Black Robe (1991)

Black Robe
Type Feature Film
MPAA Rating R
Runtime 1hr 40mins.
Genres Drama, Adventure, Historical
Keywords Native American
Status Released
US Release Date
  
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Yves Paquette Generator Operator n/a 363 15000009
Mathieu Ungaro Grip (French Unit) 365 15000008
Stephane Vidal Grip (French Unit) 365 15000007
Morgan Carpenter Generator Operator n/a 363 15000010
Frederic Lemaire Gaffer (French Unit) 268 15000011
Michel Bertrand Dolly Grip bestboy grip 264 15000013
David Nichols Dolly Grip n/a 264 15000012
Andre Tisseur Grip n/a 365 15000006
Alain Masse Grip n/a 365 15000005
Henri Roux Sound Recordist (French Unit) 331 14000012
Gary Wilkins Sound Recordist n/a 331 14000011
Guy Ferland Swing electric 120862 15000001
Jean-Maurice DeErnsted Key Grip n/a 263 15000002
Stephane DeErnsted Grip n/a 365 15000004
Philippe Lapicque Key Grip (French Unit) 263 15000003
Gilles Fortier Best Boy bestboy electric 120885 15000014
Doreen Davis Production Accountant n/a 282 16000001
Andre Brochu Carpenter head carpenter 529 21000001
Richard Parker Animal Trainer raven trainer 120962 20000002
Marcel Savoie Wrangler canoe wrangler 121018 20000001
Jean-Marie Vallerand Carpenter head carpenter 529 21000002
Serge Gagne Carpenter n/a 529 21000003
Normand Gagnon Carpenter n/a 529 21000005
Chistian Lescop Carpenter n/a 529 21000004
Jamie Jones Stunt Player n/a 121025 19000006
Paul Rutledge Stunt Player n/a 121025 19000005
Desmond Kennedy Assistant Accountant n/a 120950 16000003
Annabell Alvarez Assistant Accountant n/a 120950 16000002
Darren Perks Prosthetics prosthetics builder 120991 19000001
Minor Mustain Stunt Coordinator n/a 120804 19000002
Ron van Hart Stunt Player n/a 121025 19000004
David McKeown Stunt Player n/a 121025 19000003
Karin Whittington Sound Editor n/a 229 14000010
Penn Robinson Sound Editor n/a 229 14000009
Benoit Martel Hair Assistant assistant hairdresser 120989 13000007
Ron Turgeon Hair Assistant assistant hairdresser 120989 13000006
Richard Marsan Hair hair & makeup trailer attendant 120794 13000005
Martin Sutton Hair Stylist n/a 120799 13000008
Mykill Skorr Hair Stylist n/a 120799 13000009
Francois Dagenais Makeup key special effects makeup artist 353 13000011
Rejean Forget Hairdresser key hairdresser 121014 13000010
John M Hay Costume Designer n/a 169 13000004
Renee April Costume Designer n/a 169 13000003
Paula Paizes Advisor legal advisor(Samson Productions) 120821 12000006
Ian Russell Liaison laboratory liaison 121064 12000005
Helen Atkinson Translator Cree translator 741 12000007
Bill Two Rivers Translator Mohawk translator 741 12000008
Micheline Rouillard Costume Department costume builder 121016 13000002
Jacqueline Rousseau Costume Department costume builder 121016 13000001
Christiane Berroya Makeup (French Unit) 353 13000012
Linda Gill Makeup Artist head makeup artist 120801 13000013
David Grusovin Assistant Sound Editor n/a 222 14000004
Stephanie Flack Assistant Sound Editor n/a 222 14000003
Susan Midgley Assistant Sound Editor n/a 222 14000002
Mark Wasiutak Boom Operator n/a 215 14000005
Pascal Marzolf Boom Operator (French Unit) 215 14000006
Phil Judd Rerecording Mixer n/a 120856 14000008
Nicki Roller Foley Recordist n/a 225 14000007
Frank Morrone ADR ADR recordist Toronto 120912 14000001
Simonetta Mariano Costumer Cutter 120880 13000026
Julie Houle Makeup Assistant assistant makeup artist 121007 13000015
Penny Lee Makeup Artist set makeup artist 120801 13000014
Blanche Boileau Wardrobe wardrobe coordinator 120823 13000016
Enrica Pouzi Wardrobe seamstress 120823 13000017
Edmond Delorimier Wardrobe wardrobe driver 120823 13000019
Fran Marks Wardrobe seamstress 120823 13000018
