Species (1995)

Species
Type Feature Film
MPAA Rating R
Runtime 1hr 51mins.
Genres Action, Thriller, Sci-Fi
Keywords alien, sex
Status Released
US Release Date
  
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Alan Purwin Pilot picture ship pilots(Aerial unit) 570 25000023
H.R. Giger Other ("Sil" designer) 120795 26000001
Andrew C Evans Special Effects special effects crew 168 23000017
Terry P Chapman Special Effects special effects crew 168 23000016
Mike Edmonson Special Effects special effects crew 168 23000015
Kenneth C Clark Special Effects special effects crew 168 23000018
Damon Allison Special Effects special effects crew 168 23000014
Dan Gaspar Special Effects special effects crew 168 23000019
Sabrina Silver Effects Coordinator visual effects coordinator(Boss Film) 120917 23000023
Karin Joy Effects Coordinator visual effects coordinator(Boss Film) 120917 23000024
Elmer Hui Special Effects special effects crew 168 23000022
Gerald "Craig" Harris Special Effects special effects crew 168 23000021
Eric Dressor Special Effects special effects crew 168 23000020
Jeff Jarvis Special Effects Coordinator n/a 241 23000013
Landon Ruddell Visual Effects model shop operations trainee 419 23000012
John Mann Visual Effects Designer (Boss Film) 120955 23000005
Mike Reedy Special Effects Foreman n/a 250 23000004
Mark Bryan Wilson Effects Supervisor Lab Creature supervisor(Steve Johnson's XFX Inc) 120866 23000003
Jim Rygiel Visual Effects Supervisor visual effects co-supervisor(Boss Film) 249 23000002
Crystal Dowd Visual Effects visual effects associate producer(Boss Film) 419 23000006
Ron Simonson Visual Effects digital imigaing lead 419 23000007
Chris Jackson Visual Effects model shop coordinator 419 23000011
Ray Moore Visual Effects modelmaker 419 23000010
Nancy Wright Visual Effects digital imigaing operator 419 23000009
Megan Bryant Visual Effects digital imigaing operator 419 23000008
Matt Newell Effects Assistant head technical assistant(Computer Graphics Imaging) 120922 23000025
Michael Change Matte Painter (Computer Graphics Imaging) 120959 23000026
Bill Dietrich Animator computer animator(Computer Graphics Imaging) 483 23000043
Chris Roda Animator computer animator(Computer Graphics Imaging) 483 23000044
Timothy Tompkins Animator computer animator(Computer Graphics Imaging) 483 23000042
Steve Cummings Animator computer animator(Computer Graphics Imaging) 483 23000041
Mark Pompian Animator computer animator(Computer Graphics Imaging) 483 23000040
Jason Dowdeswell Animator computer animator(Computer Graphics Imaging) 483 23000045
Mark Rodahl Animator computer animator(Computer Graphics Imaging) 483 23000046
Brian Samuels Animator computer animator(Computer Graphics Imaging) 483 23000050
Todd Fulford Animator computer animator(Computer Graphics Imaging) 483 23000051
Mike Fleming Animator computer animator(Computer Graphics Imaging) 483 23000049
Alan Rosenfeld Animator computer animator(Computer Graphics Imaging) 483 23000048
Shine Fitzner Animator computer animator(Computer Graphics Imaging) 483 23000047
Clint Colver Animator computer animator(Computer Graphics Imaging) 483 23000039
Mark Swain Animator n/a 483 23000038
Kenji Sweeney Matte Painter (Computer Graphics Imaging) 120959 23000030
Dan Perri Main Title Design main title sequence designer 120925 23000031
Robert Mrozowski Matte Painter (Computer Graphics Imaging) 120959 23000029
Raquel Morales Matte Painter (Computer Graphics Imaging) 120959 23000028
