A Simple Wish (1997)

Simple Wish
Type Feature Film
MPAA Rating PG
Runtime 1hr 29mins.
Genres Comedy, Family, Fantasy
Keywords children's
Status Released
US Release Date
  
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Mark O'Donoghue Carpenter head carpenter 529 21000002
Vito Botticella Carpenter assistant head carpenter 529 21000003
Duncan Campbell Carpenter head carpenter 529 21000001
Rudy Ugland Animal Wrangler (New York unit) 120863 20000002
Richard Parker Animal Wrangler (Studio Animal Services) 120863 20000001
Vince Donato Carpenter n/a 529 21000004
F Howard Carpenter n/a 529 21000005
Michael Curry Sr. Construction Foreman (New York unit) 277 21000009
Phillip Tellez Construction Coordinator n/a 276 21000010
Blaine Twyne Carpenter n/a 529 21000008
Jim O'Donoghue Carpenter n/a 529 21000007
Peter Nice Carpenter n/a 529 21000006
Rudy Ugland Stunts n/a 240 19000037
Keith Siglinger Stunts n/a 240 19000036
Elizabeth Fulcher Stunts n/a 240 19000027
Tim Gallin Stunts n/a 240 19000028
Peter Epstein Stunts n/a 240 19000026
Stracy Diaz Stunts n/a 240 19000025
A R Duppin Stunts n/a 240 19000024
Nicholas J Giangiulio Stunts n/a 240 19000029
Jery Hewitt Stunts n/a 240 19000030
Eddie Mulder Stunts n/a 240 19000034
Connie Picard Stunts n/a 240 19000035
B W Miller Stunts n/a 240 19000033
Jennifer Lamb Stunts n/a 240 19000032
Joyce Korbin Stunts n/a 240 19000031
Martin Bernstein Construction Coordinator (New York unit) 276 21000011
Craig Barron Visual Effects Supervisor (Matte World Digital) 249 23000001
Kelly Lepkowsky Visual Effects modelmaker(Matte World Digital) 419 23000019
Joe Martinez Visual Effects modelmaker(Matte World Digital) 419 23000020
Tony Sommers Visual Effects modelmaker(Matte World Digital) 419 23000018
Rick Anderson Visual Effects modelmaker(Matte World Digital) 419 23000017
Cameron Noble Visual Effects digital artist(Matte World Digital) 419 23000016
Keith Vanderlaan Visual Effects effects producer(Cannom Creations Inc) 419 23000021
Martin Malivoire Special Effects Coordinator n/a 241 23000022
Caroleen Green Miniatures miniature set artist(Matte World Digital) 121083 23000026
Morgan Trotter Graphics computer graphics modeler(Matte World Digital) 120826 23000027
Danielle Cambridge Effects Assistant technical assistant(Blue Sky Studios Inc) 120922 23000025
Daniel Gibson Special Effects Assistant n/a 514 23000024
J C Brotherhood Special Effects (New York unit) 168 23000023
Brett Northcutt Visual Effects digital matte artist(Matte World Digital) 419 23000015
Christopher Evans Visual Effects digital matte artist(Matte World Digital) 419 23000014
Tim Healey Visual Effects visual effects producer 419 23000005
John Siczewicz Visual Effects digital artist(Blue Sky Studios Inc) 419 23000006
Tim Lidstone Special Effects Foreman n/a 250 23000004
Hilmar Koch Effects Supervisor digital effects supervisor(Blue Sky Studios Inc) 120866 23000003
Richard Chuang Visual Effects Supervisor (Pacific Data Images) 249 23000002
John Lesko Visual Effects cineon artist(Blue Sky Studios Inc) 419 23000007
Steve Blevins Visual Effects digital artist(Blue Sky Studios Inc) 419 23000008
Linda J Caldwell Visual Effects digital artist(Blue Sky Studios Inc) 419 23000012
Krystyna Demkowicz Visual Effects visual effects producer(Matte World Digital) 419 23000013
John Warner Visual Effects digital artist(Blue Sky Studios Inc) 419 23000011
Sam Edwards Visual Effects digital artist(Blue Sky Studios Inc) 419 23000010
