Fargo (1996)

Fargo
Type Feature Film
MPAA Rating R
Runtime 1hr 37mins.
Genres Drama, Comedy, Mystery
Keywords N/A
Status Released
US Release Date
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Frances McDormand Actor Marge Gunderson 1 1000001
William Macy Actor Jerry Lundegaard 1 1000002
Steve Buscemi Actor Carl Rolvaag 1 1000003
Peter Stormare Actor Gaear Grimsrud 1 1000004
Kristen Rudrud Actor Jean Lundegaard 1 1000005
Harve Presnell Actor Wade Gustafson 1 1000006
Tony Denman Actor Scotty Lundegaard 1 1000007
Gary Houston Actor Irate Customer 1 1000008
Sally Wingert Actor Irate Customer's Wife 1 1000009
Kurt Schweickhardt Actor Car Salesman 1 1000010
Larissa Kokernot Actor Hooker No 1 1 1000011
Melissa Peterman Actor Hooker No 2 1 1000012
Steve Reevis Actor Shep Proudfoot 1 1000013
Warren Keith Actor Reilly Diefenbach 1 1000014
Steve Edelman Actor Morning Show Host 1 1000015
Sharon Anderson Actor Morning Show Hostess 1 1000016
Larry Brandenburg Actor Stan Grossman 1 1000017
James Gaulke Actor State Trooper 1 1000018
Michelle LeDoux Actor Victim in Car 1 1000019
John Lynch Actor Norm Gunderson 1 1000020
Bruce Bohne Actor Lou 1 1000021
Petra Boden Actor Cashier 1 1000022
Steve Park Actor Mike Yanagita 1 1000023
Wayne Evenson Actor Customer 1 1000024
Cliff Rakerd Actor Officer Olson 1 1000025
Jessica Shepherd Actor Hotel Clerk 1 1000026
Peter Schmitz Actor Airport Lot Attendant 1 1000027
Steve Shaefer Actor Mechanic 1 1000028
Michelle Hutchinson Actor Escort 1 1000029
David Lomax Actor Man in Hallway 1 1000030
Jose Feliciano Actor Himself 1 1000031
Don Skahill Actor Night Parking Attendant 1 1000032
Bain Boehlke Actor Mr Mohra 1 1000033
Rose Stockton Actor Valerie 1 1000034
Robert Ozasky Actor Bismarck Cop No 1 1 1000035
John Ttndemer Actor Bismarck Cop No 2 1 1000036
Don Wescott Actor Bark Beetle Narrator 1 1000037
Joel Coen Director n/a 2 2000001
Ethan Coen Producer n/a 3 3000001
Tim Bevan Executive Producer n/a 174 3000002
Eric Fellner Executive Producer n/a 174 3000003
Ethan Coen Screenplay n/a 120778 4000001
Joel Coen Screenplay n/a 120778 4000002
Gilly Ruben Unit Production Manager n/a 182 5000001
John Cameron Line Producer n/a 161 5000002
Michelangelo Bolla Assistant Director n/a 163 5000003
Jim Hensz Assistant Director n/a 163 5000004
Brian O'Kelley Assistant Director n/a 163 5000005
Donald Murphy Assistant Director n/a 163 5000006
Margaret Hayes Post-Production Supervisor n/a 120796 5000007
Robert Graf Location Manager n/a 193 5000008
T Kukovinski Script Supervisor n/a 191 5000009
Karen Getchell Production Coordinator n/a 162 5000010
Stuart Skrien Location Assistant n/a 120947 5000011
Donald Koshiol Location Assistant n/a 120947 5000012
Daniel Geiger Location Assistant location assistant editor 120947 5000013
Cheryl Broussard Assistant Production Coordinator n/a 192 5000014
Rachell Kapel Assistant Location Manager n/a 194 5000015
Roger Deakins Director of Photography n/a 120780 6000001
Robin Brown Camera Operator n/a 239 6000002
Ed Dally Camera film loader 120798 6000003
Andy Harris Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000004
Adam Gilmore Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000005
Timothy O'Toole Video Playback n/a 505 6000006
Bill Schwab Projectionist location projectionist 121104 6000007
Jim Bridges Photography still photographer 120835 6000008
Michael Tacket Photography still photographer 120835 6000009
Ethan Coen Editor n/a 172 7000001
Joel Coen Editor n/a 172 7000002
Magdaline Volaitis Dialogue Editor n/a 204 7000003
Fred Rosenberg Dialogue Editor n/a 204 7000004
Nick DiBeneditto Negative Cutting negative cutter 120852 7000005
Tricia Cooke Associate Editor n/a 479 7000006
David Diliberto Assistant Editor n/a 203 7000007
Carter Burwell Music n/a 120781 8000001
Carter Burnell Music music orchestrator and conductor 120781 8000002
Michael Farrow Music music scoring mixer 120781 8000003
Emile Charlap Music Contractor n/a 121013 8000004
Todd Kassow Music Editor n/a 214 8000005