Rachel Kelly Matte Painter (Computer Graphics Imaging) 120959 23000027
Alex Mann Graphics computer display graphics & special visual effects 120826 23000032
Harold Mann Graphics computer display graphics & special visual effects 120826 23000033
Dale Baer Animator animation consultant(Computer Graphics Imaging) 483 23000037
Lynn M Gephart CGI Artist assistant CGI production manager(Computer Graphics Imaging) 120986 23000036
Michelle Murdocca CGI Artist CGI production manager(Comupter Graphics Imaging) 120986 23000035
Eric Bigas Graphics computer display graphics & special visual effects 120826 23000034
Richard Edlund Visual Effects Supervisor n/a 249 23000001
Jon "Wishbone" Gardner Craft Service n/a 120903 22000002
Holly Schiffer Choreographer n/a 120803 17000001
Helen Cohen Business Affairs business manager(Steve Johnson's XFX Inc) 120792 18000001
David Yang Assistant Accountant n/a 120950 16000006
Bettie G Kauffman Assistant Accountant n/a 120950 16000005
Katy Tatian-Genovese Assistant Accountant n/a 120950 16000004
Winston Elizalde Puppeteer n/a 682 19000001
Leon Laderach Puppeteer n/a 682 19000002
Todd Minobe Puppeteer n/a 682 19000006
Joel Harlow Puppeteer n/a 682 19000007
Rob Freitas Puppeteer n/a 682 19000005
Leonard MacDonald Puppeteer n/a 682 19000004
Eric Fiedler Puppeteer n/a 682 19000003
Lysa Moser Assistant Accountant n/a 120950 16000003
Vikki Williams Production Auditor n/a 120815 16000002
Lon Thompson Lighting Technician (additional photography--Los Angeles) 120907 15000002
Bobby Burton Lighting Technician (additional photography--Utah) 120907 15000003
Chris Strong Lighting Technician n/a 120907 15000001
Lee Orloff Sound Recordist production sound recorder 331 14000028
Larry Mah Sound Mixer synthesizer mixer 230 14000027
Cary E Griffith Key Grip n/a 263 15000004
Bruce Hamme Key Grip (additional photography--Utah) 263 15000005
Yvonne Ramond Auditor construction auditor 120886 16000001
Todd Griffith Dolly Grip n/a 264 15000008
Jason Fife Grip (additional photography--Utah) 365 15000007
Gregg Guellow Grip n/a 365 15000006
Robert Newton Puppeteer n/a 682 19000008
Lynette Leigh Johnson Puppeteer n/a 682 19000009
Lisa McCullough Stunt Player n/a 121025 19000026
Andy Gil Stunt Player n/a 121025 19000027
Donna Evans Merlo Stunt Player n/a 121025 19000025
Ray Lykins Stunt Player n/a 121025 19000024
Lanier Edwards Stunt Player n/a 121025 19000023
Gina Angela Ritchie Stunt Player n/a 121025 19000028
Tony Jefferson Stunt Player n/a 121025 19000029
Teddy Yonenaka Craft Service n/a 120903 22000001
Chris Snyder Construction Coordinator n/a 276 21000002
Gary Gagliardo Construction Foreman n/a 277 21000001
Denise Lynne Roberts Stunt Player n/a 121025 19000030
Kay Kimler Stunt Player n/a 121025 19000022
Charles Croughwell Stunt Player n/a 121025 19000021
William Hedge Puppeteer motion capture puppeteer 682 19000013
Whitworth Stokes Puppeteer motion capture puppeteer 682 19000014
Doug Miller Puppeteer motion capture puppeteer 682 19000012
Craig Talmey Puppeteer lead motion capture puppeteer(Boss Film) 682 19000011
Brian Walsh Puppeteer n/a 682 19000010
Mike Elizalde Puppets Design "Sil" puppet mechanical design((Steve Johnson's XFX Inc)) 121103 19000015
Todd Minobe Puppets Design "Sil" puppet mechanical design((Steve Johnson's XFX Inc)) 121103 19000016
Max Kleven Stunt Coordinator n/a 120804 19000020
Glenn Randall Jr. Stunt Coordinator n/a 120804 19000019
