Fletch Lives (1989)

Fletch Lives
Type Feature Film
MPAA Rating PG
Runtime 1hr 35mins.
Genres Comedy, Romance, Sequel, Thriller, Mystery
Keywords police
Status Released
US Release Date
  
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Jack Schlosser Gaffer gaffer 2nd unit 268 15000011
William Ward Gaffer (Eastern unit) 268 15000010
Earl Gilbert Gaffer n/a 268 15000009
Steve Gilbert Electrician n/a 450 15000012
Pat Grosswendt Electrician n/a 450 15000013
Audie Aragon Dolly Grip bestboy grip 264 15000016
Buddy McBride Electrician (Eastern unit) 450 15000015
Henry Charleston Electrician n/a 450 15000014
Thomas E Halligan Grip head construction grip(Eastern unit) 365 15000008
Dennis Garper Grip grip 2nd unit 365 15000007
Gaylin Schultz Key Grip n/a 263 15000002
Pat Marshall Rigging Gaffer n/a 120937 15000001
Carol Brandi Sound Editor sound editor apprentice 229 14000022
Norman Buck Key Grip (Eastern unit) 263 15000003
Bob Miyamoto Grip n/a 365 15000004
Michael Fabiano Jr. Grip (Eastern unit) 365 15000006
Stephen Clark Grip n/a 365 15000005
Steve Gage Dolly Grip n/a 264 15000017
Jim McGrath Dolly Grip (Eastern unit) 264 15000018
Chuck Waters Stunt Coordinator n/a 120804 19000001
Michael Smuin Choreographer choreography 120803 17000001
Susan Agnoff Assistant Accountant accountant assistant(Eastern unit) 120950 16000007
John Robotham Stunts n/a 240 19000002
John S Platt Stunts n/a 240 19000003
Paul Calabria Animal Trainer n/a 120962 20000001
Diamond Farnsworth Stunts n/a 240 19000004
Kathy Petty Assistant Accountant production accountant assistant 120950 16000006
Amy Jennings Accountant accounting clerk(Louisana unit) 120802 16000005
James Malone Best Boy bestboy 120885 15000021
Rhio Haessig Best Boy bestboy 120885 15000020
John Agalsoff Jr. Cable Operator n/a 120964 15000019
Tom Udell Production Accountant n/a 282 16000001
Matilde Balera Accountant location accountant(Eastern unit) 120802 16000002
Teresita Pajarillga Accountant accounting clerk(Eastern unit) 120802 16000004
Jo Grossman Accountant accounting clerk 120802 16000003
Dawn A Oltamn Sound Editor sound editor apprentice 229 14000021
Ethan Van Der Ryn Sound Editor sound editor assistant 229 14000020
Michael Mills Makeup n/a 353 13000012
Tom Miller Makeup n/a 353 13000011
Ken Chase Makeup special makeup 353 13000010
Bernadette Mazur Makeup (Eastern unit) 353 13000013
Bonney Langfitt Wardrobe Assistant (Louisiana unit) 120809 13000014
Tom Bellfort ADR Editor n/a 220 14000001
Dana Embree Wardrobe Assistant (Louisiana unit) 120809 13000015
Romaine Greene Hair hairstyles(Eastern unit) 120794 13000009
Kaye Pownall Hair hairstyles 120794 13000008
Steve Ellsworth Costumes costumer 120828 13000003
William Loger Costume Supervisor (Eastern unit) 120895 13000002
Anna Hill Johnstone Costume Designer n/a 169 13000001
Karen Bellamy Costumes costumer 120828 13000004
Thomas F Costich Costumes costumer 120828 13000005
Joseph Dehn Costumes costumer(Eastern unit) 120828 13000007
Ruth Doering Costumes costumer(Eastern unit) 120828 13000006
Tanya Sharp David ADR Mixer n/a 227 14000002
Greg Agalsoff Boom Operator n/a 215 14000003
Marshall Winn Sound Editor n/a 229 14000015
Robert Shoup Sound Editor n/a 229 14000014
Gloria S Borders Sound Editor n/a 229 14000013
Sandina Bailo-Lape Sound Editor n/a 229 14000016
Melissa Dietz Bloom Sound Editor n/a 229 14000017
