Entrapment (1999)

Entrapment
Type Feature Film
MPAA Rating PG 13
Runtime 1hr 52mins.
Genres Romance, Action, Thriller
Keywords heist, police
Status Released
US Release Date
  
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Kevin Herd Special Effects special effects technician 168 23000034
David Hunter Special Effects special effects technician 168 23000035
Raymond Lovell Special Effects special effects technician 168 23000036
Rodney Fuller Special Effects special effects technician 168 23000033
Paul Dunn Special Effects special effects technician 168 23000032
David Brighton Special Effects special effects technician 168 23000030
Steve Cullane Special Effects special effects technician 168 23000031
Paul Stephenson Special Effects special effects technician 168 23000037
Timothy Stracey Special Effects special effects technician 168 23000038
Raymond Ferguson Special Effects special effects technician 168 23000043
Dave Miller Special Effects special effects technician 168 23000044
Mike Durkan Special Effects special effects technician 168 23000042
Alan Young Special Effects special effects electronics technician 168 23000041
Peter White Special Effects special effects technician 168 23000039
John Pilgrim Special Effects special effects electronics technician 168 23000040
Jonathan Angell Special Effects special effects technician 168 23000029
Krissi Williamson Special Effects special effects buyer 168 23000028
Paul Conway Visual Effects digital compositor(Cinesite/digital visual effects) 419 23000017
David Man Visual Effects digital compositor(Cinesite/digital visual effects) 419 23000018
Charles Tait Visual Effects digital compositor(Cinesite/digital visual effects) 419 23000019
Mark Michaels Visual Effects lead compositor(Cinesite/digital visual effects) 419 23000016
Niki Wakefield Visual Effects lead compositor(Cinesite/digital visual effects) 419 23000015
Gill Roberts Visual Effects bidding producer(Cinesite/digital visual effects) 419 23000013
John Lockwood Visual Effects lead compositor(Cinesite/digital visual effects) 419 23000014
David S Williams Jr. Visual Effects digital compositor(Cinesite/digital visual effects) 419 23000020
Colin Alway Visual Effects digital compositor(Cinesite/digital visual effects) 419 23000021
Carol McAulay Special Effects Coordinator n/a 241 23000026
Al Griswold Special Effects Coordinator (New York unit) 241 23000027
Stuart Pearson Visual Effects digital scanning & recording(Cinesite/digital visual effects) 419 23000025
David Fernandes Visual Effects digital scanning & recording(Cinesite/digital visual effects) 419 23000024
Lisa Moore Visual Effects digital compositor(Cinesite/digital visual effects) 419 23000022
Peter Williams Visual Effects digital scanning & recording(Cinesite/digital visual effects) 419 23000023
Kevin Rogan Special Effects special effects technician 168 23000045
Paul Taylor Special Effects special effects technician 168 23000046
David Roddham Effects Assistant special effects trainee 120922 23000067
Grant Rogan Effects Assistant special effects trainee 120922 23000068
Gareth Wingrove Effects Assistant special effects trainee 120922 23000069
Lee Rider Effects Assistant special effects trainee 120922 23000066
Christopher Brennan Effects Assistant special effects trainee 120922 23000065
Carole Cowley Effects Coordinator digital effects coordinator(Cinesite/digital visual effects) 120917 23000063
Caimin Bourne Effects Assistant special effects trainee 120922 23000064
Tim Grover Effects Assistant assistant & special effects editor 120922 23000070
Michael Williams Animation Supervisor (Useful Companies/computer & graphic designer) 120918 23000071
Charles Cash 3-D Artist 3-D computer animation(Cinesite/digital visual effects) 120965 23000076
Chris George 3-D Artist 3-D computer animation(Cinesite/digital visual effects) 120965 23000077
Neil Wilson Animator grahics animator(Useful Companies/computer & graphic designer) 483 23000075
Andy Simm Chief Modelmaker special effects modeller 121151 23000074
Dominic Weisz Chief Modelmaker modeler 121151 23000072
Sander Ellers Chief Modelmaker special effects modeller 121151 23000073
Alexandra Day Effects Coordinator visual effects coordinator 120917 23000062
Ramli Bin M D Derus Special Effects Assistant (Malaysian unit) 514 23000061
David Poole Special Effects special effects technician(The Magic Camera Company/miniature construction & photography) 168 23000051
Kenneth Gittens Special Effects special effects technician(The Magic Camera Company/miniature construction & photography) 168 23000052
