All Dogs Go to Heaven 2 (1996)

All Dogs Go to Heaven 2
Type Feature Film
MPAA Rating G
Runtime 1hr 24mins.
Genres Comedy, Adventure, Family, Sequel, Animated, Musical
Keywords animal, children's
Status Released
US Release Date
  
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Rick Winguest Other engineer(The Record Plant) 120795 26000073
Dan Castellaneta Voice of Angel Dog No 1 475 1000010
Jens Pindal Animator (Phoenix animation unit--Toronto) 483 23000177
Kevin Michael Richardson Voice of Officer Andrews 475 1000015
Jurgen Gross Animator (Dino animation unit--London, England) 483 23000246
John Richards Other engineer(Capitol Records Inc) 120795 26000067
Janus Sorgenfrey Animator (A-Film unit--Copenhagen, Denmark) 483 23000222
Tony Tulipano Animator (Phoenix animation unit--Toronto) 483 23000182
Antony Gray Animator (Dino animation unit--London, England) 483 23000254
Peter Western Animator (Dino animation unit--London, England) 483 23000252
Kevin Spruce Animator (Dino animation unit--London, England) 483 23000253
Barry Baker Animator (Dino animation unit--London, England) 483 23000251
Steve Horrocks Animator (Dino animation unit--London, England) 483 23000250
Caroline Cruikshank Animator (Dino animation unit--London, England) 483 23000245
Thomas Lock Animator (Dino animation unit--London, England) 483 23000248
Andreas Von Andrian Animator (Dino animation unit--London, England) 483 23000249
Chris Drew Animator clean-up artist(Dino animation unit--London, England) 483 23000257
Roger Laougher Animator clean-up artist(Dino animation unit--London, England) 483 23000260
Nicola Courtney Animator clean-up artist(Dino animation unit--London, England) 483 23000261
Helen Michael Animator clean-up artist(Dino animation unit--London, England) 483 23000262
Natalie Higgs Animator clean-up artist(Dino animation unit--London, England) 483 23000259
Dave McFall Animator clean-up artist(Dino animation unit--London, England) 483 23000258
Eddie Hallahan Animator clean-up artist(Dino animation unit--London, England) 483 23000256
Mark A Williams Animator (Dino animation unit--London, England) 483 23000244
Alison Wells Animator clean-up artist(Dino animation unit--London, England) 483 23000255
Arnaud Berthier Animator (Dino animation unit--London, England) 483 23000241
Irene Sparre Animator (A-Film unit--Copenhagen, Denmark) 483 23000229
Tinna Jespersen Animator assistant animator(A-Film unit--Copenhagen, Denmark) 483 23000230
Malene Laugesen Animator assistant animator(A-Film unit--Copenhagen, Denmark) 483 23000231
Rigmor Tokerod Animator assistant animator(A-Film unit--Copenhagen, Denmark) 483 23000228
Tine Karrebaek Animator assistant animator(A-Film unit--Copenhagen, Denmark) 483 23000227
Martin Madsen Animator (A-Film unit--Copenhagen, Denmark) 483 23000224
Anders Madsen Animator (A-Film unit--Copenhagen, Denmark) 483 23000225
Hope Devlin Kristiansen Animator assistant animator(A-Film unit--Copenhagen, Denmark) 483 23000226
Robin Gott Animator assistant animator(A-Film unit--Copenhagen, Denmark) 483 23000233
Soren Jakibsen Animator assistant animator(A-Film unit--Copenhagen, Denmark) 483 23000234
Andreas Wessel-Therhorn Animator (Dino animation unit--London, England) 483 23000240
Mike Pfeit Animator clean-up artist(Dino animation unit--London, England) 483 23000263
Sean Leaning Animator (Dino animation unit--London, England) 483 23000242
Paul Chung Animator (Dino animation unit--London, England) 483 23000239
Duncan Varley Animator (Dino animation unit--London, England) 483 23000238
Christian Micro Seidel Animator assistant animator(A-Film unit--Copenhagen, Denmark) 483 23000235
Panagiotis Rappas Animator (Dino animation unit--London, England) 483 23000236
Rob Stevenhagen Animator (Dino animation unit--London, England) 483 23000237
Simon Ward-Horner Animator (Dino animation unit--London, England) 483 23000243
Sarah Marsden Animator clean-up artist(Dino animation unit--London, England) 483 23000266
Bruce Ferriz Animator (Bibo Films unit--Malakoff, France) 483 23000290
Alexandre Hesse Animator (Bibo Films unit--Malakoff, France) 483 23000291
Cecile Bender Animator (Bibo Films unit--Malakoff, France) 483 23000292
Sylvia Muller Animator (Bibo Films unit--Malakoff, France) 483 23000289
Odile Comon Animator (Bibo Films unit--Malakoff, France) 483 23000288
Pete Canderland Animator (Red Rover unit--London, England) 483 23000285
Denis Couchon Animator (Bibo Films unit--Malakoff, France) 483 23000286
Philippe LeBrun Animator (Bibo Films unit--Malakoff, France) 483 23000287
Williams Lemetayer Animator (Bibo Films unit--Malakoff, France) 483 23000293
Ken Keys Animator (Catflap animation unit--Crows Nest, Australia) 483 23000294
Paul Baker Animator assistant animator(Catflap animation unit--Crows Nest, Australia) 483 23000300
Adam Rapson Animator assistant animator(Catflap animation unit--Crows Nest, Australia) 483 23000301
Gerard Hannigan Animator assistant animator(Catflap animation unit--Crows Nest, Australia) 483 23000302
Damien Harris Animator assistant animator(Catflap animation unit--Crows Nest, Australia) 483 23000299
Janine Dawson Animator assistant animator(Catflap animation unit--Crows Nest, Australia) 483 23000298
John Skibinski Animator (Catflap animation unit--Crows Nest, Australia) 483 23000295
Ian Anderson Animator assistant animator(Catflap animation unit--Crows Nest, Australia) 483 23000296
Jill Bell Animator assistant animator(Catflap animation unit--Crows Nest, Australia) 483 23000297
Darren Vandenburg Animator (Red Rover unit--London, England) 483 23000284
Daniel Sumich Animator (Red Rover unit--London, England) 483 23000283
Natalie Gavet Animator clean-up artist(Dino animation unit--London, England) 483 23000270
Isabel Radage Animator clean-up artist(Dino animation unit--London, England) 483 23000271
Kay Sales Animator clean-up artist(Dino animation unit--London, England) 483 23000272
Simon Loxton Animator clean-up artist(Dino animation unit--London, England) 483 23000269
Rowena Marella-Daw Animator clean-up artist(Dino animation unit--London, England) 483 23000268
Kamye Miesson Animator clean-up artist(Dino animation unit--London, England) 483 23000265
Rune Brandt Bennicke Animator (A-Film unit--Copenhagen, Denmark) 483 23000223
Eric Athanassiou Animator clean-up artist(Dino animation unit--London, England) 483 23000267
Janet McKay Animator clean-up artist(Dino animation unit--London, England) 483 23000273
Gianni Malpeli Animator clean-up artist(Dino animation unit--London, England) 483 23000274
Michael Burgess Animator (Red Rover unit--London, England) 483 23000280
Jonathan Webber Animator (Red Rover unit--London, England) 483 23000281
David Gosman Animator (Red Rover unit--London, England) 483 23000282
Rob Milne Animator clean-up artist(Dino animation unit--London, England) 483 23000279
