DeepStar Six (1989)

DeepStar Six
Type Feature Film
MPAA Rating R
Runtime 1hr 39mins.
Genres Horror, Sci-Fi
Keywords N/A
Status Released
US Release Date
  
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Nigel Trevessey Visual Effects modelmaker 419 23000009
Jez Harris Visual Effects modelmaker 419 23000008
Richard Gregory Visual Effects modelmaker 419 23000010
Alix Harwood Visual Effects modelmaker 419 23000011
Jim Machin Visual Effects modelmaker 419 23000012
Mark Shostrom Visual Effects creature effects 419 23000007
Brent Collins Visual Effects illustrator 419 23000006
Richard Stutsman Effects Supervisor floor effects supervisor 120866 23000002
James Isaac Visual Effects Supervisor n/a 249 23000001
Peter Parks Effects Supervisor optical effects supervisor 120866 23000003
Jim Danforth Effects Supervisor optical effects supervisor 120866 23000004
Bill Taylor Effects Supervisor optical effects supervisor 120866 23000005
Mike Penwolf Visual Effects modelmaker 419 23000013
Philip Sharpe Visual Effects modelmaker 419 23000014
Mike Edmonson Special Effects special effects technician 168 23000022
Ken Ebert Special Effects special effects technician 168 23000021
Sarkis Hardy Special Effects special effects technician 168 23000023
Robert Olmstead Special Effects special effects technician 168 23000024
Doyle Smiley Special Effects special effects technician 168 23000025
Al Broussard Special Effects special effects technician 168 23000020
Tassilo Baur Special Effects special effects technician 168 23000019
Jeni Walker Visual Effects modelmaker 419 23000015
Graham High Visual Effects set modelmaker 419 23000016
Christiane Brehme Visual Effects set modelmaker 419 23000017
Madelaine Westwood Visual Effects set modelmaker 419 23000018
Mark Schruefer Craft Service n/a 120903 22000001
Paul Sokol Welder n/a 121059 21000011
Dane Farwell Stunts n/a 240 19000008
Alan Marcus Stunts n/a 240 19000007
Maria Kelly Stunts n/a 240 19000009
Diane Hetfield Stunts n/a 240 19000010
Eugene Collier Stunts n/a 240 19000011
Kane Hodder Stunts n/a 240 19000006
Richard M McCallum Stunts n/a 240 19000005
Dave Kindlon Animatronics animatronics supervisor 121102 19000001
John Hillman Assistant Accountant production accountant assistant 120950 16000003
Doug Simpson Puppeteer creature puppeteer 682 19000002
Richard M McCallum Puppeteer creature puppeteer 682 19000003
Kane Hodder Stunt Coordinator n/a 120804 19000004
Donna Evans Merlo Stunts n/a 240 19000012
John Branagan Stunts n/a 240 19000013
Jon Reeves Carpenter n/a 529 21000007
David Eland Carpenter n/a 529 21000006
Mike Upton Carpenter n/a 529 21000008
John Samson Construction Coordinator n/a 276 21000009
Kris Nagle Welder n/a 121059 21000010
Daniel Blaha Carpenter n/a 529 21000005
Michael Ogle Carpenter n/a 529 21000004
Eddie Yang Puppets Design Creature Crew 121103 19000014
Dave Florence Carpenter (on-set) 529 21000001
Ray Turnberg Carpenter (on-set) 529 21000002
Richard Weavers Carpenter n/a 529 21000003
Rick Wever Special Effects special effects technician 168 23000026
David R Wood Special Effects special effects technician 168 23000027
Mike Cross Other creature crew 120795 26000008
Gino Crognale Other creature crew 120795 26000007
Derek Devoe Other creature crew 120795 26000009
Kevin Hudson Other creature crew 120795 26000010
Eryn Krueger Other creature crew 120795 26000011
Everett Burrell Other creature crew 120795 26000006
John Blake Other creature crew 120795 26000005
Al Giddings Archival Footage underwater footage 120984 26000001
Noel Cunningham Stand-In body double 121015 25000021
F Lee Stone Other electronic specialist 120795 26000002
Gary Gagliardo Other foreman 120795 26000003
Karen Sorum Other scenic(standby) 120795 26000004
Robert Kurtzman Other creature crew 120795 26000012
Karen Mason Other creature crew 120795 26000013