Nik Cooper Special Effects special effects technician(The Magic Camera Company/miniature construction & photography) 168 23000050
Kevin Mathews Special Effects special effects wire technician 168 23000049
Anne Marie Walters Special Effects special effects technician 168 23000047
Steve Warner Special Effects special effects technician 168 23000048
Ian Corbould Special Effects special effects technician 168 23000053
Simon Cockren Special Effects special effects technician 168 23000054
James J Quinn Special Effects special effects technician(New York unit) 168 23000059
Cliff Corbould Special Effects Assistant special effects assistant/buyer 514 23000060
William J Bishop Special Effects special effects technician(New York unit) 168 23000058
Bart Traynor Special Effects special effects technician(New York unit) 168 23000057
David Watkins Sr. Special Effects special effects technician 168 23000055
Wayne Miller Special Effects special effects technician(New York unit) 168 23000056
Roland Stevenson Visual Effects sculptor/modeller 419 23000012
Roger Walker Visual Effects sculptor/modeler 419 23000011
Sophie Dasic Assistant Accountant (The Magic Camera Company/miniature construction & photography) 120950 16000005
Andrew Pyke Assistant Accountant (The Magic Camera Company/miniature construction & photography) 120950 16000006
Emma Bendell Assistant Accountant (The Magic Camera Company/miniature construction & photography) 120950 16000007
Gloria Salas Accountant (New York unit) 120802 16000004
Carol Eastwood Accountant construction controller(The Magic Camera Company/miniature construction & photography) 120802 16000003
Brenda Coxon Production Accountant (The Magic Camera Company/miniature construction & photography) 282 16000001
George Marshall Production Accountant (The Magic Camera Company/miniature construction & photography) 282 16000002
Claire Robertson Assistant Accountant accountants assistant(The Magic Camera Company/miniature construction & photography) 120950 16000008
Peter Eardley Assistant Accountant accountants assistant(The Magic Camera Company/miniature construction & photography) 120950 16000009
Matthew D'Angibau Motion Control motion control assistant 121053 19000002
Vic Armstrong Stunt Coordinator n/a 120804 19000003
Rick Mietkowski Motion Control motion control operator(The Magic Camera Company/miniature construction & photography) 121053 19000001
Paul Harris Choreographer n/a 120803 17000001
Paul Chantler Assistant Accountant accounts assistant(The Magic Camera Company/miniature construction & photography) 120950 16000010
Jason Ong Assistant Accountant accountants assistant(Malaysian unit) 120950 16000011
Jake Jackson Assistant Engineer (score recording & mixing) 120997 15000042
Ben Georgiades Assistant Engineer (score recording & mixing) 120997 15000041
Mark Gay Electrician n/a 450 15000031
Christopher Polden Electrician n/a 450 15000032
Timothy Painter Electrician (The Magic Camera Company/miniature construction & photography) 450 15000030
Andy Aitken Electrician chargehand electrician(The Magic Camera Company/miniature construction & photography) 450 15000029
Adam Lee Electrician rigging electrician 450 15000027
Jack White Electrician rigging electrician 450 15000028
Raymond Murphy Electrician (New York unit) 450 15000033
Tom Dolan Electrician (New York unit) 450 15000034
Vernon Connolly Best Boy n/a 120885 15000039
Reg Boddy Best Boy n/a 120885 15000040
Tom Gilligan Dolly Grip (New York unit) 264 15000038
Gregory Farrell Electrician (New York unit) 450 15000037
Raymond Fortune Electrician (New York unit) 450 15000035
James Malone Electrician (New York unit) 450 15000036
Jim Dowdall Stunt Coordinator n/a 120804 19000004
Gabe Cronnelly Stunts n/a 240 19000005
Harry C Garces Craft Service craft service assistant(Malaysian unit) 120903 22000002
Nick Davis Visual Effects Supervisor n/a 249 23000001
Neil Corbould Special Effects Supervisor n/a 545 23000002
Jenny Nichols Craft Service special craft services 120903 22000001
Bruce Behrens Construction construction runaround(The Magic Camera Company/miniature construction & photography) 120900 21000011
Kevin Harris Construction assistant construction manager(The Magic Camera Company/miniature construction & photography) 120900 21000009
Jack Dyer Construction construction buyer(The Magic Camera Company/miniature construction & photography) 120900 21000010
Ian Biggs Special Effects Supervisor (The Magic Camera Company/miniature construction & photography) 545 23000003
Justin Owen Effects Supervisor computer & video effects supervisor(Useful Companies/computer & graphic designer) 120866 23000004
Paul Corbould Effects Supervisor special effects floor supervisor 120866 23000009
