Fluke (1995)

Fluke
Type Feature Film
MPAA Rating PG
Runtime 1hr 35mins.
Genres Drama, Adaptation, Comedy, Family, Fantasy
Keywords animal
Status Released
US Release Date
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Matthew Modine Actor Fluke/Thomas Johnson 1 1000001
Nancy Travis Actor Carol Johnson 1 1000002
Eric Stoltz Actor Jeff Newman 1 1000003
Max Pomeranc Actor Brian Johnson 1 1000004
Ron Perlman Actor Sylvester 1 1000005
Jon Polito Actor Boss 1 1000006
Bill Cobbs Actor Bert 1 1000007
Collin Paxton Actor Bella 1 1000008
Federico Pacifici Actor Professor Santini 1 1000009
Clarinda Ross Actor Tom's Secretary 1 1000010
Adrian Roberts Actor Night Guard 1 1000011
Bart Hansard Actor Day Guard 1 1000012
Deborah Hobart Actor Dog Pound Vet 1 1000013
Libby Whittemore Actor Housekeeper 1 1000014
Dominique Milton Actor Schoolboy 1 1000015
Mary Hagan Actor Woman No 1 1 1000016
Yolanda King Actor Woman No 2 1 1000017
Brian Katz Actor Paramedic No 1 1 1000018
Mary Holloway Actor Paramedic No 2 1 1000019
David Dwyer Actor News Stand Man 1 1000020
Michael Moss Actor Policeman No 1 1 1000021
Duke Steinemann Actor Policeman No 2 1 1000022
Georgia Allen Actor Rose 1 1000023
John Lawhorn Actor Farmer 1 1000024
Calvin Miller Actor Skeptical Man 1 1000025
Harry Pritchett Actor Priest 1 1000026
Diego LaRosa Actor Security Guard 1 1000028
Angie Rene Actor Delivery Boy 1 1000029
Norman Tempia Actor Puppeteer 1 1000030
Mecki Heussen Actor Puppeteer 1 1000031
Charlie Lutkus Actor Puppeteer 1 1000032
Mike Regan Actor Puppeteer 1 1000033
Sam Gifaldi Voice of Young Fluke 475 1000043
Carlo Carlei Director n/a 2 2000001
Paul Maslansky Producer n/a 3 3000001
Lata Ryan Producer n/a 3 3000002
Thomas Coleman Executive Producer n/a 174 3000003
Jon Turtle Executive Producer n/a 174 3000004
Terri Ferraro Associate Producer n/a 171 3000005
Carlo Carlei Screenplay n/a 120778 4000001
James Carrington Screenplay n/a 120778 4000002
James Herbert Source Material (from novel) ("The Fluke") 120793 4000003
Tom Luse Unit Production Manager n/a 182 5000001
Bruce Moriarty Assistant Director n/a 163 5000002
Jonathan Watson Assistant Director n/a 163 5000003
Kevin Turley Assistant Director 2nd assistant director 163 5000004
Bob Johnston Location Manager n/a 193 5000005
Rachel Griffiths Script Supervisor n/a 191 5000006
Diane Franey Production Coordinator n/a 162 5000007
Jamal Henry Assistant Location Manager n/a 194 5000008
Becky Ollinger Assistant Location Manager n/a 194 5000009
Raffaele Mertes Director of Photography n/a 120780 6000001
Robert LaBonge Camera Operator n/a 239 6000002
Sebastiano Depascalis Steadicam Operator n/a 232 6000003
Joseph Thomas Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000004
Robert Robinson Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000005
Celine Thomas Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000006
Jacqueline Nivens Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000007
Tom Abrams Video Assist/Playback video assist 120899 6000008
John Woodson Projectionist n/a 121104 6000009
Al Hardee Projectionist n/a 121104 6000010
Peter Iovino Photography still photographer 120835 6000011
Jeff Becker Lighting assistant lighting technician 798 6000012
Matvey Shatz Color Timer n/a 120921 6000013
Mark Conte Editor film editor 172 7000001
Brent White Editor n/a 172 7000002
Gary Burritt Negative Cutting negative cutter 120852 7000003
Mark Bourgeois Assistant Editor n/a 203 7000004
Christopher Kroll Assistant Editor n/a 203 7000005
Carlo Siliotto Music n/a 120781 8000001
Carlo Siliotto Music music orchestrator 120781 8000002
Maurizio Abeni Music music consultant 120781 8000003
Lee DeCarlo Music music scoring mixer 120781 8000004
Sharon Smith Music assistant music editor 120781 8000005
Claudia Frattina Music music assistant 120781 8000006
Carlo Siliotto Music Conductor n/a 120818 8000007
