Happiness (1998)

Happiness
Type Feature Film
MPAA Rating NC 17
Runtime 2hr 19mins.
Genres Drama
Keywords black comedy, dark
Status Released
US Release Date
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Jane Adams Actor Joy Jordan 1 1000001
Jon Lovitz Actor Andy Kornbluth 1 1000002
Philip Hoffman Actor Allen 1 1000003
Dylan Baker Actor Bill Maplewood 1 1000004
Lara Boyle Actor Helen Jordan 1 1000005
Cynthia Stevenson Actor Trish Maplewood 1 1000006
Rufus Read Actor Billy Maplewood 1 1000007
Louise Lasser Actor Mona Jordan 1 1000008
Ben Gazzara Actor Lenny Jordan 1 1000009
Camryn Manheim Actor Kristina 1 1000010
Jared Harris Actor Vlad 1 1000011
Marla Maples Actor Ann Chambeau 1 1000012
Elizabeth Ashley Actor Diane Freed 1 1000013
Justin Elvin Actor Timmy Maplewood 1 1000014
Lila Glantzman-Leib Actor Chloe Maplewood 1 1000015
Gerry Becker Actor Psychiatrist 1 1000016
Arthur Nascarella Actor Detective Berman 1 1000017
Molly Shannon Actor Nancy 1 1000018
Ann Harada Actor Kay 1 1000019
Douglas McGrath Actor Tom 1 1000020
Eric Marcus Actor Courteous Waiter 1 1000021
Eytan Mirsky Actor Angry Picketer 1 1000022
Lisa Langford Actor Radical Picketer 1 1000023
Anne Bobby Actor Rhonda 1 1000024
Socorro Santiago Actor Crying Teacher 1 1000025
Allison Furman Actor Consoling Teacher 1 1000026
Wai Ho Actor Student No 1 1 1000027
Bina Sharif Actor Student No 2 1 1000028
Tsepo Mokone Actor Student No 3 1 1000029
Dan Moran Actor Joe Grasso 1 1000030
Evan Silverberg Actor Johnny Grasso 1 1000031
Hope Pomerance Actor Hysterical Woman 1 1000032
Matt Malloy Actor Doctor 1 1000033
Dan Tedlie Actor Don 1 1000034
Marina Gaizidorskaia Actor Zhenia 1 1000035
Johann Carlo Actor Betty Grasso 1 1000036
Joe Lisi Actor Police Detective 1 1000037
Jose Rabelo Actor Pedro 1 1000038
Diane Tyler Actor Janet 1 1000039
Olga Stepanova Actor Zhenia's Mother 1 1000040
Todd Solondz Director n/a 2 2000001
Alan Oxman Director 2nd unit director 2 2000002
Ted Hope Producer n/a 3 3000001
Christine Vachon Producer n/a 3 3000002
David Linde Executive Producer n/a 174 3000003
James Schamus Executive Producer n/a 174 3000004
Todd Solondz Screenplay n/a 120778 4000001
Eva Kolodner Unit Production Manager n/a 182 5000001
Elayne Keratsis Unit Production Manager (Florida unit) 182 5000002
Pamela Koffler Line Producer n/a 161 5000003
Jude Gorjanc Assistant Director n/a 163 5000004
Cindy Craig Assistant Director n/a 163 5000005
John Karliss Assistant Director 2nd assistant director(Florida unit) 163 5000006
Ross Katz Post-Production Supervisor n/a 120796 5000007
T Whelan Location Manager n/a 193 5000008
Fabio Arber Location Manager (Florida unit) 193 5000009
Kimberly Fajen Production Coordinator production office coordinator 162 5000010
Emily Sherman Production Coordinator production office coordinator(Florida unit) 162 5000011
Shannon Bowen Location Scout n/a 311 5000012
Ged Dickersin Location Scout n/a 311 5000013
Lynn Powers Location Scout n/a 311 5000014
Michael Dallas Location Scout n/a 311 5000015
Elizabeth Klenk Location Scout n/a 311 5000016
Christie Mullen Location Scout n/a 311 5000017
Mimi Turner Location Scout n/a 311 5000018
Betsy Shankin Location Scout n/a 311 5000019
Leah Weintraub Location Scout (Florida unit) 311 5000020
Chloe Conroy Location Coordinator locations coordinator 120877 5000021
Stephen Carr Location Assistant n/a 120947 5000022
Andrew Federman Location Assistant n/a 120947 5000023
Alexander Cohen Location Assistant n/a 120947 5000024
Chris Collins Location Assistant n/a 120947 5000025
Fred Widland Assistant Production Coordinator assistant production office coordinator 192 5000026
James Price Assistant Location Manager n/a 194 5000027
Maryse Alberti Director of Photography n/a 120780 6000001
Joe Arcidiacono Camera camera crane operator 120798 6000002
Jonathan Weaver Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000003
Antonio Rossi Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000004
