American History X (1998)

American History X
Type Feature Film
MPAA Rating R
Runtime 1hr 58mins.
Genres Drama, Thriller
Keywords gangs, prison
Status Released
US Release Date
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Edward Norton Actor Derek 1 1000001
Edward Furlong Actor Danny 1 1000002
Beverly D'Angelo Actor Doris 1 1000003
Jennifer Lien Actor Davin 1 1000004
Ethan Suplee Actor Seth 1 1000005
Fairuza Balk Actor Stacey 1 1000006
Avery Brooks Actor Sweeney 1 1000007
Elliott Gould Actor Murray 1 1000008
Stacy Keach Actor Cameron 1 1000009
William Russ Actor Dennis 1 1000010
Guy Torry Actor Lamont 1 1000011
Joe Cortese Actor Rasmussen 1 1000012
Jason Smith Actor Little Henry 1 1000013
Antonio Lyons Actor Lawrence 1 1000014
Alex Sol Actor Mitch McCormick 1 1000015
Keram Malicki-Sanchez Actor Chris 1 1000016
Giuseppe Andrews Actor Jason 1 1000017
Michelle White Actor Lizzy 1 1000018
Jonathan Fowler Actor Jerome 1 1000019
Christopher Masterson Actor Daryl Dawson 1 1000020
Nicholas Oleson Actor Huge Aryan 1 1000021
Jordan Marder Actor Curtis 1 1000022
Paul Le Mat Actor McMahon 1 1000023
Tom Bellissimo Actor Cop No 2 1 1000024
Cherish Lee Actor Kammi 1 1000025
Sam Vlahos Actor Dr Aguilar 1 1000026
Tara Blanchard Actor Ally 1 1000027
Anne Lambton Actor Cassandra 1 1000028
Steve Wolford Actor Reporter 1 1000029
Richard Noyce Actor Desk Sergeant 1 1000030
Danso Gordon Actor Buddy No 1 1 1000031
Jim Norton Actor Randy 1 1000032
David Basulto Actor Guard 1 1000033
Alexis Coen Actor Young Ally 1 1000034
Kiante Elam Actor Lawrence's Partner 1 1000035
Paul Hopkins Actor Student 1 1000036
Keith Odett Actor Random Skinhead 1 1000037
Paul Short Actor Stocky Buddy 1 1000038
Nigel Miguel Actor Basketball Player 1 1000039
Tony Kaye Director n/a 2 2000001
John Morrissey Producer n/a 3 3000001
Lawrence Turman Executive Producer n/a 174 3000002
Steve Tisch Executive Producer n/a 174 3000003
Kearie Peak Executive Producer n/a 174 3000004
Bill Carraro Executive Producer n/a 174 3000005
Jon Hess Co-Producer n/a 170 3000006
David McKenna Co-Producer n/a 170 3000007
Michael De Luca Co-Executive Producer n/a 185 3000008
Brian Witten Co-Executive Producer n/a 185 3000009
David McKenna Screenplay n/a 120778 4000001
Bill Carraro Unit Production Manager n/a 182 5000001
Michael Mandaville Production Supervisor n/a 307 5000002
Mark Cotone Assistant Director n/a 163 5000003
David Larson Assistant Director n/a 163 5000004
Michael Keller Assistant Director 2nd assistant director 163 5000005
Diana Kaufman Post-Production Supervisor n/a 120796 5000006
Marc Spiegel Location Manager n/a 193 5000007
Ira Hurvitz Script Supervisor n/a 191 5000008
Brandon Smith Post-Production Coordinator n/a 120842 5000009
Wendy Cox Production Coordinator n/a 162 5000010
Tim Swann Location Scout n/a 311 5000011
Rusty Mahmood DGA Trainee n/a 120878 5000012
Karen Jamecka Assistant Production Coordinator n/a 192 5000013
Karen Jarnecke Assistant Production Coordinator n/a 192 5000014
Paul Tompkins Assistant Location Manager n/a 194 5000015
Tony Kaye Director of Photography n/a 120780 6000001
Tony Kaye Camera Operator n/a 239 6000002
Charles Papert Camera Operator "A" camera operator 239 6000003
Charles Papert Steadicam Operator n/a 232 6000004
Sean Moe Camera film loader 120798 6000005
John McCoy Video Playback video playback operator 505 6000006
Fred Talmage Video Playback 24-frame video playback operator 505 6000007
Peter Sorel Photography still photographer 120835 6000008
