Dick Tracy (1990)

Dick Tracy
Type Feature Film
MPAA Rating PG
Runtime 1hr 45mins.
Genres Crime, Adaptation, Comedy, Romance, Adventure, Action
Keywords comic book, detective
Status Released
US Release Date
Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Warren Beatty Actor Dick Tracy 1 1000001
Charlie Korsmo Actor Kid 1 1000002
Glenne Headly Actor Tess Trueheart 1 1000003
Madonna Actor Breathless Mahoney 1 1000004
Al Pacino Actor Big Boy Caprice 1 1000005
Dustin Hoffman Actor Mumbles 1 1000006
William Forsythe Actor Flattop 1 1000007
Charles Durning Actor Chief Brandon 1 1000008
Mandy Patinkin Actor 88 Keys 1 1000009
Paul Sorvino Actor Lips Manlis 1 1000010
James Caan Actor Spaldoni 1 1000011
Dick Van Dyke Actor District Attorney Fletcher 1 1000012
Estelle Parsons Actor Mrs Trueheart 1 1000013
Michael Pollard Actor Bug Bailey 1 1000014
Kathy Bates Actor Mrs Green 1 1000015
Catherine O'Hara Actor Texie Garcia 1 1000016
Mary Woronov Actor Welfare Person 1 1000017
R Armstrong Actor Pruneface 1 1000018
Michael O'Donnell Actor McGillicuddy 1 1000019
Jim Wilkey Actor Stooge 1 1000020
Stig Eldred Actor Shoulders 1 1000021
Neil Summers Actor The Rodent 1 1000022
Chuck Hicks Actor The Brow 1 1000023
Lawrence Meyers Actor Little Face 1 1000024
Ed O'Ross Actor Itchy 1 1000025
Marvelee Cariaga Actor Soprano 1 1000026
Michael Gallup Actor Baritone 1 1000027
Seymour Cassel Actor Sam Catchem 1 1000028
James Keane Actor Pat Patton 1 1000029
Allen Garfield Actor Reporter 1 1000030
John Schuck Actor Reporter 1 1000031
Charles Fleischer Actor Reporter 1 1000032
Robert Costanzo Actor Lips' Bodyguard 1 1000033
Jack Kehoe Actor Customer at Raid 1 1000034
Marshall Bell Actor Lips' Cop 1 1000035
Michael Hagerty Actor Doorman 1 1000036
Lew Horn Actor Lefty Moriarty 1 1000037
Arthur Malet Actor Diner Patron 1 1000038
Tom Signorelli Actor Mike 1 1000039
Tony Epper Actor Steve the Tramp 1 1000040
James Tolkan Actor Numbers 1 1000041
Jack Goode Actor Lab Technician 1 1000042
Ray Stoddard Actor Lab Technician 1 1000043
Hamilton Camp Actor Store Clerk 1 1000044
Ed McCready Actor Cop at Tess' 1 1000045
Colm Meaney Actor Cop at Tess' 1 1000046
Henry de Silva Actor Influence 1 1000047
Robert Beecher Actor Ribs Mocca 1 1000048
Bert Remsen Actor Bartender 1 1000049
Frank Campanella Actor Judge Harper 1 1000050
Sharmagne Leland-St John Actor Club Ritz Patron 1 1000051
Bing Russell Actor Club Ritz Patron 1 1000052
Tom Finnegan Actor Uniform Cop at Ritz 1 1000053
Bill Clevenger Actor Newspaper Vendor 1 1000054
Ned Claflin Actor Radio Announcer 1 1000055
John Moschitta Actor Radio Announcer 1 1000056
Neil Ross Actor Radio Announcer 1 1000057
Walker Edmiston Actor Radio Announcer 1 1000058
Ian Wolfe Actor Forger 1 1000059
Henry Jones Actor Night Clerk 1 1000060
Mike Mazurki Actor Old Man at Hotel 1 1000061
Rita Bland Actor Dancer 1 1000062
Lada Boder Actor Dancer 1 1000063
Dee Hengstler Actor Dancer 1 1000064
Liz Imperio Actor Dancer 1 1000065
Michelle Johnston Actor Dancer 1 1000066
Karyne Ortega Actor Dancer 1 1000067
Karen Russell Actor Dancer 1 1000068
Warren Beatty Director n/a 2 2000001
Richard Marks Director 2nd unit director 2 2000002
Billy Burton Director 2nd unit director 2 2000003
Barrie Osborne Director 2nd unit director 2 2000004
Warren Beatty Producer n/a 3 3000001
Barrie Osborne Executive Producer n/a 174 3000002
Art Linson Executive Producer n/a 174 3000003
Floyd Mutrux Executive Producer n/a 174 3000004