Christopher Green Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000005
Matt Flannery Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000006
Stephen Kazmierski Photography n/a 120835 6000007
Storn Peterson Photography 2nd unit photography 120835 6000008
Henny Garfunkel Photography stills photographer 120835 6000009
David Pultz Color Timer n/a 120921 6000010
Nate Havens Camera Assistant camera production assistant 120867 6000011
Caroline Kazlas Camera Assistant camera intern 120867 6000012
Danya Reich Camera Assistant n/a 120867 6000013
Mia Barker Camera Assistant n/a 120867 6000014
Melissa Soltis Camera Assistant n/a 120867 6000015
Thomas Downey Camera Assistant n/a 120867 6000016
Bart Blaise Camera Assistant n/a 120867 6000017
Alan Oxman Editor n/a 172 7000001
Shelly Westerman Editing film conformist 120901 7000002
Youna Kwak Editorial Assistant editing apprentice 120855 7000003
Charlene Hamer Assistant Editor n/a 203 7000004
Lucia Burns Assistant Editor n/a 203 7000005
Sean Campbell Assistant Editor n/a 203 7000006
Robbie Kondor Music n/a 120781 8000001
Frank Egan Music assistant music editor 120781 8000002
Dave Spinozza Music guitar 120781 8000003
Ira Siegal Music guitar 120781 8000004
Danny Wilensky Music sax & flute 120781 8000005
Matthew LaMonica Music music mixing engineer 120781 8000006
Victoria Gross Music music recording engineer 120781 8000007
Bob Montero Music music production coordinator 120781 8000008
Antonio Vivaldi Music ("Concerto for Guitar in D Major") 120781 8000009
Jane Adams Music ("Happiness") 120781 8000010
Eytan Mirsky Music ("Happiness") 120781 8000011
Wolfgang Mozart Music ("Requiem") 120781 8000012
Larry Saltzman Music guitar & title performer("Happiness") 120781 8000013
Michael Fumento Music drums("Happiness") 120781 8000014
Michael Nordberg Music bass("Happiness") 120781 8000015
Randall Swanson Music Conductor ("Requiem" (St Clement Concert Choir & Orchestra)) 120818 8000016
Andrew Schenck Music Conductor conductor piano concerto(London Symphony Orchestra) 120818 8000017
Robbie Kondor Music Producer score producer 323 8000018
Susan Jacobs Music Supervisor n/a 120872 8000019
Robbie Kondor Performer keyboards and penny whistle 120819 8000020
Pamela Sklar Performer flute Flutist 120819 8000021
Roger Squitero Performer percussion 120819 8000022
Sandy Park Performer violin 120819 8000023
Mary Rowell Performer violin 120819 8000024
Sharon Yamada Performer violin 120819 8000025
Richard Locker Performer cello 120819 8000026
Kazuhito Yamashita Performer ("Concerto for Guitar in D Major" (The Chamber Orchestra Leos Janacek)) 120819 8000027
Samuel Barber Performer piano concerto 120819 8000029
Richard Kerr Song ("Mandy") 120859 8000031
Scott English Song ("Mandy") 120859 8000032
Joe Brooks Song ("You Light Up My Life") 120859 8000033
Graham Russell Song ("All Out of Love") 120859 8000034
Clive Davis Song ("All Out of Love") 120859 8000035
Vladimir Mozenkov Song n/a 120859 8000036
Yevgeny Davidov Song ("Eternal Lighthouse") 120859 8000037
Barry Manilow Song Performer ("Mandy") 120788 8000038
Anatoly Aleshin Song Performer ("You Light Up My Life") 120788 8000039
Vladimir Mozenkov Song Performer ("Eternal Lighthouse") 120788 8000042
Michael Stipe Song Performer ("Happiness") 120788 8000043
Rain Phoenix Song Performer ("Happiness") 120788 8000044
Therese DePrez Production Designer n/a 164 9000001
Anton Graham Set Dresser n/a 197 9000002
Denise Grillo Set Dresser n/a 197 9000003
Zachary Jasie Set Dresser n/a 197 9000004
Michael Horan Set Dresser n/a 197 9000005
Joseph Logan Set Dresser n/a 197 9000006
Melissa Lohman Set Dresser n/a 197 9000007
Aaron Tichenor Set Dresser n/a 197 9000008
Brian Buteau Lead Set Dresser n/a 121069 9000009
Sara Kugelmass Assistant Set Decorator n/a 316 9000010
Andromache Chalfant Assistant Set Decorator n/a 316 9000011
Sam McConnell Art Department art intern 120843 9000012