Michael Turoff Visual Effects digital artist(Blue Sky Studios Inc) 419 23000009
Pete Corby Stunts n/a 240 19000023
John Centiempo Stunts n/a 240 19000022
Michael Buck Dolly Grip (visual effects/New York) 264 15000019
Larry Geiger Best Boy Grip (Calgary unit) 265 15000020
Kurt Rimmel Dolly Grip (New York unit) 264 15000018
Tracy Shaw Dolly Grip n/a 264 15000017
Delroy P. Jarrett Electrician n/a 450 15000016
Keith Bunting Best Boy Grip (New York unit) 265 15000021
Craig Vaccaro Best Boy Grip (visual effects/New York) 265 15000022
Tom Dolan Best Boy best boy electric(New York unit) 120885 15000026
Peter McEntyre Best Boy best boy electric(visual effects/New York) 120885 15000027
T C Chapman Best Boy best boy electric(Calgary unit) 120885 15000025
Malcolm Nefsky Best Boy n/a 120885 15000024
Stephen Spurrell Best Boy n/a 120885 15000023
Tony Eldridge Electrician n/a 450 15000015
Gordon Eldridge Electrician n/a 450 15000014
Peter Clark Key Grip (New York unit) 263 15000005
John P Dolan Key Grip (visual effects/New York) 263 15000006
Robert C Rice Key Grip (visual effects unit/Canada) 263 15000004
Mark Manchester Key Grip n/a 263 15000003
Roy Elliston Key Rigging Grip n/a 120946 15000002
Jeff Heintzman Grip n/a 365 15000007
Bob O'Connor Grip n/a 365 15000008
Jay Fortune Gaffer (New York unit) 268 15000012
James P Dolan Gaffer (visual effects/New York) 268 15000013
Bernie Branston Gaffer (visual effects unit/Canada) 268 15000011
Steve Ferrier Gaffer n/a 268 15000010
Bob Rodgers Generator Operator n/a 363 15000009
John Gaskin Production Accountant n/a 282 16000001
Camille Mansfield Accountant accounting clerk 120802 16000002
Cotton Mather Stunts n/a 240 19000013
Patrick Mark Stunts n/a 240 19000014
Bobby Makin Stunts n/a 240 19000012
Robert Hannah Stunts n/a 240 19000011
Mary-Anne Boyles Stunts n/a 240 19000010
Lloyd Adams Stunts n/a 240 19000015
Bill Davidson Stunts n/a 240 19000016
David Rigby Stunts n/a 240 19000020
Bill Anagnos Stunts n/a 240 19000021
Errol G Farquharson Stunts n/a 240 19000019
Sue Parker Stunts n/a 240 19000018
Richard Parker Stunts n/a 240 19000017
Paul Rutledge Stunts n/a 240 19000009
Dwayne McLean Stunts n/a 240 19000008
Rebecca Gray Assistant Accountant n/a 120950 16000006
Michael Smuin Choreographer dancing sequence choreographer 120803 17000001
Judy Pursley Production Auditor assistant auditor(New York unit) 120815 16000005
Gail Barringer Accountant payroll accountant(New York unit) 120802 16000004
Loretta Van Hart Accountant payroll accountant 120802 16000003
Allison Reid Stunt Coordinator n/a 120804 19000001
Danny Aiello III Stunt Coordinator n/a 120804 19000002
C J Fidler Stunts n/a 240 19000006
Dan Belley Stunts n/a 240 19000007
Suzanne Smith Stunts n/a 240 19000005
Matt Birman Stunts n/a 240 19000004
Bryan Renfro Stunts n/a 240 19000003
Ben Barron Graphics computer graphics modeler(Matte World Digital) 120826 23000028
Konrad Dunton Graphics computer graphics modeler(Pacific Data Images) 120826 23000029
John Cocks Driver n/a 273 25000034
Kenny Pearce Driver n/a 273 25000035
Gary Flanagan Driver n/a 273 25000033
Joe Muscat Driver n/a 273 25000032
Bob Haak Driver n/a 273 25000031
Brian O'Hara Driver n/a 273 25000036
Rohan Singh Driver n/a 273 25000037
Alex Tellnow Other steel fabricator 120795 26000002
Rob McEune Other head painter 120795 26000003
Robin M Reelis Other production secretary 120795 26000001