Jon Landau Co-Producer n/a 170 3000005
Jim van Wyck Associate Producer n/a 171 3000006
Maggie Kusik Associate Producer producer associate 171 3000007
Jim Cash Screenplay n/a 120778 4000001
Jack Epps Screenplay n/a 120778 4000002
Chester Gould Characters as Source Material from comic strip characters("Dick Tracy") 121009 4000003
Jon Landau Unit Production Manager n/a 182 5000001
Rodney Liber Production Supervisor n/a 307 5000002
Lynda Lemon Production Supervisor visual effects production supervisor(Buena Vista) 307 5000003
Jim van Wyck Assistant Director n/a 163 5000004
Princess McClean Assistant Director n/a 163 5000005
Brian Fong Assistant Director n/a 163 5000006
Paul Moen Assistant Director assistant 2nd unit director 163 5000007
Judson Schwartz Location Manager n/a 193 5000008
Ana Quintana Script Supervisor n/a 191 5000009
Wayne Damore Script Supervisor script supervisor 2nd unit 191 5000010
Jacqueline George Production Coordinator n/a 162 5000011
Mark Cotone DGA Trainee n/a 120878 5000012
Cynthia Potthast DGA Trainee n/a 120878 5000013
Vittorio Storaro Director of Photography n/a 120780 6000001
James Anderson Director of Photography director of photography 2nd unit 120780 6000002
Bill Neil Director of Photography (miniature crew) 120780 6000003
James Anderson Camera Operator n/a 239 6000004
Enrico Umetelli Camera Operator n/a 239 6000005
George Mooradian Camera Operator camera operator 2nd unit 239 6000006
Peter Montgomery Camera Operator (miniature crew) 239 6000007
Glenn Campbell Camera Operator effects camera operator(Buena Vista) 239 6000008
Stephen Brooks Camera Operator effects camera operator(Buena Vista) 239 6000009
David Hardberger Camera Operator effects camera operator(Buena Vista) 239 6000010
Dick Kendall Camera Operator effects camera operator(Buena Vista) 239 6000011
Brandy Hill Camera Operator effects camera operator(Buena Vista) 239 6000012
Philip Huff Camera Operator effects camera operator(Buena Vista) 239 6000013
Douglas Ulm Camera Operator optical camera operator(Buena Vista) 239 6000014
James Mann Camera Operator optical camera operator(Buena Vista) 239 6000015
James Clay Camera Operator optical camera operator(Buena Vista) 239 6000016
Steve Rundell Camera Operator optical camera operator(Buena Vista) 239 6000017
Giuseppe Alberti Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000018
Bill Clevenger Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000019
Deborah Morgan Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000020
Jeffrey Thorin Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000021
Lorna Wiley Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000022
Bradford Ralston Video Assist/Playback video assistant 120899 6000023
Dwight Dalzell Video Assist/Playback video assistant 2nd unit 120899 6000024
Peter Sorel Photography stills 120835 6000025
Greg Smith Film Lab lab crew member 120850 6000026
Bruce Fuller Film Lab lab crew member 120850 6000027
Gil Mosko Film Lab lab crew member 120850 6000028
Dawn Severdia Film Lab lab coordinator 120850 6000029
Carlo LaBella Color Timer n/a 120921 6000030
Richard Marks Editor n/a 172 7000001
Rob Yamamoto Editor effects editor(Buena Vista) 172 7000002
Kelly Tartan Editor effects editor(Buena Vista) 172 7000003
George Anderson Dialogue Editor dialogue editor supervisor 204 7000004
Lucy Coldsnow-Smith Dialogue Editor n/a 204 7000005
David Giammarco Dialogue Editor n/a 204 7000006
Donah Bassett Negative Cutting negative cutter 120852 7000007