Bernard Gagnon Carpenter n/a 529 21000006
Paul Menier Carpenter n/a 529 21000007
Jean Marie Guy Atelieu Other prop maker 120795 26000005
Donna Noonan Other native crafts coordinator 120795 26000004
Merriane Couture Other production secretary 120795 26000003
Richard Eyre Other scenic painter 120795 26000006
Suzanne Gagnier Other scenic painter 120795 26000007
Isoland Claveau Other local resources 120795 26000009
Jean-Yves Ahern Other draftsperson 120795 26000008
Colin Tomlins Other production secretary 120795 26000002
Anna Maria Muccilli Other publicist Alliance Communications 120795 26000001
Rejean Bouchard Driver cast driver 273 25000019
Teddy Wilson Driver cast driver 273 25000018
David E Leblanc Driver cast driver 273 25000020
Ron Riordan Driver cast driver 273 25000021
Lorne Dosogne Driver cast driver 273 25000023
John Prevost Driver cast driver 273 25000022
Anne Remillard Other cutter 120795 26000010
Jacques Fortier Other key electric 120795 26000011
Phillip Hartl Other orchestra leader 120795 26000022
Karen Psaltis Other negative matching 120795 26000021
Roger Cowland Other opticals 120795 26000020
Marie-Luce David Other production secretary(French Unit) 120795 26000023
Marc Lambert Other electric(French Unit) 120795 26000024
Karen Marginson Unit Publicist n/a 231 29000001
Francois Taupin Other electric(French Unit) 120795 26000025
Diane Tremblay Other nurse 120795 26000019
Remy Maltais Other pontoon operator 120795 26000018
Paul Viau Other electric 120795 26000013
Sylvain Bergevin Other electric 120795 26000012
Rejean Obomsawin Other extras coordinator 120795 26000014
Louis Davey Other tutor 120795 26000015
Gerardo Manzi Other honeywagon operator 120795 26000017
Dora Hopkins Other children's guardian 120795 26000016
Ian "Tim" Parkinson Driver driver captain 273 25000017
Joel St-Gelais Driver office driver(La Baie) 273 25000016
Claude Lebeau Special Effects special effects technician 168 23000004
Mario Dumont Special Effects special effects technician 168 23000003
Pierre Rivard Special Effects key special effects technician 168 23000002
Antonio Vidosa Special Effects special effects technician 168 23000005
Thierry Craig Special Effects special effects technician 168 23000006
Etienne Lapointe-Proulx Assistant Props assistant set props 120904 24000001
Belinda Bennetts Titles opening titles designer 120825 23000007
Louis Craig Special Effects Coordinator n/a 241 23000001
Jay Grant Catering caterer 120954 22000005
Pierre L'Heureux Construction construction buyer 120900 21000009
Rejean Brochu Construction Coordinator n/a 276 21000008
Jean-Clement Renaud Craft Service craft service coordinator 120903 22000001
Ginette Hoyse Craft Service assistant craft 120903 22000002
Ian Macarthur Catering caterer 120954 22000004
Jill Morton Craft Service assistant craft 120903 22000003
Serge Bureau Props prop master 120817 24000002
Denis Hamel Props set props 120817 24000003
Don H Poole Transportation Coordinator n/a 271 25000011
Gordon Woodside Production Associate post production associate(Canada) 120822 25000010
Romain Gagnon Production Assistant n/a 275 25000009
Jim DiSensi Transportation Coordinator n/a 271 25000012
Martin Tremblay Office Assistant (La Baie) 120996 25000013
Owen Coughlan Driver office driver(Montreal) 273 25000015
Earl Danyluk Production extras captain 120824 25000014
Eric Gendron Production Assistant n/a 275 25000008
Claude Fortin Production Assistant n/a 275 25000007
Cherri Campbell Assistant (to Robert Lantos) 120820 25000002
Josee Lachance Assistant (to Bruce Beresford) 120820 25000001
Susan Lane Assistant (to Sue Milliken) 120820 25000003
Marc Larose Production Assistant n/a 275 25000004
