Dream A Little Dream (1989)

Dream A Little Dream
Type Feature Film
MPAA Rating PG 13
Runtime 1hr 39mins.
Genres Drama, Comedy, Fantasy
Keywords teen
Status Released
US Release Date
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Corey Feldman Actor Bobby Keller 1 1000001
Corey Haim Actor Dinger 1 1000002
Jason Robards Actor Coleman Ettinger 1 1000003
Piper Laurie Actor Gena Ettinger 1 1000004
Harry Stanton Actor Ike Baker 1 1000005
Meredith Salenger Actor Lainie Diamond 1 1000006
William McNamara Actor Joel 1 1000007
Ria Pavia Actor Maureen 1 1000008
Lala Sloatman Actor Shelley 1 1000009
Laura Norton Actor Marge 1 1000010
John Ward Actor Derek 1 1000011
Matt Adler Actor Dumas 1 1000012
Josh Evans Actor 1st Low Life 1 1000013
Jody Smith Actor 2nd Low Life 1 1000014
Kent Faulcon Actor 3rd Low Life 1 1000015
Alex Rocco Actor Gus Keller 1 1000016
Victoria Jackson Actor Kit Keller 1 1000017
Russell Livingstone Actor Neighbor Next Door 1 1000018
Mickey Thomas Actor Mr Pattison 1 1000019
Fran Taylor Actor Sheila Baker 1 1000020
John Grisson Actor Cherry Diamond 1 1000021
John Coley Actor Ron 1 1000022
Marc Rocco Director n/a 2 2000001
Russell Livingstone Director 2nd unit director 2 2000002
D Eisenberg Producer n/a 3 3000001
Marc Rocco Producer n/a 3 3000002
Lawrence Kasanoff Executive Producer n/a 174 3000003
Ellen Steloff Executive Producer n/a 174 3000004
Steven Celniker Associate Producer n/a 171 3000005
Russell Livingstone Associate Producer n/a 171 3000006
Daniel Franklin Screenplay n/a 120778 4000001
Marc Rocco Screenplay n/a 120778 4000002
D Eisenberg Screenplay n/a 120778 4000003
Daniel Franklin From Story n/a 120870 4000004
Vincent Agostino Unit Manager n/a 120832 5000001
Robert Magaudda Line Producer n/a 161 5000002
Patrick Leyba Assistant Director n/a 163 5000003
James Liacouras Assistant Director n/a 163 5000004
Sheila Allen Location Manager n/a 193 5000005
Merry Donner Script Supervisor n/a 191 5000006
Kathryn Colbert Production Coordinator n/a 162 5000007
Shaw Burney Location Assistant location manager assistant 120947 5000008
Stephanie Adams Location Assistant location manager assistant 120947 5000009
King Baggot Director of Photography n/a 120780 6000001
Russell McElhatton Director of Photography director of photography 2nd unit 120780 6000002
Anastas Michos Camera Operator n/a 239 6000003
Anastas Michos Steadicam Operator n/a 232 6000004
Tony Hardmon Camera camera apprentice 120798 6000005
Russ McElhatton Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000006
Greg Smith Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000007
John Findlater Photography stills 120835 6000008
Russell Livingstone Editor n/a 172 7000001
Cole Sid Negative Cutting negative cutter 120852 7000002
Ken Schretzmann Assistant Editor n/a 203 7000003
Stine Kjar Assistant Editor n/a 203 7000004
John Dexter Music n/a 120781 8000001
Elliot Groffman Music music counsel 120781 8000002
Mary Bram Music Editor n/a 214 8000003
Derek Alpert Music Supervisor n/a 120872 8000004
Matthew Jacobs Production Designer n/a 164 9000001
Melody Levy Art Director art direction 183 9000002
Jahmon Reed Swing Gang n/a 434 9000003
Kim-Gay Barofsky Set Dresser n/a 197 9000004
Randall Milazzo Lead Person leadman 120957 9000005
Jane Feinberg Casting Director n/a 157 10000001
Mike Fenton Casting Director n/a 157 10000002
Kristine Brown Costume Designer n/a 169 13000001
Michelle Johnson Hair hairstyles 120794 13000002