David Moritz Assistant Editor n/a 203 7000008
Karen Rasch Assistant Editor n/a 203 7000009
Stephanie Ng Assistant Editor n/a 203 7000010
Danny Elfman Music n/a 120781 8000001
Joel Franklin Music music copyist supervisor 120781 8000002
Dennis Sands Music music score recording 120781 8000003
Shawn Murphy Music music score mixer 120781 8000004
Bill Bottrell Music music recording("Sooner or Later (I Always Get My Man)" "More" "What Can You Lose") 120781 8000005
Brian Malouf Music music mixer("Sooner or Later (I Always Get My Man)" "More" "What Can You Lose") 120781 8000006
Patti Fidelibus Music Contractor n/a 121013 8000007
Bob Badami Music Editor n/a 214 8000008
Steve Bartek Original Music n/a 120838 8000009
Shirley Walker Original Music n/a 120838 8000010
Stephen Sondheim Song songs("Sooner or Later (I Always Get My Man)" "More" "What Can You Lose" "Live Alone and Like It" "Back in Business") 120859 8000011
Bill Elliot Song ("Pep, Vim and Verve") 120859 8000012
Ned Claflin Song songs("Pep, Vim and Verve" "Rompin' & Stompin'" "Ridin' the Rails" "It Was the Whiskey Talkin' (Not Me)") 120859 8000013
Andy Paley Song songs("Pep, Vim and Verve" "You're in the Doghouse Now" "Some Lucky Day" "Ridin' the Rails" "Blue Nights" "It Was the Whiskey Talkin' (Not Me)") 120859 8000014
Jeff Vincent Song ("Rompin' & Stompin'") 120859 8000015
Jeff Lass Song songs("You're in the Doghouse Now" "Blue Nights") 120859 8000016
Mike Kernan Song songs("You're in the Doghouse Now" "Some Lucky Day" "It Was the Whiskey Talkin' (Not Me)") 120859 8000017
Jonathan Paley Song songs("Blue Nights" "It Was the Whiskey Talkin' (Not Me)") 120859 8000018
Vince Clarke Song ("Looking Glass Sea") 120859 8000019
Andy Bell Song ("Looking Glass Sea") 120859 8000020
Madonna Song Performer ("Sooner or Later (I Always Get My Man)" "More" "What Can You Lose") 120788 8000021
Mandy Patinkin Song Performer ("What Can You Lose") 120788 8000022
Janis Siegel Song Performer ("Back in Business") 120788 8000023
Cheryl Bentyne Song Performer ("Back in Business") 120788 8000024
Lorraine Feather Song Performer ("Back in Business") 120788 8000025
Mel Torme Song Performer ("Live Alone and Like It") 120788 8000026
Andy Paley Song Performer ("Pep, Vim and Verve" "Some Lucky Day") 120788 8000027
Jeff Vincent Song Performer ("Pep, Vim and Verve") 120788 8000028
Brenda Lee Song Performer ("You're in the Doghouse Now") 120788 8000029
Al Jarreau Song Performer ("Rompin' & Stompin'") 120788 8000030
K Lang Song Performer ("Ridin' the Rails") 120788 8000031
Tommy Page Song Performer ("Blue Nights") 120788 8000033
Jerry Lewis Song Performer ("It Was the Whiskey Talkin' (Not Me)") 120788 8000034
Richard Sylbert Production Designer n/a 164 9000001
Rick Simpson Set Decorator n/a 165 9000002
Harold Michelson Art Director art direction 183 9000003
James Murakami Set Designer lead set designer 202 9000004
Henry Alberti Set Designer lead set designer 202 9000005
Eric Orbom Set Designer n/a 202 9000006
Thomas Zuberano Storyboard Artist n/a 199 9000007
John Scott Set Dresser n/a 197 9000008
William Wright Set Dresser n/a 197 9000009
Richard Bisutti Set Dresser n/a 197 9000010
Mike Higelmire Lead Person leadman 120957 9000011
Thomas Prosser Art Department sculptor 120843 9000012
Lucy Tanashian Art Assistant matte artist assistant(Buena Vista) 120974 9000013
Pamela Glintenkamp Art Assistant art department assistant 120974 9000014
Jackie Burch Casting n/a 179 10000001