Annie O'Dell Animator clean-up artist(Dino animation unit--London, England) 483 23000278
Katarina Manoiessou Animator clean-up artist(Dino animation unit--London, England) 483 23000275
Stuart Evans Animator clean-up artist(Dino animation unit--London, England) 483 23000276
Tanya Fenton Animator clean-up artist(Dino animation unit--London, England) 483 23000277
Tim White Animator clean-up artist(Dino animation unit--London, England) 483 23000264
Ando Tammik Animator n/a 483 23000219
Maureen Shelleau Animator (Phoenix animation unit--Toronto) 483 23000167
Mike Tweedle Animator (Phoenix animation unit--Toronto) 483 23000168
Stan Chiu Animator (Phoenix animation unit--Toronto) 483 23000169
Julian Harris Animator (Phoenix animation unit--Toronto) 483 23000166
Magnus Hjerpe Animator (Phoenix animation unit--Toronto) 483 23000165
Gen Soo Yuan Animator clean-up artist(Wang Film Production--Taipei, Taiwan) 483 23000162
Andrew Shortt Animator (Phoenix animation unit--Toronto) 483 23000163
Bill Giggie Animator (Phoenix animation unit--Toronto) 483 23000164
Morgan Ginsberg Animator (Phoenix animation unit--Toronto) 483 23000170
Sang-Jin Kim Animator (Phoenix animation unit--Toronto) 483 23000171
Kevin McDonagh Animator (Phoenix animation unit--Toronto) 483 23000178
Mitch Rose Animator (Phoenix animation unit--Toronto) 483 23000179
Chuck Gamage Animator (Phoenix animation unit--Toronto) 483 23000180
Krista Heij Animator (Phoenix animation unit--Toronto) 483 23000176
Ricardo Curtis Animator (Phoenix animation unit--Toronto) 483 23000175
Khai Nguyen Animator (Phoenix animation unit--Toronto) 483 23000172
Robert Shedlowich Animator (Phoenix animation unit--Toronto) 483 23000173
John D Williamson Animator (Phoenix animation unit--Toronto) 483 23000174
Chang Suh Hoi Animator clean-up artist(Wang Film Production--Taipei, Taiwan) 483 23000161
Leesy Yang Ien Animator clean-up artist(Wang Film Production--Taipei, Taiwan) 483 23000160
Lee Oou Animator clean-up artist(Wang Film Production--Taipei, Taiwan) 483 23000148
Lee Gen Der Animator clean-up artist(Wang Film Production--Taipei, Taiwan) 483 23000149
Chen Lai Sou Animator clean-up artist(Wang Film Production--Taipei, Taiwan) 483 23000150
Tang Pei Bin Animator clean-up artist(Wang Film Production--Taipei, Taiwan) 483 23000147
Lin Li Chen Animator clean-up artist(Wang Film Production--Taipei, Taiwan) 483 23000146
Tang Siung Animator (Wang Film Production--Taipei, Taiwan) 483 23000143
Wang Pei Ian Animator clean-up artist(Wang Film Production--Taipei, Taiwan) 483 23000144
Lin Gen Gun Animator clean-up artist(Wang Film Production--Taipei, Taiwan) 483 23000145
Chen Li Jon Animator clean-up artist(Wang Film Production--Taipei, Taiwan) 483 23000151
Lai Ghia Chi Animator clean-up artist(Wang Film Production--Taipei, Taiwan) 483 23000152
Tang Ghia Chan Animator clean-up artist(Wang Film Production--Taipei, Taiwan) 483 23000157
Liou Yi Fung Animator clean-up artist(Wang Film Production--Taipei, Taiwan) 483 23000158
Syu Tsu Hong Animator clean-up artist(Wang Film Production--Taipei, Taiwan) 483 23000159
Hwang Young Dong Animator clean-up artist(Wang Film Production--Taipei, Taiwan) 483 23000156
Chen Yen Ming Animator clean-up artist(Wang Film Production--Taipei, Taiwan) 483 23000155
Lin Suu Fong Animator clean-up artist(Wang Film Production--Taipei, Taiwan) 483 23000153
Deng Suh Mei Animator clean-up artist(Wang Film Production--Taipei, Taiwan) 483 23000154
Lesley Headrick Animator (Phoenix animation unit--Toronto) 483 23000181
Marc Sevier Animator (Phoenix animation unit--Toronto) 483 23000183
Jen Sherman Animator clean-up artist(Phoenix animation unit--Toronto) 483 23000208
Cindy Tanner Animator clean-up artist(Phoenix animation unit--Toronto) 483 23000209
Davoud Teleghani Animator clean-up artist(Phoenix animation unit--Toronto) 483 23000210
Patrick Rowsome Animator clean-up artist(Phoenix animation unit--Toronto) 483 23000207
Royston Robinson Animator clean-up artist(Phoenix animation unit--Toronto) 483 23000206
Grant Lounsbury Animator clean-up artist(Phoenix animation unit--Toronto) 483 23000203
Kevin Mecalfe Animator clean-up artist(Phoenix animation unit--Toronto) 483 23000204
Chris Palimaka Animator clean-up artist(Phoenix animation unit--Toronto) 483 23000205
Jan Tillcock Animator clean-up artist(Phoenix animation unit--Toronto) 483 23000211
Mark Thornton Animator clean-up artist(Phoenix animation unit--Toronto) 483 23000212
Meelis Arulepp Animator (A-Film unit--Copenhagen, Denmark) 483 23000218
Farouk Cherfi Animator (Franck & Franck unit--Paris, France) 483 23000303
Luca Fattore Animator (A-Film unit--Copenhagen, Denmark) 483 23000220
Jakob Hjort Jensen Animator (A-Film unit--Copenhagen, Denmark) 483 23000217
Karin Nilsson Animator (A-Film unit--Copenhagen, Denmark) 483 23000216
Paul West Animator clean-up artist(Phoenix animation unit--Toronto) 483 23000213
Lynn Yamazaki Animator clean-up artist(Phoenix animation unit--Toronto) 483 23000214
Julie Jie Yuan Animator clean-up artist(Phoenix animation unit--Toronto) 483 23000215
Charlene Logan Animator clean-up artist(Phoenix animation unit--Toronto) 483 23000202
Beverly Lehman Animator clean-up artist(Phoenix animation unit--Toronto) 483 23000201
Mike Bass Animator clean-up artist(Phoenix animation unit--Toronto) 483 23000189
Bittoria Bolgna Animator clean-up artist(Phoenix animation unit--Toronto) 483 23000190
Peter Brown Animator clean-up artist(Phoenix animation unit--Toronto) 483 23000191
Kyung Hee Baker Animator clean-up artist(Phoenix animation unit--Toronto) 483 23000188
Lilian Andre Animator clean-up artist(Phoenix animation unit--Toronto) 483 23000187
Greg Stainton Animator (Phoenix animation unit--Toronto) 483 23000184
Melanie Allen Animator clean-up artist(Phoenix animation unit--Toronto) 483 23000185
Philip Anderson Animator clean-up artist(Phoenix animation unit--Toronto) 483 23000186
Elsie Cheri Animator clean-up artist(Phoenix animation unit--Toronto) 483 23000192
Rowena Cruz Animator clean-up artist(Phoenix animation unit--Toronto) 483 23000193
Royce Langford Animator clean-up artist(Phoenix animation unit--Toronto) 483 23000198
Namkook Lee Animator clean-up artist(Phoenix animation unit--Toronto) 483 23000199
Kurt Lehner Animator clean-up artist(Phoenix animation unit--Toronto) 483 23000200
Hong Sik Kim Animator clean-up artist(Phoenix animation unit--Toronto) 483 23000197
Veronica Kapelanska Animator clean-up artist(Phoenix animation unit--Toronto) 483 23000196
Michael Daze Animator clean-up artist(Phoenix animation unit--Toronto) 483 23000194
Jon Hammond Animator clean-up artist(Phoenix animation unit--Toronto) 483 23000195
Bo Johannesson Animator (A-Film unit--Copenhagen, Denmark) 483 23000221
Rafael Diaz Animator character animator(screen animation unit--Dublin, Ireland) 483 23000306