Clare Freeman Sound Editor sound editor assistant 229 14000019
Paige Sartorius Sound Editor n/a 229 14000018
Ronald A Jacobs Sound Editor sound editor supervisor 229 14000012
Daniel Leahy Sound sound rerecording mixer 120816 14000011
Jim Alexander Sound sound recording mixer 120816 14000006
Dennie Thorpe Foley n/a 120961 14000005
Linda Murphy Boom Operator (Eastern unit) 215 14000004
Les Lazarowitz Sound sound recording mixer(Eastern unit) 120816 14000007
Michael Bedard Sound sound recording(Eastern unit) 120816 14000008
Joel Fein Sound sound rerecording mixer 120816 14000010
Rick Alexander Sound sound rerecording mixer supervisor 120816 14000009
Gilbert Gertsen Carpenter head carpenter(Eastern unit) 529 21000001
Rainer Gruetzmacher Construction Foreman n/a 277 21000002
Blair Boswel Production Assistant (Louisiana unit) 275 25000021
James C Motty Production Assistant (Louisiana unit) 275 25000020
Jonathan DeCamp Production Assistant (Eastern unit) 275 25000019
Ruth Turman Production Assistant (Louisiana unit) 275 25000022
Wahneta Trotter Production Assistant (art department) (Louisiana unit) 275 25000023
Michael Johnson Production Assistant (art department) (Louisiana unit) 275 25000026
Kathy Hirsch Production Assistant (art department) (Louisiana unit) 275 25000025
Joanne Schmidt Production Assistant (art department) (Louisiana unit) 275 25000024
Susan Picket Production Assistant (Eastern unit) 275 25000018
Joshua Malina Production Assistant (Eastern unit) 275 25000017
Adena Lazan Production Assistant n/a 275 25000012
Peter Craig Production Assistant n/a 275 25000011
Fernando Cubillas Production Assistant n/a 275 25000010
Robert M McClung Production Assistant (Eastern unit) 275 25000013
Joshua Abeles Production Assistant (Eastern unit) 275 25000014
Daniel Marano Production Assistant (Eastern unit) 275 25000016
Gregory G Hale Production Assistant (Eastern unit) 275 25000015
Patrick McGuire Production Assistant (art department) (Louisiana unit) 275 25000027
Dick Austin Transportation Captain n/a 272 25000028
Richard Mazzotti Other greensman 120795 26000005
Peter Garzero Other scenic shop coordinator(Eastern unit) 120795 26000004
Sarah Whistler Other production secretary(Louisiana unit) 120795 26000003
Richard E Greene Other greensman 120795 26000006
Louis Marquis Other plasterer 120795 26000007
James Giblin Other Teamster captain(Eastern unit) 120795 26000009
Virginia Siman Other first-aid 120795 26000008
Cindy Berenson Other production secretary(Eastern unit) 120795 26000002
Carla Neary Other production secretary(Eastern unit) 120795 26000001
Lionel A Johnson Jr. Transportation Co-Captain (Louisiana unit) 120973 25000031
James E Johnson Transportation Captain transportation captain 2nd unit 272 25000030
Joseph J Monzo Transportation Captain n/a 272 25000029
Steve Boyd Transportation Coordinator n/a 271 25000032
Stephanie Samuel Production production liaison(Louisiana unit) 120824 25000033
Penney May Apprentice apprentice editor 120976 25000035
Andrew Varela Product Placement production placement 121058 25000034
Margaret LaBry Production Assistant (Louisiana unit) 275 25000009
Wang Lab Assistant assistance 120820 25000008
Brent Boates Visual Effects n/a 419 23000002
Neil Krepla Visual Effects n/a 419 23000001
John Bensberg Craft Service n/a 120903 22000001
Chris Regan Visual Effects n/a 419 23000003