Ricky Burkhardt Driver n/a 273 25000039
Barry Barber Driver n/a 273 25000038
Ken Barbet Driver n/a 273 25000030
Joe Norris Driver head driver 273 25000029
Bill Hagan Transportation Captain n/a 272 25000020
Danny Klepper Transportation Captain (Calgary unit) 272 25000021
Kelley Perry Production Assistant (Cannom Creations Inc) 275 25000019
Susumu Yukuhiro Production Assistant (Matte World Digital) 275 25000018
Jenna Robbins Production Assistant (Blue Sky Studios Inc) 275 25000017
Dennis Radesky Transportation Captain (visual effects/New York) 272 25000022
Don Retzer Transportation Coordinator n/a 271 25000023
Khahtee Turner Post-Production Assistant n/a 120882 25000027
Jason Rubenstein Set Production Assistant key set production assistant(New York unit) 371 25000028
Michael Schneider Post-Production Assistant n/a 120882 25000026
Adam Geiger Office Assistant (New York unit) 120996 25000025
John Leonidas Transportation Coordinator (New York unit) 271 25000024
Ken Samaroo Other on-set painter 120795 26000004
Michael Sherwin Other master plasterer/mold maker 120795 26000005
Celine Jackson Other film I/O(Visionart) 120795 26000023
Eileen Schreiber Other loader(New York unit) 120795 26000024
Jeff Pierce Other film I/O(Visionart) 120795 26000022
David Hoehn Other prosthetic eye specialist(Cannom Creations Inc) 120795 26000021
Tamara Carlson-Woodard Other effects technician(Cannom Creations Inc) 120795 26000020
Julia Patsos Other cable person(New York unit) 120795 26000025
Anita Sum Other production secretary(New York unit) 120795 26000026
John Swallow Special Thanks n/a 120874 26000030
Karen Pidgurski Unit Publicist n/a 231 29000001
James M Nederlander Other provided permission(for the use of "The Palace Theater" (The Broadway Palace Theater Co)) 120795 26000029
Stewart F Lane Other provided permission(for use of "The Palace Theater" (The Broadway Palace Theater Co)) 120795 26000028
Ronan O'Connor Other DGA trianee 120795 26000027
Ralph Love Other effects technician(Cannom Creations Inc) 120795 26000019
Tom McLaughlin Other formulator(Cannom Creations Inc) 120795 26000018
Paul Verdone Other systems integration(Blue Sky Studios Inc) 120795 26000009
Leon Xaio Other systems integration(Blue Sky Studios Inc) 120795 26000010
Brion Paccassi Other recordist 120795 26000008
Armin Steiner Other scoring mixer 120795 26000007
Deborah Mason Other child welfare worker 120795 26000006
Orlando Aquino Other systems integration(Blue Sky Studios Inc) 120795 26000011
Daniel Weeks Other systems integration(Blue Sky Studios Inc) 120795 26000012
Luke Khanlian Other mechanical engineer(Cannom Creations Inc) 120795 26000016
Roland Blancaflor Other effects technician(Cannom Creations Inc) 120795 26000017
Rahul Thakkar Other software development(Pacific Data Images) 120795 26000015
Chris Trimble Other systems integration(Blue Sky Studios Inc) 120795 26000014
Russell Lewis Other systems integration(Blue Sky Studios Inc) 120795 26000013
Ben Miller Production Assistant n/a 275 25000016
Scott Alexander Production Assistant n/a 275 25000015
Rhett Collier Animator technical animator(Blue Sky Studios Inc) 483 23000047
Kristi Hansen Animator technical animator(Blue Sky Studios Inc) 483 23000048
Rob Cavaleri Animator technical animator(Blue Sky Studios Inc) 483 23000046
David Walvoord Animator technical animator(Blue Sky Studios Inc) 483 23000045
David Esneault Animator technical animator(Blue Sky Studios Inc) 483 23000044
