White Fang 2: Myth of the White Wolf (1994)

White Fang 2: Myth of the White Wolf
Type Feature Film
MPAA Rating PG
Runtime 1hr 46mins.
Genres Adventure, Family, Sequel
Keywords animal
Status Released
US Release Date
  
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Howard Ellis Assistant Director n/a 163 5000005
Simon Davis Barry Focus Puller B Camera Focus 332 6000021
Laurent Gruzelier Camera Assistant B camera 2nd assistant 120867 6000024
Rick Steele Sound Effects Editor wolf sounds editor 327 14000036
Joseph Melody Sound Editor n/a 229 14000035
Rob Young Sound Mixer n/a 230 14000037
James Sabat Sound Mixer (New York) 230 14000038
Kevin Black Key Grip n/a 263 15000001
Steffan Falesitch Sound Editor n/a 229 14000034
Mike Dickeson Sound Editor n/a 229 14000033
Tim Terusa Sound Editor n/a 229 14000029
Bob Costanza Sound Editor n/a 229 14000028
Rick Crampton Sound Editor n/a 229 14000030
Darren Wright Sound Editor n/a 229 14000031
Charles Rychwalski Sound Editor n/a 229 14000032
Dillard Brinson Key Grip n/a 263 15000002
Jason Fife Key Grip (Aspen) 263 15000003
Glen Forrieter Dolly Grip n/a 264 15000010
Dee Embree Dolly Grip bestboy grip 264 15000009
Burton Kuchera Best Boy bestboy electric 120885 15000011
Randy Shymkiw Best Boy bestboy 120885 15000012
Phillip Lunt Best Boy bestboy greens 120885 15000013
Eugene Engles Gaffer (New York) 268 15000008
John K Farr Gaffer (Aspen) 268 15000007
Ann McDonough Assistant Accountant n/a 120950 16000003
George Patsos Jr. Key Grip (New York) 263 15000004
Stephen Jackson Gaffer n/a 268 15000005
Doreen Beaulac Assistant Accountant n/a 120950 16000002
Colin Gray Gaffer n/a 268 15000006
Kathy Drew Production Accountant n/a 282 16000001
Mark Steele Sound Editor n/a 229 14000027
David Coburn ADR ADR voice 120912 14000007
Bob Neill ADR ADR voice 120912 14000006
Charles Bartlett ADR ADR voice 120912 14000008
Doug Burch ADR ADR voice 120912 14000009
Kristi Johns ADR Editor n/a 220 14000011
August Bach ADR ADR voice 120912 14000010
Daamen Krall ADR ADR voice 120912 14000005
Dale Raoul ADR ADR voice 120912 14000004
Askia Won-Ling Jacob Wardrobe (New York) 120823 13000013
Patricia Murray-Morgan Makeup Assistant assistant makeup artist 121007 13000012
Suzanne Stone ADR ADR voice 120912 14000001
Linda Phillips ADR ADR voice 120912 14000002
Ruth Britt ADR ADR voice 120912 14000003
John Reiner ADR Mixer n/a 227 14000012
Barbara Harris ADR Voice Casting n/a 2515 14000013
Scott Ganary Rerecording Mixer n/a 120856 14000022
John Asman Rerecording Mixer n/a 120856 14000021
Michael Graham Sound Editor n/a 229 14000023
Charles R Beith Jr. Sound Editor n/a 229 14000024
Bill Bell Sound Editor n/a 229 14000026
Gary Maceel Sound Editor n/a 229 14000025
David E Fluhr Rerecording Mixer n/a 120856 14000020
Paul Aronoff Foley Mixer n/a 224 14000019
Tim Chilton Foley foley walker 120961 14000015
Donald D Brown Boom Operator n/a 215 14000014
Jill Schachne Foley foley walker 120961 14000016
Tom Carlson Foley foley walker 120961 14000017
Sound Satisfaction Foley Editor n/a 221 14000018
Betty Thomas Stunt Coordinator n/a 120804 19000001
Danny Virtue Stunt Coordinator (2nd - Wagon/Dog unit) 120804 19000003
