Sour Grapes (1998)

Sour Grapes
Type Feature Film
MPAA Rating R
Runtime 1hr 31mins.
Genres Comedy
Keywords N/A
Status Released
US Release Date
  
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Michael Murray Performer ("Toccata and Fugue in D Minor BMV 565") 120819 8000033
Jimmy Scungelli Fitzpatrick Rerecording re-recording mixer 120995 14000014
Brad Sherman Rerecording re-recording mixer 120995 14000013
David A Whittaker Sound Editor n/a 229 14000015
Andrew G Patterson Sound Editor n/a 229 14000016
Jeff Watts Sound Editor n/a 229 14000019
Jim Matheny Sound Editor n/a 229 14000018
David Spence Sound Editor n/a 229 14000017
Scott Millan Rerecording re-recording mixer 120995 14000012
Randy K Singer Foley Recordist n/a 225 14000011
Renee Sabath Assistant Sound Editor n/a 222 14000006
Josie Nerriccio Assistant Sound Editor n/a 222 14000005
Robin Harlan ADR Mixer n/a 227 14000004
George W Scott Boom Operator n/a 215 14000007
Daniel Rosenblum Boom Operator (Atlantic City--New York unit) 215 14000008
Carolyn Sauer Foley Mixer n/a 224 14000010
Sarah Monat Foley Artist n/a 223 14000009
Robert Janiger Sound Mixer production sound mixer 230 14000020
Steven R Morales Rigging Gaffer n/a 120937 15000001
Brad Grieve Grip rigging grip 365 15000012
Steve Aguilar Grip rigging grip 365 15000011
Eric Logan Grip rigging grip 365 15000010
Don Glenn Grip (Atlantic City--New York unit) 365 15000013
Sam Burrell Grip (Atlantic City--New York unit) 365 15000014
John Farmer Dolly Grip n/a 264 15000016
Vincent Lanza Grip (Atlantic City--New York unit) 365 15000015
Brian D Smith Grip rigging grip 365 15000009
Chris R Oliver Grip n/a 365 15000008
Michael J Burke Lighting Technician (Atlantic City--New York unit) 120907 15000003
Alex Skvorzov Lighting Technician n/a 120907 15000002
Paul J. Zydel ADR Mixer n/a 227 14000003
Ben Beaird Key Grip n/a 263 15000004
Sal Lanza Key Grip (Atlantic City--New York unit) 263 15000005
Glenn R Davis Grip n/a 365 15000007
Scott Carden Grip n/a 365 15000006
Tom Nelson Sound Mixer (Atlantic City--New York unit) 230 14000021
Greg Steele ADR Mixer n/a 227 14000002
David P Newell Set Dresser on-set dresser 197 9000008
Stan Tropp Set Designer n/a 202 9000007
Greg Griffith Swing Gang n/a 434 9000006
Kenneth L Westcott Lead Person leadman 120957 9000009
Renee Faia Art Department Coordinator n/a 195 9000010
Debby Gross Casting Associate n/a 160 10000001
Dot Stovall Art Department Coordinator set decoration office coordinator 195 9000011
Desmond "Des" O'Regan Swing Gang n/a 434 9000005
Rick Cline Swing Gang n/a 434 9000004
Jonathan M. Wolff Song ("I'll Catch You If You Fall ('Guys and Gals' Theme)") 120859 8000048
Jimmy Van Heusen Song ("Ain't That a Kick in the Head") 120859 8000047
Sammy Cahn Song ("Ain't That a Kick in the Head") 120859 8000046
Dean Martin Song Performer ("Ain't That a Kick in the Head") 120788 8000049
Charles Rosen Production Designer n/a 164 9000001
Charles Butcher Art Director n/a 183 9000003
Anne D McCulley Set Decorator n/a 165 9000002
Sandy Holt Voice Casting (Loop Ease) 189 10000002
Dick Girod Supervisor paint supervisor 120845 11000001
Shelly Collins Makeup n/a 353 13000010
Brad Wilder Makeup makeup department head 353 13000009
William A Kohout Hair Stylist (Atlantic City--New York unit) 120799 13000008
John Caglione Jr. Makeup Artist (Atlantic City--New York unit) 120801 13000011
David Dumais Wardrobe Supervisor (Atlantic City--New York unit) 120908 13000012
Avram D Gold ADR Editor ADR/dialogue editor 220 14000001
Gail Fitzgibbons Wardrobe Supervisor (Atlantic City--New York unit) 120908 13000013
Dorothea Long Hair Stylist n/a 120799 13000007