Scott Oshita Puppets Design "Sil" puppet mechanical design((Steve Johnson's XFX Inc)) 121103 19000018
Robert Newton Puppets Design "Sil" puppet mechanical design((Steve Johnson's XFX Inc)) 121103 19000017
Dave Smith Animator computer animator(Computer Graphics Imaging) 483 23000052
Alex Sokoloff Animator computer animator(Computer Graphics Imaging) 483 23000054
Craig Simms Other tape operator(Computer Graphics Imaging) 120795 26000031
R D Wegener Other tape operator(Computer Graphics Imaging) 120795 26000032
Ruth Caspary Other tape operator(Computer Graphics Imaging) 120795 26000030
Christopher Bonnstetter Other tape operator(Computer Graphics Imaging) 120795 26000029
Moon Han Other systems administrator(Computer Graphics Imaging) 120795 26000028
Gautham Krishnamurti Other software research & development 120795 26000033
Hiroyuki Miyoski Other software research & development 120795 26000034
Meher Gourjian Other software research & development 120795 26000038
Amit Agrawal Other software research & development 120795 26000037
Richard Addison Other software research & development 120795 26000036
Chris Ross Other software research & development 120795 26000035
Chris Steinke Other Network administrator(Computer Graphics Imaging) 120795 26000027
Mark Swain Other motion capture(Computer Graphics Imaging) 120795 26000026
Richard Alonzo Other prosthetic effects(Steve Johnson's XFX Inc) 120795 26000018
Nigel Booth Other prosthetic effects(Steve Johnson's XFX Inc) 120795 26000019
Gino Acevedo Other "Sil" puppet paint scheme((Steve Johnson's XFX Inc)) 120795 26000017
Jackie Caydam Other administration(Steve Johnson's XFX Inc) 120795 26000016
Tom Hoeck Other aid 120795 26000015
Leon Laderach Other prosthetic effects(Steve Johnson's XFX Inc) 120795 26000020
Bill Wieger Other Alien Sex sequence designer(Steve Johnson's XFX Inc) 120795 26000021
Andre Bustanoby Other head of physical integration(Boss Film) 120795 26000025
Shahril Ibrahim Other head of software development(Boss Film) 120795 26000024
Kevin Reter Other moldmaker(Steve Johnson's XFX Inc) 120795 26000023
Joe Colwell Other moldmaker(Steve Johnson's XFX Inc) 120795 26000022
Ken Dudderer Other engineering foreman 120795 26000039
Mike Wise Other electronics engineer 120795 26000040
Marco Wuest Other train fabrication(Switzerland) 120795 26000058
Cliff Fleming Other aerial coordinator 120795 26000059
Andre Margreitner Other train fabrication(Switzerland) 120795 26000057
Brigitte Von Kaenel Other train fabrication(Switzerland) 120795 26000056
Kurt Boppart Other train fabrication(Switzerland) 120795 26000055
Ray Hanna Other aerial ground coordinator(Aerial unit) 120795 26000060
Cory Fleming Other Night Sun operator(Aerial unit) 120795 26000061
David Linck Unit Publicist n/a 231 29000001
Glen Evans Special Thanks n/a 120874 26000064
Matt Malkan Special Thanks n/a 120874 26000063
Bo Kelly Other Night Sun operator(Aerial unit) 120795 26000062
Dani Boller Other train fabrication(Switzerland) 120795 26000054
Tanya Wolfensberger Other train fabrication(Switzerland) 120795 26000053
Barbara Balents Other software support provider 120795 26000044
Jeff Martins Other software support provider 120795 26000045
Jim Atkinson Other software support provider 120795 26000043
Ray Moore Other stage 120795 26000042
Donny Sierer Other electronics technician 120795 26000041
Cony DeFries Other train fabrication(Switzerland) 120795 26000047
Andy Schedler Other train fabrication(Switzerland) 120795 26000048