Dennis Salomone Transportation Captain (New York) 272 25000007
Rodney Beech Transportation Captain n/a 272 25000006
Rob Vreugde Transportation Coordinator n/a 271 25000008
Robert R MacLean Transportation Coordinator n/a 271 25000009
Garry Patt Other lead hand 120795 26000002
Nina McPeek Other cable person 120795 26000001
Eyoalha Baker Production Assistant n/a 275 25000005
Kasandra Greene-Griebel Assistant animal trainers office assistant 120820 25000004
Linda Kriebel Props prop master(Aspen) 120817 24000004
Ron Kearney Property Master n/a 120805 24000003
Stacey Adams Assistant (to Ken Olin) 120820 25000001
Judi Patson Assistant (to Preston Fischer) 120820 25000002
Heather Meehan Assistant (to Justis Greene) 120820 25000003
Bob Nicholson Other lead hand 120795 26000003
Mel Christensen Other lead hand 120795 26000004
Jeff Sabatini Other handler 120795 26000013
Kathleen Hartauer Other handler 120795 26000012
Allison King Other SPCA representative 120795 26000014
Dominic Fidelibus Other copyist 120795 26000015
Lee Anne Muldoon Unit Publicist n/a 231 29000001
Tenzin Lhalungpa Other focus puller(2nd - River unit) 120795 26000016
Richard Meyer Other handler 120795 26000011
Leslie Hurren Other handler 120795 26000010
Michael Siver Other head greensman 120795 26000006
Tom Robertson Other lead painter 120795 26000005
Jay Jones Other recordist 120795 26000007
John Simpson Other handler 120795 26000008
Linda Wenger Other handler 120795 26000009
Wayne McLaughlin Property Master n/a 120805 24000002
Marta Schatz Assistant Props n/a 120904 24000001
Brad Loree Stunts n/a 240 19000011
Sonny Serowiec Stunts n/a 240 19000010
Trevor Peterson Stunts n/a 240 19000012
Kirk Jarrett Stunts n/a 240 19000013
Babe Dolan Wrangler n/a 121018 20000001
Charles Andre Stunts n/a 240 19000014
Vennesa Paris Stunts n/a 240 19000009
Mike "Mitch" Mitchell Stunts n/a 240 19000008
Ken Kirzinger Stunts n/a 240 19000004
K Ryan McCormick Makeup Artist (Aspen) 120801 13000011
Yves Cameron Stunts n/a 240 19000005
Dawn Stofer Rupp Stunts n/a 240 19000006
Alex Green Stunts n/a 240 19000007
Mark Weiner Animal Trainer Canadian animal trainer 120962 20000002
Dawn Martin-Wiener Animal Trainer Canadian animal trainer 120962 20000003
Bill Orr Special Effects Coordinator n/a 241 23000004
Wally Schaab Visual Effects digital compositing 419 23000003
Mark Herderscheid Special Effects Coordinator (Aspen) 241 23000005
Lars Lenander Special Effects Assistant special effects assistant/ foreman 514 23000006
Paul Lasaine Matte Painter matte artist 120959 23000008
Neal Thompson Titles n/a 120825 23000007
Lynda Lemon Visual Effects visual effects producer 419 23000002
Peter Montgomery Visual Effects Supervisor n/a 249 23000001
Glenn Woodruff Construction Foreman n/a 277 21000001
Jeff Coates Animal Wrangler reindeer handler(Aspen) 120863 20000004
Craig Henderson Construction Coordinator n/a 276 21000002
David A Wilt Construction Coordinator (Aspen) 276 21000003
Patty McReynolds Craft Service aid/ craft service 120903 22000001
JJ Makaro Stunt Coordinator (2nd - River unit) 120804 19000002
Ian Ballard Hairdresser key hairdresser 121014 13000008
Howard McMaster Assistant Director (New York) 163 5000015
