The Mummy (1999)

Mummy
Type Feature Film
MPAA Rating PG 13
Runtime 2hr 4mins.
Genres Romance, Adventure, Action, Horror, Remake, Period
Keywords 1920s, Middle East, monster, Mummy (franchise), swashbuckling
Status Released
US Release Date
  
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Kelly Matsumoto Editor n/a 172 7000002
Andrew Warner Effects Assistant special effects trainee 120922 23000067
Ryan Cook Effects Assistant technical assistant(Morocco unit) 120922 23000068
Zuzana Milfort Effects Assistant assistant special effects technician 120922 23000066
Luke Murphy Effects Assistant assistant special effects technician 120922 23000065
Margaret Lynch Effects Coordinator visual effects coordinator(Morocco unit) 120917 23000062
Peter Nicolai Effects Coordinator visual effects coordinator(Morocco unit) 120917 23000063
John Amitt Effects Assistant assistant special effects technician 120922 23000064
Michelle A Dean Effects Assistant technical assistant(Morocco unit) 120922 23000069
Robert Dehaan Effects Assistant technical assistant(Morocco unit) 120922 23000070
Serena Naramore Rotoscope Animator rotoscope artist(Cinesite) 121082 23000075
Ivo Horvat Matte Painter (Morocco unit) 120959 23000076
Rick Rische Matte Painter (Morocco unit) 120959 23000077
Dennis Turner Animation Supervisor CG animation supervisor(Morocco unit) 120918 23000074
Daniel Jeannette Animation Supervisor ILM animation supervisor 120918 23000073
Michelle Motta Effects Assistant technical assistant(Morocco unit) 120922 23000071
Bonnie Ricca Effects Assistant technical assistant(Morocco unit) 120922 23000072
Lynne Corbould Special Effects special effects administrator 168 23000061
Shaun Rutter Special Effects special effects technician 168 23000059
David Knowles Special Effects special effects technician 168 23000048
Paul Knowles Special Effects special effects technician 168 23000049
Peter Notley Special Effects special effects technician 168 23000050
Nick Finlayson Special Effects special effects technician 168 23000047
David Eltham Special Effects special effects technician 168 23000046
Joe Dubs Visual Effects digital artist(Cinesite) 419 23000044
Kris Gregg Visual Effects digital imagining operator(Cinesite) 419 23000045
Roy Quinn Special Effects special effects technician 168 23000051
Andrew Smith Special Effects special effects technician 168 23000052
Darrell Guyon Special Effects special effects technician 168 23000057
Steve Knowles Special Effects special effects technician 168 23000058
Mark Sullivan Matte Painter (Morocco unit) 120959 23000078
Michael Fox Special Effects special effects technician 168 23000056
Paul Clancy Special Effects special effects technician 168 23000055
Brian Warner Special Effects special effects technician 168 23000053
Richard Brown Special Effects special effects technician 168 23000054
Graham Brooker Special Effects special effects technician 168 23000060
Stuart Lowder Graphics computer graphics staff(Thebes & Hamunaptra collapse sequences) 120826 23000079
Marc J Scott Graphic Artist computer graphics artist(Morocco unit) 120985 23000103
Matthew Wallin Graphic Artist computer graphics artist(Morocco unit) 120985 23000104
R D Wegener Graphic Artist computer graphics artist(Morocco unit) 120985 23000105
Bruce Powell Graphic Artist computer graphics artist(Morocco unit) 120985 23000102
Bob Powell Graphic Artist computer graphics artist(Morocco unit) 120985 23000101
Erik Krumrey Graphic Artist computer graphics artist(Morocco unit) 120985 23000098
Janice Lew Graphic Artist computer graphics artist(Morocco unit) 120985 23000099
Keith McCabe Graphic Artist computer graphics artist(Morocco unit) 120985 23000100
John Hewitt CGI Artist CG animator(Cinesite) 120986 23000106
John B Wallace III CGI Artist CG animator(Cinesite) 120986 23000107
Jenn Emberly Animator lead sequence animator(Morocco unit) 483 23000112
Rudi Bloss Animator (Morocco unit) 483 23000113
Alain Costa Animator (Morocco unit) 483 23000114
Scott Frankel CG Supervisor (Morocco unit) 779 23000111
Vicky Kwan CGI Artist CG motion tracker(Cinesite) 120986 23000110
James Peterson CGI Artist CG animator(Cinesite) 120986 23000108
Scott Ballard CGI Artist CG animator(Cinesite) 120986 23000109
Greg Killmaster Graphic Artist computer graphics artist(Morocco unit) 120985 23000097
Louis Katz Graphic Artist computer graphics artist(Morocco unit) 120985 23000096
Don Butler Graphic Artist computer graphics artist(Morocco unit) 120985 23000084
Amelia Chenoweth Graphic Artist computer graphics artist(Morocco unit) 120985 23000085
Kathleen Davidson Graphic Artist computer graphics artist(Morocco unit) 120985 23000086
