Bad Dreams (1988)

Bad Dreams
Type Feature Film
MPAA Rating R
Runtime 1hr 40mins.
Genres Thriller, Horror
Keywords N/A
Status Released
US Release Date
  
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Michele Burke Makeup special makeup creation 353 13000004
Larry "Woogie" Thomas Electrician n/a 450 15000011
Joe Warren Electrician n/a 450 15000012
Kenneth Bonet Electrician n/a 450 15000013
Richard Crompton Dolly Grip bestboy grip 264 15000014
Steve Rocha Electrician n/a 450 15000010
Chuck McIntyre Electrician n/a 450 15000008
Robert A Nelson Grip n/a 365 15000005
James R Tynes Gaffer n/a 268 15000006
John Sandau Electrician bestboy electrician 450 15000007
Tony A Brown Dolly Grip n/a 264 15000015
Joe Pure Electrician n/a 450 15000009
Heidi Gomez Assistant Accountant accountant assistant 120950 16000002
Linda Fetter Stunts n/a 240 19000006
Joe Gilbride Stunts n/a 240 19000007
Jeff Habberstad Stunts n/a 240 19000008
Alton L Jones Stunts n/a 240 19000009
Dane Farwell Stunts n/a 240 19000005
Christopher Doyle Stunts n/a 240 19000004
Justin Cawley Grip n/a 365 15000004
Tony Cecere Stunt Coordinator n/a 120804 19000001
Pamela Benson Stunts n/a 240 19000002
Clay Boss Stunts n/a 240 19000003
Abdull Goldstein Production Accountant n/a 282 16000001
Don Riesau Grip n/a 365 15000003
Joan Rowe Foley foley walker 120961 14000005
Christopher Flick Foley Editor n/a 221 14000006
Gregroy J Curda Foley Mixer n/a 224 14000007
Terry Porter Sound sound rerecording mixer 120816 14000008
Gary Trent Foley foley walker 120961 14000004
Rob Scott Boom Operator n/a 215 14000003
Katie Los Wardrobe Assistant n/a 120809 13000010
Gina Burke Wardrobe Assistant n/a 120809 13000011
Nicholas Korda ADR Editor n/a 220 14000001
Doc Kane ADR Mixer n/a 227 14000002
Mel Metcalfe Sound sound rerecording mixer 120816 14000009
David J Hudson Sound sound rerecording mixer 120816 14000010
John Christopher Sound Effects Editor n/a 327 14000016
Joseph Geisinger Sound Mixer n/a 230 14000017
Jamie Watson Key Grip n/a 263 15000001
Charles Hinton Grip n/a 365 15000002
Michael J Benavente Sound Effects Editor n/a 327 14000015
Mark Mangini Sound Effects Editor n/a 327 14000014
Sonny Pettijohn Sound sound assistant 120816 14000011
John Pospisil Sound Designer n/a 120915 14000012
Richard L Anderson Sound Editor sound editor supervisor 229 14000013
Linda Kaye Stunts n/a 240 19000010
Maria Kelly Stunts n/a 240 19000011
Rob Rippe Production Assistant n/a 275 25000009
Jim Fall Production Assistant n/a 275 25000010
Skot Bright Production Assistant n/a 275 25000011
Michael Swander Production Assistant n/a 275 25000012
Ellen Collett Assistant assistance 120820 25000008
Martin Louis Hittelman Assistant assistance 120820 25000007
Nancy De Los Santos Assistant (to producer) 120820 25000003
Randy Wilkins Assistant construction assistant 120820 25000004
Jeff Denker Assistant assistance 120820 25000005
Ben Cahan Assistant assistance 120820 25000006
Judson Matthew Davis Production Assistant n/a 275 25000013
Walter Miller Jr. Transportation Captain n/a 272 25000014
John Anderson Driver honeywagon driver 273 25000021
Thomas P Barrett Driver cook driver 273 25000022
