Undertow (2004)

Undertow
Type Feature Film
MPAA Rating R
Runtime 1hr 47mins.
Genres Drama
Keywords N/A
Status Released
US Release Date
  
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Josh Lucas Actor Deel Munn 1 1000001
Jamie Bell Actor Chris Munn 1 1000002
Shiri Appleby Actor Violet 1 1000003
Devon Alan Actor Tim Munn 1 1000004
Kristen Stewart Actor Lila 1 1000005
Pat Healy Actor Grant the Mechanic 1 1000006
Bill McKinney Actor Grandfather 1 1000007
Michael Bacall Actor Jacob 1 1000008
Carla Bessey Actor Violet's Friend 1 1000009
David Blazina Actor Watch-Guard 1 1000010
Thelma Carter Actor Grandmother 1 1000011
Carlos DeLoach Actor Big Bad Cop 1 1000012
Anna Dove Actor Tattoo Girl 1 1000013
H Green Actor Newscaster 1 1000014
Michael Gulick Actor Old Shirtless Man 1 1000015
Leigh Hill Actor Muriel the Cashier 1 1000016
Alfred Jackson Actor Dock Worker 1 1000017
Patrice Johnson Actor Amica Pela 1 1000018
Damien Lee Actor Gus 1 1000019
Robert Longstreet Actor Bern 1 1000020
Terry Loughlin Actor Officer Clayton 1 1000021
Dermot Mulroney Actor John 1 1000022
Jesse Nelson Actor Retardoe 1 1000023
Charles Poston Actor Hard Hat Dandy 1 1000024
Mark Robinson Actor Conway 1 1000025
Eddie Rouse Actor Wadsworth Pela 1 1000026
George Smith Actor Milk Man 1 1000027
William Turner Actor Dock Worker 1 1000028
Sophia Lin Actor Mail Order Bride 1 1000029
Craig Zobel Actor Bridegroom 1 1000030
David Green Director n/a 2 2000001
Edward Pressman Producer n/a 3 3000001
Terrence Malick Producer n/a 3 3000002
Lisa Muskat Producer n/a 3 3000003
Alessandro Camon Executive Producer n/a 174 3000004
John Schmidt Executive Producer n/a 174 3000005
Saar Klein Executive Producer n/a 174 3000006
Joe Conway Screenplay n/a 120778 4000001
David Green Screenplay n/a 120778 4000002
Lingard Jervey Story By n/a 120779 4000003
Craig Zobel Production Manager n/a 305 5000001
Cat Celebrezze Assistant Director (Dunvagen Music Publishers) 163 5000002
Paul Epstein Assistant Director n/a 163 5000003
Dave Blazina Assistant Director Second Assistant Director 163 5000004
Heather Daniels Assistant Director n/a 163 5000005
David Cook Post-Production Supervisor n/a 120796 5000006
Zene Baker Script Supervisor n/a 191 5000007
Kara Bilof Production Coordinator Music Production Coordinator 162 5000008
Kris Baucom Production Coordinator Production Office Coordinator 162 5000009
Melissa Palmer Production Coordinator Production Office Coordinator 162 5000010
Tim Orr Director of Photography n/a 120780 6000001
Adam Stone Director of Photography n/a 120780 6000002
Kenneth Wilson Camera Operator n/a 239 6000003
Craig Pressgrove Assistant Camera First Assistant Camera 233 6000004
Linda Slater Assistant Camera Second Assistant Camera 233 6000005
Dale Robinette Photography Still Photographer 120835 6000006
Karey Williams Photography Still Photographer 120835 6000007
Michael Burke Loader n/a 120956 6000008
Henry Ball Film Lab Film Recordist 120850 6000009
Michael Underwood Color Timer Digital Intermediate Color Timer 120921 6000010
Christopher Keohane Camera Trainee Camera Department Intern 120998 6000011
Felipe Perez-Burchard Camera Trainee Camera Department Intern 120998 6000012