John Blakeley Visual Effects sculptor/modeler 419 23000010
Alex Bicknell Effects Supervisor digital effects supervisor(Cinesite/digital visual effects) 120866 23000008
Steve Crawley Effects Supervisor wire effects supervisor 120866 23000007
Trevor Wood Effects Supervisor special effects workshop supervisor 120866 23000005
Clive Beard Effects Supervisor special effects floor supervisor 120866 23000006
Ray Barrett Construction Manager (The Magic Camera Company/miniature construction & photography) 120983 21000008
Sandy Nicolson Carpenter stand-by carpenter(Scottish unit) 529 21000007
Jenny Ash Stunts n/a 240 19000010
Dickey Beer Stunts n/a 240 19000011
Derek Lea Stunts n/a 240 19000009
Roy Alon Stunts n/a 240 19000008
Eunice Huthart Stunts n/a 240 19000006
Wendy Leech Stunts n/a 240 19000007
Mark Mottram Stunts n/a 240 19000012
Tony Smart Stunts n/a 240 19000013
David Whyman Carpenter (The Magic Camera Company/miniature construction & photography) 529 21000005
Kenneth Hambling Carpenter chargehand carpenter(The Magic Camera Company/miniature construction & photography) 529 21000006
Gordon Routledge Carpenter (The Magic Camera Company/miniature construction & photography) 529 21000004
Steve Challenor Carpenter (The Magic Camera Company/miniature construction & photography) 529 21000003
Will Stickley Carpenter stand-by carpenter(The Magic Camera Company/miniature construction & photogaphy) 529 21000001
Trevor Dyer Carpenter head carpenter(The Magic Camera Company/miniature construction & photography) 529 21000002
Graham Hopkins 3-D Artist 3-D computer animation(Cinesite/digital visual effects) 120965 23000078
Jonathan Neil 3-D Artist 3-D computer animation(Cinesite/digital visual effects) 120965 23000079
Michael Gunner Other chargehand painter(The Magic Camera Company/miniature construction & photography) 120795 26000035
David Mears Other chargehand painter(The Magic Camera Company/miniature construction & photography) 120795 26000036
Graham Pearce Other chagehand painter(The Magic Camera Company/miniature construction & photography) 120795 26000037
Derek Dackombe Other painter(The Magic Camera Company/miniature construction & photography) 120795 26000034
David Meeking Other head painter(The Magic Camera Company/miniature construction & photography) 120795 26000033
Ian Murphy Other stand-by plasterer(The Magic Camera Company/miniature construction & photography) 120795 26000031
Russell Prosser Other stand-by rigger(The Magic Camera Company/miniature construction & photography) 120795 26000032
Paul Tappin Other head plasterer(The Magic Camera Company/miniature construction & photography) 120795 26000038
Douglas Allam Other chargehand plasterer(The Magic Camera Company/miniature construction & photography) 120795 26000039
Paul Mitchell Other rigger(The Magic Camera Company/miniature construction & photography) 120795 26000044
Steven Davies Other chargehand rigger(The Magic Camera Company/miniature construction & photography) 120795 26000045
Ronald Meeks Other rigger(The Magic Camera Company/miniature construction & photography) 120795 26000043
Fred Crawford Other head rigger(The Magic Camera Company/miniature construction & photography) 120795 26000042
Steven Brown Other chargehand plasterer(The Magic Camera Company/miniature construction & photography) 120795 26000040
Ray Roffe Other chargehand plasterer(The Magic Camera Company/miniature construction & photography) 120795 26000041
Charles Cottrell Other stand-by painter(The Magic Camera Company/miniature construction & photography) 120795 26000030
William Wells Other storeman(The Magic Camera Company/miniature construction & photography) 120795 26000029
Claire Norman Other line-up & vault(Cinesite/digital visual effects) 120795 26000018
John Benn Other line-up & vault(Cinesite/digital visual effects) 120795 26000019
Simon Hughes Other line-up & vault(Cinesite/digital visual effects) 120795 26000020
Alan Perez Other stand-by electrical rigger 120795 26000017
William Howe Other electrical rigger 120795 26000016
Charles Bodycomb Other armourer 120795 26000014
Richard Hooper Other armourer 120795 26000015
Adrain Samuels Other data operations(Cinesite/digital visual effects) 120795 26000021
Keith Devlin Other data operations(Cinesite/digital visual effects) 120795 26000022
John S Robertson Other rigger(The Magic Camera Company/miniature construction & photography) 120795 26000027
Trevor "Trigger" Carey Other rigger(The Magic Camera Company/miniature construction & photography) 120795 26000028
Matthew D'Angibau Other loader(The Magic Camera Company/miniature construction & photography) 120795 26000026