Shari Schwartz Johanson Music Editor associate music editor 214 8000006
Rick Heinrichs Production Designer n/a 164 9000001
Lauri Gaffin Set Decorator n/a 165 9000002
Thomas Wilkins Art Director n/a 183 9000003
J Anderson Storyboard Artist n/a 199 9000004
Stephen Readmond Set Dresser on-set dresser 197 9000005
Jeffrey Daniels Set Dresser n/a 197 9000006
Joseph Ferraro Set Dresser n/a 197 9000007
Steve Speers Set Dresser n/a 197 9000008
Bob Wiesner Set Dresser n/a 197 9000009
Jill Stevenson Set Dresser set dressing buyer 197 9000010
Ben Woolverton Lead Person leadman 120957 9000011
John Paul Assistant Art Director n/a 315 9000012
Susan Tveit Art Department Coordinator n/a 195 9000013
Jeff Murphy Art Department sculptor 120843 9000014
Beth Edelstein Art Department sculptor 120843 9000015
Maria Baker Art Assistant art department assistant 120974 9000016
John Lyons Casting n/a 179 10000001
Christine Sheaks Casting Associate n/a 160 10000002
Kathleen Chopin Casting Associate casting assistant 160 10000003
Jane Brody Location Casting n/a 120864 10000004
Sandra Dawes Extras Casting n/a 120851 10000005
Bradford Hohle Consultant Dolby consultant 120784 12000001
Elizabeth Himmelstein Dialect Coach n/a 666 12000002
Mary Zophres Costume Designer n/a 169 13000001
Sister Daniels Costume Supervisor n/a 120895 13000002
Virginia Burton Costumes costumer 120828 13000003
Daniel Curet Hair Stylist key hairstylist 120799 13000004
John Blake Makeup Artist key makeup artist 120801 13000005
Kenton Jakub ADR Editor n/a 220 14000001
Todd Milner Assistant Sound Editor n/a 222 14000002
Dan Farcus Assistant Sound Editor n/a 222 14000003
Peter Kurland Boom Operator n/a 215 14000004
Keenan Wyatt Boom Operator n/a 215 14000005
Marko Costanzo Foley Artist n/a 223 14000006
Bruce Pross Foley Editor n/a 221 14000007
Frank Kern Foley Editor n/a 221 14000008
Steven Visscher Foley Editor n/a 221 14000009
Ezra Dweck Foley Mixer n/a 224 14000010
Michael Barry Rerecording Mixer rerecordist mixer 120856 14000011
Skip Lievsay Rerecording Mixer rerecordist mixer 120856 14000012
Knox White Sound utility sound technician 120816 14000013
Eugene Gearty Sound sound special effects editor 120816 14000014
Lewis Goldstein Sound sound special effects editor 120816 14000015
Glenfield Payne Sound sound special effects editor 120816 14000016
Skip Lievsay Sound Editor associate sound editor 229 14000017
Ken Johnson Sound Effects sound effects recordist 120868 14000018
Ben Cheah Sound Effects sound effects recordist 120868 14000019
Allan Byer Sound Mixer n/a 230 14000020
William Moore Rigging Gaffer n/a 120937 15000001
Bill O'Leary Lighting Technician n/a 120907 15000002
Mitch Lillian Key Grip n/a 263 15000003
William Hobson Grip company grip 365 15000004
Neil Williams Grip company grip 365 15000005
Joseph Slagerman Grip company grip 365 15000006
Tony Corapi Electrician n/a 450 15000007
Tom Franchett Electrician n/a 450 15000008
Milo Durben Dolly Grip n/a 264 15000009
Peter Clemence Best Boy Grip n/a 265 15000010
Jeremy Knaster Best Boy best boy electrician 120885 15000011
Mindy Sheldon Production Accountant n/a 282 16000001
John Albrecht Accountant payroll accountant 120802 16000002
Charles Vogel Post-Production Accountant n/a 120979 16000003
Dana Kelley Assistant Accountant n/a 120950 16000004
Wilfred Caban Pyrotechnics pyrotechnician 121027 19000001
Jery Hewitt Stunt Coordinator n/a 120804 19000002
Jery Hewitt Stunt Player n/a 121025 19000003
Jennifer Lamb Stunt Player n/a 121025 19000004
Danny Downey Stunt Player n/a 121025 19000005
Robb Anderson Carpenter n/a 529 21000001
Greg Banks Carpenter n/a 529 21000002
Brian Bebler Carpenter n/a 529 21000003
Kirk Erickson Carpenter n/a 529 21000004
Andrew Foster Carpenter n/a 529 21000005
Paul Hankey Carpenter n/a 529 21000006
Patrick Owen Carpenter n/a 529 21000007
Joseph Skala Carpenter n/a 529 21000008
Gene Palusky Carpenter n/a 529 21000009
Gerald Upham Carpenter n/a 529 21000010
Timothy Schwob Construction Foreman n/a 277 21000011
Curtis Baruth Construction Coordinator n/a 276 21000012