Patrick Brennan Graphic Artist computer graphics artist(Morocco unit) 120985 23000083
Todd Boyce Graphic Artist computer graphics artist(Morocco unit) 120985 23000082
Ann McColgan Graphics computer graphics staff(Thebes & Hamunaptra collapse sequences) 120826 23000080
Joakim Arnesson Graphic Artist computer graphics artist(Morocco unit) 120985 23000081
David Deuber Graphic Artist computer graphics artist(Morocco unit) 120985 23000087
Gonzalo Escudero Graphic Artist computer graphics artist(Morocco unit) 120985 23000088
David Hisanaga Graphic Artist computer graphics artist(Morocco unit) 120985 23000093
Greg Juby Graphic Artist computer graphics artist(Morocco unit) 120985 23000094
Samson Kao Graphic Artist computer graphics artist(Morocco unit) 120985 23000095
Jongwoo Heo Graphic Artist computer graphics artist(Morocco unit) 120985 23000092
Jim Hagedorn Graphic Artist computer graphics artist(Morocco unit) 120985 23000091
Raul Essig Graphic Artist computer graphics artist(Morocco unit) 120985 23000089
Indira Guerrieri Graphic Artist computer graphics artist(Morocco unit) 120985 23000090
David Lingenfelser Visual Effects digital compositor(Cinesite) 419 23000043
Ted Andre Visual Effects digital compositor(Cinesite) 419 23000042
John Park Construction assistant construction manager 120900 21000007
Reginald Keywood Construction assistant construction manager 120900 21000008
David Abbott Construction construction stand-by 120900 21000009
Michael Hayward Construction assistant construction manager 120900 21000006
John Paterson Construction Coordinator n/a 276 21000005
Alan P Brooks Carpenter n/a 529 21000002
Paul Hayes Carpenter n/a 529 21000003
Michael Law Carpenter n/a 529 21000004
Ronald Bede Construction construction stand-by 120900 21000010
James Busby Construction construction stand-by 120900 21000011
Kevin Lingenfelser Visual Effects Supervisor (Cinesite) 249 23000003
Chris Corbould Special Effects Supervisor n/a 545 23000004
Stephen Hamilton Special Effects Supervisor n/a 545 23000005
Scott Farrar Visual Effects Supervisor (Thebes & Hamunaptra collapse sequences) 249 23000002
John Andrew Berton Jr. Visual Effects Supervisor n/a 249 23000001
John Harris Construction construction stand-by 120900 21000012
Joe Monks Construction construction stand-by 120900 21000013
Leon Apsey Carpenter n/a 529 21000001
Lex Ruddiman Animal Trainer horse trainer(Chariots) 120962 20000004
Ray L. Nicholas Stunts stunt performer 240 19000048
Jaroslav Peterka Stunts stunt performer 240 19000049
Gabor Piroch Stunts stunt performer 240 19000050
Peter Miles Stunts stunt performer 240 19000047
Jo McLaren Stunts stunt performer 240 19000046
Dimo Lipitkovsky Stunts stunt performer 240 19000044
Sean McCabe Stunts stunt performer 240 19000045
Dinny Powell Stunts stunt performer 240 19000051
Gary Powell Stunts stunt performer 240 19000052
Pedro Garcia Garcia Animal Trainer horse trainer(Morocco) 120962 20000001
Luis Gutierez Santos Animal Trainer horse trainer(Morocco) 120962 20000002
Eugenio Alonso Yenes Animal Trainer horse trainer(Morocco) 120962 20000003
Tom Struthers Stunts stunt performer 240 19000056
Julian Spencer Stunts stunt performer 240 19000055
Angelo Regusa Stunts stunt performer 240 19000053
Mark Southworth Stunts stunt performer 240 19000054
Andy Williams Special Effects Supervisor n/a 545 23000006
Nick Dudman Effects Supervisor live action creature effects supervisor 120866 23000007
Joanne Hafner Visual Effects lead digital paint artist(Morocco unit) 419 23000030
Regan McGee Visual Effects digital paint & roto artist(Morocco unit) 419 23000031
Sandy Ritts Visual Effects digital paint & roto artist(Morocco unit) 419 23000032
Omz Velasco Visual Effects digital modeler(Morocco unit) 419 23000029
Edward Taylor IV Visual Effects digital modeler(Morocco unit) 419 23000028
Sandra Scott Visual Effects associate visual effects producer(Morocco unit) 419 23000026
Marshall Krasser Visual Effects lead compositor(Morocco unit) 419 23000027
Amy Shepard Visual Effects digital paint & roto artist(Morocco unit) 419 23000033
Michele A Spina Visual Effects digital plate restoration(Morocco unit) 419 23000034
Wendy Morton Visual Effects modelmaker(Thebes & Hamunaptra collapse sequences) 419 23000039
Ariana Lingenfelser Visual Effects visual effects producer(Cinesite) 419 23000040
Patrick Tubach Visual Effects digital compositor(Cinesite) 419 23000041
Kim Smith Visual Effects modelmaker(Thebes & Hamunaptra collapse sequences) 419 23000038
Tom Proost Visual Effects modelmaker(Thebes & Hamunaptra collapse sequences) 419 23000037