Allison Shigo Art Department art intern 120843 9000013
Miyuki Yoshihara Art Department art intern 120843 9000014
Nicole Boesch Art Department art intern 120843 9000015
Catherine Bayley Art Department art intern 120843 9000016
Makiko Endo Art Department art intern 120843 9000017
Ann Goulder Casting n/a 179 10000001
Rebecca Murray Casting Associate casting assistant 160 10000002
Byron Crystal Extras Casting n/a 120851 10000003
Karen Etcoff Extras Casting (Kee Casting) 120851 10000004
Ross Katz Production Executive (Good Machine) 118216 11000001
Zhenia Kozlov Consultant Russian consultant 120784 12000001
Tony Stevens Consultant Dolby stereo consultant 120784 12000002
Natalya Khorover Assistant Costume Designer n/a 252 13000001
Kathryn Nixon Costume Designer n/a 169 13000002
Gianna Sparacino Hair hair design 120794 13000003
Kerrie Plant Hair hair & make-up 120794 13000004
Nicki Ledermann Makeup Artist key makeup artist 120801 13000005
Lynn True Wardrobe Assistant n/a 120809 13000006
Oliver Wehner Wardrobe Assistant n/a 120809 13000007
Pamela Kezal Wardrobe Supervisor n/a 120908 13000008
Jessica Wing Assistant Sound Editor n/a 222 14000001
Laurel Bridges Boom Operator n/a 215 14000002
Eric Toline Boom Operator n/a 215 14000003
Curtis Hines Boom Operator n/a 215 14000004
Betsy Nagler Boom Operator n/a 215 14000005
Jaime Reyes Boom Operator n/a 215 14000006
Nicholas Montgomery Foley Artist n/a 223 14000007
Michael Barry Rerecording re-recording mixer 120995 14000008
David Powers Sound production mixer 120816 14000009
Jonah Lawrence Sound Designer n/a 120915 14000010
Damian Volpe Sound Designer n/a 120915 14000011
Tom Efinger Sound Editor n/a 229 14000012
Neil Danziger Sound Mixer production sound mixer 230 14000013
Joe Foley Key Grip n/a 263 15000001
Daryl Furr Grip n/a 365 15000002
Dayvon Baldwin Grip n/a 365 15000003
David Gorn Grip n/a 365 15000004
David Harges Grip n/a 365 15000005
Adam Snyder Grip n/a 365 15000006
John Erbes Grip n/a 365 15000007
Guy Morgan Grip n/a 365 15000008
F Orvieto Grip n/a 365 15000009
Matt Blades Grip n/a 365 15000010
Nicolas Charuet Grip n/a 365 15000011
Jacques Durand Grip n/a 365 15000012
Edward Read Grip n/a 365 15000013
Janathan Kovel Grip n/a 365 15000014
David Kaufman Grip n/a 365 15000015
Michael North Grip (Florida unit) 365 15000016
Joel Catalano Grip (Florida unit) 365 15000017
John Dodgin Electrician n/a 450 15000018
John Tanzer Electrician n/a 450 15000019
Jose Hernandez Electrician n/a 450 15000020
Nicole Corre Electrician n/a 450 15000021
Atsushi Takaoka Electrician n/a 450 15000022
Eric Boncher Electrician n/a 450 15000023
Libby Casinelli Electrician n/a 450 15000024
Christina Conroy Electrician n/a 450 15000025
Wolfgang Koslow Electrician n/a 450 15000026
James Thorne Electrician n/a 450 15000027
Raphaelle Gosse-Gardet Electrician n/a 450 15000028
Gustavo Bechini Electrician n/a 450 15000029
Seth McAllister Electrician n/a 450 15000030
Moira Demos Electrician n/a 450 15000031
Lance Phox Electrician n/a 450 15000032
Steven Ramsey Electrician n/a 450 15000033
Kate Phelan Electrician n/a 450 15000034
Angela Whitesell Electrician n/a 450 15000035
August Smarra Electrician (Florida unit) 450 15000036
Alex Kayne Electrician (Florida unit) 450 15000037
Tony Krouse Electrician (Florida unit) 450 15000038
Greg Cahill Best Boy Grip n/a 265 15000039
Richard Alger Best Boy best boy electric(Florida unit) 120885 15000040
Joyce Hsieh Production Accountant n/a 282 16000001
Shawn Wilson Post-Production Accountant n/a 120979 16000002
Ross Miller Production Insurance production insurance provider(Disc Insurance) 120949 16000003
Nadia Benamara Assistant Accountant accounting intern 120950 16000004
Michael Meere Assistant Production Accountant n/a 120902 16000005
Sue Bodine Legal Services (Bodine & Hurwitz) 120857 18000001
Andrea Cannistraci Legal Services n/a 120857 18000002
John Limotte Legal Services n/a 120857 18000003