Jose Uria Production Assistant n/a 275 25000006
Pierre LaPointe Production Assistant n/a 275 25000005
Denis Wolfson Liaison laboratory liaison 121064 12000004
Alan Hooper Technical Advisor canoe instructor 537 12000003
Rodrigue Boivin Actor Algonquin Tribe Member 1 1000046
Mirya Obomsawin Actor Algonquin Tribe Member 1 1000045
Joseph Campean Actor Algonquin Tribe Member 1 1000044
Valerie DeContie Actor Algonquin Tribe Member 1 1000047
Roger Wylde Actor Algonquin Tribe Member 1 1000048
Jonathon Blacksmith Actor Algonquin Tribe Member 1 1000050
Helen Atkinson Actor Algonquin Tribe Member 1 1000049
Annie Bearskin Actor Algonquin Tribe Member 1 1000043
Cordelia Beresford Actor Mile La Fontaine 1 1000042
Gerard Soler Actor Masse 1 1000037
Jean-Pierre Perusse Actor Tallevant 1 1000036
Allison Reid Actor Iroquois Torture Woman 1 1000038
Brenda Adams Actor Iroquois Torture Woman 1 1000039
Daniel Thonon Actor Musician 1 1000041
Denis Plante Actor Musician 1 1000040
Doreen Stevens Actor Algonquin Tribe Member 1 1000051
Eric Johnston Actor Algonquin Tribe Member 1 1000052
Sue Milliken Producer n/a 3 3000003
Stephane Reichel Producer n/a 3 3000002
Robert Lantos Producer n/a 3 3000001
Jake Eberts Executive Producer n/a 174 3000004
Brian Moore Executive Producer n/a 174 3000005
Eric Norlen Associate Producer n/a 171 3000007
Denis Heroux Executive Producer n/a 174 3000006
Bruce Beresford Director n/a 2 2000001
Arnold Eyah-Saulteux Actor Algonquin Tribe Member 1 1000059
Irvin Hill Actor Algonquin Tribe Member 1 1000054
Zoe Hopkins Actor Algonquin Tribe Member 1 1000053
Waylon Hare Actor Algonquin Tribe Member 1 1000055
Walter Jacobs Actor Algonquin Tribe Member 1 1000056
Earl Danyluk Actor Algonquin Tribe Member 1 1000058
John Tenasco Actor Algonquin Tribe Member 1 1000057
Wanda Obomsawin Actor Pregnant Woman 1 1000035
Bonfield Marcoux Actor Domergue 1 1000034
Jean Brousseau Actor Champlain 1 1000012
Francois Tasse Actor Father Bourque 1 1000011
Frank Wilson Actor Father Jerome 1 1000010
Yvan Labelle Actor Mestigoit 1 1000013
Raoul Trujillo Actor Kiotseaton 1 1000014
Denis Lacroix Actor Taratande 1 1000016
James Bobbish Actor Ondesson 1 1000015
Wesley Cote Actor Oujita 1 1000009
Harrison Liu Actor Awondoie 1 1000008
Sandrine Holt Actor Annuka 1 1000003
Aden Young Actor Daniel 1 1000002
August Schellenberg Actor Chomina 1 1000004
Tantoo Cardinal Actor Chomina's Wife 1 1000005
Lawrence Bayne Actor Neehatin 1 1000007
Billy Two Rivers Actor Ougebmat 1 1000006
Gilles Plante Actor Older Workman 1 1000017
Gordon Tootoosis Actor Old Aenons 1 1000018
Don Brisebois Actor Iroquois Gurd 1 1000029
Minor Mustain Actor 1st Iroquois 1 1000028
George Pachanos Actor Iroquois Leader 1 1000027
Jean-Baptiste Raphael Actor Iroquois Elder 1 1000030
Guy Provencher Actor Old Iroquois Member 1 1000031
Linlyn Lue Actor She Manitou 1 1000033
Joe DeLaronde Actor Tall Painted Iroquois 1 1000032
Patrick Tenasco Actor Montagnais 1 1000026
Marco Bacon Actor Montagnais 1 1000025
Claude Prefontaine Actor Old Priest 1 1000020
Marthe Tungeon Actor Laforgue's Mother 1 1000019
Deano Clavet Actor Mercier 1 1000021
Paul Stewart Actor Workman 1 1000022
Jean-Jacques Blanchet Actor Workman 1 1000024
Jean-Raymond Chales Actor Workman 1 1000023
Brian Moore WRT) Screenplay n/a 120778 4000001
Brian Moore Source Material (Novel: BLACK ROBE) 120786 4000002
Joe Campeau Song traditional native song provider(Intertribal Round Dance) 120859 8000007
Martin Armiger Music Coordinator n/a 206 8000006
Gilles Plante Music early music adviser(("Doen Daphne D'Over Schoone Maeght" by Jacob Van Eyck)) 120781 8000005
Alex Skead Song traditional native song provider(Ojbway Traveling Song) 120859 8000008