Maria Goodale Visual Effects digital plate restoration(Morocco unit) 419 23000035
Carol Bauman Visual Effects modelmaker(Thebes & Hamunaptra collapse sequences) 419 23000036
Brian Best Visual Effects modelmaker 419 23000025
Simon Dunsdon Visual Effects visual effects matchmover 419 23000024
Michael Ludlam Effects Supervisor CG sequence supervisor(Morocco unit) 120866 23000012
Terry Chostner Effects Supervisor 3-D camera matchmove supervisor(Morocco unit) 120866 23000013
Selwyn Eddy III Effects Supervisor 3-D camera matchmove supervisor(Morocco unit) 120866 23000014
David Horsley Effects Supervisor CG sequence supervisor(Morocco unit) 120866 23000011
Ed Kramer Effects Supervisor CG sequence supervisor(Morocco unit) 120866 23000010
David S Williams Jr. Effects Supervisor special effects wire supervisor 120866 23000008
Robert Schofield Effects Supervisor wire effects supervisor 120866 23000009
Richard Kidd Effects Supervisor CG supervisor(Cinesite) 120866 23000015
Vince Lavares Effects Supervisor 3-D technical assistant supervisor(Cinesite) 120866 23000016
Julien Short Visual Effects modeller 419 23000021
Emma Hanson Visual Effects modeller 419 23000022
Alex Head Visual Effects visual effects matchmover 419 23000023
Joel Rodgers Visual Effects modeller 419 23000020
Matthew Neave Visual Effects modeller 419 23000019
Jennifer C. Bell Visual Effects visual effects producer 419 23000017
Tom Kennedy Visual Effects ILM visual effects producer 419 23000018
Lesley Headrick Animator (Morocco unit) 483 23000115
Greg Kyle Animator (Morocco unit) 483 23000116
Nicky Gregory Other nurse 120795 26000033
Mike Evans Other focus puller 120795 26000034
Mik Allen Other clapper/loader 120795 26000035
Anthony Rubini Other electrical rigger 120795 26000032
Fred Reynolds Other electrical rigger 120795 26000031
Gary Nagle Other genny operator 120795 26000028
Steven Davis Other electrical rigger 120795 26000029
Ginger McCarthy Other electrical rigger 120795 26000030
Marc Atherfold Other clapper/loader 120795 26000036
Spencer Murray Other clapper/loader 120795 26000037
Roy Biggs Other contruction stand-by 120795 26000042
Gary Dormer Other contruction stand-by 120795 26000043
Peter Edge Other contruction stand-by 120795 26000044
Ken Richards Other electrical rigger 120795 26000041
Alan Coates Other genny operator 120795 26000040
Jim Folley Other crane operator(Morocco) 120795 26000038
Duncan Barbour Other battmobile operator 120795 26000039
Mark Hutton Other genny operator 120795 26000027
Dave Bruce Other genny operator 120795 26000026
Joanne Manning Other ("Mummy" make-up artist) 120795 26000014
Jackie Hallett Other fabricator(Mummy) 120795 26000015
Day Murch Other fabricator(Mummy) 120795 26000016
Sarita Allison Other ("Mummy" make-up artist) 120795 26000013
Kenneth Clarke Other mouldmaker 120795 26000012
Raymond Tricker Other mould maker 120795 26000010
Stuart Bray Other mouldmaker 120795 26000011
Michael McGinn Other Mummy movement coordinator 120795 26000017
Simon Atherton Other armourer 120795 26000018
Iain Lowe Other head supervising rigger 120795 26000023
Gordon Izod Other plasterer 120795 26000024
Stephen Yates Other crane operator(Morocco) 120795 26000025
Paul Wescott Other head supervising painter 120795 26000022
Nicholas Powell Other swordmaster 120795 26000021
Derek Atherton Other armourer 120795 26000019
Greg Powell Other horsemaster 120795 26000020
Peter Mann Other contruction stand-by 120795 26000045
Jake Arnott Other mummy performer 120795 26000046
Jim Morris Other ILM senior staff(Thebes & Hamunaptra collapse sequences) 120795 26000069
H B Siegel Other ILM senior staff(Thebes & Hamunaptra collapse sequences) 120795 26000070
Mark Moore Other mummy designer(ILM/character design group) 120795 26000071
Gail Currey Other ILM senior staff(Thebes & Hamunaptra collapse sequences) 120795 26000068
Chrissie England Other ILM senior staff(Thebes & Hamunaptra collapse sequences) 120795 26000067
Ari Rapkin Other production engineering software(Morocco unit) 120795 26000065
Diane Franey Other plate coordinator(Thebes & Hamunaptra collapse sequences) 120795 26000066
Alexander Laurant Other mummy designer(ILM/character design group) 120795 26000072
Derek L Thompson Other mummy designer(ILM/character design group) 120795 26000073
Lee Electrical Lighting Ltd Other electrical equipment provider 120795 26000078
Don Sharpe Special Thanks n/a 120874 26000079
Geoff Freeman Publicity unit publicist 120789 29000001
Carlos Huante Other mummy designer(ILM/character design group) 120795 26000077
Miles Teves Other mummy designer(ILM/character design group) 120795 26000076
