip (Thailand) 263 15000004
Itzik Ben-Aroya Key Grip key grip 2nd unit 263 15000003
Shelley Brown Sound Editor sound editor assistant 229 14000020
Michelle Pleis Sound Editor sound editor assistant 229 14000019
Lorane Mitchell Sound Editor n/a 229 14000018
Linda Folk Sound Editor n/a 229 14000017
Christy Richmond Sound Editor sound editor assistant 229 14000021
William B Kaplan Sound Mixer (Israel) 230 14000022
Yaakov Bukman Key Grip (Israel) 263 15000002
William M Cross Rigging Gaffer (Arizona) 120937 15000001
Eli Yarkoni Sound Mixer (Israel) 230 14000023
David Sarange Dolly Grip bestboy grip(Israel) 264 15000015
Moshe Fletcher Dolly Grip bestboy grip(Israel) 264 15000016
John Hock Stunts (utility) 240 19000004
Mark DeAllessandro Stunts (utility) 240 19000003
Jeff O'Haco Stunts (utility) 240 19000002
Vic Armstrong Stunt Coordinator n/a 120804 19000001
Jeff Jensen Stunts (utility) 240 19000005
Dennis Motes Stunts stunt horses(Arizona) 240 19000006
Roy Bonner Stunts n/a 240 19000009
William Getzwiller Stunts stunt horses(Arizona) 240 19000008
Ben Miller Stunts stunt horses(Arizona) 240 19000007
Hadara Tchatchkess Assistant Accountant accountant assistant(Israel) 120950 16000010
Joel Rosenberg Assistant Accountant accountant assistant(Israel) 120950 16000009
Naomi Kol Production Accountant (Israel) 282 16000003
Robyn Robbins Production Accountant (Israel) 282 16000002
Marichu Walker Production Accountant (Israel) 282 16000001
James Whitehead Best Boy Electric Best Boy Electrician(Israel) 259 15000017
Aaron Marcus Production Accountant (Israel) 282 16000004
Norah Lozano Production Accountant (Thailand) 282 16000005
Gil Don Assistant Accountant accountant assistant(Israel) 120950 16000008
Frans J Afman Finance Manager production financing 120941 16000007
Jim Davidson Auditor location auditor(Israel) 120886 16000006
Jim Spahn Wrangler boss wrangler(California) 121018 20000004
Tom Lawson Construction Manager n/a 120983 21000001
Richard Mention Other focus puller(Israel) 120795 26000005
Rami Siman-Tov Other focus puller(Israel) 120795 26000004
Nissan Mufkadi Other focus puller(Israel) 120795 26000003
Danny Shelmerdine Other focus puller(Israel) 120795 26000002
Lam Ping Wah Other focus puller(Thailand) 120795 26000006
Leung Wing Cheong Other focus puller(Thailand) 120795 26000007
Doron Mizrachi Other action vehicles(Israel) 120795 26000011
Paul Cronin Other rigging(Thailand) 120795 26000010
Charlie Ajar Jr. Other projection technician(Israel) 120795 26000009
Stuart Godfrey Other Chapman crane operator(Israel) 120795 26000008
Rosalind Shingleton Other draftsperson(Israel) 120795 26000001
Hilik Gurfinkel Apprentice apprentice editor 120976 25000041
Charles Bella Helicopter Pilot n/a 121003 25000035
Harold Hauss Helicopter Pilot n/a 121003 25000034
Charles Bella Pilot Gazelle pilot(Arizona) 570 25000033
Harold Hauss Pilot Jet Ranger pilot(Arizona) 570 25000032
Norman R Walke Driver Chapman crane driver(Arizona) 273 25000036
Jill Goularte Apprentice apprentice editor 120976 25000037
Linda Mitchell Apprentice apprentice editor 120976 25000040
Rodney Sharpp Apprentice apprentice editor 120976 25000039
Michael Desch Apprentice apprentice editor 120976 25000038
Ruben Cohai Other armorer 120795 26000012
Carl F Schmidt Other armorer 120795 26000013
Gil Hibben Other knifesmith(Kentucky) 120795 26000028
Harold Diamond Other coordinator(stick fight) 120795 26000027
David R Newhouse Other greensman 120795 26000026