Teresa Cunniffe Other key clean-up artist(screen animation unit--Dublin, Ireland) 120795 26000019
Mary Conners Other key clean-up artist(screen animation unit--Dublin, Ireland) 120795 26000020
Alan O'Regan Other key clean-up artist(screen animation unit--Dublin, Ireland) 120795 26000021
Anne Daniels Other key clean-up artist(screen animation unit--Dublin, Ireland) 120795 26000018
Thomas Brennan Other key clean-up artist(screen animation unit--Dublin, Ireland) 120795 26000017
Nicola Flynn Other key clean-up artist(screen animation unit--Dublin, Ireland) 120795 26000014
Shane McCormack Other key clean-up artist(screen animation unit--Dublin, Ireland) 120795 26000015
Helga Egilson Other key clean-up artist(screen animation unit--Dublin, Ireland) 120795 26000016
Bernadette Moley Other key clean-up artist(screen animation unit--Dublin, Ireland) 120795 26000022
Andy Paraskos Other key clean-up artist(screen animation unit--Dublin, Ireland) 120795 26000023
Sinead Murray Other key clean-up artist(screen animation unit--Dublin, Ireland) 120795 26000029
Nollaig Cronbie Other key clean-up artist(screen animation unit--Dublin, Ireland) 120795 26000030
Kevin Condron Other key clean-up artist(screen animation unit--Dublin, Ireland) 120795 26000031
Craig Hilditch Other key clean-up artist(screen animation unit--Dublin, Ireland) 120795 26000028
Anne-Marie Mockler Other key clean-up artist(screen animation unit--Dublin, Ireland) 120795 26000027
Linda Kellagher Other key clean-up artist(screen animation unit--Dublin, Ireland) 120795 26000024
Carol O'Mara Other key clean-up artist(screen animation unit--Dublin, Ireland) 120795 26000025
Julie Ryan Other key clean-up artist(screen animation unit--Dublin, Ireland) 120795 26000026
Audrey Auld Other coordinator(Scowling Wolf unit--St Leonard, Australia) 120795 26000013
Judy Howieson Other head of assisting 120795 26000012
Peter Morgan Production Assistant (screen animation unit--Dublin, Ireland) 275 25000045
Helene Blitz Post-Production post-production associate producer 120945 25000046
Mark Watters Other score 120795 26000001
Michael Dillingham Production Assistant n/a 275 25000044
Marisa Nuccio Production Assistant n/a 275 25000043
Peter McGlynn Production Assistant (screen animation unit--Dublin, Ireland) 275 25000040
Marcus Irwin Production Assistant n/a 275 25000041
Aaron Daniel Production Assistant n/a 275 25000042
Kelly Ward Other voice director 120795 26000002
James C.Y. Wang Other studio chairman(Wang Film Production--Taipei, Taiwan) 120795 26000003
Ron Kilbride Other line test operator(Phoenix animation unit--Toronto) 120795 26000009
Thomas Fenger Other head of assistants(A-Film unit--Copenhagen, Denmark) 120795 26000010
Martyn Jones Other head of clean-up(Dino animation unit--London, England) 120795 26000011
Ralph Thomas Other line test operator(Phoenix animation unit--Toronto) 120795 26000008
Kevin McGibbon Other key clean-up artist(Phoenix animation unit--Toronto) 120795 26000007
Mau Lee Other checker(Wang Film Production--Taipei, Taiwan) 120795 26000004
Chang Li Jen Other checker(Wang Film Production--Taipei, Taiwan) 120795 26000005
Lin Ghia Miau Other checker(Wang Film Production--Taipei, Taiwan) 120795 26000006
Darren Power Other key clean-up artist(screen animation unit--Dublin, Ireland) 120795 26000032
Miriam Reid Other key clean-up(screen animation unit--Dublin, Ireland) 120795 26000033
Philip Grogan Other Xeroxing(screen animation unit--Dublin, Ireland) 120795 26000059
Damien Walsh Other Xeroxing(screen animation unit--Dublin, Ireland) 120795 26000060
Karl Bredendieck Other systems engineer(screen animation unit--Dublin, Ireland) 120795 26000061
Trevor Branningan Other data processing(screen animation unit--Dublin, Ireland) 120795 26000058
Paula Murray Other information systems adminstrator(screen animation unit--Dublin, Ireland) 120795 26000057
Julie Bell Other paint lab technician(screen animation unit--Dublin, Ireland) 120795 26000054
Brian Murray Other paint lab technician(screen animation unit--Dublin, Ireland) 120795 26000055
Diarmuid MacAlasdair Other engineering(screen animation unit--Dublin, Ireland) 120795 26000056
Mick O'Toole Other shipping coordinator(screen animation unit--Dublin, Ireland) 120795 26000062
Doug Hild Other molds 120795 26000063
Robin Johnston Other recorder(Todd-AO Studios) 120795 26000070
Brian Lucas Other loader(Todd-AO Studios) 120795 26000071
Art Schiro Other loader(Todd-AO Studios) 120795 26000072
Matt Patterson Other recorder(Todd-AO Studios) 120795 26000069
An Gellert Other engineer(The Power Station) 120795 26000068
Peter Manning Other concert master 120795 26000064
Terence Bow Other technical support 120795 26000065
Niall Acott Other engineer(Angel Recording Studios--London) 120795 26000066
Carmel Gavin Other paint lab technician(screen animation unit--Dublin, Ireland) 120795 26000053
Alan Boon Other paint lab technician(screen animation unit--Dublin, Ireland) 120795 26000052
June Bennett Other character clean-up(screen animation unit--Dublin, Ireland) 120795 26000039
David Jones Other character clean-up(screen animation unit--Dublin, Ireland) 120795 26000040
Alan Shannon Other character clean-up(screen animation unit--Dublin, Ireland) 120795 26000041
Paul Clare Other character clean-up(screen animation unit--Dublin, Ireland) 120795 26000038
Brian Thornton Other character clean-up(screen animation unit--Dublin, Ireland) 120795 26000037
Eimear Clonan Other scene planner(screen animation unit--Dublin, Ireland) 120795 26000034
Noelle Quinn Other scene planning coordinator(screen animation unit--Dublin, Ireland) 120795 26000035
Jason Deegan Other character clean-up(screen animation unit--Dublin, Ireland) 120795 26000036
George O'Shea Other character clean-up(screen animation unit--Dublin, Ireland) 120795 26000042
Aidan Heffernan Other character clean-up(screen animation unit--Dublin, Ireland) 120795 26000043
Donnacha Treacy Other character clean-up(screen animation unit--Dublin, Ireland) 120795 26000049
John J Walsh Other character clean-up(screen animation unit--Dublin, Ireland) 120795 26000050
John Cooley Other character clean-up(screen animation unit--Dublin, Ireland) 120795 26000051
Thomas Payne Other character clean-up(screen animation unit--Dublin, Ireland) 120795 26000048
Audrey Walsh Other character clean-up(screen animation unit--Dublin, Ireland) 120795 26000047
Monique Buchans Other character clean-up(screen animation unit--Dublin, Ireland) 120795 26000044
Kristina Pindal Other character clean-up(screen animation unit--Dublin, Ireland) 120795 26000045
Michael Boylan Other character clean-up(screen animation unit--Dublin, Ireland) 120795 26000046
Bernadette Dowling Production Assistant (screen animation unit--Dublin, Ireland) 275 25000039
Caroline Patterson Production Assistant (screen animation unit--Dublin, Ireland) 275 25000038
