The Shadow (1994)

Shadow
Type Feature Film
MPAA Rating PG 13
Runtime 1hr 52mins.
Genres Adaptation, Adventure, Action, Thriller, Mystery
Keywords N/A
Status Released
US Release Date
  
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Woon Young Park Actor Tibetan Kidnapper 1 1000025
Steve Callas Construction Coordinator n/a 276 21000004
Mark Lindemuth Construction set construction(Matte World Digital) 120900 21000005
Bob Webb Construction Foreman n/a 277 21000003
Peter Olexiewicz Construction Foreman n/a 277 21000001
Robert L Thompson Construction Foreman n/a 277 21000002
Tim Gonzales Craft Service n/a 120903 22000001
Craig Barron Visual Effects Supervisor (Matte World Digital) 249 23000002
Kevin O'Neill Visual Effects Supervisor (VCE) 249 23000005
Albert Delgado Special Effects Supervisor n/a 545 23000006
Gene Warren Jr. Visual Effects Supervisor (Fantasy II Film Effects) 249 23000004
Michael Pangrazio Visual Effects Supervisor (Matte World Digital) 249 23000003
David Mirsky Animal Wrangler insect wrangler 120863 20000001
Stuart Robertson Visual Effects Supervisor (R/Greenberg) 249 23000001
Philip Tan Stunts n/a 240 19000025
Lon Boutin Stunts n/a 240 19000016
Steve Chambers Stunts n/a 240 19000017
Ron Stein Stunts n/a 240 19000015
Don Pulford Stunts n/a 240 19000014
Charlie Picerni Stunts n/a 240 19000013
Kenny Endoso Stunts n/a 240 19000018
Steve Holladay Stunts n/a 240 19000019
Steve Picerni Stunts n/a 240 19000023
Jimmy Romano Stunts n/a 240 19000024
John C. Meier Stunts n/a 240 19000022
Scott William Hubbell Stunts n/a 240 19000021
Buddy Joe Hooker Stunts n/a 240 19000020
James M Goodman Effects Supervisor CG supervisor(R/Greenberg) 120866 23000007
Isa Alsup Effects Supervisor CG supervisor(R/Greenberg) 120866 23000009
Paula Schneider Visual Effects model maker(Stetson Visual Services) 419 23000026
Chris Simmons Visual Effects model maker(Stetson Visual Services) 419 23000027
Brian Mann Visual Effects model maker(Stetson Visual Services) 419 23000025
Hiroshi Ikeuchi Visual Effects model maker(Stetson Visual Services) 419 23000024
Michael Grover Forster Visual Effects model maker(Stetson Visual Services) 419 23000023
George Willis Visual Effects model maker(Stetson Visual Services) 419 23000028
Paul Rivera Visual Effects digital compositing(Matte World Digital) 419 23000029
Edie Paul Visual Effects compositing(Pacific Title Digital) 419 23000033
Peter Kuran Visual Effects visual effects producer 419 23000034
Mimi Abers Visual Effects compositing(Pacific Title Digital) 419 23000032
Leslie Huntley Visual Effects visual effects producer(Fantasy II Film Effects) 419 23000031
Joel Friesch Visual Effects model maker(Matte World Digital) 419 23000030
Sandy Stewart Visual Effects model maker(Stetson Visual Services) 419 23000022
Dennis Schultz Visual Effects model maker(Stetson Visual Services) 419 23000021
Chris Regan Effects Supervisor digital effects supervisor(Pacific Title Digital) 120866 23000012
Jon Stern Effects Supervisor optical effects supervisor(Howard Anderson Company) 120866 23000013
Mark Stetson Effects Supervisor miniature effects supervisor(Stetson Visual Services) 120866 23000011
Mark Spurlock Effects Supervisor miniature effects supervisor(Stetson Visual Services) 120866 23000010
Henry Kingi Stunts n/a 240 19000012
Gintar Repecka Special Effects Foreman n/a 250 23000014
Ian Hunter Visual Effects model maker(Stetson Visual Services) 419 23000015
Jeffrey A Leake Visual Effects model maker(Stetson Visual Services) 419 23000019
Michael Possert Visual Effects model maker(Stetson Visual Services) 419 23000020