Barbara Harris Casting (voice) 179 10000002
Carissa Blix Casting (extras) 179 10000003
Ferne Cassel Casting Associate casting assistant 160 10000004
Bernie Gagliano Supervisor line-up supervisor 120845 11000001
Peter Montgomery Supervisor effects camera supervisor(Buena Vista) 120845 11000002
Kevin Koneval Supervisor optical supervisor(Buena Vista) 120845 11000003
Mark Stetson Supervisor miniature supervisor 120845 11000004
Robert Spurlock Supervisor mechanical design supervisor(miniature crew) 120845 11000005
Tom Valentine Supervisor modelmaker supervisor(miniature crew) 120845 11000006
Bo Goldman Consultant special consultant 120784 12000001
Milena Canonero Costume Designer n/a 169 13000001
Judianna Makovsky Costume Designer associate costume designer 169 13000002
Robert Chase Costume Supervisor n/a 120895 13000003
Bruce Hogard Costume Supervisor (men) 120895 13000004
Elisabetta Beraldo Costume Supervisor (women) 120895 13000005
John Young Costumes costumer 120828 13000006
Alice Daniels Costumes costumer 120828 13000007
Bernadene Morgan Costumes costumer 120828 13000008
Diah Wymont Costumes costumer 120828 13000009
Vickie Graef Costumes costumer 120828 13000010
Thomas Johnson Costumes costumes 2nd unit 120828 13000011
Colin Booth Costumes costumes 2nd unit 120828 13000012
Lynda Gurasich Hair hairstyles 120794 13000013
Carol Meikle Hair hairstyles 2nd unit 120794 13000014
Virginia Hadfield Hair Assistant hairstyles assistant 120989 13000015
John Caglione Makeup special character makeup creation 353 13000016
Doug Drexler Makeup special character makeup creation 353 13000017
Kevin Haney Makeup key character makeup 353 13000018
Ve Neill Makeup special character makeup 353 13000019
Craig Reardon Makeup special character makeup 353 13000020
Richard Dean Makeup makeup consultant 353 13000021
Cheri Minns Makeup n/a 353 13000022
John Norin Makeup makeup 2nd unit 353 13000023
Hallie D'Amore Makeup Assistant n/a 121007 13000024
Nicholas Korda ADR Editor ADR editor supervisor 220 14000001
Beth Bergeron ADR Editor n/a 220 14000002
Mary Andrews ADR Editor n/a 220 14000003
Karen Stern ADR Editor n/a 220 14000004
Jeff Watts ADR Editor n/a 220 14000005
Michele Perrone ADR Editor ADR editor assistant 220 14000006
Jonathan Klein ADR Editor ADR editor assistant 220 14000007
Joseph Brennan Boom Operator n/a 215 14000008
Richard Kite Boom Operator n/a 215 14000009
Randy Johnson Boom Operator boom operator 2nd unit 215 14000010
Greg Orloff Foley foley recording 120961 14000011
John Roesch Foley Artist n/a 223 14000012
Ellen Heuer Foley Artist n/a 223 14000013
Joe Dorn Foley Editor n/a 221 14000014
Michael Dressel Foley Editor n/a 221 14000015
Renee Tondelli Foley Editor foley editor assistant 221 14000016
Valerie Davidson Foley Editor foley editor assistant 221 14000017
Scott Austin Sound sound rerecording 120816 14000018
Chris Jenkins Sound sound rerecording mixer 120816 14000019
David Campbell Sound sound rerecording mixer 120816 14000020
D Hemphill Sound sound rerecording mixer 120816 14000021
Steve Pederson Sound sound rerecording mixer 120816 14000022
Paul Sharpe Sound sound rerecording mixer 120816 14000023
Craig Harris Sound special sound processing 120816 14000024
Patrick Drummond Sound Editor sound editor supervisor 229 14000025
Jacqueline Cristianini Sound Editor n/a 229 14000026
John Wilkinson Sound Editor n/a 229 14000027
Joan Giammarco Sound Editor n/a 229 14000028
Kevin Barlia Sound Editor sound editor 1st assistant 229 14000029
