Damned River (1989)

Damned River
Type Feature Film
MPAA Rating R
Runtime 1hr 35mins.
Genres Adventure, Action
Keywords N/A
Status Released
US Release Date
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Stephen Shellen Actor Ray 1 1000001
Lisa Aliff Actor Anne 1 1000002
John Terlesky Actor Carl 1 1000003
Marc Poppel Actor Luke 1 1000004
Bradford Bancroft Actor Jerry 1 1000005
Louis Van Niekerk Actor Von Hoenigen 1 1000006
Leslie Mongezi Actor Mavuso 1 1000007
Moses Ncube Actor Young Boy 1 1000008
Mtcheso Ncube Actor Witchdoctor 1 1000009
Maita Sibanda Actor Sangoma 1 1000010
Todd Brownell Actor Von Hoenigen's Man 1 1000011
Joe Siabe Actor Von Hoenigen's Man 1 1000012
Tetrex Tshuma Actor Von Hoenigen's Man 1 1000013
Boniface Chivuvenga Actor Von Hoenigen's Man 1 1000014
Michael Schroeder Director n/a 2 2000001
Lance Hool Producer n/a 3 3000001
Conrad Hool Co-Producer n/a 170 3000002
Elena Azuola Associate Producer n/a 171 3000003
John Crowther Screenplay n/a 120778 4000001
Bayard Johnson Screenplay n/a 120778 4000002
Nicola Van Der Walt Unit Manager n/a 120832 5000001
Ian Ross Production Manager n/a 305 5000002
Vito Linguini Assistant Director n/a 163 5000003
Carolyn Carew Assistant Director n/a 163 5000004
Peter Grossett Post-Production Supervisor n/a 120796 5000005
Antoinette Wilkinson Script Supervisor n/a 191 5000006
Genevieve Hofmeyr Production Coordinator n/a 162 5000007
Lulu Zezza Production Coordinator (USA) 162 5000008
Michael Melamed Assistant Unit Manager n/a 313 5000009
George Tirl Director of Photography n/a 120780 6000001
James Robb Camera Operator n/a 239 6000002
Gavin Armstrong Camera Operator n/a 239 6000003
Gilbert Reid Steadicam Operator n/a 232 6000004
Colin Anderson Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000005
Philip Littleton Photography stills 120835 6000006
Berndt Wiese Camera Assistant n/a 120867 6000007
Robin Forst Camera Assistant n/a 120867 6000008
Grant Cawood Camera Assistant n/a 120867 6000009
Paul Gilpin Camera Assistant Steadicam operator assistant 120867 6000010
Mark Conte Editor n/a 172 7000001
Margaret-Anne Smith Assistant Editor n/a 203 7000002
Charleen McIntosh Assistant Editor n/a 203 7000003
Bronwen Gower Assistant Editor n/a 203 7000004
James Stemple Music n/a 120781 8000001
Albert Olsen Music Arranger synthesizer programmer 121019 8000002
Mark Holland Music Arranger synthesizer programmer 121019 8000003
Liz Lachman Music Editor n/a 214 8000004
Bunny Andrews Music Editor n/a 214 8000005
David Franco Music Supervisor n/a 120872 8000006
James Stemple Song ("Tunya-Bo") 120859 8000007
Z Makhanya Song ("Sisi Nomvula") 120859 8000008
B Dadla Song ("Sisi Nomvula") 120859 8000009
Carol Fenton-Wells Art Director art direction 183 9000001
Cephas Mahlabati Assistant Art Director art direction assistant 315 9000002
Connie Zimmer Casting casting coordinator 179 10000001
Penny Perry Casting n/a 179 10000002
Donna Anderson Casting n/a 179 10000003
Poppy Cannon Costume Designer n/a 169 13000001
Tracy Crystal Makeup n/a 353 13000002
Lisa Perry Wardrobe wardrobe mistress 120823 13000003
Candide Hart Wardrobe Assistant n/a 120809 13000004
Kristi Johns ADR Editor n/a 220 14000001
Dieter Keck Boom Operator n/a 215 14000002
Allan Morrison Sound Editor sound editor supervisor 229 14000003
Patricia Farah Sound Editor n/a 229 14000004
Dana Johnson Sound Editor n/a 229 14000005
Sue Edelstein Sound Editor n/a 229 14000006
Mara Scop Sound Editor n/a 229 14000007
Ruediger Payrhuber Sound Mixer n/a 230 14000008
Gusbert Ten Haaft Key Grip n/a 263 15000001
Joe Seabi Grip n/a 365 15000002
Boniface Chivuvenga Grip n/a 365 15000003
Trevor Lyle Gaffer n/a 268 15000004
Simon Buthelezi Electrician n/a 450 15000005
Petrus Modise Electrician n/a 450 15000006
Mathew Kamusasa Electrician n/a 450 15000007
Tony Schoeman Dolly Grip bestboy grip 264 15000008
Danny Becker Best Boy bestboy 120885 15000009
Hugh Barrett Production Accountant n/a 282 16000001
Randy Fife Stunt Coordinator n/a 120804 19000001
Paul Connoly Stunts n/a 240 19000002
Andy Francis Stunts n/a 240 19000003
Clark Jones Stunts n/a 240 19000004
Dave Slover Stunts n/a 240 19000005
Kelly Kalafatich Stunts n/a 240 19000006
Steve Jones Stunts n/a 240 19000007
Dan Grant Stunts n/a 240 19000008
Mike Dreyer Construction Coordinator n/a 276 21000001
Taylor Brothers Special Effects Coordinator n/a 241 23000001
Terence Buchinsky Assistant (to producers) 120820 25000001
Cheryl Starbuck Assistant (to Michael Schroeder) 120820 25000002
Judy Norwood Assistant producer's liaison 120820 25000003
Carole Prentice Production Assistant production coordinator assistant 275 25000004
Cheryl Latimer Production Assistant production coordinator assistant 275 25000005
Tiyani Chitepo Production Assistant production coordinator assistant 275 25000006
Gordon Blackman Helicopter Pilot n/a 121003 25000007
Bisto Budiwa Driver n/a 273 25000008
Wilson Mukwebo Driver n/a 273 25000009
Luis Fernandes Apprentice apprentice editor 120976 25000010
Michael Kennedy Other focus puller 120795 26000001
Richard Mitchell Other scoring mixer 120795 26000002
Chris Lemmer Other riverboat support 120795 26000003
Neil Bailey Other kayak support 120795 26000004
Tetrex Tshuma Other Shearwater rafting coordinator 120795 26000005
Cindy Sands Other nurse 120795 26000006
Phil Spencer Other armourer 120795 26000007
Synopsis
Four young adults on a rafting trip in Africa come into contact with a dangerous tour guide.