Benton Jew Other mummy designer(ILM/character design group) 120795 26000074
Brian O'Connell Other mummy designer(ILM/character design group) 120795 26000075
Philip Peterson Other production engineering software(Morocco unit) 120795 26000064
Steve Sullivan Other software research & development(Morocco unit) 120795 26000063
James Traheme Burton Other mummy performer 120795 26000051
Ian Warner Other mummy performer 120795 26000052
Catherine Craig Other special effect(Morocco unit) 120795 26000053
Porl Smith Other mummy performer 120795 26000050
Peter Chequer Other mummy performer 120795 26000049
Ball Mason Other mummy performer 120795 26000047
Isobel Brook Other mummy performer 120795 26000048
Rick Grandy Other lead creature developer(Morocco unit) 120795 26000054
Doug Griffin Other motion capture engineer(Morocco unit) 120795 26000055
John Anderson Other software research & development(Morocco unit) 120795 26000060
Cary Phillips Other software research & development(Morocco unit) 120795 26000061
Nicolas Popravka Other software research & development(Morocco unit) 120795 26000062
Tim Geideman Other negative line-up(Morocco unit) 120795 26000059
George Gambetta Other film scanning operator(Morocco unit) 120795 26000058
Mike Sanders Other motion capture engineer(Morocco unit) 120795 26000056
Randall K Bean Other film scanning operator(Morocco unit) 120795 26000057
Lyn Nicholson Other coordinator/buyer 120795 26000009
Gary Pollard Other live action Mummy designer 120795 26000008
Laurence Wells Propman n/a 120887 24000009
Scott Keery Propman n/a 120887 24000010
Dave Midson Propman n/a 120887 24000011
John Knight Propman n/a 120887 24000008
Kelvin Cook Propman n/a 120887 24000007
Stephen McDonald Propman stand-by propman 120887 24000005
Marlon Cole Propman n/a 120887 24000006
Colin Burgess Propman stand-by propman 120887 24000012
Gregor Telfer Propman stand-by propman 120887 24000013
Abigail Haughton Assistant fabrication assistant 120820 25000005
Rachel Impy Assistant fabrication assistant 120820 25000006
Amanda Amphlett Assistant creatures assistant 120820 25000007
Clive Mackey Assistant ("C" camera) 120820 25000004
Adam Biddle Assistant ("A" camera) 120820 25000003
Cliff Lanning Assistant (special effects/ILM) 120820 25000001
Greg Michael Second Unit Director n/a 412 25000002
Rob Lfill Propman stand-by propman 120887 24000004
David Balfour Property Master n/a 120805 24000003
Dave Sidley Animator (Morocco unit) 483 23000121
Sharonne Solk Animator (Morocco unit) 483 23000122
Glenn Sylvester Animator (Morocco unit) 483 23000123
Mark Powers Animator (Morocco unit) 483 23000120
Aubry Mintz Animator (Morocco unit) 483 23000119
David Latour Animator (Morocco unit) 483 23000117
Julija Learie Animator (Morocco unit) 483 23000118
Donna Beard Animator viewpoint artist(Morocco unit) 483 23000124
Derek Gillingham Animator viewpoint artist(Morocco unit) 483 23000125
Jeff Saltzman 3-D Artist 3-D matchmove artist(Morocco unit) 120965 23000130
Paul Hedges Assistant Property Master assistant prop masters(Morocco) 120969 24000001
Mickey Pugh Assistant Property Master assistant prop masters(Morocco) 120969 24000002
Jodie Maier 3-D Artist 3-D matchmove artist(Morocco unit) 120965 23000129
Randy Jonsson 3-D Artist 3-D matchmove artist(Morocco unit) 120965 23000128
Terry Molatore Animator viewpoint artist(Morocco unit) 483 23000126
Wendy Henrickson-Ellis 3-D Artist 3-D matchmove artist(Morocco unit) 120965 23000127
Rosaling Backhouse Assistant creatures assistant 120820 25000008
Tracy Milham Assistant creatures assistant 120820 25000009
Phil Knight Driver unit driver 273 25000032
David Manning Driver unit driver 273 25000033
Maurice Newsome Driver unit driver 273 25000034
John Coleman Driver unit driver 273 25000031
Nigel Birtchnell Driver unit driver 273 25000030
Keith Smith Production stagehand 120824 25000028
Jonathan Whaley Pilot bi-plane pilot 570 25000029
Chris Streeter Driver unit driver 273 25000035
Raymond Bushey III Apprentice apprentice editor 120976 25000036
Alex Cameron Other draugthsman 120795 26000005
Graham Brooker Other wind operator 120795 26000006
Michael Jones Other hat maker 120795 26000007
Andy Nicholson Other draugthsman 120795 26000004
Dave Freeth Other technician 120795 26000003
Maggie Phelan Other financial controller 120795 26000001
Ian Speed Other technician 120795 26000002
Belinda Edwards Production production buyer 120824 25000027
Pascal Rossignol Stand-In n/a 121015 25000026
Jennifer Moyer Assistant (to James Jacks) 120820 25000014
Angelina Fontana Assistant (to Sean Daniel) 120820 25000015