Dione Taylor Hair Stylist head hairstylist 120799 13000006
Debra McGuire Costume Designer n/a 169 13000001
Heidi Topper Consultant location consultant(Atlantic City--New York unit) 120784 12000001
Diane Crooke Costume Supervisor n/a 120895 13000002
Brenda N Maben Costumes key costumer 120828 13000003
Roberta Haze Costumes costumer 120828 13000005
Julie Heath Costumes costumer 120828 13000004
Patrick McGrath Dolly Grip (Atlantic City--New York unit) 264 15000017
Paul Sutton Best Boy Grip n/a 265 15000018
John Cucura Other rigging operator 120795 26000005
Kimo Easterwood Other lamp operator 120795 26000004
Jim Scot Other lamp operator 120795 26000003
Kenneth Bonet Other rigging operator 120795 26000006
David Diviond Other rigging operator 120795 26000007
Walter M Zingelewicz Other stand-by painter 120795 26000009
Scott L England Other rigging operator 120795 26000008
Keith Middleton Other lamp operator 120795 26000002
Daniel P Church Other cable 120795 26000001
Al Cerullo Helicopter Pilot (Atlantic City--New York unit) 121003 25000017
Joe Lombardi Production paymaster(Atlantic City--New York unit) 120824 25000016
Debra Lynn Siegel Production paymaster 120824 25000015
Robert Featherstone Driver (Atlantic City--New York unit) 273 25000018
Fred Momole Driver (Atlantic City--New York unit) 273 25000019
Andrew Blustain Apprentice apprentice editor 120976 25000021
James Collins Driver (Atlantic City--New York unit) 273 25000020
Virginia M Siman Other aid 120795 26000010
Lori Evans Other production secretary 120795 26000011
Marty Wekser Special Thanks n/a 120874 26000023
Linda M Swick Special Thanks (International Promotions) 120874 26000022
Bruce Band Special Thanks (Casino Control Commission) 120874 26000021
Gary Miller Special Thanks n/a 120874 26000024
Stefan Hagopian Special Thanks (for medical expertise) 120874 26000025
Andrew Lipschultz Publicity publicist 120789 29000001
Jeffrey Isner Special Thanks (for medical expertise) 120874 26000026
Steve Sless Special Thanks (Casino Marketing) 120874 26000020
Philip Wood Other travel services(World Travel Partners) 120795 26000019
John Burker Other lamp operator(Atlantic City--New York unit) 120795 26000014
Ken Conners Other genny operator(Atlantic City--New York unit) 120795 26000013
Brian Heller Other aerial operator(Atlantic City--New York unit) 120795 26000012
Douglas Dalisera Other lamp operator(Atlantic City--New York unit) 120795 26000015
William McGavin Other lamp operator(Atlantic City--New York unit) 120795 26000016
Tom Tumminello Other parking coordinator(Atlantice City--New York unit) 120795 26000018
Douglas Martines Other cableperson(Atlantic City--New York unit) 120795 26000017
Jennifer Emrick Office Assistant (Atlantic City--New York unit) 120996 25000014
Anthony Calamita Office Assistant (Atlantic City--New York unit) 120996 25000013
Ray Camaioni Construction Coordinator n/a 276 21000003
Anthony McNerney Construction Foreman n/a 277 21000002
Rob McNerney Construction Foreman construction general foreman 277 21000001
Kelly Safrit Construction construction set estimator 120900 21000004
Janice Tso Visual Effects digital artist(D-Rez Hollywood) 419 23000001
Michael A Thompson Special Effects Coordinator n/a 241 23000003
Heidy Hughes Visual Effects digital artist(D-Rez Hollywood) 419 23000002
John Robotham Stunt Man (for Matt Keeslar) 121002 19000003
Gary Wayton Stunt Man (for Steven Weber) 121002 19000002
K Lenna Katich Production Accountant n/a 282 16000001
Mark R Shultz Best Boy rigging grip best boy 120885 15000020
Thomas Yostpille Best Boy Grip (Atlantic City--New York unit) 265 15000019
Anne Scott Post-Production Accountant n/a 120979 16000002