Steven Gonzales Editor n/a 172 7000001
Zene Baker Editor n/a 172 7000002
Jane Rizzo Assistant Editor n/a 203 7000003
Philip Glass Music n/a 120781 8000001
Michael Linnen Music Additional Music 120781 8000002
Dianne Berkun Music Artistic Direction(Brooklyn Youth Chorus) 120781 8000003
Nico Muhly Music Choir Preparation(Brooklyn Youth Chorus) 120781 8000004
David Wingo Music n/a 120781 8000005
Adam Plack Music Didgeridoo(Brooklyn Youth Chorus) 120781 8000006
Nico Muhly Music Conductor Assistant Conductor 120818 8000007
Michael Riesman Music Conductor n/a 120818 8000008
Jim Keller Music Producer Executive Music Producer 323 8000009
Kurt Munkacsi Music Producer n/a 323 8000010
Mark Wike Music Supervisor n/a 120872 8000011
Mark White Music Supervisor n/a 120872 8000012
Richard Wright Production Designer n/a 164 9000001
Richard Wright Production Designer n/a 164 9000002
Summer Eubanks Set Decorator n/a 165 9000003
Patrick Fuhrman Set Dresser n/a 197 9000004
Jonathan Rudak Set Dresser n/a 197 9000005
Peter Sattler Set Dresser On Set Dresser 197 9000006
Elizabeth Steinfels Scenic Artist n/a 745 9000007
Gregg Perez Lead Person Lead Man 120957 9000008
Jeffrey Barrows Art Department Coordinator n/a 195 9000009
Scott Lawson Art Department Coordinator n/a 195 9000010
Jeff Peixoto Art Department Art Department Intern 120843 9000011
Mali Finn Casting Director n/a 157 10000001
Lyndsey Baldasare Casting Associate n/a 160 10000002
Lee Futch Extras Casting n/a 120851 10000003
Ben Best Consultant (to Mr. Green) 120784 12000001
Thom Ehle Consultant Dolby Stereo Consultant 120784 12000002
Kristina Lankford Dialect Coach n/a 666 12000003
Howard Samuelsohn Dialect Coach n/a 666 12000004
Karey Williams Coach Set Tutor 120914 12000005
Jill Newell Costume Designer n/a 169 13000001
Persefone Karakosta Hair n/a 120794 13000002
Gene Witham Hair n/a 120794 13000003
Persefone Karakosta Makeup Artist Hair 120801 13000004
Gene Witham Makeup Artist Hair 120801 13000005
Anne Cabri Wardrobe Assistant n/a 120809 13000006
Britton Elliott Wardrobe Assistant n/a 120809 13000007
Heather Shiver Wardrobe Assistant n/a 120809 13000008
Amy Burt Wardrobe Supervisor n/a 120908 13000009
Joey Stephens Boom Operator n/a 215 14000001
Chris Walldorf Boom Operator n/a 215 14000002
Dawn Fintor Foley Artist n/a 223 14000003
Alicia Stevenson Foley Artist n/a 223 14000004
David Betancourt Foley Mixer n/a 224 14000005
Larry Blake Rerecording Mixer n/a 120856 14000006
Hunter Curra Sound Sound Department Intern 120816 14000007
Matt Coby Sound Editor n/a 229 14000008
Jay Gallagher Sound Editor n/a 229 14000009
Christof Gebert Sound Editor n/a 229 14000010
Patricia Gorman Sound Editor n/a 229 14000011
Christof Gebert Sound Mixer Production Sound Mixer 230 14000012
Eric Felland Swing Additional Electric 120862 15000001
Lisa Gleeson Swing Company Electric 120862 15000002
Louis Normandin Swing Additional Electric 120862 15000003
Clark Caldwell Lighting Technician n/a 120907 15000004
Deidre Lally Lighting Technician n/a 120907 15000005
Matthew Hale Key Grip n/a 263 15000006
Travis Bell Grip n/a 365 15000007
Melissa Guimaraes Grip Second Company Grip 365 15000008