Andrew Stevens Other focus puller(The Magic Camera Company/miniature construction & photography) 120795 26000025
Keith Barton Other technical services(Cinesite/digital visual effects) 120795 26000023
Kevin Wheatley Other technical services(Cinesite/digital visual effects) 120795 26000024
James Townshend Other wood machinist(The Magic Camera Company/miniature construction & photography) 120795 26000046
John Wildgust Other wood machinist(The Magic Camera Company/miniature construction & photography) 120795 26000047
Francoise Valentine Other talkback/nurse(underwater unit) 120795 26000068
Dave Shaw Other diving safety(underwater unit) 120795 26000069
John G Oliver Other safety diver(underwater unit) 120795 26000070
Robert Shacklady Other clapper/loader(underwater unit) 120795 26000067
Gordon Segrove Other focus puller(underwater unit) 120795 26000066
Noraini Bte Shaarani Other stand-by nurse(Malaysian unit) 120795 26000064
Francis Abdullah Other transport coordinator(Malaysian unit) 120795 26000065
Joane Baptiste Other production secretary(New York unit) 120795 26000071
Lee Vickery Other loader(New York unit) 120795 26000072
The Cathedral Area Residents Association B Borough Market Special Thanks n/a 120874 26000077
Linda Gamble Unit Publicist n/a 231 29000001
Sir Lachlan MacLean Special Thanks (Castle Duart/Isle of Mull) 120874 26000076
His Grace the Duke of Marlborough Special Thanks (Blenheim Palace/Oxfordshire) 120874 26000075
Eric Lenihan Other power pod technician(New York unit) 120795 26000073
Edward O'Donnell Other transport captain(New York unit) 120795 26000074
Debbie Chua Other production secretary(Malaysian unit) 120795 26000063
Linda Fraser Other Scottish screen trainee(Scottish unit) 120795 26000062
Christopher Warren-Green Other leader 120795 26000052
Jason Wrenn Other focus puller 120795 26000053
Rosie Bedford-Stradling Other unit nurse 120795 26000051
Carolyn Hall Other financial controller(The Magic Camera Company/miniature construction & photography) 120795 26000050
Kevin Nugent Other head engineer(The Magic Camera Company/miniature construction & photography) 120795 26000048
Simon Seeby Other supervsing engineer(The Magic Camera Company/miniature construction & photography) 120795 26000049
Rosalyn Ellis Other clapper/loader 120795 26000054
Keith Roberts Other clapper/loader 120795 26000055
Andy Clayton Other flight logistics(Scottish unit) 120795 26000060
Dave McKay Other helicopter technician(Scottish unit) 120795 26000061
Derek Peters Other clapper loader(Scottish unit) 120795 26000059
Andy Ford Other focus puller(Scottish unit) 120795 26000058
Christopher Gough Other electrical rigger 120795 26000056
Katie Teakle Other unit nurse 120795 26000057
Dominic Young Other outworker 120795 26000013
Barbara Ohren Other outworker 120795 26000012
Clarissa Newman Assistant (to Sean Connery) 120820 25000001
Laura Netscher Assistant (to Rhonda Tollefson) 120820 25000002
Simone Goodridge Assistant (to Jon Amiel) 120820 25000003
Nick Wong Props Buyer (Malaysian unit) 120926 24000020
Sonny Tan Tiong Sung Props props assistant(Malaysian unit) 120817 24000019
Fauzi Bin Abdullah Props props helper(Malaysian unit) 120817 24000017
Kenneth Chan Weng Sein Props props assistant(Malaysian unit) 120817 24000018
Sylvia Pyke Assistant (to Iain Smith) 120820 25000004
Shauna Beal Assistant (to Arnon Milchan) 120820 25000005
Ben Smith Production Assistant floor runner 275 25000010
Ailie Smith Production Assistant n/a 275 25000011
Harry Pain Production Assistant art department runner 275 25000009
Nina Almond Assistant (to Vic Armstrong (Vic Arstrong--stunt coordinator & 2nd unit director)) 120820 25000008
Rozzana I Ramos Assistant (to Arnon Milchan) 120820 25000006
Lyndon Jones Assistant (to Catherine Zeta-Jones) 120820 25000007
Penny White Props trainee prop 120817 24000016
Tommy Hunt Props prop runaround 120817 24000015
Clive Wilson Propman stand-by propman 120887 24000005
Ben Wilkinson Props chargehand dressing prop 120817 24000006
Les Benson Property Master location property master 120805 24000004
Maxie McDonald Property Master n/a 120805 24000003
Saifulazuar Shamsudin Assistant Props standby props assistant(Malaysian unit) 120904 24000001
Wan Johari Wan Zainuddin Assistant Props standby props assistant(Malaysian unit) 120904 24000002
John Fox Props dressing prop 120817 24000007
Barry Gates Props dressing prop 120817 24000008
Michael Woolfson Props standby props 120817 24000013
John Palmer Props props storeman 120817 24000014
Colin Ellis Props standby props 120817 24000012
Mickey Pugh Props stand-by prop 120817 24000011
