A Price Above Rubies (1998)

Price Above Rubies
Type Feature Film
MPAA Rating R
Runtime 2hr
Genres Drama
Keywords N/A
Status Released
US Release Date
  
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Rodney Clark Carpenter n/a 529 21000005
Salvatore Sirico Carpenter n/a 529 21000004
Brent Haywood Construction Coordinator n/a 276 21000006
Joe Facey Craft Service n/a 120903 22000001
Dan Perri Titles title sequence designer & producer 120825 23000002
John Ottesen Special Effects Coordinator n/a 241 23000001
James J Curry Carpenter n/a 529 21000003
Ulf Loven Carpenter n/a 529 21000002
Marlus C Harding Assistant Accountant n/a 120950 16000006
Jason Cramer Post-Production Accountant (Owen & DeSalvo Co) 120979 16000005
Carlos K Goodman Legal Services (Lighter Grossman Nichols & Adler Inc) 120857 18000001
Jeff Springer Legal Services (Lighter Grossman Nichols & Adler Inc) 120857 18000002
Duncan Hoxworth Carpenter stand-by carpenter 529 21000001
Ann DuVal Legal Services (Lighter Grossman Nichols & Adler Inc) 120857 18000003
Tyler Kim Assistant Property Master n/a 120969 24000001
Kevin Ladson Property Master n/a 120805 24000002
John Leonidas Transportation Captain n/a 272 25000010
Anita Sum Production Associate n/a 120822 25000009
Dennis Radesky Transportation Co-Captain n/a 120973 25000011
Neil Orlowski Set Production Assistant key set production assistant 371 25000012
Kali Rashad Harrison Set Production Assistant n/a 371 25000014
James E Sheridan Set Production Assistant n/a 371 25000013
Alicia Haldenwang Production Assistant n/a 275 25000008
Corey Bobker Production Assistant n/a 275 25000007
Pembrooke Andrews Assistant dialog assistant 120820 25000002
Denise T Davidson Assistant (to Ellen Lutter) 120820 25000001
Sean Kenelly Assistant dialog assistant 120820 25000003
Courtney McDonnell Assistant (to Lawrence Bender) 120820 25000004
Jennifer Yun Assistant (to John Penotti) 120820 25000006
Jeff Swafford Assistant (to Lawrence Bender) 120820 25000005
Henry Winston Post-Production Accountant (Owen & DeSalvo Co) 120979 16000004
Deborah Owen Post-Production Accountant (Owen & DeSalvo Co) 120979 16000003
Frederick H Stahly Sound Editing dialog editor 120865 14000019
Paul Curtis Sound Editing dialog editor 120865 14000018
John Stuver Sound Editing dialog editor 120865 14000020
Robert Fitzgerald Sound Editor n/a 229 14000021
Elizabeth Flaum Sound Effects Editor n/a 327 14000023
Robert Fitzgerald Sound Effects Editor n/a 327 14000022
B Tennyson Sebastian III Rerecording re-recording mixer 120995 14000017
Sergio Reyes Rerecording re-recording mixer 120995 14000016
Katie Rowe Foley Artist n/a 223 14000011
Sean Rowe Foley Artist n/a 223 14000010
Alan Kerr Foley Artist n/a 223 14000012
Jason Lezama Foley Editor n/a 221 14000013
Eric Thompson Foley Mixer n/a 224 14000015
John Chandler Foley Editor n/a 221 14000014
William Sarokin Sound Mixer n/a 230 14000024
Craig Vaccaro Key Rigging Grip n/a 120946 15000001
John K Donohue Dolly Grip n/a 264 15000010
Scott Ramsey Gaffer n/a 268 15000009
Michael Betzag Best Boy Grip n/a 265 15000011
Mark Schwentner Best Boy best boy electric 120885 15000012
John B Finn Accountant payroll accountant 120802 16000002
Margo Myers Production Accountant n/a 282 16000001
Robert A Conroy Grip construction grip 365 15000008
Damien Donohue Grip company grip 365 15000007
Peter Betulia Key Grip construction key grip 263 15000003
William A Miller Key Grip n/a 263 15000002
Nick Vaccaro Grip company grip 365 15000004