David Freund Visual Effects model maker(Stetson Visual Services) 419 23000018
Greg Bryant Visual Effects model maker(Stetson Visual Services) 419 23000017
Dana Yuricich Visual Effects on-stage model crew chief(Stetson Visual Services) 419 23000016
Mark Voelpel Effects Supervisor CG supervisor(R/Greenberg) 120866 23000008
Norman Howell Stunts n/a 240 19000011
James B Crawford Gaffer n/a 268 15000018
Dwight Campbell Gaffer (Chandler group Visual Effects) 268 15000019
Larry Shuler Grip (Illusion Arts) 365 15000017
David Sherman Grip (Chandler group Visual Effects) 365 15000016
Brian Sata Grip rigging grip 365 15000015
Pat Grosswendt Gaffer (Chandler group Visual Effects) 268 15000020
Paul Cheung Electrician n/a 450 15000021
Victor Perez Electrician n/a 450 15000025
Henry Charleston Electrician rigging electrician 450 15000026
Gordon Hayes Electrician n/a 450 15000024
Brian J White Electrician n/a 450 15000023
Scott Kidner Electrician n/a 450 15000022
Raymond Michels Grip rigging grip 365 15000014
Alfred Smithey Grip rigging grip 365 15000013
Keith Clairdge Key Grip (Chandler group Visual Effects) 263 15000004
Todd R Smith Key Grip (Matte World Digital) 263 15000005
Bruce Spellman Key Grip n/a 263 15000003
Stephen Shultz Key Rigging Grip n/a 120946 15000002
Michael Laws Rigging Gaffer n/a 120937 15000001
John Cleveland Grip n/a 365 15000006
Michael Ronald Heath Grip n/a 365 15000007
John Dumas Grip rigging grip 365 15000011
Frank Peterson Grip rigging grip 365 15000012
Dan Duggan Grip n/a 365 15000010
Bruce Chimerofsky Grip n/a 365 15000009
Arthur Najera Grip n/a 365 15000008
Scott C Keys Electrician rigging electrician 450 15000027
Ron Newburn Electrician rigging electrician 450 15000028
John Huneck Motion Control motion control operator(Fantasy II Film Effects) 121053 19000002
Dick Ziker Stunt Coordinator n/a 120804 19000003
Christopher Warren Motion Control motion control operator(Fantasy II Film Effects) 121053 19000001
Terry Dunn Assistant Production Accountant n/a 120902 16000007
Douglas S Jones Assistant Accountant n/a 120950 16000006
Gary Tacon Stunt Man (stunt doubl) 121002 19000004
Dana Hee Stunt Man (stunt double - Pen) 121002 19000005
Gary Epper Stunts n/a 240 19000009
Billy Hank Hooker Stunts n/a 240 19000010
Steve M Davison Stunts n/a 240 19000008
William H Burton Stunts n/a 240 19000007
Ken Bates Stunts n/a 240 19000006
J Jefferie Johnston Assistant Accountant n/a 120950 16000005
Laura Williams Auditor set auditor 120886 16000004
Carlos M Gallardo Dolly Grip n/a 264 15000032
Mike J Campbell Best Boy Grip bestboy rigging grip 265 15000033
Ron Peebles Dolly Grip bestboy grip 264 15000031
Robert E King Electrician rigging electrician 450 15000030
John Kennedy Electrician rigging electrician 450 15000029
Richard Benedetto Best Boy bestboy electric 120885 15000034
O'Shana Waler Best Boy bestboy electric 120885 15000035
Morris Pliskow Auditor Bregman/Baer auditor 120886 16000003
Jeanie Daniels Accountant payroll accountant 120802 16000002
Dianne Blasco Production Accountant n/a 282 16000001
Jim Keys Best Boy bestboy rigging electric 120885 15000036
Peter Sternlicht Visual Effects digital film compositor(Digital Film Compositing) 419 23000035
John Tostado Visual Effects digital film compositor(Digital Film Compositing) 419 23000036
Charles Ramirez Driver n/a 273 25000048
Don Von Stry Driver n/a 273 25000049
Sandra Powell Driver n/a 273 25000047
Richard Padgett Driver n/a 273 25000046
Al Ochoa Driver n/a 273 25000045
Sandra Thomason Driver n/a 273 25000050
David N Williams Driver n/a 273 25000051
Bruce Botnick Other scoring mixer 120795 26000004