Rudolph Eavey Hair Assistant n/a 120989 13000003
Marie Clark Makeup n/a 353 13000004
Rudolph Eavey Makeup Assistant n/a 121007 13000005
Ronald Gross Wardrobe Assistant n/a 120809 13000006
Christina Svoboda Wardrobe Supervisor n/a 120908 13000007
Barney Cabral ADR Editor ADR editor sound supervisor 220 14000001
Chris Wilcox Boom Operator n/a 215 14000002
Patrick Cabral Foley n/a 120961 14000003
Clay Collins Foley n/a 120961 14000004
Marc Rocco Sound soundtrack producer supervisor 120816 14000005
Robert Glass Sound sound rerecording mixer 120816 14000006
Robert Thirlwell Sound sound rerecording mixer 120816 14000007
John Dexter Sound soundtrack producer 120816 14000008
Tom Wier Sound soundtrack engineer 120816 14000009
Mark Hollingsworth Sound Editor n/a 229 14000010
Asher Yates Sound Editor n/a 229 14000011
Kelly Cabral Sound Editor sound editor assistant 229 14000012
Elizabeth Kenton Sound Editor sound editor assistant 229 14000013
Leonard Marcel Sound Effects dream sound effects 120868 14000015
Blake Wilcox Sound Mixer n/a 230 14000016
George Palmer Key Grip n/a 263 15000001
Oliver Whipple Grip n/a 365 15000002
Riko Schatke Grip n/a 365 15000003
Danny Buck Gaffer n/a 268 15000004
Timothy Woods Electrician n/a 450 15000005
Steve Spier Electrician n/a 450 15000006
Roy Gittens Electrician n/a 450 15000007
Troy Upsher Electrician n/a 450 15000008
Rick Sutherland Dolly Grip bestboy grip 264 15000009
Dog Thomas Dolly Grip n/a 264 15000010
Charles Hinton Best Boy bestboy 120885 15000011
David Strong Best Boy bestboy 120885 15000012
Robert Magaudda Production Accountant n/a 282 16000001
Stacy Eisenberg Assistant Accountant accounting assistant 120950 16000002
Tony Fields Choreographer choreography 120803 17000001
Corey Feldman Choreographer choreography 120803 17000002
John Cade Stunt Coordinator n/a 120804 19000001
James Wiggins Stunts n/a 240 19000002
Diane Dalmonte Stunts n/a 240 19000003
Kathie Broyles Main Title Design n/a 120925 23000001
John Teitloff Assistant Props property assistant 120904 24000001
Carmen Herman Assistant Props property assistant 120904 24000002
Mark Barofsky Property Master n/a 120805 24000003
Julie Smith Assistant (to Marc Rocco) 120820 25000001
Jimmy Ienner Assistant assistance 120820 25000002
Jill Johnson Production Assistant production coordinator assistant 275 25000003
Razor Tounge Production Assistant n/a 275 25000004
John Grissom Production Assistant n/a 275 25000005
Philippe Dupont Production Assistant n/a 275 25000006
Erin O'Donnell Production Assistant n/a 275 25000007
Stephen Readmond Production Assistant n/a 275 25000008
Ethan Martin Production Assistant n/a 275 25000009
Lorri Sumner Production Assistant n/a 275 25000010
George Hesse Production Assistant n/a 275 25000011
Cyndie Williams Production Assistant n/a 275 25000012
Dan Mandher Production Assistant n/a 275 25000013
James Liacouras Production Associate n/a 120822 25000014
Anne D'Amato Production Associate n/a 120822 25000015
Neil Hyman Transportation Captain n/a 272 25000016
Welch Lambeth Transportation Coordinator n/a 271 25000017
Betty Conway Production production banking(City National Bank) 120824 25000018
Shelley Surpin Production production counsel 120824 25000019
Karen Chalk Other production secretary 120795 26000001
Barbara Rubin Other studio teacher 120795 26000002
Robert Mintz Other film completion guarantor(Completion Bond Company) 120795 26000003
Synopsis
An elderly couple find themselves trapped in the bodies of two teenagers.