Bernie Keogh Animator animation coordinator(screen animation unit--Dublin, Ireland) 483 23000332
Romaine Byrne Animator animation coordinator(screen animation unit--Dublin, Ireland) 483 23000333
David Satchwell Animator computer animator(screen animation unit--Dublin, Ireland) 483 23000334
Padddy Malone Animator trainee animator(screen animation unit--Dublin, Ireland) 483 23000331
Niall O'Loughlin Animator trainee animator(screen animation unit--Dublin, Ireland) 483 23000330
Roisin Hunt Animator trainee animator(screen animation unit--Dublin, Ireland) 483 23000327
Des Forde Animator trainee animator(screen animation unit--Dublin, Ireland) 483 23000328
Niall Mooney Animator trainee animator(screen animation unit--Dublin, Ireland) 483 23000329
Pauline Walsh Byrne Animator computer assistant animator(screen animation unit--Dublin, Ireland) 483 23000335
Martina McCarron Animator animation checker(screen animation unit--Dublin, Ireland) 483 23000336
Dino Athanassiou Props character/prop design 120817 24000003
Jorgen Lerdam Props character/prop design 120817 24000004
Deane Taylor Props character/prop design 120817 24000005
Cathy Jones Props character/prop design 120817 24000002
David Feiss Props character/prop design 120817 24000001
Moira Murphy Animator animation checker(screen animation unit--Dublin, Ireland) 483 23000337
Fiona Mackle Animator animation checker(screen animation unit--Dublin, Ireland) 483 23000338
Kent Melton 3-D Artist 3-D sculptor 120965 23000339
Leon Gruizinga Animator trainee animator(screen animation unit--Dublin, Ireland) 483 23000326
Paul Lee Animator trainee animator(screen animation unit--Dublin, Ireland) 483 23000325
Juan Torres Animator character animator(screen animation unit--Dublin, Ireland) 483 23000310
Colm Duggan Animator character animator(screen animation unit--Dublin, Ireland) 483 23000311
Piet DeRycker Animator character animator(screen animation unit--Dublin, Ireland) 483 23000312
Borja Montoro Animator character animator(screen animation unit--Dublin, Ireland) 483 23000309
Carmen Gonzales Animator character animator(screen animation unit--Dublin, Ireland) 483 23000308
John Power Animator character animator(screen animation unit--Dublin, Ireland) 483 23000305
Hseh Ming Chung Animator (Wang Film Production--Taipei, Taiwan) 483 23000142
Rogelio DeGodoy Animator character animator(screen animation unit--Dublin, Ireland) 483 23000307
Jan Van Buyten Animator character animator(screen animation unit--Dublin, Ireland) 483 23000313
Neill Boyle Animator character animator(screen animation unit--Dublin, Ireland) 483 23000315
Jose Alonso Animator character animator(screen animation unit--Dublin, Ireland) 483 23000321
Jeff Astofolo Animator character animator(screen animation unit--Dublin, Ireland) 483 23000322
Denis Deegan Animator character animator(screen animation unit--Dublin, Ireland) 483 23000323
Miguel Alaminos Animator character animator(screen animation unit--Dublin, Ireland) 483 23000320
Nivaldo Delmaschio Animator character animator(screen animation unit--Dublin, Ireland) 483 23000319
Ventura Rodriguez Animator character animator(screen animation unit--Dublin, Ireland) 483 23000316
Paco Alaminos Animator character animator(screen animation unit--Dublin, Ireland) 483 23000317
Marcos Aurelio Correa Animator character animator(screen animation unit--Dublin, Ireland) 483 23000318
Jon Hammond Props character/prop design 120817 24000006
Rob Stevenhagen Props character/prop design 120817 24000007
Jacques Bruyns Production Assistant (Phoenix animation unit--Toronto) 275 25000025
Ditte Brink Pangel Production Assistant (A-Film unit--Copenhagen, Denmark) 275 25000026
Susanne Gloerfelt-Tarp Production Assistant (A-Film unit--Copenhagen, Denmark) 275 25000027
Paul Rudyk Production Assistant (Phoenix animation unit--Toronto) 275 25000024
Jason Boyer Production Assistant (Phoenix animation unit--Toronto) 275 25000023
Amy Probst Assistant (to Paul Sabella & Larry Leker) 120820 25000020
Deena Doherty Assistant executive assistant 120820 25000021
Kim Stubbs-Law Production Assistant (Phoenix animation unit--Toronto) 275 25000022
Nina Phipps Production Assistant (screen animation unit--Dublin, Ireland) 275 25000028
Sandra Breslin Production Assistant (screen animation unit--Dublin, Ireland) 275 25000029
David Emerson Production Assistant (screen animation unit--Dublin, Ireland) 275 25000035
Wayne Farrar Production Assistant (screen animation unit--Dublin, Ireland) 275 25000036
Venessa Simons Production Assistant (screen animation unit--Dublin, Ireland) 275 25000037
Janet Morgan Production Assistant (screen animation unit--Dublin, Ireland) 275 25000034
Siobhan O'Brien Production Assistant (screen animation unit--Dublin, Ireland) 275 25000033
Lucy McMahon Production Assistant (screen animation unit--Dublin, Ireland) 275 25000030
Melanie Bredendieck Production Assistant (screen animation unit--Dublin, Ireland) 275 25000031
Fionnuala Carpendale Production Assistant (screen animation unit--Dublin, Ireland) 275 25000032
Karen Dove Assistant (to Pearse Love (screen animation unit--Dublin, Ireland)) 120820 25000019
Madeleine Downes Assistant color style assistant(screen animation unit--Dublin, Ireland) 120820 25000018
Nathalie Gavet Assistant assistant & clean-up(Red Rover unit--London, England) 120820 25000005
John Lin Assistant assistant & clean-up(Red Rover unit--London, England) 120820 25000006
David Parle Assistant assistant & clean-up(Red Rover unit--London, England) 120820 25000007
Camye Meissen Assistant assistant & clean-up(Red Rover unit--London, England) 120820 25000004
Judy Howieson Assistant assistant & clean-up(Red Rover unit--London, England) 120820 25000003
Neil McNeil Props character/prop design 120817 24000008
Susan Chen Assistant assistant manager(Wang Film Production--Taipei, Taiwan) 120820 25000001
Deborah Ahee Assistant assistant clean-up supervisor(Phoenix animation unit--Toronto) 120820 25000002
Rodin Milne Assistant assistant & clean-up(Red Rover unit--London, England) 120820 25000008
Karen Narramore Assistant assistant & clean-up(Red Rover unit--London, England) 120820 25000009
Dallas Synnott Assistant color style assistant(screen animation unit--Dublin, Ireland) 120820 25000015
Karen Hennessy Assistant color style assistant(screen animation unit--Dublin, Ireland) 120820 25000016
Catherine Dillion Assistant color style assistant(screen animation unit--Dublin, Ireland) 120820 25000017
Christine Byrne Assistant color style assistant(screen animation unit--Dublin, Ireland) 120820 25000014
Sharon Blake Assistant color style assistant(screen animation unit--Dublin, Ireland) 120820 25000013
Allan Dickson Assistant assistant & clean-up(Red Rover unit--London, England) 120820 25000010