Kris Fullan Other production secretary 120795 26000001
Michael Sternberg Other cook's helper 120795 26000002
Mike Helgeson Driver n/a 273 25000020
Phil Hedley Production production van driver 120824 25000019
Chuck Clarke Transportation Coordinator n/a 271 25000015
Suzanne Camden Stand-In n/a 121015 25000016
George Cost Stand-In n/a 121015 25000017
Mark "Digger" Green Property Master Assistant n/a 120975 25000018
Christa Vausbinder Assistant (to producer) 120820 25000002
Alex Poppas Assistant video operator assistant 120820 25000001
Ray Saniger Stunts n/a 240 19000018
Gary Stokes Stunts n/a 240 19000019
Ron Cox Carpenter lead carpenter 529 21000001
Kenneth M Larson Carpenter n/a 529 21000002
Debbie Lynn Ross Stunts n/a 240 19000017
J Suzanne Rampe Stunts n/a 240 19000016
Lisa Kieldrup Stunts n/a 240 19000012
Lane Leavitt Stunts n/a 240 19000013
Lisa L McCullough Stunts n/a 240 19000014
Noon Orsatti Stunts n/a 240 19000015
Brad Paul Wisham Carpenter n/a 529 21000003
Ryan Effner Carpenter on set carpenter 529 21000004
Joseph Viskocil Special Effects special visual effects(Fantasy II) 168 23000005
Tony Alderson Special Effects special visual effects(Fantasy II) 168 23000006
Christopher Warren Special Effects special visual effects(Fantasy II) 168 23000007
Terry Haskell Property Master n/a 120805 24000001
Leslie Huntley Special Effects special visual effects(Fantasy II) 168 23000004
Gene Warren Jr. Special Effects special visual effects(Fantasy II) 168 23000003
Ben Parsons Construction Coordinator n/a 276 21000005
Beth Brady Craft Service n/a 120903 22000001
Roger George Special Effects n/a 168 23000001
Lise Romanoff Special Effects n/a 168 23000002
Kimberly Felix Makeup Assistant n/a 121007 13000009
Sheri Short Makeup n/a 353 13000008
Don Sparks Actor Policeman at Fire 1 1000031
Julianna McCarthy Actor 1st Nurse 1 1000032
Sarina Celeste Grant Actor 2nd Nurse 1 1000033
Romy Rosemont Actor 3rd Nurse 1 1000034
James Purcell Actor Paramedic 1 1000030
Tony Cecere Actor Fireman 1 1000029
Annie Waterman Actor 1st Female Unity 1 1000025
Rex Lee Waddell Jr. Actor 1st Male Unity 1 1000026
Tim Trella Actor 2nd Male Unity 1 1000027
Philip Granger Actor 3rd Male Unity 1 1000028
Thomas Oglesby Actor Cynthia's Policeman 1 1000035
Charles Bouvier Actor Ralph's Policeman 1 1000036
Andrew Fleming Story By n/a 120779 4000004
Andrew Fleming From Story n/a 120870 4000005
Michael Dick From Story n/a 120870 4000006
Yuri Zeltser From Story n/a 120870 4000007
Yuri Zeltser Story By n/a 120779 4000003
Steven De Souza Screenplay n/a 120778 4000002
Andrew Fleming Director n/a 2 2000001
Gale Anne Hurd Producer n/a 3 3000001
Ginny Nugent Associate Producer n/a 171 3000002
Andrew Fleming Screenplay n/a 120778 4000001
Coleen Maloney Actor Unity House Nurse 1 1000024
Diane Zolten Wiltse Actor 6th Reporter 1 1000023
E. G. Daily Actor Lana 1 1000008
Damita Jo Freeman Actor Gilda 1 1000009
Louis Giambalvo Actor Ed 1 1000010
Susan Ruttan Actor Miriam 1 1000011
John Scott Clough Actor Victor 1 1000007
Susan Barnes Actor Connie 1 1000006
Bruce Abbott Actor Dr Alex Karmen 1 1000002