Mary Kay Eaton Other production secretary(Arizona) 120795 26000025
Bill Yoak Other helicopter modifications 120795 26000029
Tony Maffatone Security n/a 120951 26000030
Tom Gray Unit Publicist n/a 231 29000001
Vojislav Govedarica Security n/a 120951 26000033
Mike Maloney Security n/a 120951 26000032
Gary Compton Security n/a 120951 26000031
Kesinee Pongvichitphan Other production secretary(Thailand) 120795 26000024
Sucheera Suvannavisutr Other production secretary(Thailand) 120795 26000023
Karl Wickman Other helicopter coordinator(Arizona) 120795 26000017
Nick Phillips Other helicopter coordinator 2nd unit 120795 26000016
Syd Stembridge Other armor man(Arizona) 120795 26000015
Michael Ross Other armorer 120795 26000014
Diana Elbaum Other production secretary 120795 26000018
Tivi Zichroni Other production secretary(Israel) 120795 26000019
Zafi Arielli Other production secretary(Israel) 120795 26000022
Lisa Hyman Other production secretary(Israel) 120795 26000021
Neri Ramati Other production secretary(Israel) 120795 26000020
Yoav Peled Pilot Gazelle pilot 2nd unit 570 25000031
Roy Matthews Pilot Puma pilot 2nd unit 570 25000030
Susan Persily Assistant executive assistant 120820 25000001
Zvika Chen Props props assistant(Israel) 120817 24000004
Ronald Reedy Props props assistant(Israel) 120817 24000003
William M Fannon Property Master (Arizona) 120805 24000002
Marcei A Brubaker Assistant executive secretary 120820 25000002
Jeanne Joe Assistant (to executive producers) 120820 25000003
Billy Curtis Assistant assistance 120820 25000007
Ray Herbeck Jr. Assistant assistance 120820 25000006
Nava Levin Assistant (to Buzz Feitshans) 120820 25000005
Connie Strickland Assistant (to Buzz Feitshans) 120820 25000004
Sam Moore Property Master (Israel) 120805 24000001
Yosef Safrani Special Effects n/a 168 23000009
Keith Richins Special Effects n/a 168 23000003
Thomas L Fisher Special Effects Supervisor n/a 545 23000002
William Mesa Visual Effects Supervisor special visual effects supervisor(Arizona) 249 23000001
Ward Welton Construction Coordinator n/a 276 21000002
Roger Hansen Special Effects n/a 168 23000004
Jay B King Special Effects n/a 168 23000005
Yoram Polak Special Effects n/a 168 23000008
Scott R Fisher Special Effects n/a 168 23000007
Dale L Martin Special Effects n/a 168 23000006
Daniel Santos Assistant assistance(United States Department of State) 120820 25000008
Senator Pete Wilson Assistant assistance 120820 25000009
Terry Collis Production Associate (Israel) 120822 25000024
Julie Yarish Production Assistant production coordinator assistant(Arizona) 275 25000023
Douglas A Raine Production Assistant (location/Arizona) 275 25000022
Humberto Luna-Gallardo Production Assistant (Arizona) 275 25000021
John J Cahill Transportation Manager (personal) 121030 25000025
Tommy Tancharoen Transportation Captain (Thailand) 272 25000026
Issy Shabtay Production stage coordinator(Arizona) 120824 25000029
Jon Carpenter Transportation Coordinator (Arizona) 271 25000028
Muki Ben Chamo Transportation Coordinator (Israel) 271 25000027
Kandis Kennedy Production Assistant (Arizona) 275 25000020
Doug Aarniokoski Production Assistant (Arizona) 275 25000019
Philip Hughes Assistant assistance(Deputy Secretary of Treasury) 120820 25000013
M Peter McPherson Assistant assistance(Bureau of Alcohol, Tobacco and Firearms) 120820 25000012
Bill Earl Assistant assistance(Director, Imports Branch) 120820 25000011