Tom Fravestock Assistant assistant & clean-up(Red Rover unit--London, England) 120820 25000011
J C Pearson Assistant assistant & clean-up(Red Rover unit--London, England) 120820 25000012
Barry Anderson Animator screen animator(Thai Wang Film Production unit--Bangkok, Thailand) 483 23000304
Chen Yon Yueh Animator (Wang Film Production--Taipei, Taiwan) 483 23000140
Mark Watters Original Music n/a 120838 8000012
Ira Hearshen Original Music n/a 120838 8000013
Charles Fernandez Original Music n/a 120838 8000014
Larry Kenton Original Music n/a 120838 8000015
Rick Wentworth Original Music n/a 120838 8000011
John Given Original Music n/a 120838 8000010
Tonia Davall Music Contractor orchestral & vocal contractor 121013 8000007
Dominick Certo Music Editor n/a 214 8000008
Chris Klatman Original Music n/a 120838 8000009
Bruce Fowler Original Music n/a 120838 8000016
Barry Mann Song original songs 120859 8000017
David Feiss Storyboard Artist n/a 199 9000005
Larry Scholl Storyboard Artist n/a 199 9000006
Dino Athanassiou Storyboard Artist n/a 199 9000007
Cathy Jones Storyboard Artist n/a 199 9000004
Todd Waterman Storyboard Artist n/a 199 9000003
Cynthia Weil Song original songs 120859 8000018
Deane Taylor Art Director n/a 183 9000001
Sheryl Madonna Art Director art director opening title sequence 183 9000002
Mark Watters Music Conductor conductor 120818 8000006
O'Henry Recording Studios Music vocals recording facilities 120781 8000005
Liau Guow Tien Editorial Assistant (Wang Film Production--Taipei, Taiwan) 120855 7000008
Lin Dai Yyu Editorial Assistant (Wang Film Production--Taipei, Taiwan) 120855 7000009
Ghian Sau Sy Editorial Assistant (Wang Film Production--Taipei, Taiwan) 120855 7000010
Gary Burritt Negative Cutting negative cutter 120852 7000007
Bonnie Dombrowski Dialogue Editor n/a 204 7000006
Tony Garber Editor n/a 172 7000003
Matcha Editor (Thai Wang Film Production Company unit--Bangkok, Thailand) 172 7000004
Surachet Editor (Thai Wang Film Production Company unit--Bangkok, Thailand) 172 7000005
Christopher Kroll Assistant Editor n/a 203 7000011
Karen Doulac Assistant Editor n/a 203 7000012
Joseph R Thygesen Music assistant music editor 120781 8000002
The Record Plant Music vocals recording facilities 120781 8000003
The Power Station Music vocals recording facilities(New York) 120781 8000004
Tony Stanton Music music copyist(London) 120781 8000001
Gerry Gogan Assistant Editor (screen animation unit--Dublin, Ireland) 203 7000016
Susan Odjakjian Assistant Editor n/a 203 7000013
Paula Fitzpatrick Assistant Editor (screen animation unit--Dublin, Ireland) 203 7000014
Sam Pouch Assistant Editor (screen animation unit--Dublin, Ireland) 203 7000015
Jesper Møller Storyboard Artist n/a 199 9000008
John Dorman Storyboard Artist n/a 199 9000009
Fionnuala Ballance Supervisor clean-up supervisor(screen animation unit--Dublin, Ireland) 120845 11000015
Jane McLoughlin Supervisor clean-up adminstrative supervisor(screen animation unit--Dublin, Ireland) 120845 11000016
Anne C Murray Supervisor rough in-between admistrative supervisor(screen animation unit--Dublin, Ireland) 120845 11000017
Eileen Ridgway Supervisor clean-up supervisor(screen animation unit--Dublin, Ireland) 120845 11000014
Niamh McClean Supervisor background administrative supervisor(screen animation unit--Dublin, Ireland) 120845 11000013
Michael Demur Supervisor clean-up in-between supervisor(Phoenix animation unit--Toronto) 120845 11000010
Wen Huang Liu Supervisor background supervisor(Thai Wang Film Production Company unit--Bangkok, Thailand) 120845 11000011
Edward Gribbin Supervisor layout supervisor(screen animation unit--Dublin, Ireland) 120845 11000012
Janet O'Carroll Supervisor paint lab supervisor(screen animation unit--Dublin, Ireland) 120845 11000018
Michael Murray Supervisor Xerox supervisor(screen animation unit--Dublin, Ireland) 120845 11000019
Roy Yokelson ADR ADR engineer 120912 14000002
Bob Deschaine ADR Mixer n/a 227 14000003
Harry Andronis ADR/Dialogue Editor dialogue engineer 120939 14000004
Dana Johnson-Porter ADR ADR recorder 120912 14000001
Mark Lewer Consultant DTS consultant 120784 12000002
Caroline Gaynor-Walsh Supervisor black & white lab supervisor(screen animation unit--Dublin, Ireland) 120845 11000020
Mary Gavin Supervisor shipping supervisor(screen animation unit--Dublin, Ireland) 120845 11000021
Jack Tygett Consultant consultant choreographer 120784 12000001
Denise Bradshaw Supervisor clean-up supervisor(Phoenix animation unit--Toronto) 120845 11000009
Sue O'Loughlin Supervisor final checking supervisor 120845 11000008
Paul D Kelly Assistant Art Director n/a 315 9000015
Peter Sheehan Assistant Art Director (Scowling Wolf unit--St Leonard, Australia) 315 9000016
Richard Zaloudek Assistant Art Director (Scowling Wolf unit--St Leonard, Australia) 315 9000017
Sylvia Hoefnagels Storyboard Artist n/a 199 9000014
John Byrne Storyboard Artist n/a 199 9000013
Thom Enriquez Storyboard Artist n/a 199 9000010
Andy Knight Storyboard Artist n/a 199 9000011
Jorgen Lerdam Storyboard Artist n/a 199 9000012
Anne Byrne Art Department paint lab assistant(screen animation unit--Dublin, Ireland) 120843 9000018
Jason Yoourell Art Department paint lab assistant(screen animation unit--Dublin, Ireland) 120843 9000019
Cathy Jones Supervisor clean-up supervisor 120845 11000005
Kieran Cummings Supervisor scene planning supervisor 120845 11000006
Carl Keenan Supervisor scene planning supervisor 120845 11000007
Alex Liu Executive studio president(Thai Wang Film Production Company unit--Bangkok, Thailand) 120806 11000004
Steve Chen Executive studio vice president(Wang Film Production--Taipei, Taiwan) 120806 11000003
Maria Estrada Casting Director n/a 157 10000001
Injay Tai Executive studio president(Wang Film Production--Taipei, Taiwan) 120806 11000001
David Lo Executive studio senior vice president(Wang Film Production--Taipei, Taiwan) 120806 11000002
Thomas V Moss Editor n/a 172 7000002
Michael Bradley Editor n/a 172 7000001
Anna Curry Producer studio producer(Dino animation unit--London, England) 3 3000006
Nikki Kefford Producer studio producer(Red Rover unit--London, England) 3 3000007
Deane Taylor Producer studio producer(Scowling Wolf unit--St Leonard, Australia) 3 3000008
Michael B Hefferton Producer studio producer(Phoenix animation unit--Toronto) 3 3000005
Mark Young Producer n/a 3 3000004
Paul Sabella Producer n/a 3 3000001
Jonathan Dern Producer n/a 3 3000002
Kelly Ward Producer n/a 3 3000003
Arne Olsen Screenplay n/a 120778 4000001
Kelly Ward Screenplay n/a 120778 4000002
Hughie Shevlin Production Supervisor (screen animation unit--Dublin, Ireland) 307 5000003
Daniel J Wiley Production Manager n/a 305 5000004
Fang Ding Production Manager (Wang Film Production--Taipei, Taiwan) 305 5000005
Michele McKenna-Mahon Production Supervisor (screen animation--Dublin, Ireland) 307 5000002