Carol Fleming Sound Editor sound editor assistant 229 14000030
Karen Minahan Sound Editor sound editor assistant 229 14000031
Brenda Sowa Sound Editor sound editor assistant 229 14000032
Anne Haschka Sound Editor sound editor assistant 229 14000033
Lisa Dorney Sound Editor sound editor assistant 229 14000034
Karen Wanderman Sound Editor sound editor assistant 229 14000035
John Ganem Sound Editor sound editor assistant 229 14000036
Richmond Riedel Sound Editor sound editor apprentice 229 14000037
Roy Seeger Sound Editor sound editor apprentice 229 14000038
Jack Snyder Sound Engineer n/a 120916 14000039
Thomas Causey Sound Mixer n/a 230 14000040
James Webb Sound Mixer sound mixer 2nd unit 230 14000041
Kevin Lang Rigging Gaffer n/a 120937 15000001
Gary Tandrow Lighting Technician n/a 120907 15000002
Steven McGee Lighting Technician lighting technician assistant 120907 15000003
Fabio Cafolla Lighting Technician lighting operator(dimmer) 120907 15000004
Fred Albrecht Key Grip (miniature crew) 263 15000005
John Morris Grip n/a 365 15000006
Matthew Nelson Grip n/a 365 15000007
Gregg Guellow Grip n/a 365 15000008
Essil Massinburg Grip (miniature crew) 365 15000009
Mark Cane Gaffer (miniature crew) 268 15000010
Michael Bailey Electrician n/a 450 15000011
George Dunagan Electrician n/a 450 15000012
Bradley Emmons Electrician n/a 450 15000013
James Keys Electrician n/a 450 15000014
John Brumshagen Electrician n/a 450 15000015
Art Monzo Electrician n/a 450 15000016
Charles Spillar Electrician n/a 450 15000017
Montey Menapace Electrician n/a 450 15000018
Mark Hadland Electrician (miniature crew) 450 15000019
Hank Sheppherd Dolly Grip bestboy grip 264 15000020
Bernie Schwartz Dolly Grip n/a 264 15000021
Paul Steinke Accountant n/a 120802 16000001
Connie Dolph Accountant payroll accountant 120802 16000002
Gayle Fraser-Baigelman Auditor n/a 120886 16000003
Sharon Simon Auditor n/a 120886 16000004
Barbara Gutman Assistant Accountant accountant assistant 120950 16000005
Jeffrey Hornaday Choreographer choreography 120803 17000001
Billy Burton Stunt Coordinator n/a 120804 19000001
Gary Baxley Stunts n/a 240 19000002
William Burton Stunts n/a 240 19000003
Steve Chambers Stunts n/a 240 19000004
Gil Combs Stunts n/a 240 19000005
Louie Elias Stunts n/a 240 19000006
Randy Hall Stunts n/a 240 19000007
John Hudkins Stunts n/a 240 19000008
Duane Katz Stunts n/a 240 19000009
Larry Nicholas Stunts n/a 240 19000010
Dennis Scott Stunts n/a 240 19000011
William Iiams Construction Foreman n/a 277 21000001
Bennett Sperber Construction Foreman n/a 277 21000002
Thomas Lawson Construction Foreman n/a 277 21000003
Roger Irvin Construction Coordinator n/a 276 21000004
John Moy Craft Service craft services 120903 22000001
Bruce Steinheimer Special Effects Supervisor n/a 545 23000001
Carolyn Soper Effects Supervisor visual effects coordinator supervisor(Buena Vista) 120866 23000002
Michael Lloyd Visual Effects visual effects producer 419 23000003
Harrison Ellenshaw Visual Effects visual effects producer 419 23000004
Brooke Breton Visual Effects visual effects producer(Buena Vista) 419 23000005
Dennis Schultz Visual Effects modelmaker(miniature crew) 419 23000006
Ian Hunter Visual Effects modelmaker(miniature crew) 419 23000007
Laurel Schneider Visual Effects model shop coordinator(miniature crew) 419 23000008
William Major Visual Effects set illustrator 419 23000009
Larry Cavanaugh Special Effects Coordinator n/a 241 23000010
