The Abyss (1989)

Abyss
Type Feature Film
MPAA Rating PG 13
Runtime 2hr 46mins.
Genres Adventure, Fantasy, Action, Thriller, Sci-Fi
Keywords alien, Navy, ocean, sea, underwater
Status Released
US Release Date
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Ed Harris Actor Virgil 'Bud' Brigman 1 1000001
Mary Mastrantonio Actor Lindsey Brigman 1 1000002
Michael Biehn Actor Lieutenant Coffey 1 1000003
Leo Burmester Actor Catfish DeVries 1 1000004
Todd Graff Actor Alain 'Hippy' Carnes 1 1000005
John Lloyd Actor Jammer Willis 1 1000006
J Quinn Actor Sonny Dawson 1 1000007
Kimberly Scott Actor Lisa 'One Night' Standing 1 1000008
Captain Brewer Actor Lew Finler 1 1000009
George Klek Actor Wilhite 1 1000010
Christopher Murphy Actor Schoenick 1 1000011
Adam Nelson Actor Ensign Monk 1 1000012
Richard Warlock Actor Dwight Perry 1 1000013
Jimmie Weeks Actor Leland McBride 1 1000014
J Kenneth Campbell Actor DeMarco 1 1000015
Ken Jenkins Actor Gerard Kirkhill 1 1000016
Chris Elliott Actor Bendix 1 1000017
Peter Ratray Actor Captain 1 1000018
Michael Beach Actor Barnes 1 1000019
Brad Sullivan Actor Executive 1 1000020
Frank Lloyd Actor Navigator 1 1000021
Joe Farago Actor Anchorman 1 1000022
William Wisher Actor Bill Tyler 1 1000023
Phillip Darlington Actor Crew Member 1 1000024
Joseph Nemec Actor Crew Member 1 1000025
James Cameron Director n/a 2 2000001
Gale Hurd Producer n/a 3 3000001
Van Ling Producer (("Special Edition" restoration)) 3 3000002
James Cameron Screenplay n/a 120778 4000001
Terry Thompson Production Supervisor underwater unit production supervisor 307 5000001
Leslie Huntley Production Supervisor (Fantasy II) 307 5000002
Julia Gibson Production Supervisor visual effects production supervisor 307 5000003
Dana Schornstein Line Producer visual effects line producer(Dream Quest Images) 161 5000004
Charles Skouras Production Manager n/a 305 5000005
Robin Oliver Assistant Director n/a 163 5000006
Stephen Fisher Assistant Director n/a 163 5000007
Newt Arnold Assistant Director n/a 163 5000008
Veronica Rubio Assistant Director n/a 163 5000009
Bob Nellans Assistant Director n/a 163 5000010
Tim Goldberg Location Manager (Los Angeles) 193 5000011
Sharron Reynolds Script Supervisor n/a 191 5000012
Michael Olague Project Manager stage project manager(Steve Johnson's XFX) 120994 5000013
William Millard Project Manager (ocean images) 120994 5000014
Jim English Project Manager (Can-Dive) 120994 5000015
Kristina Birkmayer Production Coordinator (Steve Johnson's XFX) 162 5000016
Laura Lang Production Coordinator (Dream Quest Images) 162 5000017
Laura Greenlee Production Coordinator n/a 162 5000018
Rosemary Chastney Continuity underwater continuity(ocean images) 890 5000019
Andy Chapman Location Manager (Los Angeles) 193 5000020
Mikael Salomon Director of Photography n/a 120780 6000001
Al Giddings Director of Photography underwater director of photography 120780 6000002
Dennis Skotak Director of Photography (Los Angeles surface unit) 120780 6000003
Richard Mula Lighting Director lighting supervisor 120829 6000004
John Huneck Camera Operator (Fantasy II) 239 6000005
Paul Babin Camera Operator n/a 239 6000006
George Dodge Camera Operator (Los Angeles surface unit) 239 6000007
Wayne Baker Camera Operator (underwater miniature crew) 239 6000008
J Muro Steadicam Operator n/a 232 6000009
Bob Gorelick Steadicam Operator n/a 232 6000010
Terry Chostner Camera effects cameraman(ILM) 120798 6000011
Harry Walton Camera effects cameraman(ILM) 120798 6000012
Yuri Farrant Camera effects cameraman(ILM) 120798 6000013
Paul Huston Camera effects cameraman(ILM) 120798 6000014
Ian Fox Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000015