Kasper Wolfensberger Other train fabrication(Switzerland) 120795 26000052
James R Cowan Other train fabrication(Switzerland) 120795 26000051
Charles Ball Other train fabrication(Switzerland) 120795 26000050
Urs Grob Other train fabrication(Switzerland) 120795 26000049
Daniel Smith Other aid 120795 26000014
Jeffrey D Stevens Other aid 120795 26000013
Marliese K Schneider Assistant (to Roger Donaldson) 120820 25000001
Jonathan Null Assistant (to Jay Boekelkeide) 120820 25000002
William Gideon Props prop maker foreman 120817 24000003
Robert Visciglia Sr. Property Master n/a 120805 24000002
Ethan D Van Hecke Assistant Property Master n/a 120969 24000001
Dave Reynalds Assistant (to the composer) 120820 25000003
Ginger Reynolds-Smith Assistant executive assistant(to Frank Mancuso Jr) 120820 25000004
Harry Jarvis Assistant (to David Streit) 120820 25000008
Lisa Liberati Assistant (to David Streit) 120820 25000007
Jenni Villegas Assistant (to Dennis Feldman) 120820 25000006
Gregg Ramer Assistant (to Frank Mancuso Jr) 120820 25000005
Ken Ziegler Animator computer animator(Computer Graphics Imaging) 483 23000066
Dane Picard Animator computer animator(Computer Graphics Imaging) 483 23000065
Joe Henke Animator computer animator(Computer Graphics Imaging) 483 23000057
Marc Toscano Animator computer animator(Computer Graphics Imaging) 483 23000058
Brain Steiner Animator computer animator(Computer Graphics Imaging) 483 23000056
Jim H Green Animator computer animator(Computer Graphics Imaging) 483 23000055
Doug Murray Sound Effects Editor n/a 327 14000026
Walt Hyneman Animator computer animator(Computer Graphics Imaging) 483 23000059
Wayne Vincenzi Animator computer animator(Computer Graphics Imaging) 483 23000060
Dave Witters Animator computer animator(Computer Graphics Imaging) 483 23000064
Rob Ostir Animator computer animator(Computer Graphics Imaging) 483 23000063
Chris Waegner Animator computer animator(Computer Graphics Imaging) 483 23000062
Koichi Noguchi Animator computer animator(Computer Graphics Imaging) 483 23000061
Jennifer Owensby Assistant (to Michael Madsen) 120820 25000009
Tony Mancinetti Assistant sculptural assistant(Steve Johnson's XFX Inc) 120820 25000010
Jerry Palermo Other paint foreman 120795 26000005
Matt Sanders Other steel foreman 120795 26000006
Ed Cornell Other paint foreman 120795 26000004
John Tyrrell Other paint foreman 120795 26000003
John J Slatsky Other drapery foreman 120795 26000002
Michael Sanchez Other plasterer foreman 120795 26000007
Frank "Lucky" Costello Other stand-by painter 120795 26000008
Ruth Ann Crudup Other studio teacher 120795 26000012
Christian Clarke Other key set 120795 26000011
Lon Orlenko Other train coordinator 120795 26000010
Hugo Herrera Other greens person 120795 26000009
Cliff Fleming Aerial Unit camera ship pilot(Aerial Unit) 121100 25000025
Bruce Benson Pilot picture ship pilots(Aerial unit) 570 25000022
Mark Habegger Production Assistant (Steve Johnson's XFX Inc) 275 25000014
Sean Taylor Production Assistant (Steve Johnson's XFX Inc) 275 25000015
Matt Ullman Production Assistant (Steve Johnson's XFX Inc) 275 25000013
Lee Levitt Assistant (to the visual effects supervisor) 120820 25000012
Joel Roman Mendias Assistant (to production supervisor) 120820 25000011
Wayne Roberts Transportation Captain n/a 272 25000016
Steven S Duncan Transportation Captain "B" unit transportation captain 272 25000017