Barbara Harley Assistant (to Patricia Carr) 120820 25000016
Carl F Schmidt Assistant assistant armourer 120820 25000013
Tommy Dunne Assistant assistant armourer 120820 25000012
Justin Pitkethly Assistant creatures assistant 120820 25000010
Saffron Powell Assistant creatures assistant 120820 25000011
Caroline Roemmele Production Assistant (Morocco) 275 25000017
Camille Eden Production Assistant visual effects production assistant(Morocco unit) 275 25000018
Roger Collins Stand-In n/a 121015 25000023
Joanna Hamer Stand-In n/a 121015 25000024
Kevin O'Brien Stand-In n/a 121015 25000025
Hicham Regragui Transportation Manager (Morocco unit) 121030 25000022
Phil Allchin Transportation Manager (United Kingdom) 121030 25000021
Stacey Shear Production Assistant visual effects production assistant(Morocco unit) 275 25000019
Arthur Dunne Transportation Manager (Morocco) 121030 25000020
Derek Lea Stunts stunt performer 240 19000043
Pavel Kratky Stunts stunt performer 240 19000042
Michael D Gay Assistant Editor n/a 203 7000017
Mark Sanger Assistant Editor n/a 203 7000018
Jennifer Gonzalez Assistant Editor visual effects assistant editor(Morocco unit) 203 7000019
Ian Differ Assistant Editor n/a 203 7000016
Meghan L Noble Assistant Editor n/a 203 7000015
David C Cook Editorial Production Assistant n/a 121035 7000012
Damon Fowler Editorial Production Assistant n/a 121035 7000013
Andrew MacRitchie Assistant Editor n/a 203 7000014
Jerry Goldsmith Music n/a 120781 8000001
Bob Bayless Music assistant music editor 120781 8000002
Peter Mills Music music engineer 120781 8000007
Bruce Botnick Music music mixer 120781 8000008
Alexander Courage Music Arranger orchestration 121019 8000009
Steve Orchard Music music engineer 120781 8000006
Nick Vidar Music music programming 120781 8000005
Mike Ross-Trevor Music music recorder 120781 8000003
Vic Fraser Music music preparation 120781 8000004
Sara Hegerty Editorial Production Assistant n/a 121035 7000011
Andrea Biklian Negative Cutting negative cutter(Morocco unit) 120852 7000010
Ian Robinson Film Lab lab contact 120850 6000019
Bob MacMillan Color Timer n/a 120921 6000020
James Offord Camera Assistant camera intern 120867 6000021
Keith Hamshere Photography stills photographer 120835 6000018
Tim Greenwood Projectionist (Morocco unit) 121104 6000017
Steve Besselman Video computer systems/video engineer(Morocco unit) 120800 6000015
Bill Hirsch Video computer systems/video engineer(Morocco unit) 120800 6000016
Carl Miller Camera Assistant (Thebes & Hamunaptra collapse sequences) 120867 6000022
Shaun Evans Assistant Camera Assistant("A" camera) 233 6000023
Jonathan Alvord Avid Editor (Cinesite) 120898 7000007
Michael Magil Dialogue Editor n/a 204 7000008
Gary Burritt Negative Cutting negative cutter 120852 7000009
Jim May Avid Editor Avid assistant editor 120898 7000006
Kevin C Clark Editor visual effects editor(Cinesite) 172 7000005
Bob Ducsay Editor n/a 172 7000001
Timothy Eaton Editor visual effects editor(Morocco unit) 172 7000004
Isobel Griffiths Music Contractor orchestra contractor 121013 8000010
Ken Hall Music Editor n/a 214 8000011
Roy Rodgers Art Department sculptor 120843 9000014
Tessa Harrison Art Department sculptor 120843 9000015
Toby Short Art Department sculptor 120843 9000016
Nicola Barnes Art Department Coordinator n/a 195 9000013
Mike Stallion Assistant Art Director n/a 315 9000012
Stephen Forrest-Smith Storyboard Artist n/a 199 9000010
James Gemmill Scenic Artist n/a 745 9000011
Richard Smith Art Department sculptor 120843 9000017
Keith Wilson Art Department foam technician 120843 9000018
Dan Wagner Art Department creature sculptor(Morocco unit) 120843 9000023
Marla I Selhorn Art Department location matchmove artist(Morocco unit) 120843 9000024
Alice Biddle Art Assistant art department assistant 120974 9000025
Richard Miller Art Department creature sculptor(Morocco unit) 120843 9000022
Erik Rigling Art Department concept artist(Morocco unit) 120843 9000021
Kirk Henderson Art Department concept artist(Morocco unit) 120843 9000019
Michael Jantze Art Department concept artist(Morocco unit) 120843 9000020
Lubo Hristov Art Director (Cinesite) 183 9000009
Alexander Laurant Art Director visual effects art director(Morocco unit) 183 9000008
Yunis Al Hilali Song songs("Al Nahla al Ali (The Tall Palm Tree)" "Al Bahr Al Gharam Wasah (Love Is as vast as a River)") 120859 8000016
Mohamed Murad Song ("Al Bahr al Gharam Wasah (Love Is as Vast as a River)") 120859 8000017
German Pedro Ibanez Song ("Revive la Ilusion") 120859 8000018
Metqal Qenawi Metqal Song ("Al Nahla al Ali (The Tall Palm Tree)") 120859 8000015