Patricia S Kingery Assistant Accountant n/a 120950 16000003
Roydon Clark Stunt Coordinator n/a 120804 19000001
Suzanne DeGrandis Assistant Accountant n/a 120950 16000004
Phill Norman Main Title Design main title sequence design 120925 23000004
Michael P Sweeney Assistant Property Master n/a 120969 24000001
Murphy Occhino Production Assistant (Atlantice City--New York unit) 275 25000008
Debra Mintz Production Assistant (Atlantice City--New York unit) 275 25000007
Neil Lewis Production Assistant (Atlantice City--New York unit) 275 25000006
Michael Fenster Transportation Captain n/a 272 25000009
Edward Iacobelli Transportation Captain (Atlantic City--New York unit) 272 25000010
Wayne Mazzoni Office Assistant (Atlantic City--New York unit) 120996 25000012
Randy White Transportation Coordinator n/a 271 25000011
Drue Powell Production Assistant n/a 275 25000005
Michael LaCorto Production Assistant n/a 275 25000004
David Allen Assistant Property Master (Atlantic City--New York unit) 120969 24000004
Laura Iler Assistant Property Master (Atlantic City--New York unit) 120969 24000003
China Iwata Assistant Property Master n/a 120969 24000002
Douglas Fox Property Master n/a 120805 24000005
Dawn Urbont Assistant (to Larry David) 120820 25000001
Luz Lomonico Production Assistant n/a 275 25000003
Patrick R Noonan Production Assistant n/a 275 25000002
Hungarian State Opera Orchestra Performer ("Overture from 'Poet and Peasant'") 120819 8000045
Budapest Philharmonic Orchestra Performer ("Dance of the Hours from 'La Gioconda'") 120819 8000044
Linda Wallem Actor TV Producer 1 1000048
Jon Hayman Actor TV Producer 1 1000047
Larry David Actor TV Producer 1 1000046
Ron West Actor Dr Isner 1 1000049
Bruce Jarchow Actor Dr Dean 1 1000050
Arthur Chobanian Actor Man In Bar 1 1000052
Marvin Braverman Actor Bartender 1 1000051
Kristin Davis Actor Riggs 1 1000045
Meredith Salenger Actor Degan 1 1000044
Bryan Gordon Actor Doug 1 1000039
Jill Talley Actor Lois 1 1000038
Sonya Eddy Actor Nurse Loder 1 1000037
Rachel Crane Actor Allie 1 1000040
Julie Claire Actor Matisse 1 1000041
Kevin Shinick Actor Conner 1 1000043
Patrick Fabian Actor Palmer 1 1000042
Jack O'Connell Actor Homeless Man 1 1000053
Tucker Smallwood Actor Anesthesiologist No 2 1 1000054
Richard Baratta Production Manager (Atlantic City--New York unit) 305 5000002
Barry Berg Unit Production Manager n/a 182 5000001
Larry David Screenplay n/a 120778 4000001
Daniel Silverberg Assistant Director n/a 163 5000003
Ellie Smith Assistant Director n/a 163 5000004
Terry Ham Assistant Director 2nd assistant director(Atlantic City--New York unit) 163 5000006
Maura McKeown Assistant Director 2nd assistant director 163 5000005
Yoli Poropat Associate Producer n/a 171 3000003
Barry Berg Executive Producer n/a 174 3000002
Larry Brandenburg Actor Landlord 1 1000057
Rande Leaman Actor Hospital Worker 1 1000056
Mark Chaet Actor Dr Michaels 1 1000055
James Gallery Actor Mr Lesser 1 1000058
Tom Dahlgren Actor Mr Havelock 1 1000059
Laurie Lennard Producer n/a 3 3000001
Larry David Director n/a 2 2000001
Michael Krawic Actor Larry 1 1000036
John Toles-Bey Actor Lee 1 1000035
Amy Hohn Actor Waitress 1 1000013
Fred Goehner Actor Floor Manager 1 1000012
Abraham Keeslar Actor Crap Dealer 1 1000011
Denise Bessette Actor Cocktail Waitress 1 1000014
Angelo Tiffe Actor Chauffeur 1 1000015
Bari K. Willerford Actor Truck Driver 1 1000017
Orlando Jones Actor Digby 1 1000016
Anthony Parziale Actor Blackjack Dealer 1 1000010
Robyn Peterman Actor Roberta 1 1000009
Michael Resnick Actor Teenage Evan 1 1000004
Scott Erik Actor Teenage Richie 1 1000003
Viola Harris Actor Selma 1 1000002