Christian McDonald Props dressing prop 120817 24000009
Eric Strange Props dressing prop 120817 24000010
Vladimir Voronoff Production Assistant n/a 275 25000012
Theo Hyman Production Assistant runner 275 25000013
Carol Kupisz Other grahic design artist 120795 26000001
James Gemmill Other portrait artist 120795 26000002
Patricia Johnson Other draftsperson 120795 26000003
Al Cerullo Helicopter Pilot (New York unit) 121003 25000033
Tom Kidd Helicopter Pilot (Scottish unit) 121003 25000032
Marc Wolff Helicopter Pilot n/a 121003 25000030
David Arkle Helicopter Pilot n/a 121003 25000031
Stephen Morahan Other draftsperson 120795 26000004
Pippa Rawlinson Other draftsperson 120795 26000005
Sam Barnes Other clapper/loader 120795 26000010
Melanie Carter Other outworker 120795 26000011
Jasper Fforde Other focus puller 120795 26000009
Jane Haddow Other junior draftsperson 120795 26000008
Anthony Rimmington Other draftsperson 120795 26000006
Tom Garwood Other junior draftsperson 120795 26000007
Roz Bennett Medic construction nurse 120966 25000029
Banjamin Ogley Office Runner production runner 120988 25000028
William Dodds Set Production Assistant n/a 371 25000018
David Lusby Production production buyer 120824 25000019
Roy Clarke Transportation assistant transportation coordinator 120992 25000017
Gary Birmingham Transportation Coordinator n/a 271 25000016
Shan Sangaralingam Production Assistant (Malaysian unit) 275 25000014
Matthew K Coleman Production Assistant (New York unit) 275 25000015
John O'Shaughnessy Production production buyer 120824 25000020
Courtney Vanderslice-Law Production head of production(Cinesite/digital visual effects) 120824 25000021
Paul Wolstencroft Production chargehand stagehand(The Magic Camera Company/miniature construction & photography) 120824 25000026
Emily Lascelles Office Runner production runner 120988 25000027
Kenneth Sibley Production chargehand stagehand(The Magic Camera Company/miniature construction & photography) 120824 25000025
Michael Martin Production chargehand stagehand(The Magic Camera Company/miniature construction & photography) 120824 25000024
Paul Ladd Production stand-by stagehand(The Magic Camera Company/miniature construction & photography) 120824 25000022
Peter Wells Production head stagehand(The Magic Camera Company/miniature construction & photography) 120824 25000023
Rob Monger Electrician practical electrician 450 15000026
Nigel Woods Electrician n/a 450 15000025
Gabor Kover Camera Operator (New York unit) 239 6000008
Stephen Consentino Camera Operator (New York unit) 239 6000009
David Norris Camera Operator Westcam operator(New York unit) 239 6000010
Peter Field Camera Operator n/a 239 6000007
Roger Pearce Camera Operator n/a 239 6000006
Tony Spratling Cinematographer cinematography 402 6000004
Martin Singleton Cinematographer cinematography(Scottish unit) 402 6000005
Alf Tramontin Steadicam Operator n/a 232 6000011
Mike Valentine Camera cameraman(underwater unit) 120798 6000012
Nick Shuttleworth Video Assist/Playback video assist runner 120899 6000017
Scott Holland Video Assist/Playback video assist 120899 6000018
Rebecca Peters Video Assist/Playback video assist 120899 6000016
Oliver Cary Assistant Camera Operator assistant camera(New York unit) 120849 6000015
Al Rodgers Assistant Camera Operator assistant camera(New York unit) 120849 6000013
Jim Belletier Assistant Camera Operator assistant camera(New York unit) 120849 6000014
Jonathan P B Taylor Director of Photography n/a 120780 6000003
Nigel Stone Director of Photography (The Magic Camera Company/miniature construction & photography) 120780 6000002
Shelley Houis Production Coordinator (New York unit) 162 5000035
Linzi Baltrunas Location Assistant n/a 120947 5000036
Frances Cousins Location Assistant (Scottish unit) 120947 5000037
Barrie Hemsley Production Coordinator (The Magic Camera Company/miniature construction & photography) 162 5000034
Elaine Burt Production Coordinator n/a 162 5000033
Sarah Hinch Script Supervisor n/a 191 5000031
Stuart Bailey Project Manager (Useful Companies/computer & graphic designer) 120994 5000032
Ariff Hamzah Location Assistant (Malaysian unit) 120947 5000038
Allen Goonting Location Assistant (Malaysian unit) 120947 5000039
Mona Benjamin Assistant Production Coordinator assistant coordinator 192 5000044
Philip Meheux Director of Photography n/a 120780 6000001
Kenneth Thompson Location Assistant (New York unit) 120947 5000043
Alfred R Lamberti Location Assistant (New York unit) 120947 5000042
Jonathan Ramesh Raj Location Assistant (Malaysian unit) 120947 5000040
Patricia Castellanos Location Assistant (New York unit) 120947 5000041