Sam Richards Animator technical animator(Blue Sky Studios Inc) 483 23000049
Clifford Bohm Animator technical animator(Blue Sky Studios Inc) 483 23000050
Don Venhaus Animator (Pacific Data Images) 483 23000054
Jin Liou Animator (Pacific Data Images) 483 23000055
Larry Bafia Animator (Pacific Data Images) 483 23000053
Sean Curran Animator (Pacific Data Images) 483 23000052
Rachel Cohen Animator technical animator(Blue Sky Studios Inc) 483 23000051
Dean Lennert Animator (Blue Sky Studios Inc) 483 23000043
Aimee Whiting Animator (Blue Sky Studios Inc) 483 23000042
Alexander Levenson Chief Modelmaker modeler(Blue Sky Studios Inc) 121151 23000033
David Mei Chief Modelmaker modeler(Blue Sky Studios Inc) 121151 23000034
Tom Bisogno Chief Modelmaker modeler(Blue Sky Studios Inc) 121151 23000032
Michael DeFeo Chief Modelmaker modeler(Blue Sky Studios Inc) 121151 23000031
Joshua D Rose Graphics computer graphics producer(Visionart) 120826 23000030
Nina Rappaport Animator computer animation producer(Blue Sky Studios Inc) 483 23000035
Lutz Muller Animator technical animator(Blue Sky Studios Inc) 483 23000036
Dan Whiting Animator (Blue Sky Studios Inc) 483 23000040
Jeffrey K Joe Animator (Blue Sky Studios Inc) 483 23000041
Ed Gavin Animator (Blue Sky Studios Inc) 483 23000039
Doug Dooley Animator (Blue Sky Studios Inc) 483 23000038
Nina Bafaro Animator (Blue Sky Studios Inc) 483 23000037
Chanda Cummings Animator assistant animator(Pacific Data Images) 483 23000056
Kristi Higgins Animator assistant animator(Pacific Data Images) 483 23000057
Jill Donnerstag Assistant (to Michael S Glick) 120820 25000006
Tim Campbell Assistant assistant mold maker 120820 25000007
Carol Eilenberg Assistant (to Michael Ritchie) 120820 25000005
Lisa Giambarberee Assistant (to Jon Sheinberg) 120820 25000004
Wendy Brennan Assistant (to Bill Sheinberg) 120820 25000003
Sacha Troxler Assistant assistant video editor(Blue Sky Studios Inc) 120820 25000008
Beverly Morgan Assistant (visual effects unit/Canada) 120820 25000009
Craig Jackson Production Assistant n/a 275 25000013
Paul Hiscock Production Assistant n/a 275 25000014
Michael Purdon Production Assistant n/a 275 25000012
Philip Spurvey Production Assistant n/a 275 25000011
Jamie Mullins Assistant (visual effects/New York) 120820 25000010
Karen Boyd Assistant (to Sid Sheinberg) 120820 25000002
Marsha L Alexander Assistant (to Sid Sheinberg) 120820 25000001
Jeremy Squires 2-D Artist 2-D paint artist(Visionart) 120987 23000061
Ted Fay 2-D Artist 2-D paint artist(Visionart) 120987 23000062
Hillary Covey 2-D Artist 2-D paint artist(Visionart) 120987 23000060
David Gainey Animator assistant animator(Pacific Data Images) 483 23000059
Judy Kriger Animator assistant animator(Pacific Data Images) 483 23000058
Vinny Mazzarella Assistant Props property assistant(New York unit) 120904 24000001
Catherine "Cathy" Scorsese Assistant Props property assistant(New York unit) 120904 24000002
Joseph Badalucco Jr. Property Master (visual effects/New York) 120805 24000006
Anne Marie Ferney Props props assistant 120817 24000007
James Mazzola Property Master (New York unit) 120805 24000005
Wayne McLaughlin Property Master n/a 120805 24000004
Anthony George Munafo Assistant Props property assistant(New York unit) 120904 24000003
Robert "Chiefy" Dolan Rigging Gaffer (New York unit) 120937 15000001
Kim Ornitz Sound Mixer (New York unit) 230 14000025