Marc Brown Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000016
Ted Nutty Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000017
David Luckenbach Assistant Camera Operator assistant camera(Los Angeles) 120849 6000018
James Belkin Assistant Camera Operator assistant camera(Los Angeles surface unit) 120849 6000019
Mark Cane Assistant Camera Operator assistant camera(Los Angeles surface unit) 120849 6000020
Marcial Lopez Assistant Camera Operator assistant camera(ocean images) 120849 6000021
Rhonda Gunner Video video and graphic displays(Video Image) 120800 6000022
Richard Hollander Video video and graphic displays(Video Image) 120800 6000023
Gregory McMurry Video video and graphic displays(Video Image) 120800 6000024
John Wash Video video and graphic displays(Video Image) 120800 6000025
Ed Marsh Video video editor 120800 6000026
Craig Allen Video video transfers(Mobile Transfers Inc President) 120800 6000027
Richard Foreman Photography underwater stills 120835 6000028
Richard Foreman Photography stills 120835 6000029
Eric Brevig Photography effects photography(Dream Quest Images) 120835 6000030
Chuck Schuman Photography effects photography(Dream Quest Images) 120835 6000031
Christopher Duddy Photography effects photography(Dream Quest Images) 120835 6000032
Alex Funke Photography miniature photography supervisor(Dream Quest Images) 120835 6000033
James Green Photography matte photography(Dream Quest Images) 120835 6000034
Charles Nicklin Photography underwater documentary photography(ocean images) 120835 6000035
Pete Romano Photography underwater miniature photography 120835 6000036
Gary Platek Lighting laser lighting effects(Dream Quest Images) 798 6000037
Walter Clayton Lighting lighting/doubles(ocean images) 798 6000038
Stephen George Lighting lighting/doubles(ocean images) 798 6000039
Harry Schafer Lighting lighting/doubles(ocean images) 798 6000040
Jack Monestier Lighting lighting rigger(ocean images) 798 6000041
Richard Mula Lighting underwater lighting equipment design 798 6000043
Pete Romano Lighting underwater lighting equipment design 798 6000044
Bob Hagans Color Timer n/a 120921 6000045
John Nicolard Color Timer n/a 120921 6000046
Randy Johnson Camera Assistant effects camera assistant(ILM) 120867 6000047
Robert Hill Camera Assistant effects camera assistant(ILM) 120867 6000048
Michael Griffin Camera Assistant (Fantasy II) 120867 6000049
Mike Thomas Camera Assistant n/a 120867 6000050
Bob Cecchini Camera Assistant (ocean images) 120867 6000051
Ned Martin Camera Assistant (underwater miniature crew) 120867 6000052
Joel Goodman Editor n/a 172 7000001
Howard Smith Editor co-editor 172 7000002
Conrad Buff Editor co-editor 172 7000003
Bill Kimberlin Editor effects editor(ILM) 172 7000004
Kathy Chasen-Hay Editor visual effects editor(Dream Quest Images) 172 7000005
Miller Drake Editor visual effects editor 172 7000006
Steven Quale Editor (("Special Edition" restoration)) 172 7000007
Gary Burritt Negative Cutting negative cutter 120852 7000008
Erik Henry Assistant Editor visual effects assistant editor(Dream Quest Images) 203 7000009
Joe Woo Assistant Editor n/a 203 7000010
Christopher Koefoed Assistant Editor n/a 203 7000011
Robert Yamamoto Assistant Editor n/a 203 7000012
Kelly Tartan Assistant Editor n/a 203 7000013
Doron Shauly Assistant Editor n/a 203 7000014
Jody Rogers Assistant Editor visual effects editor assistant 203 7000015
Alan Silvestri Music n/a 120781 8000001
Dennis Sands Music music scoring mixer 120781 8000002
Robert Garrett Music (("Special Edition" restoration)) 120781 8000003
Kenneth Karman Music Editor n/a 214 8000004
Jacqueline Tager Music Editor music editor assistant 214 8000005
James Campbell Original Music n/a 120838 8000006