Karen L Angelli Other production secretary 120795 26000005
Diane Puhalla Other cutter/fitter foreperson 120795 26000003
Gregory Mowry Other manufacturing foreperson 120795 26000002
Dale Wibben Other manufacturing foreperson 120795 26000001
Tony Monzo Driver n/a 273 25000044
Calvin Masoner Driver n/a 273 25000043
Richard B Darling Driver n/a 273 25000034
James M Dunne Driver n/a 273 25000035
Reed Cohan Driver n/a 273 25000033
Jack R Campbell Driver n/a 273 25000032
Duard Wayne Binkey Driver n/a 273 25000031
Jerry Gordon Driver n/a 273 25000036
Bill Gray Driver n/a 273 25000037
Fred Liberman Driver n/a 273 25000041
Donald Linder Driver n/a 273 25000042
Donald Kellogg Driver n/a 273 25000040
Leslie "Spider" Webb Driver n/a 273 25000039
Donald S Harback Driver n/a 273 25000038
Mike Wells Other general foreman 120795 26000006
Chris Woodworth Other lead scenic 120795 26000007
Jim Rothrock Other software(Pacific Title Digital) 120795 26000024
William Conner Other optical(VCE) 120795 26000025
Gene Hightower Other software(Pacific Title Digital) 120795 26000023
Mitch Wade Other software(Pacific Title Digital) 120795 26000022
Bonnie Boyd Other software(Pacific Title Digital) 120795 26000021
Todd Hall Other optical(VCE) 120795 26000026
Lisa Mann Other optical(VCE) 120795 26000027
Don Hansard Other projection scenes 120795 26000031
Lapacazo M Sandoval Unit Publicist n/a 231 29000001
Leilani McHugh Other optical line-up(Howard Anderson Company) 120795 26000030
Bernard Joesph Patrick Reilly Other optical line-up(Howard Anderson Company) 120795 26000029
Greg Tagawa Other optical(VCE) 120795 26000028
Jennifer Scheer Other software(Pacific Title Digital) 120795 26000020
Darryl Strauss Other software(Pacific Title Digital) 120795 26000019
Carmen Eckes-Baer Other coordinator(visual effects) 120795 26000011
Mary E Walter Other technician(visual effects) 120795 26000012
Anthony Belmonte Other drapery foreman 120795 26000010
Anthony J Leonardi Jr. Other standby painter 120795 26000009
Gordon Huggins Other paint foreman 120795 26000008
John Sullivan Other technician(visual effects) 120795 26000013
Tim Sprague Other coordinator(Stetson Visual Services) 120795 26000014
Lynn Ledgerwood Other matte effects(Illusion Arts) 120795 26000018
Mark Hardin Other MC programmer(Chandler group Visual Effects) 120795 26000017
Les Bernstein Other MC programmer(Chandler group Visual Effects) 120795 26000016
Don Baker Other MC/ EFX(Chandler Group Visual Effects) 120795 26000015
George Bess Driver n/a 273 25000030
Dick Austin Driver n/a 273 25000029
Elizabeth Beloff Main Title Design main title designer 120925 23000054
Fumi Mashimo Animator digital animation(Illusion Arts) 483 23000055
Caroleen Green Matte Painter matte artist(Matte World Digital) 120959 23000053
Robert Stromberg Matte Painter matte artist(Illusion Arts) 120959 23000052
Renee Rabache Miniatures lead miniature painter(Stetson Visual Services) 121083 23000051
Kevin Kutchaver Animator digital animation(VCE) 483 23000056
Enid Tihanyi Zentelis Animator digital animation(VCE) 483 23000057
John Zemansky Property Master n/a 120805 24000003
Geni Marino Assistant (to Martin Bregman) 120820 25000001
Chuck Herrmann Assistant Props prop assistant 120904 24000002
Dean Wilson Assistant Property Master assistant prop master 120969 24000001
Joe Francis CG Supervisor Creative Supervisor(R/Greenberg) 779 23000058
Tully Summers Miniatures miniature sculptor(Stetson Visual Services) 121083 23000050
Jeff Hutchinson Effects Coordinator optical effects coordinator(Howard Anderson Company) 120917 23000049
Gary Bierend Special Effects n/a 168 23000040