Chris Vaccaro Grip company grip 365 15000005
Joe Donohue III Grip company grip 365 15000006
Pete Dominick Set Production Assistant n/a 371 25000015
Hunter Carson Set Production Assistant n/a 371 25000016
Elyse Scherz Special Thanks n/a 120874 26000030
Nick Stevens Special Thanks n/a 120874 26000029
John Diemer Special Thanks n/a 120874 26000031
Tory Metzger Special Thanks n/a 120874 26000032
Kim Green Special Thanks n/a 120874 26000034
Jessica Tuchinsky Special Thanks n/a 120874 26000033
John Carrabino Special Thanks n/a 120874 26000028
Lisa Davidowitz Special Thanks n/a 120874 26000027
Sally Rainer Other loop group 120795 26000022
Lev Mailer Other loop group 120795 26000021
Bill Stern Other loop group 120795 26000023
Glen-Bob Sweet Other loop group 120795 26000024
Patricia Reed Scott Other commissioner(Mayor's Office of Film Theater and Broadcasting) 120795 26000026
Shane Sweet Other loop group 120795 26000025
Jack Lechner Special Thanks n/a 120874 26000035
Julie Kirkman Special Thanks n/a 120874 26000036
Barbara Koplin Special Thanks n/a 120874 26000045
Alice Hughes Special Thanks (Regal Company) 120874 26000044
Stephen Koplin Special Thanks n/a 120874 26000046
Childrenswear Special Thanks n/a 120874 26000047
Tom Piechura Unit Publicist n/a 231 29000001
Lieutenant Joseph Byrne Special Thanks (Commanding Officer--New York Police Department Movie and TV Unit) 120874 26000048
Reic Shonz Special Thanks (Great Northern/Reiff & Associates) 120874 26000043
Scott Fleischer Special Thanks (Panavision/New York) 120874 26000042
Mike Simpson Special Thanks n/a 120874 26000038
Nicole Pennington Special Thanks n/a 120874 26000037
Lee Stollman Special Thanks n/a 120874 26000039
Kevin Doyle Special Thanks n/a 120874 26000040
Tom O'Donnell Jr. Special Thanks (Local 817 Teamsters) 120874 26000041
Winnie Hiller Other loop group 120795 26000020
Bernard Hiller Other loop group 120795 26000019
Ronald Dennis Drogan Driver (axi van) 273 25000026
Kevin P Griffin Driver (wing) 273 25000025
Leo Fotopoulos Driver (oneywagon) 273 25000027
Rocco Palmieri Other electric 120795 26000001
Michael Lee Reed Other electric 120795 26000003
Michael McDonald Other electric 120795 26000002
Luis Rodriguez Driver (air/make-up/wardrobe) 273 25000024
Barry Sweeney Driver (et dressing) 273 25000023
Ruthie Tanami Product Placement production placement 121058 25000018
Jay Richard Piro Set Production Assistant n/a 371 25000017
Robert Lansing Driver driver-(lecric) 273 25000019
Richard Battista Driver (rip) 273 25000020
Robert Dwyer Driver (amera) 273 25000022
William Baker Driver (rops) 273 25000021
Linda Phillips Other electric 120795 26000004
Shaun Gilbert Other electric 120795 26000005
Jerome Best Other loop group 120795 26000014
Burton Sharp Other loop group 120795 26000013
Jake Chipps Other loop group 120795 26000015
Joyce Goldman Other loop group 120795 26000016
Eddie Herschler Other loop group 120795 26000018
Henry Goldscher Other loop group 120795 26000017
Maureen Duffy Other completion bond 120795 26000012
Kurt Woolner Other completion bond 120795 26000011
William Stabile Other draftperson 120795 26000007
John Billeci Other shop electric 120795 26000006
Kenneth Stopsky Other foreman 120795 26000008
Kerry Clark Other parking coordinator 120795 26000009
Andrew Vogliano Other production secretary 120795 26000010
Joan Rowe Foley Artist n/a 223 14000009
Richard W Murphy Boom Operator boom 215 14000008
Paul J Q Lee Actor Smoooth Vendor 1 1000042