Lowell George Song ("Willing") 120859 8000007
Linda Ronstadt Song Performer ("Willing") 120788 8000008
Leslie Dilley Production Designer n/a 164 9000001
Anne Kuljian Set Decorator n/a 165 9000002
Peter Childs Art Director art direction supervisor 183 9000003
Russell Christian Art Director art direction 183 9000004
Steve Beck Art Director effects art director(ILM) 183 9000005
Andrew Precht Set Designer n/a 202 9000006
Thomas Wilkins Set Designer n/a 202 9000007
Gershon Ginsburg Set Designer n/a 202 9000008
Phill Norwood Storyboard Artist n/a 199 9000009
James Ferrell Set Dresser On-Set Dresser 197 9000010
Mike Daigle Scenic Artist n/a 745 9000011
John Kretschmer Lead Person leadman 120957 9000012
Ray DiCarlo Lead Person leadman(Donald Pennington) 120957 9000013
Jean Giraud Concept Artist Conceptual Artist 120911 9000014
Daniel Webster Assistant Art Director art direction assistant 315 9000015
Dan Wissner Assistant Art Director art direction assistant 315 9000016
Mary Palmer Art Department Coordinator n/a 195 9000017
James Kagel Art Department key sculptor(Steve Johnson's XFX) 120843 9000018
Hal Miles Art Department key sculptor(Steve Johnson's XFX) 120843 9000019
Brian Cole Art Department sculptor 120843 9000020
Daren Dochterman Art Assistant art department assistant 120974 9000021
Joseph Nemec Art Director Art Direction 183 9000022
Howard Feuer Casting n/a 179 10000001
Carlton Thomas Casting casting coordinator(extras/Los Angeles) 179 10000002
Mikael Salomon Supervisor underwater lighting supervisor 120845 11000001
Al Giddings Supervisor underwater unit supervisor 120845 11000002
Keith Shartle Supervisor visual effects producer supervisor(Dream Quest Images) 120845 11000003
Jay Riddle Supervisor computer graphics supervisor(ILM) 120845 11000004
Stuart Robertson Supervisor optical supervisor(ILM) 120845 11000005
Bruce Vecchitto Supervisor optical supervisor(ILM) 120845 11000006
Steve Johnson Supervisor (NTI beings) 120845 11000007
Philip Bartko Supervisor effects rigging supervisor(Dream Quest Images) 120845 11000008
Jeff Matakovich Supervisor optical supervisor(Dream Quest Images) 120845 11000009
Andy Anderson Supervisor tarp rigger supervisor 120845 11000010
Doug Osborne Supervisor n/a 120845 11000011
Patrick McClung Supervisor model shop supervisor 120845 11000012
Walt Conti Supervisor (radio controlled miniatures) 120845 11000013
Brick Price Supervisor model shop supervisor(Wonderworks) 120845 11000014
Dennis Muren Supervisor wave composites supervisor(("Special Edition" restoration ILM)) 120845 11000015
Rob McEntegart Executive Production Legal(20th Century Fox) 120806 11000016
Mark Sullivan Consultant matte consultant(ILM) 120784 12000001
Phil Nuytten Consultant technical consultant(Can-Dive) 120784 12000002
Ernest Farino Consultant optical consultant 120784 12000003
Mark Gengler Consultant water and tank consulting services 120784 12000004
Michael Backes Consultant systems consultant(Macintosh) 120784 12000005
Deborah Everton Costume Designer n/a 169 13000001
Deena Appel Costume Supervisor n/a 120895 13000002
Emanuel Millar Hair key hairstyles 120794 13000003
Kathryn Kelly Makeup n/a 353 13000004
Joshua Keep Wardrobe Assistant n/a 120809 13000005
Deanna Newton Wardrobe Assistant n/a 120809 13000006
Joe Dorn ADR Editor n/a 220 14000001
David Bifano Audio audio programmer 120810 14000002
George Leong Boom Operator n/a 215 14000003
Marian Wilde Foley foley supervisor 120961 14000004
Greg Orloff Foley foley recording 120961 14000005
Carolyn Tapp Foley foley recording 120961 14000006
John Roesch Foley Artist n/a 223 14000007
Joseph Sabella Foley Artist n/a 223 14000008
Bob Renga Sound sound recording 120816 14000009
Don Bassman Sound sound rerecording mixer 120816 14000010