Robert L Johnson Special Effects n/a 168 23000041
Robert L Olsmtead Special Effects n/a 168 23000039
Kenneth Pepiot Special Effects Coordinator n/a 241 23000038
Karen Skouras Visual Effects digital film recording(Digital Film Compositing) 419 23000037
Jeff Pepiot Special Effects n/a 168 23000042
Kelly Kerby Special Effects n/a 168 23000043
Bill Taylor Special Effects special visual effects(Illusion Arts) 168 23000047
Gary Crandall Effects Coordinator optical effects coordinator(Howard Anderson Company) 120917 23000048
Syd Dutton Special Effects special visual effects(Illusion Arts) 168 23000046
Gary L Karas Special Effects n/a 168 23000045
Larry W Bowman Special Effects n/a 168 23000044
Linda Dunn Assistant (to Martin Bregman) 120820 25000002
Jenny Montalbano-Hind Assistant (to Michael S Bregman) 120820 25000003
Gene Warren III Production Assistant (Fantasy II Film Effects) 275 25000020
Ardie McLaughlin Transportation Co-Captain n/a 120973 25000021
Gretchen Witte Production Assistant (Fantasy II Film Effects) 275 25000019
Steve Cohen Production Assistant (Fantasy II Film Effects) 275 25000018
Glenn Zoller Production Assistant n/a 275 25000017
Mitch Masoner Transportation Co-Captain n/a 120973 25000022
Dan Anglin Transportation Coordinator n/a 271 25000023
Peter A Ramsey Production production illustrator 120824 25000027
Claudia Anglin Driver n/a 273 25000028
Vlad Pelinovschi Production labor foreman 120824 25000026
Teddy Haggarty Stand-In (for Alec Baldwin) 121015 25000025
Cynthia Nicolella Post-Production Assistant n/a 120882 25000024
Judah L Schiller Production Assistant n/a 275 25000016
Justine Maurer Production Assistant n/a 275 25000015
Mark Brown Assistant (to Alec Baldwin) 120820 25000007
Jon Savitch Assistant digital coordinator assistant(visual effects) 120820 25000008
Arlene Trainoff Assistant (to David Koepp) 120820 25000006
John L Weaver Assistant (to Russell Mulcahy) 120820 25000005
Mary S Ramirez Assistant (to Louis A Stroller) 120820 25000004
Andrea Wertheim Production Assistant n/a 275 25000009
Jeff Fisher Production Assistant n/a 275 25000010
Paul Isham Production Assistant n/a 275 25000014
Jonathan S McGarry Production Assistant n/a 275 25000013
Stacey L Smith Production Assistant n/a 275 25000012
Seth Miller Production Assistant n/a 275 25000011
Keith A Wester Sound Mixer production sound mixer 230 14000031
Jay Wilkinson Sound Effects Editor n/a 327 14000030
Joe Gareri Executive Producer (Pacific Title Digital) 174 3000009
Mark Franco Executive Producer (Digital Film Compositing) 174 3000010
Tricia Henry Ashford Executive Producer (R/Greenberg) 174 3000008
Rolf Deyhle Executive Producer n/a 174 3000007
Louis A Stroller Executive Producer n/a 174 3000006
Stan Weston Co-Executive Producer n/a 185 3000011
Patricia Churchill Associate Producer n/a 171 3000012
Steven T Puri Line Producer (R/Greenberg) 161 5000002
Patricia Churchill Production Manager n/a 305 5000003
Terry Clotiaux Production Supervisor miniature production supervisor(Chandler Group Visual Effects) 307 5000001
Walter B Gibson Characters as Source Material ("The Shadow") 121009 4000002
David Koepp Screenplay n/a 120778 4000001
Robin D'Arcy Producer (Stetson Visual Services) 3 3000005
Alison Savitch Producer producer/supervisor(visual effects) 3 3000004
James Alan Actor Paper Boy 1 1000062
Linda Atkinson Actor Madam 1 1000063
Kathy Lee Doherty Actor Chinese Woman 1 1000061
Raul Reformina Actor Chinese Man 1 1000060
Donna Lew Actor Concubine 1 1000059
Keith A Wester Actor Radio Announcer 1 1000064
Frank Welker Voice of Phurba 475 1000065
Willi Baer Producer n/a 3 3000002
Michael S Bregman Producer n/a 3 3000003