Marcus Lehmann Grip Company Grip 365 15000009
Justin Whittaker Grip n/a 365 15000010
Gordon Gee Grip Grip Intern 365 15000011
Aaron Wong Grip Grip Intern 365 15000012
Dana Boratenski Engineer n/a 120938 15000013
Nicolas Mindreau Engineer n/a 120938 15000014
Ichiho Nishiki Engineer n/a 120938 15000015
John Stanka Engineer n/a 120938 15000016
Matt Craig Chief Lighting Technician n/a 357 15000017
Albert Krause Production Accountant n/a 282 16000001
Neil Barefish Post-Production Accountant n/a 120979 16000002
Jorge Diaz Assistant Accountant n/a 120950 16000003
James Janowitz Legal Counsel Production Legal Counsel 120913 18000001
Phyllis Kaufman Legal Counsel Production Legal Counsel 120913 18000002
Pryor Sherman Legal Counsel Production Legal Counsel 120913 18000003
Karen Robson Legal Counsel Production Legal Counsel 120913 18000004
Marc Diener Legal Services Minor's Court Documentation 120857 18000005
Cal Johnson Stunt Coordinator n/a 120804 19000001
Lonnie Smith Stunt Player n/a 121025 19000002
Renee DeRossett Animal Trainer Animal Coordinator 120962 20000001
David Barnes Craft Service n/a 120903 22000001
Kris Santa Kruz Visual Effects Scanning 419 23000001
Matthew Johnson Visual Effects IQ Artist 419 23000002
Lori Nobleza Titles End Credits 120825 23000003
Tim Gallegos Digital Effects Artist Digital Dirt Removal 120960 23000004
Cassandra Wiltshire Digital Effects Digital Intermediate Producer 345 23000005
Bill Coffin Digital Effects n/a 345 23000006
Jeffrey Thompson Property Master n/a 120805 24000001
Craig Zobel Second Unit Director n/a 412 25000001
Ryan Demler Assistant (to Mr. John Schmidt) 120820 25000002
Phillip Montgomery Assistant (to Mr. Edward R. Pressman) 120820 25000003
Megan Schlaack Assistant (to Mr. Camon) 120820 25000004
Mira Shin Assistant (to Mr. Edward R. Pressman) 120820 25000005
Dewayne Denney Production Assistant n/a 275 25000006
Emmy Ellison Production Assistant First Team PA 275 25000007
Lauren Guilmartin Set Production Assistant n/a 371 25000008
Matt Giordano Set Production Assistant n/a 371 25000009
Barlow Jacobs Set Production Assistant n/a 371 25000010
Devin Maurer Set Production Assistant n/a 371 25000011
Jason Scott Set Production Assistant n/a 371 25000012
Kris Baucom Product Placement Product Placement Coordinator 121058 25000013
Trish Kazak Office Production Assistant n/a 120909 25000014
Ryan Sterritt Office Production Assistant n/a 120909 25000015
Jack Munn Medic Set Medic 120966 25000016
Jeff Downs Driver Swing 273 25000017
Carrie Beitzel Apprentice Office Intern 120976 25000018
Renee Bombardier Apprentice Office Intern 120976 25000019
Cassie Larcade Apprentice Production Intern 120976 25000020
Ryan Shelor Apprentice Office Intern 120976 25000021
Alex Tovar Apprentice Intern 120976 25000022
Kimberly Waid Apprentice Office Intern 120976 25000023
Christian Rutledge Other Music Production Resource Manager 120795 26000001
Kris Baucom Other Clearances 120795 26000002
Synopsis
Set in contemporary South, a dramatic thriller about two brothers, Chris and Tom, who are forced to go on the run in order to guard a secret following the death of their father--and the arrival of their greedy, troubled uncle.