Kevin Cleary Sound sound rerecording mixer 120816 14000011
Richard Overton Sound sound rerecording mixer 120816 14000012
Kevin Carpenter Sound sound rerecording mixer 120816 14000013
Blake Leyh Sound Design n/a 120905 14000014
Dody Dorn Sound Editor sound editor supervisor 229 14000015
John Hoeren Sound Editor n/a 229 14000016
Peter Sullivan Sound Editor n/a 229 14000017
Michael Dressel Sound Editor n/a 229 14000018
Stuart Copley Sound Editor n/a 229 14000019
Sarah Rothenberg Sound Editor n/a 229 14000020
Cybele O'Brien Sound Editor sound editor assistant 229 14000021
Laura Graham Sound Editor sound editor assistant 229 14000022
Howell Gibbens Sound Editor sound editor assistant 229 14000023
Jonathan Klein Sound Editor sound editor assistant 229 14000024
Dane Davis Sound Effects sound effects recorder 120868 14000025
Ken Stone Sound Engineer n/a 120916 14000026
Lee Orloff Sound Mixer n/a 230 14000027
Dody Dorn Sound Supervisor (("Special Edition" restoration)) 120883 14000028
Kevin Wadowski Key Grip (ILM) 263 15000001
Robert Huber Key Grip n/a 263 15000002
Tracy Neftzger Key Grip (Los Angeles) 263 15000003
Jim Harrington Key Grip (underwater miniature crew) 263 15000004
Darrell Shelton Grip (ILM) 365 15000005
Robert Hoelen Grip n/a 365 15000006
Dennis Zoppe Grip n/a 365 15000007
Hector Ortega Grip (underwater miniature crew) 365 15000008
Dwight Campbell Gaffer n/a 268 15000009
Mark Shelton Gaffer (special effects) 268 15000010
George Neil Gaffer (special effects) 268 15000011
James Childers Gaffer (ocean images) 268 15000012
Patrick Murray Gaffer (underwater miniature crew) 268 15000013
James McEewen Electrician bestboy electrician 450 15000014
Andy Ryan Electrician n/a 450 15000015
Steve Brock Electrician n/a 450 15000016
Eric Jones Electrician n/a 450 15000017
Rico Schatke Electrician n/a 450 15000018
Dave Bartholomew Electrician (Los Angeles) 450 15000019
Bill Bell Electrician (ocean images) 450 15000020
Larry Coster Electrician (ocean images) 450 15000021
Vince Pace Electrician (underwater miniature crew) 450 15000022
Scott Davis Dolly Grip bestboy grip 264 15000023
Daniel Pershing Dolly Grip bestboy grip(Los Angeles) 264 15000024
Jim Leavens Dolly Grip n/a 264 15000025
Knox White Cable Operator n/a 120964 15000026
Stan Amborn Best Boy special effects bestboy 120885 15000027
Gilbert Johnson Best Boy bestboy(ocean images) 120885 15000028
Claudia Kirby Best Boy bestboy(ocean images) 120885 15000029
Vince Heileson Production Accountant n/a 282 16000001
Jyllel Syage Post-Production Accountant n/a 120979 16000002
Robert Gordon Assistant Accountant accountant assistant 120950 16000003
Linden Johnson Assistant Accountant accountant assistant 120950 16000004
Kathi Levine Assistant Accountant accountant assistant 120950 16000005
Michael Bigelow Motion Control motion control supervisor(Dream Quest Images) 121053 19000001
Scott Beattie Motion Control motion control supervisor(Dream Quest Images) 121053 19000002
Michael Shea Motion Control motion control supervisor(Dream Quest Images) 121053 19000003
Terry Moews Motion Control motion control technician(Dream Quest Images) 121053 19000004
Michael Talarico Motion Control motion control technician(Dream Quest Images) 121053 19000005
Rick Johnson Motion Control motion control technician(Dream Quest Images) 121053 19000006
Michael Condro Motion Control motion control technician(Dream Quest Images) 121053 19000007
Tom Shaughnessy Motion Control motion control technician(Dream Quest Images) 121053 19000008
Scott Campbell Motion Control motion control technician(Dream Quest Images) 121053 19000009
Fred Iguchi Motion Control motion control electronics(Dream Quest Images) 121053 19000010