Steve Wang Other creature crew 120795 26000021
Michael Trcic Other creature crew 120795 26000020
Rusty Geller Other underwater operator(main title) 120795 26000022
Roger Good Security n/a 120951 26000023
Karine Joret Unit Publicist n/a 231 29000001
Toby Sells Other creature crew 120795 26000019
Sean Rodgers Other creature crew 120795 26000018
James McLaughlin Other creature crew 120795 26000014
Karl Mihail Other creature crew 120795 26000015
Steve Patino Other creature crew 120795 26000016
Paul Pisoni Other creature crew 120795 26000017
Noel Cunningham Apprentice apprentice editor 120976 25000020
David Wolowic Apprentice apprentice editor 120976 25000019
Roger Meryett Assistant construction assistant 120820 25000002
Harriet Hudson Isaac Assistant (to Sean S Cunningham) 120820 25000001
Mary Mason Assistant (to Richard Stutsman (floor effects supervisor)) 120820 25000003
Nicholas Unsworth Assistant studio manager assistant(Model Making Studio) 120820 25000004
Timothy Taylor Production Assistant production coordinator assistant 275 25000005
Joseph Fiacco Props props assistant 120817 24000004
Laurie Dalton Props props assistant 120817 24000003
Steve Rundell Main Title Design main title director 120925 23000029
Burke Mattsson Main Title Design n/a 120925 23000028
Bob Landry Graphics graphics assistant 120826 23000030
Jeffrey Spellerberg Property Master n/a 120805 24000001
David Touster Property Master n/a 120805 24000002
Carisa Kaplan Production Assistant n/a 275 25000006
Debbie Keyes Production Assistant n/a 275 25000007
Chris Parks Production optical crew 120824 25000015
Susi Parks Production optical crew 120824 25000014
John Short Production optical crew 120824 25000016
Ron Swindon Production optical crew 120824 25000017
Stephen Brooke Smith Production Optical Crew 120824 25000018
Ken Hicks Production optical crew 120824 25000013
Peter Field Production optical crew 120824 25000012
Jack Hagar Transportation Captain n/a 272 25000008
Stuart Shiff Transportation Coordinator n/a 271 25000009
Bob Brock Production optical crew 120824 25000010
Don Dow Production optical crew 120824 25000011
Marichu Walker Production Accountant (Carolco) 282 16000002
Jack C Smith Production Accountant n/a 282 16000001
Deborah O'Brien Camera Assistant 2nd camera assistant 120867 6000010
Pete Romano Photography underwater photography director 120835 6000009
David Handman Editor n/a 172 7000001
Edward A Warschilka Editor n/a 172 7000002
Claudia Hoover Assistant Editor n/a 203 7000003
Merie Weismiller Photography stills 120835 6000008
Robert Morgenroth Video video coordinator 120800 6000007
David Boyd Camera Operator b-camera operator 239 6000003
Stephen Collins Camera Operator n/a 239 6000002
Rick Lamb Camera Operator underwater operator assistant(main title) 239 6000004
Chris Moseley Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000005
Brent Collins Video video graphics 120800 6000006
Kris Bergen Assistant Editor n/a 203 7000004
Jeff Kress Assistant Editor n/a 203 7000005
Don Diers Art Director art direction 183 9000003
Christina Volz Set Decorator n/a 165 9000002
Larry Fulton Art Director art direction 183 9000004
Gregory Zemgals Swing Gang n/a 434 9000005
Scott Herbertson Set Designer n/a 202 9000006
John Reinhart Production Designer n/a 164 9000001
Harvey Cohen Original Music n/a 120838 8000005
Harry Manfredini Music n/a 120781 8000001
Ron Capone Music music engineer 120781 8000002
Bobby Muzingo Music Coordinator n/a 206 8000003
Arlon Ober Original Music n/a 120838 8000004
Mac Ahlberg Director of Photography n/a 120780 6000001
Karen Hughes Production Coordinator n/a 162 5000008
Thom Bray Actor Hodges 1 1000010
Elya Baskin Actor Burciaga 1 1000009
Ronn Carroll Actor Osborne 1 1000011
Sean Cunningham Director n/a 2 2000001
Sean Cunningham Producer n/a 3 3000001