Andy Chmura Camera Operator n/a 239 6000002
Ken Withers Camera Operator "B" camera operator 239 6000003
Ralf D Bode Director of Photography n/a 120780 6000001
ALex Fulton Assistant Location Manager n/a 194 5000029
Keri Lynn Lederman Assistant Production Coordinator (New York unit) 192 5000028
Tom Weston Camera Operator (New York unit) 239 6000004
Jamie Silverstein Camera Operator (visual effects/New York) 239 6000005
Chirayouth "Jim" Saysana Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000009
David Perkins Assistant Camera Operator assistant camera(visual effects unit/Canada) 120849 6000010
Christopher Raucamp Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000008
Joseph E Gallagher Steadicam Operator ("B" camera assistant (New York unit)) 232 6000007
Andrew Casey Steadicam Operator ("B" camera (New York unit)) 232 6000006
Trisha Papas Assistant Production Coordinator n/a 192 5000027
Andrei Anson Location Assistant (New York unit) 120947 5000026
Alex Cohn Location Manager (visual effects/New York) 193 5000017
Susanna David Script Supervisor n/a 191 5000018
Megan Monaghan Location Manager (New York unit) 193 5000016
Melissa Warry-Smith Location Manager n/a 193 5000015
Tim Pedegana Post-Production Supervisor n/a 120796 5000014
Lori T Doherty Script Supervisor (visual effects/New York) 191 5000019
Alexandra MacKenzie Production Coordinator n/a 162 5000020
Monica Levinson Production Coordinator (New York unit) 162 5000024
Isabelle Kostic-Crosley Location Assistant (New York unit) 120947 5000025
Cathy Yost Production Coordinator (Calgary unit) 162 5000023
Jennifer Teves Production Coordinator (Cannom Creations Inc) 162 5000022
Irka Seng Production Coordinator (Blue Sky Studios Inc) 162 5000021
Carolyn Cox Assistant Camera Operator assistant camera(visual effects unit/Canada) 120849 6000011
Don Miernecki Assistant Camera Operator assistant camera(Calgary unit) 120849 6000012
William Scharf Editor n/a 172 7000001
Douglas Marshall Editor effects editorial(Matte World Digital) 172 7000002
Lindsay Jamieson Gallagher Camera Assistant "B" camera 2nd assistant((New York unit)) 120867 6000029
Jeremy Tabarrok Camera Assistant "B" camera 2nd assistant 120867 6000028
Chris Alexander Camera Assistant "B" camera 1st assistant 120867 6000027
Walter Spencer Dialogue Editor n/a 204 7000003
Theresa Repola Mohammed Negative Cutting negative cutter 120852 7000004
Carrie Beth Foresman Assistant Editor n/a 203 7000008
Liza McDonald Assistant Editor n/a 203 7000009
Irene Kassow Assistant Editor visual effects assistant editor 203 7000007
Richard Friedlander Assistant Editor assistant editor/New York 203 7000006
Susan Chernus Assistant Editor assistant editor/Los Angeles 203 7000005
Martin Protat Camera Trainee n/a 120998 6000026
Jackie Pelle Camera Trainee n/a 120998 6000025
Lorenzo Spirit Buffalo Assistant Camera Operator assistant camera(visual effects/New York) 120849 6000016
Tim Nordquist Video video editor(Blue Sky Studios Inc) 120800 6000017
Douglas C Hart Assistant Camera Operator assistant camera(visual effects/New York) 120849 6000015
James Bartolomeo Assistant Camera Operator assistant camera(New York unit) 120849 6000014
Angelo Digiacomo Assistant Camera Operator assistant camera(New York unit) 120849 6000013
John Dorst Video video editor(Pacific Data Images) 120800 6000018
Paul Varrieur Photography 2nd unit photography 120835 6000019
Phil Hetos Color Timer n/a 120921 6000023