Susan Prince Assistant Director (Aspen) 163 5000014
Stewart Bethune Location Manager n/a 193 5000016
Suzanne Jordan Location Manager (Aspen) 193 5000017
Kelly Moon Script Supervisor n/a 191 5000019
Danny Coss Location Manager (New York) 193 5000018
Kevin Howe Assistant Director (Aspen) 163 5000013
Kent Pollon Assistant Director (2nd - Wagon/Dog unit) 163 5000011
John-Paul Holecka Assistant Director n/a 163 5000007
James Marshall Assistant Director n/a 163 5000006
Rachel Leiterman Assistant Director n/a 163 5000008
Julia Done Assistant Director n/a 163 5000009
Kevin Parks Assistant Director (2nd - River unit) 163 5000010
Glynda Fitzgerald Script Supervisor (2nd - River unit) 191 5000020
Nancy Eagles Script Supervisor (2nd - Wagon/Dog unit) 191 5000021
Rod Parkhurst Director of Photography (2nd - River unit) 120780 6000002
Hiro Narita Director of Photography n/a 120780 6000001
A J Vesak Director of Photography (2nd - Wagon/Dog unit) 120780 6000003
Bruce MacCallum Director of Photography standby director of photography operator(New York) 120780 6000004
A J Vesak Camera Operator B camera operator 239 6000006
Neil Seale Camera Operator n/a 239 6000005
Willi Dahm Assistant Location Manager n/a 194 5000028
Kate Petersen Assistant Production Coordinator n/a 192 5000027
Yvonne Melville Production Coordinator n/a 162 5000023
Becca Paulos Script Supervisor (Aspen) 191 5000022
Carol Ann Thomas Production Coordinator (Aspen) 162 5000024
Jenifer D'Angelo DGA Trainee (New York) 120878 5000025
Isabel Johnson Assistant Production Coordinator n/a 192 5000026
Nan Bernstein Freed Production Manager (New York) 305 5000004
Justis Greene Production Manager (Aspen) 305 5000003
Woodrow W Morrison Actor Bad Dog 1 1000010
Matthew Cowles Actor Halverson 1 1000009
Reynold Russ Actor Leon 1 1000011
Nathan Young Actor One Ear 1 1000012
Edward Davis Actor Sshaga-Apprentice 1 1000014
Charles Natkong Sr. Actor Sshaga-Holy Man 1 1000013
Geoffrey Lewis Actor Heath 1 1000008
Paul Coeur Actor Adam John Hale 1 1000007
Al Harrington Actor Moses Joseph 1 1000003
Charmaine Craig Actor Lily Joseph 1 1000002
Anthony Ruivivar Actor Peter 1 1000004
Victoria Racimo Actor Katrin 1 1000005
Alfred Molina Actor Reverend Leland Drury 1 1000006
Byron Chief Moon Actor Matthew 1 1000015
Tom Heaton Actor 1st Miner 1 1000016
Danielle Weinstock Associate Producer n/a 171 3000004
David Fallon Co-Producer n/a 170 3000003
David Fallon Screenplay n/a 120778 4000001
Casey Grant Unit Production Manager n/a 182 5000001
Stewart Bethune Unit Manager unit manager/ locations 120832 5000002
Justis Greene Co-Producer n/a 170 3000002
Preston Fischer Producer n/a 3 3000001
Thomas Kitchkeesic Actor Native Boy 1 1000018
Trace Yeomans Actor Chief's Mother 1 1000017
Ken Olin Director n/a 2 2000001
James Devis Director 2nd unit director 2 2000002
Fred Waugh Director 2nd unit director 2 2000003
John Holbrook Camera Operator B camera operator 239 6000007
Ron Precious Camera Operator (2nd - River unit) 239 6000008
Marc Green Assistant Set Decorator n/a 316 9000010
Gordon Brunner Dresser lead dresser 120967 9000009
Bridget McGuire Assistant Art Director n/a 315 9000011
Nicholas Tattersfield Art Department lead sculptor 120843 9000012
