The Phantom (1996)

Phantom
Type Feature Film
MPAA Rating PG
Runtime 1hr 36mins.
Genres Adaptation, Adventure, Action, Period
Keywords N/A
Status Released
US Release Date
  
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Tobi Allyn Stunts n/a 240 19000017
John Borland Stunts n/a 240 19000018
Gary McLarty Stunts n/a 240 19000016
Daryl Young Stunts n/a 240 19000015
Heather Burton Stunts n/a 240 19000013
Michel Young Stunts n/a 240 19000014
Rick MacClure Stunts n/a 240 19000019
Richard Epper Stunts n/a 240 19000020
Mark Chique Stunts n/a 240 19000024
Tim A Davison Stunts n/a 240 19000025
Marcia Holley Stunts n/a 240 19000023
Ron Vreeken Stunts n/a 240 19000022
Tony Lynch Stunts n/a 240 19000021
Khristian Lupo Stunts n/a 240 19000012
Clint Lilley Stunts n/a 240 19000011
Tristan Maduro Puppets Design special creative props and puppets designer & creator 121103 19000002
Bruce Barlow Puppets Design special creative props and puppets designer & creator 121103 19000003
Michelle Lyman Puppets Design special creative props and puppets designer & creator 121103 19000001
Darren Waters Production Auditor n/a 120815 16000005
Russell A Steele Production Auditor assistant production auditor 120815 16000004
Billy Burton Stunt Coordinator n/a 120804 19000004
Bob Hicks Stunt Coordinator assistant stunt coordinator(Australian unit) 120804 19000005
Pat Magie Stunts n/a 240 19000009
Terry Lee Stunts n/a 240 19000010
J W "Corkey" Fornof Stunts n/a 240 19000008
Kevin Larosa Stunts n/a 240 19000007
Billy Burton Stunts n/a 240 19000006
Shawn Howell Stunts n/a 240 19000026
Paul Doyle Stunts n/a 240 19000027
William Burton Stunts n/a 240 19000045
Svetla Krasteva Stunts n/a 240 19000046
Sarah Trigger Stunts n/a 240 19000044
John Walton Stunts n/a 240 19000043
Hubert Wells Stunts n/a 240 19000042
Thomas W Muzila Stunts n/a 240 19000047
Mark Harden Animal Trainer animal coordinator 120962 20000001
Gene Walker Animal Trainer assistant horse trainer 120962 20000005
Graham Dunn Carpenter stand-by carpenter(Australian unit) 529 21000001
De Ann Zarkowski Animal Trainer assistant horse trainer 120962 20000004
Trevor "Bobby" Lovegren Animal Trainer horse trainer 120962 20000003
Jules Sylvester Animal Trainer wild animal trainer 120962 20000002
Lazaro Cifuentes Stunts n/a 240 19000041
Michel Van Moorsel Stunts n/a 240 19000040
John Raaen Stunts n/a 240 19000031
Tom Lupo Stunts n/a 240 19000032
Josef Schwaiger Stunts n/a 240 19000030
Trevor "Bobby" Lovegren Stunts n/a 240 19000029
Danny Baldwin Stunts n/a 240 19000028
Mark Harden Stunts n/a 240 19000033
Nigel King Stunts n/a 240 19000034
Kathy McMorrow Stunts n/a 240 19000038
Alex Kuzelicki Stunts n/a 240 19000039
Jules Sylvester Stunts n/a 240 19000037
Vannessa Mathews Stunts n/a 240 19000036
Dennis Scott Stunts n/a 240 19000035
Elton MacPherson Production Auditor n/a 120815 16000003
Cleve Reinhard Auditor head auditor(Thailand unit) 120886 16000002
Cameron Frankley Supervising Sound Editor co-supervising sound editor 328 14000030
Don Malouf Supervising Sound Editor co-supervising sound editor 328 14000031
David MacMillan Sound Mixer (Los Angeles) 230 14000029
Ben Osmo Sound Mixer n/a 230 14000028
Jeff Clark Sound Effects Editor n/a 327 14000027
Brian Bansgrove Lighting Technician n/a 120907 15000001
Grant Atkinson Lighting Technician n/a 120907 15000002
Andy Ryan Lighting Technician (Los Angeles) 120907 15000006
Jim Clark Lighting Technician (Los Angeles) 120907 15000007
Tom Stern Lighting Technician (Los Angeles) 120907 15000005
Shaun Conway Lighting Technician n/a 120907 15000004