Jim Passon Color Timer n/a 120921 6000024
Myles Aronowitz Photography still photographer(New York unit) 120835 6000022
Todd R Smith Photography model photography supervisor(Matte World Digital) 120835 6000021
George Kraychyk Photography still photographer 120835 6000020
Gregory G Hale Assistant Director 2nd assistant director(New York unit) 163 5000013
Rose Tedesco Assistant Director (visual effects unit/Canada) 163 5000012
H D Trayer Actor German Tourist 1 1000019
Sabine Thomson Actor German Tourist 1 1000020
Miriam Ritchie Actor Schoolgirl 1 1000018
Lillian Ritchie Actor Schoolgirl 1 1000017
Jack McGee Actor Officer O'York 1 1000016
Peter Linari Actor German Tourist 1 1000021
Maja Niles Actor German Tourist 1 1000022
Valerie Boyle Actor Fairy Godmothers 1 1000026
Barbara Stewart Actor Fairy Godmothers 1 1000027
Bunty Webb Actor Fairy Godmothers 1 1000025
Kwok Wing-leung Actor Grocer 1 1000024
David Crean Actor Tony's Agent 1 1000023
Jaime Tirelli Actor Joe 1 1000015
Neil Foster Actor Manny 1 1000014
Amanda Plummer Actor Boots 1 1000005
Francis Capra Actor Charles 1 1000006
Robert Pastorelli Actor Oliver 1 1000004
Mara Wilson Actor Anabel 1 1000003
Kathleen Turner Actor Claudia 1 1000002
Ruby Dee Actor Hortense 1 1000007
Teri Garr Actor Rena 1 1000008
Lanny Flaherty Actor Duane 1 1000012
Clare Coulter Actor Ms Bramble 1 1000013
Deborah Odell Actor Jeri 1 1000011
Jonathan Hadary Actor Lord Richard 1 1000010
Alan Campbell Actor Tony Sable 1 1000009
Kathryn Kirkpatrick Actor Fairy Godmothers 1 1000028
Adam David Actor Sable's Chauffeur 1 1000029
Tom Benz Unit Production Manager (Calgary unit) 182 5000003
Patricia Doherty Hess Unit Production Manager (New York unit) 182 5000004
Brian Campbell Unit Production Manager unit production manager/Toronto 182 5000002
Michael S Glick Unit Production Manager n/a 182 5000001
Jeff Rothberg Screenplay n/a 120778 4000001
Jason Heapy Line Producer (Pacific Data Images) 161 5000005
Laney Gradus Production Manager (Blue Sky Studios Inc) 305 5000006
Jill Girling Assistant Director 2nd assistant director 163 5000010
Stephen Morrison Assistant Director n/a 163 5000011
Patrick Tidy Assistant Director assistant director/Toronto 163 5000009
Paul Bernard Assistant Director n/a 163 5000008
Thomas J Mack Assistant Director n/a 163 5000007
Jeff Rothberg Co-Producer n/a 170 3000007
Michael S Glick Co-Producer n/a 170 3000006
Frank Cee Actor Vendor 1 1000033
John Douglas Williams Actor Paperboy 1 1000034
Henry Gomez Actor Investor 1 1000032
Derek Carkner Actor Shaw's Assistant 1 1000031
Rick Fox Actor Pianist 1 1000030
Michael Ritchie Director n/a 2 2000001
Michael Russo Director 2nd unit director(visual effects/New York) 2 2000002
Amy Jupiter Executive Producer executive producer television & film(Blue Sky Studios Inc) 174 3000004
Brad Lewis Executive Producer (Pacific Data Images) 174 3000005
Jon Sheinberg Producer n/a 3 3000003
Bill Sheinberg Producer n/a 3 3000002
Sid Sheinberg Producer n/a 3 3000001
Doug Caron Assistant Editor n/a 203 7000010
Anne O'Brien Assistant Editor n/a 203 7000011
Greg Cannom Makeup makeup and creature effects(Cannom Creations Inc) 353 13000008
Patricia Green Makeup Artist key makeup artist 120801 13000009
John D Quaglia Hair Stylist key hair stylist(New York unit) 120799 13000007
Judi Cooper-Sealy Hair Stylist Martin Short's hair stylist 120799 13000006
Janice Miller Hair Stylist n/a 120799 13000005