Bob Balzarini Video Assist/Playback video assist(New York unit) 120899 6000019
Frank Graziadei Video Assist/Playback video assist(New York unit) 120899 6000020
Gernot Wolfgang Music scoring assistant 120781 8000003
Benedikt Brydern Music scoring assistant 120781 8000004
David Reynolds Music Scoring 120781 8000005
Bob Last Music music consultant 120781 8000002
Christopher Young Music n/a 120781 8000001
John Nuth Assistant Editor n/a 203 7000005
David Barrett Assistant Editor n/a 203 7000006
Jasper Randall Music scoring assistant 120781 8000006
Konstantinos Christides Music scoring assistant 120781 8000007
Andy Glen Music Editor n/a 214 8000012
Tanya Noel Hill Music Editor temp music editor 214 8000013
Paul Talkington Music Contractor orchestra contractor 121013 8000011
Pete Anthony Music Conductor conductor 120818 8000010
Kenneth Burgomaster Music Arranger synthesizer programming 121019 8000008
Arthur Schaer Music Arranger synthesizer programming 121019 8000009
Tony Tromp Assistant Editor heavyworks assistant editor 203 7000004
William Parnell Dialogue Editor n/a 204 7000003
Gary Blowfield Video video operator(The Magic Camera Company/miniature construction & photography) 120800 6000025
Peter Davey Video video operator(underwater unit) 120800 6000026
Paul Brannen Video computer/video runner 120800 6000024
Chris McBride Video computer/video technician 120800 6000023
Sara-Jane Valentine Video computer & video coordinator(Useful Companies/computer & graphic designer) 120800 6000021
Stefan Cebula Video computer/video technician 120800 6000022
David Appleby Photography stills photographer 120835 6000027
Dave Rees Color Timer color timing 120921 6000028
Terry Rawlings Editor n/a 172 7000001
Christopher Ackland Editor (special effects) 172 7000002
Alvin Lee Camera Assistant (Malaysian unit) 120867 6000032
Gary Lamantia Camera Equipment Westcam technician(New York unit) 121010 6000031
Steve E Andrews Camera Trainee n/a 120998 6000029
Paul Wheeldon Camera Trainee n/a 120998 6000030
Lisa Vick Script Supervisor n/a 191 5000030
Darren Wiseman Location Manager (New York unit) 193 5000029
Jon Amiel Director n/a 2 2000001
Vic Armstrong Director n/a 2 2000002
Sean Connery Producer n/a 3 3000001
Ravin J Ganatra Actor Security Guard No 1 1 1000021
Harry Dillon Actor Security Guard No 3 1 1000020
Stuart Ong Actor Doctor 1 1000018
Rhydian Jai-Persad Actor Security Guard No 2 1 1000019
Michael Hertzberg Producer n/a 3 3000002
Rhonda Tollefson Producer n/a 3 3000003
Arnon Milchan Executive Producer n/a 174 3000008
Colin Brown Executive Producer (Cinesite/digital visual effects) 174 3000009
Ron Bass Executive Producer n/a 174 3000007
Iain Smith Executive Producer n/a 174 3000006
Antony Hunt Producer (The Magic Camera Company/miniature construction & photography) 3 3000004
Roger Lofting Producer (The Magic Camera Company/miniature construction & photography) 3 3000005
David S Howard Actor Technician 1 1000017
Tom Clarke-Hill Actor Operator 1 1000016
Kevin McNally Actor Haas 1 1000006
Terry O'Neill Actor Quinn 1 1000007
Maury Chaykin Actor Conrad Greene 1 1000005
Will Patton Actor Hector Cruz 1 1000004
Catherine Zeta-Jones Actor Virginia "Gin" Baker 1 1000002
Ving Rhames Actor Thibadeaux 1 1000003
Madhav Sharma Actor Security Chief 1 1000008
David Yip Actor Chief of Police 1 1000009
Tony Xu Actor Banker 1 1000014
Rolf Saxon Actor Director 1 1000015
William Marsh Actor Computer Technician 1 1000013
Aaron Swartz Actor Cruz's Man 1 1000012
Tim Potter Actor Millennium Man 1 1000010
Eric Meyers Actor Waverly Technician 1 1000011
Don MacPherson Screenplay n/a 120778 4000001
Ron Bass Screenplay n/a 120778 4000002
Tze Swen Hoh Assistant Director (Malaysian unit) 163 5000018
Vebe Borge Assistant Director (New York unit) 163 5000019
Amy Lynn Assistant Director (New York unit) 163 5000020
Mahathir Tahir Assistant Director (Malaysian unit) 163 5000017
Carlos Fidel Assistant Director n/a 163 5000016
Terry Madden Assistant Director n/a 163 5000014
Richard Styles Assistant Director n/a 163 5000015
Dylan Hopkins Assistant Director (New York unit) 163 5000021
Christian McWilliams Location Manager n/a 193 5000022
Bernard Kong Location Manager (Malaysian unit) 193 5000027
Ramesh Appathurai Location Manager (Malaysian unit) 193 5000028
Magen Appathurai Location Manager (Malaysian unit) 193 5000026
Michael Sharp Location Manager (Scottish unit) 193 5000025
Richard Sharkey Location Manager n/a 193 5000023
Simon Marsden Location Manager n/a 193 5000024
David Pearson Assistant Director (The Magic Camera Company/miniature construction & photography) 163 5000013