James Paniagua Production labor foreman 120824 25000021
Josh Oliver Office Assistant n/a 120996 25000020
Patrick Richard Noonan Office Assistant n/a 120996 25000019
Eddie Lee Voelker Transportation Coordinator n/a 271 25000018
Kevin Geiger Animator computer animator(Computer Graphics Imaging) 483 23000053
Jennifer Ware Sound Effects Editor n/a 327 14000025
Peter Deming Director of Photography (additional photography--Los Angeles) 120780 6000002
Michael A Benson Director of Photography (additional photography--Utah) 120780 6000003
Andrzej Bartkowiak Director of Photography n/a 120780 6000001
Jody Levine Assistant Production Coordinator assistant coordinator(Boss Film) 192 5000020
Pamela Alessandrelli Assistant Production Coordinator n/a 192 5000019
Krishna Rao Camera Operator n/a 239 6000004
Michael Scott Camera Operator n/a 239 6000005
Jeff Homolya Camera camera department manager 120798 6000009
Mike Kellem Camera cameraman(credit sequence crew) 120798 6000010
Stephen St John Steadicam Operator n/a 232 6000008
Mike Genne Camera Operator (additional photography--Utah) 239 6000007
Terry Bowen Camera Operator n/a 239 6000006
Sandra Roach Assistant Production Coordinator n/a 192 5000018
Bill Klinger Facilities Supervisor facilities manager(Boss Film) 120948 5000017
Faye Brenner Script Supervisor n/a 191 5000009
Nancy Karlin Script Supervisor n/a 191 5000010
Richard Davis Jr. Location Manager n/a 193 5000008
Mike J Sweeney Post-Production Supervisor (Boss Film) 120796 5000007
Timothy Lonsdale Assistant Director (additional photography--Utah) 163 5000006
Jim Eustermann Project Manager (Steve Johnson's XFX Inc) 120994 5000011
Shari LaFranchi Production Coordinator n/a 162 5000012
Richard S Rosenberg Location Assistant assistant locations manager 120947 5000016
Rebekah Williams Location Assistant assistant locations manager 120947 5000015
Curtis Collins Location Assistant assistant locations manager 120947 5000014
Joe Fordham Production Coordinator (Steve Johnson's XFX Inc) 162 5000013
Vern Nobles Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000011
Steve Adcock Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000012
William Cross Lighting assistant lighting technician(additional photography--Utah) 798 6000029
Joel Harlow Film Lab Lab Creature effects(Steve Johnson's XFX Inc) 120850 6000030
Eli Thompson Lighting assistant lighting technician(additional photography--Los Angeles) 798 6000028
Jeff Smith Lighting digital lighting designer(Computer Graphics Imaging) 798 6000027
Moon Hwa Seun Lighting digital lighting designer(Computer Graphics Imaging) 798 6000026
Rob Freitas Film Lab Lab Creature effects(Steve Johnson's XFX Inc) 120850 6000031
Nori Honda Film Lab Lab Creature effects(Steve Johnson's XFX Inc) 120850 6000032
Conrad Buff Editor n/a 172 7000001
Tudor Farmer Camera Assistant camera department assistant 120867 6000035
Dennis McNeill Color Timer n/a 120921 6000034
John Weldy Jr. Film Lab Lab Creature effects(Steve Johnson's XFX Inc) 120850 6000033
Brian Samuels Lighting digital lighting designer(Computer Graphics Imaging) 798 6000025
Peter Davidian Lighting assistant lighting technician 798 6000024
Colin Anderson Assistant Camera Operator assistant camera(additional photography--Los Angeles) 120849 6000016
Andrea Chesney Assistant Camera Operator assistant camera(additional photography--Los Angeles) 120849 6000017
Darin Necessary Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000015