Richard Lynch Actor Harris 1 1000003
Dean Cameron Actor Ralph 1 1000004
Harris Yulin Actor Dr Berrisford 1 1000005
Sy Richardson Actor Detective Wasserman 1 1000012
Missy Francis Actor Young Cynthia 1 1000013
Ellaraino Actor 2nd Reporter 1 1000019
Alba Francesca Actor 3rd Reporter 1 1000020
Marie Melendez Actor 4th Reporter 1 1000021
Chip Johnson Actor 5th Reporter 1 1000022
Steven W Anderson Actor 1st Reporter 1 1000018
Brian Katkin Actor Physical Therapist 1 1000017
Sheila Scott-Wilkinson Actor Hettie 1 1000014
Ben Kronen Actor Edgar 1 1000015
Charles Fleischer Actor Ron the Pharmacist 1 1000016
P J Pettiette From Story n/a 120870 4000008
Charles Skouras III Production Manager n/a 305 5000001
Lynn Johanson Scenic Artist lead scenic artist 745 9000007
Lucy Jensen Scenic Artist n/a 745 9000008
David Esparza Scenic Artist n/a 745 9000009
Stevie Nathan Scenic Artist n/a 745 9000010
Brett Palmer Set Dresser on set dresser 197 9000006
Gi Gi Lorick Set Dresser n/a 197 9000005
Ivo Cristante Production Designer n/a 164 9000001
A Rosalind Crew Art Director art direction 183 9000002
Babak Shokrian Swing Gang n/a 434 9000003
Janeen Davis Swing Gang (hairstyles/makeup) 434 9000004
Ian Hardy Lead Person leadman 120957 9000011
Andrew King Assistant Set Dresser set dresser assistant 121108 9000012
Deena Appel Costume Supervisor n/a 120895 13000002
Kareen Boursier Hair hairstyles 120794 13000003
Richard Snell Makeup special effects makeup 353 13000006
Gil Mosko Makeup special effects makeup 353 13000007
Deborah Everton Costume Designer n/a 169 13000001
David W Gray Consultant Dolby consultant 120784 12000002
Brent Brewington Assistant Art Director art direction assistant 315 9000013
Mindy Marin Casting n/a 179 10000001
Janet Littschwager Casting Associate casting assistant 160 10000002
Jeffrey F January Consultant movement consultant 120784 12000001
Budd Carr Music Supervisor n/a 120872 8000004
Allan K Rosen Music Editor music editor supervisor 214 8000003
Jennifer Zolten Production Coordinator n/a 162 5000008
Ellen "Naidorff" Gelula Continuity n/a 890 5000009
Alexander Gruszynski Director of Photography n/a 120780 6000001
Martin Schaer Camera Operator n/a 239 6000002
Dan Aguiar Stage Manager n/a 120797 5000007
Sharron Reynolds Script Supervisor n/a 191 5000006
John R Woodward Assistant Director n/a 163 5000002
Robin Oliver Assistant Director n/a 163 5000003
Veronica Gonzalez-Rubio Assistant Director n/a 163 5000004
Dale Tarter Location Manager n/a 193 5000005
Michael Endler Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000003
Albert Malvaez Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000004
Ruth Letterer Assistant Editor n/a 203 7000005
Gregory Hittelman Assistant Editor n/a 203 7000006
Jay Ferguson Music n/a 120781 8000001
Niki Freegard Music Coordinator n/a 206 8000002
Linda Wehde Assistant Editor n/a 203 7000004
Julie J Webb Assistant Editor n/a 203 7000003
Luke Wynne Photography stills 120835 6000005
Jeff Freeman Editor n/a 172 7000001
Brian Ralph Negative Cutting negative cutter 120852 7000002
Jennifer Rubin Actor Cynthia 1 1000001
Synopsis
A young woman's horrifying visions become reality.