Pascal Chevé Production Supervisor (Bibo Films unit--Malakoff, France) 307 5000001
Mark Young Screenplay n/a 120778 4000003
Kelly Ward From Story n/a 120870 4000004
Mark Young From Story n/a 120870 4000005
Dino Athanassiou Segment Director sequence director(Dino animation unit--London, England) 120884 2000004
Paul Schibli Segment Director sequence director 120884 2000003
Adam Wylie Voice of David 475 1000007
Hamilton Camp Voice of Chihuahua 475 1000008
Steve Mackall Voice of Short Customs Dog 475 1000009
Bebe Neuwirth Voice of Anabelle 475 1000006
George Hearn Voice of Red 475 1000005
Sheena Easton Voice of Sasha 475 1000002
Ernest Borgnine Voice of Carface 475 1000003
Dom DeLuise Voice Ichy Itchiford 475 1000004
Tony Jay Voice of Reginald 475 1000012
James Cummings Voice of Jingles 475 1000013
Maurice LaMarche Voice of Lost & Found Officer 475 1000021
Paul Sabella Director n/a 2 2000001
Larry Leker Director n/a 2 2000002
Annette Helde Voice of Claire 475 1000020
Bobby DiCicco Voice of Thom 475 1000019
Wallace Shawn Voice of Labradour MC 475 1000014
Pat Corley Voice of Officer McDowell 475 1000017
Marabina Jaimes Voice of Officer Reyes 475 1000018
John Liou Production Manager (Wang Film Production--Taipei, Taiwan) 305 5000006
Doug Allen Production Manager (Phoenix animation unit--Toronto) 305 5000007
Summer Lin Camera camera & editing supervisor(Thai Wang Film Production Company unit--Bangkok, Thailand) 120798 6000011
Maria Nugerk Camera pencil test camera(screen animation unit--Dublin, Ireland) 120798 6000012
Damien Walsh Film Lab black & white lab technician(screen animation unit--Dublin, Ireland) 120850 6000013
Brian Kelly Camera Operator pencil test camera operator(screen animation unit--Dublin, Ireland) 239 6000010
Paul Gallagher Camera Operator pencil test camera operator(screen animation unit--Dublin, Ireland) 239 6000009
Steven Sanderson Camera Operator (Phoenix animation unit--Toronto) 239 6000006
Joseph Chan Camera Operator (Phoenix animation unit--Toronto) 239 6000007
Patrick Duffy Camera Operator pencil test camera operator(screen animation unit--Dublin, Ireland) 239 6000008
Jim Passon Color Timer n/a 120921 6000014
Violet McKenna Color color style supervisor 121024 6000015
Jackie Kelly Camera Trainee color style trainee(screen animation unit--Dublin, Ireland) 120998 6000021
Nessa Murphy Camera Trainee color style trainee(screen animation unit--Dublin, Ireland) 120998 6000022
Celine O'Sullivan Camera Trainee color style trainee(screen animation unit--Dublin, Ireland) 120998 6000023
Ann McCormick Color color stylist(screen animation unit--Dublin, Ireland) 121024 6000020
Linda Keegan Color color stylist(screen animation unit--Dublin, Ireland) 121024 6000019
Fiona Hogan Color color stylist(screen animation unit--Dublin, Ireland) 121024 6000016
Alison Barrass Color color stylist(screen animation unit--Dublin, Ireland) 121024 6000017
Yvonne Carthy Color color stylist(screen animation unit--Dublin, Ireland) 121024 6000018
Yin Mang Lin Camera Operator (Wang Film Production--Taipei, Taiwan) 239 6000005
Gino Chang Camera Operator (Wang Film Production--Taipei, Taiwan) 239 6000004
Marc DeGagne Production Coordinator (Phoenix animation unit--Toronto) 162 5000013
Gayle Martin Production Coordinator (Dino animation unit--London, England) 162 5000014
Amy Grossman Production Coordinator (Red Rover unit--London, England) 162 5000015
Susan Kapagian Production Manager trailer production manager/re-take supervisor 305 5000012
Robert Winthrop Production Manager co-production manager 305 5000011
Jesse Fawcett Production Manager (Phoenix animation unit--Toronto) 305 5000008
Helle Hansen Production Manager (A-Film unit--Copenhagen, Denmark) 305 5000009
Aroon Donpaisod Production Manager (Thai Wang Film Production Company unit--Bangkok, Thailand) 305 5000010
Louise O'Neil Production Coordinator (Catflap animation unit--Crows Nest, Australia) 162 5000016
Chairat Ratnawraha Production Coordinator (Thai Wang Film Production Company unit--Bangkok, Thailand) 162 5000017
Peter Lou Camera Operator (Wang Film Production--Taipei, Taiwan) 239 6000001
Tsau Young Liang Camera Operator (Wang Film Production--Taipei, Taiwan) 239 6000002
Kent Lin Camera Operator (Wang Film Production--Taipei, Taiwan) 239 6000003
Matt King Assistant Unit Manager assistant production manager(Thai Wang Film Production Company unit--Bangkok, Thailand) 313 5000022
Sinead Price Continuity continuity assistant(screen animation unit--Dublin, Ireland) 890 5000021
Lynda O'Carroll Production Coordinator (screen animation unit--Dublin, Ireland) 162 5000018
Mike Palermo Production Coordinator n/a 162 5000019
Mary Walsh Continuity production continuity supervisor(screen animation unit--Dublin, Ireland) 890 5000020
Tom Maydek ADR/Dialogue Editor dialogue engineer 120939 14000005
Kraig Knutson ADR/Dialogue Editor dialogue engineer 120939 14000006
Bruce Simpson Inbetweener clean-up in-betweener(Phoenix animation unit--Toronto) 120924 23000087
Kim Stubbs-Law Inbetweener clean-up in-betweener 120924 23000088
Allen Swerling Inbetweener clean-up in-betweener(Phoenix animation unit--Toronto) 120924 23000089
Nicolas Ruedy Inbetweener clean-up in-betweener(Franck & Franck unit--Paris, France) 120924 23000090
Donna Rutz Inbetweener clean-up in-betweener(Phoenix animation unit--Toronto) 120924 23000086
Oleh Prus Inbetweener clean-up in-betweener(Phoenix animation unit--Toronto) 120924 23000085
Kevin McDonald Inbetweener clean-up in-betweener(Phoenix animation unit--Toronto) 120924 23000082
Simon Northwood Inbetweener clean-up in-betweener(Phoenix animation unit--Toronto) 120924 23000083
Gus Papoutsis Inbetweener clean-up in-betweener(Phoenix animation unit--Toronto) 120924 23000084
Jean Deleani Inbetweener clean-up in-betweener(Franck & Franck unit--Paris, France) 120924 23000091
Anne-Marie Irlande Inbetweener clean-up in-betweener(Franck & Franck unit--Paris, France) 120924 23000092
Michael Carroll Inbetweener rough in-betweener & assistant(screen animation unit--Dublin, Ireland) 120924 23000098
Joseph Haugh Inbetweener rough in-betweener & assistant(screen animation unit--Dublin, Ireland) 120924 23000099
Terrance O'Toole Inbetweener rough in-betweener & assistant(screen animation unit--Dublin, Ireland) 120924 23000100
Ray Woods Inbetweener rough in-betweener & assistant(screen animation unit--Dublin, Ireland) 120924 23000097
Ryan McElhinney Inbetweener rough in-betweener & assistant(screen animation unit--Dublin, Ireland) 120924 23000096
Mark C Byrne Inbetweener rough in-betweener & assistant(screen animation unit--Dublin, Ireland) 120924 23000093
Paul Joyce Inbetweener rough in-betweener & assistant(screen animation unit--Dublin, Ireland) 120924 23000094
Mejella Milne Inbetweener rough in-betweener & assistant(screen animation unit--Dublin, Ireland) 120924 23000095