Steven Weber Actor Evan 1 1000005
Craig Bierko Actor Richie 1 1000006
Karen Sillas Actor Joan 1 1000008
Jennifer Leigh Warren Actor Millie 1 1000007
Alan Wilder Actor Irwin 1 1000018
Hiram Kasten Actor Male Co-Worker 1 1000019
James MacDonald Actor Detective Frehill 1 1000030
Richard Gant Actor Detective Crouch 1 1000029
Helen Anzalone Actor Nurse Jamison 1 1000028
Ann Guilbert Actor Mrs Drier 1 1000031
Harper Roisman Actor Mr Drier 1 1000032
Jack Kehler Actor Jack 1 1000034
Edith Varon Actor Fran 1 1000033
Tamara Clatterbuck Actor Nurse Donato 1 1000027
Iqbal Theba Actor Dr Alagappan 1 1000026
Rosanna Huffman Actor Mr Bell's Assistant 1 1000021
Kari Coleman Actor Female Co-Worker 1 1000020
Philip Baker Hall Actor Mr Bell 1 1000022
Matt Keeslar Actor Danny Pepper 1 1000023
Deirdre Lovejoy Actor Nurse Wells 1 1000025
Harry Murphy Actor Anesthesiologist No 1 1 1000024
Tricia Miles Post-Production Supervisor n/a 120796 5000007
Ross C Day Location Manager n/a 193 5000008
Richard Bonynge Music Conductor ("(Ballet Music from) 'Faust'" (London Symphony Orchestra)) 120818 8000019
Franz Von Suppe Music ("Overture from 'Poet and Peasant'") 120781 8000018
Felix Mendelssohn Music ("Fruhlingslied") 120781 8000017
Antal Dorati Music Conductor ("Hungarian Dance No 7 in A" (London Symphony Orchestra)) 120818 8000020
Paul Paray Music Conductor ("(Gavotte from) 'Mignon'" (Detroit Symphony Orchestra)) 120818 8000021
Barry Tuckwell Music Conductor ("Horn Concerto in E Flat K495" (English Chamber Orchestra)) 120818 8000023
Alexander Rahbari Music Conductor ("Symphony No 8" (BRT Philharmonic/Brussels)) 120818 8000022
Georges Bizet Music ("Overture from 'Carmen')" "Dance Boheme from 'Carmen'") 120781 8000016
Merv Griffin Music ("Theme from 'Wheel of Fortune')) 120781 8000015
Gioachino Rossini Music ("La Gazza Ladra (The Thieving Magpie)" "Overture from 'Barber of Seville')) 120781 8000010
Wolfgang Amadeus Mozart Music ("Horn Concerto in E Flat K495" "String Quartet in G K516") 120781 8000009
Ludwig Van Beethoven Music ("Symphony No 8" "String Quartet in G Major Op 18 No 2" "String Quartet in F Major Op 59 No 1") 120781 8000008
Sergei Prokofiev Music ("('Grandfather' and 'The Hunters Approach with Their Guns' from) Peter Wolf") 120781 8000011
Edvard Grieg Music ("Peer Gynt Suite No 2 Op 46") 120781 8000012
Amilcare Ponchielli Music ("Dance of the Hours from 'La Gioconda'") 120781 8000014
Franz Schubert Music ("String Quartet No 15 in G Major D 887") 120781 8000013
Michael Halasz Music Conductor ("La Gazza Ladra (The Thieving Magpie)" "Overture from 'Barber of Seville') (Zagreb Festival Orchestra)) 120818 8000024
Ondrej Lenard Music Conductor ("('Grandfather' and 'The Hunters Approach with Their Guns from) Peter Wolf" (Czechoslovak Radio Symphony Orchestra)) 120818 8000025
Oxford String Quartet Performer ("String Quartet in G Major Op 18 No 2" "String Quartet in F Major Op 59 No 1") 120819 8000039
The English Chamber Orchestra Performer ("Horn Concerto in E Flat K495") 120819 8000038
BRT Philharmonic Performer ("Symphony No 8" (Brussels)) 120819 8000037
Zagreb Festival Orchestra Performer ("La Gazza Ladra (The Thieving Magpie)" "Overture from 'Barber of Seville')) 120819 8000040
Czecho-Slovak Radio Symphony Orchestra Performer ("('Grandfather' and 'The Hunters Approach with Their Guns from) Peter Wolf") 120819 8000041
Melos Quartet Performer ("String Quartet No 15 in G Major D 887") 120819 8000043
Ulster Orchestra Performer ("Peer Gynt Suite No 2 Op 46" "Overture from 'Carmen'" "Dance Boheme from 'Carmen'") 120819 8000042
Detroit Symphony Orchestra Performer ("(Gavotte from) 'Mignon'") 120819 8000036