Sienna Finklea Music Editor temp assistant music editor 214 8000014
Darrell Hall Music Editor n/a 214 8000012
John Finklea Music Editor temp music editor 214 8000013
The Musicians of the Nile Song Performer ("Al Nahla al Ali (The Tall Palm Tree)" "Al Bahr Al Gharam Wasah (Love Is as Vast as a River)") 120788 8000019
Septeto Habanero Song Performer ("Revive la Ilusion") 120788 8000020
Cliff Robinson Art Director n/a 183 9000005
Peter Russell Art Director n/a 183 9000006
Ahmed "Jimmy" Abounouom Art Director (Morocco unit) 183 9000007
Giles Masters Art Director n/a 183 9000004
Tony Reading Art Director n/a 183 9000003
Allan Cameron Production Designer n/a 164 9000001
Peter Howitt Set Decorator n/a 165 9000002
Dana Barks Video computer systems/video engineer(Morocco unit) 120800 6000014
Martin Ward Video Playback n/a 505 6000013
Patricia Carr Co-Producer n/a 170 3000004
Megan Moran Associate Producer n/a 171 3000005
Stephen Sommers Screenplay n/a 120778 4000001
Kevin Jarre Executive Producer n/a 174 3000003
Sean Daniel Producer n/a 3 3000002
Stephen Sommers Director n/a 2 2000001
Jim Jacks Producer n/a 3 3000001
Stephen Sommers From Story from screen story 120870 4000002
Lloyd Fonvielle From Story from screen story 120870 4000003
Abdelkrim Abouobayd Production Supervisor (Morocco unit) 307 5000004
Neil Ravan Production Manager (Morocco) 305 5000005
Abdelhafid Balafrej Production Manager (Morocco unit) 305 5000006
Rachid Bouzida Unit Manager 2nd unit manager(Morocco unit) 120832 5000003
Peter Heslop Unit Manager (United Kingdom) 120832 5000002
Kevin Jarre From Story from screen story 120870 4000004
Jo Burn Unit Production Manager n/a 182 5000001
Blixa Bargeld Voice spirit voices 475 1000019
Abderrahim El Aadili Actor Camel Trader 1 1000018
Jonathan Hyde Actor Egyptologist 1 1000006
Oded Fehr Actor Ardeth Bay 1 1000007
Omid Djalili Actor Warden 1 1000008
Arnold Vosloo Actor Imhotep--The Mummy 1 1000005
Kevin O'Connor Actor Beni 1 1000004
Rachel Weisz Actor Evelyn 1 1000002
John Hannah Actor Jonathan 1 1000003
Erick Avari Actor Curator 1 1000009
Aharon Ipale Actor Rharaoh Seti 1 1000010
Tuc Watkins Actor Burns 1 1000015
Bernard Fox Actor Winston Havelock 1 1000016
Mohammed Afifi Actor Hangman 1 1000017
Corey Johnson Actor Daniels 1 1000014
Stephen Dunham Actor Henderson 1 1000013
Patricia Velasquez Actor Anck Su Namun 1 1000011
Carl Chase Actor Hook 1 1000012
Adam Somner Assistant Director n/a 163 5000007
Jamie Christopher Assistant Director n/a 163 5000008
Adrian Biddle Director of Photography n/a 120780 6000001
Harvey Harrison Director of Photography n/a 120780 6000002
Patrick Sweeney Director of Photography visual effects director of photography(Thebes & Hamunaptra collapse sequences) 120780 6000003
Lucy Williams Assistant Location Manager (United Kingdom) 194 5000030
Tania Clarke Assistant Production Coordinator assistant coordinator 192 5000029
Hind Hanif Production Coordinator (Morocco unit) 162 5000027
Siobhan Lyons Location Coordinator n/a 120877 5000028
David Worley Camera Operator n/a 239 6000004
Roddy Barron Camera Operator "B" camera operator 239 6000005
Nick Phillips Camera technician 120798 6000010
Lester Dunton Video Playback n/a 505 6000011
Andrew Haddock Video Playback n/a 505 6000012
David Budd Camera Operator n/a 239 6000009
Peter Taylor Camera Operator n/a 239 6000008
Steven Hall Camera Operator Vista Vision camera operator 239 6000006
Andy Newall Camera Operator Vista Vision camera operator 239 6000007
Patsy DeLord Production Coordinator n/a 162 5000026
Lucy Killick Production Coordinator visual effects production coordinator 162 5000025
Gary Talbot Assistant Director n/a 163 5000013
Ahmed Hatimi Assistant Director (Morocco unit) 163 5000014
Doreen A Dixon Post-Production Supervisor n/a 120796 5000015
Sophie Sorensen Assistant Director n/a 163 5000012
Richard Styles Assistant Director n/a 163 5000011
Jim Threapleton Assistant Director n/a 163 5000009
Peter Bennet Assistant Director n/a 163 5000010
Terry Blyther Location Manager (Morocco) 193 5000016
Gilles Castera Location Manager (Morocco) 193 5000017
Anna Worley Script Supervisor n/a 191 5000022
Natasha Coombs Script Supervisor n/a 191 5000023
Gabrielle Friekin Post-Production Coordinator visual effects post-production coordinator 120842 5000024
Sylvie Chesneau Script Supervisor n/a 191 5000021
Driss Gaidi Location Manager (Morocco unit) 193 5000020
Gilles Charvin Location Manager (Morocco) 193 5000018
Gilly Case Location Manager (United Kingdom) 193 5000019
Amy Taksen Somers Casting US casting 179 10000001
Leor Mendel Casting Associate casting assistant 160 10000002