Dick Warlock Stunt Coordinator n/a 120804 19000011
Clay Boss Stunts n/a 240 19000012
Mike Cassidy Stunts n/a 240 19000013
Bob Cummings Stunts n/a 240 19000014
Mike DeLuna Stunts n/a 240 19000015
Jon Epstein Stunts n/a 240 19000016
Glory Fioramonti Stunts n/a 240 19000017
Roy Harrison Stunts n/a 240 19000018
Gloria Hetfield Stunts n/a 240 19000019
Marcia Holley Stunts n/a 240 19000020
Loren Janes Stunts n/a 240 19000021
Michael Johnson Stunts n/a 240 19000022
Brett Jones Stunts n/a 240 19000023
Frank Lloyd Stunts n/a 240 19000024
Billy Oliver Stunts n/a 240 19000025
Alan Oliney Stunts n/a 240 19000026
Denney Pierce Stunts n/a 240 19000027
Pat Romano Stunts n/a 240 19000028
Kerry Rossall Stunts n/a 240 19000029
Richard Washington Stunts n/a 240 19000030
Danny Weselis Stunts n/a 240 19000031
Jack Cornish Carpenter lead carpenter 529 21000001
Randy Kenan Carpenter lead carpenter 529 21000002
Mike Hall Carpenter lead carpenter 529 21000003
Tom Jones Construction Foreman n/a 277 21000004
Terry Kempf Construction Foreman n/a 277 21000005
Richard Rankin Construction Foreman n/a 277 21000006
George Stokes Construction Coordinator n/a 276 21000007
Charlotte Patterson Construction construction buyer 120900 21000008
Wendell Patterson Welder lead welder 121059 21000009
Stephan Schultze Craft Service n/a 120903 22000001
Tim Corbin Catering cook assistant 120954 22000002
Linda Taffar Catering cook assistant 120954 22000003
John Bruno Visual Effects Supervisor n/a 249 23000001
Robert Skotak Visual Effects Supervisor (Los Angeles surface unit) 249 23000002
Hoyt Yeatman Visual Effects Supervisor (Dream Quest Images) 249 23000003
Wes Takahashi Effects Supervisor animator supervisor(Steve Johnson's XFX) 120866 23000004
Gene Warren Effects Supervisor (Fantasy II) 120866 23000005
Larz Anderson Effects Supervisor (underwater miniature crew) 120866 23000006
Ty Boyce Visual Effects Designer electrical design(radio controlled miniatures) 120955 23000007
Jack Gittings Visual Effects Designer electrical design(radio controlled miniatures) 120955 23000008
Laura Buff Visual Effects visual effects producer 419 23000009
Jim Morris Visual Effects visual effects producer(ILM) 419 23000011
Roy Krynim Visual Effects modelmaker(ILM) 419 23000012
Kendall Nishimine Visual Effects modelmaker(Steve Johnson's XFX) 419 23000013
Gary Rhodaback Visual Effects modelmaker(Fantasy II) 419 23000014
Michael Joyce Visual Effects modelmaker(Fantasy II) 419 23000015
David McCue Visual Effects optical compositing(Dream Quest Images) 419 23000016
Marlo Pabon Visual Effects optical compositing(Dream Quest Images) 419 23000017
Kevin Mack Visual Effects model painter(Design Setters) 419 23000018
Henry Darnell Visual Effects model painter(Design Setters) 419 23000019
Michael Stuart Visual Effects modelmaker(Design Setters) 419 23000020
Daniel Brown Visual Effects modelmaker(Design Setters) 419 23000021
Ray Cavaluzzi Visual Effects modelmaker(Design Setters) 419 23000022
Fernando Lau Visual Effects modelmaker(Design Setters) 419 23000023
Jim Logiudice Visual Effects modelmaker(Design Setters) 419 23000024
Van Ling Visual Effects visual effects liaison(James Cameron) 419 23000025
Adam Gelbart Visual Effects modelmaker 419 23000026
Dean Gates Visual Effects modelmaker 419 23000027
Gerald McClug Visual Effects modelmaker 419 23000028
Marghe McMahon Visual Effects modelmaker 419 23000029
Bernardo Munoz Visual Effects modelmaker 419 23000030
Gus Ramsden Visual Effects modelmaker 419 23000031
Nicholas Seldon Visual Effects modelmaker 419 23000032
Andy Siegel Visual Effects modelmaker 419 23000033
Rick Anderson Visual Effects modelmaker(radio controlled miniatures) 419 23000034