Matthew Yurichich Visual Effects n/a 419 23000004
Wayne Baker Visual Effects n/a 419 23000006
Alan Harding Visual Effects n/a 419 23000005
John V Bernardi Construction construction carpenter 120900 21000011
Karen D Higgins Construction construction carpenter 120900 21000010
William G Hall Construction Foreman construction labor foreman 277 21000005
Robert B Lindsay Construction Foreman (Louisiana unit) 277 21000004
Gary H Hester Construction Foreman (Louisiana unit) 277 21000003
John Leone Construction Foreman construction labor foreman 277 21000006
James J. Passanante Construction Foreman construction paint foreman 277 21000007
Howard R Hester Construction Coordinator (Louisiana unit) 276 21000009
Philip E Read Construction Coordinator n/a 276 21000008
Clifford P Wenger Special Effects Coordinator n/a 241 23000007
Gintar Repecka Special Effects n/a 168 23000008
Cheryl Burton Assistant (to Alan Greisman) 120820 25000003
Robert Weibezahl Assistant (to Bob Larson) 120820 25000002
Mitchell Kaplan Assistant (to Michael Ritchie) 120820 25000001
Roz Galzer Assistant (to Peter Douglas) 120820 25000004
Elaine Luger Assistant (to Bruce Bodner) 120820 25000005
Lynette Bernay Assistant costume designer assistant 120820 25000007
Angela Kaye Assistant (to Chevy Chase) 120820 25000006
Glenn Forbes Props props assistant 120817 24000006
Paul Rylander Props props assistant 120817 24000005
Conrad F Brink Special Effects (Eastern unit) 168 23000011
Scott R Fisher Special Effects n/a 168 23000010
Eric Roberts Special Effects n/a 168 23000009
Steven Westlund Property Master n/a 120805 24000001
Tom Wright Property Master n/a 120805 24000002
Travis K Wright Props (Eastern unit) 120817 24000004
Tom McDermott Props (Eastern unit) 120817 24000003
Stephen Hendrickson Consultant visual consultant 120784 12000001
Stephen Purdy Supervisor paint supervisor 120845 11000001
Peter Norman Director 2nd unit director 2 2000002
Michael Ritchie Director n/a 2 2000001
John Wylie Actor Accountant 1 1000047
Alan Greisman Producer n/a 3 3000001
Peter Douglas Producer n/a 3 3000002
Richard A Harris Associate Producer n/a 171 3000005
Bob Larson Executive Producer n/a 174 3000004
Bruce Bodner Executive Producer n/a 174 3000003
R David Smith Actor Gordon Joe 1 1000046
Ebbe Roe Smith Actor Jim Bob 1 1000045
Keith R Mills Actor Church Elder 1 1000040
Dick McGarvin Actor Announcer 1 1000039
Patricia G McConnell Actor Deputy's Wife 1 1000038
Michael P Moran Actor Morgue Attendant 1 1000041
Louis M Rapaport Actor Walter Bob Buggem 1 1000042
Robert Silver Actor Kakakis Brother 1 1000044
Constance Shulman Actor Cindy Mae 1 1000043
Leonidas Capetanos Screenplay n/a 120778 4000001
Gregory McDonald Characters as Source Material n/a 121009 4000002
Dennis Benatar Location Manager (Eastern unit) 193 5000012
Kokayi Ampah Location Manager n/a 193 5000011
Paul Pav Location Manager n/a 193 5000010
Lois Thurman Script Supervisor n/a 191 5000013
Barbara Stoia Script Supervisor (Eastern unit) 191 5000014
Nanette Siegert Production Coordinator n/a 162 5000016
Barbara Amato Script Supervisor script supervisor 2nd unit 191 5000015
Tony Adler Assistant Director (Eastern unit) 163 5000009
Peter Merwin Assistant Director n/a 163 5000008
Robert E Larson Production Manager n/a 305 5000003
Arthur Seidel Unit Production Manager unit production manager 2nd unit 182 5000002