Lynn MacQuarrie Inbetweener clean-up in-betweener(Phoenix animation unit--Toronto) 120924 23000081
Brad Lucas Inbetweener clean-up in-betweener(Phoenix animation unit--Toronto) 120924 23000080
Jonathan Ridge Layout Artist (screen animation unit--Dublin, Ireland) 120869 23000067
Martin Hanley Layout Artist (screen animation unit--Dublin, Ireland) 120869 23000068
Richard Simmons Layout Artist (screen animation unit--Dublin, Ireland) 120869 23000069
Jonathan Byrne Layout Artist (screen animation unit--Dublin, Ireland) 120869 23000066
Amy Louise Berenz Layout Artist (screen animation unit--Dublin, Ireland) 120869 23000065
Des Duggan Layout Artist (screen animation unit--Dublin, Ireland) 120869 23000062
Chris Scully Layout Artist (screen animation unit--Dublin, Ireland) 120869 23000063
Sonya Wade Layout Artist (screen animation unit--Dublin, Ireland) 120869 23000064
Peter Greene Layout Artist layout & background coordinator(screen animation unit--Dublin, Ireland) 120869 23000070
Enzo Avolio Inbetweener clean-up in-betweener(Phoenix animation unit--Toronto) 120924 23000071
Gloria Hsu Inbetweener clean-up in-betweener(Phoenix animation unit--Toronto) 120924 23000077
Karen Kewell Inbetweener clean-up in-betweener(Phoenix animation unit--Toronto) 120924 23000078
Matt Kiwaliszyn Inbetweener clean-up in-betweener(Phoenix animation unit--Toronto) 120924 23000079
Sheryl Doland Inbetweener clean-up in-betweener(Phoenix animation unit--Toronto) 120924 23000076
Joel De La Cruz Inbetweener clean-up in-betweener(Phoenix animation unit--Toronto) 120924 23000075
Jee Chan Baylis Inbetweener clean-up in-betweener(Phoenix animation unit--Toronto) 120924 23000072
Joselito Bien Inbetweener clean-up in-betweener(Phoenix animation unit--Toronto) 120924 23000073
Ron Chevarie Inbetweener clean-up in-betweener(Phoenix animation unit--Toronto) 120924 23000074
Ann Powers Inbetweener rough in-betweener & assistant(screen animation unit--Dublin, Ireland) 120924 23000101
Gerard Brady Inbetweener rough in-betweener & assistant(screen animation unit--Dublin, Ireland) 120924 23000102
Erric Fokkens Background Painter (screen animation unit--Dublin, Ireland) 121029 23000128
Thierry Million Background Painter (screen animation unit--Dublin, Ireland) 121029 23000129
Neil McNeil Animator trainee animator(screen animation unit--Dublin, Ireland) 483 23000130
Charlotte Houwing Background Painter (screen animation unit--Dublin, Ireland) 121029 23000127
Norman Teecing Background Painter (screen animation unit--Dublin, Ireland) 121029 23000126
Miguel Gil Background Painter key background painter(screen animation unit--Dublin, Ireland) 121029 23000123
Kevin McNamara Background Painter key background painter(screen animation unit--Dublin, Ireland) 121029 23000124
David Nolan Background Painter (screen animation unit--Dublin, Ireland) 121029 23000125
Houng Cheng Hong Animator (Wang Film Production--Taipei, Taiwan) 483 23000131
Lai Jun Ing Animator (Wang Film Production--Taipei, Taiwan) 483 23000132
Tsuan Hong Ming Animator (Wang Film Production--Taipei, Taiwan) 483 23000138
Yeh Jun Yen Animator (Wang Film Production--Taipei, Taiwan) 483 23000139
Charlie Sheen Voice of Charlie 475 1000001
Gou Soo Jen Animator (Wang Film Production--Taipei, Taiwan) 483 23000137
Wu Chi Wei Animator (Wang Film Production--Taipei, Taiwan) 483 23000136
Ho Wun Giun Animator (Wang Film Production--Taipei, Taiwan) 483 23000133
Chen Shar Shiang Animator (Wang Film Production--Taipei, Taiwan) 483 23000134
Chen Tan Son Animator (Wang Film Production--Taipei, Taiwan) 483 23000135
Steve Robinson Background Painter key background painter(screen animation unit--Dublin, Ireland) 121029 23000122
Owen Rohu Background Painter key background painter(screen animation unit--Dublin, Ireland) 121029 23000121
Brian Dodd Inbetweener rough in-betweener & assistant(screen animation unit--Dublin, Ireland) 120924 23000108
Lorraine O'Connell Inbetweener rough in-betweener & assistant(screen animation unit--Dublin, Ireland) 120924 23000109
Hilary Gough Inbetweener rough in-betweener & assistant(screen animation unit--Dublin, Ireland) 120924 23000110
June Wright Inbetweener rough in-betweener & assistant(screen animation unit--Dublin, Ireland) 120924 23000107
Gavin Murphy Inbetweener rough in-betweener & assistant(screen animation unit--Dublin, Ireland) 120924 23000106
Bernadette Moley Inbetweener rough in-betweener & assistant(screen animation unit--Dublin, Ireland) 120924 23000103
Gerard Morgan Inbetweener rough in-betweener & assistant(screen animation unit--Dublin, Ireland) 120924 23000104
Sara Dick Inbetweener rough in-betweener & assistant(screen animation unit--Dublin, Ireland) 120924 23000105
Peadar O'Reilly Inbetweener rough in-betweener & assistant(screen animation unit--Dublin, Ireland) 120924 23000111
Jesper Møller Character Animation leading character animation(A-Film unit--Copenhagen, Denmark) 622 23000112
Lee Hong Sian Background Painter (Wang Film Production--Taipei, Taiwan) 121029 23000118
Jo Yun Ji Background Painter (Wang Film Production--Taipei, Taiwan) 121029 23000119
Yang Jen Sien Background Painter (Wang Film Production--Taipei, Taiwan) 121029 23000120
Hong Sio Huei Background Painter (Wang Film Production--Taipei, Taiwan) 121029 23000117
Lin Don Youn Background Painter (Wang Film Production--Taipei, Taiwan) 121029 23000116
Michael Helmuth Hansen Character Animation leading character animation(A-Film unit--Copenhagen, Denmark) 622 23000113
Seun Kai Chen Background Painter (Wang Film Production--Taipei, Taiwan) 121029 23000114
Jo Jun Sion Background Painter (Wang Film Production--Taipei, Taiwan) 121029 23000115
Mark T Byrne Layout Artist (screen animation unit--Dublin, Ireland) 120869 23000061
Aaron Ryan Layout Artist (screen animation unit--Dublin, Ireland) 120869 23000060
Mike McKay Special Effects special effects animator(Phoenix animation unit--Toronto) 168 23000007
Peter Brown Special Effects special effects animator(Phoenix animation unit--Toronto) 168 23000008
Trevor Davies Special Effects special effects animator(Phoenix animation unit--Toronto) 168 23000009
Kevin McGibbon Special Effects special effects animator 168 23000006
Pearse Love Effects Supervisor animation checking supervisor(screen animation unit--Dublin, Ireland) 120866 23000005
Raymond Pang Special Effects Supervisor (Phoenix animation unit--Toronto) 545 23000002
Jon Brooks Effects Supervisor head of special effects(Dino animation unit--London, England) 120866 23000003
Jackie O'Mahony Effects Supervisor special effects adminstrative supervisor(screen animation unit--Dublin, Ireland) 120866 23000004
Pete Denomme Special Effects special effects animator(Phoenix animation unit--Toronto) 168 23000010
Ando Tammik Special Effects special effects animator(A-Film unit--Copenhagen, Denmark) 168 23000011