Mike Cummins Visual Effects modelmaker(radio controlled miniatures) 419 23000035
Cris Hammond Visual Effects modelmaker(radio controlled miniatures) 419 23000036
Dave Caldwell Visual Effects modelmaker(radio controlled miniatures) 419 23000037
Paul Kraus Visual Effects modelmaker(radio controlled miniatures) 419 23000038
Joe Unsinn Special Effects Coordinator n/a 241 23000039
Joseph Viskocil Special Effects Coordinator (Los Angeles) 241 23000040
Robert Spurlock Special Effects n/a 168 23000042
Martin Bresin Special Effects n/a 168 23000043
Eric Rylander Special Effects n/a 168 23000044
Mark Twogood Special Effects n/a 168 23000045
Robin Twogood Special Effects n/a 168 23000046
David Amborn Special Effects n/a 168 23000047
Jim Fredburg Special Effects n/a 168 23000048
David Kirk Special Effects n/a 168 23000049
Richard Lopez Special Effects n/a 168 23000050
Jeffrey Machit Special Effects n/a 168 23000051
Robert Olmstead Special Effects n/a 168 23000052
Alan Rifkin Special Effects n/a 168 23000053
Mark Yuricich Special Effects n/a 168 23000054
Richard Zarwro Special Effects n/a 168 23000055
John Douglass Special Effects special effects technician 168 23000056
Christian Johnston Special Effects special effects technician 168 23000057
Jeff Edwards Special Effects special effects technician 168 23000058
Bob Marino Special Effects special effects technician 168 23000059
Jim Greenall Special Effects special effects technician 168 23000060
Bob Smithson Special Effects special effects technician 168 23000061
Motoyoshi Hata Special Effects special effects technician 168 23000062
Lisa Welton Special Effects special effects technician 168 23000063
Michael Hosch Special Effects special effects technician 168 23000064
John Vivian Special Effects special effects technician 168 23000065
Roni McLinley Effects Coordinator (Steve Johnson's XFX) 120917 23000066
Mike Chambers Effects Coordinator visual effects coordinator 120917 23000067
Alison Savitch Effects Coordinator visual effects coordinator 120917 23000068
Gregory Orr Effects Assistant effects supervisor assistant(Fantasy II) 120922 23000069
Christopher Warren Effects Assistant effects supervisor assistant(Fantasy II) 120922 23000070
Jeff Burks Animation Supervisor (Dream Quest Images) 120918 23000071
Ernest Farino Titles title design 120825 23000072
James Valentine Rotoscope Animator rotoscope supervisor(Dream Quest Images) 121082 23000073
Stephen Burg Miniatures miniature designs 121083 23000074
David Goldberg Miniatures miniature construction supervisor(Dream Quest Images) 121083 23000075
Larry Shubert Mechanical Special Effects mechanical design(radio controlled miniatures) 121086 23000076
Scott Riley Mechanical Special Effects mechanical design(radio controlled miniatures) 121086 23000077
Gene Guval Mechanical Special Effects mechanical design(radio controlled miniatures) 121086 23000078
Ed Pearce Mechanical Special Effects mechanical design(radio controlled miniatures) 121086 23000079
Vae Sun Mechanical Special Effects mechanical design(radio controlled miniatures) 121086 23000080
Glenn Edwards Mechanical Special Effects mechanical design(radio controlled miniatures) 121086 23000081
Robert Scifo Matte Painter matte artist(Dream Quest Images) 120959 23000082
Ken Allen Matte Painter matte artist(Dream Quest Images) 120959 23000083
John Knoll Graphics computer graphics designer(ILM) 120826 23000084
Scott Anderson CGI Artist computer graphics animator(ILM) 120986 23000085
Mark Dippe CGI Artist computer graphics animator(ILM) 120986 23000086
Lincoln Hu CGI Artist computer graphics animator(ILM) 120986 23000087
Steve Williams CGI Artist computer graphics animator(ILM) 120986 23000088
Charles Stewart Property Master n/a 120805 24000001