Maria Varni Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000014
Greg Smith Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000013
Stephen Wong Assistant Camera Operator assistant camera(additional photography--Utah) 120849 6000018
Garrett M Benson Assistant Camera Operator assistant camera(additional photography--Utah) 120849 6000019
Matt Butler Photography main title star plate photography(credit sequence crew) 120835 6000023
Melinda Sue Gordon Photography still photographer 120835 6000022
Stan Harrison Video Assist/Playback video assist 120899 6000021
Dylan Gross Assistant Camera Operator assistant camera(credit sequence crew) 120849 6000020
Suzie Pelissier Assistant Director 2nd assistant director 163 5000005
Robert Leveen Assistant Director n/a 163 5000004
David Selburg Actor Government Man 1 1000018
Herta Ware Actor Mrs Morris 1 1000019
William Utay Actor Colleague 1 1000017
Shirley Prestia Actor Dr Roth 1 1000016
Esther Scott Actor Female Conductor 1 1000015
Melissa Bickerton Actor Fitch's Secretary 1 1000020
Lucy Rodriguez Actor Wedding Dress Saleswoman 1 1000021
Susan Hauser Actor Lab Worker 1 1000025
William Bumiller Actor Bouncer 1 1000026
Gary Bullock Actor Motel Clerk 1 1000024
Stogie Kenyatta Actor Cop 1 1000023
Scott Sproule Actor Team Driver 1 1000022
David Jensen Actor Conductor 1 1000014
David K Schroeder Actor German Tourist 1 1000013
Marg Helgenberger Actor Laura 1 1000005
Natasha Henstridge Actor Sil 1 1000006
Forest Whitaker Actor Dan 1 1000004
Alfred Molina Actor Arden 1 1000003
Michael Madsen Actor Press 1 1000002
Michelle Williams Actor Young Sil 1 1000007
Jordan Lund Actor Aide 1 1000008
Jayne Luke Actor Snack Shop Clerk 1 1000012
Virginia Morris Actor Mother 1 1000011
Scott McKenna Actor Train Hobo 1 1000010
Don Fischer Actor Aide 1 1000009
Caroline Barclay Actor Drunken Girl 1 1000027
Matthew Ashford Actor Guy in Club 1 1000028
Frank Mancuso Jr. Producer n/a 3 3000001
Dennis Feldman Producer n/a 3 3000002
Roger Donaldson Director n/a 2 2000001
Frank Welker Voice of Alien Sil 475 1000043
Dana Hee Actor Creature Performer 1 1000042
David Streit Executive Producer n/a 174 3000003
Mark Egerton Associate Producer n/a 171 3000004
Mark Egerton Assistant Director n/a 163 5000003
Ellen Somers Production Supervisor visual effects production supervisor(Boss Film) 307 5000002
David Streit Unit Production Manager n/a 182 5000001
Dennis Feldman Screenplay n/a 120778 4000001
Kurtis Burow Actor Baby Boy 1 1000041
Dendrie Taylor Actor Marie 1 1000040
Patricia Belcher Actor Admittance Clerk 1 1000032
Richard Fancy Actor Doctor 1 1000033
Whip Hubley Actor John Carey 1 1000031
Sarah S Leese Actor Screaming Woman 1 1000030
Anthony Guidera Actor Robbie 1 1000029
Leslie Ishii Actor Nurse 1 1000034
Marliese K Schneider Actor Abducted Woman 1 1000035
Ed Stone Actor Waiter 1 1000039
Lisa Liberati Actor Bathroom Bimbo 1 1000038
Pam Cook Actor Commercial Model 1 1000037
Robert Mendelson Actor Homeless Man 1 1000036
Mark Levison Editor conform editor 172 7000002
Theo Waddell Editor visual effects editor(Boss Film) 172 7000003
Motoyoshi Hata Costumes "Sil" suit paint scheme((Steve Johnson's XFX Inc)) 120828 13000006
Lynette Johnson Costumes "Sil" suit fabrication((Steve Johnson's XFX Inc)) 120828 13000007
Louis Infante Costumes costumer 120828 13000005
Adrienne Childers Costumes costumer 120828 13000004
Luellyn Harper Thomas Costumer n/a 120880 13000003