Bob McMillian Color Timer n/a 120921 6000009
Jerry Greenberg Editor n/a 172 7000001
Alan Heim Editor n/a 172 7000002
Michael Mullane Editor background editor 172 7000003
Benjamin Cook Editor background editor 172 7000004
Walter Spencer Dialogue Editor n/a 204 7000005
David Grant Dialogue Editor n/a 204 7000006
Robert McNabb Dialogue Editor n/a 204 7000007
Steve Scoville Dialogue Editor n/a 204 7000008
Jed Dodge Dialogue Editor n/a 204 7000009
Glenn Cocco Assistant Editor n/a 203 7000010
Dan Miller Assistant Editor n/a 203 7000011
Kim Ettinger Assistant Editor n/a 203 7000012
Ron Stakin Assistant Editor n/a 203 7000013
Anne Dudley Music n/a 120781 8000001
Paul Broucek Music music executive & supervision 120781 8000002
Lori Silfen Music music business affairs 120781 8000003
Isobel Griffiths Music Contractor Orchestra Contractor 121013 8000004
Karen Elliott Music Coordinator (Air-Edel/London) 206 8000005
Richard Ford Music Editor n/a 214 8000006
Marc Cancel Song Performer band member(Bulge) 120788 8000008
Stanley Mueller Song Performer band member(Bulge) 120788 8000009
Christopher Rensink Song Performer band member(Bulge) 120788 8000010
Keith Swan Song Performer band member(Bulge) 120788 8000011
Jon Steele Production Designer n/a 164 9000001
Tessa Posnansky Set Decorator n/a 165 9000002
Dan Olexiewicz Art Director n/a 183 9000003
James Black Art Director n/a 183 9000004
Craig Lafferty Set Dresser on-set dresser 197 9000005
Lisa Roman Set Dresser n/a 197 9000006
Le'Von Webb Set Dresser n/a 197 9000007
Chris Griffiths Set Dresser n/a 197 9000008
Franco Esile Set Dresser n/a 197 9000009
Sharleen Bright Scenic Artist head scenic artist 745 9000010
Steven Eyrse Scenic Artist n/a 745 9000011
Clovis Chambaret Lead Person leadman 120957 9000012
Valerie McCaffrey Casting n/a 179 10000001
Joe Adams Casting Assistant n/a 177 10000002
Bill Dance Extras Casting n/a 120851 10000003
Terence Harris Extras Casting Assistant n/a 120970 10000004
Mark Williamson Extras Casting Assistant n/a 120970 10000005
Joe Fineman Executive in Charge executive in charge of post-production 120791 11000001
Carla Fry Executive in Charge of Production n/a 118217 11000002
Michael De Luca Studio Executive n/a 120875 11000003
Erik Holmberg Production Executive n/a 118216 11000004
Anthony Cortes Consultant personal trainer to Edward Norton 120784 12000001
Doug Hall Costume Designer n/a 169 13000001
Marisa Aboitiz Costume Supervisor n/a 120895 13000002
Lisa Parmet Costumes key costumer 120828 13000003
Angela Nunez Costumes costumer 120828 13000004
Judith Cory Hair Stylist key hairstylist 120799 13000005
Karyn Huston Hair Stylist n/a 120799 13000006
Christina Smith Makeup key makeup 353 13000007
John Jackson Makeup key makeup 353 13000008
Matthew Mungle Makeup special effects make-up 353 13000009
Heather Fraker Makeup Artist n/a 120801 13000010
Gina Rylander Makeup Artist body makeup artist 120801 13000011
Yvette Ammon Set Costumer n/a 121008 13000012
Ulker Irazat Wardrobe seamstress 120823 13000013
Bill Fletcher Wig Supplier wig maker 121080 13000014
Alan Freedman ADR Mixer n/a 227 14000001
Susan Shin ADR Supervisor n/a 219 14000002
Robert Getty Assistant Sound Editor n/a 222 14000003
Tom Hartig Boom Operator n/a 215 14000004
Ossame Khuluki Foley Artist n/a 223 14000005
Diane Marshall Foley Artist n/a 223 14000006
David Fine Foley Artist n/a 223 14000007
Craig Jurkiewicz Foley Editor n/a 221 14000008
David Mann Foley Editor n/a 221 14000009
Mary Erstad Foley Mixer n/a 224 14000010