Dan Runyon Craft Service n/a 120903 22000001
Michelle LeDoux Craft Service n/a 120903 22000002
Clement Baque Catering caterer 120954 22000003
Eric Vignando Catering caterer 120954 22000004
Jose Solorzano Catering caterer 120954 22000005
Paul Murphy Special Effects Coordinator n/a 241 23000001
Bruce Anderson Special Effects special effects technician 168 23000002
Joe Carroll Special Effects special effects technician 168 23000003
Michael Kranz Special Effects special effects technician 168 23000004
Bradford Richardson Graphic Artist n/a 120985 23000005
Joe Connolly Assistant Property Master n/a 120969 24000001
Sydney Lunn Assistant Props property assistant 120904 24000002
Dwight Benjamin-Creel Property Master n/a 120805 24000003
Edmund Choi Assistant (to composer) 120820 25000001
Amy Thornberry Assistant assistant lead scenic 120820 25000002
Frank Ketchum Transportation Captain n/a 272 25000003
Michael Kennedy Transportation Coordinator n/a 271 25000004
Bix Skahill Office Assistant n/a 120996 25000005
Peter Mullin Transportation picture car assistant 120992 25000006
Dave Halls Set Production Assistant n/a 371 25000007
Jessica Shepherd Set Production Assistant n/a 371 25000008
Mark Demarais Set Production Assistant n/a 371 25000009
Jane Frazer Production head of production(Working Title) 120824 25000010
Kurt Gensmer Medic set medic 120966 25000011
Dan Dustin Medic set medic 120966 25000012
Tommy Smith Driver n/a 273 25000013
David Amberik Driver n/a 273 25000014
Keith Carlson Driver n/a 273 25000015
Gene Kisch Driver n/a 273 25000016
David Drentlaw Driver n/a 273 25000017
Ivy Poulliot Driver n/a 273 25000018
Wade Ehlen Driver n/a 273 25000019
John Rehborg Driver n/a 273 25000020
David Evans Driver n/a 273 25000021
Marty Smith Driver n/a 273 25000022
Scott Johnson Driver n/a 273 25000023
Alma Kuttruf Apprentice apprentice editor 120976 25000024
Kimberly McCord Apprentice apprentice sound editor 120976 25000025
Dieter Sturm Other snowmaker 120795 26000001
Yvonne Sturm Other snowmaker 120795 26000002
Anne Hyvarinen Other lead scenic 120795 26000003
Denise Boquist Other painter 120795 26000004
Thomas Christianson Other painter 120795 26000005
Kay Kropp Other painter 120795 26000006
Beth Edelstein Other painter 120795 26000007
Michael Arnold Other picture car coordinator 120795 26000008
Jose Ibarra Other mechanic 120795 26000009
Bill Robertson Other meat dinner("master of ceremony") 120795 26000010
Greazer Other meat dinner("master of ceremony") 120795 26000011
John Alagna Other opticals 120795 26000012
Angela Morrison Other head of business(Working Title) 120795 26000013
Michael Kuhn Special Thanks n/a 120874 26000014
Malcolm Ritchie Special Thanks n/a 120874 26000015
David Daugherty Special Thanks n/a 120874 26000016
Deana Elwell Special Thanks n/a 120874 26000017
Peter Graves Special Thanks n/a 120874 26000018
Mark Wolfe Special Thanks n/a 120874 26000019
Rick Finkelstein Special Thanks n/a 120874 26000020
Russell Schwartz Special Thanks n/a 120874 26000021
Aline Perry Special Thanks n/a 120874 26000022
Stewart Till Special Thanks n/a 120874 26000023
Mark Cady Special Thanks n/a 120874 26000024
Julie Hartley Special Thanks n/a 120874 26000025
Robert Hautman Special Thanks n/a 120874 26000026
James Hautman Special Thanks n/a 120874 26000027
Joe Everett Unit Publicist n/a 231 29000001
Synopsis
Jerry Lundegaard is a car salesman in Minneapolis who has gotten himself into debt and is so desperate for money that he hires two thugs to kidnap his own wife. Jerry will collect the ransom from her wealthy father, paying the thugs a small portion and keeping the rest to satisfy his debts. The scheme collapses when the thugs shoot a state trooper and two innocent bystanders in rural Minnesota, drawing local Police Chief Marge Gunderson into her first homicide investigation. At first unaware that the homicides are connected to a Minneapolis kidnapping, Chief Gunderson draws closer to Jerry Lundegaard as his situation further unravels.