Inventing the Abbotts (1997)

Inventing the Abbotts
Type Feature Film
MPAA Rating R
Runtime 1hr 50mins.
Genres Drama, Adaptation
Keywords N/A
Status Released
US Release Date
  • News, April 3: Liv Tyler Gets Hitched, Motown's Edwin Starr Dies, Tom Green Back at MTV, More...
    By: Guylaine Cadorette April 03, 2003 1:39pm GMT+0000

    Liv Tyler, the daughter of Aerosmith frontman Steven Tyler, has added a new rocker to her life. Also: Edwin Starr Jerry Bruckheimer Tom Green Linkin Park Celine Dion Radiohead J.K Rowling Karl Urban The Chronicles of Riddick Pitch Black 2 Don Cheadle Sean Penn The Assassination of Richard Nixon

  • It's spring, so love is in the air
    By: Erika Gimenes April 26, 2001 5:45pm GMT+0000

    The month of April welcomes the spring season, and with spring comes the season of love. Among the most recent weddings: Brooke Shields married television writer Chris Henchy on Tuesday. Last week, Drew Barrymore and comedian Tom Green surprised everyone by announcing that they had tied the knot.

Name Credit Credited as Role Id Sort Order
Joaquin Phoenix Actor Doug Holt 1 1000001
Billy Crudup Actor Jacey Holt 1 1000002
Liv Tyler Actor Pamela Abbott 1 1000003
Will Patton Actor Lloyd Abbott 1 1000004
Kathy Baker Actor Helen Holt 1 1000005
Jennifer Connelly Actor Eleanor Abott 1 1000006
Michael Sutton Actor Steve 1 1000007
Joanna Going Actor Alice Abbott 1 1000008
Barbara Williams Actor Joan Abbott 1 1000009
Alessandro Nivola Actor Peter Vanlaningham 1 1000010
Nicole Vassallo Actor Giggling Girl No 1 1 1000011
Amanda Sherman Actor Giggling Girl No 2 1 1000012
Shawn Hatosy Actor Victor 1 1000013
Garrett Brown Actor Webb Crosby 1 1000014
Julie Benz Actor Co-ed 1 1000015
Zoe McLellan Actor Sandy 1 1000016
David Frazier Actor Ted 1 1000017
Margaret Ash Actor Store Clerk 1 1000018
Clive Rosengren Actor Principal 1 1000019
Susan Barnes Actor Mrs Porter 1 1000020
Andrea Post Actor Waitress 1 1000021
Jack Cummins Actor Funeral Director 1 1000022
David Heckendorn Actor Pre-Record Singer 1 1000023
Pat O'Connor Director n/a 2 2000001
Ron Howard Producer n/a 3 3000001
Brian Grazer Producer n/a 3 3000002
Janet Meyers Producer n/a 3 3000003
Karen Kehela-Sherwood Executive Producer n/a 174 3000004
Jack Cummins Executive Producer n/a 174 3000005
Ken Hixon Screenplay n/a 120778 4000001
Sue Miller From Story from short story 120870 4000002
Jack Cummins Unit Production Manager n/a 182 5000001
Marcy Kaplan Production Supervisor n/a 307 5000002
Vincent Agostino Assistant Director n/a 163 5000003
Jonathan Watson Assistant Director n/a 163 5000004
Violet Cazanjian Assistant Director 2nd assistant director 163 5000005
Sharon Gerhard Assistant Director (Petaluma unit) 163 5000006
Robert Graf Location Manager n/a 193 5000007
Robin Citrin Location Manager n/a 193 5000008
Karen Golden Script Supervisor n/a 191 5000009
Jean Maninger Production Coordinator n/a 162 5000010
Jennifer Nickson Assistant Production Coordinator n/a 192 5000011
Jennifer Blair Assistant Production Coordinator (Petaluma unit) 192 5000012
Kim Jordan Assistant Location Manager n/a 194 5000013
Mark Lindemuth Assistant Location Manager (Petaluma unit) 194 5000014
Kenneth MacMillan Director of Photography n/a 120780 6000001
Tony Gaudioz Camera Operator n/a 239 6000002
Randy Nolen Steadicam Operator n/a 232 6000003
Michael Fauntleroy Camera camera loader 120798 6000004
Michael Fauntleroy Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000005
Nick Shuster Assistant Camera Operator assistant camera 120849 6000006
Daniel Moore Video Assist/Playback video assist operator 120899 6000007
John Trunk Video Assist/Playback video assistant(Petaluma unit) 120899 6000008
Merie Wallace Photography still photographer 120835 6000009
Mike Ferris Photography n/a 120835 6000010
Frank Holgate Photography aerial photography 120835 6000011
Steve Sheridan Color Timer n/a 120921 6000012
Ray Lovejoy Editor n/a 172 7000001
Matt Grime Dialogue Editor n/a 204 7000002
