Love Field (1992)

Love Field
Type Feature Film
MPAA Rating PG 13
Runtime 1hr 44mins.
Genres Drama, Romance, Period
Keywords road
Status Released
US Release Date
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Michelle Pfeiffer Actor Lurene Hallett 1 1000001
Dennis Haysbert Actor Paul Cater 1 1000002
Brian Kerwin Actor Ray Hallett 1 1000003
Louise Latham Actor Mrs Enright 1 1000004
Peggy Rea Actor Mrs Heisenbuttal 1 1000005
Beth Grant Actor Hazel 1 1000006
Johnny McGhee Actor Mechanic 1 1000007
Cooper Huckabee Actor Deputy Swinson 1 1000008
Troy Evans Actor Lieutenant Galvan 1 1000009
Mark Miller Actor Trooper Exley 1 1000010
Pearl Jones Actor Mrs Baker 1 1000011
Janell McLeod Actor Station Cashier 1 1000012
Bob Minor Actor Barricade Poliecman 1 1000013
Rhoda Griffis Actor Jacqueline Kennedy 1 1000014
Bob Gill Actor President Kennedy 1 1000015
Ron Shelley Actor Secret Service Agent 1 1000016
Michael Milgrom Actor TV Director 1 1000017
Chestley Price Actor Porter 1 1000018
Nick Searcy Actor FBI Man 1 1000019
Moses Gibson Actor Driver 1 1000020
Dave Hager Actor Station Master 1 1000021
Norm Heflin Actor Phone Operator 1 1000022
Jon Maggard Actor Redneck 1 1000023
Jonathan Wigan Actor Redneck's Son 1 1000024
Brian Kay Actor Friendly Man 1 1000025
Charles Bortell Actor Cal Enright 1 1000026
Jack Canon Actor Motel Manager 1 1000027
Resa Reagan Actor Bathrobed Woman 1 1000028
Deborah Offner Actor Police Dispatcher 1 1000029
Larry Butler Actor Bullhorn Officer 1 1000030
Vickie Ross-Norris Actor Vickie 1 1000031
Tiffany McHoney Actor Foster Home Kid 1 1000032
Jesheka Winstead Actor Foster Home Kid 1 1000033
Alma Woodard Actor Woman at Counter 1 1000034
Ishmond Jones Actor Mr Baker 1 1000035
Bobbi Casto Actor Bus Passenger 1 1000036
Bobbi Collins Actor Bus Passenger 1 1000037
Caroline Goodwyn Actor Bus Passenger 1 1000038
Bill Boyzett Actor Announcer 1 1000039
William Urney Actor Announcer 1 1000040
Robert Clotworthy Actor Announcer 1 1000041
Burr DeBenning Actor Announcer 1 1000042
Skay Kuter Actor Announcer 1 1000043
Alan Oppenheimer Actor Announcer 1 1000044
Joe Unger Actor Announcer 1 1000045
Jonathan Kaplan Director n/a 2 2000001
Ralf Bode Director 2nd unit director 2 2000002
Gary Iida Director (Claremont High School Band) "Stars and Stripes Forever) 2 2000003
Midge Sanford Producer n/a 3 3000001
Sarah Pillsbury Producer n/a 3 3000002
George Goodman Executive Producer n/a 174 3000003
Kate Guinzburg Executive Producer n/a 174 3000004
Donald Roos Co-Producer n/a 170 3000005
Sulla Hamer Associate Producer n/a 171 3000006
Donald Roos Screenplay n/a 120778 4000001
Steve Barnett Unit Production Manager n/a 182 5000001
D Easton Unit Production Manager unit production manager/1st assistant director 182 5000002
Tom Davies Assistant Director n/a 163 5000003
Bryan Denegal Assistant Director n/a 163 5000004
Margaret Murphy Assistant Director n/a 163 5000005
Matthew Rowland Assistant Director n/a 163 5000006
Joseph Burns Assistant Director n/a 163 5000007
Karen Collins Assistant Director n/a 163 5000008
Paul Levin Post-Production Supervisor n/a 120796 5000009
Eric Klosterman Location Manager n/a 193 5000010
C Hicks Location Manager n/a 193 5000011
Jill Freeman Script Supervisor n/a 191 5000012
Cynthia Streit Production Coordinator n/a 162 5000013