Nakako Yamamoto Animal Wrangler dog handler 120863 20000001
Robert DeMar Carpenter n/a 529 21000001
Chad Johnson Carpenter n/a 529 21000002
Alan Smith Craft Service craft services 120903 22000001
Elliot Earle Craft Service (Florida unit) 120903 22000002
Drew Jiritano Special Effects n/a 168 23000001
Ethan Adelman Animator cartoonist 483 23000002
Anna Beckman Animator cartoonist 483 23000003
Dean Haspiel Animator cartoonist 483 23000004
Benjamin Harris Animator cartoonist 483 23000005
Matthew Herrick Animator cartoonist 483 23000006
Gary Leib Animator cartoonist 483 23000007
Phillip Ristaino Animator cartoonist 483 23000008
Jonathan Waks Animator cartoonist 483 23000009
Jim Ryan Animator cartoonist 483 23000010
Matt Duncan Assistant Property Master n/a 120969 24000001
Richard Tedesco Assistant Property Master n/a 120969 24000002
Stuart Montgomery Property Master n/a 120805 24000003
Jutta Osthues Props n/a 120817 24000004
Joshua Barraud Props n/a 120817 24000005
Hetakaisa Paarte Assistant (to Ted Hope) 120820 25000001
Nancy Schwartzman Assistant (to Christine Vachon) 120820 25000002
Rebecca Murray Assistant (to Todd Solondz) 120820 25000003
Shelby Siegel Assistant Assistant Film Conformist 120820 25000004
Kate Eales Assistant assistant film conformist 120820 25000005
Justine Halliday Assistant assistant film conformist 120820 25000006
Perri Pivovar Assistant assistant film conformist 120820 25000007
Erin Futterman Assistant (to music supervisor) 120820 25000008
Jeremiah Clancy Production Assistant n/a 275 25000009
Gretchen Hatz Production Assistant n/a 275 25000010
Marcee Healy Production Assistant n/a 275 25000011
Kelsey Geisler Production Assistant n/a 275 25000012
Ronald Zizmor Production Assistant n/a 275 25000013
Marco Ajello Production Assistant n/a 275 25000014
Ryan Cooke Production Assistant n/a 275 25000015
David Best Production Assistant parking production assistant 275 25000016
Maurier Winston Production Assistant parking production assistant 275 25000017
James Williams Production Assistant parking production assistant 275 25000018
Derek Pastures Production Assistant parking production assistant 275 25000019
George Jones Production Assistant parking production assistant 275 25000020
Will Johnson Production Assistant parking production assistant 275 25000021
Monique Alderman Production Assistant (Florida unit) 275 25000022
Lisa Collomb Production Assistant (Florida unit) 275 25000023
Brian Johnson Production Assistant (Florida unit) 275 25000024
Daniel Rogers Production Assistant (Florida unit) 275 25000025
Tina Kronis Production Assistant (Florida unit) 275 25000026
Adrienne Williams Production Assistant (Florida unit) 275 25000027
Brenda Long Production Assistant (Florida unit) 275 25000028
Barbara Cordoves Production Assistant (Florida unit) 275 25000029
Henry Avelin Transportation Captain n/a 272 25000030
Ramsey Fong Office Assistant key office production assistant 120996 25000031
Tim Streeto Post-Production post-production picture services(Good Edit) 120945 25000032
Jessica Piscitelli Set Production Assistant key set production assistant 371 25000033
Anna Beckman Production office intern 120824 25000034
Nicole Walker Production office intern 120824 25000035
Rene Brar Production office intern 120824 25000036
Jessica Sharzer Production office intern 120824 25000037
Alessandro Garuzzo Production office intern 120824 25000038
Michael Goetz Production office intern 120824 25000039
Amanda Katz Production office intern 120824 25000040
Charlie Kleinman Production office intern 120824 25000041
Jonathan Michals Production office intern 120824 25000042
Nathaniel Mendelsohn Production office intern 120824 25000043
Jason Sandys Production office intern 120824 25000044
Anne-Marie Hess Production office intern 120824 25000045
Jennifer Millar Production office intern 120824 25000046
Mark Boulos Production office intern 120824 25000047