Dale R Brady Costumes "Sil" suit fabrication((Steve Johnson's XFX Inc)) 120828 13000008
Tamara Carlson-Woodard Costumes "Sil" suit fabrication((Steve Johnson's XFX Inc)) 120828 13000009
D J Plumb Hair Stylist key hair stylist 120799 13000013
Kenny Myers Makeup Artist department head makeup artist 120801 13000014
Nina Paskowitz Hair Stylist department head hair stylist 120799 13000012
Broam Goehring Hair "Sil" hair effects((Steve Johnson's XFX Inc)) 120794 13000011
Shaun Smith Hair "Sil" hair effects((Steve Johnson's XFX Inc)) 120794 13000010
Margo Baxley Costume Supervisor n/a 120895 13000002
Joe I Tompkins Costume Designer n/a 169 13000001
Janice Lew Supervisor digital model supervisor(Computer Graphics Imaging) 120845 11000013
Maurice Bastian Supervisor digital model supervisor(Computer Graphics Imaging) 120845 11000014
Jeff Platt Supervisor electronics supervisor(Boss Film) 120845 11000012
Chris Edwards Supervisor digital imaging supervisor(Boss Film) 120845 11000011
Michelle Moen Supervisor matte department supervisor(Boss Film) 120845 11000010
Jacques Stroweis Consultant digital consultant(Computer Graphics Imaging) 120784 12000001
Mark Lewer Consultant DTS consultant 120784 12000002
Christein Goldstein Research Assistant n/a 121052 12000006
Lloyd Phillips Production Consultant n/a 120897 12000005
Gerard Averill Liaison location liaison(additional photography--Utah) 121064 12000004
Sean Phillips Technical Advisor (Computer Graphics Imaging) 537 12000003
Geri B Oppenheim Makeup Artist key makeup artist 120801 13000015
Steve Johnson Special Makeup Effects creature and special makeup effects creator 120881 13000016
Mark Berger Rerecording re-recording mixer 120995 14000017
Randy Thom Rerecording re-recording mixer 120995 14000018
Jim Pasque Foley Recordist n/a 225 14000016
Richard Duarte Foley Recordist n/a 225 14000015
Richard Duarte Foley Mixer n/a 224 14000014
Bob Edwards Rerecording re-recording mixer 120995 14000019
Thomas A Payne Sound sound utility 120816 14000020
Sam Hinckley Sound Effects Editor n/a 327 14000024
Mark Jan Wlodarkiewicz Sound Effects Editor n/a 327 14000023
Jay Boekelheide Sound Editor n/a 229 14000022
Jay Boekelheide Sound Design n/a 120905 14000021
Michael Mennies Foley Editor n/a 221 14000013
Jennifer Myers Foley Artist n/a 223 14000012
Stephen Kearney Assistant Sound Editor n/a 222 14000004
Thomas O'Shea Assistant Sound Editor n/a 222 14000005
Erik Kraber Assistant Sound Editor n/a 222 14000003
Thomas J O'Connell ADR Mixer n/a 227 14000002
Rick Canelli ADR ADR recordist 120912 14000001
Andrea Biklian Assistant Sound Editor n/a 222 14000006
Marian Wallace Assistant Sound Editor n/a 222 14000007
Margie O'Malley Foley Artist n/a 223 14000011
Nicholas R Allen Boom Operator n/a 215 14000010
Jeremy Molod Assistant Sound Editor n/a 222 14000009
David Bergad Assistant Sound Editor n/a 222 14000008
David Jones Supervisor model supervisor(Boss Film) 120845 11000009
Tom Irvin Supervisor foam latex supervisor(Steve Johnson's XFX Inc) 120845 11000008
George A Martin Music Editor n/a 214 8000009
Jellybean Benitez Music Supervisor n/a 120872 8000010
Thomas Milano Music Editor n/a 214 8000008
Sandy DeCrescent Music Contractor orchestra contractor 121013 8000007
Daniel Licht Music Arranger synthesizer programming 121019 8000006
Christopher Young Original Music n/a 120838 8000011
Pete Anthony Original Music n/a 120838 8000012
Bill Corso Art Director XFX art director(Steve Johnson's XFX Inc) 183 9000004