Stephen McDermott Special Effects special effects animator(screen animation unit--Dublin, Ireland) 168 23000017
Bob Cowan Special Effects special effects animator(screen animation unit--Dublin, Ireland) 168 23000018
Orla Madden Special Effects special effects animator(screen animation unit--Dublin, Ireland) 168 23000019
Michael Ho Special Effects special effects animator(screen animation unit--Dublin, Ireland) 168 23000016
Janette Owens Special Effects special effects animator(screen animation unit--Dublin, Ireland) 168 23000015
Tine Karrebaek Special Effects special effects animator(A-Film unit--Copenhagen, Denmark) 168 23000012
James Farrington Special Effects special effects animator(Red Rover unit--London, England) 168 23000013
Conor Thunder Special Effects special effects animator(screen animation unit--Dublin, Ireland) 168 23000014
Yen Sung Far Special Effects Supervisor (Wang Film Production--Taipei, Taiwan) 545 23000001
Anders Mastrup Business Affairs studio manager(A-Film unit--Copenhagen, Denmark) 120792 18000002
John Cucci Foley Artist (One Step Up Inc) 223 14000012
James Ashwill Foley Mixer (One Step Up Inc) 224 14000013
Linda Lew Foley Recordist (One Step Up Inc) 225 14000014
Dan O'Connell Foley Artist (One Step Up Inc) 223 14000011
Anne M Laing Assistant Sound Editor (VisionTrax) 222 14000010
Jeff Sheridan ADR/Dialogue Editor dialogue engineer(Interlock Recording Studios) 120939 14000007
Jeff Robeff ADR/Dialogue Editor dialogue engineer(Interlock Recording Studios) 120939 14000008
Roy Yokelson ADR/Dialogue Editor dialogue engineer 120939 14000009
Paul Massey Rerecording re-recording mixer(Todd-AO Studios) 120995 14000015
Chris David Rerecording re-recording mixer(Todd-AO Studios) 120995 14000016
John Bigler Assistant Accountant n/a 120950 16000003
Megan Hoffman Assistant Accountant n/a 120950 16000004
Toni Stevens Business Affairs studio manager(Phoenix animation unit--Toronto) 120792 18000001
Debbie Nodella Accountant accounting supervisor 120802 16000002
Gerad O'Rourke Production Accountant (screen animation unit--Dublin, Ireland) 282 16000001
Steve Price Sound recording engineer(Angel Recording Studios--London) 120816 14000017
Gary Gerlich Sound Editor (VisionTrax) 229 14000018
Elliott L Koretz Sound Editor (VisionTrax) 229 14000019
Mark Cumberton Special Effects special effects animator(screen animation unit--Dublin, Ireland) 168 23000020
Janet Cable Special Effects Assistant (Dino animation unit--London, England) 514 23000021
Doug Bennett Animation Director directing animator(screen animation unit--Dublin, Ireland) 740 23000047
John Byrne Animation Director computer animation director(screen animation unit--Dublin, Ireland) 740 23000048
David Harrington Titles background opening title sequence 120825 23000049
Silvia Hoefnagels Animation Director directing animator(screen animation unit--Dublin, Ireland) 740 23000046
Manuel Galiana Animation Director directing animator(screen animation unit--Dublin, Ireland) 740 23000045
Jorgen Lerdam Animation Director directing animator(A-Film unit--Copenhagen, Denmark) 740 23000042
Andy Knight Animation Director directing animator(Red Rover unit--London, England) 740 23000043
Bibo Bergeron Animation Director directing animator(Bibo Films unit--Malakoff, France) 740 23000044
Stephanie Gignac Layout Artist (Phoenix animation unit--Toronto) 120869 23000050
Andrew Hickson Layout Artist (Phoenix animation unit--Toronto) 120869 23000051
Panagiotis Rappas Layout Artist layouts 120869 23000057
Brandan Haughton Layout Artist layout(Red Rover unit--London, England) 120869 23000058
Robert McCauley Layout Artist (screen animation unit--Dublin, Ireland) 120869 23000059
Stefan Fjeldmark Layout Artist layout(A-Film unit--Copenhagen, Denmark) 120869 23000056
Ron Wilson Layout Artist (Phoenix animation unit--Toronto) 120869 23000055
Glenn Jeffs Layout Artist (Phoenix animation unit--Toronto) 120869 23000052
Kevin Klis Layout Artist (Phoenix animation unit--Toronto) 120869 23000053
Brad Markewitz Layout Artist (Phoenix animation unit--Toronto) 120869 23000054
Julian Harris Animation Director directing animator(Phoenix animation unit--Toronto) 740 23000041
Yang Chih Tsang Animation Director directing animator(Wang Film Production--Taipei, Taiwan) 740 23000040
Paul Fogarty Special Effects Assistant (screen animation unit--Dublin, Ireland) 514 23000027
Trevor Murphy Special Effects Assistant (screen animation unit--Dublin, Ireland) 514 23000028
Thomas Walsh Special Effects Assistant (screen animation unit--Dublin, Ireland) 514 23000029
Stephen P Smyth Special Effects Assistant (screen animation unit--Dublin, Ireland) 514 23000026
Stephen Deane Special Effects Assistant (screen animation unit--Dublin, Ireland) 514 23000025
Joanne Gooding Special Effects Assistant (Dino animation unit--London, England) 514 23000022
Marc Ellis Special Effects Assistant (Dino animation unit--London, England) 514 23000023
Michaela Budde Special Effects Assistant (Dino animation unit--London, England) 514 23000024
Collette O'Brien Special Effects Assistant (screen animation unit--Dublin, Ireland) 514 23000030
Antonella Russo Effects Assistant animation assistant(Franck & Franck unit--Paris, France) 120922 23000031
Emmanuel Franck Animation Supervisor (Franck & Franck unit--Paris, France) 120918 23000037
Todd Waterman Animation Director n/a 740 23000038
David Feiss Animation Director directing animator 740 23000039
Maurice Glacomini Animation Supervisor (Catflap animation unit--Crows Nest, Australia) 120918 23000036
Brian Gilmore Effects Assistant animation production assistant(screen animation unit--Dublin, Ireland) 120922 23000035
Anne-Marie Irlande Effects Assistant animation assistant(Franck & Franck unit--Paris, France) 120922 23000032
Valerie Schaefer Effects Assistant animation assistant(Franck & Franck unit--Paris, France) 120922 23000033
Gillian Bolger Effects Assistant animation production assistant(screen animation unit--Dublin, Ireland) 120922 23000034
Chang Jen Tsau Animator (Wang Film Production--Taipei, Taiwan) 483 23000141
Synopsis
The story finds our canine hero Charlie in dog Heaven -- literally -- where he should be enjoying his afterlife. Unfortunately, he has decided that, though his reward may be in Heaven, it's a lot more fun scamming for it back on earth. Charlie gets his chance at a return trip to earth when Gabriel's Horn is stolen and falls from Heaven, and he is assigned to retrieve it. Reunited with his old pal Itchy, Charlie is also joined in his quest by a beautiful Irish setter named Sasha and a young runaway boy named David. The reluctant canine angel Charlie proves to be more worthy of his wings than even he imagined as he battles the foul feline Red and the traitorous bulldog Carface to regain the precious horn and save Heaven.