Lucy Sustar Foley Mixer n/a 224 14000011
John Ross Rerecording re-recording mixer 120995 14000012
Joe Barnett Rerecording re-recording mixer 120995 14000013
William Smith Rerecording re-recording mixer 120995 14000014
Yuri Reese Rerecording re-recording mixer 120995 14000015
Frederick Howard Sound Designer n/a 120915 14000016
Frederick Howard Sound Editor n/a 229 14000017
Javier Bennassar Sound Effects Editor n/a 327 14000018
Cormac Funge Sound Effects Editor n/a 327 14000019
Roland Thai Sound Effects Editor n/a 327 14000020
Dorian Cheah Sound Effects Editor n/a 327 14000021
Steve Nelson Sound Mixer production sound mixer 230 14000022
Curtis Andrews Rigging Gaffer lamp operator/rigging gaffer 120937 15000001
David Jarrell Lighting Technician n/a 120907 15000002
John Martin Key Grip n/a 263 15000003
James Alden Grip n/a 365 15000004
Rico Priem Grip n/a 365 15000005
Mark Bolin Dolly Grip n/a 264 15000006
Tim Angelo Best Boy Grip n/a 265 15000007
James Scott Best Boy best boy electric 120885 15000008
Oscar Rodriguez Best Boy n/a 120885 15000009
Paul Belenardo Production Accountant n/a 282 16000001
Timothy Tundel Accountant payroll accountant 120802 16000002
Sihu Suhr Accountant accounting clerk 120802 16000003
Lisa Behlendorf Post-Production Accountant n/a 120979 16000004
Peter Barnett Assistant Production Accountant n/a 120902 16000005
Ernie Orsatti Stunt Coordinator n/a 120804 19000001
Noon Orsatti Stunt Coordinator n/a 120804 19000002
Denney Pierce Stunt Coordinator n/a 120804 19000003
Paul Short Stunt Coordinator n/a 120804 19000004
Charles Belardinelli Stunts n/a 240 19000005
Chris Carnel Stunts n/a 240 19000006
Eugene Collier Stunts n/a 240 19000007
Kevin Larosa Stunts n/a 240 19000008
Chai Lee Stunts n/a 240 19000009
Dwayne McGee Stunts n/a 240 19000010
Francine Morris Stunts n/a 240 19000011
Mark Orson Stunts n/a 240 19000012
Jimmy Ortega Stunts n/a 240 19000013
Eddie Perez Stunts n/a 240 19000014
Paul Sherrod Stunts n/a 240 19000015
Russell Solberg Stunts n/a 240 19000016
Sammy Thurman Stunts n/a 240 19000017
Frank Torres Stunts n/a 240 19000018
Mark Wagner Stunts n/a 240 19000019
Eddie Wong Stunts n/a 240 19000020
Merritt Yohnka Stunts n/a 240 19000021
Silvie Rodriguez Animal Trainer n/a 120962 20000001
Peter Josephs Construction Foreman n/a 277 21000001
Curtis Baruth Construction Coordinator n/a 276 21000002
Michael Cudlitz Construction Coordinator n/a 276 21000003
Brian Keathley Craft Service n/a 120903 22000001
Chris Warren Catering caterer/chef 120954 22000002
Tom Bellissimo Special Effects Supervisor n/a 545 23000001
Charles Belardinelli Special Effects n/a 168 23000002
Shannon Thompson Special Effects n/a 168 23000003
Jerry Donegan Special Effects n/a 168 23000004
Christy Sumner Special Effects n/a 168 23000005
Malia Thompson Special Effects n/a 168 23000006
Parker Swanson Assistant Property Master n/a 120969 24000001
Ian Kay Assistant Props prop assistant 120904 24000002
Lynda Reiss Property Master n/a 120805 24000003
John Sekula Assistant ("A" camera) 120820 25000001
Warren Feldman Assistant ("A" camera) 120820 25000002
Rick Drapkin Assistant ("B" camera) 120820 25000003
David Elmore Assistant ("B" camera) 120820 25000004
Keeley Gould Assistant (to Tony Kaye) 120820 25000005
Matthew Mizel Assistant (to Tony Kaye) 120820 25000006
Patti McDaniel Assistant (to Bill Carraro) 120820 25000007
Sarah Petersen Assistant dialogue assistant 120820 25000008
Omar Torres Production Assistant office staff production assistant 275 25000009
