503 Service Unavailable

Error 503 Service Unavailable

Service Unavailable

Guru Meditation:

XID: 1026430819


Varnish cache server

A Walk in the Clouds (1995)

Walk in the Clouds
Type Feature Film
MPAA Rating PG 13
Runtime 1hr 43mins.
Genres Drama, Adaptation, Romance, Remake, Period
Keywords N/A
Status Released
US Release Date
  
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Vittorio DeBenedetti From Story n/a 120870 4000008
Cesare Zavattini From Story n/a 120870 4000006
Piero Tellini From Story n/a 120870 4000004
Stephen Gary Animal Wrangler assistant bee wrangler 120863 20000004
Norman Gary Animal Wrangler bee wrangler 120863 20000003
Dave Rodgers Wrangler n/a 121018 20000002
Bruce DiValerio Construction Coordinator n/a 276 21000001
Donald Kerns Construction Coordinator (Napa unit) 276 21000002
James J Wilhelm Craft Service (Napa unit) 120903 22000003
William S Turchyn Craft Service n/a 120903 22000002
Dana I Heckler Craft Service n/a 120903 22000001
Clay Lilley Wrangler boss wrangler 121018 20000001
Sammy Thurman Stunts n/a 240 19000011
Peter Stader Stunts n/a 240 19000006
Brian Joseph Moore Stunts n/a 240 19000005
Steven Lambert Stunts n/a 240 19000004
Phil Chong Stunts n/a 240 19000007
Michael Johnson Stunts n/a 240 19000008
Bobby Porter Stunts n/a 240 19000010
Jack Lilley Stunts n/a 240 19000009
Tom Judt Craft Service (Napa unit) 120903 22000004
Michael Maxwell Catering caterer 120954 22000005
Robert Clot Special Effects (Napa unit) 168 23000011
Barry McQueary Special Effects n/a 168 23000010
Jeffrey D Knott Special Effects n/a 168 23000009
Geoff Heron Special Effects (Napa unit) 168 23000012
Rod Janusch Special Effects (Napa unit) 168 23000013
Thomas Sindicich Special Effects (Napa unit) 168 23000015
Gary McClendon Special Effects (Napa unit) 168 23000014
Nick Karas Special Effects n/a 168 23000008
Bill Taylor Special Effects special visual effects 168 23000007
Brent Boates Visual Effects illustrator 419 23000002
Scott Forbes Special Effects Foreman n/a 250 23000001
Elizabeth Maxwell Catering caterer 120954 22000006
Marc Vena Visual Effects illustrator 419 23000003
John McLeod Special Effects Coordinator n/a 241 23000004
Syd Dutton Special Effects special visual effects 168 23000006
Bruno VanZeebroeck Special Effects Coordinator (dream sequences) 241 23000005
George Reinhardt Boom Operator cable/boom person(Napa unit) 215 14000011
John Roesch Foley Artist n/a 223 14000012
Don Hall Jr. Sound Mixer n/a 230 14000025
Jose Antonio Garcia Sound Mixer n/a 230 14000024
Mary Jones McCarthy Sound Editor n/a 229 14000023
Shawn Murphy Sound Mixer music mixer(Sony Studios) 230 14000026
James Babineaux Rigging Gaffer n/a 120937 15000001
Robert McCann Key Grip (Napa unit) 263 15000003
Bob Gray Key Grip n/a 263 15000002
Cindy Marty Sound Editor n/a 229 14000022
Phillip Linson Sound Editor n/a 229 14000021
Carolyn Tapp Foley Recordist n/a 225 14000016
Mary Jo Lang Foley Mixer n/a 224 14000015
Hilda Hodges Foley Artist n/a 223 14000014
Sergio Reyes Rerecording Mixer n/a 120856 14000017
Bill W Benton Rerecording Mixer n/a 120856 14000018
Chris Carpenter Rerecording Mixer n/a 120856 14000020
B Tennyson Sebastian III Rerecording Mixer n/a 120856 14000019
Richard Crompton Grip rigging grip 365 15000004