Emily Yudell Props props assistant 120817 24000002
Peter Grant Props n/a 120817 24000003
Van Ling Assistant (to James Cameron) 120820 25000001
Nancy De Los Santos Assistant (to Gale Anne Hurd) 120820 25000002
Mary Jasionowski Assistant (to Gale Anne Hurd) 120820 25000003
James Orendorff Assistant construction coordinator assistant 120820 25000004
Jacques Gaudreault Assistant supervisor assistant 120820 25000005
Bob McKee Assistant supervisor assistant 120820 25000006
Scott Alexander Assistant supervisor assistant 120820 25000007
Nora Lee Assistant supervisor assistant 120820 25000008
Kathleen Feeney Assistant supervisor assistant 120820 25000009
Davis Ewing Assistant assistance(Kaweah Construction Company) 120820 25000010
Mike Vitello Assistant assistance(Kaweah Construction Company) 120820 25000011
Peter Bennett Assistant assistance 120820 25000012
Danny Blanton Assistant assistance 120820 25000013
Dean Brown Assistant assistance 120820 25000014
Jeff Denker Assistant assistance 120820 25000015
Paul Karnes Assistant assistance 120820 25000016
Walter Kidd Assistant assistance 120820 25000017
Johannes Kylstra Assistant assistance 120820 25000018
Ronnie McDaniel Assistant assistance 120820 25000019
David Smith Assistant assistance 120820 25000020
Camille Cellucci Production Assistant (Steve Johnson's XFX) 275 25000021
Heather Pumphrey Production Assistant (Fantasy II) 275 25000022
Daniel Deschamps Production Assistant (Fantasy II) 275 25000023
Beth DePatie Production Assistant production coordinator assistant 275 25000024
Matt Brown Production Assistant (underwater miniature crew) 275 25000025
Dale Forest Production Assistant (Los Angeles) 275 25000026
David Frederick Production Assistant (Los Angeles) 275 25000027
Steven Quale Production Assistant (Los Angeles) 275 25000028
Jordan Rudelson Production Assistant (Los Angeles) 275 25000029
Scott Beverly Production Associate (Fantasy II) 120822 25000030
Arthur Ruiz Production Associate (Fantasy II) 120822 25000031
Christa Vausbinder Production Associate n/a 120822 25000032
Brian Delahanty Transportation Captain n/a 272 25000033
Chuck Clarke Transportation Coordinator n/a 271 25000034
Terry Kerby Stand-In safety/double(ocean images) 121015 25000035
Hilbert Hakim Set Production Assistant key set production assistant 371 25000036
Nancy Blewer-Mahaffey Set Production Assistant n/a 371 25000037
Kendrick Wallace Set Production Assistant n/a 371 25000038
Linda Waxman Property Master Assistant n/a 120975 25000039
Tony Cope Production crew member(Donald Pennington) 120824 25000040
John Grafman Production crew member(Donald Pennington) 120824 25000041
James McGeachy Production crew member(Donald Pennington) 120824 25000042
Bruce Mincus Production crew member(Donald Pennington) 120824 25000043
Doug Osborne Pilot ROV pilot(Can-Dive) 570 25000044
Jacques Gaudreault Pilot ROV pilot(Can-Dive) 570 25000045
Bob McKee Pilot ROV pilot(Can-Dive) 570 25000046
Scott Alexander Pilot ROV pilot(Can-Dive) 570 25000047
Nora Lee Pilot ROV pilot(Can-Dive) 570 25000048
Kathleen Feeney Pilot ROV pilot(Can-Dive) 570 25000049
Jim McNaughton Pilot sub pilot 570 25000050
John Frost Pilot sub pilot 570 25000051
Bruce Fuoco Pilot sub pilot 570 25000052
Marr Bradley Pilot sub pilot 570 25000053
Darryl Runquist Pilot sub pilot 570 25000054
Shannon Rodgers Pilot sub pilot 570 25000055
John Anderson Driver (Los Angeles) 273 25000056
Mike Helgeson Driver (Los Angeles) 273 25000057
Niels Irgens-Moller Driver (Los Angeles) 273 25000058
Ron Cobb Other conceptual designer 120795 26000001
Bruce Hayes Other key mechnical(Steve Johnson's XFX) 120795 26000002
Eric Fiedler Other shop foreman(Steve Johnson's XFX) 120795 26000003