William D Livingstone Assistant assistance(Press Secretary, Senator Pete Wilson) 120820 25000010
John Phipps Assistant assistance(Yuma County Sheriff Department) 120820 25000014
Nick Castello Assistant assistance(Deputy County Attorney, Yuma) 120820 25000015
Richard Sellmer Production Assistant (Israel) 275 25000018
Kelly Ryan Assistant assistance 120820 25000017
John White Assistant assistance(Deputy County Attorney, Yuma) 120820 25000016
Stan Siegel Sound Editor n/a 229 14000016
Victoria Rose Sampson Sound Editor n/a 229 14000015
Avner Peled Location Manager (Israel) 193 5000025
Michael R Sloan Post-Production Supervisor (Israel) 120796 5000024
Daniel R Suhart Assistant Director (Arizona) 163 5000023
Artist Robinson Assistant Director (Arizona) 163 5000022
Raz Chen Location Manager (Israel) 193 5000026
Janice Polley Location Manager (Arizona) 193 5000027
Noori Dehnahi Post-Production Coordinator (Israel) 120842 5000031
Trish Kinney Magged Script Supervisor (Arizona) 191 5000030
Ronit Ravich Script Supervisor (Israel) 191 5000029
Dror Nimcowicz Location Manager camp manager(Israel) 193 5000028
Douglas F Dean III Assistant Director (Arizona) 163 5000021
Dennis Maguire Assistant Director (Arizona) 163 5000020
Michael Stevenson Assistant Director (Israel) 163 5000014
Mike Katzin Assistant Director (Israel) 163 5000013
Steven Harding Assistant Director (Israel) 163 5000012
Nikolas Korda Assistant Director assistant 2nd unit director 163 5000011
John Winters Assistant Director (Israel) 163 5000015
Haim Rinsky Assistant Director (Israel) 163 5000016
Thanachit Sankhavesa Assistant Director (Thailand) 163 5000019
Abhijati Jusakul Assistant Director (Thailand) 163 5000018
Miri Sphormes Assistant Director (Israel) 163 5000017
Richard Liebegott Production Coordinator (Israel) 162 5000032
Delia Circelli Production Coordinator (Israel) 162 5000033
Leo Napolitano Camera Operator (Arizona) 239 6000011
Timothy Wade Camera Operator (Arizona) 239 6000010
John J Campbell Camera Operator (Thailand) 239 6000009
Terry Cole Camera Operator camera operator 2nd unit 239 6000008
Charles Mills Camera Operator (Arizona) 239 6000012
David Stump Camera Operator visual effects camera operator 239 6000013
Dennis M Hill Camera camera technician(Israel) 120798 6000017
Dominic Napolitano Camera camera loader(Arizona) 120798 6000016
Joe Valentine Steadicam Operator (Arizona) 232 6000015
Jack N Green Camera Operator (aerial/Arizona) 239 6000014
Lou Lavelly Camera Operator (Israel) 239 6000007
Michael Brewster Camera Operator (Israel) 239 6000006
Linda Landry-Nelson Production Coordinator (Arizona) 162 5000037
Patt McCurdy Production Coordinator (Arizona) 162 5000036
Suwimon "O" Petcharayutporn Production Coordinator (Thailand) 162 5000035
Haya Nastovitch Production Coordinator (Israel) 162 5000034
John Stanier Director of Photography n/a 120780 6000001
Mike Ferris Camera Operator (Israel) 239 6000002
Roger Gebhard Camera Operator (Israel) 239 6000005
Danny Schneider Camera Operator (Israel) 239 6000004
Jeff Moore Camera Operator (Israel) 239 6000003
Michael Murray Assistant Director assistant 2nd unit director 163 5000010
Andrew Stone Assistant Director n/a 163 5000009
Shaby Ben Aroya Actor Uri 1 1000016
Hany Said El Deen Actor Gun Dealer 1 1000015
Seri Mati Actor Gun Dealer 1 1000014
Harold Diamond Actor Stick Fighter 1 1000013
Shoshi Marciano Actor Afghan Girl 1 1000017
Sadiq Tawfiq Actor Helicopter Person 1 1000018
