Ernest Goes to Jail (1990)

Ernest Goes to Jail
Type Feature Film
MPAA Rating PG
Runtime 1hr 21mins.
Genres Comedy, Adventure, Sequel
Keywords Ernest (franchise)
Status Released
US Release Date
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Jim Varney Actor Auntie Nelda 1 1000001
Jim Varney Actor Ernest P Worrell 1 1000002
Jim Varney Actor Felix Nash 1 1000003
Gailard Sartain Actor Chuck 1 1000004
Bill Byrge Actor Bobby 1 1000005
Barbara Bush Actor Charlotte Sparrow 1 1000006
Barry Scott Actor Rubin Bartlett 1 1000007
Randall Cobb Actor Lyle 1 1000008
Dan Leegant Actor Oscar Pendlesmythe 1 1000009
Charles Napier Actor Warden 1 1000010
Jim Conrad Actor Eddie 1 1000011
Jackie Welch Actor Judge 1 1000012
Melanie Wheeler Actor Prosecutor 1 1000013
Jeffrey Ford Actor Defense Attorney 1 1000014
Daniel Butler Actor Waiter 1 1000015
Charlie Lamb Actor Another Con 1 1000016
Mac Bennett Actor Con 1 1000017
Rick Shulman Actor Mean Guard 1 1000018
Bruce Arnston Actor Juror 1 1000019
Andy Stahl Actor Jerry 1 1000020
Bob Babbitt Actor Washing Con 1 1000021
Myke Mueller Actor Vinnie 1 1000022
John Davis Actor Other Guard 1 1000023
Michael Montgomery Actor Warden's Assistant 1 1000024
Mike Hutchinson Actor Gate Guard 1 1000025
John Cherry Director n/a 2 2000001
Stacy Williams Producer n/a 3 3000001
Martin Erlichman Executive Producer n/a 174 3000002
Coke Sams Co-Producer n/a 170 3000003
Phil Walden Associate Producer n/a 171 3000004
Charles Cohen Screenplay n/a 120778 4000001
Carol Byron Unit Production Manager n/a 182 5000001
Patrice Leung Assistant Director n/a 163 5000002
Douglas Raine Assistant Director n/a 163 5000003
Marcei Brubaker Assistant Director n/a 163 5000004
CJ Hicks Location Manager n/a 193 5000005
Lee Nowak Script Supervisor n/a 191 5000006
Anna Zappia Production Coordinator n/a 162 5000007
Peter Stein Director of Photography n/a 120780 6000001
Mark Van Loon Camera Operator camera operator 2nd unit 239 6000002
Phil Bills Camera Operator optical camera operator 239 6000003
Ernest Miller Camera Operator optical camera operator 239 6000004
Mark Van Loon Steadicam Operator n/a 232 6000005
Allan Westbrook Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000006
Dene Berry Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000007
Armanda Costanza Camera Assistant camera assistant 2nd unit 120867 6000008
Sharyn Ross Editor n/a 172 7000001
Farrel Levy Editor n/a 172 7000002
C Davis Editor visual effects editor 172 7000003
Godfrey Marks Dialogue Editor n/a 204 7000004
Gina Paris Assistant Editor n/a 203 7000005
David Wolowic Assistant Editor n/a 203 7000006
Bruce Arnston Music n/a 120781 8000001
Kirby Shelstad Music n/a 120781 8000002
Joanie Diener Music Editor n/a 214 8000003
Bruce Arnston Song songs 120859 8000004
Kirby Shelstad Song ("Coconut Tree") 120859 8000005
Bruce Arnston Song Performer ("Doin' Time" "Coconut Tree") 120788 8000006
Chris August Production Designer n/a 164 9000001
Connie Gray Set Decorator n/a 165 9000002
Mark Ragland Art Director art direction 183 9000003
Tiger Barry Set Dresser n/a 197 9000004
Dwight Scott Set Dresser n/a 197 9000005
Garey Stevens Set Dresser n/a 197 9000006
Todd Hatfield Scenic Artist n/a 745 9000007
Margaret Winston Scenic Artist n/a 745 9000008
Christian Hill Lead Person leadman 120957 9000009
Sally Hinkle Art Department Coordinator n/a 195 9000010
Ben Rubin Casting n/a 179 10000001
Vicky Branton Casting casting coordinator(extras) 179 10000002
Emily Schweber Casting Associate n/a 160 10000003
Hal Cohen Supervisor optical supervisor 120845 11000001
Shawn Barry Costume Designer n/a 169 13000001
Lynda Foot Costume Supervisor n/a 120895 13000002
Gillian Graham Costumes costumer 120828 13000003
Bert Samet Hair hairstyles 120794 13000004
Tamara Lee Hair Assistant hairstyles assistant 120989 13000005
June Brickman Makeup n/a 353 13000006
Tamara Lee Makeup Assistant n/a 121007 13000007
Betty Mathis Tailor n/a 120990 13000008
Peter Kurland Boom Operator n/a 215 14000001
Mark Zimbicki Boom Operator n/a 215 14000002
Mark Berger Sound sound rerecording mixer supervisor 120816 14000003
Mark Levinson Sound sound rerecording mixer supervisor 120816 14000004
Danny Kopelson Sound sound rerecording mixer 120816 14000005
Dale Strumpell Sound sound rerecording mixer 120816 14000006
Doug Murray Sound Designer n/a 120915 14000007
Robert Shoup Sound Effects Editor n/a 327 14000008
Donny Blank Sound Effects Editor n/a 327 14000009
Richard Schirmer Sound Mixer n/a 230 14000010
Patrick Dodd Sound Supervisor n/a 120883 14000011
Terry Arthur Key Grip n/a 263 15000001
Fred Cooper Grip n/a 365 15000002
Michael Foster Grip n/a 365 15000003
Howard Fox Grip n/a 365 15000004