Sondra Boyachek Assistant Production Coordinator n/a 192 5000014
Tiffany Romanac Assistant Production Coordinator n/a 192 5000015
Shaw Burney Assistant Location Manager n/a 194 5000016
Vick Griffin Assistant Location Manager n/a 194 5000017
Michael Wallace Assistant Location Manager n/a 194 5000018
Deboarrah Elliott Assistant Location Manager assistant location auditor 194 5000019
Ralf Bode Director of Photography n/a 120780 6000001
Michael Stone Camera Operator n/a 239 6000002
Angelo Digiacomo Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000003
Liz Dubelman Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000004
Heather Norton Video Assist/Playback video assistant 120899 6000005
Dean Striepeke Video video supervisor 120800 6000006
Millie Heath Projectionist n/a 121104 6000007
Adger Cowans Photography still photographer 120835 6000008
Phil Hetos Color Timer n/a 120921 6000009
Gerard Sava Camera Trainee n/a 120998 6000010
Jane Kurson Editor n/a 172 7000001
Gary Burritt Negative Cutting negative cutter 120852 7000002
Kate McGowan Assistant Editor n/a 203 7000003
A Page Assistant Editor n/a 203 7000004
Gay DiFusco Music music clearance(Fricon Entertainment) 120781 8000001
Alexander Courage Music Arranger orchestration 121019 8000002
Sandy DeCrescent Music Contractor n/a 121013 8000003
Kenneth Hall Music Editor n/a 214 8000004
Bill Payne Performer original piano compositions writing and performance 120819 8000005
Bob Hilliard Song ("Our Day Will Come") 120859 8000006
Mort Gardson Song ("Our Day Will Come") 120859 8000007
Michael Linn Song song arranger("Hail to the Chief") 120859 8000009
Mark Freeborn Production Designer n/a 164 9000001
Jim Erickson Set Decorator n/a 165 9000002
David Willson Art Director n/a 183 9000003
Lance King Art Director n/a 183 9000004
John Bromell Set Dresser n/a 197 9000005
Michael McRan Set Dresser n/a 197 9000006
Christopher Nance Set Dresser n/a 197 9000007
Robert Schleinig Set Dresser n/a 197 9000008
Matthew Sullivan Set Dresser n/a 197 9000009
James Kent Lead Person leadman 120957 9000010
Stephanie Waldron Assistant Set Decorator n/a 316 9000011
Amy Wells Assistant Set Decorator n/a 316 9000012
Bill Davis Assistant Art Director n/a 315 9000013
Jamie Archer Assistant Art Director n/a 315 9000014
Francis Brogden Art Department Coordinator n/a 195 9000015
Deanna Gallier Art Assistant art department production assistant 120974 9000016
Julie Selzer Casting n/a 179 10000001
Sally Dennison Casting n/a 179 10000002
Justine Jacoby Casting Associate n/a 160 10000003
Patrick Rush Casting Associate n/a 160 10000004
Mark Fincannon Location Casting n/a 120864 10000005
Lela Young Extras Casting North Carolina extras casting 120851 10000006
Leonard Hunt Extras Casting North Carolina extras casting 120851 10000007
Dagmar Wittmer Extras Casting Virginia extras casting 120851 10000008
Gwendolyn Glenn Extras Casting Virginia extras casting 120851 10000009
Michael Milgrom Consultant design consultant 120784 12000001
Tim Monich Dialogue Coach n/a 538 12000002
Peter Mitchell Costume Designer n/a 169 13000001
Colleen Atwood Costume Designer Michelle Pfeiffer's costume designer 169 13000002
Deborah Hall Costumes costumer 120828 13000003
Melissa Merwin Costumes costumer 120828 13000004