Tikva Aziz Actor Helicopter Person 1 1000022
Benny Bruchim Actor Helicopter Person 1 1000021
Tal Kastoriano Actor Helicopter Person 1 1000020
Julian Patrice Actor Helicopter Person 1 1000019
Yosef Shiloah Actor Khalid 1 1000012
Mahmoud Assadollahi Actor Rahim 1 1000011
Spiros Focas Actor Masoud 1 1000005
Marc DeJonge Actor Zaysen 1 1000004
Kurtwood Smith Actor Griggs 1 1000003
Richard Crenna Actor Trautman 1 1000002
Sasson Gabay Actor Mousa 1 1000006
Doudi Shoua Actor Hamid 1 1000007
Alon Aboutboul Actor Nissem 1 1000010
Marcus Gilbert Actor Tomask 1 1000009
Randy Raney Actor Kourov 1 1000008
Milo Rafi Actor Helicopter Person 1 1000023
Peter MacDonald Director n/a 2 2000001
Dov Maoz Unit Production Manager (Israel) 182 5000003
Juan Clemente Prosper Unit Production Manager (Israel) 182 5000002
Charles Murray Unit Production Manager n/a 182 5000001
David Morrell Characters as Source Material n/a 121009 4000003
David Lipkind Unit Production Manager (Israel) 182 5000004
Ron Isaak Unit Production Manager unit production manager 2nd unit 182 5000005
Terry Needham Assistant Director n/a 163 5000008
Melvin D Dellar Unit Production Manager (Arizona) 182 5000007
Michael Fuller Unit Production Manager (Thailand) 182 5000006
Sheldon Lettich Screenplay n/a 120778 4000002
Sylvester Stallone Screenplay n/a 120778 4000001
Mario Kassar Executive Producer n/a 174 3000002
Buzz Feitshans Producer n/a 3 3000001
Andy Armstrong Director 2nd unit director 2 2000003
Ernest Day Director 2nd unit director 2 2000002
Andrew Vajna Executive Producer n/a 174 3000003
Tony Mufano Associate Producer n/a 171 3000004
Ellen Kitz Associate Producer (Arizona) 171 3000007
Elliot Rosenblatt Associate Producer (Arizona) 171 3000006
John Coates Associate Producer (Arizona) 171 3000005
Miki Benjamini Camera camera technician(Israel) 120798 6000018
Todd Gallagher Camera Tyler camera mount technician(Arizona) 120798 6000019
Gene Rizzardi Supervisor model shop supervisor(Arizona) 120845 11000003
Robin Garb Executive in Charge of Production (Israel) 118217 11000002
Komson Opassathavorn Executive executive coordinator(Thailand) 120806 11000001
Karyn Isaacs Casting (extras/Arizona) 179 10000007
Kuli Sander Consultant art consultant(Israel) 120784 12000001
George Pipasik Consultant trainer(Sylvester Stallone) 120784 12000002
Michael B Butler Costumes key costumer 120828 13000002
Richard LaMotte Costume Designer n/a 169 13000001
Sadiq Tawfiq Technical Advisor (Afghanistan) 537 12000004
David W Gray Consultant Dolby consultant 120784 12000003
Robert Lansing Parker Casting (extras/Arizona) 179 10000006
Noie Chaisirikul Casting (Thailand) 179 10000005
Michael J Ray Lead Person leadman(Arizona) 120957 9000015
Eli Fishboim Set Dresser (Israel) 197 9000014
David J Negron Jr. Storyboard Artist n/a 199 9000013
David J Negron Storyboard Artist n/a 199 9000012
Thomas Whitcraft Assistant Art Director art direction assistant(Thailand) 315 9000016
Joy Todd Casting n/a 179 10000001
Ron Surma Casting n/a 179 10000004
Dalia Hovers Casting (Israel) 179 10000003
Maggie Cartier Casting (London) 179 10000002
Mirella Sforza DeRossi Hair hairstyles(Israel) 120794 13000003
Bruce Wayne Hair hairstyles(Thailand) 120794 13000004
Robert J Litt Sound sound rerecording mixer 120816 14000009
Ross Taylor Foley Artist n/a 223 14000008
Evelyn Dutton Foley Artist n/a 223 14000007
Margie Denecke Foley Artist n/a 223 14000006