Justin Plummer Lighting Technician n/a 120907 15000003
David B Cohn Sound Effects Editor n/a 327 14000026
David Van Slyke Sound Effects Editor n/a 327 14000025
Thomas W Small Foley Editor n/a 221 14000016
Scott Curtis Foley Editor n/a 221 14000017
Pamela Bentkowski Foley Editor n/a 221 14000015
Robin Harlan Foley Artist n/a 223 14000014
David Fein Foley Artist n/a 223 14000013
Randy K Singer Foley Mixer n/a 224 14000018
Robert J Litt Rerecording re-recording mixer 120995 14000019
Albert Gasser Sound Effects Editor n/a 327 14000023
Nils C Jensen Sound Effects Editor n/a 327 14000024
Tim Chau Sound Editor n/a 229 14000022
Michael Herbick Rerecording re-recording mixer 120995 14000021
Elliot Tyson Rerecording re-recording mixer 120995 14000020
Jeff White Lighting Technician (Los Angeles) 120907 15000008
Paul E Avery Lighting Technician (Los Angeles) 120907 15000009
Randy Vargas Grip (Buena Vista Visual Effects) 365 15000027
Dennis McLean Grip (Buena Vista Visual Effects) 365 15000028
Aaron Walker Grip (Australian unit) 365 15000026
Danny Lockett Grip (Asia unit) 365 15000025
Rick N Pratt Grip rigging grip(Los Angeles) 365 15000024
Leon Pogoler Gaffer (Buena Vista Visual Effects) 268 15000029
Richard Jeffries Electrician (Buena Vista Visual Effects) 450 15000030
Clay Wilson Dolly Grip (Los Angeles) 264 15000034
Maureen Holmes Production Accountant n/a 282 16000001
David Shaw Dolly Grip dollly grip 264 15000033
Gary "Dickie" Burdett Dolly Grip n/a 264 15000032
Jesse Pogoler Electrician (Buena Vista Visual Effects) 450 15000031
Ty Suehiro Grip (Los Angeles) 365 15000023
Al Laverde Grip (Los Angeles) 365 15000022
Gary Hill Lighting Technician (Australian unit) 120907 15000013
Bernad "Boo" Slattery Lighting Technician (Australian unit) 120907 15000014
Ben Bienstock Lighting Technician (Australian unit) 120907 15000012
Mick Morris Lighting Technician pre-rig lighting technician(Australian unit) 120907 15000011
Pop Smithsuth Lighting Technician (Asia unit) 120907 15000010
Leon Schuster Lighting Technician (Australian unit) 120907 15000015
Lester Bishop Grip n/a 365 15000016
Toby Churchhill-Brown Grip n/a 365 15000020
Andy Glasser Grip rigging grip 365 15000021
Warren Grieef Grip n/a 365 15000019
Paul "Sweet Pea" Smith Grip n/a 365 15000018
Terry C Cook Grip n/a 365 15000017
Andrew Gardiner Construction Manager (Australian unit) 120983 21000002
Donald Hardenburg Construction Foreman construction foreperson(Asia unit) 277 21000003
Bob Anderson Other swordmaster 120795 26000002
Jack Keller Other recorder 120795 26000003
Kevin Larosa Other aerial coordinator 120795 26000001
Vance Piper Aerial Unit assistant aerial photgrapher 121100 25000019
Terry Lee Helicopter Pilot n/a 121003 25000017
Gina M Carroll Apprentice apprentice film editor 120976 25000018
David Behle Other recorder 120795 26000004
The London Metropolitan Orchestra Other orchestra performer 120795 26000005
Gregg Thomas Other greensperson 120795 26000009
Mike Villarino Other general foreperson(Los Angeles) 120795 26000010
Ben Jasper Other clapper loader 120795 26000008
Rebecca J Steele Other clapper loader 120795 26000007
Jonathan Rees Other orchestra leader 120795 26000006
Kevin Larosa Helicopter Pilot n/a 121003 25000016
Pat Magie Pilot n/a 570 25000015
Scott Cruse Production Assistant (Australian unit) 275 25000006
Joshua Arsenault Production Assistant (Buena Vista Visual Effects) 275 25000007
Sherri Hopeman Assistant (to Robert Evans) 120820 25000005
Anne Mitchell Assistant (to Alan Ladd Jr) 120820 25000004
Valerie Flueger Assistant (to Dick Vane) 120820 25000003