Alison Stuart Casting Associate n/a 160 10000002
Gail Levin Casting n/a 179 10000001
Herminio Kam Scenic Artist head scenic artist 745 9000008
Macleod Sinclaire Set Dresser on-set dresser 197 9000007
Ted Glass Set Decorator (New York) 165 9000003
Tedd Kuchera Set Decorator n/a 165 9000002
Glen W Pearson Art Director n/a 183 9000004
Michael J Sullivan Art Director (Aspen) 183 9000005
Keith Crossley Storyboard Artist n/a 199 9000006
Stuart Aikins Location Casting Canadian casting 120864 10000003
James Forsyth Extras Casting n/a 120851 10000004
Nancy Bryant Costumes costumer 120828 13000005
Julie MacDonald Costumes costumer 120828 13000004
Sanna Seppanen Hair Assistant assistant hairdresser 120989 13000006
Beth Miller Hair Stylist (Aspen) 120799 13000007
Craig Lyman Makeup (New York) 353 13000009
Scott Bairstow Actor Henry Casey 1 1000001
Gail Barrett Costume Supervisor n/a 120895 13000003
Trish Keating Costume Designer n/a 169 13000002
Joe Camp Technical Advisor head trainer 537 12000002
W F "Woody" Morrison Consultant Haida technical consultant 120784 12000001
Tammy Maples Technical Advisor head trainer 537 12000003
Judith Royer Liaison (Aspen) 121064 12000004
Bren Moore Assistant Costume Designer n/a 252 13000001
Cary White Production Designer n/a 164 9000001
Don Nimitz Original Music n/a 120838 8000008
Joseph R Collins Assistant Camera Operator assistant camera(New York) 120849 6000017
Chris Silano Assistant Camera Operator assistant camera(New York) 120849 6000016
John Sanderson Video Assist/Playback video assist 120899 6000018
Douglas Curran Photography stills photographer 120835 6000019
Bob Kaiser Color Timer n/a 120921 6000023
Eric Peterson Photography plate photography 120835 6000020
Scott Fuller Assistant Camera Operator B 1st assistant camera(Aspen) 120849 6000015
Frank D Parrish Assistant Camera Operator assistant camera(Aspen) 120849 6000014
Eric D Andersen Camera Operator B camera operator(Aspen) 239 6000010
Paul G Ryan Camera Operator (Aspen) 239 6000009
Pat Williams Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000011
Sandes Ashe Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000012
Frank Del Boccio Assistant Camera Operator assistant camera(Aspen) 120849 6000013
Douglas B Pruss Camera Assistant B camera 2nd assistant 120867 6000025
Jim Lacamell Camera Assistant B camera 2nd assistant 120867 6000026
Reggie Wilson Music Contractor n/a 121013 8000004
John Bidasio Music music production coordinator 120781 8000003
Jeff Charbonneau Music Editor n/a 214 8000005
Brad Dechter Original Music n/a 120838 8000006
Frank Bennett Original Music n/a 120838 8000007
John Richards Music music scoring mixer 120781 8000002
John Debney Music n/a 120781 8000001
Elba Sanchez-Short Editor n/a 172 7000001
Don McKinnon Camera Assistant B camera 2nd assistant(Aspen) 120867 6000028
Theresa Repola Mohammed Negative Cutting negative cutter 120852 7000002
Skip MacDonald Assistant Editor n/a 203 7000003
Jeffrey J Osmer Assistant Editor n/a 203 7000004
Rosalina DaSilva Makeup Artist key makeup artist 120801 13000010
Synopsis
Henry Casey and White Fang help an Indian tribe solve the mystery of their disappearing caribou supply.
N/A
N/A