Roger Bennett Costumes assistant costumer 120828 13000005
Kelly Mitchell Costumes assistant costumer 120828 13000006
Jean Wesner Costumes assistant costumer 120828 13000007
Wanda Evans Costumes assistant costumer 120828 13000008
Michelle Johnson Hair Stylist n/a 120799 13000009
Alan D'Angerio Hairdresser hair designer 121014 13000010
Naomi Donne Makeup Artist key makeup artist 120801 13000011
Marilyn Peoples Makeup Artist n/a 120801 13000012
Lisa Lovaas Wardrobe Supervisor n/a 120908 13000013
Paul Huntley Wig Supplier wigs 121080 13000014
Liz Carlin ADR ADR assistant 120912 14000001
Andrea Horta ADR Editor n/a 220 14000002
Lisa Risen ADR Editor n/a 220 14000003
Norma Schwartz ADR/Dialogue Editor post-production dialogue 120939 14000004
Meredith Gold Assistant Sound Editor n/a 222 14000005
Ron Meredith Assistant Sound Editor n/a 222 14000006
Alexandra Leviloff Assistant Sound Editor n/a 222 14000007
Charles Hunt Boom Operator n/a 215 14000008
Sarah Jacobs Foley Artist foley performer 223 14000009
Robin Harlan Foley Artist foley performer 223 14000010
Mark Pappas Foley Editor n/a 221 14000011
Kevin O'Connell Rerecording Mixer n/a 120856 14000012
Michael Minkler Rerecording Mixer n/a 120856 14000013
Bob Beemer Rerecording Mixer n/a 120856 14000014
Rick Kline Rerecording Mixer n/a 120856 14000015
Bruce Botnick Rerecording Mixer n/a 120856 14000016
Glen Anderson Sound production sound 120816 14000017
Ron Sistar Sound utility sound 120816 14000018
Steuart Pearce Sound utility sound 120816 14000019
Sandy Berman Sound Design sound design & supervision 120905 14000020
Randle Akerson Sound Design sound design & supervision 120905 14000021
Clayton Collins Sound Editor n/a 229 14000022
Julia Evershade Sound Editor n/a 229 14000023
James Matheny Sound Editor n/a 229 14000024
Howell Gibbens Sound Editor n/a 229 14000025
Karen Wilson Sound Editor n/a 229 14000026
Marvin Walowitz Sound Editor n/a 229 14000027
Aristides Pappidas Lighting Technician n/a 120907 15000001
Gary Dagg Key Grip n/a 263 15000002
Mark Tye Key Grip n/a 263 15000003
Charles Seabrook Grip n/a 365 15000004
Charles Smallwood Grip n/a 365 15000005
Mark Smith Grip n/a 365 15000006
Kent Jorgensen Grip n/a 365 15000007
Gene Poole Grip n/a 365 15000008
Richard Audino Electrician n/a 450 15000009
Paul Clay Electrician n/a 450 15000010
Tiff Cooney Electrician n/a 450 15000011
Stewart Ebneter Electrician n/a 450 15000012
Roy Gittens Electrician n/a 450 15000013
Len Levine Electrician n/a 450 15000014
Jack Shepard Electrician n/a 450 15000015
Mike Underwood Electrician n/a 450 15000016
Val Williamson Electrician n/a 450 15000017
Mike Connors Dolly Grip n/a 264 15000018
Jason Poteet Best Boy Grip grip bestboy 265 15000019
John Dardis Best Boy bestboy 120885 15000020
Deb Hebert Auditor location auditor 120886 16000001
Marila Meggett Post-Production Accountant n/a 120979 16000002
Bob Minor Stunt Coordinator n/a 120804 19000001
Kathy Brock Stunts n/a 240 19000002
Dick Butler Stunts n/a 240 19000003
Chere Bryson Stunts n/a 240 19000004
Royden Clark Stunts n/a 240 19000005
Eric Cord Stunts n/a 240 19000006
Glory Fioramonti Stunts n/a 240 19000007
George Fisher Stunts n/a 240 19000008
Bill Lane Stunts n/a 240 19000009
Debby Porter Stunts n/a 240 19000010