Martin Bregman Producer n/a 3 3000001
Dick Ziker Director 2nd unit director 2 2000002
Russell Mulcahy Director n/a 2 2000001
Catherine Sudolcan Production Manager (Illusion Arts) 305 5000004
Cordy Rierson Production Manager (Digital Film Compositing) 305 5000005
Rich McKay Camera Operator matte camera operator(Matte World Digital) 239 6000003
Wade Childress Camera Operator matte camera operator(Matte World Digital) 239 6000004
Dustin Blauvelt Camera Operator n/a 239 6000002
Stephen H Burum Director of Photography n/a 120780 6000001
Christopher W Trott Assistant Location Manager n/a 194 5000019
Dave Tucker Camera Operator optical camera operator(Fantasy II Film Effects) 239 6000005
Mark O'Kane Steadicam Operator n/a 232 6000006
Robert E Stuard Assistant Camera Operator Steadicam 1st assistant camera 120849 6000010
Joseph Cosko Jr. Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000011
Tom O'Jalloran Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000009
Alan Blauvelt Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000008
Stanley E Miller Camera optical camera(Howard Anderson Company) 120798 6000007
Susan Stone Assistant Production Coordinator n/a 192 5000018
Jason Roberts DGA Trainee n/a 120878 5000017
Helene Mulholland Post-Production Supervisor n/a 120796 5000009
Lori J Nelson Post-Production Supervisor (R/Greenberg) 120796 5000010
Jono Oliver Assistant Director n/a 163 5000008
Douglas S Ornstein Assistant Director n/a 163 5000007
Louis D'Esposito Assistant Director n/a 163 5000006
Christine Bonnem Location Manager n/a 193 5000011
June Samson Script Supervisor n/a 191 5000012
Martin Matzinger Production Coordinator (Matte World Digital) 162 5000016
Lisa Knaggs Production Coordinator (Chandler group Visual Effects) 162 5000015
Kathleen Courtney Production Coordinator n/a 162 5000014
Aaron Valdez Stage Manager (Chandler group Visual Effects) 120797 5000013
Chi-en Telemaque Actor Concubine 1 1000058
Cristina Lawson Actor Concubine 1 1000057
Rudolph Willrich Actor Waiter 1 1000019
Verlon Edwards Actor Waiter 1 1000020
Sinoa Actor Singer 1 1000018
Ethan Phillips Actor Nelson 1 1000017
Aaron Lustig Actor Doctor 1 1000016
Wesley Mann Actor Bellboy 1 1000021
Joe D'Angerio Actor English Johnny 1 1000022
Nathan Jung Actor Tibetan Kidnapper 1 1000027
Al Leong Actor Tibetan Driver 1 1000028
Brian Khaw Actor Tibetan Kidnapper 1 1000026
Larry Hankin Actor Taxi Driver 1 1000024
Larry Joshua Actor Maxie 1 1000023
Max Wright Actor Berger 1 1000015
John Kapelos Actor Duke Rollins 1 1000014
Ian McKellen Actor Reinhardt Lane 1 1000005
Tim Curry Actor Farley Claymore 1 1000006
Peter Boyle Actor Moe Shrevnitz 1 1000004
Penelope Ann Miller Actor Margo Lane 1 1000003
John Lone Actor Shiwan Kahn 1 1000002
Jonathan Winters Actor Wainwright Barth 1 1000007
Sab Shimono Actor Dr Tam 1 1000008
Arsenio "Sonny" Trinidad Actor Wu 1 1000012
Joseph Maher Actor Isaac Newboldt 1 1000013
James Hong Actor Li Peng 1 1000011
Brady Tsurutani Actor Tulku 1 1000010
Andre Gregory Actor Burbank 1 1000009
Gerald Okamura Actor Tibetan Passenger 1 1000029
Fred Sanders Actor Cop 1 1000030
Billy Wong Actor Mongol 1 1000048
Toshishiro Obata Actor Mongol 1 1000049
Al Goto Actor Mongol 1 1000047
Jen Sung Outerbridge Actor Mongol 1 1000046
Leo Lee Actor Mongol 1 1000045
Darryl Chan Actor Mongol 1 1000050
Stuart Quan Actor Mongol 1 1000051
Bruce Locke Actor Cranston Guard 1 1000055
Tera Tabrizi Actor Concubine 1 1000056
James Katsuyuki Taenaka Actor Cranston Guard 1 1000054
Nils Allen Stewart Actor Mongol 1 1000053
Dan Koji Actor Mongol 1 1000052
James Lew Actor Mongol 1 1000043