Mark G Soper Production Assistant (Buena Vista Visual Effects) 275 25000008
Jim Frear Transportation Captain (Los Angeles) 272 25000009
Mark A Pestonji Transportation assistant transportation coordinator(Asia unit) 120992 25000013
J W "Corkey" Fornof Pilot n/a 570 25000014
Leroy Reed Transportation Coordinator (Asia unit) 271 25000012
Greg Van Dyke Transportation Coordinator (Los Angeles) 271 25000011
Boorriboon "Boon" Jarurongkawatana Transportation Captain (Asia unit) 272 25000010
Patrick Gomes Other paint foreperson(Los Angeles) 120795 26000011
John Elliott Other general foreperson(Asia unit) 120795 26000012
David Jones Other computer generated art(Buena Vista Visual Effects) 120795 26000030
William Aylsworth Other scanner & film recorder(Buena Vista Visual Effects) 120795 26000031
Aaron Campbell Other computer generated art(Buena Vista Visual Effects) 120795 26000029
Hei-Kyung Yoo Other computer generated art(Buena Vista Visual Effects) 120795 26000028
Lee Lanier Other computer generated art(Buena Vista Visual Effects) 120795 26000027
Scott Miller Other sofware engineer(Buena Vista Visual Effects) 120795 26000032
Michael Messina Other systems administrator(Buena Vista Visual Effects) 120795 26000033
Matt J Britton Manager general manager(Jim Henson's Creature Shop) 120827 28000002
Vic Heutschy Publicity publicist 120789 29000001
Somchai Santitharangkul Manager location manager(Thailand unit) 120827 28000001
Peter Brooke Other designer 120795 26000035
Jason Dennis Other technical administrator(Buena Vista Visual Effects) 120795 26000034
Charles Colladay Other computer generated art(Buena Vista Visual Effects) 120795 26000026
Allan Mowbray Other armourer(Australian unit) 120795 26000025
Warren Jones Other specialist rigger(Asia unit) 120795 26000016
David Hartley Other specialist rigger(Asia unit) 120795 26000017
Gavin Wild Other specialist rigger(Asia unit) 120795 26000015
David Hird Other specialist rigger(Asia unit) 120795 26000014
Lance Julian Other marine coordinator(Asia unit) 120795 26000013
Carly Thomas Other specialist rigger(Asia unit) 120795 26000018
Grant Fletcher Other specialist rigger(Asia unit) 120795 26000019
Greg Yates Other lead set finisher(Australian unit) 120795 26000023
Gary Keir Other AtLab film processor(Australian unit) 120795 26000024
Jacinta Leong Other draughtsperson(Australian unit) 120795 26000022
Victoria Pope Other production secretary(Australian unit) 120795 26000021
Edel "Eddie" Pestonji Other special rigger(Asia unit) 120795 26000020
April Fitzsimmons Assistant (to Simon Wincer) 120820 25000002
Krystyna Newman Assistant (to David Newman) 120820 25000001
Dorne Huebler Visual Effects digital compositor(Buena Vista Visual Effects) 419 23000015
Andy Rosen Visual Effects digital compositor(Buena Vista Visual Effects) 419 23000016
January Nordman Visual Effects digital compositor(Buena Vista Visual Effects) 419 23000014
Terry Moews Visual Effects digital compositor(Buena Vista Visual Effects) 419 23000013
Beth Block Visual Effects digital compositor(Buena Vista Visual Effects) 419 23000012
Eric McLean Visual Effects digital artist(Buena Vista Visual Effects) 419 23000017
Marsha Carrington Visual Effects digital artist(Buena Vista Visual Effects) 419 23000018
Mark R Lilienthal Special Effects special effects technician 168 23000022
John Peyser Special Effects special effects technician(Los Angeles) 168 23000023
Alan E Lorimer Special Effects Coordinator n/a 241 23000021
Tim Guyer Visual Effects digital artist(Buena Vista Visual Effects) 419 23000020