Gary Burritt Negative Cutting negative cutter 120852 7000003
Logan Breit Assistant Editor n/a 203 7000004
Kirsten Chalker Assistant Editor n/a 203 7000005
Michael Kamen Music n/a 120781 8000001
Stephen McLaughlin Music music recorder and mixer 120781 8000002
Michael Kamen Music music orchestrator 120781 8000003
Jesse Levy Music music orchestrator 120781 8000004
Ed Schearmur Music music orchestrator 120781 8000005
Sacha Putnam Music music orchestrator 120781 8000006
D Olson Music music orchestrator 120781 8000007
Vic Fraser Music music preparation 120781 8000008
Pat Takahashi Music music preparation 120781 8000009
Janice Ginsberg Music music clearance 120781 8000010
David Heckendorn Music Arranger prerecords arranger and conductor 121019 8000011
Andy Brown Music Contractor n/a 121013 8000012
David Sabee Music Contractor n/a 121013 8000013
Graham Sutton Music Editor n/a 214 8000014
Michael Connell Music Editor n/a 214 8000015
Stephen Lotwis Music Editor n/a 214 8000016
Christopher Brooks Music Supervisor n/a 120872 8000017
Charles Shavers Song ("Undecided") 120859 8000018
Sid Robin Song ("Undecided") 120859 8000019
Mae Axton Song ("Heartbreak Hotel") 120859 8000020
Tommy Durden Song ("Heartbreak Hotel") 120859 8000021
Elvis Presley Song ("Heartbreak Hotel") 120859 8000022
Mack Gordon Song songs("You'll Never Know" "(I've Got a Gal in) Kalamazoo" "You Make Me Feel So Young" "Serenade in Blue") 120859 8000023
Harry Warren Song songs("You'll Never Know" "(I've Got a Gal in) Kalamazoo" "Serenada in Blue") 120859 8000024
Christopher Brooks Song song producer("You'll Never Know" "(I've Got a Gal in) Kalamazoo" "You Make Me Feel So Young" "Anastasia" "A Certain Smile" "On the Good Ship Lollipop" "Serenade in Blue") 120859 8000025
Josef Myron Song ("You Make Me Feel So Young") 120859 8000026
Jerry Leiber Song n/a 120859 8000027
Jerry Leiber Song song producer("If Teardrops Were Kisses") 120859 8000028
Mike Stoller Song song producer("If Teardrops Were Kisses") 120859 8000029
Mike Stoller Song n/a 120859 8000030
Arthur Venosa Song ("Little Star") 120859 8000031
Vito Picone Song ("Little Star") 120859 8000032
Huddie Ledbetter Song n/a 120859 8000033
John Lomax Song ("Goodnight Irene") 120859 8000034
Paul Webster Song songs("Anastasia" "A Certain Smile") 120859 8000035
Alfred Newman Song ("Anastasia") 120859 8000036
Sammy Fain Song ("A Certain Smile") 120859 8000037
Billy Hill Song ("Glory of Love") 120859 8000038
Ervin DiFosco Song ("Been So Long") 120859 8000039
Anthony Thomas Song ("Been So Long") 120859 8000040
Richard Travis Song ("Been So Long") 120859 8000041
James Willingham Song ("Been So Long") 120859 8000042
Sidney Clare Song ("On the Good Ship Lollipop") 120859 8000043
Richard Whiting Song ("On the Good Ship Lollipop") 120859 8000044
Michael Kamen Song song producer("On Springfield Mountain") 120859 8000045
Michael Kamen Song n/a 120859 8000046
Tara MacLean Song n/a 120859 8000047
David Heckendorn Song Performer ("You'll Never Know" "You Make Me Feel So Young" "Anastasia" "A Certain Smile" "On the Good Ship Lollipop" "Serenade in Blue") 120788 8000049
Huddie Ledbetter Song Performer ("Goodnight Irene") 120788 8000052
Tara MacLean Song Performer ("On Springfield Mountain") 120788 8000055
Gary Frutkoff Production Designer n/a 164 9000001
Kathryn Peters Set Decorator n/a 165 9000002
William Ryder Art Director n/a 183 9000003
Louisa Bonnie Set Designer n/a 202 9000004
Stephen Cooper Set Designer n/a 202 9000005
Timothy Cleary Sign Writer n/a 121107 9000006
Karin McGaughey Set Dresser n/a 197 9000007
Kinney Booker Set Dresser n/a 197 9000008
Terry Doherty Set Dresser n/a 197 9000009
Douglas McKay Set Dresser n/a 197 9000010
Peter Lakoff Set Dresser n/a 197 9000011
Jim Jackson Set Dresser on-set dresser 197 9000012
Gilbert Johnson Set Dresser (Petaluma unit) 197 9000013
Charlotte Laughon Set Dresser (Petaluma unit) 197 9000014
Val Harris Lead Person leadman 120957 9000015
John Berger Assistant Art Director n/a 315 9000016
Julie Inglese Art Department Coordinator n/a 195 9000017