Scott Grusin Music Editor n/a 214 8000008
Steve Livingston Music Editor n/a 214 8000009
Hilda Stark Production Designer n/a 164 9000001
Dayna Lee Set Decorator n/a 165 9000002
Richard Fojo Art Director n/a 183 9000003
Robert Nichols Set Dresser n/a 197 9000004
Marshall Davis Set Dresser n/a 197 9000005
Carol Francoso Set Dresser on set dresser/painter 197 9000006
Daniel Foster Leadman n/a 433 9000007
Brenda Manske Art Department Coordinator n/a 195 9000008
Lynn Stalmaster Casting n/a 179 10000001
Shay Griffin Casting (Atlanta) 179 10000002
Cynthia Stillwell Extras Casting n/a 120851 10000003
Pat Barwick Extras Casting Assistant n/a 120970 10000004
Rodney Montague Executive accounts executive(Digital Magic) 120806 11000001
Norman Tempia Supervisor cosmetic supervisor 120845 11000002
Jeff Levison Consultant DTS consultant 120784 12000001
Linda Brenick Assistant Costume Designer n/a 252 13000001
Juliet Polcsa Assistant Costume Designer n/a 252 13000002
Elisabetta Beraldo Costume Designer n/a 169 13000003
Deborah Davis Costume Supervisor n/a 120895 13000004
Michael Tyler Hair Assistant assistant hair stylist 120989 13000005
Emanuel Millar Hair Stylist key hair stylist 120799 13000006
Taylor Knight Hair Stylist key hair stylist 120799 13000007
Lynn Barber Makeup key makeup 353 13000008
Nick Alexander ADR Editor n/a 220 14000001
Avram Gold ADR Supervisor n/a 219 14000002
Randy Pease Boom Operator n/a 215 14000003
Joan Rowe Foley Artist n/a 223 14000004
Robin Harlin Foley Artist n/a 223 14000005
Solange Schwalbe Foley Editor n/a 221 14000006
Patricio Libenson Foley Editor n/a 221 14000007
Ezra Dweck Foley Mixer n/a 224 14000008
Steve Maslow Rerecording re-recording mixer 120995 14000009
Gregg Landaker Rerecording re-recording mixer 120995 14000010
Weddington Productions Sound sound editorial services 120816 14000011
Mark Mangini Sound Design n/a 120905 14000012
Mark Mangini Sound Editor n/a 229 14000013
Ron Bartlett Sound Editor n/a 229 14000014
Mike Chock Sound Editor n/a 229 14000015
Rick Freeman Sound Editor n/a 229 14000016
Elliott Koretz Sound Editor n/a 229 14000017
Eric Lindemann Sound Editor n/a 229 14000018
Geoffrey Rubay Sound Editor n/a 229 14000019
Mark Coffey Sound Effects sound effects transfers 120868 14000020
Baylis Glascock Sound Effects sound effects assistant 120868 14000021
Steve Aaron Sound Recordist production sound recorder 331 14000022
David Whittaker Supervising Sound Editor co-supervising sound editor 328 14000023
Keith Sherer Lighting Technician n/a 120907 15000001
Robert Kempf Key Grip n/a 263 15000002
David Hulsey Grip n/a 365 15000003
Gary Oldknow Grip n/a 365 15000004
Mike Clayton Grip n/a 365 15000005
Lester Dragstedt Grip n/a 365 15000006
Ian Forsyth Electrician n/a 450 15000007
Lisa Bonaccorso Electrician n/a 450 15000008
Scott Leftridge Dolly Grip n/a 264 15000009
Laurie Woken Production Auditor n/a 120815 16000001
Bonnie Chaney Assistant Accountant n/a 120950 16000002
Tanoa Parks Assistant Accountant n/a 120950 16000003
Mindy Weissman Assistant Production Accountant n/a 120902 16000004
David Nelson Puppeteer n/a 682 19000001
James Arnett Stunt Coordinator n/a 120804 19000002
Lonnie Smith Stunt Coordinator n/a 120804 19000003
Seth Arnett Stunts n/a 240 19000004
Lance Gilbert Stunts n/a 240 19000005
William Grisco Stunts n/a 240 19000006
Harry Harris Stunts n/a 240 19000007
David Lord Stunts n/a 240 19000008
Michael Runyard Stunts n/a 240 19000009
T White Stunts n/a 240 19000010
David McMillan Animal Trainer animal coordinator 120962 20000001
Cristie Miele Animal Trainer animal coordinator 120962 20000002
Stacy Basil Animal Trainer n/a 120962 20000003
Joy Green Animal Trainer n/a 120962 20000004
William Grisco Animal Trainer n/a 120962 20000005
Janine Aines Animal Trainer n/a 120962 20000006
John Courtney Construction Foreman n/a 277 21000001
