Popcorn (1991)

Popcorn
Type Feature Film
MPAA Rating R
Runtime 1hr 33mins.
Genres Comedy, Thriller, Horror
Keywords suspenseful
Status Released
US Release Date
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Jill Schoelen Actor Maggie 1 1000001
Tom Villard Actor Toby 1 1000002
Dee Stone Actor Suzanne 1 1000003
Derek Rydall Actor Mark 1 1000004
Malcolm Danare Actor Bud 1 1000005
Elliott Hurst Actor Leon 1 1000006
Ivette Soler Actor Joanie 1 1000007
Freddie Simpson Actor Tina 1 1000008
Kelly Minter Actor Cheryl 1 1000009
Karen Witter Actor Joy 1 1000010
Tony Roberts Actor Mr Davis 1 1000011
Ray Walston Actor Dr Mnesyne 1 1000012
Scott Thompson Actor Bearded Guy 1 1000013
Will Knickerbocker Actor ("Electrified Man") 1 1000014
Will Knickerbocker Actor Landlord 1 1000015
Ethan Ormsby Actor Two Headed Guy 1 1000016
Ben Stotes Actor Hatchethead 1 1000017
Ken Ryan Actor Radio Announcer 1 1000018
Mat Falls Actor ("The Possessor") 1 1000019
Cindy Tavares-Finson Actor ("The Possessor") 1 1000020
Giana Hanly Actor ("The Possesor") 1 1000021
Barry Jenner Actor ("Mosquito") 1 1000022
Suzanne Hunt Actor ("Mosquito") 1 1000023
Robert Dickman Actor ("Mosquito") 1 1000024
Thom Adcox Actor ("Mosquito") 1 1000025
Bruce Glover Actor ("Electrified Man") 1 1000026
Munair Zaza Actor ("Electrified Man") 1 1000027
Bobby Ghisays Actor ("Electrified Man") 1 1000028
Lori Creevay Actor ("Electrified Man") 1 1000029
Edward Amatrudo Actor ("Electrified Man") 1 1000030
George O Actor ("Electrified Man") 1 1000031
Nico Bernuth Actor ("Electrified Man") 1 1000032
Rohan Henry Actor ("Electrified Man") 1 1000033
Maki Fame Actor ("The tench") 1 1000034
Kimio Satoh Actor ("The Stench") 1 1000035
Fumito Naozaki Actor ("The Stench") 1 1000036
Hikonori Washino Actor ("The Stench") 1 1000037
Adam Ormsby Actor ("The Stench") 1 1000038
April Harris Actor ("The Stench") 1 1000039
Mike Stephens Actor ("The Stench") 1 1000040
Lindenberg Von Actor ("The Stench") 1 1000041
Ray Garaza Actor ("The Stench") 1 1000042
Wayne Farnes Actor ("The Stench") 1 1000043
Guy Christopher Actor ("The Stench") 1 1000044
Mark Herrier Director n/a 2 2000001
Torben Johnke Producer n/a 3 3000001
Gary Goch Producer n/a 3 3000002
Ashok Amritraj Producer n/a 3 3000003
Howard Hurst Executive Producer n/a 174 3000004
Karl Hendrickson Executive Producer n/a 174 3000005
Howard Baldwin Executive Producer n/a 174 3000006
Sophie Hurst Co-Producer n/a 170 3000007
Alan Ormsby Screenplay n/a 120778 4000001
Mitchell Smith From Story n/a 120870 4000002
Candi Cazau Production Supervisor n/a 307 5000001
Mary Wells Production Supervisor assistant script supervisor 2nd unit 307 5000002
Natalie Thompson Production Manager n/a 305 5000003
Bob Hicks Production Manager post-production manager 305 5000004
Suzanne Colvin Production Manager post-production manager 305 5000005
Phil Dupont Assistant Director n/a 163 5000006
John Wildermuth Assistant Director n/a 163 5000007
Frank Kostenko Assistant Director n/a 163 5000008
Frank Marzouca Assistant Director n/a 163 5000009
Sally Porteous Location Manager location manager 2nd unit 193 5000010
Lisa Katcher Script Supervisor n/a 191 5000011
Claudia Dunlop Production Coordinator production coordinator 2nd unit 162 5000012
Ronnie Taylor Director of Photography n/a 120780 6000001
John Harris Director of Photography director of photography 2nd unit 120780 6000002
Chick Anstiss Camera Operator n/a 239 6000003
Richard Lanaman Camera Operator camera operator 2nd unit 239 6000004
Thom Ryan Assistant Camera Operator assistant cameraman 120849 6000005
Christopher Browne Assistant Camera Operator assistant cameraman 120849 6000006
Dwight Ramsay Assistant Camera Operator assistant cameraman 2nd unit 120849 6000007
Stan Cole Editor n/a 172 7000001