Bill Barschdorf Other lead technician(Steve Johnson's XFX) 120795 26000004
Evan Brainard Other lead technician(Steve Johnson's XFX) 120795 26000005
Mark Barbarino Other lead technician(Steve Johnson's XFX) 120795 26000006
Jeryd Pojawa Other set coordinator(Fantasy II) 120795 26000007
Philip Barberio Other optical lineup(Dream Quest Images) 120795 26000008
Michael Backauskas Other optical lineup(Dream Quest Images) 120795 26000009
Joni Harding-Waller Other optical coordinator(Dream Quest Images) 120795 26000010
Melinda Ritz Other lead buyer 120795 26000011
Robert Beck Other store keeper 120795 26000012
Kris Fullan Other production secretary 120795 26000013
Michael Hood Other hardware manufacturer(deepsuit) 120795 26000014
Trey Stokes Other movement design(special effects) 120795 26000015
George Simcox Other master plasterer 120795 26000016
Bill Piper Other master plasterer 120795 26000017
Brian Kontz Other master plasterer 120795 26000018
Joe Cooper Other painter(standby) 120795 26000019
Arnold Crotts Other crane operator 120795 26000020
Phyllis Drury Other machine operator 120795 26000021
Kurt Carpenter Other machine operator 120795 26000022
Ira Anderson Other underwater rigger(ocean images) 120795 26000023
Denny Breese Other safety chamber operator(ocean images) 120795 26000024
Peter Grant Other sets(ocean images) 120795 26000025
Alvin Pierce Other equipment operator(ocean images) 120795 26000026
Phillip Darlington Other underwater utilities(ocean images) 120795 26000027
Robert Kirby Other project engineer(ocean images) 120795 26000028
Robin Gauss Other project engineer(ocean images) 120795 26000029
Brian Macy Other project engineer(ocean images) 120795 26000030
Troy Kirby Other systems manufacturer(ocean images) 120795 26000031
Larry Smith Other systems manufacturer(ocean images) 120795 26000032
Greg Bryant Other location technical support(ocean images) 120795 26000033
Donald Pennington Other submersibles builder 120795 26000034
Mike Cameron Other ROV engineer(Can-Dive) 120795 26000035
Lee Orloff Other underwater communication design 120795 26000036
Jim McNaughton Other technician(Can-Dive) 120795 26000037
John Frost Other technician(Can-Dive) 120795 26000038
Bruce Fuoco Other technician(Can-Dive) 120795 26000039
Marr Bradley Other technician(Can-Dive) 120795 26000040
Darryl Runquist Other technician(Can-Dive) 120795 26000041
Shannon Rodgers Other technician(Can-Dive) 120795 26000042
Jennifer Bell Other visual effects production secretary 120795 26000043
Michelle Moen Other illutrator 120795 26000044
Kelly Kerby Other effects rigger(underwater miniature crew) 120795 26000045
Gavin McKinney Other divemaster(underwater miniature crew) 120795 26000046
Scott Javine Other set coordinator(underwater miniature crew) 120795 26000047
Karen Hughes Other coordinator(underwater miniature crew) 120795 26000048
Krissy Luster Other coordinator(radio controlled miniatures) 120795 26000049
Laura Price Other project coordinator(Wonderworks) 120795 26000050
Troy Hughes Other project coordinator(Wonderworks) 120795 26000051
Wes Hanson Other foreman(Wonderworks) 120795 26000052
Royce Taffar Other cook 120795 26000053
Mark Biggers Other engineer(James M Montgomery) 120795 26000054
Gary Rabelais Other engineer(James M Montgomery) 120795 26000055
Dean Puttnam Other pools(Aqua Pools) 120795 26000056
Charlie Arneson Manager systems manager(ocean images) 120827 28000001
John Palmer Manager model shop manager(Wonderworks) 120827 28000002
Carma Gordon Publicity publicity assistant 120789 29000001
Anne Stein Unit Publicist n/a 231 29000002
Synopsis
A group of civilian divers are pressed into service by the United States Navy to search out and rescue a stricken nuclear submarine.