Gary A Brostrom Grip n/a 365 15000005
Cynthia LeJeune Assistant Accountant n/a 120950 16000004
Kelly Richards Ralston Assistant Accountant n/a 120950 16000003
David M Atkinson Accountant payroll accountant 120802 16000002
Jake Crawford Stunt Coordinator n/a 120804 19000001
Heather Burton Stunts n/a 240 19000002
Dane Spelman Special Effects (Napa unit) 168 23000016
Gary Guercio Stunts n/a 240 19000003
Garrison Singer Production Accountant n/a 282 16000001
J Chuck Biagio Best Boy (Napa unit) 120885 15000013
Larry Shuler Grip n/a 365 15000008
Tom TJ Johnson Grip n/a 365 15000007
Robert L Clancey Grip n/a 365 15000006
Wesley E Riley Grip (Napa unit) 365 15000009
Robert E Powell Electrician (Napa unit) 450 15000010
Brad Rea Dolly Grip n/a 264 15000012
Kenny King Dolly Grip bestboy grip 264 15000011
Zane Bruce Foley Artist n/a 223 14000013
Robert Stromberg Matte Painter matte artist 120959 23000019
Paul Campanella Other stand-by painter 120795 26000013
Larry E Clark Other paint foreman 120795 26000012
Lynn Ledgerwood Other matte effects 120795 26000011
Johnny Barbera Other labor gang boss 120795 26000014
Joseph Perugini Other plasterer foreman 120795 26000015
Ignacio Borja Other one sheet concepts 120795 26000018
Don Hansard Jr. Other process engineer 120795 26000017
Donald R Hansard Sr. Other process coordinator 120795 26000016
Mark Lapotsky Other greensman 120795 26000010
Jess Anscott Other greensman 120795 26000009
Carrie Landaker Minkler Other recordist 120795 26000004
Tim Gomillion Other recordist 120795 26000003
Jeff Erdmann Other cable 120795 26000002
Laurence Cropley Other lamp operator 120795 26000005
Dave Maddux Other lamp operator 120795 26000006
Gihan Seneviratne Other lamp operator 120795 26000008
Jeff Orsa Other lamp operator 120795 26000007
Joe Innocenzi Other chef 120795 26000019
Anna Baltimore Other aid 120795 26000020
Harry Niedzwetzki Other assistant greensman(Napa unit) 120795 26000032
Geoffrey Todd Lake Other assistant greensman(Napa unit) 120795 26000031
George Zimininsky Other greensman(Napa unit) 120795 26000030
Eugene M Texeira Other assistant greensman(Napa unit) 120795 26000033
Roger R Marmolejo Security n/a 120951 26000034
Lauren Beth Strogoff Unit Publicist n/a 231 29000001
Leslie Morris Manager orchestra manager 120827 28000001
Marc Smith Other snake control(Napa unit) 120795 26000029
LA Smith Other snake control(Napa unit) 120795 26000028
James Beaumonte Other lamp operator(Napa unit) 120795 26000023
Gina A Tetsch Other aid 120795 26000022
Mitchel R El-Mahdy Other aid 120795 26000021
Joseph G Emanuele Other lamp operator(Napa unit) 120795 26000024
Dennis Gehringer Other lamp operator(Napa unit) 120795 26000025
Terry Sullivan Other lamp operator(Napa unit) 120795 26000027
Mark Nakahara Other lamp operator(Napa unit) 120795 26000026
Massimo Tellini Other by assignment of 120795 26000001
Dean Zimmerman Apprentice apprentice editor 120976 25000020
Tom Clubberhouse Props prop maker foreman 120817 24000008
John Zemansky Property Master n/a 120805 24000007
Emily Ferry Property Master n/a 120805 24000006
Jeff L Johnson Props prop maker foreman 120817 24000009
Don Monson Props prop maker foreman 120817 24000010
Thomas Pasatieri Assistant (to Mr Jarre) 120820 25000001