Elissa Bello Visual Effects digital artist(Buena Vista Visual Effects) 419 23000019
Tim Alexander Visual Effects digital compositor(Buena Vista Visual Effects) 419 23000011
Winston Quitasol Visual Effects digital compositor(Buena Vista Visual Effects) 419 23000010
Wally Schaab Visual Effects Supervisor (Buena Vista Visual Effects) 249 23000001
Dave Simmons Special Effects Foreman special effects foreperson 250 23000002
Kim Howard Construction assistant construction manager(Australian unit) 120900 21000006
Lisa Radcliff Construction Coordinator (Australian unit) 276 21000005
John Villarino Construction Coordinator n/a 276 21000004
Paul H Stewart Special Effects Foreman special effects foreperson 250 23000003
Floyd Van Wey Special Effects Foreman special effects foreperson 250 23000004
James Martin Visual Effects illustrator(Los Angeles) 419 23000008
Lynda Lemon Visual Effects visual effects producer(Buena Vista Visual Effects) 419 23000009
Joseph F Griffith Jr. Visual Effects illustrator(Los Angeles) 419 23000007
Dewey Gene Grigg Special Effects Foreman special effects foreperson 250 23000006
Dan Oliver Special Effects Foreman special effects foreperson 250 23000005
Steve Courtley Special Effects special effects technician(Asia unit) 168 23000024
Dave Rohner Special Effects special effects technician(Asia unit) 168 23000025
Steve Addis Chief Modelmaker modeler 121151 23000043
Dennis Brandt Chief Modelmaker modeler 121151 23000044
Janette Shew Effects Coordinator visual effects coordinator(Buena Vista Visual Effects) 120917 23000042
Stacy Pinhas Effects Coordinator visual effects coordinator(Buena Vista Visual Effects) 120917 23000041
Kathryn Liotta-Couture Effects Coordinator visual effects coordinator(Buena Vista Visual Effects) 120917 23000040
Jim Jolly Chief Modelmaker modeler 121151 23000045
Bob Pope Chief Modelmaker modeler 121151 23000046
Harry Zettle Property Master (Australian unit) 120805 24000003
Larry Clause Props propmaker foreperson(Los Angeles) 120817 24000004
Bill Petrotta Property Master n/a 120805 24000002
Michael R Gannon Assistant Property Master n/a 120969 24000001
Carolyn Jolly Chief Modelmaker modeler 121151 23000047
Stewart N Lewise Special Effects special effects technician(Australian unit) 168 23000039
Ken Boulton Special Effects special effects technician(Australian unit) 168 23000038
David Hartley Special Effects special effects technician(Asia unit) 168 23000029
Gary Cruise Special Effects special effects technician(Asia unit) 168 23000030
Peter Keane Special Effects special effects technician(Asia unit) 168 23000028
Herman Bron Special Effects special effects technician(Asia unit) 168 23000027
Jan Aaris Special Effects special effects technician(Asia unit) 168 23000026
Tom Lantz Special Effects special effects technician(Asia unit) 168 23000031
Rodney Burke Special Effects special effects technician(Asia unit) 168 23000032
Bill Schirmer Special Effects special effects technician(Australian unit) 168 23000036
John Bowring Special Effects special effects technician(Australian unit) 168 23000037
James Lorimer Special Effects special effects technician(Australian unit) 168 23000035
William G Hansard Jr. Special Effects projected special effects(Australian unit) 168 23000034
David Pride Special Effects special effects technician(Asia unit) 168 23000033
Sarah Hammond Foley Artist n/a 223 14000012
Ken Dufva Foley Artist n/a 223 14000011
Carol Keith Production Coordinator production office coordinator 162 5000027
Dawn Murphy Riley Production Coordinator production office coordinator(Thailand unit) 162 5000028