Ted Kurdyla Unit Production Manager (Eastern unit) 182 5000001
James Sbardellati Assistant Director n/a 163 5000004
Richard Graves Assistant Director n/a 163 5000005
C Andrew Reeder Assistant Director n/a 163 5000007
Stephen Southard Assistant Director n/a 163 5000006
Tom McCleister Actor 2nd Klansman 1 1000037
Jordan Lund Actor Deputy Sheriff 1 1000036
Titos Vandis Actor Uncle Kakakis 1 1000013
Phil Hartman Actor Bly Manager 1 1000012
Richard Belzer Actor Phil 1 1000011
Don Hood Actor Tom Barbour 1 1000014
Dennis Burkley Actor Joe Jack 1 1000015
William Traylor Actor Mr Underhill 1 1000017
Noelle Beck Actor Betty Dilworth 1 1000016
Geoffrey Lewis Actor KKK Leader 1 1000010
Patricia Kalember Actor Amanda Ray Ross 1 1000009
R Lee Ermey Actor Jimmy Lee Farnsworth 1 1000004
Julianne Phillips Actor Becky Culpepper 1 1000003
Hal Holbrook Actor Ham Johnson 1 1000002
Richard Libertini Actor Frank 1 1000005
Randall "Tex" Cobb Actor Ben Dover 1 1000006
George Wyner Actor Gillet 1 1000008
Cleavon Little Actor Calculus 1 1000007
Barney D Arceneaux Actor Party Guest 1 1000018
Roy Babich Actor Klansman 1 1000019
Christian Kauffman Actor Bruce 1 1000031
Charlie Holliday Actor Security Guard 1 1000030
Catherine Hearne Actor Lyda Perl 1 1000029
Matthew Kimbrough Actor Bly Guard 1 1000032
Johnny Kline Actor Usher 1 1000033
Marcella Lowery Actor Selma 1 1000035
Clarence M Landry Actor Damon Feather 1 1000034
Richmond Harrison Actor T'Boo Ted 1 1000028
Grace Gaynor Actor Mrs Underhill 1 1000027
Walter Charles Actor Tony 1 1000022
Don Brockett Actor Sheriff 1 1000021
Mary Battilana Actor Bly Assistant 1 1000020
Robert M Dawson Actor Tour Guide 1 1000023
Darren Dublin Actor Ancient Copy Boy 1 1000024
Patrick Farrelly Actor O'Reilly 1 1000026
R Bruce Elliott Actor Info Technician 1 1000025
Enid L Kantor Production Coordinator production coordinator 2nd unit 162 5000017
Jane Raab Production Coordinator (Eastern unit) 162 5000018
Justin Scoppa Set Decorator (Eastern unit) 165 9000003
Susan Bode Set Decorator n/a 165 9000002
Gary Fettis Set Decorator n/a 165 9000001
Cameron Birnie Art Director art direction 183 9000004
Jimmie Bly Art Director art direction 183 9000005
Robert Good Set Dresser n/a 197 9000008
Don Woodruff Art Director art direction 183 9000007
W Steven Graham Art Director art direction 183 9000006
Buckwheat Zydeco Song Performer ("Ain't No Use, Baby" "Buckwheat's Special" "1-4 Zydeco" "Bim Bam Thank You Mam" "Hard Times" "Uptown Zydeco" "Zydeco Rock") 120788 8000005
Stanley Dural Song songs("Ain't No Use, Baby" "Buckwheat's Special" "1-4 Zydeco" "Bim Bam Thank You Mam" "Hard Times" "Uptown Zydeco" "Zydeco Rock") 120859 8000004
Mitchell A Harris Assistant Editor n/a 203 7000003
Ray Sabo Negative Cutting negative cutter 120852 7000002
Richard A Harris Editor n/a 172 7000001
Jane Kass Assistant Editor n/a 203 7000004
Harold Faltermeyer Music n/a 120781 8000001
Bob Badami Music Editor n/a 214 8000003
Brian Reeves Music music mixer 120781 8000002
Edward Shavers Set Dresser n/a 197 9000009
Brian P Brophy Set Dresser n/a 197 9000010
Barbara Harris Casting (voice) 179 10000004
Richard Castleman Casting (location/Louisiana unit) 179 10000003
Todd Thaler Casting (extras/Eastern unit) 179 10000002
Angie Lane Casting Associate casting assistant 160 10000005
Judie Fixler Casting Associate (extras/Eastern unit) 160 10000006