Melodie Long Dialogue Editor n/a 204 7000002
Peter Riley Assistant Editor n/a 203 7000003
Viktoria Cseh Assistant Editor n/a 203 7000004
Paul Zaza Music n/a 120781 8000001
Paul Zaza Music Conductor n/a 120818 8000002
Paul Zaza Song ("Scary Scary Movies") 120859 8000003
Ossie D Song ("Scary Scary Movies") 120859 8000004
Stevie G Song ("Scary Scary Movies") 120859 8000005
Barry Mann Song ("Saturday Night at the Movies") 120859 8000006
Cynthia Weil Song ("Saturday Night at the Movies") 120859 8000007
Lloyd Lovindeer Song song publishing("Pocomania Days") 120859 8000008
Lloyd Lovindeer Song n/a 120859 8000009
Yvonne Murray Song n/a 120859 8000010
Ossie D Song Performer ("Saturday Night at the Movies" "Scary Scary Movies") 120788 8000012
Stevie G Song Performer ("Saturday Night at the Movies" "Scary Scary Movies") 120788 8000013
Lloyd Lovindeer Song Performer n/a 120788 8000014
Yvonne Murray Song Performer ("Up Over You") 120788 8000016
Peter Murton Production Designer n/a 164 9000001
John Myhre Art Director n/a 183 9000002
Hugh Scaife Set Dresser n/a 197 9000003
Chris Kenmay Assistant Set Dresser assistant set dresser 2nd unit 121108 9000004
Louisa Towes Assistant Set Dresser assistant set dresser 2nd unit 121108 9000005
Henry Rocks Assistant Set Dresser assistant set dresser 2nd unit 121108 9000006
Jeffrey Ginn Assistant Art Director n/a 315 9000007
Warren Dunn Art Department sculptor 2nd unit 120843 9000008
John Hamilton Art Assistant art department assistant 2nd unit 120974 9000009
Carmen Franczyk Art Assistant art department assistant 2nd unit 120974 9000010
Joseph D'Agosta Casting Director n/a 157 10000001
Donna De Seta Casting New York casting 179 10000002
Dee Miller Location Casting Miami casting 120864 10000003
Cecille Burrowes Location Casting Jamaica casting 120864 10000004
Milton Olshin Supervisor process supervisor 120845 11000001
Heidi Kaezenski Costume Designer n/a 169 13000001
Myrna Laughton Hair Assistant assistant hair dresser 2nd unit 120989 13000002
G Elliott Hair Assistant assistant hair dresser 2nd unit 120989 13000003
Maxine Rennes Hair Stylist n/a 120799 13000004
Mat Falls Makeup special effects makeup 2nd unit 353 13000005
Wayne Toth Makeup special effects makeup 2nd unit 353 13000006
Tim Huizing Makeup special effects makeup 2nd unit 353 13000007
Judy Murdoch Makeup Artist n/a 120801 13000008
Terri Ratray-Wright Makeup Assistant makeup assistant 2nd unit 121007 13000009
Elizabeth Thompson Wardrobe Assistant wardrobe assistant 2nd unit 120809 13000010
Zoya Bergman Wardrobe Assistant wardrobe assistant 2nd unit 120809 13000011
Ruth Francis Wardrobe Assistant wardrobe assistant 2nd unit 120809 13000012
Roxroy Denham Wardrobe Assistant wardrobe assistant 2nd unit 120809 13000013
Marcia Buchanan Wardrobe Assistant wardrobe assistant 2nd unit 120809 13000014
Deborah Latham Wardrobe Supervisor n/a 120908 13000015
Janice Ierulli ADR Editor n/a 220 14000001
David Cole Assistant Sound Editor n/a 222 14000002
Mark Beck Assistant Sound Editor n/a 222 14000003
Mark Gingras Assistant Sound Editor n/a 222 14000004
Ty Church Boom Operator boom operator 2nd unit 215 14000005
Terry Burke Foley Artist n/a 223 14000006
Michael O'Farrell Sound Editor n/a 229 14000007
Steven Cole Sound Effects Editor n/a 327 14000008
John Gare Sound Mixer n/a 230 14000009
Barry Jones Sound Mixer n/a 230 14000010
Oscar Lawson Sound Recordist n/a 331 14000011
Jimmy Walters Key Grip n/a 263 15000001
Rayborne Thompson Grip grip 2nd unit 365 15000002
Linford Roye Grip grip 2nd unit 365 15000003
Alfred Steele Grip grip 2nd unit 365 15000004
Ogilvie Watson Grip grip 2nd unit 365 15000005
Leslie Burnett Grip grip 2nd unit 365 15000006
Clive Thompson Grip grip 2nd unit 365 15000007
Steve Foster Gaffer n/a 268 15000008
Peter Roper Electrician electrician 2nd unit 450 15000009