Christine Baer Production Coordinator production office coordinator 162 5000026
Craig Newman Technical Operations Manager digital department manager(Buena Vista Visual Effects) 120834 5000025
Judy Whitehead Script Supervisor n/a 191 5000023
Jules Stewart Script Supervisor n/a 191 5000024
Urai "Toey" Sureekamolchai Production Coordinator production office coordinator(Thailand unit) 162 5000029
Smith "O" Tinsawat Production Coordinator production office coordinator(Thailand unit) 162 5000030
Christine Zavala Assistant Production Coordinator assistant production office coordinator 192 5000034
Cathy Chapple Assistant Production Coordinator (Thailand unit) 192 5000035
Rich T Sickler DGA Trainee (Los Angeles) 120878 5000033
Phillip Roope Location Scout locations scout 311 5000032
Jim Edson Production Coordinator (Jim Henson's Creature Shop) 162 5000031
David Suttor Location Manager (Australian unit) 193 5000022
Eric Klosterman Location Manager (Los Angeles) 193 5000021
Simon Warnock Assistant Director n/a 163 5000012
Debbie Atkins Assistant Director n/a 163 5000013
Robert Donaldson Assistant Director n/a 163 5000011
Lydia Bottegoni Production Manager digital production manager(Buena Vista Visual Effects) 305 5000010
Pairoj Rojlertjanya Production Manager (-Thailand) 305 5000009
Patrick Regan Assistant Director n/a 163 5000014
Sharon Gerhard Assistant Director n/a 163 5000015
Charlie Sungkawess Assistant Director (Thailand unit) 163 5000019
Cherdpong Laoyont Assistant Director (Thailand unit) 163 5000020
Stuart Hagen Assistant Director 2nd assistant director(Los Angeles) 163 5000018
Frank Davis Assistant Director (Los Angeles) 163 5000017
Nilo Otero Assistant Director (Los Angeles) 163 5000016
Jo Suna Assistant Production Coordinator assistant office production coordinator(Australian unit) 192 5000036
Ellen Gessert Assistant Location Manager (Los Angeles) 194 5000037
Nick Watt Photography assistant photographer 120835 6000018
Andrew Cooper Photography still photographer 120835 6000019
Katrina Crook Photography assistant photographer 120835 6000017
Colin Deane Photography assistant photographer 120835 6000016
Stan Harrison Video Assist/Playback video assistant technician(Los Angeles) 120899 6000015
Phil Pastuhov Photography aerial photographer 120835 6000020
John Breslin Photography assistant photographer 120835 6000021
Dennis Lynch Photography assistant photographer(Los Angeles) 120835 6000025
Brett Matthews Photography assistant photographer(Australian unit) 120835 6000026
Lou Niemeyer Photography assistant photographer(Los Angeles) 120835 6000024
Reggie Newkirk Photography assistant photographer(Los Angeles) 120835 6000023
Leah Ashenhurst Photography assistant photographer 120835 6000022
Abe Elshaikh Video Assist/Playback video assistant technician 120899 6000014
Jules Wurm Camera "B" camera clapper loader((Thailand unit)) 120798 6000013
Brad Shield Camera Operator "B" camera operator 239 6000004
Paul A Taylor Camera Operator "B" camera operator 239 6000005
Louis Irving Camera Operator n/a 239 6000003
Conrad W. Hall Director of Photography n/a 120780 6000002
David Burr Director of Photography n/a 120780 6000001
Brian Breheny Camera Operator "B" camera operator 239 6000006
Conrad W. Hall Camera Operator (Los Angeles) 239 6000007
Paul A Taylor Steadicam Operator n/a 232 6000011
Laurence Rooney Camera camera technician 120798 6000012
Brad Shield Steadicam Operator n/a 232 6000010
David Hardberger Camera Operator VistaVision camera operator(Buena Vista Visual Effects) 239 6000009