Daniel R Webster Art Director n/a 183 9000003
Jackie J Carr Set Decorator n/a 165 9000002
John Muto Production Designer n/a 164 9000001
Mark Zimoski Music Arranger synthesizer programming 121019 8000005
Dan Wallin Music music scoring mixer 120781 8000004
Gary Burritt Negative Cutting negative cutter 120852 7000007
Sheri Altman Editorial Assistant n/a 120855 7000008
Dianna Stirpe Dialogue Editor n/a 204 7000006
Bill Brier Editing editorial supervisor 120901 7000005
Kevin J Jolly Editor editorial intern 172 7000004
Clarinda Wong Assistant Editor n/a 203 7000009
Joel Negron Assistant Editor n/a 203 7000010
Robert Fernandez Music music scoring mixer 120781 8000003
Jeanette Surga Music assistant music editor 120781 8000002
Christopher Young Music n/a 120781 8000001
Jonathan Null Assistant Editor n/a 203 7000011
Mick Cukurs Set Designer n/a 202 9000005
H.R. Giger Set Designer train creater and designer 202 9000006
Barbara Harris Voice Casting n/a 189 10000004
Todd Marks Supervisor display graphics supervisor 120845 11000001
Liz Lang Fedrick Casting Associate n/a 160 10000003
Cathy Sandrich Gelfond Casting n/a 179 10000002
Amanda Mackey Johnson Casting n/a 179 10000001
Norman Cabreta Supervisor "Sil" creature supervisor((Steve Johnson's XFX Inc)) 120845 11000002
Mike Hosch Supervisor "Sil" sculptural supervisor((Steve Johnson's XFX Inc)) 120845 11000003
Brent Baker Supervisor moldmaker supervisor(Steve Johnson's XFX Inc) 120845 11000007
Lennie MacDonald Supervisor Chrysalis supervisor(Steve Johnson's XFX Inc) 120845 11000006
Bill Bryan Supervisor Chrysalis supervisor(Steve Johnson's XFX Inc) 120845 11000005
Eric Feidler Supervisor mechanical design supervisor(Steve Johnson's XFX Inc) 120845 11000004
Sara Feldman Art Assistant art department production assistant 120974 9000019
Ruth Caspary Art Assistant art department assistant 120974 9000018
Robert Bleckman Set Dresser n/a 197 9000010
Michael R Driscoll Set Dresser n/a 197 9000011
Eric J Bates Set Dresser on-set dresser 197 9000009
Grant Shaffer Storyboard Artist n/a 199 9000008
Ricardo Delgado Storyboard Artist n/a 199 9000007
William Kemper Wright Set Dresser n/a 197 9000012
Doug Stewart Painter (Steve Johnson's XFX Inc) 200 9000013
Keith Cunningham Art Department Coordinator n/a 195 9000017
James F Truesdale Assistant Art Director n/a 315 9000016
Lauren Polizzi Assistant Art Director n/a 315 9000015
Tim Donelan Leadman n/a 433 9000014
Ben Kingsley Actor Fitch 1 1000001
Synopsis
In 1974, the United States government relayed a message containing information about Earth and its inhabitants--including the DNA sequences that make up the human cell--to the rest of the galaxy. Twenty years later, a reply finally arrives, containing a unique sequence of DNA--along with the friendly instruction to combine it with our own. A top secret experiment is undertaken and within weeks one of the injected human ova grows into a seemingly normal female child, called "Sil." It soon becomes apparent, however, that she possesses dangerous alien characteristics. The decision to exterminate the "child" meets with disastrous results when the rapidly-developing Sil escapes into the desert. A specialized team is quickly assembled to locate Sil, but what they don't realize is that their quarry has metamorphosed into what appears to be a stunningly beautiful young woman who's loose in Los Angeles with a relentless inner drive to mate with a human being.