Leon Virgo Electrician electrician 2nd unit 450 15000010
Roy Fletcher Electrician electrician 2nd unit 450 15000011
Sylbert Francis Electrician electrician 2nd unit 450 15000012
Ralston Williams Electrician electrician 2nd unit 450 15000013
Ian Thompson Electrician electrician 2nd unit 450 15000014
Earl Campbell Electrician electrician 2nd unit 450 15000015
Raymond Plummer Electrician electrician 2nd unit 450 15000016
Clendon Turner Electrician electrician 2nd unit 450 15000017
Alvin Martin Electrician electrician 2nd unit 450 15000018
Norman Marsh Cable Operator cableman 2nd unit 120964 15000019
Roderick Levy Best Boy Grip best boy grip 2nd unit 265 15000020
Keith Wheeler Best Boy best boy electric 2nd unit 120885 15000021
Doreen Davis Production Accountant production accountant 2nd unit 282 16000001
Coleen Snyder Production Accountant production accountant 2nd unit 282 16000002
Michelle Williams Assistant Accountant assistant accountant 2nd unit 120950 16000003
Mike Johnson Stunt Man n/a 121002 19000001
Derek Rydall Stunt Man n/a 121002 19000002
Richard Butler Stunt Man n/a 121002 19000003
James Winburn Stunt Man n/a 121002 19000004
Mark Wilkinson Carpenter carpenter 2nd unit 529 21000001
Leroy Grant Carpenter carpenter 2nd unit 529 21000002
Michael Mays Carpenter carpenter 2nd unit 529 21000003
Eyton Benjamin Carpenter carpenter 2nd unit 529 21000004
Terrence Marriott Carpenter carpenter 2nd unit 529 21000005
Ewart Phipps Carpenter carpenter 2nd unit 529 21000006
Andrew Jackson Carpenter carpenter 2nd unit 529 21000007
Machado Smith Carpenter carpenter 2nd unit 529 21000008
Verbert Bryan Carpenter carpenter 2nd unit 529 21000009
Franklyn Richards Carpenter carpenter 2nd unit 529 21000010
Earl Irwing Carpenter carpenter 2nd unit 529 21000011
Daniel Richards Carpenter carpenter 2nd unit 529 21000012
Aubrey Lewis Carpenter carpenter 2nd unit 529 21000013
Noel Williams Carpenter carpenter 2nd unit 529 21000014
Peter Wilkinson Construction Foreman construction captain 2nd unit 277 21000015
Ken Pattenden Construction Coordinator construction coordinator 2nd unit 276 21000016
Lori-Ann Carmichael Catering catering supervisor 2nd unit 120954 22000001
Georgio Ferrari Special Effects Supervisor n/a 545 23000001
Bob Clark Effects Supervisor special effects make-up supervisor 120866 23000002
Steve Schnier Special Effects special effects animation 168 23000003
Clovis Nelson Special Effects Assistant special effects assistant 2nd unit 514 23000004
Michael Douglas Special Effects Assistant special effects assistant 2nd unit 514 23000005
Paul Bryan Special Effects Assistant special effects assistant 2nd unit 514 23000006
Mike Tullock Special Effects Assistant special effects assistant 2nd unit 514 23000007
Earl Reid Special Effects Assistant special effects assistant 2nd unit 514 23000008
Virginia Burke Graphic Artist graphic artist 2nd unit 120985 23000009
James Ferrell Props prop master 120817 24000001
Dominic Ghisays Props standby props 120817 24000002
Maxine Walters Props Buyer prop buyer 2nd unit 120926 24000003
Mignon Ghisays Assistant (to Torben Johnke) 120820 25000001
Gerry Belnavis Transportation Manager transportation manager 2nd unit 121030 25000002
Sarah Shields Set Production Assistant set production assistant 2nd unit 371 25000003
Mike Sobeck Driver honey wagon driver 273 25000004
Carl Lesley Other mold maker 2nd unit 120795 26000001
Dennis Chen Other Movie Partners controller 120795 26000002
Bruce Chung Other Century Films controller 120795 26000003
Merrick Reid Other transport captain 2nd unit 120795 26000004
Candi Cazau Publicity publicist 120789 29000001
Synopsis
A horror film festival, held in a theater which was once the scene of a tragic fire, turns into a real life horror show.