Ed Wouters Props prop maker foreman 120817 24000011
Kenny Montante Assistant Props (Napa unit) 120904 24000005
Richard Brown Assistant Props (Napa unit) 120904 24000004
Michael Wassel Matte Painter matte artist 120959 23000020
Jeff Erdmann Boom Operator boom person 215 14000010
Keith Urban Special Effects (Napa unit) 168 23000018
Fumi Maskimo Animator digital animation 483 23000021
Joy Taylor Assistant Property Master n/a 120969 24000001
Otniel Gonzalez Assistant Props property assistant 120904 24000003
Dan Bentley Assistant Property Master n/a 120969 24000002
Vicente Baldwin T Assistant (to Alfonso Arau) 120820 25000002
Beverly Harrison Assistant (to Alonso Arau) 120820 25000003
Mitch Nyberg Production Assistant (Napa unit) 275 25000015
Bettye Dicks Production Assistant (Napa unit) 275 25000014
Mark Hager Production Assistant (Napa unit) 275 25000013
James Covey Production Assistant (Napa unit) 275 25000016
Wayne Williams Transportation Captain n/a 272 25000017
Steve Perea Production labor foreman 120824 25000019
Wayne Nelson Transportation Coordinator n/a 271 25000018
Michael J Kelly Production Assistant n/a 275 25000012
Paul Ripple Production Assistant n/a 275 25000011
Katie Locke Assistant (to Jerry Zucker) 120820 25000006
Daniel Puglisi Assistant (to Gil Netter) 120820 25000005
Susana Garrido Assistant (to Alonso Arau) 120820 25000004
Massimo Tellini Assistant historical and cultural assistant 120820 25000007
Michael Salven Production Assistant n/a 275 25000008
Joseph Rappa Production Assistant n/a 275 25000010
Christopher Medak Production Assistant n/a 275 25000009
Frank Tarantino Special Effects (Napa unit) 168 23000017
Elizabeth Kenton Assistant Sound Editor n/a 222 14000008
Gretchen Van Zeebroeck Production Coordinator n/a 162 5000012
Ingrid Urich-Sass Script Supervisor n/a 191 5000011
Wilma Garscadden-Gahret Script Supervisor n/a 191 5000010
Catherine Sudolcan Production Coordinator n/a 162 5000013
Brian Herbert Location Assistant assistant location manager 120947 5000014
David Lamb Assistant Location Manager (Napa unit) 194 5000017
Robert Hoge Assistant Location Manager (Napa unit) 194 5000016
Maureen Stanton-Leveque Assistant Production Coordinator n/a 192 5000015
Rory Enke Location Manager (Napa unit) 193 5000009
Steve Shkolnik Location Manager n/a 193 5000008
Tina L Fortenberry Production Supervisor n/a 307 5000003
Paul Moen Unit Production Manager n/a 182 5000002
James D. Brubaker Unit Production Manager n/a 182 5000001
Newt Arnold Assistant Director n/a 163 5000004
David Sosna Assistant Director n/a 163 5000005
David McWhirter Assistant Director n/a 163 5000007
Kenneth Silverstein Assistant Director n/a 163 5000006
Emmanuel Lubezki Director of Photography n/a 120780 6000001
Rodrigo Garcia Camera Operator n/a 239 6000002
Greg Wardell Lighting assistant chief of lighting 798 6000014
Dayton Nietert Lighting n/a 798 6000013
Murray Close Photography still photography 120835 6000012
Bob Kaiser Color Timer n/a 120921 6000015
Stevie Maislen Camera Assistant camera production assistant 120867 6000016
Steven New Negative Cutting negative cutter 120852 7000002
Don Zimmerman Editor n/a 172 7000001
David S Williams Jr. Photography optical photography 120835 6000011
David Stump Photography matte photography 120835 6000010