Marius Weyers Actor Van Gelder 1 1000008
Cindy Pickett Actor Diane Norris 1 1000007
Greg Evigan Actor McBride 1 1000003
Nancy Everhard Actor Joyce Collins 1 1000002
Miguel Ferrer Actor Snyder 1 1000004
Nia Peeples Actor Scarpelli 1 1000005
Matt McCoy Actor Richardson 1 1000006
Patrick Markey Producer n/a 3 3000002
Mario Kassar Executive Producer n/a 174 3000003
Peter Gries Assistant Director n/a 163 5000004
Gary Stanek Production Supervisor n/a 307 5000003
Jeanne Caliendo Assistant Director n/a 163 5000005
Dave Cass Assistant Director n/a 163 5000006
Susan Bierbaum Script Supervisor n/a 191 5000007
Deborah Hayn Production Supervisor n/a 307 5000002
Patrick Markey Unit Production Manager n/a 182 5000001
Andrew Vajna Executive Producer n/a 174 3000004
Lewis Abernathy Screenplay n/a 120778 4000001
Geof Miller Screenplay n/a 120778 4000002
Lewis Abernathy From Story n/a 120870 4000003
Doug Lefler Storyboard Artist n/a 199 9000007
Denise "Denny" Dugally Set Dresser n/a 197 9000008
Gregg Rudloff Sound sound rerecording mixer 120816 14000013
David E Campbell Sound sound rerecording mixer 120816 14000012
Fred J Brown Sound Editor sound editor supervisor 229 14000014
Gene Corso Sound Editor sound editor supervisor 229 14000015
Michele Sharp Sound Editor n/a 229 14000016
John T Reitz Sound sound rerecording mixer 120816 14000011
Hans Roland Sound sound recording mixer 120816 14000010
Margie O'Malley Foley Artist n/a 223 14000006
Matthew Markey Boom Operator n/a 215 14000005
Evelyn Dutton Foley Artist n/a 223 14000007
Bob Deschaine Foley Mixer n/a 224 14000008
Lee Tinkham Foley Mixer n/a 224 14000009
Stan Siegel Sound Editor n/a 229 14000017
Constance A Kazmer Sound Editor n/a 229 14000018
Paul Weiss Electrician n/a 450 15000006
Lowell Crisp Electrician bestboy electrician 450 15000005
Richard Kelley Electrician n/a 450 15000007
Michael Stocks Dolly Grip bestboy grip 264 15000008
Dwight Lavers Dolly Grip n/a 264 15000009
John Bertram Electrician bestboy electrician 450 15000004
Dennis Bishop Gaffer n/a 268 15000003
Anne Couk Sound Editor sound editor assistant 229 14000019
Shelly Brown Sound Editor sound editor assistant 229 14000020
Terry Wimmer Key Grip n/a 263 15000001
Michael E Listorti Grip n/a 365 15000002
Blair Scheller Boom Operator n/a 215 14000004
Lee Tinkham ADR Mixer n/a 227 14000003
Melissa Skoff Casting n/a 179 10000001
Matthew Hunt Art Assistant art department assistant 120974 9000015
Debra L Manwiller Casting Associate casting assistant 160 10000002
Rebecca Boss Executive in Charge of Production n/a 118217 11000001
Dirk Petersmann Executive in Charge of Production n/a 118217 11000002
Kathleen Walker Art Department art department manager 120843 9000014
Bruce Alan Miller Assistant Art Director art direction assistant 315 9000013
Roberto Blasini Set Dresser n/a 197 9000009
Holly Haas Scenic Artist n/a 745 9000010
Dan Dorfer Scenic Artist n/a 745 9000011
Michael Muhlfriedel Lead Person leadman 120957 9000012
Gregory Nicotero Supervisor creature supervisor 120845 11000003
Archie Ruff Supervisor miniature set model supervisor 120845 11000004
Phillis Temple Makeup n/a 353 13000007
Gandhi Bob Arrollo Makeup n/a 353 13000006
Mark Shostrom Makeup creature special makeup 353 13000008
Jerelyn Golding ADR Editor n/a 220 14000001
Bob Deschaine ADR Mixer n/a 227 14000002
Phillis Temple Hair hairstyles 120794 13000005
Michael Williams Hair hairstyles 120794 13000004
Francis Coates Supervisor miniature set model supervisor 120845 11000005
Amy Endries Costume Designer n/a 169 13000001
Barbara Shiff Costumes key costumer 120828 13000002
Melanie Singleton Costumes costume assistant 120828 13000003
Taurean Blacque Actor Laidlaw 1 1000001
Synopsis
A prehistoric monster living on the ocean floor comes up for air and wreaks havoc.
N/A
N/A