Fiona Richards Assistant Director n/a 163 5000012
Rachel Neale Unit Manager n/a 120832 5000002
Judy Britten Unit Manager n/a 120832 5000003
John Starke Unit Production Manager (New York unit) 182 5000001
Michael Hertzberg From Story n/a 120870 4000006
William Broyles Jr. Screenplay n/a 120778 4000003
Ron Bass From Story n/a 120870 4000005
Amy Segal Unit Manager (Malaysian unit) 120832 5000004
Sarah Bradshaw Production Supervisor n/a 307 5000005
Michael Stevenson Assistant Director n/a 163 5000010
Robert Grayson Assistant Director co-2nd assistant director 163 5000011
Chris Carreras Assistant Director n/a 163 5000009
Faye Ong Production Manager (Malaysian unit) 305 5000008
Al Burgess Production Supervisor (Malaysian unit) 307 5000006
Tim Field Production Manager (The Magic Camera Company/miniature construction & photography) 305 5000007
Richard A Harrison Music Editor temp music editor 214 8000014
Pete Anthony Original Music n/a 120838 8000015
Belinda Hodson Makeup Artist n/a 120801 13000014
Jane Lewis Wardrobe wardrobe mistress 120823 13000015
Annie Hadley Wardrobe wardrobe mistress 120823 13000016
Rebecca Lafford Makeup Artist n/a 120801 13000013
Linda Bodily Makeup Artist n/a 120801 13000012
Peter Swords King Makeup Artist Sean Connery's makeup artist 120801 13000010
Belinda Parrish Makeup Artist n/a 120801 13000011
Mark Holmes Wardrobe wardrobe master 120823 13000017
David Croucher Wardrobe Assistant n/a 120809 13000018
Paul Cridlin Boom Operator n/a 215 14000003
Bob Risk Foley Editor n/a 221 14000004
Gerard Loret Assistant Sound Editor n/a 222 14000002
Pat Gilbert Assistant Sound Editor n/a 222 14000001
Mood Omar Wardrobe Assistant (Malaysian unit) 120809 13000019
Kenny Crouch Wardrobe Supervisor n/a 120908 13000020
Frances Hannon Makeup Artist n/a 120801 13000009
Barry Richardson Hairdresser n/a 121014 13000008
David Su Dialect Coach mandarin dialect coach 666 12000009
Huwei San Dialect Coach mandarin dialect coach 666 12000010
Susan Hegarty Dialect Coach Catherine Zeta-Jones' dialect coach 666 12000008
Jean Lee Research research & development(Cinesite/digital visual effects) 458 12000007
Fergus Clegg Research researcher 458 12000005
Simon Eves Research research & development(Cinesite/digital visual effects) 458 12000006
Les Maddison Advisor police advisor 120821 12000011
John Norster Assistant Costume Designer n/a 252 13000001
Jan Jamison Hairdresser n/a 121014 13000006
Hilary Haines Hairdresser n/a 121014 13000007
Colin Jamison Hairdresser n/a 121014 13000005
Annie Crawford Costumes Sean Connery's costumer 120828 13000004
Mei Lai Hippisley Coxe Costume Coordinator n/a 120971 13000002
Penny Rose Costume Designer n/a 169 13000003
John Hayward Rerecording re-recording mixer 120995 14000005
Richard Pryke Rerecording Mixer assistant re-recording mixer 120856 14000006
Steve McLeod Gaffer assistant gaffer 268 15000014
John Rogers Gaffer (The Magic Camera Company/miniature construction & photography) 268 15000015
Ray Potter Gaffer n/a 268 15000016
Terry Potter Gaffer n/a 268 15000013
Michael Kammerer Grip (New York unit) 365 15000012
Kevin Gilligan Grip (New York unit) 365 15000010
Kevin P Williams Grip (New York unit) 365 15000011
Shahrulnizam Bin "Sham" Ahmad Gaffer (Malaysian unit) 268 15000017
Sarawantal "Sunny" Singh Gaffer assistant gaffer(Malaysian unit) 268 15000018
Lee Madigan Electrician n/a 450 15000023
Guy Minoli Electrician n/a 450 15000024
John King Electrician n/a 450 15000022
Andrew Gardiner Electrician n/a 450 15000021
Aaron Green Gaffer (underwater unit) 268 15000019
Jay Fortune Gaffer (New York unit) 268 15000020
Michael Buck Grip (New York unit) 365 15000009
Azman Bin "Big Man" Hitam Grip assistant grip(Malaysian unit) 365 15000008
David John Sound Mixer n/a 230 14000011
Geoff Foster Sound Mixer score engineer & mixer 230 14000012
Jim Shields Sound Editor n/a 229 14000010
Vincent Poon Sound sound assistant(Malaysian unit) 120816 14000009
Gareth John Sound sound assistant 120816 14000007
Piers Lawrence Sound assistant sound effects editor 120816 14000008
Ian Munro Sound Mixer n/a 230 14000013
Vincent Clarke Rigging Gaffer n/a 120937 15000001
David Maund Grip trainee assistant grip 365 15000006
Kenny Atherfold Grip camera grip 365 15000007
Gareth Pocock Grip camera grip 365 15000005
Norman Buck Key Grip (New York unit) 263 15000004
Johnny Ash Rigging Gaffer n/a 120937 15000002
Steve Morgan Key Grip (The Magic Camera Company/miniature construction & photography) 263 15000003
Dee Sow Yuen Siew Liaison airport/transport liaison(Malaysian unit) 121064 12000004
Timothy Hatch Liaison Malaysian liaison(Malaysian unit) 121064 12000003