Duane Arthur Grip n/a 365 15000005
Robert Dracup Gaffer n/a 268 15000006
James Tomaro Electrician bestboy electrician 450 15000007
Suzanne Cobb Electrician n/a 450 15000008
Scott Forrester Electrician n/a 450 15000009
Casey Cook Electrician n/a 450 15000010
Robert Hoelen Dolly Grip bestboy grip 264 15000011
Jean Carroll Cable Operator n/a 120964 15000012
Susan Muir Production Accountant n/a 282 16000001
Karen Yokomizo Assistant Accountant production accountant assistant 120950 16000002
Diane Childress Assistant Accountant production accountant 2nd assistant 120950 16000003
David Stipes Motion Control motion control operator 121053 19000001
Chuck Waters Stunt Coordinator n/a 120804 19000002
Christie Miele Animal Trainer (dog) 120962 20000001
Doree Sitterly Animal Trainer (dog) 120962 20000002
Robert Green Construction Coordinator n/a 276 21000001
Bruce Rockwood Construction Coordinator n/a 276 21000002
William Woodward Construction construction crew 120900 21000003
Chris Armstrong Construction construction crew 120900 21000004
Martha Berry Construction construction crew 120900 21000005
Alfred Brown Construction construction crew 120900 21000006
Mark Carroll Construction construction crew 120900 21000007
Phil Carroll Construction construction crew 120900 21000008
Michael Hagewood Construction construction crew 120900 21000009
George Hill Construction construction crew 120900 21000010
Ricky Luther Construction construction crew 120900 21000011
Parke Parham Construction construction crew 120900 21000012
Franklin Reed Construction construction crew 120900 21000013
Mitch Williams Construction construction crew 120900 21000014
Rick Wyrick Construction construction crew 120900 21000015
Michael Hutchinson Craft Service n/a 120903 22000001
Lynn Campelli Craft Service craft service assistant 120903 22000002
George Spires Catering caterer 120954 22000003
Ethlyn Spires Catering caterer 120954 22000004
Tim McHugh Visual Effects Supervisor n/a 249 23000001
Robert Bailey Visual Effects blue screen compositing 419 23000002
Bill Schirmer Special Effects Coordinator n/a 241 23000003
Roland Tantin Special Effects n/a 168 23000004
Michael Weesner Special Effects n/a 168 23000005
Floyd Van Wey Special Effects n/a 168 23000006
Jack Brown Special Effects n/a 168 23000007
Jeffrey Frink Special Effects n/a 168 23000008
John Hagey Special Effects n/a 168 23000009
Eileen Holland Special Effects n/a 168 23000010
David Lipsey Special Effects n/a 168 23000011
Robert Miller Special Effects n/a 168 23000012
Allen Gonzales Special Effects special effects animation 168 23000013
Michelle Porter Effects Coordinator visual effects coordinator 120917 23000014
Barbara Laszewski Main Title Design n/a 120925 23000015
Doug White Property Master n/a 120805 24000001
Francesca Dodd Assistant dialogue editor assistant 120820 25000001
Sharon Haley Assistant (to John R Cherry III) 120820 25000002
Rebecca Price Assistant (to Stacy Williams) 120820 25000003
John Nixon Assistant (to Jim Varney) 120820 25000004
Chester Butler Assistant assistance 120820 25000005
Damian Ganczewski Production Assistant production coordinator assistant 275 25000006
Carol Oot Production Assistant n/a 275 25000007
Melissa Haley Production Assistant n/a 275 25000008
Andrew Baird Production Assistant n/a 275 25000009
Walter Lambeth Transportation Co-Captain n/a 120973 25000010
W Davis Transportation Co-Captain n/a 120973 25000011
William Siler Transportation Coordinator n/a 271 25000012
Doug DuRose Property Master Assistant n/a 120975 25000013
Robert Corrigan Driver n/a 273 25000014
Tyler Daum Driver n/a 273 25000015
Tom Rainey Driver n/a 273 25000016
Redhawk Rice-Sauer Driver n/a 273 25000017
Ervin Russell Driver n/a 273 25000018
Cyndie Williams Driver n/a 273 25000019
Eddie Crabtree Driver honeywagon driver 273 25000020
Steve Tabolsky Apprentice apprentice editor 120976 25000021
Sharon Holley Apprentice apprentice editor 120976 25000022
Clarke Gallivan Second Unit Director n/a 412 25000999
Paul Regan Other loader 120795 26000001
Jim Bowie Other optical line-up 120795 26000002
Gino Capitano Other optical line-up 120795 26000003
Fred Christopher Other optical line-up 120795 26000004
Robert Horvath Other optical line-up 120795 26000005
Leilani McHugh Other optical line-up 120795 26000006
Gary Moore Other optical line-up 120795 26000007
Carla Devine Other production secretary 120795 26000008
Dianne Patrick Other lead painter 120795 26000009
Niki Conolly Other scenic painter 120795 26000010
Sandra Cook Other scenic painter 120795 26000011
Bernie Fidelo Other first-aid 120795 26000012
Carla Hall Publicity n/a 120789 29000001
Synopsis
Ernest gets mixed up with a lookalike in jail.
N/A
N/A