Fear (1996)

Fear
Type Feature Film
MPAA Rating R
Runtime 1hr 35mins.
Genres Thriller
Keywords sex, teen
Status Released
US Release Date
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Mark Wahlberg Actor David McCall 1 1000001
Reese Witherspoon Actor Nicole Walker 1 1000002
William Petersen Actor Steve Walker 1 1000003
Amy Brenneman Actor Laura Walker 1 1000004
Alyssa Milano Actor Margo Masse 1 1000005
Christopher Gray Actor Toby 1 1000006
Tracy Fraim Actor Logan 1 1000007
Gary Riley Actor Hacker 1 1000008
Jason Kristofer Actor Terry 1 1000009
Jed Rees Actor Knobby 1 1000010
Todd Caldecott Actor Gary Rohmer 1 1000011
John Oliver Actor Eddie Clark 1 1000012
David Fredericks Actor Larry O'Brien 1 1000013
Ravinder Toor Actor Counterman 1 1000014
Andrew Airlie Actor Alex McDowell 1 1000015
Jo Bates Actor Julie Masse 1 1000016
Will Sengotta Actor Kid at Door 1 1000017
L Gold Actor Peterman 1 1000018
James Foley Director n/a 2 2000001
Ric Kidney Director n/a 2 2000002
Brian Grazer Producer n/a 3 3000001
Ric Kidney Producer n/a 3 3000002
Karen Kehela-Sherwood Executive Producer n/a 174 3000003
Karen Snow Associate Producer n/a 171 3000004
Christopher Crowe Screenplay n/a 120778 4000001
Colleen Nystedt Unit Production Manager n/a 182 5000001
Tony Grob Production Supervisor (Seattle-) 307 5000002
David Householter Assistant Director n/a 163 5000003
Bonnie Benwick Assistant Director n/a 163 5000004
Kim Winther Assistant Director n/a 163 5000005
Sara MacDonald Assistant Director n/a 163 5000006
Bev White Location Manager n/a 193 5000007
Christine Wilson Script Supervisor n/a 191 5000008
E Henriksen Production Coordinator n/a 162 5000009
Wendy Skerritt Production Coordinator (Seattle-) 162 5000010
Eva Morgan Assistant Production Coordinator n/a 192 5000011
Roberta Cenedese Assistant Production Coordinator assistant coordinator 192 5000012
Dave Tarris Assistant Location Manager n/a 194 5000013
Thomas Kloss Director of Photography n/a 120780 6000001
James Head Director of Photography n/a 120780 6000002
David Crone Camera Operator n/a 239 6000003
David Crone Steadicam Operator n/a 232 6000004
Brad Creasser Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000005
James Danicic Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000006
Holly Gregory Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000007
Stephen Maier Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000008
John Sanderson Video Playback n/a 505 6000009
A Vesak Photography helicopter photography 120835 6000010
Joseph Lederer Photography still photography 120835 6000011
Matvey Shatz Color Timer n/a 120921 6000012
Cory Budney Camera Trainee n/a 120998 6000013
David Brenner Editor n/a 172 7000001
Gary Burritt Negative Cutting negative cutter 120852 7000002
Julie Monroe Assistant Editor n/a 203 7000003
Devon Miller Assistant Editor (Los Angeles) 203 7000004
Jack Hilton Assistant Editor (Canada) 203 7000005
Carter Burwell Music n/a 120781 8000001
Ron Finn Music assistant music editor 120781 8000002
Michael Farrow Music music scoring mixer 120781 8000003
Julian Bratolyubov Music music preparation 120781 8000004
Shirley Walker Music Arranger orchestrator 121019 8000005
Shirley Walker Music Conductor conductor 120818 8000006
Laura Perlman Music Editor n/a 214 8000007
Danny Bramson Music Supervisor n/a 120872 8000008
Alex McDowell Production Designer n/a 164 9000001
D Fauquet-Lemaitre Set Decorator n/a 165 9000002
Richard Hudolin Art Director n/a 183 9000003
Ivana Vasak Set Designer n/a 202 9000004
Bjorn Ollner Set Designer n/a 202 9000005
Paul Jenkinson Set Dresser n/a 197 9000006
John Kennedy Set Dresser n/a 197 9000007
Donna Horn Set Dresser n/a 197 9000008
Susan Kosola Set Dresser n/a 197 9000009
Tom Allen Set Dresser n/a 197 9000010
Barry Kootchin Scenic Artist head scenic artist 745 9000011
Gillian Richards Scenic Artist n/a 745 9000012
Herb Dewaal Leadman leadman set up 433 9000013
James Burrage Assistant Set Decorator n/a 316 9000014
Bridget McGuire Assistant Art Director n/a 315 9000015
Michelle Gasque Art Assistant art department trainee 120974 9000016
Fiona Jackson Casting (Canada) 179 10000001
Debra Zane Casting n/a 179 10000002
Allison Lewis Casting Associate casting assistant(Canada) 160 10000003
Paul Goff Casting Associate casting assistant(Los Angeles) 160 10000004
James Forsyth Extras Casting n/a 120851 10000005
Carolyn Bahen Assistant Costume Designer n/a 252 13000001
Kirsten Everberg Costume Designer n/a 169 13000002
Debbie Douglas Costumes costumer supervisor 120828 13000003
Ian Ballard Hair Stylist key hairstylist 120799 13000004
Sarah MacDonald Hair Stylist n/a 120799 13000005
Victoria Down Makeup Artist key makeup artist 120801 13000006
Tina Teoli Makeup Artist n/a 120801 13000007
Jacky Wilkinson Makeup Artist n/a 120801 13000008
Grace Anderson Set Costumer n/a 121008 13000009
Leigh French ADR ADR group coordinator 120912 14000001