Brian W Armstrong Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000005
Anthony J Martin Camera camera loader(Napa unit) 120798 6000004
David Garden Camera film loader 120798 6000003
Harry Zimmerman Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000006
Steven Mikolas Video Assist/Playback video assist 120899 6000007
Mark Sawicki Photography matte photography 120835 6000009
Douglas Hunt Video Assist/Playback video assist(Napa unit) 120899 6000008
Harvey Weitzman Screenplay n/a 120778 4000003
Mark Miller Screenplay n/a 120778 4000002
Alejandra Flores Actor Consuelo 1 1000013
Ismael Gallegos Actor Jose's Musical Son 1 1000012
Juan Jimenez Actor Jose Marie 1 1000011
Gema Sandoval Actor Maria 1 1000014
Don Amendolia Actor Father Coturri 1 1000015
Mary Pat Gleason Actor Bus Driver 1 1000017
Gregory Paul Martin Actor Armistead Knox 1 1000016
Roberto Huerta Actor Jose Luis 1 1000010
Febronio Covarrubias Actor Jose Manuel 1 1000009
Giancarlo Giannini Actor Alberto Aragon 1 1000004
Anthony Quinn Actor Don Pedro Aragon 1 1000003
Aitana Sanchez-Gijon Actor Victoria Aragon 1 1000002
Angélica Aragón Actor Maria Jose Aragon 1 1000005
Evangelina Elizondo Actor Guadalupe Aragon 1 1000006
Debra Messing Actor Betty Sutton 1 1000008
Freddy Rodriguez Actor Pedro Aragon Jr 1 1000007
John Johnston Actor Lout No 1 1 1000018
Joseph Lindsey Actor Lout No 2 1 1000019
David Zucker Producer n/a 3 3000003
Jerry Zucker Producer n/a 3 3000002
Gil Netter Producer n/a 3 3000001
James D. Brubaker Executive Producer n/a 174 3000004
Bill Johnson Co-Producer n/a 170 3000005
Robert Kamen Screenplay n/a 120778 4000001
Stephen Lytle Associate Producer n/a 171 3000006
Alfonso Arau Director n/a 2 2000001
Loren Sitomer Actor Ten Year Old Boy 1 1000027
Ivory Ocean Actor Truck Driver 1 1000022
Macon McCalman Actor Conductor 1 1000021
Mark Matheisen Actor Soldier 1 1000020
Fred Burri Actor Swiss Yodler 1 1000023
Stephanie Maislen Actor USO Woman 1 1000024
Joe Troconis Actor Mat at Gate 1 1000026
Brad Rea Actor Soldier No 2 1 1000025
Don Melvin Thompson Assistant Editor n/a 203 7000003
Scott Hill Assistant Editor (Lightworks) 203 7000004
Lori McClellen Costumes costumer 120828 13000005
Cookie Lopez Costumes costumer 120828 13000004
Maria Aguilar Costumes costumer 120828 13000003
David Page Costumes costumer 120828 13000006
Michael Becker Costumes costumer(Napa unit) 120828 13000007
Kathy Phillips Costumes costumer(Napa unit) 120828 13000009
Barbara Kassal Costumes costumer(Napa unit) 120828 13000008
Judy Ruskin Howell Costume Designer n/a 169 13000002
Carlos Brown Assistant Costume Designer n/a 252 13000001
Harold Michelson Consultant visual consultant 120784 12000002
Yareli Arizmendi Consultant ADR dialect consultant 120784 12000001
Richard Patterson Supervisor digital supervisor 120845 11000001
Silvana Gallardo Consultant drama consultant 120784 12000003
Charles M Bernstein Consultant World War II consultant 120784 12000004
Julie Adams Dialect Coach n/a 666 12000006
Rafael Rodriguez Technical Advisor (Napa unit) 537 12000005
Nancy Hart Servin Costumes costumer(Napa unit) 120828 13000010
Beth Miller Hair Stylist key hairstylist 120799 13000011
Thomas J O'Connell ADR Mixer n/a 227 14000004
George H Anderson ADR Editor n/a 220 14000003