Najib Bennani Accountant (Morocco unit) 120802 16000003
Howard Baral Post-Production Accountant n/a 120979 16000004
Frances Richardson Assistant Accountant n/a 120950 16000005
Sarah Trowse Accountant location accountant(Morocco) 120802 16000002
Alistair Thompson Production Accountant n/a 282 16000001
Phil Kenyon Crane Grip (Morocco) 121043 15000024
Gary Donoghue Best Boy n/a 120885 15000025
Steve Roberts Best Boy n/a 120885 15000026
Jayne Barton Assistant Production Accountant (Morocco) 120902 16000006
Sarah Hunt Assistant Production Accountant (Morocco) 120902 16000007
Ian Mitchell Animatronics special effects animatronic designer 121102 19000003
Tom Murtagh Animatronics special effects animatronic designer 121102 19000004
Chris Barton Animatronics animatronic model designer 121102 19000005
Ian Lowe Animatronics special effects animatronic designer 121102 19000002
David Keen Animatronics special effects animatronic designer 121102 19000001
Ali Moshref Assistant Production Accountant (Morocco) 120902 16000008
Ginnette Wilson Assistant Production Accountant (Morocco) 120902 16000009
Alan Grayley Electrician n/a 450 15000023
Les Weighill Electrician rigging electrician 450 15000022
Michael Olague Gaffer (Thebes & Hamunaptra collapse sequences) 268 15000010
Steve Casey Electrician n/a 450 15000011
Mark Clark Electrician n/a 450 15000012
Steve Foster Gaffer n/a 268 15000009
Kevin Day Gaffer n/a 268 15000008
Tony Turner Grip camera grip 365 15000006
Pat Garratt Grip camera grip 365 15000007
John Dunphy Electrician n/a 450 15000013
Neil Munro Electrician n/a 450 15000014
Rocky Burnes Electrician rigging electrician 450 15000019
Martin Evans Electrician rigging electrician 450 15000020
Bernie Pochetty Electrician rigging electrician 450 15000021
Gary Nagle Electrician n/a 450 15000018
Mark Hutton Electrician n/a 450 15000017
Simon Lucas Electrician n/a 450 15000015
Dave Bruce Electrician n/a 450 15000016
Mark Coulier Animatronics key animatronic model designer 121102 19000006
Michelle Taylor Animatronics key animatronic model designer 121102 19000007
David Cronnelly Stunts stunt performer 240 19000030
Graeme Crowther Stunts stunt performer 240 19000031
Ricardo Cruz Stunts stunt performer 240 19000032
George Cottle Stunts stunt performer 240 19000029
Viktor Cervenka Stunts stunt performer 240 19000028
Pavel Cajzl Stunts stunt performer 240 19000026
Steve Caswell Stunts stunt performer 240 19000027
Wade Eastwood Stunts stunt performer 240 19000033
Jamie Edgell Stunts stunt performer 240 19000034
Dusan Hyska Stunts stunt performer 240 19000039
Rob Inch Stunts stunt performer 240 19000040
Paul Jennings Stunts stunt performer 240 19000041
Martin Hub Stunts stunt performer 240 19000038
Paul Herbert Stunts stunt performer 240 19000037
Paul Heasman Stunts stunt performer 240 19000035
Mark Henson Stunts stunt performer 240 19000036
Andy Bennett Stunts stunt performer 240 19000025
Aine Stacey Stunts stunt department assistant 240 19000024
Naomi Critcher Animatronics animatronic model designer 121102 19000012
Malcolm Evans Animatronics animatronic model designer 121102 19000013
Lou Elsey Animatronics animatronic model designer 121102 19000014
John Coppinger Animatronics animatronic model designer 121102 19000011
Maria Boggi Animatronics animatronic model designer 121102 19000010
Jonathan Klahr Animatronics animatronic model designer 121102 19000008
Astrig Akseralian Animatronics animatronic model designer 121102 19000009
Tamzine Hanks Animatronics animatronic model designer 121102 19000015
Shaune Harrison Animatronics animatronic model designer 121102 19000016
Steve Wright Animatronics animatronic model designer 121102 19000021
Geoff Heron Pyrotechnics pyro technician(Thebes & Hamunaptra collapse sequences) 121027 19000022
Simon Crane Stunt Coordinator n/a 120804 19000023
Howard Swindell Animatronics animatronic model designer 121102 19000020
Paul Spateri Animatronics animatronic model designer 121102 19000019
Kate Hill Animatronics animatronic model designer 121102 19000017
Terry Jones Animatronics animatronic model designer 121102 19000018
Kenny Atherfold Grip camera grip 365 15000005
David Rist Grip camera grip 365 15000004
Tim Guthrie Costumes costume assistant 120828 13000005
William Steggle Costumes costume assistant 120828 13000006
Berenice Wright Costumes costume assistant 120828 13000007
Diane Murphy Costumes assistant costume supervisor 120828 13000004
E Yan Costume Department costume maker 121016 13000003
Ann Beverly Assistant Costume Designer n/a 252 13000001
Ros Ward Costume Department costume buyer 121016 13000002