Randi Hiller Casting Associate n/a 160 10000001
Tony Carter Technical Advisor water technical advisor 537 12000001
Aggie Rodgers Costume Designer n/a 169 13000001
Winnie Brown-Willis Costume Supervisor n/a 120895 13000002
Bridget Ostersehlte Costumes key costumer 120828 13000003
Adrienne Childers Costumes costumer 120828 13000004
Alfred Martin Costumes costumer 120828 13000005
Barbara Hartman-Jenichen Costumes costumer(Petaluma unit) 120828 13000006
Jody Berke Costumes costumer(Petaluma unit) 120828 13000007
Jennifer Bell Hair key hair 120794 13000008
Kathrine Gordon Hair key background hair 120794 13000009
Julie Hewett Makeup makeup department head 353 13000010
Mindy Hall Makeup key makeup 353 13000011
Charlene Ostermann Makeup body makeup 353 13000012
Gracie Atherton Makeup Artist (Petaluma unit) 120801 13000013
Jon Pray Set Costumer n/a 121008 13000014
Gail Bixby Set Costumer n/a 121008 13000015
Jill Maley Set Costumer (Petaluma unit) 121008 13000016
Daniela Moore Set Costumer (Petaluma unit) 121008 13000017
Steffani Lincecum Wardrobe seamstress 120823 13000018
David Sharpe Assistant Sound Editor n/a 222 14000001
Terry Busby Assistant Sound Editor n/a 222 14000002
Gill MacDonald Assistant Sound Editor n/a 222 14000003
Alastair Sirkett Assistant Sound Editor n/a 222 14000004
David Roberts Boom Operator n/a 215 14000005
James Bolt Rerecording re-recording mixer 120995 14000006
B Sebastian Rerecording re-recording mixer 120995 14000007
Frank Morrone Rerecording re-recording mixer 120995 14000008
Michael Carter Rerecording re-recording mixer 120995 14000009
Tony Clean Rerecording re-recording mixer 120995 14000010
Don Sharpe Sound Editor n/a 229 14000011
Rocky Phelan Sound Editor n/a 229 14000012
John Pritchett Sound Mixer n/a 230 14000013
Richard McIlvery Sound Recordist prerecords recorder 331 14000014
Bob Olari Sound Re-recordist Re-recordist(Todd-AO Studios) 120943 14000015
Richard Smock Rigging Gaffer n/a 120937 15000001
Bobby Huber Key Grip n/a 263 15000002
Stuart Abramson Key Grip rigging key grip 263 15000003
Jeffrey Johnson Grip n/a 365 15000004
Richard Uva Grip n/a 365 15000005
Kent Alexander Grip n/a 365 15000006
Edward Filian Grip n/a 365 15000007
Gary Gill Grip (Petaluma unit) 365 15000008
Patrick Figueroa Grip (Petaluma unit) 365 15000009
Mark Shankel Grip (Petaluma unit) 365 15000010
Michael Molnar Grip (Petaluma unit) 365 15000011
Patrick Murray Gaffer n/a 268 15000012
Eric Blum Electrician (Petaluma unit) 450 15000013
Zachary Love Electrician (Petaluma unit) 450 15000014
Dennis Gehringer Electrician (Petaluma unit) 450 15000015
John Murphy Dolly Grip n/a 264 15000016
Scott Hillman Best Boy Grip n/a 265 15000017
Stephen Johnstone Best Boy best boy electric 120885 15000018
Rick Maddux Best Boy best boy electric 120885 15000019
Ken Ryan Production Accountant n/a 282 16000001
Brenda Morris Accountant payroll accountant 120802 16000002
Stacy Kramer Accountant construction accountant 120802 16000003
Mayda Renizzi-Holt Assistant Accountant n/a 120950 16000004
Mary Faris Assistant Accountant accounting assistant 120950 16000005
Shane Dixon Stunt Coordinator n/a 120804 19000001
John Moio Stunt Coordinator n/a 120804 19000002
Michael Runyard Stunt Coordinator n/a 120804 19000003
Fiona Adamo Jackson Stunt Player n/a 121025 19000004
Mic Rodgers Stunt Player n/a 121025 19000005
Joe Box Stunt Player n/a 121025 19000006
Jim Stephen Stunt Player n/a 121025 19000007
Christina Fetters Stunt Player n/a 121025 19000008
Tim Trella Stunt Player n/a 121025 19000009
Denney Pierce Stunt Player n/a 121025 19000010
Chris Tuck Stunt Player n/a 121025 19000011
James Ricketts Stunt Player n/a 121025 19000012
John Moore Construction Foreman n/a 277 21000001
Stephen Gindorf Construction Foreman n/a 277 21000002
Larry Salter Construction Foreman head paint foreman 277 21000003
Chris Snyder Construction Coordinator n/a 276 21000004
Donald Kerns Construction Coordinator (Petaluma unit) 276 21000005