Richard Boudreau Production office intern 120824 25000048
Nazgol Shifteh Production office intern 120824 25000049
Jason Jeffries Production office intern 120824 25000050
Dan Shotz Production office intern 120824 25000051
Esther Gould Production office intern 120824 25000052
Brian Stapleton Production office intern 120824 25000053
Jose Rodriguez Production office intern 120824 25000054
Niles Roth Production office intern 120824 25000055
Thomas Crehan Driver n/a 273 25000056
Steven Menasian Driver n/a 273 25000057
Thomas Colavito Driver n/a 273 25000058
Roy Fortier Driver n/a 273 25000059
Gus Hein Driver special equipment driver 273 25000060
Justin Crabill Other remote technician 120795 26000001
Jon Johnson Other parking coordinator 120795 26000002
Sam Burtis Other trombone 120795 26000003
Bob Magnuson Other English horn/oboe 120795 26000004
David Diggs Other English horn/oboe 120795 26000005
Dominic Cortese Other accordion 120795 26000006
Kent Ehrhardt Other weather report 120795 26000007
Lee Chabowski Other Helen's poetry provider 120795 26000008
Denise Grillo Other macrame(Off Stage Design) 120795 26000009
Kurt Woolner Other completion bond provider(Film Finances) 120795 26000010
Paula Schmit Other completion bond provider(Film Finances) 120795 26000011
Marion Spiegelman Other completion bond provider(Film Finances) 120795 26000012
Cory Chew Other completion bond provider(Film Finances) 120795 26000013
Myfa Cirinna Other payroll services(Entertainment Partners) 120795 26000014
Ben Lauter Product Placement Product Placement Coordinator 121058 26000015
Timothy Koenig Security n/a 120951 26000016
Eytan Mirsky Special Thanks n/a 120874 26000017
Leonard Solondz Special Thanks n/a 120874 26000018
Yuriko Solondz Special Thanks n/a 120874 26000019
Joshua Solondz Special Thanks n/a 120874 26000020
Daniel Rappaport Special Thanks n/a 120874 26000021
Walter Teller Special Thanks n/a 120874 26000022
Bill Nisselson Special Thanks n/a 120874 26000023
Sandra Bernhard Special Thanks n/a 120874 26000024
Bill Buell Special Thanks n/a 120874 26000025
Jennifer Callahan Special Thanks n/a 120874 26000026
Charles Connelly Special Thanks n/a 120874 26000027
Lisa Diabes Special Thanks n/a 120874 26000028
Steve Loeb Special Thanks n/a 120874 26000029
Vincent Longo Special Thanks n/a 120874 26000030
Matthew Owad Special Thanks n/a 120874 26000031
Jake Meyers Special Thanks n/a 120874 26000032
Angela Pietropinto Special Thanks n/a 120874 26000033
Brendan Sexton Special Thanks n/a 120874 26000034
David Schoner Special Thanks n/a 120874 26000035
Steven Gorelick Special Thanks n/a 120874 26000036
Charles Tahaney Special Thanks (Manager/The Township of Livingston--New Jersey) 120874 26000037
Michael Erb Special Thanks (Captain/Livingston Police Department--New Jersey) 120874 26000038
Scott Smith Special Thanks (Silver Planet) 120874 26000039
Jeff Hill Unit Publicist (Clein + White) 231 29000001
Synopsis
Joy, Trish, and Helen are the Jordan sisters from New Jersey. Joy is the non-achiever, Trish is married with three kids, and Helen is a successful author. Trish's husband Bill is a psychiatrist who counts among his patients an overweight, sexually frustrated loner named Allen who is obsessed with his next door neighbor who just happens to be Helen. Bill is not altogether stable either. This becomes clear as he fantasizes about mowing down families in the park with an assault rifle and masturbates to pictures in a teen magazine. He has also developed an unhealthy fascination with his 11-year-old son's friend Johnny. Allen has been making prank calls to Helen who suddenly snaps and challenges him to come over and do all the nasty things he's been threatening. He chickens out only to find solace in another neighbor, the hefty Kristina. The sisters' parents are breaking up after 40 years and Bill has a frank exchange with his son Billy where he admits that Billy is the focus of his sexual desire.