Casey Cavanaugh Special Effects n/a 168 23000011
David Kelsey Special Effects n/a 168 23000012
Joe Montenegro Special Effects n/a 168 23000013
John Stirber Special Effects n/a 168 23000014
Ron MacInnes Special Effects n/a 168 23000015
Ed Felix Special Effects n/a 168 23000016
Melissa Taylor Effects Coordinator visual effects coordinator(Buena Vista) 120917 23000017
Wayne Fitzgerald Titles title design 120825 23000018
Michelle Moen Matte Painter matte artist(Buena Vista) 120959 23000019
Paul Lasaine Matte Painter matte artist(Buena Vista) 120959 23000020
Tom Gilleon Matte Painter matte artist(Buena Vista) 120959 23000021
David Mattingly Matte Painter matte artist(Buena Vista) 120959 23000022
Leon Harris Layout Artist matte layout artist 120869 23000023
Linda Folden Graphic Artist graphics artist 120985 23000024
Allen Gozales Animator effects animator(Buena Vista) 483 23000025
Samuel Recinos Animator effects animator(Buena Vista) 483 23000026
C Maguire Property Master n/a 120805 24000001
Margaret Guinee Assistant dialogue editor assistant 120820 25000001
Michael Davison Assistant n/a 120820 25000002
Gary Baxley Assistant assistance 120820 25000003
Sharmagne Leland-St John Assistant (to Richard Sylbert) 120820 25000004
Leroy Perry Assistant assistance 120820 25000005
Rachel Jaffe Production Assistant production coordinator assistant 275 25000006
G Bove Production Assistant n/a 275 25000007
Scott Fort Production Assistant n/a 275 25000008
Michael Fitzpatrick Production Assistant n/a 275 25000009
Alisa Statman Production Assistant n/a 275 25000010
Victor Bazaz Production Assistant n/a 275 25000011
Aaron Osborne Production Assistant n/a 275 25000012
Michael Gurasich Production Assistant n/a 275 25000013
Brent Hershman Production Assistant n/a 275 25000014
Thomas Adelman Production Associate (miniature crew) 120822 25000015
George Bamber Production Associate n/a 120822 25000016
Carol Kim Production Associate n/a 120822 25000017
Dusty Saunders Transportation Captain n/a 272 25000018
Joel Marrow Transportation Coordinator n/a 271 25000019
Kim Costalupes Post-Production post-production controller 120945 25000020
Jane Payne Post-Production Assistant post-production associate 120882 25000021
Marc Story Post-Production Assistant n/a 120882 25000022
Letitia Rogers Post-Production Assistant n/a 120882 25000023
Frank Brown Property Master Assistant n/a 120975 25000024
Randy Cantor Driver n/a 273 25000025
John Marendi Driver n/a 273 25000026
John Pratt Driver n/a 273 25000027
Lucianne Renfro Driver n/a 273 25000028
Dennis Yank Driver n/a 273 25000029
Jim Vargas Driver n/a 273 25000030
Maria Silver Apprentice apprentice editor 120976 25000031
Stephen Meek Apprentice apprentice editor 120976 25000032
Margaret Guinee Apprentice apprentice editor 120976 25000033
Brian Raymond Other optical librarian(Buena Vista) 120795 26000001
Pete Gregory Other PDL 120795 26000002
J Ward Other PDL 120795 26000003
Penny Segal Other production secretary 120795 26000004
David Goldstein Other paint foreman 120795 26000005
Robert Johnson Other mechanic 120795 26000006
Laura Gary Other studio teacher 120795 26000007
Clayton Marsh Other opticals 120795 26000008
Anthony Fredrickson Manager lab manager 120827 28000001
Pat Newcomb Unit Publicist n/a 231 29000001
Dick Guttman Unit Publicist n/a 231 29000002
Synopsis
Based on the famed detective hero of the comics, the story finds Dick Tracy in 1938 Chicago attempting to stop the crime spree of Big Boy Caprice.