Daniel C Gold Camera Operator (Los Angeles) 239 6000008
Santa Pestonji Production Supervisor (Thailand unit) 307 5000008
Steph Benseman Production Supervisor (Los Angeles) 307 5000007
Bob Kane Actor Mounted Cop 1 1000019
William Jones Actor Cycle Kops 1 1000020
John Capodice Actor Al--the Cabby 1 1000018
Bernard Kates Actor Falkmoore 1 1000017
Leon Russom Actor Mayor Krebs 1 1000016
John Prosky Actor Cycle Kops 1 1000021
Alan Zitner Actor Dr Fleming 1 1000022
Jared Chandler Actor Styles 1 1000026
Radmar Agana Jao Actor Guran 1 1000027
Dane Farwell Actor Breen 1 1000025
Chatpong "Jim" Petchlor Actor Zak 1 1000024
Dane Carson Actor Corporal Weeks 1 1000023
Al Ruscio Actor Police Commissioner Farley 1 1000015
Robert Coleby Actor Captain Horton 1 1000014
James Remar Actor Quill 1 1000005
Cary-Hiroyuki Tagawa Actor Kabai Sengh 1 1000006
Catherine Zeta-Jones Actor Sala 1 1000004
Treat Williams Actor Xander Drax 1 1000003
Kristy Swanson Actor Diana Palmer 1 1000002
Bill Smitrovich Actor Uncle Dave 1 1000007
Casey Siemaszko Actor Morgan 1 1000008
Jon Tenney Actor Jimmy Wells 1 1000012
Patrick McGoohan Actor Phantom's Dad 1 1000013
Samantha Eggar Actor Lily Palmer 1 1000011
Joseph Ragno Actor Ray Zephro 1 1000010
David Proval Actor Charlie Zephro 1 1000009
William Zappa Actor Ugly Pirate 1 1000028
Agoes Widjaya Soedjarwo Actor Pirate No 1 1 1000029
Bonnie Abaunza Associate Producer n/a 171 3000010
Jeffrey Boam Screenplay n/a 120778 4000001
Jeffrey Boam Co-Producer n/a 170 3000009
Bruce Sherlock Executive Producer n/a 174 3000008
Peter Sjoquist Executive Producer n/a 174 3000007
Lee Falk Characters as Source Material n/a 121009 4000002
Steven Felder Unit Production Manager n/a 182 5000001
Brian Burgess Unit Production Manager (Australian unit) 182 5000005
Boyd "Moose" Brendon Unit Manager (Australian unit) 120832 5000006
Piya Pestonji Unit Production Manager (Thailand unit) 182 5000004
Patrick Kehoe Unit Production Manager (Los Angeles) 182 5000003
Fred Blankfein Unit Production Manager n/a 182 5000002
Greg Coote Executive Producer n/a 174 3000006
Graham Burke Executive Producer n/a 174 3000005
Victor Madrona Actor Shaman 1 1000033
Valerie Flueger Actor Receptionist 1 1000034
Austin Peters Actor Boy Phantom 1 1000032
Jo Phillips Actor Female Pilot 1 1000031
Clint Lilley Actor Granster No 1 1 1000030
Rod Dailey Actor Short Order Cook 1 1000035
Simon Wincer Director n/a 2 2000001
Richard Vane Executive Producer n/a 174 3000003
Joe Dante Executive Producer n/a 174 3000004
Alan Ladd Jr. Producer n/a 3 3000002
Robert Evans Producer n/a 3 3000001
Vic Armstrong Director n/a 2 2000002
Colin Chase Lighting assistant chief lighting technician 798 6000027
Brian Evans Lighting assistant chief lighting technician(Los Angeles) 798 6000028
John Roberts Supervisor paint supervisor(Asia unit) 120845 11000001
Kevin Koneval Supervisor digital supervisor(Buena Vista Visual Effects) 120845 11000002
Barbara Harris Voice Casting n/a 189 10000006
Raweeporn Srimonju Casting Associate casting assistant(Asia unit) 160 10000005
Jane Shannon-Smith Casting n/a 179 10000003
Alex Wald Casting Associate n/a 160 10000004
Bruce Tauscher Supervisor digital color timing supervisor(Buena Vista Visual Effects) 120845 11000003
Valerie Delahaye Supervisor computer generated art supervisor(Buena Vista Visual Effects) 120845 11000004
Michael Lake Consultant Village Roadshow productions consultant(Australian unit) 120784 12000001
Michael Lessa Consultant visual effects consultant(Buena Vista Visual Effects) 120784 12000002
Phil Jackson Supervisor mold & foam shop supervisor(Jim Henson's Creature Shop) 120845 11000007