Inge Klaudi Makeup Artist n/a 120801 13000010
Beverley Schetman Makeup Artist Martin Short's makeup artist 120801 13000011
Graham Docherty Wardrobe assistant wardrobe 120823 13000015
Cindy Flowers Wardrobe Kathleen Turner's dresser 120823 13000016
Cori Burchell Wardrobe wardrobe mistress 120823 13000014
Gerri Gillan Tailor n/a 120990 13000013
Kymbra Callaghan Makeup Artist key makeup artist(New York unit) 120801 13000012
Jennifer O'Halloran Hair Stylist key hair stylist 120799 13000004
Mark Boley Hair key hair artist(Cannom Creations Inc) 120794 13000003
Apurva Shah Supervisor computer graphics supervisor/animator(Pacific Data Images) 120845 11000005
John M Hanashiro Supervisor film operations supervisor(Pacific Data Images) 120845 11000006
Paul Rivera Supervisor digital composite supervisor(Matte World Digital) 120845 11000004
Carlos Saldanha Supervisor creative supervisor(Blue Sky Studios Inc) 120845 11000003
Carl Rosendahl Executive president(Pacific Data Images) 120806 11000002
Carl Lawrence Ludwig Research research and development(Blue Sky Studios Inc) 458 12000001
Eugene Troubetzkoy Research research and development(Blue Sky Studios Inc) 458 12000002
Madeleine Stewart Assistant Costume Designer assistant costume designer/wardrobe supervisor 252 13000001
Luke Reichle Costume Designer n/a 169 13000002
Trevor Thomson Research research and development(Blue Sky Studios Inc) 458 12000005
Maurice Van Swaaij Research research and development(Blue Sky Studios Inc) 458 12000004
Dick Hadsell Research research and development(Blue Sky Studios Inc) 458 12000003
Nadia Ongaro Wardrobe seamstress 120823 13000017
Gail Filman Wardrobe Supervisor n/a 120908 13000018
Gregg Landaker Rerecording re-recording mixer 120995 14000016
Harry Snodgrass Sound Designer n/a 120915 14000017
Steve Maslow Rerecording re-recording mixer 120995 14000015
Carolyn Tapp Foley Recordist n/a 225 14000014
Mary Jo Lang Foley Mixer foley re-recording mixer 224 14000013
Richard LeGrand Jr. Sound Editor n/a 229 14000018
David Farmer Sound Editor n/a 229 14000019
David Van Slyke Sound Editor n/a 229 14000023
Douglas Ganton Sound Mixer production sound mixer 230 14000024
Tim Gedemer Sound Editor n/a 229 14000022
David Grimaldi Sound Editor n/a 229 14000021
William Hooper Sound Editor n/a 229 14000020
Marilyn Graf Foley Editor n/a 221 14000012
Hilda Hodges Foley Artist n/a 223 14000011
Robert McNabb ADR Editor n/a 220 14000002
Alan Nineberg ADR Editor n/a 220 14000003
Rick Canelli ADR ADR recordist 120912 14000001
Benjamin Wilson Wardrobe Supervisor (New York unit) 120908 13000020
Lisa Frucht Wardrobe Supervisor (New York unit) 120908 13000019
Lisa J Levine ADR Editor n/a 220 14000004
Thomas J O'Connell ADR Mixer n/a 227 14000005
John Fundus Boom Operator (New York unit) 215 14000009
John Roesch Foley Artist n/a 223 14000010
Reynald Trudel Boom Operator n/a 215 14000008
Michael Ferdie Assistant Sound Editor n/a 222 14000007
Samuel Webb Assistant Sound Editor n/a 222 14000006
Chris Wedge Executive executive creative supervisor(Blue Sky Studios Inc) 120806 11000001
Sylvia Fay Extras Casting atmosphere casting(New York unit) 120851 10000005
Floyd "Buddy" McRae Song ("Sh Boom") 120859 8000016
James W Edwards Song ("Sh Boom") 120859 8000017
Carl Feaster Song ("Sh Boom") 120859 8000015
Claude Feaster Song ("Sh Boom") 120859 8000014
Buddy Rich Song n/a 120859 8000013
James Keyes Song ("Sh Boom") 120859 8000018