Michael Ryan Stunts n/a 240 19000011
Jim Wilkey Stunts n/a 240 19000012
Gerard Williams Stunts n/a 240 19000013
Hubert Wells Animal Trainer n/a 120962 20000001
Neda Long Animal Trainer n/a 120962 20000002
Richard Blankenship Construction Coordinator n/a 276 21000001
Randy Pickett Craft Service craft services 120903 22000001
Linda Pickett Craft Service craft services 120903 22000002
Fran Kelly Catering caterer 120954 22000003
Wint Williams Catering caterer 120954 22000004
Allen Goldstein Catering caterer 120954 22000005
Chris Hughes Catering caterer 120954 22000006
Alan Hoffman Visual Effects illustrator 419 23000001
Christopher Pechin Visual Effects illustrator 419 23000002
Steve Galich Special Effects n/a 168 23000003
Jimmy Thomson Special Effects Assistant n/a 514 23000004
Mark Pierce Special Effects Assistant n/a 514 23000005
David Lipsey Assistant Props n/a 120904 24000001
Ken Adachi Property Master n/a 120805 24000002
Carlos Sanchez Assistant (to producers) 120820 25000001
Patricia Goldenson Production Assistant n/a 275 25000002
John Jones Production Assistant n/a 275 25000003
Shannon Moore Production Assistant n/a 275 25000004
Ginger Morris Production Assistant n/a 275 25000005
John Penotti Production Assistant n/a 275 25000006
Penny Pridemore Production Assistant n/a 275 25000007
Mary Warren Production Assistant n/a 275 25000008
Paul Regan Production Assistant n/a 275 25000009
Gene Johnson Transportation Coordinator n/a 271 25000010
Chris Coombs Post-Production Assistant n/a 120882 25000011
Chris Wyckoff Post-Production Assistant n/a 120882 25000012
Jerry Jackson Transportation n/a 120992 25000013
Jerry Johnson Driver driver captain 273 25000014
Chris Summerell Driver Shotmaker driver 273 25000015
Bill Benner Driver n/a 273 25000016
Andy Boyd Driver n/a 273 25000017
Jesse Caldwell Driver n/a 273 25000018
Tutt Esquerre Driver n/a 273 25000019
Robert Foster Driver n/a 273 25000020
Steve Hood Driver n/a 273 25000021
Bob Jones Driver n/a 273 25000022
Robert Kitterman Driver n/a 273 25000023
Thomas Mawyer Driver n/a 273 25000024
Steven Mitchell Driver n/a 273 25000025
Jerry Gordon Driver n/a 273 25000026
Roger Hanna Driver n/a 273 25000027
Dean Holder Driver n/a 273 25000028
George Power Driver n/a 273 25000029
Rick Wilkerson Driver n/a 273 25000030
Paul Kouds Driver n/a 273 25000031
Jerry Goldsmith Other orchestral score 120795 26000001
J Woods Other head scenic painter 120795 26000002
David Crank Other scenic painter 120795 26000003
Thomas Knightunger Other scenic painter 120795 26000004
Mary Edmonstone Other drapery person 120795 26000005
Brian Paccassi Other recordist 120795 26000006
Bruce Botnick Other scoring mixer 120795 26000007
Bill Hogue Other picture cars 120795 26000008
John Crowder Other background cars 120795 26000009
Ted Glenn Other key mechanic 120795 26000010
Taylor Ammons Other production secretary 120795 26000011
John Craig Other financial representative 120795 26000012
Hall Prewitt Other background vehicle 120795 26000013
Joan Eisenberg Unit Publicist n/a 231 29000001
Synopsis
Set in 1963, a Southern white woman en route to John F Kennedy's funeral in Washington, DC meets and eventually falls in love with a Northern black man who's on the lam after abducting his young daughter from an abusive situation.