Mel Duane Gionson Actor Paranoid Vendor 1 1000041
Leyla Aalam Actor Israeli Woman 1 1000043
Boaz Yakin Director n/a 2 2000001
John M Penotti Producer n/a 3 3000002
Lawrence Bender Producer n/a 3 3000001
Wai Ching Ho Actor Lady Vendor 1 1000040
Karen Contreras Actor Young Woman 1 1000039
Don Wallace Actor Ty 1 1000034
Tonye Patano Actor Earring Woman 1 1000033
Asia Minor Actor Homegirl 1 1000035
Roseanna Plasencia Actor Homegirl No 2 1 1000036
Michael Stuhlbarg Actor Young Hassid 1 1000038
Jerry Matz Actor Mr Engelberg 1 1000037
Bob Weinstein Executive Producer n/a 174 3000003
Harvey Weinstein Executive Producer n/a 174 3000004
Tracey D'Arcy Post-Production Coordinator n/a 120842 5000008
Mary Gambardella Script Supervisor n/a 191 5000007
Jeremy Pratt Stage Manager n/a 120797 5000009
Ellen Gannon Production Coordinator n/a 162 5000010
Alexander Berberich Location Assistant n/a 120947 5000012
Tom Betterton Location Scout n/a 311 5000011
Seth Burch Location Manager n/a 193 5000006
Heidi Vogel Post-Production Supervisor n/a 120796 5000005
Boaz Yakin Screenplay n/a 120778 4000001
Joann Fregalette Jansen Co-Producer n/a 170 3000005
Adam Brightman Line Producer n/a 161 5000001
David Wechsler Assistant Director n/a 163 5000002
Rick Lange Assistant Director 2nd assistant director 163 5000004
Marco Londoner Assistant Director n/a 163 5000003
Lauren Klein Actor Sonia's Mother 1 1000032
Peter Slutsker Actor Mr Sugarman 1 1000031
Tim Jerome Actor Dr Bauer 1 1000011
Edie Falco Actor Felga 1 1000010
Phyllis Newman Actor Mrs Gelbart 1 1000012
Joyce Reehling Actor Shaindy 1 1000013
Jackie Ryan Actor Young Sonia 1 1000015
Shelton Dane Actor Yossi 1 1000014
Peter Jacobson Actor Schmuel 1 1000009
Kathleen Chalfant Actor Beggar Woman 1 1000008
Julianna Margulies Actor Rachel 1 1000003
Christopher Eccleston Actor Sender 1 1000002
Allen Payne Actor Ramon 1 1000004
Glenn Fitzgerald Actor Mendel 1 1000005
John Randolph Actor Rebbe 1 1000007
Kim Hunter Actor Rebbitzn 1 1000006
Faran Tahir Actor Hrundi Kapoor 1 1000016
Martin Shakar Actor Mr Berman 1 1000017
Sam Jennings Actor Heshle 1 1000026
David Deblinger Actor Barush 1 1000025
Erin Rakow Actor Tsipi 1 1000027
Asher Tabak Actor Yechlel 1 1000028
Daryl Edwards Actor Nelson 1 1000030
Allen Swift Actor Mr Fishbeln 1 1000029
Richard Lifshutz Actor The Moel 1 1000024
Mark Zimmerman Actor Doctor 1 1000023
Glenn Flesher Actor Chief Gabbal 1 1000019
Teodorina Bello Actor Mrs Garcia 1 1000018
Adam Dannheisser Actor Young Gabbal No 1 1 1000020
Stephen Singer Actor Gabbal No 2 1 1000021
Marvin Einhorn Actor Gabbal No 3 1 1000022
Janet Henry Location Assistant n/a 120947 5000013
Jabbar E McDonald Location Assistant n/a 120947 5000014
Elaine Houseman Art Department sculptures provider 120843 9000015
Eryka Seimon Henderson Art Department Coordinator art department facilitator 195 9000014
Douglas Aibel Casting n/a 179 10000001
Jordan Beswick Casting Associate casting associates 160 10000002
Jess Platt Consultant dialect consultant 120784 12000001
Dena Trakes Casting Associate casting associates 160 10000003
Christopher DeTitta Lead Person leadman 120957 9000013
Gary Wimmer Scenic Artist n/a 745 9000012
Ann Haywood Scenic Artist charge scenic artist 745 9000007
Robert Currie Set Dresser on-set dresser 197 9000006
Laura G Gillen Scenic Artist n/a 745 9000008
Julius Kozlowski Scenic Artist n/a 745 9000009
Elizabeth Goodall Scenic Artist n/a 745 9000011
Cyd Fenwick Scenic Artist n/a 745 9000010