Stephen Sondheim Song ("Everything's Coming Up Roses") 120859 8000019
Buddy Rich Song Performer ("From the Sticks") 120788 8000023
The Chords Song Performer ("Sh Boom") 120788 8000024
Peter Samuels Song Performer ("A Far Far Better Thing" "The Best of Times") 120788 8000022
Aram Khachaturian Song ("Sabre Dance") 120859 8000021
Jule Styne Song ("Everything's Coming Up Roses") 120859 8000020
Massie Patterson Song ("Limbo Like Me") 120859 8000012
Sammy Heyward Song ("Limbo Like Me") 120859 8000011
Julian Bratolyubov Music music preparation 120781 8000002
Patricia O'Keefe Music orchestration assistant 120781 8000003
Bruce Broughton Music n/a 120781 8000001
Jonathan Chibnall Assistant Editor n/a 203 7000013
Lara Johnston Assistant Editor n/a 203 7000012
Bruce Broughton Music Arranger orchestration 121019 8000004
Ken Watson Music Contractor orchestra contractor 121013 8000005
Lucy Simon Song songs("A Far Far Better Thing" "The Best of Times") 120859 8000009
Michael Ritchie Song songs("A Far Far Better Thing" "The Best of Times") 120859 8000010
David Slonaker Original Music n/a 120838 8000008
Nick Meyers Music Editor n/a 214 8000007
Richard A Harrison Music Editor n/a 214 8000006
Stephen Hendrickson Production Designer n/a 164 9000001
Jaro Dick Set Decorator n/a 165 9000002
Margie Arnott Art Department Coordinator n/a 195 9000020
Samantha Melvin Art Department Coordinator (New York unit) 195 9000021
Barry Isenor Assistant Art Director n/a 315 9000019
James Oswald Assistant Art Director n/a 315 9000018
Dorene Haver Graphics Coordinator computer graphics coordinator(Visionart) 121089 9000017
Todd Tucker Art Department key artist(Cannom Creations Inc) 120843 9000022
Stephen Prouty Art Department key artist(Cannom Creations Inc) 120843 9000023
Eyde Belasco Casting Associate n/a 160 10000003
Donna Dupere-Taylor Extras Casting n/a 120851 10000004
Ross Clydesdale Casting Toronto casting 179 10000002
Richard Pagano Casting n/a 179 10000001
Jacob Hendrickson Art Assistant art department assistant(New York unit) 120974 9000024
Christopher DeTitta Lead Person leadman(New York unit) 120957 9000016
John "Butch" Rose Lead Person leadman 120957 9000015
Jacques-Alexander Veilleux Set Dresser on-set dresser 197 9000006
Paul Gaily Set Dresser (New York unit) 197 9000007
Rick Butler Art Director (New York unit) 183 9000005
Peter Grundy Art Director n/a 183 9000004
Beth Kushnick Set Decorator (New York unit) 165 9000003
John Oates Jr. Set Dresser (New York unit) 197 9000008
John J Flugel Set Dresser (New York unit) 197 9000009
Joseph Garzero Scenic Artist chargeman scenic artist(New York unit) 745 9000013
Doug Stewart Painter (Cannom Creations Inc) 200 9000014
Roberto Ramacciotti Scenic Artist n/a 745 9000012
Tim Murton Scenic Artist key scenic artist 745 9000011
Mitch Towse Set Dresser (New York unit) 197 9000010
Martin Short Actor Murray 1 1000001
Synopsis
Anabel Greening is the daughter of a Broadway actor who is threatening to move the family to Nebraska if he does not receive a part in a new musical. When a "fairy godmother" - actually an absent-minded man - attempts to grant Anabel her wish to stay in New York, he accidentally leaves his wand behind, creating a battle between the "ex-communicated evil fairies lead by Claudia who wish to steal all the magic wands and the good fairies who want to make sure the world remains a place where a simple wish can come true.