Sallie-Anne Evans Hair hair & make-up 120794 13000008
Ann Townsend Hair Assistant assistant hairdresser 120989 13000009
Carol Tucker Makeup assistant body painter 353 13000014
Jeremy Woodhead Makeup assistant body painter 353 13000015
Aileen Seaton Makeup Artist key makeup artist 120801 13000016
Sarah J Berry Makeup body painter 353 13000013
Ben Nye Jr. Makeup Brendan Fraser's makeup 353 13000012
Tricia Cameron Hairdresser key hairdresser 121014 13000010
Robert Hallowell Hairdresser Brendan Fraser's hairdresser 121014 13000011
Ahab Afifi Translator Arabic translations 741 12000003
Tony Bianchi Technical Advisor bi-plane technical advisor 537 12000002
John Wells Supervisor dressing props supervisor 120845 11000005
Ben Snow Supervisor computer graphics supervisor(Morocco unit) 120845 11000006
Michael Bauer Supervisor computer graphics supervisor(Morocco unit) 120845 11000007
Andy Lee Supervisor foam supervisor 120845 11000004
Shirley Cooper Supervisor Mummy fabrication supervisor 120845 11000003
Deborah D Johnson Production Executive n/a 118216 11000001
Jeff Mann Supervisor ILM character design supervisor 120845 11000002
Jim Doherty Supervisor digital model supervisor(Morocco unit) 120845 11000008
Kenneth Smith Supervisor digital color timing supervisor(Morocco unit) 120845 11000009
Tony Sgueglia Supervisor digital data supervisor(Cinesite) 120845 11000014
Rob McEntegart Executive Production Legal 120806 11000015
Dr. Stuart Smith Consultant Egyptology consultant 120784 12000001
Barbara Affonso Supervisor model supervisor(Thebes & Hamunaptra collapse sequences) 120845 11000013
Joshua Pines Supervisor film scanning supervisor(Morocco unit) 120845 11000012
Jeff Light Supervisor motion capture supervisor(Morocco unit) 120845 11000010
Seth Rosenthal Supervisor motion capture supervisor(Morocco unit) 120845 11000011
Jane Buxton Makeup Artist n/a 120801 13000017
Jane Walker Makeup Artist n/a 120801 13000018
Rick Kline Rerecording re-recording mixer 120995 14000022
Jon Olive Sound assistant sound design 120816 14000023
Leslie Shatz Sound Designer n/a 120915 14000024
Chris Carpenter Rerecording re-recording mixer 120995 14000021
Leslie Shatz Rerecording re-recording mixer(ILM/visual effects) 120995 14000020
Mary Jo Lang Foley Mixer n/a 224 14000018
Carolyn Tapp Foley Recordist n/a 225 14000019
Tim Webb Sound Dubbing dubbing recordist 120940 14000025
Bill Meadows Sound Dubbing dubbing recordist 120940 14000026
Mike Chambers Rigging Gaffer n/a 120937 15000001
John Flemming Key Grip n/a 263 15000002
Derek Russell Grip camera grip 365 15000003
David Crozier Sound Mixer n/a 230 14000030
Ian Munro Sound Mixer n/a 230 14000029
Richard Burton Sound Effects Editor n/a 327 14000027
Chris Munro Sound Mixer n/a 230 14000028
Jonathan Klein Foley Editor n/a 221 14000017
Michael Broomberg Foley Artist n/a 223 14000016
Anne Laing ADR Editor assistant ADR editor 220 14000004
Patrick Dodd ADR Editor n/a 220 14000005
John Bateman ADR Mixer n/a 227 14000006
Scott Schmidt ADR ADR recordist 120912 14000003
Terry Isted ADR ADR recordist 120912 14000002
David Murphy Wardrobe Supervisor n/a 120908 13000019
Mark Lassbery ADR ADR recordist 120912 14000001
Ted Swanscott ADR Mixer n/a 227 14000007
David Horner ADR Mixer n/a 227 14000008
John Roesch Foley Artist n/a 223 14000013
Hilda Hodges Foley Artist n/a 223 14000014
David Fein Foley Artist n/a 223 14000015
Keith Batten Boom Operator n/a 215 14000012
Colin Wood Boom Operator n/a 215 14000011
Nancy Tracy Assistant Sound Editor n/a 222 14000009
Andrew Block Assistant Sound Editor n/a 222 14000010
Brendan Fraser Actor Rick O'Connell 1 1000001
Synopsis
Dashing legionnaire Rick O'Connell and Beni, his weasel of a companion, stumble upon the hidden ruins of Hamunaptra while in the midst of a battle in 1923--3,000 years after Imhotep has suffered a fate worse than death--mummification, in which his body wil remain undead for all eternity as punishment for forbidden love. Some years later, as O'Connell languishes in prison awaiting an almost certain execution, he finds that his knowledge of the exact location of Hamunaptra becomes a bargaining tool to save his life. The legendary riches buried beneath the sands of Hamunaptra have become an obsession with both treasure-hunters and archeologists, and O'Connell finds himself in an unlikely alliance with the beautiful, but clumsy Egyptologist Evelyn and her ne'er-do-well brother, Jonathan. The trio leave Cairo for a journey which will take them down the Nile, across the treacherous expanse of the Sahara and to an encounter with a malevolent force with power beyond their imagination.