Hugo Herrera Construction construction greensman 120900 21000006
Craig Mohagen Construction assistant construction coordinator(Petaluma unit) 120900 21000007
John Kaput Construction construction mechanic(Petaluma unit) 120900 21000008
Charles Ray Construction construction mechanic(Petaluma unit) 120900 21000009
Michael Acker Construction construction mechanic(Petaluma unit) 120900 21000010
Teddy Yonenaka Craft Service n/a 120903 22000001
Sam Arroyo Craft Service n/a 120903 22000002
Tom Judt Craft Service (Petaluma unit) 120903 22000003
Jim Fredburg Special Effects Coordinator n/a 241 23000001
Alberto Lombardo Assistant Property Master n/a 120969 24000001
Stuart Rankine Assistant Props n/a 120904 24000002
Peter Bankins Property Master n/a 120805 24000003
A Marcantonio Assistant (to Pat O'Connor & Janet Meyers) 120820 25000001
Suzy Barbieri Assistant (to Karen Kehela) 120820 25000002
Dan Sullivan Assistant (to Brian Grazer) 120820 25000003
Matt Bilski Assistant (to Jack Cummins) 120820 25000004
Eddie Wirth Transportation Captain n/a 272 25000005
Stanley Webber Transportation Captain n/a 272 25000006
Toni Vanness Transportation Co-Captain n/a 120973 25000007
Billy Arter Transportation Coordinator n/a 271 25000008
Holly Henrich Office Assistant n/a 120996 25000009
Shannon Halwes Office Assistant n/a 120996 25000010
Michelle Muir Office Assistant n/a 120996 25000011
George Cassell Office Assistant (Petaluma unit) 120996 25000012
Mike Rivo Office Assistant (Petaluma unit) 120996 25000013
Dennis Ward Transportation (Petaluma unit) 120992 25000014
Delmer Totten Set Production Assistant n/a 371 25000015
Woody Schultz Set Production Assistant n/a 371 25000016
Mark Smith Set Production Assistant n/a 371 25000017
Tony Salazar Production labor foreman 120824 25000018
Patrice Arter Medic set medic 120966 25000019
Christopher Desmond Medic medic coordinator(Petaluma unit) 120966 25000020
Rick Shuster Helicopter Pilot n/a 121003 25000021
Justin Green Apprentice apprentice editor 120976 25000022
John Glaeser Other cableperson 120795 26000001
Randy Alderson Other electric 120795 26000002
Carl Vidnic Other electric 120795 26000003
E Reed Other electric 120795 26000004
David Whithham Other electric 120795 26000005
Steve Baer Other draper 120795 26000006
Gary Gagliardo Other general foreman 120795 26000007
William Gideon Other location foreman 120795 26000008
Marvin Church Other plaster foreman 120795 26000009
Alan James Other paint foreman 120795 26000010
Ken Jones Other painter 120795 26000011
Thomas Olson Other painter 120795 26000012
Grant Osborn Other painter 120795 26000013
Ross Anderson Other painter 120795 26000014
James Paniagua Other tool man 120795 26000015
Hank Giardina Other stand-by painter 120795 26000016
Robert Cardillo Other on-set greensman 120795 26000017
Julio Salazar Other picture car coordinator 120795 26000018
Randy Thiedeman Other picture car mechanic 120795 26000019
Ron Tavalaro Other location projection 120795 26000020
Harry Niedzwetzki Other on-set greensman(Petaluma unit) 120795 26000021
Elizabeth Tullis Other paint foreman(Petaluma unit) 120795 26000022
Tracy Boyko Other painter(Petaluma unit) 120795 26000023
E Cornforth Other painter(Petaluma unit) 120795 26000024
Sandra Howell Other painter(Petaluma unit) 120795 26000025
Bret Reyer Other painter(Petaluma unit) 120795 26000026
Brian Rothstein Other painter(Petaluma unit) 120795 26000027
G Tye Other water safety coordinator(Petaluma unit) 120795 26000028
Billy Hansard Other projected effects 120795 26000029
Peggy Mulloy Unit Publicist n/a 231 29000001
Synopsis
In a small Illinois village in the 1950s, everyone knows the gorgeous and rich Abbott sisters, but working-class brothers Jacey and Doug Holt are the lads that have the girls' hearts. While shy Doug only has eyes for Pamela, womanizing Jacey switches between sisters Eleanor and Alice. His mistreatment of the girls creates a rift between his family and the Abbotts' that turns Doug and Pamela's romance into something forbidden.
N/A
N/A