Joe Dorn ADR Editor n/a 220 14000002
Chris Ingram Assistant Sound Editor n/a 222 14000003
Patty Galvin Assistant Sound Editor n/a 222 14000004
Chris Glyn-Jones Boom Operator n/a 215 14000005
Julie Feiner Foley Editor n/a 221 14000006
Chris Jenkins Rerecording re-recording mixer 120995 14000007
Mark Smith Rerecording re-recording mixer 120995 14000008
Adam Jenkins Rerecording re-recording mixer 120995 14000009
Howell Gibbens Sound Editor n/a 229 14000010
Hugo Weng Sound Editor n/a 229 14000011
John Kwiatkowski Sound Editor n/a 229 14000012
Rick Freeman Sound Editor n/a 229 14000013
Julia Evershade Sound Editor n/a 229 14000014
Eric Batut Sound Mixer production sound mixer 230 14000015
Colin Gray Rigging Gaffer n/a 120937 15000001
Tim Hogan Key Grip n/a 263 15000002
Ken Woznow Grip n/a 365 15000003
Stephen Arnott Grip n/a 365 15000004
Ross Newcomb Grip n/a 365 15000005
Johnny Walker Grip n/a 365 15000006
Robin Jobin Grip rigging grip 365 15000007
Stephen Jackson Gaffer n/a 268 15000008
B Reid Electrician n/a 450 15000009
John Williams Electrician n/a 450 15000010
Mick Gray Electrician n/a 450 15000011
Derek Grieve Dolly Grip n/a 264 15000012
Kenneth Lee Cable Operator cableman 120964 15000013
Christopher Leech Cable Operator cableman 120964 15000014
Burton Kuchera Best Boy n/a 120885 15000015
George Ramage Best Boy rigging best boy 120885 15000016
Don Leask Best Boy best boy special effects 120885 15000017
Donald Orlando Production Accountant n/a 282 16000001
Louise DeCordoba Assistant Accountant n/a 120950 16000002
Sheila Clark Assistant Accountant (Canada) 120950 16000003
Kathryn Spears Assistant Accountant n/a 120950 16000004
Charles Andre Stunt Coordinator n/a 120804 19000001
Debbie Coe Animal Trainer n/a 120962 20000001
Shawn Myers Animal Services assistant animal trainer 121036 20000002
Christopher Prior Carpenter lead carpenter 529 21000001
Martin Hazenboom Carpenter lead carpenter 529 21000002
Duff Chambers Construction Foreman n/a 277 21000003
Ronald Clifford Construction Foreman n/a 277 21000004
Jan Kobylka Construction Coordinator n/a 276 21000005
Leesa Green Craft Service n/a 120903 22000001
Peter Montgomery Visual Effects (Buena Vista Visual Effects) 419 23000001
Carolyn Soper Visual Effects (Buena Vista Visual Effects) 419 23000002
Tim Storvik Special Effects Coordinator n/a 241 23000003
R Fairbairn Assistant Property Master n/a 120969 24000001
Jennifer Moore Assistant Props property assistant 120904 24000002
Bill Thumm Property Master n/a 120805 24000003
Elizabeth Patrick Props Buyer set decoration buyer 120926 24000004
Tina Reynolds Assistant (to James Foley) 120820 25000001
Maureen Cowen Assistant (to Brian Grazer) 120820 25000002
David Footman Production Assistant n/a 275 25000003
Liv Storvick Production Assistant n/a 275 25000004
Bernadette Meyers Production Assistant n/a 275 25000005
Nancy Glaister Production Assistant n/a 275 25000006
John Mio Production Assistant n/a 275 25000007
Clark Candy Production Assistant n/a 275 25000008
Doug Monce Production Assistant n/a 275 25000009
Lee Reed Production Assistant (Seattle-) 275 25000010
Rory Moffatt Transportation Captain n/a 272 25000011
Paul Stroh Transportation Captain (Seattle-) 272 25000012
Jim Lewko Transportation Co-Captain n/a 120973 25000013
Bob MacLean Transportation Coordinator n/a 271 25000014
Stephen Maier Other loader 120795 26000001
Kathy Houghton Other DGC trainee 120795 26000002
D Mark Other ("David" stand-in) 120795 26000003
Bev Hendry Other ("Nicole" stand-in) 120795 26000004
David Lewis Other ("Steve" stand-in) 120795 26000005
Don Gillie Other genny operator 120795 26000006
Malcolm MacLean Other paint foreman 120795 26000007
John Hamilton Other lead painter 120795 26000008
Peter Kennedy Other stand-by painter 120795 26000009
Jim Green Other head greensman 120795 26000010
Erich Hepnar Other lead greensman 120795 26000011
Les Sand Other lead greensman 120795 26000012
Leesa Green Other aid 120795 26000013
James Pargulski Other location contact(Seattle-) 120795 26000014
Sandy DeCrescent Manager orchestra manager 120827 28000001
Wendi Laski Publicity publicist 120789 29000001
Synopsis
What begins as an innocent romance turns to deadly obsession when a charismatic young man sets his sights on Nicole Walker, a 16-year-old girl who always dreamed of being swept away by someone special--someone who was strong and sensitive and cared for her more than anything else in the world. At first Nicole is mesmerized by David, a polite, respectful--yet sexy--charmer she meets at a "rave" party, having slipped out for a wild night with her thrill-seeking best friend Margo. But then Nicole catches a glimpse of David's dark side, and her dream becomes a nightmare. When she tries to break free, her family is forced to draw together in order to confront David's determined, vicious attempts to take her back.