David Barrington Holt Supervisor creative supervisor(Jim Henson's Creature Shop) 120845 11000006
Larry Jolly Supervisor miniature supervisor 120845 11000005
Deborah Aquila Casting n/a 179 10000002
Patricia Pao Casting Director (Thailand unit) 157 10000001
Adrian Ashenden Art Department sculptor(Australian unit) 120843 9000035
Allen Gonzales Art Department digital art department supervisor(Buena Vista Visual Effects) 120843 9000036
John Michael Johnson Art Department sculptor(Australian unit) 120843 9000034
Fred Arbegast Art Department sculptor(Los Angeles) 120843 9000033
Des Keena Art Department production painter 120843 9000032
Peter Brooke Art Department sculptor(Jim Henson's Creature Shop) 120843 9000037
Michael A Pearce Art Department sculptor(Jim Henson's Creature Shop) 120843 9000038
Mike Scanlan Art Department mold & foam crew(Jim Henson's Creature Shop) 120843 9000042
Joe Ippolito Art Assistant art department assistant(Australian unit) 120974 9000043
Robin Jackson-Moore Art Department mold & foam crew(Jim Henson's Creature Shop) 120843 9000041
Janet Evaschuk Art Department mold & foam crew(Jim Henson's Creature Shop) 120843 9000040
Larry Addison Art Department mold & foam crew(Jim Henson's Creature Shop) 120843 9000039
Arthur Hoadley Technical Advisor safety officer(Asia unit) 537 12000003
Don Vaughn Technical Advisor safety officer(Australian unit) 537 12000004
Thomas Whiting ADR Editor n/a 220 14000002
Bob Baron ADR Mixer n/a 227 14000003
Larry Singer ADR Editor n/a 220 14000001
Tina Gordon Makeup Artist makeup artist & hairstylist 120801 13000016
Maree McDonald Makeup Artist n/a 120801 13000015
Carmen Baker Assistant Sound Editor n/a 222 14000004
Anne Couk Assistant Sound Editor n/a 222 14000005
Gerry Nucifora Boom Operator n/a 215 14000009
Steve Bowerman Boom Operator (Los Angeles) 215 14000010
Daniel S Irwin Assistant Sound Editor n/a 222 14000008
Robert Morrisey Assistant Sound Editor n/a 222 14000007
Rod Rogers Assistant Sound Editor n/a 222 14000006
Angela Moos Makeup Artist n/a 120801 13000014
Judy Lovell Makeup Artist key makeup artist 120801 13000013
Lisa Lovaas Costume Supervisor n/a 120895 13000004
Julie Middleton Costume Supervisor n/a 120895 13000005
Bruce Hogard Costume Supervisor n/a 120895 13000003
Marlene Stewart Costume Designer n/a 169 13000002
Salvador Perez Assistant Costume Designer (Los Angeles) 252 13000001
Michael Tereschuk Costumes specialty costumer 120828 13000006
Sean Gundlach Costumes key costumer 120828 13000007
Julie Zobel Costumes costumer(Jim Henson's Creature Shop) 120828 13000011
Arturo Rojas Hair Stylist key hairstylist 120799 13000012
Jill Thraves Costumes costumer(Jim Henson's Creature Shop) 120828 13000010
Deborah Ambrosino Costumes costumer(Jim Henson's Creature Shop) 120828 13000009
Marian Keating Costumes costumer(Jim Henson's Creature Shop) 120828 13000008
Laurie Stevens Art Department Coordinator (Los Angeles) 195 9000031
Kuladee Suchartanun Assistant Art Director (Thailand unit) 315 9000030
David Newman Music Arranger orchestrator 121019 8000005
Xandy Janko Music Arranger orchestrator 121019 8000006
Vic Frazer Music music preparation 120781 8000004
Graham Walker Music music production supervisor 120781 8000003
Robert Fernandez Music music scoring mixer 120781 8000002
Steven Scott Smalley Music Arranger orchestrator 121019 8000007
Marty Frasu Music Arranger synthesizer programmer 121019 8000008
George A Martin Music Editor n/a 214 8000012
Paul Peters Production Designer n/a 164 9000001
Tom Villano Music Editor n/a 214 8000011