Budapest Strings Performer ("Minuet Op 11 No 5" "Fruhlingslied") 120819 8000035
Yan Pascal Tortelier Music Conductor ("Overture from 'Carmen'" "Dance Boheme from 'Carmen'" (Ulster Orchestra)) 120818 8000028
Andras Korodi Music Conductor ("Dance of the Hours from 'La Gioconda'" (Budapest Philharmonic Orchestra)) 120818 8000027
Vernon Handley Music Conductor ("Peer Gynt Suite No 2 Op 46" (Ulster Orchestra)) 120818 8000026
Janos Sandor Music Conductor ("Overture from 'Poet and Peasant'" (Hungarian State Opera Orchestra)) 120818 8000029
Robert Garrett Music Editor n/a 214 8000030
The London Symphony Orchestra Performer ("(Ballet Music from) 'Faust'" "Hungarian Dance No 7 in A") 120819 8000032
Jonathan M. Wolff Music Supervisor n/a 120872 8000031
Johann Strauss Jr. Music ("Tales from the Vienna Woods") 120781 8000007
Ambroise Thomas Music ("(Gavotte from) 'Mignon'") 120781 8000006
Michael A Fauntleroy Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000004
Parker Meyer Camera camera loader 120798 6000003
Russell McElhatton Steadicam Operator "A" camera operator/Steadicam operator 232 6000002
Michael Fauntleroy Jr. Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000005
Doug Pellegrino Assistant Camera Operator assistant camera(Atlantic City--New York unit) 120849 6000006
Lawrence Orlick Assistant Camera Operator helicopter 1st assistant camera(Atlantic City--New York unit) 120849 6000008
Todd R Hotaling Assistant Camera Operator assistant camera(Atlantic City--New York unit) 120849 6000007
Victor Hammer Director of Photography n/a 120780 6000001
David Westreich Assistant Location Manager assistant locations(Atlantice City--New York unit) 194 5000016
Alexis Arnold Production Coordinator (Atlantic City--New York unit) 162 5000011
Bridgette Lester Production Coordinator n/a 162 5000010
Harri James Script Supervisor n/a 191 5000009
Jena Burke Production Coordinator digital production coordinator(D-Rez Hollywood) 162 5000012
Stephanie Kime DGA Trainee n/a 120878 5000013
Michael A Schumacher Assistant Location Manager n/a 194 5000015
Eileen O'Donnell Assistant Production Coordinator n/a 192 5000014
Paul J Rawson Video Assist/Playback video assist 120899 6000009
Nils Johnson Video Assist/Playback video assist(Atlantic City--New York unit) 120899 6000010
Arlene Fishbach Music music consultant 120781 8000001
Bethany Orlemann Assistant Editor n/a 203 7000005
Gina Zappala Assistant Editor n/a 203 7000004
Charles Gounod Music ("(Ballet Music from) 'Faust'") 120781 8000002
Johann Sebastian Bach Music ("Adagio in C Major, BMV 564" "Toccata and Fugue in D Minor BWV 565") 120781 8000003
Johannes Brahms Music ("Hungarian Dance No 7 in A") 120781 8000005
Luigi Boccerini Music ("Minuet Op 11 No 5") 120781 8000004
Danny Miller Assistant Editor n/a 203 7000003
Mo Henry Negative Cutting negative cutter 120852 7000002
David B Jarrell Lighting assistant lighting technician 798 6000012
Linda R Chen Photography still photographer 120835 6000011
Russ Engels Lighting assistant lighting technician(Atlantic City--New York unit) 798 6000013
Gloria Kaiser Color Timer n/a 120921 6000014
Priscilla Nedd-Friendly Editor n/a 172 7000001
Mathieu Reid Color Timer digital color timer(D-Rez Hollywood) 120921 6000015
Jack Burns Actor Eulogist 1 1000001
Synopsis
Two cousins battle when one wins $500,000 at an Atlantic City slot machine with change borrowed from the other. Brain surgeon Evan reckons that he is owed half the cash, while Richie argues it is his. Then Evan tells his cousin that he has an inoperable brain tumor - a joke that has far reaching consequences for both men and their family.
N/A
N/A