Olivette Brown Production Assistant office staff production assistant 275 25000010
Ryan Wallace Production Assistant office staff production assistant 275 25000011
Susan Hart Production Associate n/a 120822 25000012
Paul Prokop Production Associate production controller 120822 25000013
Joe Cosentino Transportation Captain n/a 272 25000014
Adam Pinkstaff Transportation Co-Captain n/a 120973 25000015
Geno Hart Transportation Coordinator n/a 271 25000016
Michael Estrella Set Production Assistant n/a 371 25000017
John Nisbet Set Production Assistant n/a 371 25000018
Eric Topp Set Production Assistant n/a 371 25000019
Matt Baird Set Production Assistant n/a 371 25000020
Rex Camphuis Set Production Assistant n/a 371 25000021
April Fawcett Set Production Assistant n/a 371 25000022
Phil Hickerson Set Production Assistant n/a 371 25000023
Jeff Meyers Set Production Assistant n/a 371 25000024
Johanna Parker Set Production Assistant n/a 371 25000025
Joshua Ravetch Production production resources 120824 25000026
John Pellegrino Production production van driver 120824 25000027
Avy Eschenasy Production production attorney 120824 25000028
Marc Rindner Production production attorney 120824 25000029
George Alonso Medic on-set medic 120966 25000030
Kevin Larosa Helicopter Pilot n/a 121003 25000031
Steve Weible Driver honeywagon driver 273 25000032
Alvin Hurd Driver honeywagon driver 273 25000033
Joseph Aroesti Driver n/a 273 25000034
Tony Barattini Driver n/a 273 25000035
Robin Bishop Driver n/a 273 25000036
Pat Cosentino Driver n/a 273 25000037
Angel Desanti Driver n/a 273 25000038
Ed Evans Driver n/a 273 25000039
Dash Hart Driver n/a 273 25000040
Glenn Knowlton Driver n/a 273 25000041
Glenn Mathias Driver n/a 273 25000042
Bill Needham Driver n/a 273 25000043
Thomas Stillman Driver n/a 273 25000044
Emily Glatter Coordinator In-House Coordinator 528 25000045
Scott England Other lamp operator 120795 26000001
Natalie Trussell Other production secretary 120795 26000002
Anne Black Other transfer engineer 120795 26000003
Kurt Godel Other transfer engineer 120795 26000004
Nancy Flint Other studio teacher 120795 26000005
Brandon Gilgen Other scenic painter 120795 26000006
Vincent Jackson Other scenic painter 120795 26000007
Paul Hulme Other scoring mixer 120795 26000008
Roger Dudley Other engineering 120795 26000009
Gavyn Wright Other orchestra leader 120795 26000010
Sonya Thompsen Other contact administrator 120795 26000011
Leo Stefanos Manager general manager/dispatcher 120827 28000001
Andrew Lipschultz Unit Publicist n/a 231 29000001
Synopsis
The story unfolds through the eyes of Danny Vinyard, who idolizes his older brother Derek. Seeking retribution for his father's murder and burning a way to vent his rage, Derek finds himself transformed by a philosophy of hate as he turns into a charismatic leader of a local white power movement. Despite his indisputable intelligence, his incendiary actions culminate in a brutal murder and ultimately, a prison sentence. Three years later, everyone awaits Derek's return: His mother Doris who prays for his safety; his girlfriend Stacey who longs for his return, and most of all Danny who's desperate for his brother's love and guidance, yet is driven by his own increasing white supremist hatred. Unbeknownst to Danny, Derek is a changed man. Fresh from prison, he no longer views hatred as a badge of honor. Ashamed of his past he is now in a race to save Danny and the Vinyard family from the violence he brought down upon them.