C Kedros Song ("The Right Way") 120859 8000036
S Jewitt Song ("The Right Way") 120859 8000037
Seal Song Performer ("Lost My Faith ('Trevor Horn remix')") 120788 8000038
D Kedros Song ("The Right Way") 120859 8000035
A Sommella Song ("Lies") 120859 8000034
S Della Monica Song ("Lies") 120859 8000032
G Canu Song ("Lies") 120859 8000033
Ted Heath and His Orchestra Song Performer ("I Want to Be Happy") 120788 8000039
Faithless Song Performer ("Hour of Need") 120788 8000040
Jim Morahan Art Director n/a 183 9000003
Keith Pain Art Director n/a 183 9000004
Anna Pinnock Set Decorator n/a 165 9000002
Norman Garwood Production Designer n/a 164 9000001
Karen Ramirez Song Performer ("Lies") 120788 8000041
Headrillaz Song Performer ("The Right Way") 120788 8000042
Karen Ramirez Song n/a 120859 8000031
Sister Bliss Song ("Hour of Need") 120859 8000030
Reggie Hamilton Song ("Lost My Faith ('Trevor Horn remix')") 120859 8000020
Mudd Song songs("Shrine of Llasa" "Shrine of Sringar") 120859 8000021
Seal Song n/a 120859 8000019
The Philharmonia Orchestra Performer score performer 120819 8000018
Jon Kull Original Music n/a 120838 8000016
Bruce Babcock Original Music n/a 120838 8000017
Gita Song songs("Shrine of Llasa" "Shrine of Sringar") 120859 8000022
Dubulah Song songs("Shrine of Llasa" "Shrine of Sringar") 120859 8000023
Jamie Catto Song ("Hour of Need") 120859 8000028
Rollo Song ("Hour of Need") 120859 8000029
Vincent Youmans Song ("I Want to Be Happy") 120859 8000027
Irving Caesar Song ("I Want to Be Happy") 120859 8000026
Trapp Song songs("Shrine of Llasa" "Shrine of Sringar") 120859 8000024
Loop Guru Song ("Shrine of Llasa" "Shrine of Sringar") 120859 8000025
Michael Boone Art Director n/a 183 9000005
Nick Palmer Art Director stand-by art director 183 9000006
Kim Miscia Casting New York casting 179 10000003
Lucinda Syson Casting n/a 179 10000004
Christina Thomas Casting casting coordinator(Malaysian unit) 179 10000005
Donna Isaacson Casting n/a 179 10000002
Michelle Guish Casting n/a 179 10000001
Kate Rothko Prizel Art Department Mark Rothko artwork provider(Artist Rights Society/New York) 120843 9000023
Christopher Rothko Art Department Mark Rothko artwork provider(Artist Rights Society/New York) 120843 9000024
Gaby Kesteradr Casting Associate casting assistant 160 10000006
Louis Elman Voice Casting n/a 189 10000007
Cyril Gibbons Technical Advisor health & safety officer 537 12000001
Alicia Tan Leng Liaison Malaysian liaison(Malaysian unit) 121064 12000002
Charlie Davis Post-Production Executive n/a 120876 11000004
Robbie Scott Supervisor model supervisor(The Magic Camera Company/miniature construction & photography) 120845 11000003
Simon Staines Supervisor creative supervisor(Useful Companies/computer & graphic designer) 120845 11000001
Josi Granell Supervisor model unit supervisor(The Magic Camera Company/miniature construction & photography) 120845 11000002
Bryn Court Art Department sculptor 120843 9000022
Julian Caldow Art Department conceptual artist 120843 9000021
Stuart Clarke Scenic Artist n/a 745 9000011
Steven Mitchell Scenic Artist n/a 745 9000012
Temple Clark Storyboard Artist n/a 199 9000010
Martin Asbury Storyboard Artist n/a 199 9000009
Katie Gabriel Art Director art director coordinator 183 9000007
Frederic Evard Art Director stand-by art director 183 9000008
Alice Milburn-Foster Scenic Artist assistant scenic artist 745 9000013
Steve Hedinger Scenic Artist decor/lettering artist 745 9000014
Kek Ting Lam Assistant Art Director (Malaysian unit) 315 9000019
Adam Brockbank Art Department conceptual artist 120843 9000020
Su Whitaker Assistant Art Director n/a 315 9000018
Gary Tomkins Assistant Art Director n/a 315 9000017
Mohan Singh Leadman (Malaysian unit) 433 9000015
Rick Roberts Assistant Set Decorator n/a 316 9000016
Sean Connery Actor Robert "Mac" MacDougal 1 1000001
Synopsis
Robert "Mac" MacDougal has an untarnished reputation as the world's greatest art thief. So when a priceless Rembrant is stolen in New York, the evidence points to Mac. Insurance investigator "Gin" Baker persuades her boss, whose company will lose $24 million on the theft, to let her go after the master criminal. The strong-willed and resourceful Gin has to entrap Mac, but he proves even more elusive and crafty than she expected. While engaging in an electric pas de deux of wariness and attraction, Mac and Gin form an edgy partnership that takes them from London, via the Western Isles of Scotland, to Kuala Lumpur, the high-tech capital of Malaysia. Together they come up with a daring plan for a multi-billion dollar-heist tied to the dawn of a new millennium...