Liz Schrek Music Coordinator n/a 206 8000010
Andy Brown Music Contractor orchestra contractor 121013 8000009
David Newman Music n/a 120781 8000001
Bryan Carroll Editor n/a 172 7000010
O Nicholas Brown Editor n/a 172 7000001
Juliette Yager Editor visual effects editor(Buena Vista Visual Effects) 172 7000002
Pip Wincer Camera Trainee camera department trainee(Australian unit) 120998 6000031
Dennis McNeill Color Timer n/a 120921 6000030
Eric Peterson Color Timer color timer & scanner(Buena Vista Visual Effects) 120921 6000029
Dana Desselle Editor visual effects editor(Buena Vista Visual Effects) 172 7000003
Carin Rogers Dialogue Editor n/a 204 7000004
Brett DeCarroll Assistant Editor assistant film editor 203 7000008
Geoffrey Lamb Assistant Editor (Australian unit) 203 7000009
Theresa Repola Mohammed Negative Cutting negative cutter 120852 7000007
Karen Wilson Dialogue Editor n/a 204 7000006
Gloria D'Alessandro Dialogue Editor n/a 204 7000005
Amy Wells Set Decorator n/a 165 9000002
Lesley Crawford Set Decorator (Australian unit) 165 9000003
Ray Pedler Scenic Artist (Australian unit) 745 9000021
John Hatton Scenic Artist (Australian unit) 745 9000022
Nick Hartigan Set Dresser (Australian unit) 197 9000020
Richie Dehne Set Dresser (Australian unit) 197 9000019
Robert Wood Set Dresser (Australian unit) 197 9000018
Doug Stewart Painter (Jim Henson's Creature Shop) 200 9000023
Michele Poulik Lead Person (Los Angeles) 120957 9000024
Wayne Porter Lead Person leadperson(Australian unit) 120957 9000028
Mark Radcliffe Lead Person leadperson(Australian unit) 120957 9000029
Bruce Fletcher Lead Person leadperson(Australian unit) 120957 9000027
Wayne Shepherd Lead Person (Asia unit) 120957 9000026
Kenneth Turek Lead Person (Los Angeles) 120957 9000025
Matt Sloan Set Dresser (Australian unit) 197 9000017
Felicity Rulikowski Set Dresser (Australian unit) 197 9000016
Robert Fechtman Set Designer (Los Angeles) 202 9000007
Steven Schwartz Set Designer (Los Angeles) 202 9000008
Scott T Ritenour Art Director (Thailand unit) 183 9000006
Richard J Holland Art Director (Los Angeles) 183 9000005
Lisette Thomas Art Director n/a 183 9000004
Patricia Ann Klawonn Set Designer (Los Angeles) 202 9000009
Rick Newsome Storyboard Artist (Los Angeles) 199 9000010
Wendy Murray Set Dresser (Los Angeles) 197 9000014
Rebecca Cohen Set Dresser (Australian unit) 197 9000015
Erik Poczwartek Set Dresser (Los Angeles) 197 9000013
Jamie Bishop Set Dresser n/a 197 9000012
Jeff DeBell Set Dresser n/a 197 9000011
Billy Zane Actor The Phantom/Kit Walker 1 1000001
Synopsis
Deep in the jungled island of Bengalla lies four centuries-old secrets the outer world only suspects exist. The Skulls of Touganda--one of gold, another of silver, and the third of rare green jade--are ancient relics of incalculable value, and extraordinary power. According to legend, they harbor an energy source one thousand times greater than anything known to civilized man. The person who unearths the skulls from their hiding places around the world and brings them together will be in control of unprecedented power. The ruthless Xander Drax, and the blood-thirsty Pirates of the Sengh Brotherhood, seek to control the Skulls. But their quest for unbridled power takes them into the mysterious jungle domain of Bengalla's other legend--a masked figure of mystery, garbed in purple, who for over 400 years has served as protector of the jungle. Believed immortal by natives and dismissed as a myth by outsiders, he is both feared and respected as The Ghost Who Walks--The Phantom!