R J Kizer ADR Editor n/a 220 14000002
Barbara Harris ADR Voice Casting n/a 2515 14000005
Vanessa Lapato Assistant Sound Editor n/a 222 14000006
Keanu Reeves Actor Paul Sutton 1 1000001
Carmen Flores de Tanis Assistant Sound Editor n/a 222 14000007
Rick Canelli ADR ADR recordist 120912 14000001
Erwin H Kupitz Wig Supplier wig designer 121080 13000019
Mindy Hall Makeup Artist n/a 120801 13000014
Julie Hewett Makeup Artist key makeup artist 120801 13000013
Catherine Childers Hair Stylist n/a 120799 13000012
David Ruble Tailor n/a 120990 13000015
Matt Reitsma Wardrobe wardrobe dyer 120823 13000016
Lahly Poore Wardrobe Supervisor n/a 120908 13000018
Nancy Foreman Wardrobe seamstress(Napa unit) 120823 13000017
Nancy Hayes Extras Casting (Napa unit) 120851 10000006
Ric Casorla Extras Casting n/a 120851 10000005
Cecilia Noel Song Performer folkloric singer 120788 8000012
Maria Entraigues Song Performer folkloric singer 120788 8000011
Ruy Folguera Music Supervisor n/a 120872 8000010
David Gropman Production Designer n/a 164 9000001
Denise Pizzini Robinson Set Decorator n/a 165 9000002
Scott D Farber Swing Gang n/a 434 9000004
Daniel E Maltese Art Director n/a 183 9000003
Dominick Certo Music Editor source music editor 214 8000009
Dan Carlin Sr. Music Editor n/a 214 8000008
Bob Bornstein Music music preparation 120781 8000003
Shawn Murphy Music music recording 120781 8000002
Maurice Jarre Composer music composer 120836 8000001
Sue McLean Music music recordist 120781 8000004
Liona Boyd Music classical guitar solos 120781 8000005
Maurice Jarre Music Conductor n/a 120818 8000007
Marisol Jiminez Music music dept coordinator 120781 8000006
Nickle Lauritzen Swing Gang n/a 434 9000005
Douglas McKay Swing Gang n/a 434 9000006
Douglas B Netter Art Assistant art department production assistant 120974 9000018
Lori Ashcraft Art Department Coordinator n/a 195 9000017
Flint Ellsworth Artistic Advisor art department researcher 973 9000016
John S. Lyons Casting n/a 179 10000001
Christine Sheaks Casting n/a 179 10000002
Lisa Beasley Extras Casting n/a 120851 10000004
Cassandra Kulukundis Casting Associate casting assistant 160 10000003
John E Dexter Assistant Art Director n/a 315 9000015
Mauricio DeAguinaco Assistant Art Director n/a 315 9000014
Mara Massey Set Dresser on-set dresser 197 9000009
Robert Fechtman Set Designer n/a 202 9000008
Monti Rainbolt Swing Gang n/a 434 9000007
Emilio Aramendia Set Dresser on set dresser(Napa unit) 197 9000010
Kenneth Turek Lead Person leadman 120957 9000011
Barbara Munch Lead Person leadperson(Napa unit) 120957 9000013
Donald McMillan Lead Person leadperson(Napa unit) 120957 9000012
Jonathan Lee-Ger Fuh Boom Operator n/a 215 14000009
Synopsis
After returning home from the war, a young GI has a chance encounter with the beautiful daughter of a wealthy vineyard owner and agrees to pose as her husband to help her face her domineering father. When their passions for each other are ignited amidst the magical sensuality of the harvest ritual, they unexpectedly find themselves embarking on a romantic adventure as they overcome all odds to be together.
503 Service Unavailable

Error 503 Service Unavailable

Service Unavailable

Guru Meditation:

XID: 1026430819


Varnish cache server