Robin David "The Hammer" Ludwig Consultant Ramon's Studio consultant 120784 12000002
Sally Lesser Costume Department costume shopper 121016 13000001
Frederick H Stahly ADR Editor n/a 220 14000003
Burton Sharp ADR group ADR coordinator 120912 14000002
John Stuver ADR Editor n/a 220 14000004
Jeff Vaughn ADR Mixer n/a 227 14000005
Geroge Leong Boom Operator n/a 215 14000007
Timothy T Rakoczy Assistant Sound Editor n/a 222 14000006
Jason Lezama ADR ADR recordist 120912 14000001
Barbara Krauthamer Wardrobe Supervisor n/a 120908 13000007
John D Quaglia Hair Stylist key hairstylist 120799 13000003
Ellen Lutter Costume Designer n/a 169 13000002
Wayne Herndon Hair Stylist key hairstylist 120799 13000004
Lori Hicks Makeup Artist key makeup artist 120801 13000005
Winsome McKoy Wardrobe Supervisor n/a 120908 13000006
Dennis Lee Causey Set Dresser n/a 197 9000005
John J Flugel Set Dresser n/a 197 9000004
Phil Hetos Color Timer n/a 120921 6000008
Abbot Genser Photography still photographer 120835 6000007
Francis A Porter Camera Trainee n/a 120998 6000009
Arthur Coburn Editor n/a 172 7000001
Blacke Maniquis Assistant Editor (Los Angeles) 203 7000003
Gary Burritt Negative Cutting negative cutter 120852 7000002
Michael Cambria Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000006
John Cambria Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000005
Gary Scott Assistant Location Manager n/a 194 5000016
Joseph Zolfo Assistant Location Manager n/a 194 5000015
Adam Holender Director of Photography n/a 120780 6000001
Chris Hayes Camera Operator n/a 239 6000002
Rossana Fiore Camera camera scenic artist 120798 6000004
Andrew Casey Steadicam Operator n/a 232 6000003
Anne McCabe Assistant Editor (New York) 203 7000004
Gregg Apirian Assistant Editor n/a 203 7000005
Jesus Alemanys Icabanismoi Song Performer ("Aprovecha") 120788 8000009
Guillermo Baretto Song ("Yo Siempre Oddara") 120859 8000008
Jane Bunnett Song Performer ("Yo Siempre Oddara") 120788 8000010
Dan Leigh Production Designer n/a 164 9000001
Mitch Towse Set Dresser n/a 197 9000003
Leslie Rollins Set Decorator n/a 165 9000002
Jane Bunnett Song n/a 120859 8000007
Orlando Valle Song ("Aprovecha") 120859 8000006
Stuart Brawley Music music engineer 120781 8000002
Lesley Barber Music n/a 120781 8000001
Ken Kugler Music Conductor n/a 120818 8000003
David Low Music Contractor n/a 121013 8000004
Dan DiPrima Music Editor n/a 214 8000005
Renee Zellweger Actor Sonia 1 1000001
Synopsis
Sonia, both attractive and self-determined, supresses her wandering soul under a gentle marriage to the promising young scholar Mendel and their infant son. Upon Mendel's appointment to a prestigious Yeshiva, the young family is folded into Brooklyn's Hasidic community. Sonia moves uncomfortably within the crowded community; strangely solitary but for the companionship an omnipresent Beggar Woman, and the aparition of her young brother Yossi, who died during their childhood. Mendel's close-knit family includes his firmly grounded sister Rachel and an entreprenurial brother, Sender. While the cloistered community fuses Sonia into its tapestry, Sender recognizes that Sonia shares his common desire to be a free-spirit. They strike-up an affair as Sender encourages her independence with a position at his select clientelle jewelry shop. As Sonia bests her competition, enchants and mingles with her customers, she finds a greater part of herself in a world that threatens both her security and future.