Sue Hessel Casting Consultant (Eastern unit) 120844 10000008
Patricia McConnell Casting Associate casting assistant(Louisiana unit) 160 10000007
Patricia Mock Casting n/a 179 10000001
Merideth Boswell Art Department art department liaison(Louisiana unit) 120843 9000018
Elisa Nevel-Demarest Scenic Artist (Eastern unit) 745 9000013
Billy Puzo Scenic Artist master scenic artist(Eastern unit) 745 9000012
David Weinman Set Dresser (Eastern unit) 197 9000011
James St Clair Scenic Artist (standby) (Eastern unit) 745 9000014
Richard M Kristy Lead Person leadman 120957 9000015
Nicole Barnum Art Department Coordinator (Eastern unit) 195 9000017
Tom Warren Assistant Art Director art direction assistant(Eastern unit) 315 9000016
Chris Norr Camera Trainee (Eastern unit) 120998 6000029
Phil Hetos Color Timer n/a 120921 6000028
Peter Norman Camera Operator (Eastern unit) 239 6000005
Philip Caplan Camera Operator n/a 239 6000004
Norman Langley Camera Operator n/a 239 6000003
Dick Kratina Camera Operator (Eastern unit) 239 6000006
Rick Neff Camera Operator camera operator 2nd unit 239 6000007
Ron High Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000009
Steve Randolph Camera Operator camera operator 2nd unit 239 6000008
Rick Gunter Director of Photography director of photography 2nd unit 120780 6000002
John McPherson Director of Photography n/a 120780 6000001
Nicholas Bernstein Location Assistant location manager assistant(Eastern unit) 120947 5000021
Matthew Salvato Location Assistant location manager assistant(Eastern unit) 120947 5000020
Ted Wilson Location Assistant location manager assistant 120947 5000019
Gerard Sellers Location Assistant location manager assistant(Louisiana unit) 120947 5000022
Jimmy Otis Location Assistant location manager assistant(Louisiana unit) 120947 5000023
Carla Zackson DGA Trainee (Eastern unit) 120878 5000025
Paul F Schlichting DGA Trainee n/a 120878 5000024
John Szajner Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000010
Michael Green Assistant Camera Operator assistant camera(Eastern unit) 120849 6000011
Frederick E Talmage Video (Eastern unit) 120800 6000023
Alan Landaker Video video engineer 120800 6000022
Hal Landaker Video video supervisor 120800 6000021
Joe Trammell Video (Eastern unit) 120800 6000024
Julie Offer Projectionist location projectionist(Louisiana unit) 121104 6000025
Kerry Hayes Photography stills(Eastern unit) 120835 6000027
Elliot Marks Photography stills 120835 6000026
Walt Fraser Assistant Camera n/a 233 6000020
Lex Rawlins Assistant Camera Operator assistant camera 2nd unit 120849 6000019
Horace B Jordan Jr. Assistant Camera Operator assistant camera 2nd unit 120849 6000014
Robert Morey Assistant Camera Operator assistant camera 2nd unit 120849 6000013
Scott Rathner Assistant Camera Operator assistant camera(Eastern unit) 120849 6000012
Jim Marquette Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000015
Michael Caracciolo Assistant Camera Operator assistant camera(Eastern unit) 120849 6000016
Brian McPherson Assistant Camera Operator assistant camera 2nd unit 120849 6000018
Liz Dubelman Assistant Camera Operator assistant camera(Eastern unit) 120849 6000017
Chevy Chase Actor Fletch 1 1000001
Synopsis
Fletch, the investigative journalist, goes to Louisiana for a vacation and finds himself involved in some local intrigue.
N/A
N/A