A Kupersmith Construction Coordinator n/a 276 21000002
Russell Potter Craft Service n/a 120903 22000001
Paolo Zeccara Visual Effects Supervisor n/a 249 23000001
Scott Rader Visual Effects Supervisor (Digital Magic) 249 23000002
Michael Clifford Special Effects Foreman n/a 250 23000003
Adam Howard Visual Effects Designer (Digital Magic) 120955 23000004
Pablo Helman Visual Effects digital compositor(Digital Magic) 419 23000005
Rich Thorne Visual Effects visual effects producer(Digital Magic) 419 23000006
Gene Grigg Special Effects Coordinator n/a 241 23000007
B Shelley Special Effects special effects crew 168 23000008
Adam Howard Main Title Design n/a 120925 23000009
John Musumeci 3-D Artist 3-D visual effects animator(Digital Magic) 120965 23000010
John Cameron Assistant Property Master n/a 120969 24000001
Scott Stephens Property Master n/a 120805 24000002
Alisandra Rand Assistant (to Carlo Carlei) 120820 25000001
Andrea Damiano Assistant (to Carlo Carlei) 120820 25000002
Dolores Morris Assistant (to Paul Maslansky) 120820 25000003
Stephanie Kretchmer Assistant (to Lata Ryan) 120820 25000004
Doris Donnenberg Assistant (to Lata Ryan) 120820 25000005
Jennifer Cook Production Assistant n/a 275 25000006
Suzann Sims Production Assistant n/a 275 25000007
Alex McClain Production Assistant n/a 275 25000008
Lena Scoville Production Assistant n/a 275 25000009
Tanika Ray Production Assistant n/a 275 25000010
Betsy McMullin Production Associate post production associate 120822 25000011
Hank Van Apeldoorn Transportation Captain n/a 272 25000012
Ray Nevin Transportation Coordinator n/a 271 25000013
John Carlisle Transportation transportation driver 120992 25000014
Teddy Ritchie Transportation transportation driver 120992 25000015
Gino Acevedo Production cosmetic crew 120824 25000016
Wes Caefer Production cosmetic crew 120824 25000017
Mike Regan Production cosmetic crew 120824 25000018
Jose Fernandez Production cosmetic crew 120824 25000019
Linda Benevente-Notaro Production cosmetic crew 120824 25000020
Karen Lafler Production cosmetic crew 120824 25000021
Dorothy Bulac Production cosmetic crew 120824 25000022
Judy Russell Production cosmetic crew 120824 25000023
Denise Dillon Production cosmetic crew 120824 25000024
Fiona Nelson Production cosmetic crew 120824 25000025
Senia Phillips Other Fluke's mother's handler 120795 26000001
Giovanni Galasso Other Technovision technician 120795 26000002
Bradley Biggart Other recordist 120795 26000003
Kevin Brooks Other loader 120795 26000004
Bob Valasek Other loader 120795 26000005
Maryann Garvin Other set buyer 120795 26000006
Mary Stacy Other set buyer 120795 26000007
Steven Kerlagon Other scenic charge 120795 26000008
Alisa Lumbreras Other scenic 120795 26000009
Mark Nave Other stand-by painter 120795 26000010
Swift Moseley Other greensperson 120795 26000011
Mecki Heussen Other mechanical supevisor 120795 26000012
Mike Elizalde Other mechanical crew 120795 26000013
Scott Salik Other mechanical crew 120795 26000014
Rob Capwell Other mechanical crew 120795 26000015
Sebastien Caillabet Other mechanical crew 120795 26000016
Michael Smith Other Atlanta police coordinator 120795 26000017
Emmett Burton Other picture car coordinator 120795 26000018
Lloyd Thomas Other lead chef 120795 26000019
Aimee Stacy Other cook 120795 26000020
Suzanne Carter Other aid 120795 26000021
Ann Kirk Other studio teacher 120795 26000022
Norm Bielowicz Special Thanks (Georgia Film & Videotape Office) 120874 26000023
Enzo Civitareale Special Thanks n/a 120874 26000024
Danilo Mainardi Special Thanks n/a 120874 26000025
Lars Bloch Special Thanks n/a 120874 26000026
Grace Carley Special Thanks n/a 120874 26000027
Big "B" Drugs Special Thanks n/a 120874 26000028
Nancy Willen Unit Publicist n/a 231 29000001
Synopsis
A man is reincarnated as a dog and tries to find his family from his previous life.