Kevin O'Connell Sound sound rerecording mixer 120816 14000010
Michael Minkler Sound sound rerecording mixer 120816 14000011
Rodger Pardee Sound Editor n/a 229 14000014
Michele Sharp Sound Editor n/a 229 14000013
Frederick J Brown Sound Editor sound editor supervisor 229 14000012
Yosi Yarkoni Boom Operator (Israel) 215 14000005
Earl F Sampson Boom Operator (Israel/Arizona) 215 14000004
Paul Sanchez Makeup (Arizona) 353 13000008
Jeff Goodwin Makeup (Israel) 353 13000007
Giannetto DeRossi Makeup makeup designer 353 13000006
Walter Derfer Hair hairstyles(Arizona) 120794 13000005
Patrick T McNalley Makeup (Arizona) 353 13000009
Cristina DeRossi Makeup Assistant (Israel) 121007 13000010
Constance A Kazmer ADR Editor n/a 220 14000003
Lucy Coldsnow-Smith ADR Editor n/a 220 14000002
Lauren Palmer ADR Editor n/a 220 14000001
Tim Donahue Art Director art direction(Arizona) 183 9000011
Alan Cassie Art Director art direction(Thailand) 183 9000010
Bruce Jones Camera Assistant (Arizona) 120867 6000034
Dennis Laine Camera Assistant (Arizona) 120867 6000033
Michael Riba Camera Assistant (Arizona) 120867 6000032
Jerry Sidell Camera Assistant (Arizona) 120867 6000031
James R Symons Editor n/a 172 7000001
Andrew London Editor n/a 172 7000002
Adam Wolfe Assistant Editor n/a 203 7000006
Eric Whitfield Assistant Editor n/a 203 7000005
Edward A Warschilka Editor n/a 172 7000004
O Nicholas Brown Editor n/a 172 7000003
Baird Steptoe Camera Assistant (Arizona) 120867 6000030
Kittikul Somchaz Camera Assistant (Thailand) 120867 6000029
Roland Neveu Photography stills(Israel) 120835 6000023
Terry Hill Video video technician(Israel) 120800 6000022
Paul Murphey Video video technician(Arizona) 120800 6000021
Timothy E Prince Video video technician(Arizona) 120800 6000020
Yoni Hamenachem Photography stills(Israel) 120835 6000024
David Friedman Photography stills(Arizona) 120835 6000025
Wong Kam Shing Camera Assistant (Thailand) 120867 6000028
Bob Bridges Camera Assistant (Israel) 120867 6000027
Robert Raring Color Timer n/a 120921 6000026
Barbara Boguski Assistant Editor n/a 203 7000007
Rick Meyer Assistant Editor n/a 203 7000008
Charles R Pierce Set Decorator (Arizona) 165 9000004
Giorgio Postiglione Set Decorator (Israel) 165 9000003
Austen Spriggs Production Designer (Thailand) 164 9000002
Bill Kenney Production Designer n/a 164 9000001
Carlo Postiglione Set Decorator set decorator assistant(Israel) 165 9000005
Rick T Gentz Set Decorator set decorator assistant(Israel) 165 9000006
Adrian Gorton Art Director art direction(Israel) 183 9000009
Benjamin Fernandez Art Director art direction(Israel) 183 9000008
Pier-Luigi Basile Art Director art direction(Israel) 183 9000007
Nancy Beach Original Music n/a 120838 8000005
Arthur Morton Original Music n/a 120838 8000004
Scott Arundale Assistant Editor n/a 203 7000012
Jacque Toberen Assistant Editor n/a 203 7000011
Ronald S Herbes Assistant Editor n/a 203 7000010
Susan Godfrey Assistant Editor n/a 203 7000009
Robert Rootenberg Assistant Editor n/a 203 7000013
Noga Ram Assistant Editor n/a 203 7000014
Kenneth Hall Music Editor n/a 214 8000003
Mike Ross-Trevor Music music recording consultant 120781 8000002
Jerry Goldsmith Music n/a 120781 8000001
Sylvester Stallone Actor Rambo 1 1000001
Synopsis
Unfolding at a Buddhist monastery in Thailand, the story revolves around Rambo going to the aid of his friend Colonel Trautman who asks his assistance with a dangerous mission.
N/A
N/A