Alberta Cree Song traditional native song provider(Intertribal Round Dance) 120859 8000009
Real Proulx Set Decorator n/a 165 9000002
Herbert Pinter Production Designer n/a 164 9000001
John Grundy Music musical director(The Sydney Philharmonia) 120781 8000004
James D'Arcy Music music engineer assistant 120781 8000003
Jeannine Chialvo Dialogue Editor n/a 204 7000002
Tim Wellburn Editor n/a 172 7000001
Pat Mackle Assistant Editor assistant picture editor 203 7000003
Claudette Duff Assistant Editor assistant picture editor 203 7000004
Michael Stavrou Music music engineer 120781 8000002
Georges Delerue Music n/a 120781 8000001
Gavin Mitchell Art Director n/a 183 9000003
Jean Chasse Set Dresser n/a 197 9000004
Helene LaFrance Art Department Coordinator n/a 195 9000015
Jean Morin Assistant Set Dresser n/a 121108 9000014
Olivier Beriot Dresser (French Unit) 120967 9000013
John Fredericks Art Department art department swing gang 120843 9000016
Alison Barrett Location Casting Australian casting 120864 10000001
Joe C W Armstrong Consultant cartographic consultant 120784 12000002
Philippa Orsborn Consultant financial consultant 120784 12000001
Marc Provencher Dresser n/a 120967 9000012
Henry Aubertin Dresser n/a 120967 9000011
Reet Puhm Scenic Artist n/a 745 9000006
Francoise Pauzia Set Dresser (French Unit) 197 9000005
Mario Davignon Dresser head dresser 120967 9000007
Jacqueline Rousseau Dresser n/a 120967 9000008
Sylvie Clement Dresser n/a 120967 9000010
Stephanie Chagnon Dresser n/a 120967 9000009
Brett Tracey Camera Trainee camera & editing trainee 120998 6000016
Arthur Cambridge Grader grading 121138 6000015
Sylvia Walker-Wilson Post-Production Supervisor n/a 120796 5000010
Christophe Vallee Assistant Director (French Unit) 163 5000009
Buck Deachman Assistant Director n/a 163 5000008
Francois Sylvestre Location Manager n/a 193 5000011
Martha-Marie Kleinhaus Production Coordinator n/a 162 5000012
Marie LaHaye Continuity n/a 890 5000014
Nicholas Barker Location Scout n/a 311 5000013
Rene Carre Jr. Assistant Director n/a 163 5000007
Carole Dubuc Assistant Director n/a 163 5000006
Michel Chauvin Unit Manager n/a 120832 5000001
Brian Moore WRT) Source Material (from novel) ("Black Robe") 120793 4000003
Jany Munoz Unit Manager (French Unit) 120832 5000002
Susan Murdoch Production Manager n/a 305 5000003
pedro b. gandol Assistant Director n/a 163 5000005
Yanis Combe-Ferrier Production Manager (French Unit) 305 5000004
Sandrine Fayos Continuity (French Unit) 890 5000015
Jean-Yves Dolbec Assistant Unit Manager n/a 313 5000016
Claude Beauchamp Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000010
Anna Howard Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000009
John Platt Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000008
Frank Polyak Assistant Camera Operator assistant camera 2nd unit 120849 6000011
Laurent Leymonie Assistant Camera Operator assistant camera(French Unit) 120849 6000012
Takashi Seida Photography still photographer 120835 6000014
David Ungaro Assistant Camera Operator assistant camera(French Unit) 120849 6000013
Tim Adlide Camera rostrum camera 120798 6000007
Jean Lepine Camera camera 2nd unit 120798 6000006
Peter James Director of Photography n/a 120780 6000001
Doreen Libman Assistant Production Coordinator assistant coordinator 192 5000017
Danny Batterham Camera Operator n/a 239 6000002
Julian Chojnacki Steadicam Operator n/a 232 6000003
Andre Fleuren Camera camera 2nd unit 120798 6000005
Rod Crombie Steadicam Operator n/a 232 6000004
Lothaire Bluteau Actor Father Laforgue 1 1000001
Synopsis
Set during the 17th century, a French Jesuit missionary travels to a remote mission outpost in Northern Quebec.