Garret T Sato Actor Mongol 1 1000042
Lily Mariye Actor Mrs Tam 1 1000034
Patrick Fischler Actor Sailor 1 1000035
Steve Hytner Actor Marine Guard 1 1000033
Abraham Benrubi Actor Marine Guard 1 1000032
Alix Elias Actor Woman in Taxi 1 1000031
Jeff Cahill Actor Sailor 1 1000036
John L Weaver Actor Sailor 1 1000037
Kraig Kishi Actor Mongol 1 1000041
Roland Brown Actor Inmate 1 1000040
Michael Hadge Actor Inmate 1 1000039
Kate McGregor-Stewart Actor Mrs Shrevnitz 1 1000038
John Higbie Assistant Camera Operator assistant camera(Chandler group Visual Effects) 120849 6000012
David Washburn Assistant Camera Operator assistant camera(Chandler group Visual Effects) 120849 6000013
Shirley Crawford Hair Stylist n/a 120799 13000016
Debra Beebe Key Costumer Women's Key Costumer 351 13000017
Janine Rath-Anderson Hair Stylist n/a 120799 13000015
Rick Provenzano Hair Stylist (hairstylist) 120799 13000014
Candace Neal Hair Stylist key hairstylist 120799 13000013
Jene Fielder Makeup body makeup 353 13000018
Ronnie Specter Makeup Artist key makeup artist 120801 13000019
Alexandra Root ADR ADR assistant 120912 14000001
Allen Hartz ADR Editor n/a 220 14000002
Greg Cannom Special Makeup Effects n/a 120881 13000022
Jo-Anne Smith-Ojeil Makeup Artist n/a 120801 13000021
Carl Fullerton Makeup Artist (makeup arti) 120801 13000020
Ruggero Peruzzi Costumes special costumes executor(for Costumi d'Arte Roma - Firenzi) 120828 13000012
Laura Baker Costumes specialty costumer 120828 13000011
Myron Baker Costume Department costume(for Alec Baldwin) 121016 13000002
Bob Ringwood Costume Designer n/a 169 13000003
Randy Gardell Costume Department special costume key person 121016 13000001
Michael L Griffin Supervisor optical line-up supervisor(Howard Anderson Company) 120845 11000012
Cosmas Paul Bolger Jr. Supervisor digital optical supervisor(Digital Film Compositing) 120845 11000011
Eric H Sandberg Costume Supervisor n/a 120895 13000004
Bill Tiegs Costumes men's key costumer 120828 13000005
Dorothy Bulac Costumes specialty costumer 120828 13000009
Linda Booher-Ciarimboli Costumes specialty costumer 120828 13000010
David Mayreis Costumes costumer 120828 13000008
Jon Boyden Costumes costumer 120828 13000007
Ellen Gross Costumes costumer 120828 13000006
Lauren Palmer ADR Editor n/a 220 14000003
Laura Graham ADR Editor n/a 220 14000004
Curt Lundgren Rerecording scanning & recording(Pacific Title Digital) 120995 14000021
Richard Bugge Rerecording scanning & recording(Pacific Title Digital) 120995 14000022
David Jobe Foley Mixer n/a 224 14000020
Phil Linson Foley Editor n/a 221 14000019
Donald Sylvester Foley Editor n/a 221 14000018
Gary Bourgeois Rerecording Mixer n/a 120856 14000023
Brad Sherman Rerecording Mixer n/a 120856 14000024
John Benson Sound Effects Editor n/a 327 14000028
Richard King Sound Effects Editor n/a 327 14000029
Martin Maryska Sound Editor n/a 229 14000027
Mark C Grech Sound utility sound technician 120816 14000026
Don Digirolamo Rerecording Mixer n/a 120856 14000025
Christopher Flick Foley Editor n/a 221 14000017
Zane Bruce Foley Artist n/a 223 14000016
Courtenay Marvin Assistant Sound Editor n/a 222 14000008
Blake Cornett Assistant Sound Editor n/a 222 14000009
Barbara Harris ADR Voice Casting n/a 2515 14000007
Weldon Brown ADR Mixer n/a 227 14000006
Shelly Hinton ADR Editor n/a 220 14000005
Chris Wilding Assistant Sound Editor n/a 222 14000010
David Finkelstein Assistant Sound Editor n/a 222 14000011
Alicia M Stevenson Foley Artist n/a 223 14000015
Tim Salmon Boom Operator n/a 215 14000014
Ron Merredith Assistant Sound Editor n/a 222 14000013
Yoko Seto Assistant Sound Editor n/a 222 14000012
Brian Griffin Supervisor digital supervisor(VCE) 120845 11000010
David Emerson Supervisor optical supervisor(VCE) 120845 11000009
Jellybean Benitez Music n/a 120781 8000001
Jerry Goldsmith Music n/a 120781 8000002
Jeff Zacha Assistant Editor n/a 203 7000009
Audrey Evans Assistant Editor n/a 203 7000008
Mary Jochem Besterveld Assistant Editor n/a 203 7000007
Arthur Morton Music Arranger orchestrator 121019 8000003
Alexander Courage Music Arranger orchestrator 121019 8000004
Darrell Hall Music Editor n/a 214 8000008
Joseph Nemec III Production Designer n/a 164 9000001
Kenneth Hall Music Editor n/a 214 8000007
Sandy DeCrescent Music Contractor n/a 121013 8000006
Jerry Goldsmith Music Conductor n/a 120818 8000005
Gary Burritt Negative Cutting negative cutter 120852 7000006
Jeff Bushelman Dialogue Editor n/a 204 7000005
Tim Angulo Photography miniature photography(Chandler Group Visual Effects) 120835 6000017
Mark Sawicki Photography matte photography(Illusion Arts) 120835 6000018
John Sullivan Photography matte photography(Illusion Arts) 120835 6000016
Ralph Nelson Photography still photographer 120835 6000015
Paul Murphey Video Assist/Playback video assist 120899 6000014
David Stump Photography matte photography(Illusion Arts) 120835 6000019
David S Williams Jr. Photography optical photography(Illusion Arts) 120835 6000020
Karen Wilson Dialogue Editor n/a 204 7000003
Larry Mann Dialogue Editor n/a 204 7000004
E Jeane Putnam Dialogue Editor n/a 204 7000002
Peter Honess Editor n/a 172 7000001
Dennis McNeill Color Timer n/a 120921 6000021
Garrett Lewis Set Decorator n/a 165 9000002
Dan Olexiewicz Art Director n/a 183 9000003
David Anthony Extras Casting n/a 120851 10000004
Krystyna Demkowicz Executive in Charge of Production (Matte World Digital) 118217 11000001
Rick Montgomery Extras Casting n/a 120851 10000003
Joseph Cerami Casting Associate casting assistant 160 10000002
Mary Colquhoun Casting Director n/a 157 10000001
Michael Klawitter Production Executive Bregman/Baer production executive 118216 11000002
Laurel Klick Supervisor digital film supervisor(R/Greenberg) 120845 11000003
Bret Mixon Supervisor Roto supervisor(Fantasy II Film Effects) 120845 11000007
Bill Villarreal Supervisor facility supervisor(Pacific Title Digital) 120845 11000008
Betzy Bromberg Supervisor optical supervisor(Fantasy II Film Effects) 120845 11000006
Christopher Evans Supervisor matte artist supervisor(Matte World Digital) 120845 11000005
Richard Patterson Supervisor digital supervisor(Illusion Arts) 120845 11000004
Scott Garrett Art Assistant assistant draper 120974 9000016
Carmen Miller Art Assistant art department assistant 120974 9000015
Carl Stensel Set Designer n/a 202 9000007
James E Tocci Set Designer n/a 202 9000008
William J Law III Set Designer n/a 202 9000006
Jack Johnson Art Director n/a 183 9000005
Steve Wolff Art Director n/a 183 9000004
Michael R Driscoll Set Dresser n/a 197 9000009
Michael J Schmidt Set Dresser n/a 197 9000010
Chris Ross Illustrator n/a 600 9000014
Mark Woods Lead Person leadperson 120957 9000013
Don Chafey Lead Set Dresser n/a 121069 9000012
Jack Forwalter Set Dresser n/a 197 9000011
Alec Baldwin Actor Lamont Cranston/The Shadow 1 1000001
Synopsis
Lamont Cranston is a millionaire playboy with a hidden life as a mysterious superhero. Now, he'll have to stop his nemesis Shiwan Khan from destroying New York City with an atomic bomb. Based on the famous pulp character from the 30s.
503 Service Unavailable

Error 503 Service Unavailable

Service Unavailable

Guru Meditation:

XID: 1248573683


Varnish cache server